ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Головуючий І інстанції: Слободанюк Н.І.
27 грудня 2024 р. Справа № 440/6835/24Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Мельнікової Л.В.,
Суддів: Русанової В.Б. , Бегунца А.О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду у місті Харкові справу за апеляційною скаргою ПОЛТАВСЬКОГО ОБЛАСНОГО КОМУНАЛЬНОГО ВИРОБНИЧОГО ПІДПРИЄМСТВА ТЕПЛОВОГО ГОСПОДАРСТВА «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2024 року у справі за позовом ПОЛТАВСЬКОГО ОБЛАСНОГО КОМУНАЛЬНОГО ВИРОБНИЧОГО ПІДПРИЄМСТВА ТЕПЛОВОГО ГОСПОДАРСТВА «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
07.06.2024 позивач, ПОЛТАВСЬКЕ ОБЛАСНЕ КОМУНАЛЬНЕ ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО ТЕПЛОВОГО ГОСПОДАРСТВА «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» (далі - ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО», підприємство) звернувся до суду з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (далі - ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області, контролюючий орган) в якому просив:
визнати протиправним та скасувати рішення ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області № 005 від 23.05.2024 про застосування штрафу за порушення законодавства про ціни і ціноутворення у розмірі 2 000 неоподатковуваних мінімумів громадян, що становить 34 000.00 грн.
Вимоги мотивував тим, що рішення № 005 від 23.05.2024 є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки воно не відповідає вимогам чинного законодавства та позивач не створював перешкод для виконання функцій відповідача під час проведення перевірки.
Зазначає, що виконати вимоги про надання документів та інформації у визначені відповідачем строки було фізично неможливо. Тривалість у декілька годин для надання значного об`єму запитуваних документів, серед яких необхідність надання статутних документів та розрахунків абонентської служби підприємства (нарахування за отримані послуги постачання теплової енергії споживачу), не дозволяє своєчасно виконати відповідні вимоги. Вказує, що відповідачем проводилася перевірка заяви фізичної особи - споживача категорії «населення», проте Держпродспоживслужба вимагає надання комплекту всіх документів, тобто документів, що стали підставою для встановлення тарифів для всіх категорій споживачів «бюджетних організацій», «релігійні організації», «інші споживачі, крім населення», чим порушує вимоги Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі Закон України № 877-V) щодо проведення позапланових перевірок.
Посилається на те, що ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» включено до секторального переліку об`єктів критичної інфраструктури та на підприємство поширюються вимоги Закону України «Про критичну інфраструктуру», «Про правовий режим воєнного стану», «Про правовий режим надзвичайного стану», «Про оборону України» та Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 17.10.2023. Інформація, що міститься в витребуваному комплекті документів, має критичну технологічну інформацію з обмеженим доступом та підлягає захисту відповідно із законом.
Зазначає, що факт ненадання документів не створює складу правопорушення, передбаченого п. 4 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 21.06.2012 № 5007-VI (далі Закон України № 5007-VI).
Також зазначає, що в порушення вимог частини 6 статті 7 Закону України № 877- саме відповідач в останній день перевірки не вручив керівнику підприємства Акт, а направив один примірник Акту № 005 від 23.05.2024 поштовою кореспонденцією, чим позбавив позивача можливості підписати Акт із зауваженнями, що в свою чергу, призвело до неврахування цих письмових зауважень під час прийняття спірного рішення.
Заперечуючи вимоги адміністративного позову, відповідач зазначив, що відповідно до наказу ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області від 14.05.2024 № 588-ОД та направлення від 14.05.2024 № 390 відповідачем з 08.05.2024 по 21.05.2024 проведено позапланову перевірку ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії. На запити відповідача позивачем не надано документів, інформації, які були необхідні для проведення даного заходу державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні державних регульованих цін, чим були створені перешкоди для виконання обов`язків, функцій покладених на відповідача у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. Порушення позивачем вимог чинного законодавства відображені в Акті, складеному за результатами проведення планової перевірки за дотриманням суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 21.05.2024 № 006.
Зазначає, що ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області 21.05.2024 направлено ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» акт перевірки, який позивач отримав 24.05.2024. Відповідно до статті 8 Закону України № 877-V одним із обов`язків органу державного нагляду (контролю) є забезпечувати нерозголошення комерційної таємниці та конфіденційної інформації суб`єкта господарювання, що стає доступною посадовим особам у ході здійснення державного нагляду (контролю). Відтак, посилання позивача на інформацію з обмеженим доступом є такою як введення в оману відповідача та унеможливлення проведення перевірки.
Також вказує, що 21.05.2024 о 15 год. 05 хв. посадові особи ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області прибули на територію ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» для вручення Акта № 006 від 21.05.2024. На прохідній частині ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» охороною було повідомлено, що генерального директора на робочому місці не має. Посадові особи ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області зателефонували на прохідній частині до канцелярії підприємства для того, щоб залишити Акт № 006 від 21.05.2024 та на другому екземплярі поставити відмітку про отримання останнім Акту. Але через деякий час з канцелярії зателефонували на прохідну частину і сказали, що працівники канцелярії не вийдуть за Актом. Отже, відповідно до вищезазначеного та відповідно до абзацу 5 ч. 9 ст. 7 Закону України № 877-V Акт № 006 від 21.05.2024 було направлено рекомендованим листом та отримано ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» 24.05.2024 (зафіксовано на відеозапис).
Посилається на те, що станом на 09:00 годину 21.05.2024 ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» не було надано запитуваної інформації, що необхідна для проведення перевірки. Таким чином, ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» створено перешкоди, а саме: невиконання законних вимог посадових осіб ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області у виконанні покладених на них функцій в частині проведення державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії.
Також вказує, що з питання поняття «критична технологічна інформація з обмеженим доступом» позивачем наводиться перелік нормативно-правових актів про захист критичної інфраструктури, наводиться визначення критичної технологічної інформації. Позивач не дає конкретного посилання на пункт, частину, статтю нормативно-правового акту, в якому розрахунки тарифів відносяться до критичної технологічної інформації і заборона надання Держпродспоживслужбі вказаних розрахунків до перевірки. Крім того, позивачем в ході перевірки не були надані розрахунки тарифів по групі населення зі своїми поясненнями.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 09.08.2024 (розгляд справи відбувся за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відмовлено у задоволенні адміністративного позову ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО».
Судове рішення вмотивовано тим, що оскільки ненадання позивачем запитуваних документів та інформації унеможливило проведення позапланової перевірки по суті питань такої перевірки, суд прийшов до висновку, що позивачем допущено порушення вимог пунктів 1-3 частини першої статті 18 Закону № 5007-VI у зв`язку з невиконанням законних вимог посадових осіб ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області щодо надання документів та інформації, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії, чим було створено перешкоди для виконання покладених на ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області функцій.
Не погоджуючись із судовим рішенням, в апеляційній скарзі ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО», посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, обґрунтовуючи таке прохання доводами, які по сутті аналогічні підставам звернення до суду, викладеними у позовній заяві.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач, ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області функцій, просить залишити рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Зазначає, що рішення суду першої інстанції є законним, обґрунтованим і вмотивованим, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, на основі повного і всебічного з`ясування обставин справи, що мають істотне значення для правильного вирішення спору, при повному дослідженні усіх наявних у справі доказів.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
В даному випадку, характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі не є складними, виходячи з визначення справ незначної складності.
Письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом (п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України).
За приписами ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги (ч. 1 ст. 308). Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язкової підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 2 ст. 308).
Відповідно до ч. 1 ст. 78 КАС України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши судове рішення в межах доводів і вимог апеляційної скарги та, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а судове рішення на підставі ст. 317 КАС України слід скасувати, прийнявши нове судове рішення про задоволення позову з огляду на наступне.
Судовим розглядом встановлено, що Листом Держпродспоживслужби № 15.2.2-3/8309 від 22.04.2024 (а.с. 95) ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області повідомлено про те, що Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів розглянула лист ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області від 16.04.2024 № Вих-01-31/07.3/282 та відповідно до абзацу п`ятого частини першої статті 6 Закону України № 877-V, пункту 4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303 та наказу Держпродспоживслужби від 01.04.2024 № 191 повідомляє про погодження проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії на підставі звернення громадянки ОСОБА_1 про можливі порушення ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» її прав та законних інтересів.
08.05.2024 ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області відповідно до частини восьмої статті 4, частини першої статті 18 Закону України № 5007-VI, пункту 4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303 «Про зупинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану», наказу Держпродспоживслужби від 01.04.2024 № 191 «Про рішення щодо здійснення протягом періоду воєнного стану позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері надання житлово-комунальних послуг» та погодження Держпродспоживслужби від 22.04.2024 № 15.2.2-3/8309 на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи про можливі порушення її прав, законних інтересів прийнято наказ № 560-ОД «Про проведення позапланової перевірки» (а.с. 95-зворотній бік -96).
Згідно наказу ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області від 08.05.2024 № 560-ОД вирішено з 08.05.2024 по 15.05.2024 провести позапланову перевірку ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії.
05.05.2024 на підставі вказаного наказу видано направлення № 373 на проведення з 08.05.2024 по 15.05.2024 позапланової перевірки ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії (а.с. 96-зворотній бік).
05.05.2024 ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області надано ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» запит № 1 щодо надання документів та інформації, а саме: 1) установчих документів (статуту, витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, свідоцтва платника ПДВ, свідоцтва про державну реєстрацію), копії наказів про призначення керівника (контракт з керівником підприємства), головного бухгалтера та особи, відповідальної за формування, встановлення та застосування тарифів; посадову інструкцію, згідно якої відповідальність за формування, встановлення та застосування тарифів покладено на конкретну посадову особу; 2) положення про облікову політику підприємства з усіма додатками; 3) ліцензії на види діяльності та дозволи; 4) рішень уповноважених органів про встановлення діючого двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії та копії рішень уповноважених органів про встановлення попередніх тарифів; наказів підприємства про введення в дію тарифів; 5) комплект документів, поданий суб`єктом господарювання до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення діючого двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії: розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого КМУ від 01.09.2011 № 869, та Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.09.2018 № 239, які затверджені рішеннями Полтавської обласної ради, а саме: від 28.07.2023 № 669, від 30.09.2022 № 477; від 21.10.2021 № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО», рішення Полтавської обласної ради від 26.09.2023 № 687 «Про внесення змін до рішення обласної ради від 28.07.2023 № 669 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»; 6) розрахунки тарифів на послуги з постачання теплової енергії разом із підтвердними матеріалами і документами, що використовувались під час проведення розрахунків тарифів, встановлених постановою НКРЕКП від 30.11.2020 № 2269 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»; 7) баланс (форма №1); звіт про фінансові результати (форма № 2) за 2023; 8) зона обслуговування по періодах 2021 - 2024; 9) оборотно-сальдову відомість по нарахуванню і оплаті за адресою: АДРЕСА_1 , за 2021-2024; 10) звіт про результати використання палива, теплоенергії та електроенергії (форма № 11-МТП) за 2021-2023; 11) довідку підприємства про те, чи надавалися субвенції з державного та місцевого бюджетів на погашення різниці між фактичною вартістю комунальних послуг та затвердженими тарифами на вищевказані послуги, та чи надавалася фінансова допомога з державного та місцевого бюджетів, інших доходів, які безпосередньо використано на операційну (основну) діяльність (на відшкодування витрат, згідно зі складовими встановлених тарифів) за 2021-2024; 12) копію договору, укладеного зі споживачем за адресою: АДРЕСА_1 , за 2021-2024; 13) звіт про витрати виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг (форма № 1 -С) за 2021 - 2023; 14) інформацію для моніторингу ринку теплової енергії за січень, лютий, березень та квітень 2024 (додаток 2 до Порядку моніторингу ринку теплової енергії); 15) іншу інформацію, яка стосується питання, що є предметом перевірки (а.с. 66).
Термін виконання по даному запиту було визначено до 10:00 години 10.05.2024.
У зв`язку із тим, що 08.05.2024 позапланову перевірку не було розпочато та запит про надання документів та інформації № 1 від 08.05.2024 не було вручено, термін подання документів по даному запиту продовжено до 10.05.2024 до 15:00 годин.
Листом ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» № 29-17/2795 від 10.05.2024 повідомлено ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області про надання копій документів: статуту ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»; витягу з реєстру платників податку на додану вартість; виписки з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; контракт з генеральним директором з додатком; постанови НКРЕКП № 739 від 06.06.2017 щодо ліцензій ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»; рішення Полтавської обласної ради № 286 від 21.10.2021 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»; рішення Полтавської обласної ради № 477 від 30.09.2022 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»; рішення Полтавської обласної ради № 669 від 28.07.2023 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго»; рішення Полтавської обласної ради № 687 від 26.09.2023 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»; оборотно-сальдової відомості по нарахуванню і оплаті за адресою: м. Полтава, пров. Хоткевича,7, кв. 95, за 2021-2024.
Крім того, повідомлено, що взаємовідносини між співвласниками багатоквартирного будинку за адресою: м. Полтава, пров. Хоткевича, буд. 7, в тому числі і з споживачем квартири № 95 за зазначеною адресою, з 01.12.2021 врегульовано індивідуальними договорами про надання послуги з постачання теплової енергії та про надання послуги з постачання гарячої води, які є публічними договорами приєднання і опубліковані на офіційному сайті підприємства.
Також, зазначено, що ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» звернулось із запитом до Полтавської обласної військової адміністрації; Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг; Управління Служби Безпеки України в Полтавській області, за результатами відповіді яких прийме рішення щодо надання підприємством інформації.
Крім того, враховуючи, що Держслужба спеціального зв`язку та захисту інформації на час дії воєнного стану та протягом 12 місяців після його припинення визначена уповноваженим органом у сфері захисту критичної інфраструктури, який, зокрема, координує діяльність суб`єктів національної системи захисту, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері захисту критичної інфраструктури, ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» звернулось із запитом за № 29-17/2769 від 09.05.2024 щодо запитуваної у підприємства інформації з обмеженим доступом (а.с. 13-14).
14.05.2024 ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області надано ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» запит № 2 щодо надання документів та інформації, а саме: 1) копії наказів про призначення головного бухгалтера та особи, відповідальної за формування, встановлення та застосування тарифів; посадової інструкції, згідно якої відповідальність за формування, встановлення та застосування тарифів покладено на конкретну посадову особу; 2) положення про облікову політику підприємства з усіма додатками; 3) ліцензії на види діяльності та дозволи; 4) комплект документів, поданий суб`єктом господарювання до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення діючого двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії: розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого КМУ від 01.09.2011 № 869, та Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 12.09.2018 № 239, які затверджені рішеннями Полтавської обласної ради, а саме: від 28.07.2023 № 669, від 30.09.2022 № 477; від 21.10.2021 № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО», рішення Полтавської обласної ради від 26.09.2023 № 687 «Про внесення змін до рішення обласної ради від 28.07.2023 № 669 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»; 5) розрахунки тарифів на послуги з постачання теплової енергії разом із підтвердними матеріалами і документами, що використовувались під час проведення розрахунків тарифів, встановлених постановою НКРЕКП від 30.11.2020 № 2269 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»; 6) баланс (форма № 1); звіт про фінансові результати (форма № 2) за 2023; 7) зону обслуговування по періодах 2021 2024; 8) звіт про результати використання палива, теплоенергії та електроенергії (форма № 11-МТП) за 2021-2023; 9) довідку підприємства про те, чи надавалися субвенції з державного та місцевого бюджетів на погашення різниці між фактичною вартістю комунальних послуг та затвердженими тарифами на вищевказані послуги та чи надавалася фінансова допомога з державного та місцевого бюджетів, інших доходів, які безпосередньо використано на операційну (основну) діяльність (на відшкодування витрат, згідно зі складовими встановлених тарифів за 2021-2024; 10) копію договору, укладеного зі споживачем за адресою: АДРЕСА_1 , за 2021-2024; 11) звіт про витрати виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг (форма № 1 -С) за 2021 - 2023; 12) інформацію для моніторингу ринку теплової енергії за січень, лютий, березень та квітень 2024 (додаток 2 до Порядку моніторингу ринку теплової енергії); 13) іншу інформацію, яка стосується питання, що є предметом перевірки.
Термін виконання по даному запиту було визначено до 12:00 години 15.05.2024 (а.с. 67).
14.05.2024 посадовою особою ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області складено акт № 1 про відмову від отримання запиту про надання документів та інформації № 2 від 14.05.2024 (а.с. 68), згідно якого о 15:30 год. 14.05.2024 в присутності представників охорони ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО», які повідомили про відсутність на робочому місці керівника та працівників, які можуть отримати запит № 2 від 14.05.2024, зазначений запит було залишено в рекомендованій скриньці для кореспонденції, яка знаходиться на прохідній даного підприємства.
14.05.2024 ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області прийнято наказ № 588-ОД «Щодо внесення змін до наказу про проведення позапланової перевірки від 08.05.2024 № 560-ОД», яким внесено зміни до пунктів 1 та 2 наказу № 560-ОД, викладено їх в наступній редакції, зокрема: у період з 08.05.2024 по 21.05.2024 провести позапланову перевірку ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії (а.с. 97).
На підставі наказу від 08.05.2024 № 560-ОД (в редакції наказу № 588-ОД від 14.05.2024) видано направлення № 390 від 14.05.2024 (а.с. 97-зворотній бік) на проведення з 08.05.2024 по 21.05.2024 позапланової перевірки ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії.
15.05.2024 ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» листом № 29-17/2839 (а.с. 15) повідомлено ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області про надання копій документів: ліцензії; повторно копії постанови НКРЕКП № 739 від 06.06.2017 щодо ліцензії ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО». Також повторно повідомлено, що взаємовідносини між співвласниками багатоквартирного будинку за адресою: м. Полтава, пров. Хоткевича, буд. 7, в тому числі і зі споживачем квартири № 95 за зазначеною адресою, з 01.12.2021, врегульовано індивідуальними договорами про надання послуги з постачання теплової енергії та про надання послуги з постачання гарячої води, які є публічними договорами приєднання і опубліковані на офіційному сайті підприємства.
16.05.2024 ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області на електронну адресу ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» (kanc@pte.poltava.ua) було надіслано запит № 3 (а.с. 68-зворотній бік 69), щодо надання документів та інформації, а саме: 1) копії наказів про призначення головного бухгалтера та особи відповідальної за формування, встановлення та застосування тарифів. Посадову інструкцію, згідно якої відповідальність за формування, встановлення та застосування тарифів покладено на конкретну посадову особу; 2) положення про облікову політику підприємства з усіма додатками; 3) комплект документів, поданий суб`єктом господарювання до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення діючого двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії: розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого КМУ від 01.09.2011 № 869, та Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.09.2018 № 239, які затверджені рішеннями Полтавської обласної ради, а саме: від 28.07.2023 № 669, від 30.09.2022 № 477; від 21.10.2021 № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО», рішення Полтавської обласної ради від 26.09.2023 № 687 «Про внесення змін до рішення обласної ради від 28.07.2023 № 669 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»; 4) розрахунки тарифів на послуги з постачання теплової енергії разом із підтвердними матеріалами і документами, що використовувались під час проведення розрахунків тарифів, встановлених постановою НКРЕКП від 30.11.2020 № 2269 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»; 5) баланс (форма № 1); звіт про фінансові результати (форма № 2) за 2023; 6) зона обслуговування по періодах 2021 - 2024; 7) звіт про результати використання палива, теплоенергії та електроенергії (форма № 11-МТП) за 2021-2023; 8) довідка підприємства про те чи надавалися субвенції з державного та місцевого бюджетів на погашення різниці між фактичною вартістю комунальних послуг та затвердженими тарифами на вищевказані послуги, та чи надавалася фінансова допомога з державного та місцевого бюджетів, інших доходів, які безпосередньо використано на операційну (основну) діяльність (на відшкодування витрат, згідно зі складовими встановлених тарифів) за 2021-2024; 9) звіт про витрати виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг (форма № 1 -С) за 2021 -2023; 10) інформацію для моніторингу ринку теплової енергії за січень, лютий, березень та квітень 2024 (додаток 2 до Порядку моніторингу ринку теплової енергії).
Термін виконання по даному запиту було визначено до 12:00 години 17.05.2024.
17.05.2024 ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області на електронну адресу ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» (kanc@pte.poltava.ua) надіслано запит № 4 (а.с. 70-71) щодо надання документів та інформації, а саме: 1) копії наказів про призначення головного бухгалтера та особи відповідальної за формування, встановлення та застосування тарифів. Посадову інструкцію, згідно якої відповідальність за формування, встановлення та застосування тарифів покладено на конкретну посадову особу; 2) положення про облікову політику підприємства з усіма додатками; 3) комплект документів, поданий суб`єктом господарювання до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення діючого двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії: розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого КМУ від 01.09.2011 № 869, та Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.09.2018 № 239; рішення Полтавської обласної ради від 26.09.2023 № 687 «Про внесення змін до рішення обласної ради від 28.07.2023 № 669 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»; 4) розрахунків тарифів на послуги з постачання теплової енергії разом із підтвердними матеріалами і документами, що використовувались під час проведення розрахунків тарифів, встановлених постановою НКРЕКП від 30.11.2020 № 2269 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»; 5) баланс (форма №1); звіту про фінансові результати (форма № 2) за 2023; 6) зону обслуговування по періодах 2021 2024; 7) звіт про результати використання палива, теплоенергії та електроенергії (форма № 11-МТП) за 2021-2023; 8) довідку підприємства про те, чи надавалися субвенції з державного та місцевого бюджетів на погашення різниці між фактичною вартістю комунальних послуг та затвердженими тарифами на вищевказані послуги, та чи надавалася фінансова допомога з державного та місцевого бюджетів, інших доходів, які безпосередньо використано на операційну (основну) діяльність (на відшкодування витрат, згідно зі складовими встановлених тарифів) за 2021-2024; 9) звіт про витрати виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг (форма № 1 -С) за 2021 - 2023; 10) інформацію для моніторингу ринку теплової енергії за січень, лютий, березень та квітень 2024 (додаток 2 до Порядку моніторингу ринку теплової енергії); 11) підтвердження інформації, що зазначена на сайті ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» стосовно факту надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води для мешканців територіальних громад м. Полтава, м. Кременчук, м. Карлівка, м. Решетилівка, смт. Котельва та смт. Машівка.
Термін виконання по даному запиту було визначено до 10:00 години 20.05.2024.
20.05.2024 ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області на електронну адресу ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» (kanc@pte.poltava.ua) надіслано запит № 5 (а.с. 71 зворотній бік 73) щодо надання документів та інформації, аналогічний по змісту запиту № 4 від 17.05.2024.
Термін виконання по даному запиту було визначено до 16:00 години 20.05.2024.
21.05.2024 ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області за результатами проведення позапланової перевірки за дотриманням суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін складено Акт № 006 (а.с. 98-120), згідно якого встановлено наявність порушень вимог пунктів 1, 2, 3 частини першої статті 18 Закону України № 5007-VI, статті 11 Закону України № 877-V.
Як вбачається зі змісту акту, відповідно до направлень від 08.05.2024 № 373 та від 14.05.2024 № 390 проведена позапланова перевірка ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії з 08.05.2024 по 21.05.2024. Спеціалістами ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області 08.05.2024 з метою розпочати позапланову перевірку здійснено вихід до ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО», що розташоване за адресою: 36008, м. Полтава, вул. Польська, буд. 2А. Генеральний директор ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» був ознайомлений з направленням, погодженням на проведення даної перевірки, зверненням фізичної особи та отримав копію направлення на дану позапланову перевірку. В результаті чого спеціалісти ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області були допущені до проведення позапланового заходу. Посадовими особами ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області було пред`явлено генеральному директору ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» службові посвідчення, що засвідчують посадових осіб органу державного нагляду (контролю).
08.05.2024 об 11:00 годині спеціалістами ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області було вручено генеральному директору ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» Олексенку О.С. запит № 1 від 08.05.2024 щодо надання документів та інформації. Термін виконання по даному запиту було визначено до 10:00 години 10.05.2024.
14.05.2024 о 15:30 годині спеціалістом Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області на прохідній частині ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» було залишено в рекомендованій скриньці-кореспонденції даного підприємства запит № 2 від 14.05.2024 щодо надання документів та інформації. Термін виконання по даному запиту було визначено до 12:00 години 15.05. 2024. 16.05.2024 о 14:54 годині спеціалістами ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області на електронну адресу ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» (kanc@pte.poltava.ua) було надіслано запит № 3 від 16.05.2024 щодо надання документів та інформації. Термін виконання по даному запиту було визначено до 12:00 години 17.05.2024. 17.05.2024 о 15:05 годині спеціалістами ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області на електронну адресу ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» ( kanc@pte.poltava.ua) було надіслано запит № 4 від 17.05.2024 щодо надання документів та інформації. Термін виконання по даному запиту було визначено до 10:00 години 20.05.2024. 20.05.2024 спеціалістами ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області об 11:11 годині на електронну адресу ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» ( kanc@pte.poltava.ua) було надіслано запит № 5 від 20.05.2024, щодо надання документів та інформації. Термін виконання по даному запиту було визначено до 16:00 години 20.05.2024. Станом на 09:00 годину 21.05.2024 ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» не було надано запитуваної інформації, що необхідна для проведення перевірки, а саме: копії наказів про призначення головного бухгалтера та особи, відповідальної за формування, встановлення та застосування тарифів; посадової інструкції, згідно якої відповідальність за формування, встановлення та застосування тарифів покладено на конкретну посадову особу; положення про облікову політику підприємства з усіма додатками; комплект документів, поданий суб`єктом господарювання до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення діючого двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії: розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердним матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 01.09.2011 № 869 та Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України від 12.09.2018 № 239, рішення Полтавської обласної ради від 26.09.2023 № 687 «Про внесення змін до рішення обласної ради від 28.07.2023 № 669 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»; розрахунки тарифів на послуги з постачання теплової енергії разом із підтвердними матеріалами і документами, що використовувались під час проведення розрахунків тарифів, встановлених постановою НКРЕКП від 30.11.2020 № 2269 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»; баланс (форма № 1); звіт про фінансові результати (форма № 2) за 2023; зону обслуговування ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» по періодах 2021 та 2024; звіт про результати використання палива, теплоенергії та електроенергії (форма № 11-МТП) за 2021-2023; довідку підприємства про те, чи надавалися субвенції з державного та місцевого бюджетів на погашення різниці між фактичною вартістю комунальних послуг та затвердженими тарифами на вищевказані послуги, та чи надавалася фінансова допомога з державного та місцевих бюджетів, інших доходів, які безпосередньо використано на операційну (основну) діяльність (на відшкодування витрат, згідно зі складовими встановлених тарифів) за 2021-2024; звіт про витрати виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг (форма № 1-С) за 2021-2023; інформацію для моніторингу ринку теплової енергії за жовтень-грудень 2023, січень-квітень 2024 (додаток 2 до Порядку моніторингу ринку теплової енергії); інформацію щодо факту надання ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, для мешканців територіальних громад м. Полтава, м. Кременчук, м. Карлівка, м. Решетилівка, смт Котельва та смт Машівка.
В акті перевірки зазначено, що відповідно до пунктів 1, 2, 3 частини першої статті 18 Закону України № 5007-VI уповноважені органи мають право: 1) проводити у суб`єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов`язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб; 2) одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки; 3) одержувати безоплатно від суб`єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб`єктами господарювання на їх вимогу.
За результатами перевірки, контролюючий орган прийшов до висновку, що ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО», що розташоване за юридичною адресою: Полтавська область, м. Полтава, вул. Польська, 2 а, створено перешкоди, а саме: невиконання законних вимог посадових осіб ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області у виконанні покладених на них функцій в частині проведення державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії, за що пунктом 4 частини 1 статті 20 Закону України № 5007-VI встановлена відповідальність.
Вказаний акт супровідним листом № Вих-01-27/07.3/2933 від 21.05.2024 направлено до ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» рекомендованим поштовим відправленням 3601102655456 21.05.2024 та вручено адресату 24.05.2024 (а.с.121-122).
ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» подано зауваження на акт перевірки № 006 від 21.05.2024 (а.с. 74-76).
23.05.2024 ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області прийнято рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення № 005 (а.с. 58-60), відповідно до якого на підставі пункту 4 частини 1, 2 ст. 20 Закону України № 5007-VI застосовано до ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» штраф у розмірі 2 000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 34 000.00 грн.
Вказане рішення обґрунтоване тим, що: «Начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області розглянувши результати позапланової перевірки з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії (акт від 21.05.2024 № 006) ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» встановила створення ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» перешкод посадовим особам ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області при проведенні заходу державного нагляду (контролю) з питання дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, яке полягає в наступному:
08.05.2024 спеціалістами Головного управління з метою розпочати позапланову перевірку здійснено вихід на ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО», що розташоване за юридичною адресою: Полтавська область, м. Полтава, вул. Польська, 2 А. Генеральний директор підприємства був ознайомлений з направленням, погодженням на проведення даної перевірки, зверненням фізичної особи та отримав копію направлення на дану позапланову перевірку. В результаті чого спеціалісти Головного управління були допущені до проведення позапланового заходу. Посадовими особами було пред`явлено генеральному директору підприємства службові посвідчення, що засвідчують посадових осіб органу державного нагляду (контролю).
08.05.2024 об 11:00 спеціалістами Головного управління, генеральному директору ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» Олексенко О.С. (за адресою: Полтавська обл., м. Полтава, вул. Польська, 2 а) було вручено запит № 1 від 08.05.2024 щодо надання документів та інформації. Термін виконання по даному запиту було визначено до 10:00 години 10.05.2024. 14.05.2024 о 15:30 годині спеціалістом ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області на прохідній частині ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» (за адресою: Полтавська обл., м. Полтава, вул. Польська, 2 а) було залишено в рекомендованій скринці-кореспонденції даного підприємства запит № 2 від 14.05.2024 щодо надання документів та інформації. Термін виконання по даному запиту було визначено до 12:00 години 15.05.2024. 16.05.2024 о 14:54 годині спеціалістами ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області на електронну адресу ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» (kanc@pte.poltava.ua) було надіслано запит № 3 від 16 травня 2024 року щодо надання документів та інформації. Термін виконання по даному запиту було визначено до 12:00 годин 17.05.2024. 17.05.2024 о 15:05 спеціалістами ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області на електронну адресу ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» (kanc@pte.poltava.ua) було надіслано запит № 4 від 17.05.2024 щодо надання документів та інформації. Термін виконання по даному запиту було визначено до 10:00 години 20.05.2024. 20.05.2024 року об 11:11 спеціалістами ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області на електронну адресу ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» (kanc@pte.poltava.ua) було надіслано запит № 5 від 20.05.2024 щодо надання документів та інформації. Термін виконання по даному запиту було визначено до 16:00 години 20.05.2024. Станом на 09:00 год 21.05.2024 ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» не було надано запитуваної інформації, що необхідна для проведення перевірки, а саме:
- копії наказів про призначення головного бухгалтера та особи відповідальної за формування, встановлення та застосування тарифів; посадову інструкцію, згідно якої відповідальність за формування, встановлення та застосування тарифів покладено на конкретну посадову особу;
- положення про облікову політику підприємства з усіма додатками;
- комплект документів, поданий суб`єктом господарювання до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення діючого двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії: розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води затвердженого КМУ від 01.09.2011 № 869 та Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 12.09.2018 № 239, які затверджені рішеннями Полтавської обласної ради, а саме: від 28.07.2023 № 669, від 30.09.2022 № 477; від 21.10. 2021 року № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», рішення Полтавської обласної ради від 26.09.2023 № 687 «Про внесення змін до рішення обласної ради від 28.07.2023 № 669 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»;
- розрахунки тарифів на послуги з постачання теплової енергії разом із підтвердними матеріалами і документами, що використовувались під час проведення розрахунків тарифів, встановлених постановою НКРЕКП від 30.11.2020 № 2269 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»;
- баланс (форма №1);
- звіт про фінансові результати (форма № 2) за 2023;
- зона обслуговування ПОКВПТГ по періодах 2021 та 2024;
- звіт про результати використання палива, теплоенергії та електроенергії (форма № 11-МТП) за 2021-2023;
- довідку підприємства про те чи надавалися субвенції з державного та місцевого бюджетів на погашення різниці між фактичною вартістю комунальних послуг та затвердженими тарифами на вищевказані послуги, та чи надавалася фінансова допомога з державного та місцевого бюджетів, інших доходів, які безпосередньо використано на операційну (основну) діяльність (на відшкодування витрат, згідно зі складовими встановлених тарифів) за 2021- 2024;
- звіт про витрати виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг (форма № 1-С) за 2021 -2023;
- інформацію для моніторингу ринку теплової енергії за жовтень-грудень 2023 січень-квітень 2024 (додаток 2 до Порядку моніторингу ринку теплової енергії);
-інформацію щодо факту надання ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, для мешканців територіальних громад м. Полтава, м. Кременчук, м. Карлівка, м. Решетилівка, смт Котельва та смт Машівка.
Таким чином, ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО», що розташоване за юридичною адресою: Полтавська область, м. Полтава, вул. Польська, 2 А, створено перешкоди, а саме: невиконання законних вимог посадових осіб ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області у виконанні покладених на них функцій в частині проведення державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії».
Вказане рішення направлене до ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» супровідним листом ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області № Вих-01-27/07.3/2966 та отримане адресатом 29.05.2024 (а.с. 26).
Не погоджуючись з висновками суду першої інстанції, колегія суддів зазначає, що правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України № 877-V.
Відповідно до статті 1 Закону України № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом; спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.
Частиною 1 статті 2 Закону України № 877-V встановлено, що дія цього Закону поширюється на відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
За приписами абзацу 8 частини 1 статті 6 Закону України № 877-V підставою для здійснення позапланового заходу є, зокрема, доручення Прем`єр-міністра України про перевірку суб`єктів господарювання у відповідній сфері у зв`язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.
Під час проведення позапланового заходу з`ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов`язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю) (абзац 11 частини 1 статті 6 Закону України № 877-V).
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України № 877-V, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Частиною 5-6 статті 7 Закону України № 877-V встановлено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.
У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб`єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб`єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім`я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).
Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.
Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб`єкту господарювання копію посвідчення (направлення).
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб`єкта господарювання.
Суб`єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред`явили документів, передбачених цією статтею.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/202 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався відповідними указами Президента України.
Згідно з пунктами 1, 2 Постанови № 303 вирішено припинити проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні».
Протягом періоду воєнного стану дозволити здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) в окремих сферах, зокрема щодо запобігання неконтрольованому зростанню цін на товари, які мають істотну соціальну значущість, виключно на підставі рішення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері, за наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.
З наведеного слідує, що єдиною підставою для проведення позапланової перевірки у період дії воєнного стану може бути рішення центрального органу виконавчої влади виключно при наявності загрози що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що в якості підстави для призначення позапланових перевірок відповідно до наказів ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області від 08.05.2024 № 560-ОД та від 14.05.2024 № 588-ОД слугувало погодження Держпродспоживслужби від 22.04.2024 № 15.2.2-3/8309 на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи про можливі порушення її прав, законних інтересів.
Також, колегія суддів зазначає, що посадові особи ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області ознайомили генерального директора з погодженням на проведення перевірки; направленням № 373 від 08.05.2024, зверненням фізичної особи та надали ген. директору копію направлення № 373 від 08.05.2024. Крім того, генеральному директору підприємства було пред`явлено службові посвідчення, що засвідчують посадових осіб органу державного нагляду (контролю), що не заперечується позивачем.
За наслідками вказаних дій позивачем було допущено посадових осіб ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області до проведення позапланової перевірки.
На противагу відповідному доводу позивача колегія суддів зазначає, що вручення лише одного направлення № 373 від 08.05.2024 не суперечить вимогам Закону України № 877-V.
До того ж інше направлення № 390 (про внесення змін до термінів проведення позапланової перевірки згідно наказу ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області № 588-ОД від 14.05.2024 «Щодо внесення змін до наказу про проведення позапланової перевірки від 08.05.2024 № 560-ОД») було видано 14.05.2024, тобто вже після допуску позивачем посадових осіб ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області до проведення позапланової перевірки.
Відповідно до частини 6 ст. 7 Закону України № 877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
У разі створення суб`єктом господарювання перешкод органу державного нагляду (контролю) чи його посадовим особам при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) в акті обов`язково зазначається опис дій чи бездіяльності, що призвели до створення таких перешкод, з посиланням на відповідні норми закону.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.
Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.
Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Згідно зі статтею 11 Закону України № 877-V суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний:
допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом;
не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю), за умови що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону;
виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства;
надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону;
одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.
Перевіряючи дотримання відповідачем вказаних вимог закону та виконання позивачем покладених на нього законом обов`язків, колегія суддів з наданого до суду відеозапису (а.с. 135) встановив, що 21.05.2024 о 15 год. 05 хв. посадові особи ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області прибули на територію ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» для вручення Акта № 006 від 21.05.2024. На прохідній частині ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» охороною було повідомлено, що генерального директора на робочому місці не має. Посадові особи ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області зателефонували на прохідній частині до канцелярії підприємства для того, щоб залишити Акт № 006 від 21.05.2024 та на другому екземплярі поставити відмітку про отримання нею Акту. Але через деякий час з канцелярії зателефонували на прохідну частину і повідомили, що працівники канцелярії не вийдуть за Актом.
Отже, беручи до уваги зазначені обставини щодо неможливості вручення акту у встановлений законом термін керівнику та уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, а також той факт, що Акт № 006 від 21.05.2024, який було направлено рекомендованим листом, отримано ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО», колегія суддів не знаходить в діях відповідача протиправності та порушення норм статті 7 Закону України № 877-V.
Таким чином, порушень при проведенні позапланового заходу стосовно позивача судом не встановлено.
Стосовно виявлених порушень, зафіксованих в акті № 006 від 21.05.2024 колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до підпунктів 2 та 3 статті 18 Закону України № 5007-VI уповноважені органи мають право: одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки; одержувати безоплатно від суб`єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб`єктами господарювання на їх вимогу.
Відповідно до оскаржуваного рішення № 005 від 23.05.2024 до позивача застосовано адміністративного-господарські санкції на підставі п. 4 ч. 1 та ч. 2 ст. 20 Закону України № 5007-VI, а саме встановлено невиконання законних вимог посадових осіб ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області (запити № 1 від 08.05.2024, № 2 від 14.05.2024, № 3 від 16.05.2024, № 4 від 17.05.2024 та № 5 від 20.05.2024), чим були створені перешкоди у проведенні перевірки.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що 05.05.2024 ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області надано ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» запит № 1 щодо надання документів та інформації.
Листом № 29-17/2795 від 10.05.2024 ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» надано ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області копії наступних документів : статут ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»; витягу з реєстру платників податку на додану вартість; виписки з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; контракт з генеральним директором з додатком; постанови НКРЕКП № 739 від 06.06.2017 щодо ліцензій ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»; рішення Полтавської обласної ради № 286 від 21.10.2021 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»; рішення Полтавської обласної ради № 477 від 30.09.2022 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»; рішення Полтавської обласної ради № 669 від 28.07.2023 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго»; рішення Полтавської обласної ради № 687 від 26.09.2023 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»; оборотно-сальдової відомості по нарахуванню і оплаті за адресою: м. Полтава, пров. Хоткевича,7, кв. 95, за 2021-2024.
Крім того, повідомлено, що взаємовідносини між співвласниками багатоквартирного будинку за адресою: м. Полтава, пров. Хоткевича, буд. 7, в тому числі і з споживачем квартири № 95 за зазначеною адресою, з 01.12.2021 врегульовано індивідуальними договорами про надання послуги з постачання теплової енергії та про надання послуги з постачання гарячої води, які є публічними договорами приєднання і опубліковані на офіційному сайті підприємства.
Також ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» зазначило, що звернулось із запитом до Полтавської обласної військової адміністрації; Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг; Управління Служби Безпеки України в Полтавській області, за результатами відповіді яких прийме рішення щодо надання підприємством інформації.
Крім того, повідомлено, що враховуючи те, що Держслужба спеціального зв`язку та захисту інформації на час дії воєнного стану та протягом 12 місяців після його припинення визначена уповноваженим органом у сфері захисту критичної інфраструктури, який, зокрема, координує діяльність суб`єктів національної системи захисту, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері захисту критичної інфраструктури, ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» звернулось із запитом за № 29-17/2769 від 09.05.2024 щодо запитуваної у підприємства інформації з обмеженим доступом (а.с. 13-14).
Так, відповідно до абз. 3 ст. 11 Закону № 877-V суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю), за умови що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону.
Згідно пункту 4 частини 1 ст. 20 Закону України № 5007-VI до суб`єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Варто зазначити, що відповідно до положень статті 10 Закону України № 877-V суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право:
не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо, зокрема, державний нагляд (контроль) здійснюється з порушенням передбачених законом вимог щодо періодичності проведення таких заходів;
вимагати припинення здійснення заходу державного нагляду (контролю) у разі:
перевищення посадовою особою органу державного нагляду (контролю) визначеного цим Законом максимального строку здійснення такого заходу;
використання посадовими особами органу державного нагляду (контролю) неуніфікованих форм актів;
з`ясування посадовими особами під час здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) питань, інших ніж ті, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення такого заходу.
З наведеного слідує, що адміністративно-господарський штраф за пунктом 4 частини 1 статті 20 Закону України № 5007-VI застосовується у двох випадках : за невиконання приписів уповноважених осіб або за створення перешкод під час проведення перевірки.
При цьому, за приписами абз. 3 ст. 11 Закону № 877-V обов`язковою умовою, за якою повинні діяти контролюючі органи, а суб`єкт господарювання не має права створювати відповідні перешкоди, є дотримання посадовими особами органів державного нагляду (контролю) вимог законодавства.
Разом з цим, у даній справі, ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області, посилаючись на невиконання позивачем приписів контролюючого органу, зокрема вимог про надання документів, необхідних для проведення позапланової перевірки, фактично не погоджується з обсягом виконання ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» письмових запитів № 1 від 08.05.2024, № 2 від 14.05.2024, № 3 від 16.05.2024, № 4 від 17.05.2024 та № 5 від 20.05.2024.
Однак, положеннями пункту 4 частини 1 статті 20 Закону України № 5007-VI передбачено відповідальність лише за невиконання приписів, при цьому застережень щодо можливості накладення санкції на суб`єкта господарювання за неналежне або неповне виконання письмових запитів вказана норма не містить.
Колегія суддів зазначає, що за визначенням частини восьмої статті 7 Закону України № 877-V припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Разом з цим, у даній справі ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області не виносилось жодного припису про усунення порушень вимог законодавства ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО».
Письмові запити про надання документів, направлені контролюючим органом в порядку ст. 18 Закону України № 5007-VI, не є обов`язковими до виконання приписами у розумінні Закону України № 877-V, за невиконання яких до суб`єкта господарювання може бути застосовано санкцію на підставі пункту 4 частини 1 статті 20 Закону України № 5007-VI.
Крім того, посилаючись на надання позивачем не у повному обсязі документів, контролюючий орган, на думку колегії суддів, не надавав належної оцінки доводам ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» про неможливість надання деяких документів та інформації через те, що підприємство з метою дотримання законодавства України, в частині захисту інформації об`єкта критичної інфраструктури, звернулось з відповідними запитами до Управління майном обласної ради, Полтавської обласної військової адміністрації, Управління Служби Безпеки України в Полтавській області, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, щодо можливості надання підприємством в рамках позапланової перевірки такої інформації, а також повноти надання відповідних документів, що в свою чергу має важливе значення для висновку про існування реальної можливості надати витребувані документи.
Відповідно до листа Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 31.01.2024 № 1639/31/14-24 об`єкти ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» віднесені до об`єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення, присвоєно ІІІ категорію критичності. Також об`єкти підприємства включено до секторального переліку об`єктів критичної інфраструктури Мінінфраструктури сектору системи життєзабезпечення, які затверджені наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 11.12.2023 № 76/ДСК «Про внесення змін до секторального переліку об`єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення.
Колегія суддів зазначає, що як вбачається з відповіді ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» № 29-17/2795 від 10.05.2024 на запит ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській № 1 від 08.05.2024, підприємство надало до перевірки копії запитуваних документів, та зазначило, що звернулось із запитом до Полтавської обласної військової адміністрації; Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг; Управління Служби Безпеки України в Полтавській області, за результатами відповіді яких прийме рішення щодо надання підприємством інформації. Зазначило, що враховуючи, що Держслужба спеціального зв`язку та захисту інформації на час дії воєнного стану та протягом 12 місяців після його припинення визначена уповноваженим органом у сфері захисту критичної інфраструктури, який, зокрема, координує діяльність суб`єктів національної системи захисту, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері захисту критичної інфраструктури, ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» звернулось із запитом за № 29-17/2769 від 09.05.2024 щодо запитуваної у підприємства інформації з обмеженим доступом (а.с. 13-14).
08.05.2024 Департамент будівництва, містобудування і архітектури, житлово-комунального господарства та енергетики Полтавської обласної військової адміністрації надав відповідь № 04.3-41/ на запит № 29-17/2406 від 23.04.2024, в якій зазначив, що підприємства, які включені до секторального переліку об`єктів критичної інфраструктури, повинні діяти згідно з вимогами, що передбачені чинним законодавством, у тому числі постанови НКРЕКП від 26.03.2022 № 349 «Щодо захисту інформації, яка в умовах воєнного стану може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом, у тому числі щодо об`єктів критичної інфраструктури» (а.с. 22 зворотній бік).
Крім того, колегія суддів зазначає, що в матеріалах справи містяться зауваження на акт перевірки, в яких ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» обґрунтовано підстави ненадання у встановлені строки витребуваних документів, та вказано про готовність надати їх після отримання відповідей від компетентних органів. Також, зазначено, що посадовим особам ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області було роз`яснено, що ряд запитуваних документів містить інформацію з обмеженим доступом та про направлення підприємством запитів щодо можливості надання копій, що підтверджується відеофіксацією заходів. Із незалежних від підприємства причин, відповіді на запит не надійшли. Також зазначено, що у рамках позапланової перевірки працівники ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області були допущені на територію підприємства, підприємством, на запити перевіряючих, надані копії документів, що не містять інформації з обмеженим доступом.
Колегія суддів зазначає, що враховуючи, що ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» включено до секторального переліку об`єктів критичної інфраструктури, на підприємство поширюються вимоги Закону України «Про критичну інфраструктуру», «Про правовий режим воєнного стану», «Про правовий режим надзвичайного стану», «Про оборону України» та Загальні вимоги до кіберзахисту об`єктів критичної інфраструктури.
При цьому колегія суддів ураховує, що частина інформації, що буда запитувана відповідачем (для встановлення тарифу) має критичну технологічну інформацію з обмеженим доступом.
З урахуванням вищенаведеного, колегія суддів приходить до висновку, що відповідачем не було підтверджено належними доказами, що позивач вчиняв дії чи бездіяльність спрямовану на невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами, або створював перешкоди для виконання покладених на них обов`язків.
Колегія суддів зазначає, що позивачем було повідомлено у встановлені у запиті строки, про необхідність отримання погодження від компетентних органів.
Посилання відповідача на відповідь Голови обласної ради № 01-31/914/31/1655 від 29.04.2024 не є належним доказом у розумінні ст. 73 КАС України, з огляду на те, що даний доказ ані підтверджує, ані спростовує доводи відповідача.
Голова обласної ради в листі №01-31/914/31/1655 від 29.04.2024 повідомив про те, що ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» є окремою юридичною особою і здійснює свою діяльність відповідно до законодавства України.
Водночас, ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» не стверджувало про те, що треті особи здійснюють управління підприємством, а вказало лише про те, що враховуючи воєнний стан, і той факт, що їх підприємство віднесено до критичної інфраструктури, доцільним є погодження з іншими компетентними органами надання інформації, що містить обмежений доступ.
Враховуючи воєнний стан, і той факт, що на об`єкти критичної інфраструктури, ворог здійснює атаки, підприємством обґрунтовано співставлено ризики, які може мати надання інформації з обмеженим доступом без попереднього погодження з компетентними органами.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач не довів належними та допустимими доказами правомірність рішення № 005 від 23.05.2024 про застосування до ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» штрафу за порушення законодавства про ціни і ціноутворення у розмірі 2 000 неоподатковуваних мінімумів громадян, що становить 34 000.00 грн.
Оскільки означені обставини залишені судом першої інстанції поза увагою та цим обставинам не надана належна правова оцінка, колегія суддів задовольняє вимоги апеляційної скарги, скасовує судове рішення і приймає нове про задоволення вимог ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО».
Інші доводи апеляційної скарги означених висновків колегії суддів не спростовують.
При цьому, колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (№ 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (№ 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Пунктом 4 ч. 1 ст. 317 КАС України установлено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Згідно із п. 4 ч. 3 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, порушення норм процесуального права є обов`язковою підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення суду, якщо суд прийняв рішення про права, свободи, інтереси та (або) обов`язки осіб, які не були залучені до участі у справі.
При цьому, порушення судом першої інстанції норм процесуального права, передбачених ст. 49 КАС України, що з урахуванням приписів п. 4 ч. 3 ст. 317 КАС України, є обов`язковою підставою для скасування судового рішення, та ухвалення нового рішення про задоволення позову.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач при зверненні до суду з адміністративним позовом, згідно платіжної інструкції № 167579393 від 05.06.2024, яка міститься в матеріалах справи (а.с. 30), сплатив судовий збір в сумі 3 028.00 грн, також позивач при зверненні до суду з апеляційною скаргою згідно платіжної інструкції № 173589917 від 19.08.2024 (а.с. 209), сплатив судовий збір у розмірі 4 542.00 грн.
З урахуванням того, що позов підлягає задоволено, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає стягненню судові витрати в сумі 7 570.00 грн.
Враховуючи те, що справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження, рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ПОЛТАВСЬКОГО ОБЛАСНОГО КОМУНАЛЬНОГО ВИРОБНИЧОГО ПІДПРИЄМСТВА ТЕПЛОВОГО ГОСПОДАРСТВА «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» задовольнити.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2024 року скасувати з прийняттям нового судового рішення про задоволення вимог адміністративного позову ПОЛТАВСЬКОГО ОБЛАСНОГО КОМУНАЛЬНОГО ВИРОБНИЧОГО ПІДПРИЄМСТВА ТЕПЛОВОГО ГОСПОДАРСТВА «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО».
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області № 005 від 23 травня 2024 року про застосування штрафу за порушення законодавства про ціни і ціноутворення у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів громадян, що становить 34 000.00 грн
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (ЄДРПОУ 40358617) на користь ПОЛТАВСЬКОГО ОБЛАСНОГО КОМУНАЛЬНОГО ВИРОБНИЧОГО ПІДПРИЄМСТВА ТЕПЛОВОГО ГОСПОДАРСТВА «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» (ЄДРПОУ 03338030) судовий збір у розмірі 7 570 (сім тисяч п`ятсот сімдесят) гривень.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя Л.В. Мельнікова Судді В.Б. Русанова А.О. Бегунц
Суд | Другий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124122872 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо організації господарської діяльності, з них дозвільної системи, нагляду (контролю), реалізації держ-ї регуляторної політики у сфері госп-ї д-ті; ліцензування видів господарської д-ті; розроблення і застосування національних стандар., технічних регламентів та процедур оцінки відповідності |
Адміністративне
Другий апеляційний адміністративний суд
Мельнікова Л.В.