Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
У Х В А Л А
12 серпня 2024 року № 639/7254/21
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Лариса Мар`єнко, розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові заяву судді Лариси Мар`єнко про самовідвід у адміністративній справі позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Державної установи "Харківський слідчий ізолятор" (вул.Полтавський шлях, 99, м.Харків) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.08.2024 суддю Ларису Мар`єнко визначено головуючим у справі №639/7254/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Харківський слідчий ізолятор" про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
При вирішенні питання щодо прийняття адміністративного позову до розгляду встановлено, що позивач - ОСОБА_1 є засудженим за ст.348 КК України, зокрема, вироком Апеляційного суду Харківської області у справі №646/4741/13-к від 03.04.2017 року, до довічного позбавлення волі.
За даними Єдиного реєстру судових рішень, чоловік судді Л.М.Мар`єнко - ОСОБА_2, суддя судової палати з кримінальних справ Харківського апеляційного суду, був учасником колегії при розгляді справи №646/4741/13-к, зокрема, головуючим в колегії щодо питання про перегляд вироку суду за нововиявленими обставинами, а також щодо інших процесуальних питань в рамках тієї ж кримінальної справи.
Правовідносини з приводу підстав відводу (самовідводу) професійного судді унормовані приписами ст. 36 КАС України, згідно з ч.1 якої суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу): 1) якщо він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав правничу допомогу стороні чи іншим учасникам справи в цій чи іншій справі; 2) якщо він прямо чи опосередковано заінтересований в результаті розгляду справи; 3) якщо він є членом сім`ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім`ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу; 4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об`єктивності судді; 5) у разі порушення порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого статтею 31 цього Кодексу.
Згідно статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з справ людини, як джерело права.
Пунктом 28 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Газета "Україна-центр" проти України" від 15 жовтня 2010 року визначено, що відповідно до усталеної практики Суду існування безсторонності для цілей пункту 1 статті 6 Конвенції повинно визначатися на підставі суб`єктивного критерію, в контексті якого слід враховувати особисті переконання та поведінку певного судді, що означає необхідність встановити, чи мав суддя у певній справі будь-яку особисту зацікавленість або упередженість, а також на підставі об`єктивного критерію, в контексті якого необхідно встановити, чи забезпечував суд і, серед інших аспектів, його склад, достатні гарантії аби виключити будь-які обґрунтовані сумніви щодо його безсторонності (див., серед іншого, рішення у справі "Фей проти Австрії" (Fey v. Austria,) від 24 лютого 1993 року, пп. 27, 28 і 30, Series A, no. 255, і рішення "Ветштайн проти Швейцарії" (Wettstein v. Switzerland), заява №33958/96, п. 42, ECHR 2000-XII).
У пунктах 105, 106 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Олександр Волков проти України" зазначено, що у деяких випадках, коли може бути важко забезпечити докази для спростування презумпції суб`єктивної безсторонності судді, вимога об`єктивної безсторонності забезпечує ще одну важливу гарантію (див. "Пуллар проти Сполученого Королівства", 10 червня 1996 року, § 32 , Звіти 1996-III).
Таким чином, навіть отримане враження щодо безсторонності судді має важливе значення, бо, іншими словами, "правосуддя повинно не лише здійснюватися; але й виглядати таким, що здійснюється". На кону стоїть довіра, яку суди в демократичному суспільстві повинні вселяти громадськості (справа "Де Куббер проти Бельгії", 26 жовтня 1984 року, § 26, Серія А, №86).
Як встановлюють Бангалорські принципи поведінки суддів, схвалені резолюцією 2006/23 Економічної і Соціальної Ради ООН від 27 липня 2006 року, суддя заявляє самовідвід від участі в розгляді справи в тому випадку, коли у стороннього спостерігача могли б виникнути сумніви в неупередженості судді.
Як наслідок, відводу підлягає суддя не лише у разі існування фактів що свідчать про упередженість судді, але й у тому випадку, коли у стороннього спостерігача могли б виникнути сумніви в неупередженості судді.
Відповідно до ч.2 ст.40 Кодексу адміністративного судочинства України питання про самовідвід вирішується в нарадчій кімнаті ухвалою суду, що розглядає справу.
Враховуючи приписи статті 36 Кодексу адміністративного судочинства України, для уникнення будь-яких сумнівів у неупередженості судді Лариси Мар`єнко в об`єктивному вирішенні спору, заяву про самовідвід належить задовольнити.
Керуючись ст.ст. 31, 36, 39, 40, 41 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В:
Задовольнити заяву судді Лариси Мар`єнко про самовідвід у справі №639/7254/21.
Справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Харківський слідчий ізолятор" про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії передати до Відділу з надання судово-адміністративних послуг Харківського окружного адміністративного суду для вжиття дій щодо повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями згідно КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя Лариса МАР`ЄНКО
Суд | Харківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 12.08.2024 |
Оприлюднено | 14.08.2024 |
Номер документу | 120952200 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо |
Адміністративне
Харківський окружний адміністративний суд
Мар'єнко Л.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні