ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" серпня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/880/24
Господарський суд Одеської області у складі судді Литвинової В.В., за участю секретаря судового засідання Крутькової В.О., розглянувши у відкритому засіданні матеріали справи
за позовом Фермерського господарства БММ АГРО-27
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Південна житниця"
про стягнення 564872,04грн
за участю представників
від позивача - Домущі В.С.
від відповідача - не прибули
Фермерське господарство БММ АГРО-27 звернулось до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Південна житниця" про стягнення 564872,04грн заборгованості за договором оренди сільськогосподарської техніки (з екіпажем) № 1 від 25.06.2022.
Ухвалою від 18.03.2024 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач подав відзив, яким наявність боргу не заперечив, але просив відмовити в задоволенні позову посилаючись на те, що відсутність оплати відповідачем є наслідком того, що голова позивача Буйвол М.М. причетний до викрадення врожаю відповідача (ЄРДР № 12022162360000225 від 13.09.2022) та трактору відповідача (кримінальна справа № 507/334/24 ще розглядається судом).
Ухвалою від 08.04.2024 суд, враховуючи відзив, постановив розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 22.05.2024, враховуючи перебування судді у відпустці.
Позивач у відповіді на відзив наполягає на задоволенні позову.
Ухвалою від 22.05.2024 строк підготовчого провадження у справі продовжено на 30 днів, призначено підготовче засідання у справі на 19.06.2024.
Ухвалою від 19.06.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 14.08.2024, враховуючи перебування судді у відпустці.
Відповідач не прибув в засідання, подавши клопотання про відкладення, посилаючись на неможливість прибуття.
Суд відхиляє клопотання відповідача, оскільки воно документально не обгрунтовано.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд
встановив:
25 червня 2022 року між Фермерським господарством «БММ АГРО-27» (далі - позивач, Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ПІВДЕННА ЖИТНИЦЯ» (далі - відповідач, Орендар) укладено договір оренди сільськогосподарської техніки (з екіпажам) № 1 (далі - Договір).
Відповідно до п.1.1. Договору у порядку та на умовах, визначених цим Договором, Орендодавець зобов`язується передати Орендарю в строкове платне користування нижче визначену сільськогосподарську техніку (далі - Техніка) для здійснення сільськогосподарської діяльності Орендаря та забезпечити своїми силами її керування за завданням Орендаря, а Орендар зобов`язуєтеся прийняти в тимчасове платне користування Техніку і зобов`язується сплачувати Орендодавцю орендну плату.
Згідно з п.1.2. визначення Техніки, що передається в оренду, її вид та перелік відображається в Додатках, які є невід`ємними частинами Договору.
Відповідно до п.1.3. техніка використовується Орендарем для виконання останнім сільськогосподарських робіт.
Згідно з п.1.5. керування Технікою, що передається у користування Орендареві за цим Договором, здійснюється силами Орендодавця на вимогу Орендаря, що визначається в Додатках, які є невід`ємними частинами Договору.
Відповідно до п.2.1. приймання-передача Техніки здійснюється повноважними представниками Сторін за Актом приймання-передачі.
Пунктом 3.1. передбачено, що орієнтовний строк оренди з 25 червня 2022 року по 25 липня 2022 року. Фактичний строк оренди розпочинається з моменту прийняття Техніки Орендарем і закінчується в день її повернення Орендодавцю за Актами приймання- передачі.
Відповідно до п.3.2. зазначено, що строк оренди може бути скорочений та/або продовжений Орендарем, про що він повідомляє Орендодавця.
Згідно з п.4.1. орендна плата за користування Технікою визначається у додатках, які є невід`ємними частинами до даного Договору.
Відповідно до п.4.2. загальну суму орендної плати за цим Договором Сторони визначили як суму орендної плати зазначеної у Додатках, що будуть підписані протягом цього Договору.
Пунктом 4.3. договору передбачено, що орендна плата сплачується у національні валюті України - гривні, в безготівковій формі шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Орендодавця після повернення Орендарем Техніки з оренди, впродовж 7 (семи) банківських днів з моменту підписання Сторонами Акту наданих послуг.
Відповідно до п.5.2.1. орендар зобов`язується використовувати Техніку за її цільовим призначенням.
Згідно з п.5.2.2. орендар зобов`язується сплачувати орендну плату відповідно до умов Договору.
Пунктом 9.1. зазначено, що всі суперечки в розбіжностях, що можуть виникнути під час виконання цього Договору по можливості повинні бути вирішені шляхом переговорів між Сторонами. Не врегульовані шляхом переговорів між Сторонами суперечки вирішуються в судовому порядку згідно норм чинного законодавства України.
25 червня 2022 року Сторони підписали Додаток № 1 до Договору щодо переліку техніки, яка передається в оренду за договором, інформація про екіпаж.
Відповідно Додатку № 1 та на виконання положень п.1.1. Договору оренди сільськогосподарської техніки (з екіпажам) № 1 від 28.06.2022 року, Сторони узгодили перелік сільськогосподарської техніки, яку Орендодавець зобов`язаний передати в оренду Орендарю на виконання умов Договору оренди, а також наводять (узгоджують) інформацію про екіпаж (персонал Орендодавця), яким безпосередньо буде здійснюватися управління та технічна експлуатація Технікою, а саме: Комбайн зернозбиральний МГ 9790, 2007 року випуску, державний номер НОМЕР_1 , свідоцтво про реєстрацію: НОМЕР_2 ,
Інформація про екіпаж: ОСОБА_1 , посвідчення тракториста-машиніста серія НОМЕР_3 .
25 червня 2022 року Сторони підписали Додатку № 2 до Договору відповідно якого та керуючись положенням п. 4.1. Договору, Сторони дійшли взаємної згоди щодо розміру орендної плати за користування Технікою, яка становить 16 676,11 грн. за (шістнадцять тисяч шістсот сімдесят шість гривень 11 копійок) без ПДВ, за 1 (один) день оренди.
Надалі, 04 липня 2022 року, Сторони уклали Акт приймання-передачі Техніки в оренду за Договором оренди сільськогосподарського техніки (з екіпажам) № 1 від 25 червня 2022 року.
Відповідно до Акту приймання-передачі Техніки в оренду від 04 липня 2022 року Сторони на виконання положень п.3.1. Договору оренди сільськогосподарської техніки (з екіпажам) № 1 від 15 липня 2021 року в момент підписання цього Акту Орендодавець передав, а Орендар прийняв в тимчасове платне володіння та користування наступну сільськогосподарську техніку: Комбайн зернозбиральний МГ 9790, 2007 року випуску, державний номер НОМЕР_1 , свідоцтво про реєстрацію: НОМЕР_2 .
В подальшому ФГ «БММ АГРО-27» склав Рахунок-фактуру № 18 від 07 жовтня 2022 року на суму 564 872,04 грн. та направив ТОВ «ПІВДЕННА ЖИТНИЦЯ» для сплати.
З урахуванням зазначених обставин, Сторони склали та підписали Акт наданих послуг № 7 від 07 жовтня 2022.
Відповідно Акту № 7 Сторони склали Акт про те, що на підставі наведених документів, а саме Договору № 1 від 25.06.2022 року та Рахунку на оплату № 18 від 07.10.2022 року, що виконавцем були виконані роботи (надані такі послуги), а саме, послуги оренди сільськогосподарської техніки (з екіпажам) у кількості 30 днів на загальну суму з ПДВ 564872,04 гри.
Зазначений Акт підписано Сторонами, тим самим ТОВ «ПІВДЕННА ЖИТНИЦЯ» визнала заборгованість перед ФГ «БММ АГРО-27» у розмірі 564 872,04 грн.
З урахуванням зазначеного, ФГ «БММ АГРО-27» подано та зареєстровано ДПС України податкову накладну № 18 від 07.10.2022 року на суму 564 872,04 грн, про що свідчить реальність господарської операції, в якій ФГ «БММ АГРО-27» - постачальник (продавець), а ТОВ «ПІВДЕННА ЖИТНИЦЯ» - отримувач (покупець).
Але відповідач не сплатив 564872,04 грн боргу.
Відповідно до ст. 15 ЦК України; кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ст. 173 ГК України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Основними видами господарських зобов`язань є майново-господарські зобов`язання та організаційно-господарські зобов`язання.
За ст. 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
За ч. 2 цієї ж статті, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Відповідно ч. 8 ст. 193 ГК України, зазначено, що не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань.
Згідно з ст. 197 ГК України, господарське зобов`язання підлягає виконанню за місцем, визначеним законом, господарським договором, або місцем, яке визначено змістом зобов`язання.
Відповідно до ст. 199 ГК України, виконання господарських зобов`язань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин, передбаченими цим Кодексом та іншими законами.
Згідно з ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Зобов`язання має гуртуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Відповідно до ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного
законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Виконання зобов`язань, реалізація, зміна та припинення певних прав у договірному зобов`язанні можуть бути зумовлені вчиненням або утриманням від вчинення однією із сторін у зобов`язанні певних дій чи настанням інших обставин, передбачених договором, у тому числі обставин, які повністю залежать від волі однієї із сторін.
Відповідно до ст. 527 ЦК України, боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.
Згідно з ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язані встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Стаття 626 ЦК України, зазначаєм, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ст. 628 ЦК України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно з ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно ст. 631 ЦК України, строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов`язки відповідно до договору.
Статтею 632 ЦК України встановлено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
Відповідно до ст. 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Згідно з ст. 798 ЦК України, предметом договору найму транспортного засобу можуть бути повітряні, морські, річкові судна, а також наземні самохідні транспортні засоби тощо.
Договором найму транспортного засобу може бути встановлено, що він передається у найм з екіпажем, який його обслуговує.
Сторони можуть домовитися про надання наймодавцем наймачеві комплексу послуг для забезпечення нормального використання транспортного засобу.
Відповідно до ст. 799 ЦК України, договір найму транспортного засобу укладається у письмовій формі.
Згідно з ст. 800 ЦК України, наймач самостійно здійснює використання транспортного засобу у своїй діяльності і має право без згоди наймодавця укладати від свого імені договори перевезення, а також інші договори відповідно до призначення транспортного засобу.
Відповідно до ст. 805 ЦК України, управління та технічна експлуатація транспортного засобу, переданого у найм з екіпажем, провадяться його екіпажем. Екіпаж не припиняє трудових відносин з наймодавцем. Витрати на утримання екіпажу несе наймодавець.
Відповідач не надав доказів сплати заборгованості станом на час розгляду справи, тому позовні вимоги про стягнення 564872,04грн заборгованості за договором оренди сільськогосподарської техніки (з екіпажем) № 1 від 25.06.2022 підлягають задоволенню.
Судом відхиляються посилання відповідача на злочинні дії позивача, оскільки це не стосується предмету даного позову - стягнення заборгованості за договором оренди сільськогосподарської техніки (з екіпажем) № 1 від 25.06.2022 .
Відповідно до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
За змістом ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Водночас обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. 77 ГПК України).
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, дійшов висновку задовольнити позовні вимоги.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати в розмірі сплаченого судового збору покладаються на відповідача.
На підставі вищевикладених норм права, керуючись ст.ст. 129, 232-240, 243, Господарського процесуального кодексу України, суд
ухвалив:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Південна житниця" (код 42779594, с. Познанка Перша Подільського району Одеської області, пр. Миру 5) на користь Фермерського господарства БММ АГРО-27 (код 42024102, с. Гвоздавка Друга Подільського району Одеської області вул. Нова 2) 564872,04 грн заборгованості та 8473,08грн судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Південно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 14 серпня 2024 р.
Суддя В.В. Литвинова
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 14.08.2024 |
Оприлюднено | 15.08.2024 |
Номер документу | 120994193 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Литвинова В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні