Справа №295/17207/23
Категорія 33
2/295/408/24
УХВАЛА
щодо закриття провадження у справі
08.08.2024 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира в складі:
Головуючої судді Стрілецької О.В.
за участі секретаря судового засідання Савченко Т.В.
представника співпозивача ОСОБА_1 - адвоката Бобровницького А.Е.
представника співвідповідача ПП "Інвестиційно-маклерський дім "Респект" - адвоката Могильницької І.М.
розглянувши в підготовчому судовомузасіданні взагальному позовномупровадженні клопотання, подане представником Приватного підприємства "Інвестиційно-маклерський дім "Респект" - адвокатом Могильницькою Іриною Михайлівною, про закриття провадження у справі,
подане у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «777»», Приватного підприємства «Інвестиційно-маклерський дім «Респект», третя особа - Державне підприємство «Укрвійськбуд», про усунення недоліків будівництва, стягнення матеріальної шкоди та моральної шкоди,-
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернулись до суду з позовом, в якому просять:
- зобов`язати ОК «Житлово-будівельний кооператив «777» та ПП «Інвестиційно-маклерський дім «Респект» солідарно усунути недоліки будівництва квартири АДРЕСА_1 , шляхом проведення необхідних ремонтно-відновлювальних робіт;
- стягнути з ОК «Житлово-будівельний кооператив «777» та ПП «Інвестиційно-маклерський дім «Респект» в солідарному порядку на користь ОСОБА_1 та ОСОБА_3 матеріальну шкоду в розмірі 70519,00 грн;
- стягнути з ОК «Житлово-будівельний кооператив «777» та ПП «Інвестиційно-маклерський дім «Респект`в солідарному порядку на користь позивачів 20000,00 грн моральної шкоди.
Ухвалою суду від 26.02.2024 відкрито провадження по справі, розгляд справи постановлено проводити в порядку загального позовного провадження.
20.03.2024 представник ПП "Інвестиційно-маклерськийдім "Респект"-адвокат МогильницькаІ.М.подала клопотання про закриття провадження у справі, яке мотивоване тим, що позовна заява не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства (Том №2 а.с. 84-87). В обґрунтування клопотання представник відповідача зазначила, що спірні відносини є корпоративними, оскільки виникли між сторонами за умовами договору, за яким позивачі набули асоційованого членства в Обслуговуючому кооперативі «Житлово-будівельний кооператив «777» . Адвокат в клопотанні вказує, що члени обслуговуючого кооперативу є носіями корпоративних прав, а відносини між його членами та кооперативом, які пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи є корпоративними, а тому вважає, що відповідно до положень ст. 20 ГК України справа повинна розглядатися в порядку господарського, а не цивільного судочинства.
В судовому засіданні 08.08.2024 представник співпозивача ОСОБА_1 адвокат Бобровницький А.Е. заперечував щодо закриття провадження по справі. Зауважив, що предметом спору в даній справі є усунення недоліків будівництва, стягнення матеріальної та моральної шкоди, а не у зв`язку з наявністю спору між асоційованим членом кооперативу та самим кооперативом.
Представник позивача зауважує, що згідно укладених договорів позивачі отримали неналежної якості послугу, що відноситься до захисту прав споживачів, а відтак зазначені правовідносини не виникли з корпоративних прав, тому вважає, що справа підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.
Представник відповідачаПП "Інвестиційно-маклерський дім "Респект" - адвокат Могильницька І.М. клопотання про закриття провадження у справі підтримала з підстав, викладених в ньому, просила задоволити.
ОСОБА_2 , представники ОК «Житлово-будівельний кооператив «777»», ДП «Укрвійськбуд» в судове засідання не з`явились, про час, дату та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, причини неявки не повідомили, судом ухвалено проводити підготовче судове засідання в їх відсутнійсть.
Дослідивши подане клопотання, матеріали справи, заслухавши думку адвокатів, суд дійшов наступного висновку.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Разом з тим, відповідно до частин першої, другоїстатті 4 ГПК Україниправо на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Предметна та суб`єкта юрисдикція господарських судів, тобто сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції, визначенастаттею 20 ГПК України,за змістомчастини першоїякої господарськісуди розглядаютьсправи успорах,що виникаютьу зв`язкузі здійсненнямгосподарської діяльності,та іншісправи увизначених закономвипадках,зокрема,справи успорах,що виникаютьз корпоративнихвідносин,в томучислі успорах міжучасниками (засновниками,акціонерами,членами)юридичної особиабо міжюридичною особоюта їїучасником (засновником,акціонером,членом),у томучислі учасником,який вибув,пов`язані зістворенням,діяльністю,управлінням абоприпиненням діяльностітакої юридичноїособи,крім трудовихспорів;справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, іншихкорпоративних правв юридичній особі, крім правочинів у сімейних та спадкових правовідносинах.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 6 ст. 96-1 ЦК України права учасників юридичних осіб (корпоративні права) - це сукупність правомочностей, що належать особі як учаснику (засновнику, акціонеру, пайовику) юридичної особи відповідно до закону та статуту товариства; корпоративні права набуваються особою з моменту набуття права власності на частку (акцію, пай або інший об`єкт цивільних прав, що засвідчує участь особи в юридичній особі) у статутному капіталі юридичної особи; корпоративними відносинами є відносини між учасниками (засновниками, акціонерами, пайовиками) юридичних осіб, у тому числі які виникають між ними до державної реєстрації юридичної особи, а також відносини між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, пайовиками) щодо виникнення, здійснення, зміни і припинення корпоративних прав.
Згідно з п. 14.1.90 ст. 14 Податкового кодексу України корпоративні права - права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Згідно зістаттею 10 Закону України «Про кооперацію»членами кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, юридичні особи України та іноземних держав, що діють через своїх представників, які внесли вступний внесок та пай у розмірах, визначених статутом кооперативу, додержуються вимог статуту і користуються правом ухвального голосу. Кооператив зобов`язаний вести облік своїх членів та видати кожному з них посвідчення про членство.
Право членства в кооперативі - це сукупність (система) правових норм (правил) стосовно реалізації конституційного права стати членом кооперативу, порядку й умов вступу до кооперативу та виходу з його складу, визначення й реалізації його правомочностей як поєднання членських прав та обов`язків, припинення членства й виходу з кооперативу. Зміст членських правовідносин становлять суб`єктивні права і юридичні обов`язки суб`єктів щодо утворення кооперативної організації або порядку вступу, прийняття в члени вже діючого кооперативу, участі в діяльності кооперативу, вихід (виключення) з нього. Суб`єктами членських правовідносин, з одного боку виступають особи, які створили кооперативну організацію (засновники), та особи, які стали членами вже діючої кооперативної організації, а з іншого - кооперативна організація як суб`єкт господарювання.
За предметомправового регулюваннязазначена нормаправаподіляє всіправа іобов`язкичленів кооперативноїорганізації на:управлінські (участьв ухваленнірішень загальнимизборами кооперативноїорганізації,а такожу роботіінших органівуправління кооперативноїорганізації;участь увиконанні рішеньорганів управлінняй органівконтролю задіяльністю кооперативноїорганізації тощо); майнові (участь у формуванні майнових фондів кооперативної організації; отримання кооперативних виплат і виплат на паї; отримання паю в разі виходу з кооперативу); господарські (участь у господарській діяльності кооперативної організації); трудові (виникають у тому разі, якщо член кооперативної організації одночасно перебуває з цією організацією в трудових відносинах); соціальні (користування послугами кооперативу, внесення пропозицій, спрямованих на поліпшення її роботи).
Закон України «Про кооперацію»визначає два види членства в кооперативі: дійсне і асоційоване та не залежно від статусу такого членства передбачає сплату особою, яка вступає в члени кооперативу, вступного внеску та паю, не встановлює жодних винятків (обмежень) такого розподілу членства за типами кооперативу.
За положеннямистатті 12 Закону України «Про кооперацію»основними правами дійсного члена кооперативу є, зокрема, участь у господарській діяльності кооперативу, а також в управлінні кооперативом, право голосу на його загальних зборах, право обирати і бути обраним в органи управління; користування послугами кооперативу; право вносити пропозиції щодо поліпшення роботи кооперативу, усунення недоліків у роботі його органів управління та посадових осіб; право звертатися до органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, посадових осіб кооперативу із запитами, пов`язаними з членством у кооперативі, діяльністю кооперативу та його посадових осіб, одержувати письмові відповіді на свої запити.
Законодавче визначення асоційованого членства в кооперативі міститься устатті 14 Закону України «Про кооперацію», за якого асоційований член кооперативу - це фізична чи юридична особа, яка внесла пайовий внесок і користується правом лише дорадчого голосу в кооперативі. При ліквідації кооперативу асоційований член кооперативу має переважне порівняно з повними членами кооперативу право на одержання паю.
Асоційованим членом кооперативу може бути будь-яка юридична або фізична особа, яка є членом такого кооперативу та внесла пайовий внесок у порядку та розмірах, визначених статутом кооперативу, що дає переважне порівняно з дійсними членами кооперативу право на одержання паю при ліквідації кооперативу.
Асоційовані члени кооперативу виступають насамперед його інвесторами, оскільки вони не зв`язані з кооперативом трудовою функцією, а беруть лише майнову (інвестиційну) участь у діяльності кооперативу.
Майнова складова правового статусу асоційованого члена наближає його до права участі в господарських товариствах, тоді як повне членство характеризується, насамперед, особистою трудовою участю членів у спільній виробничій діяльності кооперативу.
Пайові внески у споживчих та обслуговуючих кооперативах мають інвестиційний, але водночас непідприємницький характер. Зокрема, через створення обслуговуючих кооперативів відбувається de facto інвестування у будівництво житла, отже, комплекс прав членів таких кооперативів також може бути представлений як корпоративним паєм нарівні з корпоративними паями (частками, акціями) учасників господарських товариств та виробничих кооперативів.
У таких випадках, як правило, правовідносини між сторонами вичерпуються після повного внесення коштів на будівництво житла та передачі об`єкта нерухомості у власність замовнику.
Асоційоване членство не передбачає рівного з іншими (повними членами) права участі в господарській діяльності кооперативу, що свідчить про фактичне відсторонення асоційованих членів від управління справами кооперативу. Водночас асоційоване членство надає переважне порівняно з іншими членами кооперативу право на одержання паю в разі його ліквідації.
Також асоційовані члени кооперативу не можуть обирати органи управління та бути у них обраними.
Відтак між асоційованими членами кооперативу та кооперативом можуть виникати лише майнові (у випадку участі у формуванні майнових фондів кооперативної організації; отримання кооперативних виплат і виплат на паї; отримання паю в разі виходу з кооперативу); господарські (у випадку участі у господарській діяльності кооперативної організації); трудові (якщо член кооперативної організації одночасно перебуває з цією організацією в трудових відносинах); та соціальні відносини (у випадку користування послугами кооперативу, внесення пропозицій, спрямованих на поліпшення її роботи).
При цьому корпоративних правовідносин у повному обсязі у розумінністатті 96-1 ЦК Україниміж асоційованим членом та кооперативом або його іншими членам не виникає.
Такий висновок підтверджується логікою подальшого розвитку профільного законодавства.
На захист прав інвесторів будівництва нерухомого майна 15 серпня 2022 рокуВерховна Рада України прийнялаЗакон України № 2518-ІХ «Про гарантування речових прав на об`єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому» .
Цим Законом законодавець доповнивстаттю 14 Закону України «Про кооперацію»новою частиною такого змісту: «Не допускається наявність асоційованих членів у кооперативах, предметом діяльності яких є житлове, дачне, гаражне будівництво (у тому числі кооперативах, які залучають кошти фізичних та юридичних осіб, зокрема в управління, для спорудження об`єктів житлового, дачного, гаражного будівництва)».
Отже, системне тлумачення нормЗакону України «Про кооперацію»,ЦКтаГК Українидає підстави для висновку, що асоційований член обслуговуючого кооперативу не наділений правомочностями, які б у повному обсязі відповідали ознакам поняття корпоративних прав, а спори між ним та кооперативом не є такими, що виникають із корпоративних відносин.
Таким чином, спори між асоційованим членом обслуговуючого кооперативу і таким кооперативом щодо неналежного надання кооперативом послуг з будівництва, визначених кооперативними договорами, не пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності цього кооперативу.
Такий правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 10.04.2024 у справі 750/319/18.
Звертаючись досуду зданим позовом,ОСОБА_1 та ОСОБА_3 просять усунути недоліки будівництва, стягнути матеріальну та моральну шкоду.
Матеріалами справине підтверджується,що спірміж позивачамита відповідачамивиник зприводу корпоративнихправовідносин,тобто відносин,які виниклиі пов`язанізі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності цього кооперативу.
З матеріалів справи, які надані суду, вбачається, що спір виник не з корпоративних правовідносин, позивачі вважають, що внаслідок недоліків при проведенні будівництва, їм заподіяна матеріальна і моральна шкода, позивачі посилаються, що їм завдана шкода, як споживачам послуг, тобто спір, який виник між сторонами не є спором між асоційованим членом та кооперативом, тому за суб`єктним та предметним складом справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Суд звертає увагу, що наведена адвокатом Могильницькою І.М. постанова Верховного Суду № 509/577/18 від 24.04.2019 не є ревалентною для застосування до вказаних правовідносин, на відміну від справи, яка розглядається, у справі № 509/577/18 позивач - фізична особа звернувся до суду з позовом, як член кооперативу, з метою захисту її права на участь у господарській діяльності обслуговуючого кооперативу.
Беручи до уваги те, що спірні правовідносини не випливають з корпоративних відносин, тому не підлягають розгляду в порядку господарського судочинства, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання про закриття провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України.
Керуючисьст. ст. 255, 259, 261, 268, 354 ЦПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенніклопотання прозакриття провадженняу справі- відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її проголошення.
Повний текст ухвали складений 13.08.2024.
Суддя О.В. Стрілецька
Суд | Богунський районний суд м. Житомира |
Дата ухвалення рішення | 08.08.2024 |
Оприлюднено | 16.08.2024 |
Номер документу | 121001107 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них підряду |
Цивільне
Богунський районний суд м. Житомира
Стрілецька О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні