Рішення
від 08.08.2024 по справі 160/1776/24
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 серпня 2024 року Справа № 160/1776/24 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіСліпець Н.Є. за участі секретаря судового засіданняЛебеденко В.В. за участі: представників позивача прокурора представника відповідача 1 представника відповідача 2 представника третьої особи представника третьої особи Снісар О.М., Гура Ю.М. Волкогон Т.В. Невеселого О.В. Мережко К.О. Матросової Є.О. Голубчик Л.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Інформаційного агентства ГО "Антикорупційна правозахисна рада", заступника керівника Дніпропетровської обласної прокуратури, що діє в інтересах держави в особі Дніпропетровської обласної військової адміністрації, Управління культури, туризму, національностей та релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації до Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації, Дніпровської районної військової адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Державна інспекція архітектури та містобудування України, Товариство з обмеженою відповідальністю «СНВ-ГРУП», Новоолександрівська сільська рада Дніпровського району Дніпропетровської області, Дніпропетровський обласний центр з охорони історико-культурних цінностей про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

18.01.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Інформаційного агентства ГО «Антикорупційна правозахисна рада» (далі позивач-1) до Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації (далі відповідач-1), Дніпровської районної військової адміністрації (далі відповідач-2), в якій позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Дніпровської районної військової адміністрації та Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації, щодо не вжиття заходів реагування на факти порушень обмежень в частині відсутності планувальних обмежень щодо забудови охоронних зон пам`яток культурної спадщини Новоолександрівського кургану (охоронний номер 6048/1), для проектування об`єкта будівництва «Будівництво житлових будинків в с. Новоолександрівка Дніпровського району, Дніпропетровської області» та не належного розгляду заяви ГО «Антикорупційна правозахисна рада» від 01.08.2023 №659/03;

- визнати пункт 5 Містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва «Будівництво житлових будинків в с. Новоолександрівка Дніпровського району, Дніпропетровської області», (реєстраційний номер на Порталі державної електронної системи у сфері будівництва: МШ1:3723-8240-2085-0331) таким, що не відповідає чинному законодавству, в частині відсутності планувальних обмежень щодо забудови охоронних зон пам`яток культурної спадщини Новоолександрівського кургану (охоронний номер 6048/1), протирічить інтересам громадян, та може призвести до руйнування унікальної історичної пам`ятки;

- зобов`язати посадових осіб Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації вжити заходів реагування, спрямованих на перевірку дотримання норм чинного законодавства та фактичних обставин, в тому числі наявність планувальних обмежень охоронних зони пам`ятки культурної спадщини Новоолександрівського кургану (охоронний номер 6048/1) у Містобудівних умовах та обмеженнях для проектування об`єкта будівництва «Будівництво житлових будинків в с.Новоолександрівка Дніпровського району, Дніпропетровської області», реєстраційний номер на Порталі державної електронної системи у сфері будівництва: МШ1:3723-8240-2085-0331;

- скасувати Містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва «Будівництво житлових будинків в с.Новоолександрівка Дніпровського району, Дніпропетровської області». Реєстраційний номер на Порталі державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ): МШ1:3723-8240-2085-0331, у зв`язку з не відповідністю чинному законодавству.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ним в рамках виконання статутних цілей та завдань, проведено незалежне журналістське розслідування в ході якого проведені заходи, спрямовані на вивчення унікального об`єкту культурної спадщини Новоолександрівського кургану, аналогів якого не має на території Європи. В ході журналістського розслідування встановлено, що на земельній ділянці кадастровий номер: 1221486200:05:009:0034 у селищі Новоолександрівка, здійснюється будівництво котеджного містечка, поруч з яким знаходиться пам`ятка археології курган (охоронний №6048/1). Наказом від 19.08.2021 №40-10/21 Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації, за результатами розгляду заяви ТОВ «СНВ-ГРУП», затвердило Містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівницта «Будівництво житлових будинків в с.Новоолександрівка Дніпровського району, Дніпропетровської області», реєстраційний номер МU01:3723-8240-2085-0331. Втім зазначені містобудівні умови та обмеження не містять жодних обмежень щодо забудови охоронних зон Новоолександрівського кургану (охоронний номер 6048/1). Таким чином, будівництво на земельній ділянці з кадастровим номером: 1221486200:05:009:0034 ведеться на підставі містобудівних умов і обмежень МU01:3723-8240-2085-0331, які не мають, хоча повинні містити планувальні обмеження охоронних зон пам`ятки культурної спадщини Новоолександрівського кургану (охоронний номер 6048/1). При цьому, відповідно до Технічного звіту з виконання науково-рятівних археологічних досліджень Національної академії наук України ДП «Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України від 2021 року вбачається, що процес будівництва котеджного містечка відбувається в безпосередній близькості від пам`ятки археології та порушує охоронювану зону, що становить загрозу знищення об`єкту археологічної спадщини - кургану №6048/1, має значний негативний вплив на права, законні інтереси людини та збереження історико-культурної спадщини України. З метою здійснення заходів реагування Інформаційним агентством 01.08.2023 подано заяву до Дніпровської районної державної адміністрації та Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації, в якій просили визнати п.5 Містобудівних умов та обмежень таким, що не відповідає чиному законодавству, вжити заходи реагування, спрямовані на перевірку дотримання норм чинного законодавства та фактичних обставин, а також вжити заходів спрямованих на внесення змін до п. 5 Містобудвних умов та обмежень. Проте, листом від 07.08.2023 Дніпровська районна військова адміністрація повідомила про відсутність правових підстав щодо внесення змін до Містобудіних умов та обмежень, оскільки заявником до заяви не длучено заяви замовника або рішення суду, як і відсутні правові підстави для заходів реагування, оскільки до заяви не долучено рішення центрального органу виконавчої влади.

Таким чином, позивач вважає, що Дніпровська районна військова адміністрація та Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації, в порушення вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Закону України «Про охорону культурної спадщини», Закону України «Про місцеве самоврядування», Закону України «Про звернення громадян», Закону України «Про громадські об`єднання», а також посадової інструкції, затвердженої 30.03.2023, не в повному обсязі розглянуто заяву та не здійснено відповідних заходів реагування щодо перевірки дотримання норм чинного законодавства України та з`ясування фактичних обставин, в тому числі наявності планувальних обмежень охоронних зон пам`ятки культурної спадщини Новоолександрівського кургану (охоронний номер 6048/1) у Містобудівних умовах та обмеженнях для проектування об`єкта будівництва «Будівництво житлових будинків в с. Новоолександрівка, Дніпровського району, Дніпропетровської області, чим порушено законні права позивача, як заявника, у зв`язку з чим Інформаційне агентство ГО «Антикорупційна правозахисна рада» вимушено звернутись до суду за захистом порушених прав та законних інтересів (а.с. 1-13 т.1).

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2024 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк протягом п`яти днів дня усунення недоліків позовної заяви шляхом надання квитанції про сплату судового збору у розмірі 3028,00 грн. (а.с. 91-92 т.1).

Листом від 30.01.2024 позивач повідомив суд про виконання вимог ухвали суду від 21.01.2024 шляхом надання платіжної інструкції № 0.0.3442914968.1 на суму 3028,00 грн. (а.с. 95-96, 97 т.1).

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.02.2024 відкрито провадження у адміністративній справі, та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 22.02.2024 о 09:30 год. (а.с. 100-101 т.1).

Також, цією ухвалою залучено до участі у розгляді справи в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Державну інспекцію архітектури та містобудування України та ТОВ «СНВ-ГРУП».

Цією ж ухвалою відповідачам було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву, а третім особам пояснень на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

20.02.2024 до суду від відповідача-1 - Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник у задоволенні позову просив відмовити повністю, посилаючись на те, що чинний Генеральний план села Новоолександрівка не містить у складі графічних матеріалів жодних планувальних обмежень щодо забудови території поблизу пам`ятки культурної спадщини Новоолександрівського кургану (охоронний номер 6048/1), так само як не містить жодних обмежень у використанні земельної ділянки з кадастровим номером 1221486200:05:009:0034. Отже, в управління відсутні правові підстави вказувати планувальні обмеження забудови охоронних зон пам`яток культурної спадщини Новоолександрівського кургану (охоронний номер 6048/1) у Містобудівних умовах та обмеженнях для проєктування об`єкта будівництва «Будівництво житлових будинків в с.Новоолександрівка Дніпровського району, Дніпропетровської області», реєстраційний номер МU01:3723-8240-2085-0331, у зв`язку з відсутністю зазначених відомостей як у графічних матеріалах Генерального плану села Новоолександрівка, так і у відомостях Державного земельного кадастру. Також, в управління не було жодних правових підстав для задоволення заяви позивача в частині внесення змін в п. 5 Містобудівних умов та обмежень для проєктування вказаного об`єкта будівництва, визначивши межі охоронної зони та порядок забудови земельної ділянки поблизу пам`ятки культурної спадщини Новоолександрівського кургану (охоронний номер 6048/1), оскільки внесення змін до містобудівних умов та обмежень може здійснювати орган, що їх надав, за заявою замовника або за рішенням суду. Таким чином, в діях управління відсутні ознаки бездіяльності, оскільки заява розглянута в повному обсязі по суті уповноваженими посадовими особами райдержадміністрації. Крім того, у наданій письмовій відповіді позивачу було роз`яснено положення постанови КМУ «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» від 13.03.2022 №303, на підставі якої припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) на період воєнного стану, а також можливість здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері, в даному випадку ДІАМ, і лише за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов`язань України (а.с. №113-120 т. 1).

21.02.2024 до суду засобами поштового зв`язку від відповідача-2 - Дніпровської районної військової адміністрації надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник у задоволенні позову просив відмовити повністю, посилаючись на те, що основним видом містобудівної документації та місцевому рівні є Генеральний план населеного пункту. Згідно із Генеральним планом с. Новоолександрівка Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області 2017 року та графічної частини витягу з містобудівної документації, забудова планується на території садибного типу і на цій території відсутні будь-які пам`ятки культурної спадщини. Отже, наміри ТОВ «СНВ-ГРУП» щодо забудови земельної ділянки, кадастровий номер 1221486200:05:009:0034 відповідають вимогам містобудівної документації на місцевому рівні та відповідають цільовому призначенню земельної ділянки, яка відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови, цільове призначення земельної ділянки для іншої житлової забудови. Таким чином, посилання позивача на невідповідність Містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва «Будівництво житлових будинків в с.Новоолександрівка Дніпровського району, Дніпропетровської області», реєстраційний номер МU01:3723-8240-2085-0331 чинному законодавству не відповідає дійсності, оскільки генеральний план передбачає на спірній земельній ділянці перспективного садибного житлового будівництва, що повністю відповідає нормам ТОВ «СНВ-ГРУП» щодо забудови. Звертав увагу суду, що позивач не є замовником, а Дніпровська районна військова адміністрація Дніпропетровської області не є тим органом, що надав містобудівні умови та обмеження, у зв`язку із чим відсутні правові підстави для внесення змін до містобудівних умов та обмежень (а.с. 128-134 т.1).

22.02.2024 адміністративну справу було знято з розгляду у зв`язку із перебуванням судді з 21.04.2024 по 23.02.2024 на лікарняному та справу призначено до розгляду на 07.03.2024 о 10:30 год. (а.с. 143 т. 1).

23.02.2024 до суду від третьої особи-1 Державної інспекції архітектури та містобудування України через систему «Електронний суд» надійшли письмові пояснення, в яких представник перелічила норми чинного законодавства в сфері містобудування та охорони культурної спадщини, не висловивши позиції інспекції щодо заявлених позовних вимог (а.с. 149-156 т.1).

26.02.2024 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив відповідача-2, в якому зазначено, що позивач не погоджується з доводами відповідача-2 викладеними у відзиві на позов, оскільки процес будівництва котеджного містечка відбувається в безпосредній близькості від пам`ятки археології та порушує охоронювану зону, що становить загрозу знищення об`єкту археологічної спадщини кургану №6048/1, має значний негативний вплив на права, законні інтереси людини та збереження історико-культурної спадщини України. Отже, твердження відповідача-2 щодо того, що Генеральний план с. Новоолександрівка передбачає на спірній земельній ділянці перспективного садибного житлового будівництва, що повністю відповідає намірам третьої особи ТОВ «СНВ-ГРУП» щодо забудови, не може бути прийнято до уваги. Звертав увагу суду, що Генеральний план створений 2017 року, тобто задовго до початку здійснення розкопок та виявлення унікального Новоолександрівського кромлеху. Крім того, замовником будівництва ТОВ «СНВ-ГРУП» самостійно було визнано, що будівництво буде здійснюватись в охоронній зоні кургану, саме з цієї причини забудовником було замовлено проведення археологічного дослідження (а.с. 172-183 т.1).

28.02.2024 до суду від третьої особи-1 Державної інспекції архітектури та містобудування України через систему «Електронний суд» надійшла заява про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції (а.с. 192-194 т.1).

Ухвалою суду від 04.03.2024 заяву представника третьої особи-1 задоволено (а.с. 197-198).

05.03.2024 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив відповідача-1, в якому зазначено, що позивач не погоджується з доводами відповідача-1 викладеними у відзиві на позов, оскільки відповідно до листа Міністерства культури та інформаційної політики України від 09.02.2023№06/36/1323-23, курган (охоронний №6048/1), розташований у селищі Новоолександрівка, пров. Рубінвий, праворуч від траси Дніпро-Запоріжжя Новоолександрівської сільської територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області, на підставі рішення Дніпропетровського облвиконкому від 16.04.1987 №180, перебуває на обліку як пам`ятка археології місцевого значення та є пам`яткою археології місцевого значення. Режим використання території пам`ятки встановлює обмеження діяльності у використанні відповідної території (земель). Так, до затвердження науково-проектної (науково-дослідної) документації з визначення меж та режимів використання території пам`ятки, межа території пам`ятки встановлюється у межах населених пунктів 100 метрів навколо пам`ятки або орієнтовного географічного центру (центроїда) звідки фрагмента ділянки археологічного культурного шару, визначеного в обліковій документації. Відповідно до п. 13.1.4 ДБН Б.2.2 12:2019 «Планування та забудова території», при намірах здійснення будівництва нової чи реконструкції існуючої споруди на ділянці (ділянках), яка знаходиться поруч (у межах 500 м) із пам`яткою культурної спадщини, до прийняття рішення про відведення земельної ділянки під будівництво нової чи реконструкцію існуючої споруди необхідно в установленому порядку визначити та затвердити межі території цієї пам`ятки (за умови відсутності затвердженої території цієї пам`ятки). Таким чином, посадові особи відповідача-1 беручи до уваги Генеральний план с. Новоолександрівка та факт відсутності в його графічних матеріалах планувальних обмежень, при затвердженні Містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва «Будівництво житлових будинків в с.Новоолександрівка Дніпровського району, Дніпропетровської області», реєстраційний номер МU01:3723-8240-2085-0331, повинні були керуватись нормами ч. 3 ст.14-1 Закону України «Про охорону культурної спадщини» та п. 13.1.4 ДБН Б.2.2 12:2019 «Планування та забудова території», а саме встановити в Містобудівних умовах та обмеженях реєстраційний номер МU01:3723-8240-2085-0331, межу охоронної території навколо пам`ятки культурної спадщини Новоолександрівського кургану 100 метрів та 500 метрів. При цьому, процес будівництва котеджного містечка відбувається в безпосередній близькості від пам`ятки археології та порушує охоронювану зону, що становить загрозу знищення об`єкту археологічної спадщини кургану №6048/1, має значний негативний вплив на права, законні інтереси людини та збереження історико-культурної спадщини України. Отже, твердження відповідача-1 про відсутність правових підстав вказувати планувальні обмеження забудови охоронних зон пам`яток культурної спадщини Новоолександрівського кургану (охоронний номер 6048/1) у Містобудівних умовах та обмеженнях МU01:3723-8240-2085-0331, та про відсутність підстав щодо внесення змін в п. 5, є безпідставними. При цьому, за відсутності в Генеральному плані с. Новоолександрівка у складі графічних матеріалів планувальних обмежень щодо забудови території поблизу пам`ятки культурної спадщини Новоолександрівського кургану, та обмежень у використанні земельної ділянки, управління зобов`язано було внести пропозиції виконавчому органу місцевого самоврядування с. Новоолександрівка щодо необхідності розроблення та внесення відповідних змін до Генерального плану щодо становлення обмежень.

Також, у відповіді на відзив позивач звертав увагу суду, що відповідач-1 наділений відповідними повноваженнями щодо вжиття заходів реагування, спрямованих на перевірку дотримання норм чинного законодавства, про що також зазначено у листі Державної інспекції архітектури та містобудування України від 10.11.2023 №2746/05/18-23 (а.с. 202-212 т.1).

07.03.2024 адміністративну справу було знято з розгляду у зв`язку з оголошенням сигналу повітряної тривоги та справу призначено до розгляду на 21.03.2024 о 13:30 год. (а.с. 214-215 т.1).

08.03.2024 до суду від третьої особи-2 ТОВ «СНВ-ГРУП» надійшли письмові пояснення, в яких представник заперечувала проти задоволення позовних вимог посилаючись на їх безпідставність та не обґрунтованість, у задоволенні позову просила відмовити, оскільки дозвільна документація є законною та виданою із дотриманням законодавчих прав. Зазначила, що ТОВ «СНВ-ГРУП» має на меті покращення життєдіяльності людства шляхом будівництва комфортабельних об`єктів житлової нерухомості, які слугують на розвиток громад та покращення умов проживання. Основним видом діяльності є будівництво житлових і нежитлових будівель. Так, 02.07.2013 року ТОВ «СНВ-ГРУП» замовило у ДП «Дніпропетровського науково-дослідного та проектного інституту землеустрою» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється для іншої житлової забудови (будівництво житлового комплексу «Богданівка» з впровадженням інноваційних архітектурно-конструктивних, енерго-ресурсозберігаючих будівельних технологій), яка перебуває в оренді ТОВ «СНВ-ГРУП» на території с. Новоолександрівка, Новоолександрівської сільської ради, Дніпропетровського району, Дніпропетровської області. З метою дотримання усіх дозвільних процедур для забудови земельної ділянки, кадастровий номер 1221486200:05:009:0034, відповідно до наказу №40-10/21 від 19.08.2021, ТОВ «СНВ-ГРУП» отримало від Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації Містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва житлових будинків в с. Новоолександрівка, вул. Польова, буд. 21-А, Дніпровського району, Дніпропетровської області, площа земельної ділянки 7.0751 га, цільове призначення для ішої житлової забудови, для будівництва житлового комплексу «Богданівка», функціональне призначення житлові зони. Згідно із Генеральним планом с. Новоолександрівка Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області 2017 року та графічної частини витягу з містобудівної документації, забудова планується на території садибного типу і на цій території відсутні будь-які пам`ятки культурної спадщини. Отже, наміри ТОВ «СНВ_ГРУП» щодо забудови земельної ділянки відповідають вимогам містобудівної документації на місцевому рівні та відповідають цільовому призначенню земельної ділянки, яка відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови. Таким чином, посилання позивача на невідповідність чинному законодавству Містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва «Будівництво житлових будинків в с.Новоолександрівка Дніпровського району, Дніпропетровської області», реєстраційний номер МU01:3723-8240-2085-0331, не відповідає дійсності, оскільки Генеральний план передбачає на спірній змельній ділянці перспективного садибного житлового будівництва. Також, звертала увагу суду, що позивач не є замовником, а Дніпровська районна віськова адміністрація не є тим органом, що надав містобудівні умови та обмеження, у зв`язку з чим відсутні правові підстави для внесення змін до Містобудівних умов та обмежень.

Додатково представник зазначила, що з урахуванням наявності на території с.Новоолександрівка пам`ятки археології місцевого значення кургану №6048/1, ТОВ «СНВ-ГРУП» 19.02.2021 уклало з ДП «Науково-дослідний центр» Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України договір №06-03-21, предметом якого є виконання археологічних досліджень. Згідно висновку ДП «Науково-дослідний центр» Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України від 12.07.2021 №191-в/03-21 в результаті проведених науково-рятівних археологічних досліджень (розкопки) кургану №6048/1, розташованого на землях Новоолександрівської сільської об`єднаної територіальної громади Дніпровського району, Дніпропетровської області повністю досліджено курганний насип та виявлено кам`яний кромлех діаметром 18м. Враховуючи значну історико-культурну цінність виявленої конструкції рекомендовано здійснити заходи для подальшої музеєфікації збереженого кам`яного кільця кромлеха кургану №6048/1. У зв`язку з чим, 22.12.2021 ТОВ «СНВ-ГРУП» направило звернення про надання рекомендацій стосовно можливості розміщення об`єктів нового будівницта, на яке листом від 06.01.2022 Управління культури, туризму національностей та релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації повідомило, що територія, на якій планується будівництво, частково розташована в охоронній зоні пам`ятки археології місцевого значення кургану №6048/1, що взято на державний облік рішенням Дніпропетровського облвиконкому від 16.04.1987 №180. У подальшому, Управлінням культури, туризму національностей та релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації на замовлення ТОВ «СНВ-ГРУП» розроблено Науково-пректну документацію «Зони охорони» пам`ятки археології місцевого значення кромлех №6048 за адресою: Дніпропетровська обл., Дніпровський район, с. Новоолександрівка, пров. Рубіновий, праворуч від траси Дніпро Запоріжжя. Наказом №26 від 23.05.2022 Управління культури, туризму національностей та релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації затвердило науково-проектну документацію щодо визначення меж і режимів використання території та зон охорони пам`ятки місцевого значення. Так, на підставі проведених досліджень територією пам`ятки встановлено земельну ділянку, що обмежена зовнішньою лінією брил кромлеху (d=18м) з урахуванням території, яка забезпечує стійкість брил (+1 до зовнішньої лінії брил кромлеху) і складає ділянку діяметром 20м. Загальна довжина межі території пам`ятки 62,8 м. Площа території пам`ятки 0,0314 га (314м2). У подальшому замовник будівництва ТОВ «СНВ-ГРУП» та генпідрядник ТОВ «Комфорт Сіті Буд» отримали дозвіл на виконання будівельних робіт від 16.08.2022 №IY012220815911, вид будівництва нове будівництво, код об`єкта: 1110.2, котеджі та будинки одноквартирні підвищеної комфортності, клас наслідків відповідальності СС2. Таким чином, усіма учасниками містобудівних правовідносин було дотримано усі норми чинного законодавства України. Будівництво відповідає усім містобудівним вимогам, здійснюється у відповідності до Генерального плану населеного пункту та відповідно до цільового призначення земельної ділянки (а.с. 226-237 т.1).

У підготовчому засіданні 21.03.2024 оголошено перерву до 16.04.2024 о 09-00 год. (а.с. 133-136 т.2).

01.04.2024 до суду від Інформаційного агентства ГО «Антикорупційна правозахисна рада» надійшло клопотання про залучення до участі у розгляді справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області (а.с. 146-148 т.2).

11.04.2024 до суду через систему «Електронний суд» від відповідача-2 - Дніпровської районної державної адміністрації надійшли додаткові пояснення, в яких представник зазначила, що законом передбачається обов`язкове укладання власником пам`ятки чи її частини охоронного договору з відповідним органом культурної спадщини вже після переходу права власності. З метою встановлення факту укладання охоронного договору на пам`ятник культурної спадщини Новоолександрівською сільською радою, 22.03.2024 райдержадміністрацією направлено лист про надання інформації щодо укладання охоронного договору та перебування на балансі пам`ятника культурної спадщини кургану №6048/1. Листом від 29.03.2024 виконавчий комітет Новоолександрівської сільської ради повідомив, що на території Новоолександрівської сільської територіальної громади знаходиться пам`ятник археології місцевого значення, який був взятий на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності Закону України «Про охорону культурної спадщини», охоронний номер 6048-Дп, назва об`єкта кромлех, місце знаходження: пров. Рубіновий, праворуч траси Дніпро Запоріжжя, під охорону взято на підставі рішення Дніпропетровського облвиконкому від 16.04.1987 №18. При цьому, вказано, що ця пам`ятка культурної спадщини на балансі Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області не знаходиться, охоронний договір не підписувався. Крім того, безпосередньо на адресу Дніпровської районної державної адміністрації не надходило звернення щодо підписання охоронного договору на пам`ятник культурної спадщини, у зв`язку з чим не можливо надати такий договір (а.с. 150-153 т.2).

12.04.2024 третя особа-2 ТОВ «СНВ-ГРУП» через систему «Електронний суд» подала клопотання про долучення доказів до матеріалів справи, а саме технічний звіт з інженерних вишукувань в районі розташування земельної ділянки (а.с. 171-172 т.2).

16.04.2024 до суду через систему «Електронний суд» надійшла заява заступника керівника Дніпропетровської обласної прокуратури Савенка О.А. в інтересах держави в особі Управління культури, туризму, національностей і релігій Дніпропетровської обласної військової адміністрації щодо наявності підстав для представництва прокурором інтересів держави в суді у цій справі (а.с. 183-186 т.2).

У підготовчому засіданні 16.04.2024 оголошено перерву з метою надання можливості учасникам справи ознайомитись із заявою прокурора до 23.04.2024 о 14:00 год., строк підготовчого провадження продовжено на 30 днів (а.с. 195-196 т.2).

19.04.2024 через систему «Електронний суд» до суду від третьої особи ТОВ «СНВ-ГРУП» надійшло клопотання про залучення до участі у розгляді справи у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідачів, Управління культури, туризму національностей та релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації (а.с. 200-202 т.2).

22.04.2024 до суду через систему «Електронний суд» від третьої особи ТОВ «СНВ-ГРУП» надійшли заперечення на заяву заступника керівника Дніпропетровської обласної прокуратури, оскільки сам орган має змогу самостійно представляти свої інтереси по справі (а.с. 206-207 т.2).

23.04.2024 до суду від Управління культури, туризму національностей та релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації надійшло клопотання про долучення до справи у якості третьої особи на стороні відповідачів (а.с. 219-221 т.2).

Також, 23.04.2024 до суду через систему «Електронний суд» від відповідача-2 Дніпровської районної державної адміністрації надійшло клопотання про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Управління культури, туризму національностей та релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації (а.с. 223-226 т.2).

Крім того, 23.04.2024 через систему «Електронний суд» до суду надійшли заперечення на заяву заступника прокурора від відповідача-2 - Дніпровської районної державної адміністрації, оскільки відсутні докази бездіяльності Управління культури, туризму національностей та релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації, а також того, що управління, як орган охорони культурної спадщини, не має наміру звертатися до суду із заявою про участь у розгляді справи (а.с. 230-234 т.2).

Усною ухвалою суду, постановленою у підготовчому засіданні, від 23.04.2024 клопотання сторін про залучення третіх осіб задоволені, Новоолександрівську сільську раду Дніпровського району Дніпропетровської області та Управління культури, туризму національностей та релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації залучено до участі у розгляді справи у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, у зв`язку з чим у підготовчому засіданні оголошено перерву до 16.05.2024 о 09:30 год. (а.с. 211-214 т. 2).

15.05.2024 до суду через систему «Електронний суд» від позивача надійшло клопотання про залучення до участі у розгляді справи у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Дніпропетровського обласного центру з охорони історико-культурних цінностей (а.с. 241-242 т.2).

Усною ухвалою суду, постановленою у підготовчому засіданні, від 16.05.2024 клопотання представника позивача задоволено, залучено до участі у розгляді справи у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Дніпропетровський обласний центр з охорони історико-культурних цінностей, у зв`язку з чим у підготовчому засіданні оголошено перерву до 23.05.2024 о 08:30 год. (а.с. 83-85 т. 3).

Також, 15.05.2024 до суду через систему «Електронний суд» надійшла заява про вступ у розгляд справи від заступника керівника Дніпропетровської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Дніпропетровської обласної військової адміністрації, Управління культури, туризму національностей та релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації (а.с. 1-6 т.3).

23.05.2024 розгляд справи було припинено та справу знято з розгляду у зв`язку з відсутністю інтернет-зв`язку в приміщенні суду, справу призначено до розгляду на 29.05.2024 о 10:30 год.

24.05.2024 до суду через систему «Електронний суд» від третьої особи-2 - ТОВ «СНВ-ГРУП» надійшли заперечення на заяву, подану заступником керівника Дніпропетровської обласної прокуратури, в яких ТОВ «СНВ-ГРУП» просить відмовити Дніпропетровській обласній прокуратурі у задоволенні заяви, поданої заступником керівника Дніпропетровської обласної прокуратури та розглядати адміністративну справу без участі Дніпропетровської обласної прокуратури, оскільки на разі не визначено ще чи порушені права держави чи ні, не встановлено орган, що здійснює охорону культурної спадщини, не встановлено на балансі якого органу знаходиться пам`ятка. Крім того, звертали увагу суду, що прокуратурою не доведено та не обґрунтовано в чому саме полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту. При цьому, захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні суб`єкти владних повноважень, а не прокурор.

Також, 24.05.2024 до суду через систему «Електронний суд» від третьої особи - Управління культури, туризму національностей та релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації надійшли письмові пояснення на позов, в яких представник зазначив, що Могильник курганний (2 кургани), охоронний № 6048, був взятий на державний облік рішенням Дніпропетровського облвиконкому від 16.04.1987 № 180, як пам`ятка археології місцевого значення. Обидва кургани могильника були повністю археологічно досліджені у відповідно до статей 35, 37 Закону України «Про охорону культурної спадщини» та зараз не існують. Єдиним елементом кургану, що залишився на місці виявлення є кромлех. Під курганним насипом кургану №6048/1, а саме в його основі, під час розкопок було виявлено кам`яну монументальну споруду доби енеоліту кромлех кільце із 64 вертикально встановлених гранітних брил, які були залишені археологами у первинному положенні на місці виявлення. Кромлех є автентичним археологічним об`єктом, збережений на первинному місці свого розташування для подальшого використання та музеєфікацію за місцем виявлення відповідно до протоколу № 10 від 22.06.2021, рекомендацій Вченої Ради Інституту археології НАН України. У 2022 році, враховуючи зміни в стані пам`ятки, які вона зазнала в процесі наукових археологічних розкопок, з метою захисту виявленого та збереженого на первинному місці свого розташування Кромлеху, було визначено межі та режими використання території та зони охорони пам`ятки, які встановлені відповідною науково-проєктною документацією «Зони охорони пам`ятки археології місцевого значення кромлех (охорон. № 6048), за адресою: Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н, с. Новоолександрівка, провулок Рубіновий, праворуч від траси Дніпро Запоріжжя». Діючи в межах повноважень визначених частиною 1 статті 6 Закону України «Про охорону культурної спадщини» та розпорядженням голови Дніпропетровської облдержадміністрації від 11.02.2021 №128/0/3-21 «Про затвердження Положення про управління культури, туризму, національностей і релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації» (надалі Управління), наказом Управління від 23.05.2022 № 26 затверджені межі та режими використання території та зони охорони кромлеху, які встановлені відповідною науково-проектною документацією «Зони охорони пам`ятки археології місцевого значення кромлех (охоронний № 6048), за адресою: Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н, с. Новоолександрівка, провулок Рубіновий, праворуч від траси Дніпро Запоріжжя». Відповідно до зазначеної науково-проектної документації, на території пам`ятки заборонено проведення будь-яких робіт, окрім робіт з консервації пам`ятки, що забезпечать її збереження в автентичному вигляді та безпеку використання; на території охоронної зони кромлеху встановлено рекреаційний режим використання та здійснення заходів з благоустрою, які забезпечать збереження пам`ятки, її традиційний характер середовища та створення оптимальних умов для її огляду. Копію зазначеного наказу та по 1 примірнику науково-проектної документації у паперовому вигляді було надано виконавчому комітету Новоолександрівської сільської ради (листом від 06.06.2022 №632/0/161-22) та Дніпровській районній військовій адміністрації (листом від 06.06.2022 №633/0/161-22), як спеціально уповноваженим органам охорони культурної спадщини до повноважень яких на відповідній території належить забезпечення виконання Закону, інших нормативноправових актів про охорону культурної спадщини; забезпечення дотримання режиму використання пам`яток місцевого значення, їх територій, зон охорони; укладення охоронних договорів на пам`ятки в межах повноважень, делегованих органом охорони культурної спадщини вищого рівня відповідно до Закону; популяризація справи охорони культурної спадщини на відповідній території, організація експозиційновиставкової діяльності у цій сфері (згідно зі статтею 3, пунктами 1, 4, 11, 14 частини 2 статті 6 Закону України «Про охорону культурної спадщини»).

29.05.2024 до суду надійшли пояснення третьої особи - Дніпропетровського обласного центру з охорони історико-культурних цінностей, я яких представник зазначила, що Курганний могильник, охоронний №6048, до складу якого входили 2 кургани, взятий на державний облік рішенням Дніпропетровського облвиконкому від 16.04.1987 № 180, як пам`ятка археології місцевого значення. За результатами археологічних розкопок, кургани №6048/1 та №6048/2 були повністю досліджені на всій площі і по всій глибині культурного шару, у зв`язку з чим вони припинили своє фізичне існування як нерухомі об`єкти культурної спадщини кургани. Водночас, під час розкопок кургану №6048/1, в основі його напису було виявлено камяну споруду доби енеоліту кромлех кільце із 64 вертикально встановлених гранітних брил, які були залишені археологами у первинному положенні на місці виявлення. За науковим звітом дослідника, діаметр кромлеха складає 18 м. Кромлех є автентичним археологічним об`єктом, який відповідно до рекомендації Вченої Ради Інституту археології НАН України та Закону України «Про охорону культурної спадщини» збережений на первинному місці свого розташування для подальшого використання та музеєфікації за місцем виявлення. Зазначила, що на теперішній час рішення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини Міністерства культури та інформаційної політики України про занесення вказаного об`єкту до Державного реєстру нерухомих пам`яток України не прийнято.

Ухвалою суду від 29.05.2024 заяву заступника керівника Дніпропетровської обласної прокуратури про вступ у справу №160/1776/24 в інтересах держави в особі Дніпропетровської обласної військової адміністрації, Управління культури, туризму національностей та релігій Дніпропетровської обласної державної адміністраціїзадоволено, визначено, що заступник керівника Дніпропетровської обласної прокуратури вступає у справу №160/1776/24 в інтересах держави в особі Дніпропетровської обласної військової адміністрації та Управління культури, туризму національностей та релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації, а також змінено процесуальний статус Управління культури, туризму національностей та релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації на позивача.

29.05.2024 у зв`язку із вступом прокурора у розгляд справи в інтересах держави, у підготовчому засіданні оголошено перерву до 04.07.2024 о 09:30 год.

04.07.2024 до суду через систему «Електронний суд» надійшли пояснення прокурораДніпропетровської обласної прокуратури, в яких остання надала обґрунтування правових підстав для скасування містобудівних умов та обмежень.

У підготовчому засіданні 04.07.2024, для надання можливості сторонам ознайомитись із поясненнями прокурора, оголошено перерву до 18.07.2024 о 10:30 год.

07.07.2024 адміністративну справу було знято з розгляду у зв`язку з плановими та стабілізаційними відключеннями електроенергії та справу призначено до розгляду на 23.07.2024 о 11:20 год.

18.07.2024 до суду від третьої особи-2 ТОВ «СНВ-ГРУП» надійшли письмові пояснення, в яких представник посилалась на відсутність предмета спору, оскільки станом на момент видачі Містобудівних умов та обмежень відсутні порушення норм чинного законодавства у зв`язку із відсутністю відповідної норми. Також, звертала увагу суду, що станом на 17.07.2024 товариство подало документи на внесення змін в Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки з реєстраційним номером ЄДЕССБ MU01:3723-8240-2085-0331 від 19.08.2021 «Будівництво житлових будинків в с. Новоолександрівка Дніпровського району, Дніпропетровської області» в частині п. 5 доповнити охоронні зони пам`ятки археології місцевого значення кромлех (охоронний № 6048) на підставі розробленої Науково-проектної документації «Зони охорони пам`ятки археології місцевого значення кромлех (охоронний № 6048), за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський р-н, с. Новоолександрівка, провулок Рубіновий, праворуч від траси Дніпро-Запоріжжя», яка затверджена наказом Управління культури, туризму, національностей і релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 23.05.2022 № 26. Таким чином, наразі видано та затверджено редакцію 2 Містобудівних умов та обмежень з реєстраційним номером ЄДЕССБ MU01:3723-8240-2085-0331 від 19.08.2021 року «Будівництво житлових будинків в с. Новоолександрівка Дніпровського району, Дніпропетровської області» від 16.07.2024. Відповідно до чинної редакції 2 від 16.07.2024, загальні дані, зазначено: п. 5 охоронні зони пам`яток культурної спадщини - Охоронні зони пам`ятки археології місцевого значення кромлех (охоронний № 6048) на підставі розробленого науково-проектної документації «Зони охорони пам`ятки археології місцевого значення кромлех (охоронний №6048) за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, с. Новоолександрівка, провул. Рубіновий, праворуч від траси Дніпро-Запоріжжя», яка затверджена наказом Управління культури, туризму, національностей і релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 23.05.2022 № 26 14050 м2». За таких обставин, будівництво відповідає усім містобудівним вимогам, здійснюється у відповідності до Генерального плану населеного пункту та відповідно до цільового призначення земельної ділянки.

У підготовчому засіданні 23.07.2024 оголошено перерву до 01.08.2024 о 10:00 год. у зв`язку з неявкою представників позивачів, відповідачів та третіх осіб.

Усною ухвалою суду, постановленою у судовому засіданні, від 01.08.2024 закінчено підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 08.08.2024.

01.08.2024 до суду через систему «Електронний суд» від позивача надійшли додаткові пояснення, в яких останній зазначає, що наведені третьою особою твердження, а також нова редакція Містобудівних умов та обмежень не відповідають нормам законодавства, оскільки в них відображено, що вони затверджені наказом №40-10/21 від 19.08.2021, крім того, в нових Містобудівних умовах та обмеженнях відсутні посилання на будь-який інший розпорядчий документ (наказ), яким затверджено зміни та нова редакція. Також, зазначено, що в розділі 4 «Загальних даних» Містобудівних умов та обмежень відображено, що на земельній ділянці відсутні існуючі об`єкти нерухомого майна, що не відповідає дійсності, оскільки на ділянці фактично вже збудовано об`єкти житлового нерухомого майна. Отже, внесені в п.5 Містобудівних умов та обмежень зміни, фактично не можуть вплинути на процес проектування об`єкта будівництва, оскільки проект будівництва вже давно затверджений і реалізується, фактично збудовано чисельні об`єкти будівництва. Позивач вважає, що внесення змін в п. 5 Містобудівних умов та обмежень можливе виключно шляхом затвердження нових Містобудівних умов та обмежень з дотриманням вимог ч.3 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», оскільки нормами чинного законодавства передбачена можливість внесення змін до існуючого документу «Містобудівні умови та обмеження» та/або після скасування попереднього документу, видачи нових «Містобудівних умов та обмежень» з урахуванням реальних обставин, актуальних даних саме на час видачи документу (в тому числі, наявність об`єктів будівництва, охоронних зон комунікацій на земельній ділянці, тощо). Поняття формування окремих «Редакцій» зазначеного документу чинним законодавством не передбачено.

05.08.2024 до суду від представника відповідача-1 - Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації надійшло клопотання про долучення документів до матеріалів справи.

07.08.2024 до суду засобами поштового зв`язку від третьої особи Новоолександрівської сільської ради надійшли письмові пояснення, в яких представник просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що основним видом містобудівної документації на місцевому рівні є генеральний план населеного пункту. Так, згідно генерального плану с. Новоолександрівка Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області 2017 року та графічної частини витягу з містобудівної документації забудова планується на території садибного типу і на цій території відсутні будь-які пам`ятки культурної спадщини. Отже, доводи позивача про нібито наявність правових підстав для задоволення позову є безпідставними та необґрунтованими.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили задовольнити позов з підстав, зазначених у позові, відповідях на відзив та додаткових поясненнях.

Заступника керівника Дніпропетровської обласної прокуратури, що діє в інтересах держави в особі Дніпропетровської обласної військової адміністрації, Управління культури, туризму національностей та релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації в судовому засіданні позовні вимоги також підтримала, просила позов задовольнити в частині скасування містобудівних обмежень.

Представники відповідача-1 у судовому засіданні обставини, викладені у відзиві на позов підтримав, проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні в повному обсязі.

Представник відповідача-2 у судовому засіданні обставини, викладені у відзиві на позов та додаткових поясненнях підтримала, проти позову заперечувала, просила відмовити у його задоволенні в повному обсязі.

Представник третьої особи - Державної інспекції архітектури та містобудування України у судове засідання не з`явилась, про день час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, про причини не явки суд не повідомила.

Представник третьої особи ТОВ «СНВ-ГРУП» у судовому засіданні проти позову заперечувала, просила відмовити у його задоволенні в повному обсязі.

Представник третьої особи - Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області у судове засідання не з`явився, про день час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини не явки суд не повідомив.

Представник третьої особи - Дніпропетровського обласного центру з охорони історико-культурних цінностей у судовому засіданні покладалась на розсуд суду.

Заслухавши пояснення представників позивача, прокурора, заперечення представника відповідача-1, представника відповідача-2, представників третіх осіб, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «СНВ-ГРУП» 04.09.2007 зареєстровано як юридичну особу виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради за адресою: 49005, м. Дніпро, вул. Чернишевського, буд. 24А (а.с. 7-8 т.2).

Основним видом діяльності ТОВ «СНВ-ГРУП» є будівництво житлових і нежитлових будівель.

14.01.2008 між ТОВ «СНВ-ГРУП» (орендар) та Новоолександрівською сільською радою Дніпропетровського району Дніпропетровської області (орендодавець) укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого орендодавець надає, орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва центру з впровадження інноваційних архітектурно-конструктивних енерго- і ресурсозберігаючих будівельних технологій, яка знаходиться в межах населеного пункту: с. Новоолександрівка між вул. Телевізійною та вул. Польовою та території Новоолександрівської сільської ради (а.с. 9-13 т.2).

На підставі укладеного договору в оренду ТОВ «СНВ-ГРУП» передано в оренду терміном на 20 років земельну ділянку загальною площею 7.0751га забудовані землі, змішаного використання про що складено акт про передачу та прийом земельної ділянки в натурі (а.с.15 т.2).

Відповідно до п. 25 договору оренди землі, на орендовану земельну ділянку встановлено обмеження щодо використання земельної ділянки, а саме: сервітут №2 «Використання земельної ділянки для прокладання і ремонту лінійних інженерних споруд», площа зони обмеження 0,1575 га, сервітут №1 «Прохід чи проїзд через земельну ділянку», площа зони обмеження 0,3254 га.

16.04.2013 ТОВ «СНВ-ГРУП» звернулось до Новоолександрівської сільської ради із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення орендованої земельної ділянки площею 7.0751 га (а.с. 17 т.2).

Рішенням Новоолександрівської сільської ради від 17.04.2013 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення загальною площею 7.0751 га, яка знаходиться в с. Новоолександрівка, а саме: з будівництва центру з впровадження інноваційних архітектурно-конструктивних енерго- і ресурсозберігаючих будівельних технологій на будівництво житлового комплексу «Богданівка» з впровадженням інноваційних архітектурно-конструктивних, ресурсо- і енергозберігаючих будівельних технологій в с. Новоолександрівка (а.с. 18 т.2).

02.07.2013 року ТОВ «СНВ-ГРУП» замовило у ДП «Дніпропетровського науково-дослідного та проектного інституту землеустрою» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється для іншої житлової забудови (будівництво житлового комплексу «Богданівка» з впровадженням інноваційних архітектурно-конструктивних, енерго-ресурсозберігаючих будівельних технологій), яка перебуває в оренді ТОВ «СНВ-ГРУП» на території с. Новоолександрівка, Новоолександрівської сільської ради, Дніпропетровського району, Дніпропетровської області.

Судом встановлено, що на території с. Новолександрівка, пров. Рубіновий, праворуч траси Дніпро-Запоріжжя, Новоолександрівської сільської територіальної громади, Дніпровського району Дніпропетровської області розташований курган, охоронний №6048/1, який на підставі рішення Дніпропетровського облвиконкому від 16.04.1987 №180 перебуває на обліку як пам`ятка археології місцевого значення.

22.07.2013 актом перенесення на місцевість меж зон обмежень ДП «Дніпропетровського науково-дослідного та проектного інституту землеустрою» повідомило ТОВ «СНВ-ГРУП», що земельну ділянку, цільове призначення якої змінюється на для іншої житлової забудови (будівництва житлового комплексу «Богданівка» з впровадженням інноваційних архітектурно-конструктивних, ресурсо- і енергозберігаючих будівельних технологій) на території с. Новоолександрівка Новоолександрівської сільської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області перетинають кабельні лінії зв`язку та біля земельної ділянки розташований курган (пам`ятка археології місцевого значення охоронний №6048). Зокрема, на частині земельної ділянки діє обмеження 01.02 охоронна зона навколо об`єкта культурної спадщини, площа зони обмеження 0,3254 га.

Також, цим актом попереджено ТОВ «СНВ-ГРУП» про відповідальність за дотримання обмежень у використанні земельної ділянки (а.с. 26 т.2).

13.02.2014 Департаментом культури, туризму, національностей та релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації складено висновок з погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється.

При цьому, наданий висновок містив застереження, що наданий на розгляд проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується при умові дотримання пам`яткоохоронного законодавства.

Так, використання частини земельної ділянки, на якій діє обмеження, повинно відповідати вимогам встановленого режиму зон охорони пам`ятки та регламенту використання даної території згідно ст. 32 Закону України «Про охорону культурної спадщини» та Проекту зон охорони пам`ятки археології №6048, а саме:

- припинення проїзду через охоронну зону пам`ятки;

- заборона розміщення в межах охоронної зони пам`ятки будь-яких капітальних або некапітальних будівель та споруд, як таких, що перешкоджають оптимальному зоровому сприйняттю пам`ятки, порушують традиційний характер середовища навколо пам`ятки, можуть пошкодити можливий археологічний культурний шар навколо пам`ятки;

- заборона містобудівних, архітектурних чи ландшафтних перетворень, будівельних, меліоративних, шляхових, земляних робіт (у тому числі прокладання комунікацій) без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини;

- утримання від висадження зелених насаджень (дерев та кущів) як таких, що можуть негативно позначитись на збереженні традиційного характеру середовища пам`ятки та забезпеченні оптимальних умов її огляду (а.с. 36-37 т.2).

З урахуванням наявності на території с.Новоолександрівка пам`ятки археології місцевого значення кургану №6048/1, ТОВ «СНВ-ГРУП» 19.02.2021 уклало з ДП «Науково-дослідний центр» Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України договір №06-03-21, предметом якого є виконання археологічних досліджень (а.с. 51-53 т.2).

Згідно висновку ДП «Науково-дослідний центр» Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України від 12.07.2021 №191-в/03-21 в результаті проведених науково-рятівних археологічних досліджень (розкопки) кургану №6048/1, розташованого на землях Новоолександрівської сільської об`єднаної територіальної громади Дніпровського району, Дніпропетровської області повністю досліджено курганний насип та виявлено кам`яний кромлех діаметром 18м. Враховуючи значну історико-культурну цінність виявленої конструкції рекомендовано здійснити заходи для подальшої музеєфікації збереженого кам`яного кільця кромлеха кургану №6048/1 (а.с. 49-50 т.2).

Відповідно до наказу №40-10/21 від 19.08.2021, ТОВ «СНВ-ГРУП» отримало від Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації Містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва житлових будинків в с. Новоолександрівка, вул. Польова, буд. 21-А, Дніпровського району, Дніпропетровської області, площа земельної ділянки 7.0751 га, цільове призначення для ішої житлової забудови, для будівництва житлового комплексу «Богданівка», функціональне призначення житлові зони (а.с. 45-47 т.2).

Реєстраційний номер на Порталі державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ): МU01:3723-8240-2085-0331.

Судом встановлено, що згідно із п. 5 Містобудівних умов та обмежень, планувальні обмеження (охоронні зони пам`яток культурної спадщини, межі історичних ареалів, зони регулювання забудови, зони охоронюваного ландшафту, зони охорони археологічного культурного шару, в межах яких діє спеціальний режим їх використання, охоронні зони об`єктів природно-заповідного фонду, прибережні захисні смуги, зони санітарної охорони, - відсутні.

22.12.2021 ТОВ «СНВ-ГРУП» звернулось до Дніпропетровського обласного центру з охорони історико-культурних цінностей із заявою про надання інформації щодо можливості та законності будівництва в охоронній зоні кургану №6048 (а.с. №56 т.2).

Листом від 06.01.2022 №04/2 Дніпропетровський обласний центр з охорони історико-культурних цінностей повідомив, що територія, на якій планується будівництво, частково розташована в охоронній зоні пам`ятки археології місцевого значення кургану №6048/1, що взято на державний облік рішенням Дніпропетровського облвиконкому від 16.04.1987 №180.

Відповідно до п. 5 ст.1 Закону України «Про охорону культурної спадщини», курган №6048/1 зберігає свій правовий статус до вирішення питання про включення кромлеху, що виявлений під час досліджень кургану, до Державного реєстру нерухомих памяток України. До цього часу на земельну ділянку діють обмеження у зв`язку із наявністю пам`ятки археології місцевого значення кургану №6048/1. (а.с 57 т.2).

Наказом Управління культури, туризму, національностей і релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 23.05.2022 №26 затверджені межі і режими використання території та зон охорони пам`ятки археології місцевого значення кромлех, охоронний №6048, визначених науково-проєктною документацією «Зони охорони пам`ятки археології місцевого значення кромлех (охоронний №6048), за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, с. Новоолександрівка, пров. Рубіновий, праворуч від трасси Дніпро-Запоріжжя», яка розроблена ДП Дніпропетровським обласним центром з охорони історико-культурних цінностей (а.с. 55 т. 2).

Так, на підставі проведених досліджень територією пам`ятки встановлено земельну ділянку, що обмежена зовнішньою лінією брил кромлеху (d=18м) з урахуванням території, яка забезпечує стійкість брил (+1 до зовнішньої лінії брил кромлеху) і складає ділянку діаметром 20м. Загальна довжина межі території пам`ятки 62,8 м. Площа території пам`ятки 0,0314 га (314м2) (а.с. 72-100 т.2).

У подальшому, 16.08.2022 замовник будівництва ТОВ «СНВ-ГРУП» та генпідрядник - ТОВ «Комфорт Сіті Буд» отримали дозвіл на виконання будівельних робіт №IY012220815911, вид будівництва нове будівництво, код об`єкта: 1110.2, котеджі та будинки одноквартирні підвищеної комфортності, клас наслідків відповідальності СС2 (а.с. 48 т.2).

Таким чином, на земельній ділянці кадастровий номер: 12211486200:05:009:0034, що розташована у с. Новоолександрівка пров. Рубіновий, Дніпровського району Дніпропетровської області здійснюється будівництво житлового комплексу «Богданівка» з впровадженням інноваційних архітектурно-конструктивних, ресурсо- і енергозберігаючих будівельних технологій, поруч з яким знаходиться пам`ятка археології курган, охоронний номер №6048/1.

Крім того, судом встановлено, що Інформаційним агентством ГО «Антикорупційна правозахисна рада», в рамках виконання статутних цілей та завдань, проведено незалежне журналістське розслідування в ході якого проведені заходи, спрямовані на вивчення унікального об`єкту культурної спадщини Новоолександрівського кургану та прилеглої території.

В рамках проведення журналістського розслідування 23.01.2023 ГО «Антикорупційна правозахисна рада» звернулась до Державної інспекції архітектури та містобудування України із інформаційним запитом про надання інформації щодо об`єкта будівництва, що розташований на земельній ділянці 12211486200:05:009:0034, а також надання копії дозволу на виконання будівельних робіт за адресою: вул. Польова, буд. 21-А, с. Новоолександрівка (а.с. 15 т.1).

Листом від 25.01.2023 №603/04/13-23 Державна інспекція архітектури та містобудування України повідомила, що Департаментом Державної-архітектурно будівельної інспекції у Дніпропетровській області зареєстроване повідомлення від 23.03.2021 №ДП020210322806 на об`єкт будівництва «Нове будівництво житлових будинків в с. Новоолександрівка, Дніпровського району, Дніпропетровської області», що розташований за адресою: вул. Польова, 21-А, с. Новоолександрівка, Новоолександрівська територіальна громада, Дніпровський район, Дніпропетровська область, замовник ТОВ «СНВ-ГРУП» (а.с. 16-17 т.1).

Також, 17.01.2023 ГО «Антикорупційна правозахисна рада» звернулась до Міністерства культури та інформаційної політики Украни із запитом щодо проведення будівельних робіт по вул. Польова, 21-А в с. Новоолександрівка Дніпровського району Дніпропетровської області.

Листом від 09.02.2023 №06/36/1323-23 Міністерство культури та інформаційної політики України повідомило, що курган, розташований у с. Новоолександрівка не занесений до Державного реєстру нерухомих пам`яток України, але перебуває на обліку, як памятка археології місцевого значення та є пам`яткою археології місцевого значення, відповідно до абз. 6 ст. 1 Закону України «Про охорону культурної спадщини» (а.с. 20-22 т.1).

Листом від 09.02.2023 №06/2-24 Новоолександрівська сільська рада Дніпровського району Дніпропетровської області на інформаційний запит ГО «Антикорупційна правозахисна рада» від 03.02.2023 надала Витяг з пояснювальної записки до Генерального плану с. Новоолександрівка Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, де в розділі ІХ охорона нерухомих об`єктів культурної спадщини, в пункті пам`ятки археології за порядковим №7 зазначено курган, за охоронним номером №6048 з місцем розташування (1 км на північний схід від центру села, 0,3 км на захід від траси Дніпропетровськ-Запоріжжя, на території приватних садиб) (а.с. 29-30, 31-33 т.1).

01.02.2023 ГО «Антикорупційна правозахисна рада» звернулась до Інституту археології Національної академії наук України із запитом щодо надання інформації стосовно результатів проведених у 2021 році археологічних досліджень пам`ятки Новоолександрівський курган, охоронний номер №6048/1.

У відповідь на вказаний запит Інститут археології Національної академії наук України листом від 21.02.2022 №125/01-15-82 надав копію «Технічного звіту з виконання науково-рятівних археологічних досліджень (розкопки та нагляд за земляними роботами) на об`єкті археологічної спадщини курган №6048/1 на землях Новоолександрівської сільської об`єднаної територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області» та копію Дозволу Міністерства культури та інформаційної політики України на право проведення археологічних розвідок, розкопок №22-017/21 від 11.03.2021 (а.с. 37-38 т.1).

На думку позивача, з «Технічного звіту з виконання науково-рятівних археологічних досліджень (розкопки та нагляд за земляними роботами) на об`єкті археологічної спадщини курган №6048/1 на землях Новоолександрівської сільської об`єднаної територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області» від 2021 року вбачається, що забудова земельної ділянки з кадастровим номером 1221486200:05:009:0034 у селищі Новоолександрівка, а саме процес будівництва котеджного містечка, відбувається в безпосередній близькості від пам`ятки археології та порушує охоронювану зону, що ставить загрозу знищення об`єкту археологічної спадщини кургану №6048/1 (а.с. 39-56 т.1).

Судом встановлено, що з метою здійснення заходів реагування Інформаційне агентство ГО «Антикорупційна правозахисна рада», звернулась до Дніпровської районної державної адміністрації та Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації, Дніпровської районної військової адміністрації із заявою від 01.08.2023, в якій вимагала:

- визнати пункт 5 Містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва «Будівництво житлових будинків в с. Новоолександрівка Дніпровського району, Дніпропетровської області», реєстраційний номер на Порталі державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ): MU01:3723-8240-2085-0331 таким, що не відповідає чинному законодавству в частині відсутності планувальних обмежень щодо забудови охоронних зон пам`яток культурної спадщини Новоолександрівського кургану, (охоронний номер 6048/1), протирічить інтересам громадян та може призвести до руйнування унікальної історичної пам`ятки;

- вжити заходи реагування, спрямовані на перевірку дотримання норм чинного законодавства та фактичних обставин, в тому числі наявність планувальних обмежень охоронних зони пам`ятки культурної спадщини Новоолександрівського кургану (охоронний номер 6048/1) у Містобудівних умовах та обмеженнях для проектування об`єкта будівництва «Будівництво житлових будинків в с. Новоолександрівка Дніпровського району Дніпропетровської області», реєстраційний номер на Порталі державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ): MU01:3723-8240-2085-0331;

- вжити заходи, спрямовані на внесення змін до п. 5 Містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва «Будівництво житлових будинків в с. Новоолександрівка Дніпровського району, Дніпропетровської області». Реєстраційний номер на Порталі державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ): MU01:3723-8240-2085-0331, а саме визначивши межі охоронної зони та порядок забудови земельної ділянки поблизу унікальної пам`ятки культурної спадщини Новоолександрівського кургану (охоронний номер 6048/1) (а.с. 63-67).

Листом від 07.08.2023 Дніпровська військова районна адміністрація повідомила, що оскільки заявником до своєї заяви не долучено заяву замовника або копію відповідного судового рішення, правові підстави для внесення змін до містобудівних умов та обмежень відсутні.

Також, цим листом в частині вжиття заходів реагування, спрямованих на перевірку дотримання норм чинного законодавства та фактичних обставин, повідомлено, що Постаново Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» (із змінами) визначено припинити проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стан в Україні». У разі наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов`язань України протягом періоду воєнного стану дозволено здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах.

Оскільки заявником до своєї заяви не долучено рішення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері, у Дніпровської районної військової адміністрації відсутні правові підстави щодо заходів реагування, спрямованих на перевірку дотримання норм чинного законодавства та фактичних обставин Містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва «Будівництво житлових будинків в с. Новоолександрівка, Дніпровського району, Дніпропетровської області» (а.с. 68-69 т.1.).

Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації відповіді на заяву Інформаційного агентства ГО «Антикорупційна правозахисна рада» від 01.08.2023 не надавало, що підтверджується матеріалами справи.

30.10.2023 Інформаційне агентство ГО «Антикорупційна правозахисна рада» звернулось до Державної інспекції архітектури та містобудування України із заявою, в якій просила скасувати дозвіл на виконання будівельних робіт від 16.08.2022 №ІУ 012220815911 на об`єкт будівництва «Будівництво житлових будинків в с. Новоолександрівка, Дніпровського району, Дніпропетровської області» (а.с. 70-73 т.1).

Листом від 10.11.2023 №2746/05/18-23 Державна інспекція архітектури та містобудування України повідомила, що не наділена повноваженнями щодо проведення перевірки дозволу на виконання будівельних робіт, виданого центральним органом виконавчої влади (а.с. 74-76 т.1).

Таким чином, в ході журналістського розслідування позивачем встановлено, що на земельній ділянці кадастровий номер: 1221486200:05:009:0034 у селищі Новоолександрівка, здійснюється будівництво котеджного містечка, поруч з яким знаходиться пам`ятка археології курган (охоронний №6048/1), при цьому будівництво ведеться на підставі містобудівних умов і обмежень МU01:3723-8240-2085-0331, які не мають, хоча повинні містити планувальні обмеження охоронних зон пам`ятки культурної спадщини Новоолександрівського кургану (охоронний №6048/1).

Отже, спір між сторонами виник з підстав неналежного розгляду відповідачами заяви позивача від 01.08.2023, не вжиття заходів реагування на факти, викладені в ній, а також щодо визнання п. 5 Містобудівних умов та обмежень таким, що не відповідає чинному законодавству, в частині відсутності планувальних обмежень, скасування Містобідівних умов та обмежень.

Вирішуючи спір по суті заявлених вимог, суд виходить з наступного.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів установленоЗаконом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI(далі- Закон № 3038-VI).

У відповідності до пункту 1 частини 1статті 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»встановлено, щобудівництвом єнове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт об`єкта будівництва.

Аналогічне визначення міститься в ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», де в пункті 3.2. вказано, щобудівництвом єнове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт та технічне переоснащення об`єктів будівництва.

Тобто, будівництвом в силу вимог законодавства є нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт та технічне переоснащення об`єктів будівництва.

Положеннямист.8 Закону № 3038-VIпередбачено, що планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку.

Частиною 1 статті 16 вказаного Закону закріплено, що планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження комплексних планів просторового розвитку територій територіальних громад, генеральних планів населених пунктів і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

При цьому, зміна функціонального призначення територій не тягне за собою припинення обмежень у використанні земель, а також припинення права власності або права користування земельними ділянками, які були передані (надані) у власність чи користування до встановлення нового функціонального призначення територій, а також не тягне за собою обов`язковості зміни виду цільового призначення земельної ділянки незалежно від того, чи належить цей вид до переліку видів цільового призначення, встановлення яких є можливим у межах такої зони.

Забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства (ч. 2ст. 24 Закону № 3038-VI).

Відповідно до ст. 29 Закону України цього Закону, містобудівні умови та обмеження разом з технічними умовами та завданням на проектування є основними складовими вихідних даних для будівництва.

Фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва.

Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника (із зазначенням кадастрового номера земельної ділянки).

З аналізу викладеного вбачається, що містобудівні умови та обмеження є складовою вихідних даних, отримання яких є необхідною умовою для набуття власниками земельних ділянок або землекористувачами права на забудову земельної ділянки. Містобудівні умови та обмеження є видом містобудівної документації та визначають комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва, дотримання яких є обов`язковим для всіх суб`єктів містобудівної діяльності.

Містобудівні умови та обмеження містять:

1) назву об`єкта будівництва, що повинна відображати вид будівництва та місце розташування об`єкта;

1-1) ідентифікатор об`єкта будівництва або закінченого будівництвом об`єкта (для об`єктів нового будівництва та закінчених будівництвом об`єктів, яким присвоєно ідентифікатор об`єкта будівництва до видачі містобудівних умов та обмежень);

2) інформацію про замовника;

3) відповідність на дату надання містобудівних умов та обмежень цільового та функціонального призначення земельної ділянки містобудівній документації на місцевому рівні;

4) гранично допустиму висотність будинків, будівель та споруд у метрах (з урахуванням обмежень використання приаеродромних територій, встановлених відповідно до Повітряного кодексу України);

5) максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки;

6) максимально допустиму щільність населення в межах житлової забудови відповідної житлової одиниці (кварталу, мікрорайону);

7) мінімально допустимі відстані від об`єкта, що проектується, до червоних ліній, ліній регулювання забудови, існуючих будинків та споруд;

8) планувальні обмеження (охоронні зони пам`яток культурної спадщини, межі історичних ареалів, зони регулювання забудови, зони охоронюваного ландшафту, зони охорони археологічного культурного шару, в межах яких діє спеціальний режим їх використання, охоронні зони об`єктів природно-заповідного фонду, прибережні захисні смуги, зони санітарної охорони, планувальні обмеження використання приаеродромних територій, встановлені відповідно до Повітряного кодексу України, зони, встановлені відповідно до законодавства за результатами визначення рівнів ризиків виникнення надзвичайних ситуацій, відображені у містобудівній документації);

9) охоронні зони об`єктів транспорту, зв`язку, інженерних комунікацій, відстані від об`єкта, що проектується, до існуючих інженерних мереж;

10) вимоги щодо розроблення розділу інженерно-технічних заходів цивільного захисту (для об`єктів, визначених відповідно до частини десятої статті 31 цього Закону).

Перелік містобудівних умов є вичерпним.

Відомості, визначені пунктами 3, 4, 6-9 цієї частини, визначаються у містобудівних умовах та обмеженнях на підставі відомостей Державного земельного кадастру. Дія цього положення не поширюється на випадки, коли такі дані були встановлені містобудівною документацією до набрання чинності цим абзацом і відомості про них не внесені до Державного земельного кадастру.

Надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову в їх наданні здійснюється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом 10 робочих днів з дня реєстрації заяви, затверджується наказом такого органу.

Підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є:

1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень;

2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці;

3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об`єкта незалежно від зміни замовника.

Скасування містобудівних умов та обмежень здійснюється:

1) за заявою замовника;

3) за рішенням суду.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» планування територій здійснюється на державному, регіональному та місцевому рівнях відповідними органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування.

Рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.

Статтею 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження комплексних планів просторового розвитку територій територіальних громад, генеральних планів населених пунктів і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням відомостей Державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі у цифровій формі в державній системі координат у формі електронних документів, що містять базові і тематичні геопросторові дані.

Відповідно до п. 1.1. ДБН Б.1.1-14:2021 «Склад та зміст містобудівної документації на місцевому рівні» до містобудівної документації на місцевому рівні віднесено: комплексний план просторового розвитку території територіальної громади, генеральний план населеного пункту, детальний план території.

Під час розгляду справи судом встановлено, що на підставі рішення Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області від 24.12.2015 № 25-2/VII «Про затвердження заходів по виконанню Програми соціально-економічного розвитку на території Новоолександрівської сільської ради на 2016 рік» та Завдання на розроблення генерального плану Новоолександрівка Дніпропетровського району Дніпропетровської області, на замовлення Новоолександрівської сільської ради, ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ» розроблений Генеральний план села Новоолександрівка Дніпровського району Дніпропетровської області (а.с. 31-33 т.1).

Генеральний план села Новоолександрівка Дніпровського району Дніпропетровської області затверджений рішенням Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області від 14.09.2017 № 2136-23/VII.

Склад та зміст Генерального плану населеного пункту як основної документації з землеустрою унормовані ДБН Б.1.1-15:2012, яка діяла на час розроблення Генерального плану с. Новоолексанрівка.

Так, Генеральний план визначає основні принципи і напрямки планувальної організації та функціонального призначення території, формування системи громадського обслуговування населення, організації вулично-дорожньої та транспортної мережі, інженерного обладнання, інженерної підготовки і благоустрою, цивільного захисту території та населення від небезпечних природних і техногенних процесів, охорони навколишнього природного середовища, охорони та збереження культурної спадщини та традиційного характеру середовища історичних населених пунктів, а також послідовність реалізації рішень, у тому числі етапність освоєння території (п. 4.3. ДБН Б.1.1-15:2012).

Зокрема, відповідно до пункту 5.1. ДБН Б.1.1-15:2012 Генеральний план населеного пункту складається з текстових та графічних матеріалів.

До складу текстових матеріалів включаються: а) пояснювальна записка; б) основні положення генерального плану.

Як вбачається з ДБН Б.1.1-15:2012 відомості щодо нерухомих пам`яток культурної спадщини (за відсутності історико-архітектурного опорного плану), їх охоронних зон, пропозиції щодо збереження та охорони нерухомих пам`яток культурної спадщини, територій, що мають статус земель історико-культурного призначення мають міститися в розділі текстових матеріалів (5.3.4.1 ДБН Б.1.1-15:2012) та в розділах графічних матеріалів «План існуючого використання території» (5.5.2 ДБН Б.1.1- 15:2012); «Схема існуючих планувальних обмежень» (5.5.3 ДБН Б.1.1-15:2012); «Генеральний план (основне креслення)» (5.5.5 ДБН Б.1.1-15:2012); «Схема проектних планувальних обмежень» (5.5.6 ДБН Б.1.1-15:2012).

Як вбачається з Генерального плану с. Новоолексанрівка, у пояснювальній записці розміщено розділ ІХ - «Охорона нерухомих пам`яток об`єктів культурної спадщини» відповідно до якого в безпосередній близькості від села на землях Новоолександрівської сільської ради знаходяться 11 пам`яток археології місцевого значення, що перебувають на державному обліку, зокрема, під №7 у цьому переліку вказаних об`єктів значиться курган з охоронним номером 6048.

Також, у вказаному розділі зазначено, що при відсутності затверджених проектів охоронних зон пам`яток культурної спадщини згідно Тимчасової інструкції по організації охоронних зон та зон регулювання забудови для пам`яток культури УРСР, затвердженої Держбудом УРСР та Міністерством культури УРСР 09.05.1968 найменшим віддаленням межі охоронної зони від пам`ятки слід вважати 50 м.

Однак, у примірнику графічних матеріалів, зокрема, в розділах графічних матеріалів «План існуючого використання території», «Схема існуючих планувальних обмежень», «Генеральний план (основне креслення)», «Схема проектних планувальних обмежень» відсутні відомості про місце розташування територій пам`яток археології, які розміщені в межах села Новоолександрівка, зокрема, кургану з охоронним номером №6048.

При цьому, як вбачається з вказаних графічних матеріалів територія пам`ятки археології занесена до Генерального плану як зона зелених насаджень загального користування.

З аналізу викладеного вбачається, що згідно із Генеральним планом с. Новоолександрівка Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області 2017 року та графічної частини витягу з містобудівної документації, забудова планується на території садибного типу і на цій території відсутні будь-які пам`ятки культурної спадщини.

В силу вимогстатті 5 Закону України «Про основи містобудування»однією із основних вимог до містобудівної діяльності є охорона культурної спадщини, збереження традиційного характеру середовища населених пунктів.

Правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об`єктів культурної спадщини у суспільному житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь регулюєЗакон України «Про охорону культурної спадщини» від 08.06.2000 № 1805-III(далі - Закон № 1805-ІІІ).

Згідно з визначеннями, які наведені устатті 1 Закону № 1805-ІІІ:

- охорона культурної спадщини - система правових, організаційних, фінансових, матеріально-технічних, містобудівних, інформаційних та інших заходів з обліку (виявлення, наукове вивчення, класифікація, державна реєстрація), запобігання руйнуванню або заподіянню шкоди, забезпечення захисту, збереження, утримання, відповідного використання, консервації, реставрації, ремонту, реабілітації, пристосування та музеєфікації об`єктів культурної спадщини;

- історичне населене місце - населене місце, яке зберегло повністю або частково історичний ареал і занесене до Списку історичних населених місць України;

- історичний ареал населеного місця - частина населеного місця, що зберегла об`єкти культурної спадщини і пов`язані з ними розпланування та форму забудови, які походять з попередніх періодів розвитку, типові для певних культур або періодів розвитку.

Відповідно до ч. 1ст. 3 Закону №1805-ІІІ, державне управління у сфері охорони культурної спадщини покладається на Кабінет Міністрів України, спеціально уповноважені органи охорони культурної спадщини.

До спеціально уповноважених органів охорони культурної спадщини належать: центральні органи виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у сфері охорони культурної спадщини; орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим; обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації; виконавчий орган сільської, селищної, міської ради.

Статтею 6 Закону №1805-ІІІвизначені повноваження інших органів охорони культурної спадщини.

Так, згідно із ч.2ст.6 Закону №1805-ІІІ, до повноважень районних державних адміністрацій, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідно до їх компетенції у сфері охорони культурної спадщини, серед іншого, належить: забезпечення виконання цьогоЗакону, інших нормативно-правових актів про охорону культурної спадщини на відповідній території; подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня про занесення об`єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам`яток України, внесення змін до нього та про занесення відповідної території до Списку історичних населених місць України; забезпечення захисту об`єктів культурної спадщини від загрози знищення, руйнування або пошкодження; організація розроблення відповідних програм охорони культурної спадщини; надання висновків щодо відповідних програм та проектів містобудівних, архітектурних і ландшафтних перетворень, меліоративних, шляхових, земляних робіт на пам`ятках місцевого значення, історико-культурних заповідних територіях та в зонах їх охорони, на охоронюваних археологічних територіях, в історичних ареалах населених місць, а також програм та проектів, реалізація яких може позначитися на стані об`єктів культурної спадщини; підготовка пропозицій та проектів розпоряджень щодо проведення робіт з консервації, реставрації, реабілітації, музеєфікації, ремонту та пристосування об`єктів культурної спадщини, відповідного використання пам`яток та подання їх на розгляд відповідному органу виконавчої влади; ) виконання функції замовника, укладення з цією метою контрактів на виявлення, дослідження, консервацію, реставрацію, реабілітацію, музеєфікацію, ремонт, пристосування об`єктів культурної спадщини та інші заходи щодо охорони культурної спадщини.

Стаття 32 Закону України «Про охорону культурної спадщини» визначає, що метою захисту традиційного характеру середовища окремих пам`яток, їх комплексів (ансамблів), історико-культурних заповідників, історико-культурних заповідних територій навколо них мають встановлюватися зони охорони: пам`ятокохоронні зони, зони регулювання забудови, зони охоронюваного ландшафту, зони охорони археологічного культурного шару.

Межі та режими використання зон охорони пам`яток визначаються відповідною науково-проектною документацією і затверджуються відповідним органом охорони культурної спадщини.

На охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам`яток, історичних ареалів населених місць, занесених до Списку історичних населених місць України, забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.

Як визначено Розділом 13 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій» об`єкти всесвітньої спадщини та об`єкти культурної спадщини, визначені відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини», і традиційний характер середовища окремих пам`яток, їх комплексів (ансамблів), цілісних історичних архітектурно-будівельних утворень в історичних ареалах населених пунктів, занесених до Списку історичних населених місць України, та історико-культурних заповідників, історико-культурних заповідних територій, що підлягають охороні, а використання їх територій підлягають спеціальному регулюванню.

Для пам`яток культурної спадщини визначаються та затверджуються в установленому порядку межі та режими використання територій та зон охорони.

Планування і забудова територій здійснюється при дотриманні затверджених належним чином меж та режимів використання територій пам`яток культурної спадщини, зон охорони пам`яток культурної спадщини, режимів використання та регулювання забудови історичних ареалів населених місць, а також об`єктів всесвітньої спадщини, їх буферних зон, планів організації територій історикокультурних заповідників та історикокультурних заповідних територій, правового режиму охоронюваних археологічних територій, які встановлюються з метою захисту автентичності і цілісності пам`яток культурної спадщини, історично цінних архітектурно-будівельних якостей традиційного характеру середовища, контекстного середовища навколо окремих пам`яток, їх комплексів (ансамблів), історикокультурних заповідників, історико-культурних заповідних територій, музеїв просто неба, меморіальних музеїв-садиб, відповідно до особливостей використання земель історико-культурного призначення, визначених законодавством, та ландшафтів, що охороняються.

При намірах здійснення будівництва нової чи реконструкції існуючої споруди на ділянці (ділянках), що знаходяться поруч (у межах 500 метрів) із пам`яткою культурної спадщини, до прийняття рішення про відведення земельної ділянки під будівництво нової чи реконструкцію існуючої споруди необхідно в установленому порядку визначити та затвердити межі території цієї пам`ятки, (за умови відсутності затвердженої території цієї пам`ятки).

Під час розгляду справи судом встановлено, що на підставі рішення Новоолександрівської сільської ради від 25.09.2007 ТОВ «СНВ-Груп» передано в оренду земельну ділянку площею 7.0751 га строком на 20 років, яка знаходиться в с. Новоолександрівка між вул. Телевізійною та вул. Польовою для будівництва нежитлової будівлі.

При цьому, п. 4.4.2 цього рішення передбачено покладення на орендаря обов`язку зі збереження цілісності пам`ятки археології №6048/1 і не допущення її пошкодження, та виконання умов, викладених у висновках Дніпропетровського обласного центру з охорони історико-культурних цінностей від 09.01.2007 №4-3-12-3.

Договором оренди від 14.01.2008, укладеним між Новоолександрівською сільською радою та ТОВ «СНВ-Груп» також визначено обмеження у використанні орендованої земельної ділянки щодо збереження цілісності пам`ятки археології №6048/1 (п. 18 договору).

В ході розгляду справи також встановлено, що на підставі наказу №40-10/21 від 19.08.2021, ТОВ «СНВ-ГРУП» отримало від Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації Містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва житлових будинків в с. Новоолександрівка, вул. Польова, буд. 21-А, Дніпровського району, Дніпропетровської області, площа земельної ділянки 7.0751 га, цільове призначення для іншої житлової забудови, для будівництва житлового комплексу «Богданівка», функціональне призначення житлові зони.

Реєстраційний номер на Порталі державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ): МU01:3723-8240-2085-0331.

При цьому, згідно із п. 5 Містобудівних умов та обмежень, планувальні обмеження (охоронні зони пам`яток культурної спадщини, межі історичних ареалів, зони регулювання забудови, зони охоронюваного ландшафту, зони охорони археологічного культурного шару, в межах яких діє спеціальний режим їх використання, охоронні зони об`єктів природно-заповідного фонду, прибережні захисні смуги, зони санітарної охорони, - відсутні.

З аналізу викладеного вбачається, що на час видачі Містобудівних умов та обмежень, як забудовник ТОВ «СНВ-ГРУП», так і Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області достеменно були обізнані про розташування на суміжній земельній ділянці пам`ятки археології місцевого значення.

Однак, у Містобудівних умовах та обмеженнях для проектування об`єкту будівництва №40-10/21 від 19.08.2021 наданих Управлінням інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області ТОВ «СНВ-Груп» відсутні планувальні обмеження щодо охоронних зон пам`ятки культурної спадщини, зони археологічного культурного шару, в межах яких діє спеціальний режим їх використання.

Таким чином, суд доходить висновку, що п. 5 Містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва «Будівництво житлових будинків в с. Новоолександрівка Дніпровського району, Дніпропетровської області» реєстраційний номер ЄДЕССБ: МU01:3723-8240-2085-0331, реєстраційний номер 40-10/21 від 19.08.2021 є таким, що не відповідає чинному законодавству, в частині відсутності планувальних обмежень щодо забудови охоронних зон пам`ятки культурної спадщини Новоолександрівського кургану (охоронний номер 6048/1).

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про охорону археологічної спадщини» об`єкт археологічної спадщини (далі - археологічний об`єкт) - місце, споруда (витвір), комплекс (ансамбль), їх частини, пов`язані з ними території чи водні об`єкти, створені людиною, незалежно від стану збереженості, що донесли до нашого часу цінності з археологічного, антропологічного та етнографічного погляду і повністю або частково зберегли свою автентичність.

Охороною археологічної спадщини є комплекс заходів, що здійснюються відповідно до законодавства органами державної влади, підприємствами, установами, організаціями, громадянами, спрямованих на ведення обліку (виявлення, наукове вивчення, класифікацію, картографування, державну реєстрацію), захист, збереження, належне утримання, відповідне використання, консервацію, реставрацію, реабілітацію та музеєфікацію об`єктів археологічної спадщини, а також поширення знань про археологічну спадщину.

Археологічна спадщина включає споруди, архітектурні ансамблі, розбудовані та облаштовані ділянки території, рухомі об`єкти, інші пам`ятки, а також їхній контекст, незалежно від місця розташування на суходолі або під водою (Європейська конвенція про охорону археологічної спадщини від 16.01.1992, ратифікована Україною 10.12.2003).

Під час розгляду справи судом встановлено, що пам`ятка археології місцевого значення №6048/1, розташована на території Новоолександрівської сільської територіальної громади Дніпровського району взята на державний облік рішенням Дніпропетровського облвиконкому від 16.04.1987 №180, як пам`ятка археології місцевого значення, відповідно до діючого на той момент Закону УРСР «Про охорону та використання пам`яток історії та культури».

Відповідно до розділу 1 ДБН Б.2.2-2:2008 передбачено складання документації щодо зон охорони пам`яток як науково-проектна документація регулятивно-охоронного характеру, яка розробляється на основі історико-архітектурного опорного плану та історико-архітектурної інвентаризації забудови, з урахуванням інших матеріалів досліджень культурної спадщини населеного місця. Цей документ стосується територій, на яких згідно з ним регламентують містобудівну діяльність навколо пам`ятки з метою забезпечення оптимальних умов її існування, збереження історичного середовища пам`ятки, виявлення та доцільного використання її композиційно-художніх якостей, врахування її містоформуючої ролі.

Зони охорони пам`яток є складовою частиною охоронного зонування як містобудівного засобу збереження культурної спадщини.

В зонах охорони запроваджують відповідний режим, що має сприяти збереженню як самих пам`яток, так і їх містобудівного та композиційного значення. Режимом зон охорони регламентують основні архітектурні риси, масштаб, висоту і розміри в плані об`єктів нової забудови та існуючої, що підлягає реконструкції; характер благоустрою; розпланувальні, будівельні, інженерні, земельні та інші роботи; використання будівель, споруд і територій. У зонах охорони пам`яток регламентують архітектурну та містобудівну діяльність із метою збереження та регенерації традиційного характеру середовища пам`яток, а також їх органічного включення в сучасне архітектурне середовище, максимального використання композиційних і пейзажно-видових якостей пам`яток.

Перетворення в зонах охорони пам`яток здійснюють лише за проектами, погодженими відповідними категоріям пам`яток (національного чи місцевого значення) органами охорони культурної спадщини.

Відповідальними за визначення меж та режимів використання зон охорони пам`яток архітектури та містобудування є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань містобудування і архітектури і центральний орган виконавчої влади в сфері охорони культурної спадщини.

Науково-проектна документація «Зони охорони пам`ятки (пам`яток) архітектури та містобудування» розробляється науково-дослідними, науково-методичними та проектними установами і організаціями, спеціалізованими в галузі вивчення, охорони і використання культурної спадщини, які мають ліцензію на виконання робіт із реставрації та відновлення пам`яток архітектури.

Як встановлено судом, у 2012 розроблено, погоджено та затверджено науково-проектну документацію «Проект зон охорони пам`ятки археології місцевого значення кургану (охронний номер №6048), що знаходиться по пров. Рубіновий в с. Новоолександрівка Дніпропетровського району Дніпропетровської області».

Як вбачається з науково-проектної документації «Зони охорони пам`ятки археології місцевого значення - кромлех (охоронний № 6048), за адресою Дніпропетровська область, Дніпровський район, с.Новоолександрівка, провулок Рубіновий, праворуч від траси Дніпро-Запоріжжя» та наказу від 23.05.2022 № 26 «Про затвердження науково-проектної документації щодо визначення меж і режимів використання території та зон охорони пам`ятки місцевого значення», встановлено наступний режим використання охоронної зони пам`ятки культурної спадщини: територія охоронної зони визначається як територія загального користування з рекреаційним режимом використання, що передбачає мінімальні перетворення спрямовані на організацію заходів з благоустрою території, які забезпечать збереження пам`ятки, її традиційного характеру середовища та створення оптимальних умов для її огляду.

Дозволяється: проведення робіт, що забезпечать сприятливий гідрологічний режим для пам`ятки, захист від динамічних навантажень та інших негативних техногенних і природних впливів; встановлення біля пам`ятки охоронного знаку визначеного зразка; благоустрій території з влаштуванням пішохідних доріжок з місцями відпочинку (лавочки), елементів зовнішнього освітлення оптимальних за розмірами; проведення озеленення території, яке наближене до історичного середовища пам`ятки - природного степового ландшафту, що забезпечить комфортний огляд пам`ятки та відтворення її природного середовища; для забезпечення оптимального візуального сприйняття пам`ятки та збереження її традиційного середовища необхідне проведення санації існуючих багаторічних рослин (дерев) та демонтаж дисонуючої тимчасової огорожі пам`ятки.

Забороняється: розміщення нових об`єктів будівництва, не пов`язаних з визначеним благоустроєм території; висадка високорослих багаторічних рослин - дерев та кущів; прокладка транзитних транспортних проїздів, нових транзитних інженерних комунікацій, устаткувань та мереж; будь-яка діяльність, що створює загрозу пам`ятці або порушує законодавство, норми і правила у сфері охорони культурної спадщини.

Роботи в охоронній зоні пам`ятки місцевого значення проводяться на підставі проектної документації, що погоджена із структурним підрозділом обласної державної адміністрації у сфері охорони культурної спадщини, згідно з вимогами Закону України «Про охорону культурної спадщини».

Тобто, видача Містобудівних умов та обмежень для забудови ТОВ «СНВ-Груп» земельної ділянки площею 7,0751 га в оренду строком на 20 років, яка знаходиться в с. Новоолександрівка між вул. Телевізійною та вул. Польовою для будівництва за відсутності обмежень щодо об`єкту культурної спадщини, що розміщені на суміжній земельній ділянці, вже призводить до порушення вимог пам`яткоохоронного законодавства, оскільки ТОВ «СНВ-Груп» спроектувало прокладення нових транзитних інженерних комунікацій та мереж в межах охоронної зони пам`ятки культурної спадщини.

Таким чином, суд доходить висновку, що Містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва «Будівництво житлових будинків в с.Новоолександрівка Дніпровського району, Дніпропетровської області», видані 16.08.2021, не відповідають вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, а саме Генеральному планові с. Новоолександрівка, текстова частина яких містить відомості про наявність охоронної зони пам`ятки археології місцевого значення курган, охоронний номер 6048, що в свою чергу свідчить про наявність підстав для їх скасування, у зв`язку з чим вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

При цьому посилання третьої особи ТОВ «СНВ-ГРУП» на те, що будівництво відповідає усім містобудівним вимогам, здійснюється у відповідності до Генерального плану населеного пункту та відповідно до цільового призначення земельної ділянки, суд оцінює критично, оскільки зазначене спростовується встановленими в ході розгляду справи обставинами.

Крім того, посилання ТОВ «СНВ-ГРУП» на ту обставину, шо ТОВ «СВН-ГРУП» подало документи на внесення змін в Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки в частині пункту 5, з метою доповнення охоронних зон пам`яткою археології місцевого значення - кромлех (охоронний №6048) та наразі вже видано та затверджено нову редакцію 2 Містобудівних умов та обмежень з реєстраційним номером МU:3723-8240-2085-0331 від 19.08.2021 року «Будівництво житлових будинків в с. Новоолександрівка Дніпровського району, Дніпропетровської області» від 16.07.2024 року, у якій зазначено п. 5 охоронні зони пам`яток культурної спадщини - охоронні зони пам`ятки археології місцевого значення кромлех (охоронний №6048), суд вважає безпідставними та зазначає, що останній не є предметом дослідження у даній справі, оскільки будівельні роботи здійснювались саме на підставі Містобудівних умов та обмежень від 2021 року, в яких планувальні обмеження охоронних зон пам`яток культурної спадщини відсутні.

Також, не заслуговують на увагу в даному випадку доводи відповідачів щодо відповідності Містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва «Будівництво житлових будинків в с.Новоолександрівка Дніпровського району, Дніпропетровської області», реєстраційний номер МU01:3723-8240-2085-0331 чинному законодавству, оскільки зазначене спростовується встановленими в ході розгляду справи обставинами та доказами, наявними в матеріалах справи.

Щодо решти аргументів сторін, суд звертає увагу, що згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа Серявін проти України, § 58, рішення від 10 лютого 2010 року).

Щодо вимоги про визнання протиправною бездіяльності Дніпровської районної військової адміністрації та Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації з не належного розгляду заяви від 01.08.2023 №659/03 та не вжиття заходів реагування, суд зазначає наступне.

Відповідно дост.1 Закону України «Про звернення громадян», громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, медіа, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Відповідно до ч.1ст.5 Закону України «Про звернення громадян», звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Статтею 7 цього ж Законувизначено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду.

Згідно із ст. 15 Закону, органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про звернення громадян», органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, медіа, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані:

об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги;

у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову;

на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу;

скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням;

забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв`язку з заявою чи скаргою рішень;

письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення;

вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об`єднання громадян за місцем проживання громадянина;

у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення;

не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам;

особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.

у разі необхідності та за наявності можливостей розгляд звернень громадян покладається на посадову особу чи підрозділ службового апарату, спеціально уповноважені здійснювати цю роботу, в межах бюджетних асигнувань. Це положення не скасовує вимоги абзацу дев`ятого частини першої цієї статті.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону, звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.

Під час розгляду справи судом встановлено, що з метою здійснення заходів реагування Інформаційне агентство ГО «Антикорупційна правозахисна рада» реалізувало своє право на звернення та звернулось до Дніпровської районної державної адміністрації та Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації, Дніпровської районної військової адміністрації із заявою від 01.08.2023, в якій вимагала:

- визнати пункт 5 Містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва «Будівництво житлових будинків в с. Новоолександрівка Дніпровського району, Дніпропетровської області», реєстраційний номер на Порталі державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ): MU01:3723-8240-2085-0331 таким, що не відповідає чинному законодавству в частині відсутності планувальних обмежень щодо забудови охоронних зон пам`яток культурної спадщини Новоолександрівського кургану, (охоронний номер 6048/1), протирічить інтересам громадян та може призвести до руйнування унікальної історичної пам`ятки;

- вжити заходи реагування, спрямовані на перевірку дотримання норм чинного законодавства та фактичних обставин, в тому числі наявність планувальних обмежень охоронних зони пам`ятки культурної спадщини Новоолександрівського кургану (охоронний номер 6048/1) у Містобудівних умовах та обмеженнях для проектування об`єкта будівництва «Будівництво житлових будинків в с. Новоолександрівка Дніпровського району Дніпропетровської області», реєстраційний номер на Порталі державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ): MU01:3723-8240-2085-0331;

- вжити заходи, спрямовані на внесення змін до п. 5 Містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва «Будівництво житлових будинків в с. Новоолександрівка Дніпровського району, Дніпропетровської області». Реєстраційний номер на Порталі державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ): MU01:3723-8240-2085-0331, а саме визначивши межі охоронної зони та порядок забудови земельної ділянки поблизу унікальної пам`ятки культурної спадщини Новоолександрівського кургану (охоронний номер 6048/1) .

Проте, будь-яких доказів щодо надання відповіді на заяву Інформаційного агентства ГО «Антикорупційна правозахисна рада» від 01.08.2023 Управлінням інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації суду надано не було, у зв`язку з чим суд вважає за можливе визнати протиправною бездіяльність відповідача-1 щодо не надання відповіді на заяву позивача від 01.08.2023.

У відповідь на заяву Дніпровська військова районна адміністрація листом від 07.08.2023 повідомила, що оскільки заявником до своєї заяви не долучено заяву замовника або копію відповідного судового рішення, правові підстави для внесення змін до містобудівних умов та обмежень відсутні.

Також, цим листом в частині вжиття заходів реагування, спрямованих на перевірку дотримання норм чинного законодавства та фактичних обставин, повідомлено, що Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» (із змінами) визначено припинити проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стан в Україні». У разі наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов`язань України протягом періоду воєнного стану дозволено здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах.

Оскільки заявником до своєї заяви не долучено рішення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері, у Дніпровської районної військової адміністрації відсутні правові підстави щодо заходів реагування, спрямованих на перевірку дотримання норм чинного законодавства та фактичних обставин Містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва «Будівництво житлових будинків в с. Новоолександрівка, Дніпровського району, Дніпропетровської області».

Позивач вважає, що відповідачами в даному випадку не в повному обсязі розглянута заява та не здійснено відповідних заходів реагування, щодо перевірки дотримання норм чинного законодавства та з`ясування фактичних обставин, в тому числі наявності планувальних обмежень охоронних зон пам`ятки культурної спадини Новоолександрівського кургану у Містобудівних умовах та обмеженнях.

При цьому, відповідач-2 у своїй відповіді наголошує, що відповідно допостанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану»планові та позапланові перевірки об`єктів містобудування структурними підрозділами ДІАМ України тимчасово не проводяться.

З наданої відповіді вбачається, що заява позивача по суті фактично не розглянута, жодних заходів реагування чи здійснення перевірки викладених у заяві обставин відповідачем-2 не здійснено,

Отже, на думку суду, відповідачем-2 також допущено протиправну бездіяльність щодо не належного розгляду заяви позивача та вчинення відповідних дій за наслідками такого розгляду.

Враховуючи встановлену судом протиправну поведінку відповідачів з приводу не належного розгляду заяви ГО «Антикорупційна правозахисна рада» від 01.08.2023 №659/03 та не вжиття заходів реагування на факти, викладені в цій заяві, суд вважає за необхідне зобов`язати Дніпровську районну військову адміністрацію та Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації розглянути заяву ГО «Антикорупційна правозахисна рада» від 01.08.2023 №659/03, з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а за змістом ст. 90 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оцінюючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 6056,00 грн., що документально підтверджується квитанцією від 18.01.2024 на суму 3028,00 грнт та платіжною інструкцією від 30.01.2024 на суму 3028,00 (а.с. 14, 97 т.1).

Враховуючи викладене, сплачений позивачем судовий збір за подачу позову до суду в сумі 6056,00 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Дніпровської районної військової адміністрації та Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації.

Керуючись ст. ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 255, 295 , Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Дніпровської районної військової адміністрації та Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації щодо не належного розгляду заяви ГО «Антикорупційна правозахисна рада» від 01.08.2023 №659/03 та не вжиття заходів реагування на факти, викладені у цій заяві.

Зобов`язати Дніпровську районну військову адміністрацію та Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації розглянути заяву ГО «Антикорупційна правозахисна рада» від 01.08.2023 №659/03, з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні.

Визнати пункт 5 Містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва «Будівництво житлових будинків в с. Новоолександрівка Дніпровського району, Дніпропетровської області» реєстраційний номер ЄДЕССБ: МU01:3723-8240-2085-0331, реєстраційний номер 40-10/21 від 19.08.2021 таким, що не відповідає чинному законодавству, в частині відсутності планувальних обмежень щодо забудови охоронних зон пам`ятки культурної спадщини Новоолександрівського кургану (охоронний номер 6048/1).

Скасувати Містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва «Будівництво житлових будинків в с.Новоолександрівка Дніпровського району, Дніпропетровської області» реєстраційний номер ЄДЕССБ: МU01:3723-8240-2085-0331, реєстраційний номер 40-10/21 від 19.08.2021.

Сягнути на користь Інформаційного агентства ГО "Антикорупційна правозахисна рада"(49000, м. Дніпро, вул. М. Грушевського, 43, код ЄДРПОУ 42243548) за рахунок бюджетних асигнувань з Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації (52005, Дніпропетровська обл., смт. Слобожанське, вул. Будівельників, 18, код ЄДРПОУ 24607072) в рахунок відшкодування судових витрат зі сплати судового збору 3028,00 грн.

Сягнути на користь Інформаційного агентства ГО "Антикорупційна правозахисна рада" (49000, м. Дніпро, вул. М. Грушевського, 43, код ЄДРПОУ 42243548) за рахунок бюджетних асигнувань з Дніпровської районної військової адміністрації (52005, Дніпропетровська обл., смт. Слобожанське, вул. Героїв України, буд.5, код ЄДРПОУ 04052264) в рахунок відшкодування судових витрат зі сплати судового збору 3028,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 15 серпня 2024 року.

Суддя Н.Є. Сліпець

СудДніпропетровський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення08.08.2024
Оприлюднено19.08.2024
Номер документу121031491
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи зі спорів з приводу реалізації державної політики у сфері освіти, науки, культури та спорту