ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Коцюбинського, 2А, м. Ужгород, 88000, e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua, вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"16" серпня 2024 р. м. УжгородСправа № 907/409/24
Суддя Господарського суду Закарпатської області Лучко Р.М.,
розглянувши заяву відповідача від 09.08.2024
про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу
у справі №907/409/24
за позовом Акціонерного товариства «Українська Залізниця», м. Київ
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Євротранстелеком», м. Київ
про встановлення безстрокового оплатного земельного сервітуту
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство «Українська Залізниця» звернулося до Господарського суду Закарпатської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Євротранстелеком» у якому просить суд:
- встановити на користь ТОВ «Євротранстелеком» безстроковий оплатний земельний сервітут площею 0,7800 га стосовно земельної ділянки, кадастровий номер: 2124083502:02:001:0004 (загальна площа земельної ділянки 10,1013 га), яка розташована за адресою: Закарпатська область, Мукачівський район, с. Вовчий, цільове призначення земельної ділянки для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту, правовий режим земельної ділянки - на праві постійного користування АТ «Укрзалізниця», оплата сервітуту 6126,12 грн з ПДВ в місяць або 73 513,44 грн з ПДВ в рік на користь АТ «Укрзалізниця», вид сервітуту - для експлуатації та обслуговування волоконно-оптичного кабелю/ліній зв`язку ТОВ «Євротранстелеком» з моменту набрання рішенням суду законної сили;
- зобов`язати відповідача внести відомості про земельний сервітут ділянки з кадастровим номером 2124083502:02:001:0004, яка розташована за адресою: Закарпатська область, Мукачівський район, с. Вовчий до Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
У судовому засіданні 06 серпня 2024 року, за наслідками розгляду справи, суд проголосив вступну та резолютивну частини рішення від 06 серпня 2024 року в справі № 907/409/24 про відмову в задоволенні позовних вимог.
12 серпня 2024 року від представника відповідача через систему «Електронний суд» надійшла заява від 09.08.2024 у якій заявник просить суд покласти судові витрати на професійну правничу допомогу, які Товариство з обмеженою відповідальністю «Євротранстелеком» понесло у зв`язку із розглядом справи № 907/409/24 у розмірі 51 500,00 гривень на Акціонерне товариство «Українська Залізниця».
Крім того вказана заява містить клопотання про надання можливості представнику Товариства з обмеженою відповідальністю «Євротранстелеком» Хитрук Наталії Ігорівні брати участі у судових засіданнях по справі, які будуть відбуватись щодо розгляду питання про стягнення судових витрат, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
До означеної заяви долучено Договір про надання правової допомоги № 16/04/2024-1 від 16 квітня 2024 року, додаткову угоду № 5 до Договору № 16/04/24-1 про надання правової допомоги від 26 квітня 2024 року, акт приймання-передачі наданих послуг № 1 від 06 серпня 2024 року з додатком № 1 до акту приймання-передачі, виписку банку від 09.08.2024, договір № 25 про надання правової допомоги від 17 травня 2024 року, додаток №1 до Договору № 25 про надання правової допомоги від 17 травня 2024 року, акт приймання-передачі наданих послуг № 1 від 6 серпня 2024 року з додатком № 1 до акту приймання-передачі, виписку банку від 09.08.2024, платіжну інструкцію № 2226 від 09.08.2024 на суму 34 500,00 грн.
Відповідно до ч. 8 ст. 129 ГПК України, розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Згідно з ст. 221 ГПК України якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 244 ГПК України визначено, що суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо 1) стосовно якої-небудь позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення 2) суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що потрібно виконати 3) судом не вирішено питання про судові витрати.
Відповідно до ч. 3 ст. 244 ГПК України, суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
Згідно з ч. 4 ст. 244 ГПК України у разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що заяву про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу відповідно до приписів ч. 3 ст. 244 ГПК України також підлягає розгляду в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Щодо клопотання відповідача про участь в судових засіданнях в режимі відеоконфененції суд зазначає таке.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3, 5 ст. 197 ГПК України, учасник справи, його представник має право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду або у приміщенні іншого суду за умови наявності в суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов`язковою.
Учасник справи, його представник подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду або у приміщенні іншого суду не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.
У заяві про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщенні іншого суду в обов`язковому порядку зазначається суд, в якому необхідно забезпечити її проведення.
Суддя (суддя-доповідач) розглядає заяву учасника справи, його представника про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду або у приміщенні іншого суду без повідомлення учасників справи. За результатами розгляду заяви постановляється ухвала.
В ухвалі про участь учасника справи, його представника у судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщенні іншого суду зазначається суд, який має забезпечити її проведення. Копія такої ухвали негайно, але не пізніше наступного дня з дня її постановлення, надсилається учаснику справи чи його представнику відповідно та суду, який має забезпечити проведення відеоконференції.
Учасник справи, його представник бере участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та засобів електронної ідентифікації, що мають високий рівень довіри, відповідно до вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", у порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
У разі відсутності в учасника справи, його представника засобів електронної ідентифікації, передбачених абзацом першим цієї частини, ідентифікація такої особи здійснюється відповідно до вимог Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус".
Ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, його представник, який подав відповідну заяву, крім випадку коли суд після призначення судового засідання чи під час такого засідання втратив технічну можливість забезпечити проведення відеоконференції.
Рішенням Вищої ради правосуддя № 1845/0/15-21 від 17.08.2021 затверджено Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - Положення про ЄСІТС). Так, окремі підсистеми ЄСІТС, зокрема, підсистема відеоконференцзв`язку, офіційно почали функціонувати з 05.10.2021.
Відповідно п. 45 Розділу 3 Положення про ЄСІТС підсистема відеоконференцзв`язку забезпечує учасникам справи можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою свого Електронного кабінету та власних технічних засобів; у приміщенні іншого суду - за допомогою технічних засобів суду; в установі попереднього ув`язнення, установі виконання покарань або медичному закладі - за допомогою технічних засобів, наявних у відповідній установі. Інструкція користувача підсистеми відеоконференцзв`язку розробляється адміністратором ЄСІТС та розміщується на вебсторінці технічної підтримки користувачів ЄСІТС за вебадресою https://wiki.court.gov.ua.
Для участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції учасник справи повинен попередньо зареєструватися в Електронному кабінеті. Учасник справи також повинен перевірити наявні у нього власні технічні засоби на відповідність технічним вимогам, визначеним Інструкцією користувача підсистеми відеоконференцзв`язку, для роботи із системою відеоконференцзв`язку (п. 49 Розділу 3 Положення про ЄСІТС).
Враховуючи, що право на участь в розгляді справи гарантоване Конституцією України та ГПК України та з огляду на необхідність забезпечення балансу між правом сторони щодо участі у судовому засіданні та реалізацією ним процесуальних прав й забезпечення своєчасного розгляду господарської справи в розумні строки, з урахуванням запровадженого Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 воєнного стану в Україні, суд вважає за необхідне задовольнити заяву відповідача в частині забезпечення участі в судовому засіданні по розгляду питання щодо прийняття додаткового рішення в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів зв`язку.
Щодо заяви відповідача в частині його участі в усіх судових засіданнях в режимі відеоконференції, суд не вбачає підстав для її задоволення з огляду на таке.
Судове засідання в режимі відеоконференції проводиться за ухвалою суду, постановленою за результатами розгляду клопотання учасника справи про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції з урахуванням наявності відповідної технічної можливості в суді в день проведення судового засідання.
Разом з тим, дати наступних засідань у цій справі ще не визначені, відтак питання про проведення наступних засідань у справі в режимі відеоконференції не може бути вирішено.
Крім того, нормами процесуального права не передбачено можливості прийняття універсальної ухвали з метою бронювання судом, для окремого учасника провадження за його вказівкою, дати, часу та місця проведення майбутніх засідань суду у справі в режимі відеоконференції.
Враховуючи наведене, суд задовольняє заяву відповідача частково та вважає за можливе проведення судового засідання по розгляду питання щодо прийняття додаткового рішення за участю представника відповідача адвоката Хитрук Наталії Ігорівни в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Щодо інших судових засідань, суд зазначає, що відповідна технічна можливість визначатиметься у кожному конкретному випадку під час розгляду справи.
Керуючись статтями 129, 170, 197, 221, 234, 235, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Розгляд заяви відповідача від 09.08.2024 про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу призначити в судовому засіданні 10 вересня 2024 р. на 10:30 год. у приміщенні Господарського суду Закарпатської області за адресою: м. Ужгород, вул. Коцюбинського, 2а, зал судових засідань №2 за участю представника відповідача адвоката Хитрук Наталії Ігорівни в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою підсистеми відеоконференцзв`язку ЄСІТС (https://vkz.court.gov.ua/site/login).
2. Встановити сторонам строк до 30 серпня 2024 року для подання письмових пояснень і заперечень щодо заяви з дотриманням вимог до форми та змісту заяв з процесуальних питань, встановлених статтею 170 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається http://court.gov.ua/fair/sud5008/ або http://www.reyestr.court.gov.ua.
Суддя Р.М. Лучко
Суд | Господарський суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 16.08.2024 |
Оприлюднено | 19.08.2024 |
Номер документу | 121046529 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про земельні сервітути |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні