ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
УХВАЛА
"16" серпня 2024 р.Справа № 924/1194/20
м. Хмельницький
Суддя Господарського суду Хмельницької області Музика М.В., розглянувши справу
за позовом акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ
до товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз збут", м. Хмельницький
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз", м. Хмельницький,
про стягнення 376 895 245,19 грн. основного боргу за договором №18-554-Н купівлі-продажу природного газу від 05.11.2018 року,
представники сторін:
позивача: адвокат Овчарук О.О. - згідно довіреності від 20.12.2023 року ( в режимі ВКЗ);
відповідача: адвокат Бабчук О.В. - згідно довіреності № б/н від 08.01.2020 року;
третьої особи: не з`явився;
ВСТАНОВИВ:
ухвалою Господарського суду від 13.11.2020 року відкрито провадження у справі №924/1194/20 та призначено підготовче засідання. Ухвалою суду від 27.01.2021 року зупинено провадження у справі №924/1194/20 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №924/1237/20. Ухвалою суду від 31.07.2024 року поновлено провадження у справі №924/1194/20, призначено підготовче засідання на 09 серпня 2024 року.
Ухвалою суду від 09.08.2024 року залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз", 29000, Україна, Хмельницька область, Хмельницький, проспект Миру, будинок 41, код 05395598; відкладено підготовче засідання.
08.08.2024 року від представника відповідача надійшло клопотання про призначення судово-економічної експертизи для вирішення питання: на яку суму потрібно здійснити перерахунок (зменшення) обсягів природного газу, переданого АТ "НАК "Нафтогаз України" природного газу ТОВ "Хмельницькгаз збут" по договору купівлі-продажу природного газу №18-554-Н від 05.11.2018 року, враховуючи, що різниця обсягу розподіленого (протранспортованого) природного газу населенню, у якого відсутній газовий лічильник за період з 01.09.2019 року по 31.10.2020 року, зазначеного в інформації про фактичні обсяги розподіленого природного газу населенню по кожному побутовому споживачу окремо, в якого відсутній газовий лічильник за період з 01.09.2019 року по 31.10.2020 року АТ «ОГС «Хмельницькгаз» і зазначеного у відомостях витрат газу і нарахувань за період з вересня 2018 року по жовтень 2020 року ТОВ «ХМЕЛЬНИЦЬКГАЗ ЗБУТ» становить 376 162,56 куб. м.?
Також просить зупинити провадження у справі №924/1194/20 на час проведення експертизи.
Клопотання мотивує тим, що у межах судової справи №924/1237/20 встановлено невірне нарахування акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз", м. Хмельницький обсягів газу споживачам, у яких не встановлений газовий лічильник. Відтак, оскільки до предмета доказування у даній справі входить визначення дійсної вартості отриманого від АТ "НАК "Нафтогаз України" природного газу згідно договору купівлі-продажу природного газу від 05.11.2018 року, а з`ясування такої вартості потребує спеціальних знань, ТОВ "Хмельницькгаз збут" просить призначити судово-економічну експертизу.
Повноважний представник позивача в підготовчому засіданні заперечив проти призначення експертизи з мотивів необґрунтованості та необхідності дотримання розумних строків судового розгляду справи.
Представник відповідача в підготовчому засіданні підтримала подане клопотання, наполягає на його задоволенні.
Третя особа не скористалась правом участі свого представника в засіданні суду, належним чином повідомлена про його час та дату, що підтверджується довідкою про доставку ухвали суду від 09.08.2024 року у даній справі в електронний кабінет третьої особи в ЄСІТС.
З приводу клопотання відповідача від 08.08.2024 року про призначення судово-економічної експертизи суд враховує наступне.
Згідно із ст. 99 ГПК України, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
- для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
- жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.
У разі необхідності суд може призначити декілька експертиз, додаткову чи повторну експертизу.
При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Питання, які ставляться експерту, і його висновок з них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта.
Про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Згідно із ст. 1 Закону України «Про судову експертизу» судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об`єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів досудового розслідування чи суду.
Спеціальні знання - це професійні знання, отримані в результаті навчання, а також навички, отримані обізнаною особою в процесі практичної діяльності в різноманітних галузях науки, техніки та інших суспільно корисних галузях людської діяльності, які використовуються разом з науково-технічними засобами під час проведення експертизи. Змістом спеціальних знань є теоретично обґрунтовані і перевірені практикою положення і правила, які можуть відноситися до будь-якої галузі науки, техніки, мистецтва тощо.
Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи. При цьому, судом апеляційної інстанції враховано, що скаржники в поданих апеляційних скаргах не оскаржують факт призначення судової експертизи у справі, а вказують лише на порушення процедури під час признання даної ухвали судом першої інстанції.
Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи.
Призначення експертизи є правом, а не обов`язком господарського суду, при цьому питання щодо призначення експертизи вирішується судом у кожному конкретному випадку з урахуванням предмета, підстав позову та обставин справи. Аналогічний висновок наведений у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.04.2021 у справі №927/685/20.
З огляду на наявні в матеріалах справи №924/1194/20 докази, в тому числі, експертні висновки, зроблені в межах справи №924/1237/20, суд дійшов висновку, що для з`ясування обставин, що мають значення для справи № 924/1194/20, не потрібно спеціальних знань у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; матеріали справи № 924/1194/20 містять достатньо доказів, за якими суд зобов`язаний розглянути вказану справу; відсутня потреба в спеціальних знаннях для встановлення даних, що входять до предмету доказування; наявні у справі № 924/1194/20 докази не є взаємно суперечливими.
Таким чином, суд не вбачає підстав для призначення у справі судової економічної експертизи, тому в задоволенні клопотання відповідача від 08.08.2024 року про призначення судово-економічної експертизи слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
відмовити в задоволенні клопотання відповідача від 08.08.2024 року про призначення судово-економічної експертизи.
Ухвала набрала законної сили з моменту її проголошення суддею, 16.08.2024 року, та не підлягає оскарженню.
Повний текст ухвали складено 16.08.2024 року
СуддяМ.В. Музика
Віддрук. у 1 прим.: 1 - до справи; учасникам в електронні кабінети
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 16.08.2024 |
Оприлюднено | 19.08.2024 |
Номер документу | 121047253 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Музика М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні