Рішення
від 16.08.2024 по справі 530/1609/24
ЗІНЬКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № Справа № 530/1609/24

Номер провадження 2-о/530/114/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.08.2024 м. Зіньків

Зіньківський районний суд Полтавської області в складі головуючого судді Ситник О.В., за участю секретаря судових засідань Стрілець Л.Г. розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в місті Зіньків Полтавської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Зіньківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення фактів, що мають юридичне значення,-

В С Т А Н О В И В :

Заявник ОСОБА_1 звернувся до Зіньківського районного суду Полтавської області з заявою про встановлення факту народження ОСОБА_2 , зазначивши в актовому записі про народження: дату народження - «ІНФОРМАЦІЯ_1 », місце народження: «Україна, Полтавська область, Зіньківський район, село Заїченці», мати - « ОСОБА_3 , 1886 р.н.», батько - « ОСОБА_4 » та факту родинних відносин, а саме факт того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є рідною бабою заявника - ОСОБА_1 .

Заявник ОСОБА_1 вказує, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_3 . Свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 видане 11.05.1974 року. В свідоцтві про народження батьками ОСОБА_1 записані: батько - ОСОБА_5 , мати - ОСОБА_6 . ОСОБА_6 (дошлюбне прізвище - ОСОБА_6 - відповідно до свідоцтва про одруження від 29.05.1970 року, серія НОМЕР_2 ) народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , її батьками, відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану від 18 липня 2024 року №00046055871, були: батько - ОСОБА_8 , мати - ОСОБА_6 (дошлюбне прізвище - ОСОБА_6 - згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 від 09.06.1994 року) ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . У свідоцтві про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 від 09.06.1994 року, ім`я баби заявника зазначено як ОСОБА_2 - дане написання виникло у зв`язку з відсутністю на час видачі свідоцтва про шлюб української літери «Є» на радянських друкарських машинках що використовувались в державних установах.

У свідоцтві про смерть баби заявника від 17.07.2024 зазначено, що ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_5 . Отже в документах ОСОБА_2 зазначені різні імена - « ОСОБА_2 », « ОСОБА_2 », « ОСОБА_2 », дані події стали можливі, у зв`язку з тим, що згідно словника української мови, імена - « ОСОБА_2 » та « ОСОБА_2 » є одним і ти самим ім`ям (згідно витримки з словника: ОСОБА_2 = ОСОБА_2 = ОСОБА_2 = ОСОБА_2 (від грецьк. ОСОБА_2 - «благовоління», «добра слава»; зменшено-пестливі - ОСОБА_2 - українізоване християнське жіноче ім`я).

Відмінності у написанні імені стали підставою у зверненні до суду з заявою про встановлення факту родинних зв`язків між заявником та його рідною бабою.

Заявнику відомо зі слів своєї рідної баби та інших мешканців с. Заїченці, що ОСОБА_2 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , її батьками були: мати - ОСОБА_3 , 1886 р.н. та батько - ОСОБА_4 .

Заявник звертався у Зіньківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції з метою отримання свідоцтва про народження рідної баби - ОСОБА_2 , проте отримати вищевказане свідоцтво немає можливості, оскільки згідно відповіді ДРАЦС від 17.07.2024 №7/30.19-09, в архіві установи не виявлено актовий запис про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , оскільки первинні актові записи про народження по Зіньківському району Полтавської області збереглися лише частково, по с. Заїченці Зіньківського району Полтавської області - не збереглися.

Натомість факт народження ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 підтверджується свідоцтвом про смерть, в якому дата і місце народження ОСОБА_2 зазначені « ІНФОРМАЦІЯ_1 , Україна, Полтавська область, Зіньківський район, село Заїченці». Також даний факт можуть підтвердити свідки, що проживали в одному селі з бабою заявника та спілкувалися з нею в ході дружніх відносин. Окрім цього факт, що матір`ю моєї баби була ОСОБА_3 , 1886 р.н. - що підтверджується довідкою №985 від 23.07.2024 Виконавчого комітету Опішнянської селищної ради.

Враховуючи вищевказане, в заявника відсутня можливість отримати свідоцтво про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у встановленому законом порядку в державних органах.

Встановлення факту народження та факту родинних зв`язків та факту народження ОСОБА_2 заявнику необхідно для отримання свідоцтва про народження з метою оформлення спадкових прав.

Ухвалою суду від 12.08.2024 року відкрито провадження по справі. Заявник та заінтересовані особи до суду не з`явилися, повідомлені про час і місце розгляду справи належним чином. Від заявника ОСОБА_1 надійшла заява про розгляд справи у його відсутність, заінтересована особа Зіньківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції - повідомлені належним чином, заперечень та клопотань до суду не направили.

Дослідивши письмові докази, виходячи із встановлених обставин справи та відповідних їм правовідносин, суд вважає за необхідним заяву задовольнити з наступних підстав.

Статтею 15 Цивільного кодексу України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно ч. 1 ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Частиною 7 ст.19 ЦПК України визначено, що окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно ч.1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

У відповідності до п.5 ч.2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно ч.1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема: родинних відносин між фізичними особами; народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення (ч.2 ст.315 ЦПК України).

У пункті 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» судам роз`яснено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов`язується із наступним вирішенням спору про право.

Суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для оформлення в органах соціального захисту документів по догляду за матір`ю.

Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану (п.7 постанови).

Аналогічний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 травня 2018 року у справі № 761/16799/15-ц (провадження №14-139цс18), у постанові від 10 квітня 2019 року у справі №320/948/18.

Під родинними відносинами слід розуміти кровний зв`язок між особами, які походять одне від одного (пряма лінія родинних відносин) і кровний зв`язок між особами, які походять від спільного предка (бічна лінія родинних відносин). У прямій лінії родинних відносин знаходяться: мати і син (або донька), батько і син (або донька), дід і внук (внучка), бабка і внук (внучка), прадід і правнук (правнучка), прабабка і правнук (правнучка). У бічній лінії родинних відносин знаходяться, наприклад: рідні брати і сестри, дядько і племінник (племінниця), тітка і племінник (племінниця), двоюрідні брати і сестри тощо. Розрізняють також ступені родинних відносин, які визначаються кількістю народжень, які відділяють народження одного родича від іншого. Родинні відносини є підставою для виникнення численної групи сімейних правовідносин (наприклад, між батьками і дітьми, братами і сестрами, бабкою, дідом і внуками).

Таким чином, родинні відносини (споріднення) (у теорії права) - кровний зв`язок між людьми, з наявністю якого закон пов`язує виникнення, зміну чи припинення прав та обов`язків. Правове значення має як пряме споріднення так і не пряме (бокове), коли родинні зв`язки виникають за наявності спільного пращура (родоначальника).

Згідно з ч.1 ст.316 ЦПК України, заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.

Полтавська область - невід`ємна частка України, одна з центральних її областей, що була утворена згідно з постановою Центрального виконавчого комітету СРСР від 22 вересня 1937 р.

Постановою Ради Народних Комісарів УСРР від 14 лютого 1925 р. вся територія УСРР в адміністративно-територіальному відношенні була поділена на округи і райони під управлінням єдиного республіканського центру. Сесія ВУЦВКу 19 лютого 1925 р. прийняла резолюцію, яка передбачала роботу по розширенню мережі сільрад, про виділення в сільради всіх населених пунктів, що мають 1000 чоловік населення, а в окремих випадках організацію сільрад у населених пунктах із населенням не менше 500 чоловік.

Список сільських рад Полтавської губернії на 1 лютого 1925 р. (зі змінами, затвердженими постановою ВУЦВКа від 03.03.1925) Полтавського округу Опішнянського району: Батьківська Більська Глинська Заїченська Кирило-Ганнівська Малобудищанська Місько-Млинська Опішнянська Пишненківська Покрівська (Покровська) Попівська Човно-Федорівська (Довідник з історії адміністративно-територіального поділу Полтавщини - Adm_Ter_Podil.indd (history.org.ua))

Судом встановлено, що заявником є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , уродженець м. Зіньків, Зіньківського району, Полтавської області, проживає за адресою АДРЕСА_1 ( а.с.5), Свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 видане 11.05.1974 року. В свідоцтві про народження батьками ОСОБА_1 записані: батько - ОСОБА_5 , мати - ОСОБА_6 (а.с. 7). ОСОБА_6 (дошлюбне прізвище - ОСОБА_6 - відповідно до свідоцтва про одруження від 29.05.1970 року, серія НОМЕР_2 ) (а.с. 8) народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , її батьками, відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану від 18 липня 2024 року №00046055871 (а.с.10), були: батько - ОСОБА_8 , мати - ОСОБА_6 (дошлюбне прізвище - ОСОБА_6 - згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 від 09.06.1994 року (а.с.13) ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до погосподарської книги № 18 за 1947 рік господарство № 256 була зареєстрована ОСОБА_16 1925 року народження в с.Заїченці разом із своєю матір`ю ОСОБА_3 1886 року народження ( а.с. 9) . У свідоцтві про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 від 09.06.1994 року, ім`я баби заявника зазначено як ОСОБА_2 (а.с.13). У свідоцтві про смерть баби заявника від 17.07.2024 зазначено, що ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 12).

Отже в документах ОСОБА_2 зазначені різні імена - « ОСОБА_2 », « ОСОБА_2 », « ОСОБА_2 », дані події стали можливі, у зв`язку з тим, що згідно словника української мови, імена - « ОСОБА_2 » та « ОСОБА_2 » є одним і тим самим ім`ям (згідно витримки з словника: ОСОБА_2 = ОСОБА_2 = ОСОБА_2 = ОСОБА_2 (від грецьк. ОСОБА_2 - «благовоління», «добра слава»; зменшено-пестливі - ОСОБА_2 - українізоване християнське жіноче ім`я), а також у зв`язку відсутністю на час видачі свідоцтва про шлюб української літери «Є» на радянських друкарських машинках що використовувались в державних установах.

Заявник звертався у Зіньківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції з метою отримання свідоцтва про народження рідної баби - ОСОБА_2 , проте отримати вищевказане свідоцтво немає можливості, оскільки згідно відповіді ДРАЦС від 17.07.2024 №7/30.19-09, архіві установи не виявлено актовий запис про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , оскільки первинні актові записи про народження по Зіньківському району Полтавської області збереглися лише частково, по с. Заїченці Зіньківського району Полтавської області - не збереглися (а.с. 14).

Натомість факт народження ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 підтверджується свідоцтвом про смерть, в якому дата і місце народження ОСОБА_2 зазначені « ІНФОРМАЦІЯ_1 , Україна, Полтавська область, Зіньківський район, село Заїченці» (а.с. 12). Також даний факт підтверджують свідки ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , що спілкувалися з бабою заявника в ході дружніх відносин (а.с. 20-23). Окрім цього факт, що матір`ю баби Заявника була ОСОБА_3 , 1886 р.н. підтверджується довідкою №985 від 23.07.2024 Виконавчого комітету Опішнянської селищної ради (а.с. 9).

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно з положеннями п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення. Згідно ст. 319 ЦПК України у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.

Отже, суд приходить до висновку, що відмінності у написанні імені стали підставою у зверненні до суду з заявою про встановлення факту родинних зв`язків між заявником та його рідною бабою, а також що отримати свідоцтво про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у встановленому законом порядку в державних органах у заявника немає можливості, оскільки дані актові записи не збереглися.

Встановлення факту родинних зв`язків та факту народження ОСОБА_2 заявнику необхідно для отримання свідоцтва про народження з метою оформлення спадкових прав.

Таким чином, надані суду документи та пояснення свідків підтверджують, що ОСОБА_1 є рідним внуком ОСОБА_2 та те що ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , в сім`ї ОСОБА_3 , 1886 р.н. та ОСОБА_4 .

Згідно з Постановою Пленуму ВСУ № 5 від 31.03.1995 р. «Про судову практику в справах про становлення фактів, що мають юридичне значення», наведений у ст. 273 ЦПК перелік фактів, які встановлюються судом, не є вичерпним. За наявності зазначених умов суд може встановлювати й інші факти, що мають юридичне значення.

У вказаній Постанові зазначено вичерпний перелік заяв, які не можуть розглядатися судами, серед яких не вказано про факт здійснення догляду за особою ,яка за станом здоров`я потребує постійного стороннього догляду.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст.293 та п. 6 ч. 1 ст. 315 ЦПК України та роз`яснень, викладених у п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року N 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

При таких обставинах суд вважає, що встановлення факту народження та факту родинних відносин не суперечить Закону і не порушує права, свободи та інтереси осіб та мають для заявника юридичне значення, а тому підстав для відмови у задоволенні цієї заяви, судом не встановлено.

Відповідно до ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

З врахуванням вищенаведеного суд приходить до висновку, що заявник звернувся до суду із цією заявою не безпідставно, яка є належно обґрунтованою та обставини викладені в заяві підтверджені достовірними доказами, а тому вимоги викладені в заяві ОСОБА_1 підлягають до задоволення в повному обсязі.

На підставі вищевикладеного та керуючись, п.16 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», ст.ст.4,11,12,13,76-80,81,83,247,259,263-265,293,294,315,319 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Зіньківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення фактів, що мають юридичне значення - задовольнити.

Встановити факт народження ОСОБА_2 , зазначивши в актовому записі про народження: дату народження - «ІНФОРМАЦІЯ_1 », місце народження: «Україна, Полтавська область, Зіньківський район, село Заїченці», мати - « ОСОБА_3 , 1886 р.н.», батько - « ОСОБА_4 ».

Встановити факт родинних відносин, а саме факт того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є рідною бабою заявника - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП - НОМЕР_4 .

Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження не зупиняє його виконання.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

СуддяО. В. Ситник

СудЗіньківський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення16.08.2024
Оприлюднено20.08.2024
Номер документу121059692
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: факту народження, з них:

Судовий реєстр по справі —530/1609/24

Рішення від 16.08.2024

Цивільне

Зіньківський районний суд Полтавської області

Ситник О. В.

Ухвала від 12.08.2024

Цивільне

Зіньківський районний суд Полтавської області

Ситник О. В.

Ухвала від 05.08.2024

Цивільне

Зіньківський районний суд Полтавської області

Ситник О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні