Вирок
від 15.08.2024 по справі 574/1097/23
КОНОТОПСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 574/1097/23

Провадження № 1-кп/577/133/24

В И Р О К

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 серпня 2024 року Конотопський міськрайонний суд Сумської області

в складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 ,

з участю прокурора ОСОБА_3 ,

захисників ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Конотопа кримінальне провадження, що внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023200450000789 по обвинуваченню ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Старосілля Саратського р-ну Одеської обл., зареєстрованого АДРЕСА_1 , громадянина України, молдаванина, освіта середня, не одруженого, військовослужбовця, раніше не судимого, -

за ч.1 ст. 115 КК України,-

В С Т А Н О В И В :

09.08.2023 р. в період часу з 20.30 год. по 20.50 год. у бліндажі вздовж лісосмуги з лівої сторони автодороги Р44 сполученням «Суми-Глухів» в р-ні с.Піски Буринської територіальної громади Конотопського р-ну Сумської обл. обвинувачений ОСОБА_6 на ґрунті раптово виниклих особистих неприязних відносин реалізуючи злочинний намір на вбивство з метою умисного протиправного заподіяння смерті наніс потерпілому ОСОБА_7 не менше 06 ударів ножем в ділянку грудної клітини, тулуба та життєво важливих органів, спричинивши тілесні ушкодження у вигляді проникаючих множинних травм грудної клітки: колото-різаної рани в ділянці грудної клітки справа в проекції 01-02 ребер орієнтовно між пригру динною та середньо-ключичною лініях; колото-різаної рани в ділянці грудної клітки справа в проекції 04-05 ребер, орієнтовно по середньо-ключичній лінії; колото різаної рани в ділянці грудної клітки справа в проекції 04-05 ребер орієнтовно між середньо-ключичною та пригру динною лініях; колото-різаної рани в ділянці грудної клітки справа, в проекції 06-07 ребер орієнтовно по середньо-ключичній лінії; колото-різаної рани в ділянці грудної клітки зліва в проекції 02-03 ребер між пригрудинною та середньо-ключичною лініях; колото-різаної рани в ділянці грудної клітки зліва орієнтовно між середньо-ключичною та середньою паховою лініях; не проникаючих множинних травм: колото-різаної рани в ділянці грудної клітки зліва в проекції тіла грудини; колото-різаної рани в ділянці грудної клітки зліва орієнтовно по середньо-ключичній лінії в проекції 02 ребра; колото-різаної рани в проекції мечоподібного відростка; колото-різаної рани в лівій підреберній ділянці; 02 колото-різаних ран по задній поверхні лівого плеча у нижній третині; колото-різаної рани по внутрішній поверхні лівого плеча у нижній третині; колото-різаної рани по задній поверхні лівого передпліччя у середній треті; різаної рани по задній поверхні 03 пальця лівої кисті з переходом на зовнішню поверхню в проекції проксимальної фаланги, від чого той помер.

Допитаний у судовому засіданні в якості обвинуваченого ОСОБА_6 вину у вчиненні інкримінованого злочину не визнав та пояснив, що є військовослужбовцем в/чНОМЕР_1. 09.08.23 р. за своєю ініціативою змінив ОСОБА_7 у наряді на бойовій позиції у бліндажі вздовж лісосмуги ліворуч автодороги Р44 сполученням «Суми-Глухів» в р-ні с.Піски Буринської територіальної громади Конотопського р-ну, оскільки той перебував в стані алкогольного сп`яніння. Про вказане доповів старшому на позиції з позивним «ОСОБА_11». Потерпілий пішов у бліндаж, далі вживати спиртне. Після обіду, коли він розмовляв з дівчиною по телефону, за ініціативи ОСОБА_7 , безпричинно, сталася бійка. Він двічі ударив останнього в обличчя, а той його у грудну клітину. Їх розборонив побратим з позивним « ОСОБА_8 », з яким вони разом пішли до автомобілю, де перебували на протязі 02-03 год. На позиції залишився інший військовий з позивним « ОСОБА_9 ». Після чого повернувся до бліндажу, темніло, поїв та ліг спати. Потерпілого не було. Прокинувся від пострілу в його бік. Піднявся та сів на ліжку. В цей час пролунав ще один постріл. Побачивши перед собою тінь людини з автоматом направленим в його бік, захищаючись, взяв зі столу ніж та, не цілячись, автоматично наніс ним один удар. Тінь впала. В бліндажу було темно, світив лише маленький ліхтарик. Постріл сприйняв як загрозу своєму життю. Про скоєне відразу повідомив комбата ОСОБА_10 та побратима з позивним « ОСОБА_11 ». Цивільний позов не визнає. Чому різняться його покази дані під час слідчого експерименту від показів даних у судовому засіданні, пояснити не може.

Однак, незважаючи на невизнання своєї вини, винність обвинуваченого повністю доводиться зібраними по справі доказами.

Потерпіла ОСОБА_12 пояснила, що 09.08.23 р. о 14.30-15 год. спілкувалася з чоловіком ОСОБА_7 по телефону, останній перебував, за голосом, в стані легкого алкогольного сп`яніння. Пізніше, від слідчого, дізналася про його загибель. Має з померлим від шлюбу спільну дитину - доньку ОСОБА_13 . Позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Просить ОСОБА_6 засудити до найсуворішого покарання.

Свідок ОСОБА_14 показав, що є військовослужбовцем в/чНОМЕР_1 та 09.08.23 р. вдень на спільній позиції між АДРЕСА_2 зустрів обвинуваченого ОСОБА_6 із закривавленим ножем з рукояткою чорного кольору у руках. Останній повідомив, що вбив потерпілого ОСОБА_7 . Побіг за 300 кроків до бліндажа, у якому мешкали останній з підсудним, де переконався у скоєнні злочині. У житлі не було освітлення, військовослужбовці користувалися ліхтариками. Увімкнув на мобільному телефоні ліхтарик та побачив потерпілого, який лежав на ліжку, ноги звисали до низу. Поруч з його правою рукою знаходився автомат. ОСОБА_7 був одягнений у закривавлену бойову сорочку, з порізами на череві та грудях. До бліндажу заходив разом з ОСОБА_6 , нічого у ньому не чіпали. Відразу повернувся на позицію та про скоєне повідомив командира роти ОСОБА_15 . До вчинення злочину пострілів не чув.

Свідок ОСОБА_15 пояснив, що є командиром роти в/чНОМЕР_1 та 09.08.23 р. після 19 год. ОСОБА_14 повідомив, що ОСОБА_6 зарізав ОСОБА_7 Про скоєне повідомив керівництво, медиків і виїхав на позиції між АДРЕСА_2 . Приїхавши на місце побачив обвинуваченого, який сидів на пеньку, попереду нього у землі стирчав ніж. Останній повідомив, що зарізав потерпілого. З начальником командного пункту, заст. командира батальйону, групою ВСП пішов до бліндажу, де побачив на своєму ліжку впоперек лежав закривавлений труп ОСОБА_7 , ноги звисали до низу. Поруч знаходився автомат. На столі при вході у бліндаж тьмяно світив маленький ліхтарик. Приїхала слідча група, яка описала бліндаж. Зі слів військовослужбовців відомо про конфлікт того ж дня між обвинуваченим і потерпілим.

Свідок ОСОБА_16 показав, що є фельдшером медпункту батальйону в/чНОМЕР_1 та 09.08.23 р. ближче до вечора командир роти ОСОБА_15 повідомив про вбивство на позиції «Перехрестя». Зателефонував раніше знайомому ОСОБА_6 , який повідомив, що зарізав ОСОБА_7 . Приїхавши на місце неподалік с.Піски побачив обвинуваченого, який сидів на пеньку, поруч у землі стирчав ніж. Підсудний повідомив, що потерпілий у нетверезому стані здійснив постріл з автомата в його бік, а він, захищаючись, взяв ніж та завдав ним ударів. Зайшов до бліндажу разом з ОСОБА_17 , ОСОБА_14 , де побачив ліворуч на ліжку закривавлений труп ОСОБА_7 з ножовими пораненнями на тулубі, ноги якого знаходилися на підлозі. Поруч правої руки знаходився автомат. Заходив до бліндажу 03 рази, шукав отвори від пострілу.

Свідок ОСОБА_18 пояснив, що є військовослужбовцем в/чНОМЕР_1 та 09.08.23 р. ОСОБА_7 стояв в наряді в районі с.Піски в стані алкогольного сп`яніння, внаслідок чого його відправили відпочивати. Замість нього заступив ОСОБА_19 Ближче до вечора, десь о 17 год., бачив бійку між ОСОБА_6 та потерпілим, розборонив їх, забравши обвинуваченого з собою на іншу позицію «Перехрестя». Останній пояснив, що загиблий образив його дівчину. Заспокоївшись, ОСОБА_6 пішов у бліндаж відпочивати. Він також пішов відпочивати у автомобіль. Коли на вулиці темніло, його розбудив підсудний з ножем у руках, повідомивши, що зарізав ОСОБА_7 . При цьому пояснив, що останній намагався його застрелити. Відразу повідомив старшого позиції, викликали командира роти. У бліндаж з трупом, до приїзду поліції, заходили ОСОБА_6 з ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 . Обвинувачений, повернувшись з бліндажу, сидів на пеньку.

Свідок ОСОБА_20 показав, що 09.08.23 р. перебував на посаді начальника командного пункту в/чНОМЕР_1 і йому надійшов дзвінок про вбивство на позиції «Перехрестя» АДРЕСА_3 . Відразу виїхав на місце. Старший позиції доповів, що ОСОБА_6 вбив ОСОБА_7 . Обвинувачений сидів на пеньку, тримаючи в руках ніж. Підлеглі доповідали, що обвинувачений з потерпілим посварилися з-за жінки. Заходив у бліндаж разом з працівниками поліції під час ОМП. Загиблий напівлежав ліворуч, ноги звисали,поруч стояв автомат дулом до верху.

10.08.2023 р. під час огляду місця події вздовж лісосмуги з лівої сторони автодороги Р-44 сполученням Суми-Глухів в р-ні АДРЕСА_4 в бліндажі виявлено труп військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_7 з колото-різаними ранами в області грудної клітки. Крім цього, виявлено та вилучено ніж, автомат Калашникова № НОМЕР_2, 01 патрон калібру 5,45 мм вилучений з патронника, магазин з 26 патронами, патрон калібру 5,45 мм, 01 гільзу від патрона 5,45 мм (т.1 а.с. 192-208).

Згідно протоколу огляду предметів оглянуто футболку з нашаруванням речовини червоно-бурого кольору у районі грудної клітини та по задній поверхні біля коміру. На передній поверхні футболки є пошкодження тканини в кількості 10 отворів; штани з нашаруванням речовини червоно-бурого кольору ( т.2 а.с.11-16).

Зі змісту переглянутого у судовому засіданні слідчого експерименту з участю ОСОБА_6 вбачається, що в ході слідчої дії обвинувачений покази давав добровільно в довільній формі за участі захисника. При цьому він детально розповів та показав на місці яким чином на ґрунті раптово виниклих особистих неприязних відносин внаслідок конфлікту 09.08.2023 р. близько 20 год. в бліндажі вздовж лісосмуги з лівої сторони автодороги Р-44 сполученням Суми-Глухів в р-ні с. Піски Конотопського р-ну Сумської обл. вбив ОСОБА_21 . Перебуваючи у приміщенні обвинувачений впевнено, добровільно, без будь-якого примусу розповів і показав, як під час під час відпочинку у вказаний час почув постріл, від чого прокинувся. Побачив, що потерпілий в його бік направив автомат і здійснив постріл. Схватив зі столу ніж, обороняючись, наніс йому 07 ударів ножем в грудну клітину. Коли ОСОБА_22 почав падати на коліна, вдарив його ще ножем в бік. Закрив потерпілому очі, забрав ножа і пішов до командира повідомити про подію. Ситуація тривала хвилин 10-11. Їй передував конфлікт із бійкою між ним та загиблим ( т.2 а.с. 5-10, 17-23).

10.08.2024 р. під час огляду трупа ОСОБА_7 зафіксовано множинні тілесні ушкодження та вилучено фуфайку і штани зеленого кольору, змиви з рук, піднігтьовий зміст, зразок крові. Також відбулося дактилоскопіювання трупа (т.2 а.с. 24-30).

Згідно протоколу огляду предметів оглянуто гумові капці з нашаруванням речовини червоно-бурого кольору, схожої на кров; бойову сорочку з нашаруванням речовини червоно-бурого кольору, схожої на кров; штани військового типу з нашаруванням речовини червоно-бурого кольору на правій колоші спереду розміром 26х24 см, на лівій колоші спереду в районі бедра розміром 30х27 см (т.2 а.с. 33-38).

Згідно висновку судово-медичної експертизи кров від трупа ОСОБА_7 належить до групи А з ізогемаглютиніном анти-В з супутнім антигеном Н ізосерологічної системи крові АВ0. Він є видільником (Sе) притаманних йому групових антигенів А та Н, що встановлено дослідженням зразка його жовчі ( т.2 а.с.113-114).

Відповідно до висновку судово-медичної експертизи кров підозрюваного ОСОБА_6 належить до групи 0 з ізогемаглютинінамим анти-А та анти-В ізосерологічної системи крові АВ0. Він належить до категорії невидільників (Sе), що встановлено дослідженням зразка його слини ( т.2 а.с.118-119).

З висновку судово-медичної експертизи вбачається, що у ОСОБА_6 на час судово-медичного обстеження тілесних ушкоджень не виявлено ( т.2 а.с.122-123).

Згідно висновку судово-медичної експертизи при дослідженні трупа ОСОБА_7 виявлено тілесні ушкодження:

1.1 На повіках лівого ока, в ділянці зовнішнього кута, синець, неправильно овальної форми розмірами 1,3х1 см блідо-зеленого забарвлення.

1.2 В лівій підочній ділянці синець, неправильно овальної форми, розмірами 1,8х1,2 см блідо-фіолетового забарвлення.

1.3 Проникаючі множинні травми грудної клітки: 1.3.1 колото-різана рана в ділянці грудної клітки справа, в проекції 01-02 ребер, орієнтовно між пригрудинною та середньоключичною лініях, на 3,2 см донизу від проекції тіла правої ключиці та на 2,2 см вправо від умовної серединної лінії (далі УСЛ), веретеноподібної форми, орієнтована на 12 та 07 год. умовного циферблату годинника (далі УЦГ), довжиною до 2,6 см., з верхнім П-подібним краєм та гострокутнім нижнім, стінки відносно рівні, в просвіті м?які тканини та згустки крові; рановий канал проходить спереду назад, за ходом нього ушкоджені підшкірно-жирова клітковина, кровоносні судини, грудні м?язи, пристінкова плевра, верхня доля правої легені.

1.3.2 Колото-різана рана в ділянці грудної клітки справа, в проекції 04-05 ребер, орієнтовно по середньо-ключичній лінії, на 9,7 см донизу від проекції тіла правої ключиці та на 4,8 см вправо від УСЛ, аналогічного характеру, довжиною до 2,6 см, орієнтована на 11 та 06 годин УЦГ, верхній кінець гострокутній, нижній - П-подібний; рановий канал проходить спереду назад, за ходом нього ушкоджені підшкірно-жирова клітковина, хрящ 04 правого ребра, кровоносні судини, грудні м?язи, пристінкова плевра.

1.3.3 Колото-різана рана в ділянці грудної клітки справа, в проекції 04-05 ребер, орієнтовно між середньо-ключичною та пригрудинною лініях, на 10,4 см донизу від проекції тіла правої ключиці та на 01 см вправо від УСЛ, аналогічного характеру, довжиною до 2,4 см, верхній П-подібної форми, нижній - гострокутній, орієнтована на 12 та 05 годин УЦГ, біля нижнього кінця визначається додатковий розріз, довжиною до 0,4 см, нижній край - П-подібної форми, орієнтований на 07 годин; рановий канал проходить в косому напрямку спереду назад та справа наліво, за ходом нього ушкоджені підшкірно-жирова клітковина, грудні м?язи, хрящ 04 правого ребра, кровоносні судини, пристінкова плевра, наскрізне ушкодження верхньої долі правої легені, навколосерцева сумка, праве передсердя з проникненням в порожнину.

1.3.4 Колото-різана рана в ділянці грудної клітки справа, в проекції 06-07 ребер, орієнтовно по середньо-ключичній лінії, на 14,5 см донизу від проекції правої ключиці та на 3,6 см вправо від УСЛ, аналогічного характеру, дугоподібної форми, дуга направлена вправо, довжиною між кінцями 2,7 см, орієнтована проходить зліва направо, дещо знизу вверх майже вертикально, з П-подібним верхнім кінцем та гострим нижнім; рановий канал проходить в косому напрямку спереду назад, зліва направо та дещо знизу вверх, за ходом нього ушкоджені підшкірно-жирова клітковина, грудні м?язи, кровоносні судини, пристінкова плевра.

1.3.5 Колото-різана рана в ділянці грудної клітки зліва, в проекції 02-03 ребер між пригрудинною та середньо-ключичною лініях, на 3,2 см донизу від лівої ключиці та на 2,5 см вліво від УСЛ, рана, орієнтована майже вертикально, довжиною до 2,2 см, з відносно рівними краями та стінками, гострокутнім нижнім кінцем та П-подібним верхнім, від верхнього кінця відходить додатковий розріз тканини, довжиною до 3,7 см, верхній кінець гострокутній, орієнтований на 1-шу годину УЦГ, просвіт виповнюється м?якими тканинами та згустками крові; рановий канал проходить спереду назад, дещо справа наліво та зверху вниз, за ходом нього ушкоджені підшкірно-жирова клітковина, грудні м?язи, кровоносні судини, пристінкова плевра, верхня доля лівої легені.

1.3.6 Колото-різана рана в ділянці грудної клітки зліва, орієнтовно між середньо-ключичною та передньою пахвовою лініях, на 10,7 см вліво від УСЛ та на 7,2 см догори від проекції лівої реберної дуги, вертикальна, аналогічного характеру, що і в пункті 1.3.1, довжиною до 2,4 см; рановий канал проходить спереду назад та зліва направо, за ходом нього ушкоджені підшкірно-жирова клітковина, грудні м?язи, хрящ п?ятого лівого ребра, кровоносні судини, пристінкова плевра, перикард, верхівка серця (в товщу міокарда).

1.4 Колото-різана рана в ділянці грудної клітки зліва, в проекції тіла грудини, на 6,2 см донизу від проекції лівої ключиці та на 0,8 см вліво від УСЛ, лінійна, орієнтована на 12 та 07 годин УЦГ, довжиною до 02 см, відносно рівними краями та стінками, дно - м?які тканини, глибиною до 0,3 см, верхній кінець П-подібної форми, нижній - гострокутної.

1.5 Колото-різана рана в ділянці грудної клітки зліва, орієнтовно по середньо-ключичній лінії, в проекції 02 ребра, на 5,3 см вліво від УСЛ та на 3,7 см донизу від проекції лівої ключиці, аналогічного характеру, що і з пункту 1.3.4, довжиною до 2,4 см, дно - м?які тканини, глибиною до 0,5 см.

1.6 Колото-різана рана в проекції мечоподібного відростка, орієнтовно по УСЛ вліво, на 18 см донизу від проекції лівої ключиці, горизонтальна, аналогічного характеру, що і в пункті 1.3.5, з П-подібним правим кінцем та гострокутнім лівим, довжиною до 02 см, з додатковим розрізом, довжиною до 2,4 см, та П-подібним кінцем; рана переходить в дефект мечоподібного відростка зліва, на глибину до 0,2 см.

1.7 Колото-різана рана в лівій підреберній ділянці, на 2,5 см донизу від проекції лівої реберної дуги донизу та на 9,7 см вліво від УСЛ, аналогічного характеру з пункту 1.3.1, довжиною до 2,8 см, глибиною до 0,7 см, направлений спереду назад зліва направо та знизу догори.

1.8 Колото-різані рани (2 шт.) по задній поверхні лівого плеча у нижній третині, аналогічного характеру, що і в пункті 1.3.1, довжиною справа наліво 2,6 см та 2,5 см, орієнтовані на 11 та 05 год. УЦГ, в просвіті м?які тканини, глибина до 0,6 см та 0,8 см, з крововиливами в товщу, ранові канали проходять ззаду наперед та дещо зліва направо.

1.9 Колото-різана рана по внутрішній поверхні лівого плеча у нижній третині аналогічного характеру, довжиною до 2,2 см, орієнтована на 01 та 07 годин УЦГ, глибина до 0,6 см, рановий канал проходить справа наліво.

1.10 Колото-різана рана по задній поверхні лівого передпліччя у середній третині, аналогічного характеру, орієнтована горизонтально, направлена ззаду наперед, глибина до 1,1 см.

1.11 Різана рана по задній поверхні 03 пальця лівої кисті з переходом на зовнішню поверхню, в проекції проксимальної фаланги, лінійна, довжиною 2,5 см, орієнтована горизонтально, глибиною до 0,2 см.

Всі вказані ушкодження мають морфологічні ознаки прижиттєвого походження, вказані рани могли утворитися в швидкій послідовності незадовго до настання смерті, внаслідок колюче-ріжучої дії плаского клинкового знаряддя, по типу ножа, у якого П-подібний в перерізі обух з вираженими ребрами та одне, порівняно гостре, лезо; додаткові розрізи ушкоджень з пунктів 1.3.3, 1.3.5 та 1.6, ймовірно, утворилися при вилученні зануреного клинка ножа с послідуючим його повертанням; не виключено, що вказані рани могли утворитися від одного предмета; що підтверджується даними криміналістичного дослідження. Синці утворилися від дії тупого (тупих) предмета (предметів) за механізмом удару, стиску або удару-стиску, синець з пункту 1.1 в період 03-06 діб до моменту настання смерті, з пункту 1.2 в період 01-ї доби. Вказати послідовність утворення ран не є можливим, внаслідок їх утворення в короткий період між собою.

2. (3.1, 3.2) Смерть ОСОБА_7 настала внаслідок множинних проникаючих колото-різаних ран грудної клітки з ушкодженням кровоносних судин, тканини легень та серця, що супроводжувалось масивною крововтратою та підтверджується макроскопічними даними (наявністю колото-різаних ран, що проникають в порожнини грудної клітки з ушкодженням внутрішніх органів та кровоносних судин; крововиливами в плевральні порожнини (1500 мл рідкої крові темно-червоного кольору та 500 мл згустків крові темно-червоного кольору в правій та близько 1000 мл рідкої крові та 2000 мл згустків темно-червоного кольору в лівій); гістологічними даними («. в препаратах легень встановлено: інфільтративні крововиливи, без клітинної реакції. В одному зі шматочків дефект з пошкодженням плеври та нерівними краями з їх геморагічним просяканням. В препараті серця встановлено: дефект з пошкодженням епікарду та частково міокарду. В краях дефекту інфільтрація еритроцитами, кардіоміоцити гіпереозинофільні з глибчастою цитоплазмою та пікнозом ядер. Гостре порушення кровообігу: повнокров?я судин внутрішніх органів, порушення реологічних властивостей крові та проникності судинної стінки...»); та криміналістичним дослідженням («…на клапті шкіри з грудної клітки зліва від трупа ОСОБА_7 є три коло-різаних рани, які утворились від колюче-ріжучої дії плаского клинкового знаряддя, по типу ножа, у якого П-подібний в перерізі обух з вираженими ребрами та одне, порівняно гостре, лезо. Дія обуха відобразилася в верхніх кінцях ран № 01,03 та верхнє-лівому кінці основного розрізу рани № 02, дія леза - у краях та нижніх кінцях ран та верхньому кінці додаткового розрізу рани № 02. Додатковий розріз, ймовірно, утворився при вилученні зануреного клинка ножа с послідуючим його повертанням на 180 градусів. В просвітах ран сліди заліза не виявлені. Не виключено, що рани на клаптях шкіри були спричинені одним пласким клинковим знаряддям... »).

Смерть настала, судячи з виразності загальних трупних явищ, досліджуваних в секційній моргу, за 12 - 24 години до моменту їх дослідження і не виключає можливості їх утворення в термін та за обставин, вказаних у постанові.

3. (3.4) Тілесні ушкодження у вигляді проникаючих колото-різаних грудної клітки (всі ушкодження з пункту 1.3), кожне окремо, мають ознаки тяжких тілесних ушкоджень (згідно п.п. 2.1.1.а та 2.1.3. й, «Правил судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень», затверджених Наказом №6 МОЗ України від 17.01.1995 р.). за критерієм небезпеки для життя та знаходиться в прямому причинному зв?язку з настанням смерті. Ушкодження у вигляді колото-різаних ран грудної клітки, котрі не проникають в порожнини (1.4-1.7) та колото-різані рани лівої верхньої кінцівки (1.8 -1.11), кожне окремо, мають ознаки легких тілесних ушкоджень, що спричинили короткочасний розлад здоров?я (згідно п.п.2.3.2.а та 2.3.3. «Правил судово-медичного визначення ступеня тяжкості тесних ушкоджень», затверджених Наказом № 6 МО3 України від 17.01.1995 р.). Синці, кожне окремо, мають ознаки легких тілесних ушкоджень (згідно п.п.2.3.2 б та 2.3.5. «Правил судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень», затверджених Наказом № 6 МОЗ України від 17.01.1995 р.).

4.(3.8) Враховуючи характер, механізм, множинність та хаотичність їх розташування, малоймовірне їх утворення внаслідок «… нанесення самому собі... ».

5.(3.10) При судово-токсикологічній експертизі крові, сечі та гематоми від трупа ОСОБА_7 встановлено наступне: не виявлено в сечі імуноферментним методом метадон, морфін, кодеїн та інші алкалоїди опію, похідні фенілалкінаміну (амфетаміни та інші); виявлений етиловий спирт у концентрації - у крові 3,10 проміле, у сечі 3,07 проміле, у гематомі 2,48 проміле. Згідно методичних рекомендацій «Судово-медична діагностика смертельних отруєнь етиловим алкоголем» (Київ - 2004 р.) наявність етанолу у крові у концентрації 2,5 проміле і вище, стосовно живої особи, трактується як сильне алкогольне сп?яніння (т.2 а.с.126-135).

Згідно судово-медичної експертизи ОСОБА_7 , приймаючи до уваги обставини справи, враховуючи дані «Висновку експерта» №148 :

1. В ході проведення судового-медичного дослідження було встановлено: 10 колото-різаних ран тулуба по передній поверхні (дев?ять в ділянці грудної клітки та одна в ділянці живота зліва), з них 06 проникаючих в порожнини грудної клітки; колото-різані рани в ділянці лівої верхньої кінцівки (дві по задній поверхні лівого плеча у нижній третині, одна по внутрішній поверхні лівого плеча у нижній третині, одна по задній поверхні лівого передпліччя); різана рана задньої поверхні 3-го пальця лівої кисті; два синці в ділянці обличчя (в ділянці повік лівого ока та в лівій підочній ділянці). Згідно слідчого експерименту: «... Слідчий ОСОБА_23 : А ви зможете на статисті показати де саме і як він там... Підозрюваний ОСОБА_6 : Можу. (йде під навіс до столу) Вот тут стояли словесно общались, начались угрозы, ну я його вдарив два рази і все. Слідчий ОСОБА_23 : А покажіть будь ласка, вот статист, он тут стоял - ОСОБА_28? Підозрюваний ОСОБА_6 : Да. Я ударив в сторону вот этого глаза (вказує як наносив удари кулаком в область лівого ока. Далі на прохання слідчого продемонструвати ще раз нанесені ним ОСОБА_7 удари для зафіксування, демонструє) Вот - первый, і вот - второй... Слідчий ОСОБА_24 : Ви можете показати місця куди ви завдавали удари? Підозрюваний ОСОБА_6 : В грудную клетку, вот именно здесь (вказує макетом ножа), пару ударов тут було и последний удар я помню точно, что последний удар, он сделал один шаг, и я ему боковой ему удар и он уже упал просто назад. Слідчий ОСОБА_24 : Скажіть будь ласка, ви кажете в грудну клітку, скільки таких ударів ви завдали? Підозрюваний ОСОБА_6 : Чесно вам сказать, шоб не збрехать, ну ударів сім. Слідчий ОСОБА_24 : Крім грудної клітки... Підозрюваний ОСОБА_6 : Боковой удар последним был. Слідчий ОСОБА_24 : Ну я зрозуміла, ну це все грудна клітка, а руки...? Підозрюваний ОСОБА_6 : Нет. Слідчий ОСОБА_24 : Ні в руки, нікуди більше ви ударів не завдавали? Підозрюваний ОСОБА_6 : Не. Именно сюда (Демонструє на статисту удари в область грудної клітини) і сюда был последний удар (демонструє на статисту удар в лівий бік). Слідчий ОСОБА_25 : добре, а ви можете показати, от ви показували два, а кажете сім, ну хоч так приблизно... Підозрюваний ОСОБА_6 : Вот удар за ударом шел, вот так (демонструє на статисту удари в область грудної клітини). И последний шел в боковую, все (демонструє на статисту)...». Враховуючи вищевикладене, не виключено, що 07 тілесних ушкоджень в ділянці грудної клітки, ушкодження в ділянці живота зліва та ушкодження у вигляді синця в лівій підочній ділянці могли утворитися за механізмом, продемонстрованим підозрюваним ОСОБА_6 під час проведення слідчого експерименту. Механізм інших ушкоджень (ран грудної клітки та верхньої лівої кінцівки) не був продемонстрованим вищевказаним громадянином під час проведення слідчого експерименту. Синець в ділянці лівого ока не співпадає з терміном виникнення ушкоджень, зазначених в постанові ( т.2 а.с. 139-144).

Згідно висновку судово-медичної (імунологічної) експертизи кров від трупа ОСОБА_7 належить до групи А ізогемаглютиніном анти-В з супутнім антигеном Н ізосерологічної системи крові АВ0. Кров підозрюваного ОСОБА_6 , належить до групи 0 з ізогемаглютинінами анти-А та анти-В ізосерологічної системи крові AB0. В об?єктах №№ 1-3 на камуфляжній форменій сорочці підозрюваного ОСОБА_6 , наданій на дослідження, знайдено кров людини, виявлено антигени А та Н ізосерологічної системи крові АВО. Зважаючи на одержані результати серологічного дослідження слідів крові на речовому доказі, та групову характеристику осіб, що проходять у справі, можна сказати, що походження цих слідів крові можливе від особи (осіб) з групою крові А з ізогемаглютиніном анти-В з супутнім антигеном Н, у тому числі від потерпілого ОСОБА_7 . В цих слідах також не виключається домішка крові особи (осіб) з групою крові 0 з ізогемаглютинінами анти-А та анти-В, в тому числі підозрюваного ОСОБА_6 ( т.2 а.с. 149-151).

Згідно висновку судово-медичної (імунологічної) експертизи кров від трупа ОСОБА_7 належить до групи А з ізогемаглютиніном анти-В з супутнім антигеном Н ізосерологічної системи крові АВ0. Кров підозрюваного ОСОБА_6 належить до групи 0 з ізогемаглютинінами анти-А та анти-В ізосерологічної системи крові AB0. В об?єктах № 1-5 на камуфляжних формених штанах ОСОБА_6 , наданих на дослідження, знайдено кров людини, виявлено антигени А та Н ізосерологічної системи крові ABO. Зважаючи на одержані результати серологічного дослідження слідів крові на речовому доказі, та групову характеристику крові осіб, що проходять у справі, можна сказати, що походження цих слідів крові можливе від особи (осіб) з групою крові А з ізогемаглютиніном анти-В з супутнім антигеном Н, у тому числі від потерпілого ОСОБА_7 . В цих слідах також не виключається домішка крові особи (осіб) з групою крові 0 з ізогемаглютинінами анти-А та анти-В, в тому числі підозрюваного ОСОБА_6 (т.2 а.с.152-158).

Згідно висновку судово-медичної (імунологічної) експертизи кров від трупа ОСОБА_7 належить до групи А з ізогемаглютиніном анти-В з супутнім антигеном Н ізосерологічної системи крові АВ0. Кров підозрюваного ОСОБА_6 належить до групи 0 з ізогемаглютинінами анти-А та анти-В ізосерологічної системи крові AB0. В об?єкті № 2 на лівому сланцю, в об`єкті № 4 на правому сланцю підозрюваного ОСОБА_6 наданих на дослідження, присутності крові не встановлено. В об`єкті №1 на лівому сланцю, в об`єкті №3 на правому сланцю підозрюваного ОСОБА_6 знайдено кров людини, виявлено антигени А та Н ізосерологічної системи крові АВО. Зважаючи на одержані результати серологічного дослідження слідів крові на речовому доказі та групову характеристику крові осіб, що проходять у справі, можливо сказати, що походження цих слідів крові можливе від особи (осіб) з групою крові А з ізогемаглютиніном анти-В з супутнім антигеном Н, у тому числі від потерпілого ОСОБА_7 . В цих слідах крові не виключається домішка крові особи (осіб) з групою крові 0 з ізогемаглютинінами анти-А та анти-В, в тому числі підозрюваного ОСОБА_6 (т.2 а.с.159-166)

Згідно висновку судово-медичної (імунологічної) експертизи кров від трупа ОСОБА_7 належить до групи А з ізогемаглютиніном анти-В з супутнім антигеном Н ізосерологічної системи крові АВ0. Кров підозрюваного ОСОБА_6 належить до групи 0 з ізогемаглютинінами анти-А та анти-В ізосерологічної системи крові AB0. В об`єктах № 1-6 на камуфляжних формених штанах, вилучених 10.08.2023 р. при огляді трупа ОСОБА_7 , наданих на дослідження, знайдено кров людини, виявлено антигени А та Н ізосерологічної системи крові АВО. Зважаючи на одержані результати серологічного дослідження слідів крові на речовому доказі, та групову характеристику крові осіб, що проходять у справі, можливо сказати, що походження цих слідів крові можливе від особи (осіб) з групою крові А з ізогемаглютиніном анти-В з супутнім антигеном Н, у тому числі від потерпілого ОСОБА_7 . В цих слідах також не виключається домішка крові особи (осіб) з групою крові 0 з ізогемаглютинінами анти-А та анти-В, в тому числі підозрюваного ОСОБА_6 ( т.2. а.с.167-172).

З висновку судово-медичної (цитологічної) експертизи вбачається, що згідно даних «Висновку експерта N885» від 21.08.2023 р. судово-медичної експертизи речових доказів, проведеної у відділенні судово-медичної імунології обласного комунального закладу «Сумське обласне бюро судово-медичної експертизи» кров від трупа ОСОБА_7 належить до групи А з ізогемаглютиніном анти-В з супутнім антигеном Н ізосерологічної системи крові АВО».

Згідно даних «Висновку експерта № 894» від 24.08.2023 р. судово-медичної експертизи речових доказів, проведеної у відділенні судово-медичної імунології обласного комунального закладу «Сумське обласне бюро судово-медичної експертизи» кров підозрюваного ОСОБА_6 належить до групи 0 з ізогемаглютинінами анти-А та анти-В ізосерологічної системи крові АВО».

При судово-медичній експертизі зрізів нігтьових пластин з обох рук ОСОБА_7 (об. №№1,2) виявлена кров людини, епітеліальні ядерні клітини не знайдені. Статєва належність крові не встановлена в зв?язку з непридатністю клітинних елементів крові.

При визначенні групової належності слідів крові об?єктах №№ 1.2 виявлені антигени А та Н ізосерологічної системи крові АВО.

Отже, враховуючи отримані результати досліджень, групову характеристику осіб, що проходять по кримінальному провадженню приходжу до висновку, що походження слідів крові в піднігтьовому вмісті з обох рук трупа ОСОБА_7 можливо від особи (осіб) любої статі, організму якої (яких) притаманні антигени А та Н ізосерологічної системи крові АВО, в тому числі і від самого потерпілого. Враховуючи групову належність крові підозрюваного ОСОБА_6 також не можливо виключити Домішку і його крові до крові ОСОБА_7 (у випадку наявності у підозрюваного тілесних ушкоджень, що могли привести до зовнішнього крововиливу (т.2 а.с. 173-180).

Відповідно до висновку судово-медичної (цитологічної) експертизи згідно даних «Висновку експерта № 633» від 30.06.2023 р. судово-медичної експертизи речових доказів, проведеної у відділенні судово-медичної імунології обласного комунального закладу «Сумське обласне бюро судово-медичної експертизи» кров трупу ОСОБА_7 належить до групи А з ізогемаглютиніном анти-В ізосерологіч-ної системи крові AB0».

Згідно даних «Висновку експерта № 630» від 16.06.2023 р. судово-медичної експертизи речових доказів, проведеної у відділенні судово-медичної імунології обласного комунального закладу «Сумське обласне бюро судово-медичної експертизи» кров підозрюваного ОСОБА_6 належить до групи А з ізогемаглютиніном анти-В ізосерологічної системи крові АВО».

При судово-медичній експертизі зрізів нігтьових пластин з обох рук ОСОБА_6 (об.№№ 1,2) виявлена кров людини, епітеліальні ядерні клітини не знайдені. Статєва належність крові не встановлена в зв?язку з непридатністю клітинних елементів крові. При визначенні групової належності слідів крові об?єктах №№ 1,2 виявлені антигени А та Н ізосерологічної системи крові АВО. Отже, враховуючи отримані результати досліджень, групову характеристику осіб, що проходять по кримінальному провадженню приходжу до висновку, що походження слідів крові в піднігтьовому вмісті з обох рук підозрюваного ОСОБА_6 можливо від особи (осіб) любої статі, організму якої (яких) притаманні антигени А та Н ізосерологічної системи крові AB0, в тому числі і від потерпілого ОСОБА_7 . Враховуючи групову належність крові ОСОБА_6 також не можливо виключити домішку і його крові до крові ОСОБА_7 (у випадку наявності у підозрюваного тілесних ушкоджень, що могли привести до зовнішнього крововиливу.) ( т.2 а.с.181-188).

З висновку судово-медичної (цитологічної) експертизи вбачається, що кров, тканини тіла людини, мікроволокна та пото-жирові накладення на магазині до АК-47 № НОМЕР_2 не знайдені (т.2 а.с. 208-214).

Відповідно до висновку судово-медичної (цитологічної) експертизи згідно даних «Висновку експерта № 885 від 21.08.2023 р. судово-медичної експертизи речових доказів кров від трупа ОСОБА_7 належить до групи А з ізогемаглютиніном анти-В з супутнім антигеном Н ізосерологічної системи крові АВ0».

Згідно даних «Висновку експерта N 894» від 24.08.2023 р. судово-медичної експертизи речових доказів кров підозрюваного ОСОБА_6 належить до групи 0 з ізогемаглютинінами анти-А та анти-В ізосерологічної системи крові АВ0».

При судово-медичній експертизі автомата АК-74 з маркуванням № НОМЕР_2, на його пістолетному руків`ї, ударно-спусковому механізмі та скобі (об`єкт № 2) виявлені змішані сліди крові та поту людини, але тканини тіла людини та мікроволокна не знайдені. Статева належність крові не встановлена в зв`язку з відсутністю клітинних елементів крові.

При визначенні групової належності змішаних слідів крові та поту в об?єкті № 2 виявлені антигени А та Н ізосерологічної системи крові АВО.

Отже, враховуючи отримані результати досліджень, групову характеристику осіб, що проходять по кримінальному провадженню приходжу до висновку, що походження даних слідів в об?єкті № 2 можливо від особи (осіб) любої статі, організму якої (яких) притаманні антигени А та Н ізосерологічної системи крові АВ0, в т.ч. як від самого потерпілого ОСОБА_7 , так і при змішуванні крові та поту ОСОБА_7 і ОСОБА_6 .

На поверхні дульного тормоза-компенсатора, прицілу та прилягаючої частини ствола (об`єкт№ 1) та поверхні прикладу автомата (об`єкт № 3) виявлені пото-жирові накладення. Кров людини, тканини тіла людини та мікроволокна не знайдені.

При серологічному дослідженні слідів поту в об`єктах №№ 1,3 виявлені антигени А та Н ізосерологічної системи крові АВО.

Отже, враховуючи отримані результати досліджень, групову характеристику осіб, що проходять по кримінальному провадженню приходжу до висновку, що походження даних слідів в об?єкті №№ 1,3 можливо від особи (осіб), організму якої (яких) притаманні антигени А та Н ізосерологічної системи крові АВ0, незалежно від категорії видільництва, в т.ч. як від самого потерпілого ОСОБА_7 , так і при змішуванні крові та поту ОСОБА_7 і ОСОБА_6 .

На ремені автомата, в об`єктах №№ 4,5 кров людини, пото-жирові накладення, тканини тіла людини та мікроволокна не знайдені. (т.2 а.с. 216-224)

Відповідно до висновку судово-медичної (цитологічної) експертизи згідно даних «Висновку експерта № 885 від 21.08.2023 р. судово-медичної експертизи речових доказів, кров від трупа ОСОБА_7 належить до групи А з ізогемаглютиніном анти-В з супутнім антигеном Н ізосерологічної системи крові АВ0».

Згідно даних «Висновку експерта N 894 від 24.08.2023 р. судово-медичної експертизи речових доказів, кров підозрюваного ОСОБА_6 належить до групи 0 з ізогемаглютинінами анти-А та анти-В ізосерологі-чної системи крові АВ0».

При судово-медичній експертизі ножа, наданого на дослідження, на його клинку (об?єкт №1) виявлена кров та ядерні епітеліальні клітини людини. Тканини тіла людини та мікроволокна не знайдені. Статева належність крові не встановлена в зв?язку з непридатністю клітинних елементів крові. Статева належність ядровмісних епітеліальних клітин не встановлена в зв?язку з непридатністю для цитологічного обліку їх ядер.

При визначенні групової належності крові в об?єкті № 1 виявлені антигени А і Н та ізогемаглютиніном анти-В ізосерологічної системи крові АВО. При визначенні групової належності клітин в об?єкті N° 1 виявлені антигени А та Н ізосерологічної системи крові АВО.

Отже, враховуючи отримані результати досліджень, групову характеристику осіб, що проходять по кримінальному провадженню приходжу до висновку, що походження слідів крові та клітин на клинку ножа, можливе від особи з групою крові А з ізогемаглютиніном анти- В з супутнім антигеном Н ізосерологічної системи крові АВО, в тому числі від потерпіого ОСОБА_7 . Даних про походження накладень на ножі від підозрованого ОСОБА_6 , не отримано.

На руків`ї даного ножа (об`єкти №№ 2,3) виявлені змішані сліди крові та поту людини і знайдені ядерні епітеліальні клітини. Тканини тіла людини та мікроволокна не знайдені. Статева належність крові не встановлена в зв?язку з непридатністю клітинних елементів крові. Статева належність ядровмісних епітеліальних клітин не встановлена в зв?язку з непридатністю для цитологічного обліку їх ядер.

При визначенні групової належності змішаних слідів крові, поту та епітеліальних ядерних клітин в об?єктах №№ 2,3 виявлені антигени А та Н ізосерологічної системи крові АВО.

Отже, враховуючи отримані результати досліджень, групову характеристику осіб, що проходять по кримінальному провадженню приходжу до висновку, що походження змішаних слідів крові, поту та ядровмісних епітеліальних клітин на руків`ї даного ножа, можливе від особи (осіб) любої статі, в організмі якої (яких) містяться антигени А та Н ізосерологічної системи крові AB0, в тому числі як від самого потерпілого ОСОБА_7 , так і при змішуванні крові, поту та клітин ОСОБА_7 і ОСОБА_6 (за наявності у підозрюваного ОСОБА_6 тілесних ушкоджень, що могли привести до зовнішньої кровотечі) (т. 2 а.с.225-233).

Згідно висновку судово-медичної (медико-криміналістичної) експертизи на передній поверхні фуфайки, яка належить ОСОБА_7 , виявлено не менше десяти колото-різаних пошкоджень, які утворились від колючо-ріжучої дії плоскої клинкової зброї типу клинка ножа, що має відносно гостре лезо, яке відобразилось у краях пошкоджень. Ознаки дії обуха та леза в кінцях пошкоджень не інформативні за рахунок "розпускання" тканини та «сповзання» крайових і кінцевих петель в просвіт отвору. Виявлені ознаки недостатньо повно відображають групові особливості травмуючого знаряддя і для ідентифікації знаряддя не придатні. Проводити дослідження на наявність слідів заліза не доцільно, тому що тканина фуфайки з накладенням слідів крові, що спотворить отримані результати. Не виключено, що виявлені пошкодження на передній поверхні фуфайки, могли утворитися від дії клинка ножа, наданого на дослідження (т.2 а.с.234-241).

З висновку судово-медичної (медико-криміналістичної) експертизи вбачається, що на клапті шкіри з грудної клітки зліва від трупа ОСОБА_7 є 03 колото-різаних рани, які утворились від колюче-ріжучої дії плаского клинкового знаряддя, по типу ножа, у якого П-подібний в перерізі обух з вираженими ребрами та одне, порівняно гостре, лезо. Дія обуха відобразилася в верхніх кінцях ран № 1,3 та верхнє-лівому кінці основного розрізу рани № 2, дія леза - у краях та нижніх кінцях ран та верхньому кінці додаткового розрізу рани № 2. Додатковий розріз, ймовірно, утворився при вилучені зануреного клинка ножа з послідуючим його повертанням на 180°. В просвітах ран сліди заліза не виявлені. Не виключено, що рани на клапті шкіри були спричинені одним пласким клинковим знаряддям, яким міг бути клинок ножа , наданий на дослідження (т.2 а.с.242-249).

Відповідно до висновку судової дактилоскопічної експертизи на зовнішній поверхні автомата Калашникова, серійний номер № НОМЕР_2, вилученого 10.08.2023 р. в ході огляду місця події по факту вбивства ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: Сумська обл. Конотопський р-н, с. Піски, будь-яких слідів папілярних узорів рук (слідів пальців та долонних поверхонь) не виявлено. Запитання: «Якщо так то чи придатні вони для ідентифікації особи?», не вирішувалось у зв?язку з тим, що на зовнішній поверхні автомата Калашникова, серійний номер № НОМЕР_2, вилученого 10.08.2023 р. в ході огляду місця події по факту вбивства ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_4 , будь-яких слідів папілярних узорів рук (слідів пальців та долонних поверхонь) не виявлено.

На зовнішній поверхні магазина, вилученого 10.08.2023 р. в ході огляду місця події по факту вбивства ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_4 , будь яких слідів папілярних узорів рук (слідів пальців та долонних поверхонь) не виявлено.

Запитання: «Якщо так то чи придатні вони для ідентифікації особи?», не вирішувалось у зв?язку з тим, що на зовнішній поверхні магазина, вилученого 10.08.2023 р. в ході огляду місця події по факту вбивства ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_4 , будь-яких слідів папілярних узорів рук (слідів пальців та долонних поверхонь) не виявлено.

Запитання: «Чи залишені виявлені сліди рук ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (дактокарта якого надається)?», не вирішувалось у зв?язку з тим, що на зовнішній поверхні автомата Калашникова, серійний номер № НОМЕР_2, та на зовнішній поверхні магазина, вилучених 10.08.2023 р. в ході огляду місця події по факту вбивства ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_4 , будь-яких слідів папілярних узорів рук (слідів пальців та долонних поверхонь) не виявлено.

Запитання: «Чи залишені виявлені сліди рук ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (дактокарта якого надавалася на дактилоскопічну експертизу разом з об`єктом дослідження - ножем)?», не вирішувалось у зв?язку з тим, що на зовнішній поверхні автомата Калашникова, серійний номер № НОМЕР_2 та на зовнішній поверхні магазина, вилучених 10.08.2023 р. в ході огляду місця події по факту вбивства ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: Сумська обл., Конотопський р-н, с. Піски, будь-яких слідів папілярних узорів рук (слідів пальців та долонних поверхонь) не виявлено ( т.3.а.с.25-41).

Згідно висновку судової балістичної експертизи двадцять шість 5,45-мм проміжних патронів з кулею зі сталевим сердечником, вилучених в ході ОМП 10.08.2023р. в АДРЕСА_4 , є бойовими припасами до нарізної вогнепальної стрілецької зброї - 5,45-мм автоматів Калашникова (АК-74, АКС-74, АКС-74У), 5,45-мм ручних кулеметів Калашникова (РПК-74, РПКС-74) й іншої зброї калібру 5,45х39 мм. Надані патрони до стрільби придатні (т.3 а.с.54-61).

З висновку судової балістичної експертизи вбачається, що представлений на дослідження 01 (один) 5,45-мм проміжний патрон, вилучений 10.08.2023 р. в ході проведення ОМП за адресою: АДРЕСА_4 , є бойовим припасом до нарізної вогнепальної зброї - 5,45-мм автоматів Калашникова (АК-74, АКС-74, АКС-74У), 5,45-мм ручних кулеметів «Калашникова» (РПК-74, РПКС-74) та іншої зброї відповідного калібру. Даний патрон придатний до стрільби (т.3 а.с.65-70).

Відповідно до висновку судової балістичної експертизи 01 (один) 5,45-мм проміжний патрон з кулею зі сталевим сердечником, вилучений в ході ОМП 10.08.2023 р. в АДРЕСА_4 , є бойовим припасом до нарізної вогнепальної стрілецької зброї - 5,45-мм автоматів Калашникова (АК-74, АКС-74, АКС-74У), 5,45-мм ручних кулеметів Калашникова (РПК-74, РПКС-74) й іншої зброї калібру 5,45х39 мм. Наданий патрон до стрільби придатний (т.3 а.с.71-78).

Згідно висновку судової балістичної експертизи 5,45-мм автомат AK-74 № НОМЕР_2 , 1988 року виготовлення, виявлений та вилучений 10.08.2023 р. під час ОМП в с.Піски Конотопського р-ну, являється бойовою нарізною автоматичною вогнепальною стрілецькою зброєю. Наданий автомат виготовлений промисловим способом. Даний автомат до стрільби придатний. Надана на дослідження гільза 5,45-мм проміжного патрона є частиною бойового припасу до нарізної вогнепальної стрілецької зброї - 5,45-мм автоматів Калашникова (АК-74, АКС-74, АКС-74У), 5,45-мм ручних кулеметів Калашникова (РПК-74, РПКС-74) та іншої зброї калібру 5,45х39 мм. Представлена на дослідження гільза стріляна в наданому 5,45-мм автоматі АК-74 № НОМЕР_2 , 1988 року виготовлення (т.3 а.с.79-91).

З висновку судово-психіатричної експертизи вбачається, що на даний час ОСОБА_6 виявляє ознаки емоційно нестійкого розладу особистості, імпульсивний тип, субкомпенсація. На момент скоєння кримінального правопорушення ОСОБА_6 виявляв ознаки емоційно нестійкого розладу особистості, імпульсивний тип, субкомпенсація, не виявляв ознак будь якого тимчасового хворобливого розладу психічної діяльності, міг усвідомлювати свої дії та керувати ними. За своїм психічним станом на теперішній час ОСОБА_6 застосування до нього примусових заходів медичного характеру не потребує. На питання: «Чи може ОСОБА_6 усвідомлювати свої дії та керувати ними наданий час» відповісти неможливо, оскільки здатність особи усвідомлювати свої дії та керувати ними чинне законодавство пов`язує виключно лише з тим періодом часу, до якого відноситься кримінальне правопорушення, у вчиненні якого дана особа підозрюється (обвинувачується). Питання осудності є компетенцією суду. В момент інкримінованого йому правопорушення не перебував в стані фізіологічного афекту або в іншому вираженому емоційному стані, який міг суттєво вилинути на його свідомість та діяльність (поведінку), відчував негативно забарвлене емоційне переживання (яке сам досліджуваний не може диференціювати), яке не досягало афективної глибини та суттєво не вплинуло на його свідомість та діяльність під час інкримінованого йому правопорушення. Тобто здатність ОСОБА_6 до усвідомлено-вольової регуляції власних протиправних дій та їх можливих наслідків в момент інкримінованого йому правопорушення порушена або обмежена не була (т.3 а.с.97-101).

Дослідивши вказані докази, надавши кожному з них оцінку з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупності зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку, суд вважає, що пояснення обвинуваченого в частині скоєння ним вбивства внаслідок оборони є не достовірними. Такі не знайшли свого підтвердження під час судового слідства по справі, скоєння ним інкримінованого злочину підтверджується вищезазначеними достовірними доказами, а не визнання своєї вини є бажанням уникнути відповідальності за скоєне кримінальне правопорушення. Факт того, що саме обвинувачений ножем завдав потерпілому інкриміновані тілесні ушкодження внаслідок яких той помер, визнаний стороною захисту. В той же час, на переконання суду, не заслуговують на увагу твердження ОСОБА_6 , що він вбив ОСОБА_7 захищаючись, після 02 пострілів з автомата в його бік останнім, з наступних підстав. На автоматі ОСОБА_26 , серійний номер № НОМЕР_2, і магазині вилучених 10.08.2023 р. в ході ОМП будь-яких слідів папілярних узорів рук (слідів пальців та долонних поверхонь) потерпілого не виявлено ( т.3.а.с.25-41). Тобто, останній перед своєю смертю вищевказану зброю в руках не тримав. З виявленого в ході ОМП отвору у стіні бліндажу, походження якого невідоме, кулі не вилучались. Жоден з допитаних у судовому засіданні свідків пострілів у вказаний час не чув. Також, поруч з ліжком підсудного відсутні сліди крові, в той час як, останній стверджує, що в момент нанесення ударів ножем загиблий стояв зі зброєю поруч нього. Відповідно ОСОБА_6 не пояснив яким чином труп опинився за декілька метрів на іншому ліжку. Все вищезазначене дає підстави стверджувати, що покази підсудного є неправдивими. Таким чином, виходячи з обставин, встановлених під час судового засідання, зокрема: умисних, протиправних дій обвинуваченого, який в ході сварки на грунті раптово виникнених особисто неприязненних відносин наніс потерпілому не менше 06 ударів ножем в область грудної клітини, поряд з іншими не проникаючими множинними травмами, тобто у життєво-важливі органи людини, ОСОБА_6 усвідомлював суспільно небезпечний характер свого діяння - посягання на життя особи, передбачав суспільно небезпечні наслідки у вигляді настання смерті та бажав їх настання, тобто діяв з прямим умислом. Суд вважає за необхідне акцентувати увагу на локалізації тілесних ушкоджень, виявлених у ОСОБА_7 , які було заподіяно прижиттєво, від щонайменше 15 ударів по різних частинах тіла, більшість із яких завдані зі значною силою в ділянки розташування життєво важливих органів, механізму їх заподіяння, що не викликає сумнів наявності у підсудного мети заподіяти смерть останньому.

Таким чином, винність ОСОБА_6 повністю доведена і його дії слід кваліфікувати за ч.1 ст.115 КК України, як вбивство, тобто умисне протиправне заподіяння смерті іншій людині.

Призначаючи покарання суд враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину та особу обвинуваченого.

Обставин обтяжуючих покарання судом не встановлено.

До пом`якшуючих слід віднести - раніше не судимий, молодий вік, має на утриманні малолітню дитину, учасник бойових дій, позитивно характеризується за місцем проживання.

Цивільний позов потерпілої ОСОБА_12 про стягнення на її користь 500000 грн. моральної шкоди та 500000 грн. на користь малолітньої ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , законним представником якої вона є, відповідно до ст.ст.23, 1167 ЦК України, підлягає частковому задоволенню за наступних підстав.

Згідно ст.1168 ч.2 ЦК України моральна шкода, завдана смертю фізичної особи, відшкодовується її чоловікові (дружині), батькам (усиновлювачам), дітям (усиновленим), а також особам які проживали з нею однією сім`єю.

Слід визнати обґрунтованим і доведеним, що винними діями підсудного потерпілій ОСОБА_12 і малолітній ОСОБА_27 завдана моральна шкода, яка полягає у душевних стражданнях, що зазнала останні у зв`язку з загибеллю чоловіка і батька. При визначенні суми моральної шкоди суд виходить із засад виваженості, розумності та справедливості, враховує характер вчиненого злочину, наслідки, ступінь вини ОСОБА_6 у його скоєнні, обсяг та глибину фізичних і душевних страждань потерпілої і її дитини, вимушеність змін у її повсякденному житті і приходить до висновку, що стягненню з обвинуваченого підлягає по 250000 грн. кожній.

Що стосується решти позовних вимог, то вони не підлягають задоволенню за наступних підстав.

Згідно ч.ч. 1,2 ст. 1200 ЦК України у разі смерті потерпілого право на відшкодування шкоди мають непрацездатні особи, які були на його утриманні або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання, а також дитина потерпілого, народжена після його смерті. Шкода відшкодовується дитині - до досягнення нею вісімнадцяти років (учню, студенту - до закінчення навчання, але не більш як до досягнення ним 23 років). Особам, визначеним у пунктах 1-5 частини першої цієї статті, шкода відшкодовується у розмірі середньомісячного заробітку (доходу) потерпілого з вирахуванням частки, яка припадала на нього самого та працездатних осіб, які перебували на його утриманні, але не мають права на відшкодування шкоди. До складу доходів потерпілого також включаються пенсія, суми, що належали йому за договором довічного утримання (догляду), та інші аналогічні виплати, які він одержував.

В той же час позивач просить стягнути з обвинуваченого шкоду завдану смертю потерпілого щомісячно у розмірі ? ч. його заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і не більше 10 прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку, що не передбачено вищевказаною нормою закону. Суд позбавлений можливості вирішити в цій частині позовні вимоги, оскільки позивачем не надано жодних даних про розмір середньомісячного заробітку (доходу) потерпілого з вирахуванням частки, яка припадала на нього самого та працездатних осіб, які перебували на його утриманні. При цьому вважає за необхідне роз`яснити, що ОСОБА_12 після усунення вказаних недоліків має право звернутись до суду в порядку цивільного судочинства ( т.1 а.с.26-30).

З урахуванням викладеного, тяжкості вчиненого злочину, суд вважає, що виправлення та перевиховання ОСОБА_6 можливе лише в умовах ізоляції від суспільства, тому йому необхідно призначити покарання у виді позбавлення волі.

Керуючись ст.ст. 368-371, 373-376 КПК України,-

У Х В А Л И В :

Визнати винним ОСОБА_6 у вчинені злочину передбаченого ч.1 ст.115 КК України і призначити покарання 10 (десять) років позбавлення волі.

Міру запобіжного заходу обвинуваченому до вступу вироку в законну силу залишити у вигляді тримання під вартою та строк відбування покарання рахувати з 09 серпня 2023 року.

Цивільний позов ОСОБА_12 задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_6 на користь ОСОБА_12 250000 (двісті п`ятдесят тисяч) грн. моральної шкоди.

Стягнути з ОСОБА_6 на користь ОСОБА_12 , як законного представника неповнолітньої ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , 250000 (двісті п`ятдесят тисяч) грн. моральної шкоди.

Стягнути з ОСОБА_6 користь держави (код класифікації доходів 24060300 "Інші надходження") 7409 (сім тисяч чотириста дев`ять) грн. витрат за проведення судових експертиз (т.3 а.с. 62,66,74,82).

Речові докази по справі, які зберігаються в камері зберігання речових доказів Конотопського РВП ГУНП в Сумській області - автомат АК -74 № НОМЕР_2, 02 патрони калібру 5,45 мм, 26 патронів калібру 5,45 мм, 01 магазин, ніж,- повернути військовій частині НОМЕР_1 , знявши з них арешт (т.2 а.с.44-46); 01 гільзу від стріляного патрону калібру 5,45 мм, бойову сорочку військового типу зеленого кольору камуфльовану на рукавах з нашаруванням речовини бурого кольору, штани військового типу камуфльовані з нашаруванням речовини бурого кольору, гумові капці чорного кольору з нашаруванням речовини бурого кольору, змиви з правої та лівої руки на марлевий бинт, зрізи вільних країв нігтьових пластин з піднігтьовим вмістом з правої та лівої руки ОСОБА_6 , фуфайку зеленого кольору ОСОБА_7 , штани камуфльовані зеленого кольору ОСОБА_7 , змиви з правої та лівої руки на марлевий бинт, зрізи вільних країв нігтьових пластин з піднігтьовим вмістом з правої та лівої руки трупа ОСОБА_7 , - знищити, знявши з них арешт (т. 2 а.с. 44-52); мобільний телефон типу смартфон «Galaxy A04e» IMEI1: НОМЕР_3 ; IMEI2: НОМЕР_4 , з двома сім картами, грошові кошти в сумі 07 грн. (купюрами 05 грн. та 02 грн.),- звернути в рахунок погашення цивільного позову потерпілої ОСОБА_12 , знявши з них арешт (т.2 а.с.49-52); військовий квиток НОМЕР_5 на ім`я ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виданий ІНФОРМАЦІЯ_5 21.03.2023 року, гаманець чорного кольору типу «затискач» з паспортом у вигляді ID-картки № НОМЕР_6 на ім`я ОСОБА_6 , банківську картку АК КБ «Приватбанк» № НОМЕР_7 ,- йому ж повернути, знявши з них арешт (т.2 а.с. 49-52).

Вирок може бути оскаржений до Сумського апеляційного суду через Конотопський міськрайонний суд Сумської області на протязі 30 днів з дня його проголошення, а обвинуваченим - в той же строк з моменту вручення копії вироку.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги на вирок, якщо його не скасовано, вирок набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Копію вироку негайно після його проголошення вручити обвинуваченому та прокурору.

Суддя ОСОБА_1

СудКонотопський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення15.08.2024
Оприлюднено21.08.2024
Номер документу121063364
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти життя та здоров'я особи Умисне вбивство

Судовий реєстр по справі —574/1097/23

Ухвала від 11.10.2024

Кримінальне

Сумський апеляційний суд

Рунов В. Ю.

Ухвала від 01.10.2024

Кримінальне

Сумський апеляційний суд

Рунов В. Ю.

Вирок від 15.08.2024

Кримінальне

Конотопський міськрайонний суд Сумської області

Гетьман В. В.

Ухвала від 15.08.2024

Кримінальне

Конотопський міськрайонний суд Сумської області

Гетьман В. В.

Ухвала від 19.07.2024

Кримінальне

Конотопський міськрайонний суд Сумської області

Гетьман В. В.

Ухвала від 18.07.2024

Кримінальне

Конотопський міськрайонний суд Сумської області

Гетьман В. В.

Ухвала від 18.06.2024

Кримінальне

Конотопський міськрайонний суд Сумської області

Гетьман В. В.

Ухвала від 18.06.2024

Кримінальне

Конотопський міськрайонний суд Сумської області

Гетьман В. В.

Ухвала від 30.05.2024

Кримінальне

Конотопський міськрайонний суд Сумської області

Гетьман В. В.

Ухвала від 28.05.2024

Кримінальне

Конотопський міськрайонний суд Сумської області

Гетьман В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні