ЧЕРКАСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Номер провадження 22-ц/821/1468/24 Справа № 691/1096/22
УХВАЛА
про залишення без руху апеляційної скарги
19 серпня 2024 р. м. Черкаси
Суддя судової палати у цивільних справах Черкаського апеляційного суду Фетісова Т.Л., розглянувши апеляційну скаргу представника відповідача адвоката Гірича Геннадія Миколайовича на рішення Городищенського районного суду Черкаської області від 14.06.2024 у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , за участі третіх осіб: ОСОБА_3 , Приватного акціонерного товариства «Українська страхова компанія «Княжа Вієнна Іншуранс Груп» про відшкодування матеріальної та моральної шкоди заподіяної внаслідок ДТП,
в с т а н о в и л а :
предметом позову у даній справі є позовні вимоги майнового характеру, які рішенням Городищенського районного суду Черкаської області від 14.06.2024 задоволено частково.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції представник відповідача адвокат Гірич Г.М. подав апеляційну скаргу, в якій рішення просить скасувати та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою судді Черкаського апеляційного суду від 07.08.2024 вказану апеляційну скаргу залишено без руху з тих підстав, що при її подачі не дотримано вимоги закону, а саме не додано документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. Скаржнику надано строк для усунення недоліків апеляційної скарги.
16.08.2024 до Черкаського апеляційного суду надійшло клопотання представника відповідача адвоката Гірича Г.М. про відстрочення,розстрочення, звільнення від сплати та зменшення суми судового збору до 3906,60 грн. на підставі ч.1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" . Клопотання обґрунтовано тим, що ОСОБА_2 за апеляційну скаргу належить сплатити судовий збір в розмірі 8789,78 грн. Його майновий стан не дозволяє сплатити повністю та навіть частково судовий збір, оскільки його річний дохід становить 97 663,50 грн. без відрахувань, про що надано довідку про доходи, ухвалою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 26.12.2022 накладено арешт на нерухоме майно, що унеможливлює його реалізувати та отримати кошти, постановою державного виконавця від 15.08.2024 року накладено арешт на кошти, що унеможливлює здійснити будь- які платежі.
Статтею 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині 1 цієї статті.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 136 ЦПК України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд може зменшити розмір належних до оплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх оплати.
Пунктом 29 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» №10 від 17 жовтня 2014 року передбачено, що відповідно до ст. 8 Закону № 3674-VI та ст. 82 ЦПК України єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (довідка про доходи, про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо).
Особа, яка заявляє відповідне клопотання повинна навести доводи та подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
У п.6.28. постанови Великої Палати Верховного Сулу від 22.02.2024 у справі № ь990/263/23 зазначено, що ЄСПЛ (у рішеннях від 26.07.2005 у справі «Княт проти Польщі», від 26.07.2005 у справі «Єдамський та Єдамська проти Польщі») вказав, що, оцінюючи фінансовий стан особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, відстрочення чи розстрочення його сплати, національні суди повинні встановлювати наявність у такої особи реального доходу (розміру заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового стану.
До клопотання додано довідку про доходи ОСОБА_2 з місця роботи та копію постанови державного виконавця від 15.08.2024 про арешт коштів боржника, проте вказані документи у не є безумовною підставою для звільнення (зменшення його розміру, відстрочення чи розстрочення його сплати) цієї особи від сплати судового збору.
Отже, належних доказів, що в своїй сукупності підтверджують наявність (відсутність) доходів, їх розмір, наявність чи відсутність у власності майна, коштів на банківських рахунках (довідка про доходи, видана податковим органом, довідка про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо), тобто, достатніх доказів на підтвердження його скрутного матеріального становища чи наявності інших обставин, що унеможливлюють сплату судового збору, скаржник суду не надав.
Необхідність сплати судового збору є певним обмеженням при зверненні до суду, однак таке обмеження є загальним для всіх суб`єктів, узгоджується зі статтею 129 Конституції України, якою як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, і не може бути визнане обмеженням права доступу до суду в розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За таких обставин вказане клопотання не може бути задоволене судом, оскільки є необґрунтованим.
Відповідно до п.6 ч.2 ст.4 ЗУ «Про судовий збір» за подання апеляційної скарги на рішення суду сплачується 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою або фізичною особою-підприємцем ставка судового збору складає 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору
Враховуючи вищевикладене, сума судового збору, яку скаржник повинен сплатити за подання апеляційної скарги на рішення суду становить 8789,78 грн. (732482х1%х150%х0,8=8789,78)
З актуальними реквізитами для сплати вказаної суми судового збору скаржник може ознайомитися на офіційному веб-сайті Черкаського апеляційного суду за посиланням https://ack.court.gov.ua/sud4821/.
Частиною 2 ст. 357 ЦПК України передбачено, що до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог встановлених ст. 356 цього Кодексу, а також в разі несплати суми судового збору застосовуються положення ст. 185 цього Кодексу, тобто апеляційна скарга повинна бути залишена без руху і апелянту надано строк для усунення недоліків апеляційної скарги.
На підставі викладеного апеляційну скаргу представника відповідача адвоката Гірича Геннадія Миколайовича на рішення Городищенського районного суду Черкаської області від 14.06.2024 слід залишити без руху та надати скаржнику строк для усунення її недоліків. Керуючись ст.ст.185, 357 ЦПК України,
у х в а л и л а :
апеляційну скаргу представника відповідача адвоката Гірича Геннадія Миколайовича на рішення Городищенського районного суду Черкаської області від 14.06.2024 у даній цивільній справі залишити без руху повторно та надати скаржнику строк для сплати судового збору в розмірі 8789,78 грн., або надання відповідної довідки від державних фіскальних органів із зазначенням відомостей про усі офіційні джерела доходів (заробітна плата, пенсійні виплати, передача майна в оренду, дивіденди), а також уточнення вимог клопотання: відстрочити або розстрочити сплату судового збору, звільнити від сплати чи зменшити розмір судового збору. Вказаний строк не може перевищувати десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Черкаського
апеляційного суду Т.Л. Фетісова
Суд | Черкаський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 19.08.2024 |
Оприлюднено | 20.08.2024 |
Номер документу | 121069333 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої внаслідок ДТП |
Цивільне
Черкаський апеляційний суд
Фетісова Т. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні