Україна
БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
провадження № 2/361/2817/24, cправа № 361/1417/24
03.07.2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
«03»липня 2024року м.Бровари Київської області
Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Василишина В.О.,
за участю секретаря судових засідань Бас Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «»Декабристів-44» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
в с т а н о в и в:
У лютому 2024 року Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Декабристів-44» (далі - ОСББ «Декабристів-44») звернулося до суду з даним позовом, в якому просить стягнути на свою користь з ОСОБА_1 заборгованість в загальному розмірі - 75450грн.92коп. зісплати: внесків на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі - 25588 грн. 80 коп.,
3 % річних у розмірі 2702 грн. 60 коп., пеню за прострочення платежів у розмірі 26885 грн.
04 коп. інфляційні втрати у розмірі 13 190 грн. 71 коп., за опалення у розмірі 6 427грн. 53 коп., 3 % річних у розмірі 51 грн. 00 коп., пеню за прострочення платежів у розмірі 527 грн. 89 коп., інфляційні втрати у розмірі 77 грн. 35 коп., а також понесені судові витрати.
В обґрунтування позову зазначається, що на підставі договору купівлі-продажу квартири від 27 січня 2003 року, посвідченого приватним нотаріусом Броварського міського нотаріального округу Базир Н.М., зареєстрованого у реєстрі № 124, ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 .
У будинку АДРЕСА_2 створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ Статуту ОСББ «Декабристів-44» метою створення об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом.
Відповідно до рішення загальних зборів, оформлених протоколом від 30 жовтня 2018 року затверджено кошторис, який передбачає наступний розмір внесків: на опалення 30 грн. 00 коп. за кв.м.
Відповідно до рішення загальних зборів, оформлених протоколом від 12 серпня 2020 року, внесок на утримання будинку затверджено в розмірі 06 грн. 00 коп. за кв.м загальної площі з
01 січня 2021 року.
У подальшому згідно з протоколом загальних зборів від 18 грудня 2021 року внесок на утримання затверджений в розмірі - 08 грн. 00 коп. за кв.м з 01 січня 2022 року.
Відповідач належним чином не виконує обов`язки щодо оплати за надані житлово-комунальні послуги. Станом на 01 січня 2024 року має заборгованість у загальному розмірі 75450 грн. 92 коп., з яких заборгованість зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 25588 грн. 80 коп., пеня за прострочення платежів у розмірі 26885 грн.
04 коп., 3 % річних у розмірі 2702 грн. 60 коп., інфляційні втрати у розмірі 13190 грн. 71 коп.; заборгованість за опалення у розмірі 6427 грн. 53 коп., 3 % річних у розмірі 51 грн. 00 коп., пеня у розмірі 527 грн. 89 коп., інфляційні втрати у розмірі 77 грн. 35 коп. З підстав стягнення заборгованості позивач звернувся до суду.
Ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області від 04 березня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Позивач ОСББ «Декабристів-44» у судове засідання представника не направив. 03 липня 2024 року до суду надійшло клопотання від представника позивача ОСОБА_2 про розгляд даної справи без її участі.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, про дату, час і місце розгляду справи повідомлялася у встановленому цивільним процесуальним законодавством порядку. Будучи належно завчасно повідомленою про розгляд справи, відповідач правом подати відзив не скористалася та не повідомила суд про причини неявки.
Відповідно до частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно із статтею 280 ЦПК України, суд вважає можливим провести заочний розгляд справи й ухвалити заочне рішення на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши письмові докази, судом встановлені наступні факти й відповідні їм правовідносини.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі договору купівлі-продажу квартири від
27 січня 2003 року, посвідченого приватним нотаріусом Броварського міського нотаріального округу Базир Н.М., зареєстрованого у реєстрі № 124, ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 . Право власності на вищевказану квартиру зареєстровано за відповідачем у Броварському міжміському бюро технічної інвентаризації за № 6911 31 січня 2003 року, про що свідчить відмітка на копії договору купівлі-продажу.
Відповідно до пункту 1 Статуту об`єднання багатоквартирного будинку «Декабристів-44» об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Декабристів-44» створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_3 , відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Пунктом ІІ Статуту ОСББ «Декабристів-44» передбачено, що метою забезпечення та захисту прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутом.
Відповідно до пункту 3 розділу III Статуту ОСББ «Декабристів-44» визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів власників віднесено до виключної компетенції загальних зборів співвласників.
Згідно з рішенням загальних зборів, оформлених протоколом від 30 жовтня 2018 року затверджено кошторис, який передбачає наступний розмір внесків: на опалення 30 грн. 00 коп. за кв.м.
Відповідно до акту звіряння взаємних розрахунків за період з 01 січня 2020 року по
06 лютого 2024 року заборгованість за утримання будинку становить 25588 грн. 80 коп., заборгованість з опалення 6427 грн. 53 коп.
Відповідно до статті 322Цивільного кодексуУкраїни (далі ЦК України) власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зпунктом 5частини третьоїстатті 20Закону України«Про житлово-комунальніпослуги» споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Частиною першою статті 385 ЦК України, передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Об`єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яке створюється та діє відповідно до статуту та закону.
У своїй діяльності ОСББ керується Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», відповідно до якого позивач бере на себе зобов`язання обслуговувати та проводити поточний ремонт житлового будинку та прибудинкової території, надавати інші послуги, а відповідач - своєчасно сплачувати зазначені послуги у строки та на умовах, передбачених законом.
Відповідно до частин першої та третьої статті 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Пунктом 3 частини першої статті 22 «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено, що для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.
Відповідно до статті 10 вказаного Закону до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема питання визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
Згідно зі статтею 21 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» кошти об`єднання складаються, зокрема, з внесків і платежів співвласників. Порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та статуту об`єднання.
Відповідно до вимог статті 23Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» утримання і ремонт приміщень, які перебувають у власності, здійснюються відповідно до законодавства України. Власник квартири та/або нежитлового приміщення зобов`язаний відповідно до законодавства забезпечити використання, утримання, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт приміщень або їх частин без завдання шкоди майну і порушення прав та інтересів інших співвласників. Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
Згідно з положенням статті 1Закону України«Про житлово-комунальніпослуги» господарська діяльність, спрямована на задоволення потреб фізичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них території є діяльністю з утримання будинків і прибудинкових територій.
У залежності від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газопостачання, централізоване опалення тощо), 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, освітлення місць загального користування, поточний ремонт тощо), 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо) (частина перша статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до статті 17Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» ОСББ вправі вимагати своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання платежів, зборів і внесків від власників приміщень, а також відрахувань до резервного і ремонтних фондів.
Згідно з частиною другою статті 625ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За змістом цієї норми закону нарахування інфляційних втрат на суму боргу та трьох процентів річних входять до складу грошового зобов`язання і вважаються особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування останнім утримуваними грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Закріплені в пункті 10 частини другої статті 7Закону№2189-VІІІ правові норми щодо відповідальності боржника за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги у вигляді пені не виключає застосування правових норм, установлених у частині другій статті 625 ЦК України. Інфляційне нарахування на суму боргу за порушення боржником грошового зобов`язання, вираженого в національній валюті, та трьох відсотків річних від простроченої суми полягає у відшкодуванні матеріальних витрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за неправомірне користування утриманими грошовими коштами, що підлягають сплаті кредиторові, тому ці кошти нараховуються незалежно від сплати ним неустойки (пені) за невиконання або неналежне виконання зобов`язання.
Так, пункт 1 постанови КабінетуМіністрів України№ 206від 05березня 2022року «Деякіпитання оплатижитлово-комунальнихпослуг вперіод воєнногостану» викладено в новій редакції, яким передбачено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги населенням (у тому числі населенням, що проживає у будинках, де створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельні (житлові) кооперативи або яким послуги надаються управителем чи іншою уповноваженою особою за колективним договором) в територіальних громадах, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії (територіях можливих бойових дій, активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (до дати припинення можливості бойових дій, завершення бойових дій, завершення тимчасової окупації), або якщо нерухоме майно споживача було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій за умови інформування про такі випадки відповідного виконавця комунальної послуги (для послуги розподілу природного газу з урахуванням вимог, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15 травня 2015 року № 285).
Отже, на період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану відповідач звільняється від сплати інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги, які були нараховані з
24 лютого 2022 року.
З огляду на викладені обставини, суд дійшов висновку про часткове задоволення даного позову та стягнення з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача заборгованості за внесками на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі - 25588 грн. 80 коп., за період з
01 серпня 2020 року по 23 лютого 2022 року 3 % річних у розмірі 1202 грн. 14 коп., інфляційні втрати у розмірі 4411 грн. 45 коп., а також заборгованості за опалення в розмірі 6 427грн. 53 коп., що виникла з листопада 2023 року по січень 2024 року. Відповідач ОСОБА_1 доводів позивача не спростував, контр розрахунку заборгованості не навів. Розрахунок
Частинами першою-четвертою статті 12 ЦПК України, передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до частини першої статті 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У тому числі, суд враховує вимоги статті 80 ЦПК України, зокрема достатність доказів для вирішення справи, наданих до суду.
Відповідно до статті 141 ЦПК України стягненню з відповідача на користь позивача підлягає понесений судовий збір у розмірі 3028 грн. 00 коп.
Положеннями статті 59Конституції України визначено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
Згідно з часинами першою та другою статті 15ЦПК України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків встановлених законом.
За змістом частини першої пункту 1 частини третьої статті 133ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно до частин першої та четвертої статті 137ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Отже, зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені.
У рахунок відшкодування судових витрат позивач також просить стягнути з відповідача на свою користь витрати на правову допомогу у розмірі 3 000 грн. 00 коп.
З матеріалів справи вбачається, що 23 січня 2024 року між ОСББ «Декабристів-44» та адвокатом Осадчою К.О. укладено договір про надання правової допомоги № 239. Відповідно до копії платіжної інструкції № 442 від 06 лютого 2024 року у рахунок оплати за надання правничої допомоги згідно з договором № 239 від 23 січня 2024 року позивачем сплачено - 3000 грн. 00 коп.
Понесені позивачем витрати на правову допомогу також слід відшкодувати та стягнути з відповідача.
Керуючись статтями 141, 263-265, 279, 280-282 ЦПК України, Броварський міськрайонний суд Київської області,
в и р і ш и в:
Позов задовольнити частково.
Стягнути на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Декабристів-44» з ОСОБА_1 заборгованість по сплаті внесків на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 25588 (двадцять п`ять тисяч п`ятсот вісімдесят вісім) грн.
80 коп., за період з 01 серпня 2020 року по 23 лютого 2022 року 3 % річних у розмірі 1202(однатисяча двістідва)грн.14коп.та інфляційнівтрати урозмірі 4411(чотиритисячі чотиристаодинадцять)грн.45коп.; заборгованість за опалення в розмірі 6427(шістьтисяч чотиристадвадцять сім)грн.53коп., витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 3 000 (три тисячі) грн. 00 коп., судовий збір у розмірі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп.
В іншій частині позову - відмовити.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Позивачем рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя В.О.Василишин
Суд | Броварський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 03.07.2024 |
Оприлюднено | 21.08.2024 |
Номер документу | 121093422 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Броварський міськрайонний суд Київської області
Василишин В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні