Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/6464/24
Провадження № 2/711/2370/24
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
20.08.2024 м. Черкаси
Суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Позарецька С.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Товариства з додатковою відповідальністю«СТРАХОВА КОМПАНІЯ «ГАРДІАН» про відшкодування шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди,-
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернувся у Придніпровський районний суд м.Черкаси з позовом до ТОВ«СТРАХОВА КОМПАНІЯ «ГАРДІАН», в якому просить стягнути з відповідача на свою користь майнову шкоду у розмірі 108227грн. 50коп., моральну шкоду у розмірі 20000грн. 00коп. та витрати на проведення експертного дослідження у розмірі 3000грн. 00коп.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (ч.1 ст.4 ЦПК України).
Згідно із статтею 129 Конституції України одними з основних засад судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Вирішуючи питання про відкриття провадження по справі, суддею встановлено, що позовну заяву подано з порушенням вимог цивільного процесуального законодавства. Позовна заява не відповідає вимогам ст.ст.175, 177 ЦПК України.
Як визначено у ч. 1 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом (ч. 2 ст. 12 ЦПК України).
Крім того, згідно з п. 4 ч. 5 ст. 12 ЦПК України, суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Як зазначено у частинах 4 та 5 статті 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. Позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Таким чином, якщо законом визначений порядок для вчинення певних дій, такий порядок в силу вимог вітчизняного та Європейського законодавства повинен дисциплінувати осіб, що звертаються до суду та не допустити судовий процес у безладний рух, так як право на суд не є абсолютним.
Вивчивши подану позивачем позовну заяву, вбачається, що зазначені положення закону не виконані. Так, позивачем при подачі позову до суду не сплачено судовий збір (не надано оригінал платіжного документу про сплату судового збору) за подання позовної заяви про розірвання шлюбу.
Позивач покликається на п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», як на підставу для звільнення його від сплати судового збору. До матеріалів позовної заяви позивачем додано копію посвідчення серії НОМЕР_1 від 15.05.2020 на підтвердження того, що він має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій.
Разом з тим, відповідно до пунктів 12, 13 частини 1 статті 5 Закону №3674-VI від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори,- у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків; учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України- у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.
З огляду на наведене вище, пільга щодо сплати судового збору, передбачена пунктом13 частини1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», не поширюється на вимоги позивачів про відшкодування шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.
Тобто, встановлені цим Законом положення стосуються випадків звернення до суду за захистом прав, пов`язаних винятково зі статусом учасника бойових дій, і не поширюються на подання позовних заяв до суду із вимогами, що виходять за межі таких спірних правовідносин.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них, встановлені Законом України від 22.10.1993 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». У статті 22 цього ж Закону передбачено, що ветерани війни та члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, члени сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України отримують безоплатну правничу допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом таких питань.
Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті12 цього Закону. Серед них немає права на звернення до суду зі звільненням від сплати судового збору з вимогами, подібними до тих, з якими позивач звернувся у цій справі.
Таким чином, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про відшкодування шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, який не зачіпає порядку, обсягу його соціальних прав, гарантій чи будь-яким іншим способом стосується соціального і правового захисту ветеранів війни/учасників бойових дій. Така позиція узгоджується із висновками Великої Палати Верховного Суду (постанова від 09.10.2019 у справі №9901/311/19 (провадження №11-795заі19) щодо застосування положень пункту13 частини1 статті5 Закону України«Про судовий збір» №3674-VI (зі змінами).
Відповідно до ч. 2 ст. 133 ЦПК України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закону №3674-VІ.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду,- у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» визначено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2024 становить 3028гривень.
Відповідно до п.п. 1 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання фізичною особоюабо фізичноюособою -підприємцемдо суду позовної заяви майнового характеру, ставка судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Також,згідно зч.3ст.6Закону України«Про судовийзбір» тап.п.12,13постанови ПленумуВищого спеціалізованогосуду Україниз розглядуцивільних ікримінальних справвід 17.10.2014№10«Про застосуваннясудами законодавствапро судовівитрати уцивільних справах»,у частині,що несуперечить нормамчинного цивільногопроцесуального законодавства,-у випадкахоб`єднання водній заявівимог якмайнового,так інемайнового характерусудовий збірзгідно зчастиною третьоюстатті6Закону №3674-VIпідлягає сплатіяк заставками,встановленими дляпозовів майновогохарактеру,так іза ставками,встановленими дляпозовних заявзі спорівнемайнового характеру,наприклад,зняття арештуз майната визнанняправа власностіна цемайно.При цьому,судовий збірможе бутисплачений окремоза кожноювимогою абозагальною сумоюза всімапозовними вимогами. Якщов позовнійзаяві об`єднанодві абобільше самостійнихвимог немайновогохарактеру,пов`язані міжсобою,судовий збірсплачується окремоз кожноїіз такихвимог (абозагальною сумою),наприклад,за вимогамипро усуненняперешкод укористуванні власністюта відшкодуванняморальної шкоди. Якщо в позовній заяві об`єднано кілька самостійних вимог майнового характеру, пов`язаних між собою, то, враховуючи, що об`єктом справляння судового збору є позовна заява, максимальний розмір судового збору має відповідати загальній сумі всіх вимог. При цьому, судовий збір може бути сплачено окремо за кожною вимогою або загальною сумою за всіма позовними вимогами.
При вивченні змісту позовної заяви, встановлено, що позивачем заявлено дві окремі позовні вимоги, зокрема про стягнення з відповідача на свою користь:
-матеріальної шкоди у розмірі 108227грн. 50коп.,
-моральної шкоди у розмірі 20000грн. 00 коп.
Слід звернути увагу позивача на те, що його вимога про стягнення з відповідача на свою користь відшкодування нанесеної моральної шкоди у розмірі 20000грн. 00коп.,- відноситься до категорії майнових, оскільки він її визначив у грошовому вимірі. Вказана позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, що наведені у постанові від 28.11.2018 по справі №761/11472/15-ц.
Таким чином, враховуючи те, що позивачем подано позовну заяву до суду у поточному році (2024році), то йому необхідно сплатити судовий збір відповідно до вимог Закону України«Про судовий збір» із врахуванням характеру позовних вимог, їх кількості (дві окремі позовні вимоги майнового характеру, які не пов`язані між собою, є самостійними), ціни позову та розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який з 01.01.2024 становить 3028грн. 00коп., тобто 2422грн. 40коп. [1211грн. 20коп. (0,4розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за вимогу про стягнення матеріальної шкоди)+ 1211грн. 20коп. (0,4розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за вимогу про стягнення моральної шкоди)= 2422грн. 40коп.].
З актуальними реквізитами для сплати вказаної суми судового збору позивач може ознайомитися на офіційному веб-сайті Придніпровського районного суду м.Черкаси за покликанням https://pp.ck.court.gov.ua/sud2314/.
В іншому випадку, надати підтверджуючі відомості про звільнення від сплати таких судових витрат.
За таких підстав, позивачу слід усунути зазначені недоліки та подати до суду позовну заяву з дотриманням всіх вказаних вимог закону. Без підтвердження вказаних обставин, суддя не може вирішити питання про відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.ст. 175, 177 ЦПК України, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача та надає йому строк на усунення недоліків.
Таким чином, позовну заяву слід залишити без руху та надати можливість позивачу належним чином оформити та подати до суду позов.
Також, позивачу слід роз`яснити його право звернутись до адвоката, чи особи, яка за законом має право на надання правничої допомоги, щодо оформлення та подання позовної заяви до суду.
Враховуючи вищевикладене, керуючись Законом України «Про судовий збір», ст.ст.4, 19, 58-62, 95, 133, 174-177, 185, 258-261 ЦПК України суддя, -
у х в а л и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Товариства з додатковою відповідальністю«СТРАХОВА КОМПАНІЯ «ГАРДІАН» про відшкодування шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної при,- залишити без руху.
Позивачу необхідно усунути, вказані в ухвалі недоліки, у строк, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання ухвали.
У випадку неусунення вказаних недоліків позовна заява буде визнана не поданою та повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 20.08.2024.
Суддя: С. М. Позарецька
Суд | Придніпровський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 20.08.2024 |
Оприлюднено | 21.08.2024 |
Номер документу | 121095170 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої внаслідок ДТП |
Цивільне
Придніпровський районний суд м.Черкас
Позарецька С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні