Справа №460/4169/17
Провадження №2/944/63/24
УХВАЛА
20.08.2024 року м.Яворів
Яворівський районний суд Львівської області в складі:
головуючої судді - Швед Н.П.
з участю секретаря Василиці Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Яворові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Садівничого товариства «Женьшень», ОСОБА_2 про визнання недійсним рішення загальних зборів,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Садівничого товариства «Женьшень», ОСОБА_2 про визнання недійсним рішення загальних зборів.
Дана справа відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу справ між суддями від 01.11.2021 у зв`язку з закінченням повноважень суддею Карпин І.М. 24.09.2021, передана судді Швед Н.П..
03.12.2021 суддею винесено ухвалу якою прийнято справу до провадження.
21.01.2022 у вказаній справі призначено підготовче судове засідання на 09год.30хв. 2022 яке не одноразово відладалось за клопотанням сторін.
25.08.2022 у даній справі закрито підготовче судове засідання, та призначено справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні на 07.10.2022.
Розгляд справи за клопотанням учасників судового розгляду, неодноразово було відкладено. В подальшому сторони в судове засідання не з`явилися, від їх представників надійшло клопотання про розгляд справи у їх відсутності.
Відповідно дост.247ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали цивільної справи, слід прийти до наступного.
В обґрунтування заявлених позовних вимог ОСОБА_1 покликається на те, що вона є членом Садівничого товариства «Женьшень».
17.05.2008р. відбулися збори садово-городнього кооперативу «Женьшень», на яких було вирішено ініціювати зібрання загальних зборів кооперативу на 13 год. 24.05.2008р. Ззобов`язати голову кооперативу ОСОБА_3 скласти звіт діяльності кооперативу станом на початок травня 2008р., у зв`язку зі смертю ОСОБА_4 , який являвся членом кооперативу з моменту його заснування та на підставі заяви його дружини ОСОБА_2 прийняти її членом кооперативу та закріпити за нею земельну ділянку площею 0,0650га №102, що належала її чоловікові.
Вважає рішення зборів недійсним, та прийнятим з порушенням вимог закону і статуту, зважаючи на порушення порядку скликання і проведення зборів.
Як вбачається з листів Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 11.10.2004р. №6978 та від 21.02.2006р. №1339 садове товариство є не що інше, як обслуговуючий кооператив.
Відтак, позивач просить визнати недійсними рішення загальних зборів Садівничого товариства «Женьшень» б/н від 17 травня 2008року.
Згідно із частиною першою статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а за частиною першою статті 16 цього Кодексу кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до частини першої статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність спору щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у будь-яких правовідносинах, крім випадків, коли такий спір вирішується за правилами іншого судочинства, а по-друге, спеціальний суб`єктний склад цього спору, в якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа.
Отже, в порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, в яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства, а предметом позову є цивільні права, які, на думку позивача, є порушеними, оспореними чи невизнаними.
Разом з тим відповідно до частини другої статті 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Предметна та суб`єктна юрисдикція господарських судів, тобто сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції, визначена статтею 20 ГПК України. Зокрема, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності, а правовідносини, з яких виник спір, мають господарський характер, а також коли належність справ до юрисдикції господарських судів прямо передбачено положеннями законодавства.
Пунктом 3 частини першої статті 20 ГПК України до юрисдикції господарських судів віднесено розгляд справ у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.
Отже, спори про визнання недійсними рішень вищого органу управління суб`єкта некомерційного господарювання щодо вирішення питань, пов`язаних з управлінням такою особою, між суб`єктом некомерційного господарювання та одним з його засновників (членом) належать до господарської юрисдикції відповідно до пункту 3 частини першої статті 20 ГПК України виходячи з характеру правовідносин, які є предметом такого спору (щодо визнання недійсним рішення вищого органу управління такої юридичної особи, прийнятого в межах його виключної компетенції).
Дана правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 01 лютого 2022 року у справі № 910/5179/20.
Також, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 07 серпня 2019 року у справі № 646/6644/17 зроблено висновок, що при вирішенні питання про розмежування компетенції судів щодо розгляду подібних справ визначальним є характер правовідносин, з яких виник спір. Суб`єктний склад спірних правовідносин є формальним критерієм, який має бути оцінений належним судом.
Як встановлено судом, спір у справі виник із приводу порушення прав позивача, як учасника Садівничого товариства «Женьшень», на участь у загальних зборах товариства, права обирати та бути обраним в органи управління, оскільки при проведенні загальних зборів не було дотримано норм чинного законодавства та статуту товариства. У зв`язку з цим, позивач просить визнати недійсними рішення загальних зборів Садівничого товариства «Женьшень» б/н від 17 травня 2008року.
Таким чином, у даному випадку позов стосується захисту права позивача на участь у діяльності органу управління садівничого товариства, порядку скликання загальних зборів членів Садівницького товариства «Женьшень» та правомочності їх рішень.
Рішення загальних зборів учасників (членів) та інших органів юридичної особи є актами ненормативного характеру (індивідуальними актами), тобто офіційними письмовими документами, що породжують певні правові наслідки, які спрямовані на регулювання господарських відносин і мають обов`язковий характер для суб`єктів цих відносин.
У даній справі об`єктом спору є загальні збори членів рішення загальних зборів Садівничого товариства «Женьшень» б/н від 17 травня 2008року, та прийняті на них рішення, оформлені протоколами.
За своїм змістом правовідносини виникли щодо розпорядження корпоративними правами, їх реалізації та поновлення, а отже розгляд цього спору належить до юрисдикції господарського суду згідно з пунктом 3 частини першої статті 20 ГПК України.
На сьогодні садове товариство згідно з чинним законодавством України може створюватися у двох організаційно-правових формах: як кооператив і як громадська організація.
Садівничі товариства можуть створюватися як об`єднання громадян.
Подібний за замістом висновок міститься в постанові Верховного Суду від 30 червня 2021 року у справі № 556/1822/18 (провадження № 61-13639св20).
Оскільки садівниче товариство є господарською організацією, а спір виник у межах господарських правовідносин з управління діяльністю садівничого товариства, а саме у зв`язку з порушенням прав члена садівничого товариства щодо можливості брати участь в управлінні, суд дійшов висновку про те, що розгляд цього спору має здійснюватися судом господарської юрисдикції.
Відповідної правової позиції дотримується Велика Палата Верховного Суду в постанові від 27 лютого 2019 року у справі № 738/1772/17, від 03 квітня 2019 року у справі № 759/11487/16-ц, від 01 жовтня 2019 року у справі № 910/7554/18, від 18 грудня 2019 року у справі № 640/1029/18-ц, від 17 грудня 2019 року у справі №904/4887/18.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до частини 2 статті 255 ЦПК України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з державного бюджету.
Якщо провадження у справі закривається з підстави, визначеної пунктом 1 частини першої статті 255 цього Кодексу, суд повинен роз`яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи. Суд апеляційної або касаційної інстанції повинен також роз`яснити позивачеві про наявність у нього права протягом десяти днів з дня отримання ним відповідної постанови звернутися до суду із заявою про направлення справи за встановленою юрисдикцією, крім випадків об`єднання в одне провадження кількох вимог, які підлягають розгляду в порядку різного судочинства. Заява подається до суду, який прийняв постанову про закриття провадження у справі (частина 1 статті 256 ЦПК України).
Ураховуючи наведене вище, суд роз`яснює, що розгляд даної справи віднесено до юрисдикції Господарського суду Львівської області внаслідок виключної підсудності спорів, що виникають з корпоративних відносин.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 255, 256, 353, 354 ЦПК України, суд,-
у х в а л и в:
Провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Садівничого товариства «Женьшень», ОСОБА_2 про визнання недійсним рішення загальних зборів - закрити.
Роз`яснити позивачу його право на звернення до суду в порядку господарського судочинства.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
СУДДЯ: Швед Н.П.
Суд | Яворівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 20.08.2024 |
Оприлюднено | 21.08.2024 |
Номер документу | 121097605 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Яворівський районний суд Львівської області
Швед Н. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні