Справа № 354/331/24
Провадження № 2/354/248/24
У Х В А Л А
19 серпня 2024 року м. Яремче
Яремчанський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Ваврійчук Т.Л.
за участю секретаря судового засідання Старунчак Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м.Яремче цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «ГАМА ІНФО» про стягнення боргу за договором позики,-
В С Т А Н О В И В:
У провадженні Яремчанського міського суду Івано-Франківської області перебуває вказана цивільна справа.
Позивач та її представник у судове засідання не з`явились. Від представника позивачки адвоката Жарського Т.В. на стадії підготовчого провадження надійшло клопотання про розгляд даної справи у відсутності позивачки та її представника за наявними матеріалами справи.
Представник відповідача у жодне із судових засідань не з`явився, не повідомивши причин неявки, хоча про день та час судового розгляду повідомлявся належним чином, шляхом направлення судових повісток про виклик за зареєстрованим у встановленому порядку місцем знаходження юридичної особи, що підтверджується трекінгами відстеження поштового відправлення АТ «Укрпошта» із відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою», а також шляхом направлення судових повісток про виклик на адресу керівника відповідача ОСОБА_2 , які вручені останній особисто, та повернуті до суду із відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою», що підтверджується долученими до матеріалів справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Досліджуючи боргові розписки чи договори позики, необхідно виявляти їх справжню правову природу.
Договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, - незалежно від суми. На підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей (ст.1047 ЦК України).
За своєю суттю розписка про отримання в борг грошових коштів є документом, який боржник видає кредитору за договором позики, підтверджуючи як його укладення, так і умови договору, а також засвідчуючи отримання від кредитора певної грошової суми або речей.
Письмова форма договору позики з огляду на його реальний характер є доказом не лише факту укладення договору, але й факту передачі грошової суми позичальнику.
Наявність боргового документа у кредитора підтверджує виконання ним свого обов`язку щодо передачі грошей та, відповідно, підтверджує невиконання свого обов`язку боржником щодо їх повернення.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом України 18.01.2017 року у справі № 6-2789цс16.
Відповідно до ст.545 ЦК України, прийнявши виконання зобов`язання, кредитор повинен на вимогу боржника видати йому розписку про одержання виконання частково або в повному обсязі.
Якщо боржник видав кредиторові борговий документ, кредитор, приймаючи виконання зобов`язання, повинен повернути його боржникові. У разі неможливості повернення боргового документа кредитор повинен вказати про це у розписці, яку він видає.
Згідно до ст.ст.12, 81ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно ст.13ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.95 ЦПК України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Позивач, при зверненні до суду долучила до позовної заяви копію договору позики грошових коштів від 01.09.2017 року, укладеного із ТзОВ «ГАМА ІНФО», що не є належним доказом наявності боргу.
Відповідно до вимог ч.7 ст.81ЦПК України суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч.6 ст.95 ЦПК України, якщо подано копію (електронну копію) письмового доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал письмового доказу. Якщо оригінал письмового доказу не подано, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (електронної копії) оригіналу, такий доказ не береться судом до уваги.
Відповідно до ч.6 ст.84ЦПК України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Дослідивши матеріали справи, суд з метою усунення сумнівів щодо відповідності оригіналу копії доказів поданих позивачем, з метою повного, всебічного та об`єктивного розгляду справи в розумні строки, приходить до висновку про необхідність витребування у позивача оригіналу договору позики грошових коштів від 01.09.2017 року.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 76, 81, 84, 95, 258-261 ЦПК України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Судове засідання у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «ГАМА ІНФО» про стягнення боргу за договором позики відкласти на 09 год. 00 хв. 12 вересня 2024 року.
Витребувати у позивача ОСОБА_1 оригінал договору позики грошових коштів від 01 вересня 2017 року, укладений із Товариством з обмеженою відповідальністю «ГАМА ІНФО» для огляду у судовому засіданні.
Копію ухвали направити для виконання позивачці ОСОБА_1 та зобов`язати надати запитувані судом документи у строк до 12.09.2024 року.
Роз`яснити, що відповідно до ч.7 ст.84 ЦПК України, особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, а також за неподання доказів, у тому числі із причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом (ч.8 ст. 84 ЦПК України). Притягнення винних осіб до відповідальності не звільняє їх від обов`язку подати суду докази (ч.9 ст.84 ЦПК України).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: Т. Л. Ваврійчук
Суд | Яремчанський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 19.08.2024 |
Оприлюднено | 21.08.2024 |
Номер документу | 121099422 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Яремчанський міський суд Івано-Франківської області
Ваврійчук Т. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні