Рішення
від 07.08.2024 по справі 363/6443/23
ВИШГОРОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

07.08.2024 Справа № 363/6443/23

РІШЕННЯ

Іменем України

ЗАОЧНЕ

07 серпня 2024 року м. Вишгород

Вишгородський районний суд Київської області в складі головуючого судді Свєтушкіної Д.А., за участі секретаря судових засідань Крикун Ю.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вишгороді в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Димерської селищної ради, треті особи: Громадська організація Садове товариство «Гідробудівельник», ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом,-

УСТАНОВИВ:

До Вишгородського районного суду Київської області від представника позивача адвоката Березинець К.Г. надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Димерської селищної ради, треті особи: Громадська організація Садове товариство «Гідробудівельник», ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом, у якій позивач просить визнати за нею, в порядку спадкування, право власності на нерухоме майно - на садовий будинок під літерою «А», загальною площею 43,2 кв. м., сарай під літерою «Б», гараж під літерою «В», сарай під літерою «Г», убиральню під літерою «Д», літній душ під літерою «Е», колонку І, огорожу 1-4, та на земельну ділянку площею 0,0608 га,, з цільовим призначенням для ведення садівництва, кадастровий номер 322188240020:233:0116, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Свої вимогиобґрунтовує тим,що ІНФОРМАЦІЯ_2 померладвоюрідна бабусяпозивача - ОСОБА_5 ,зазначена обставинапідтверджується свідоцтвомпро їїсмерть серії НОМЕР_1 від 06.08.2010р.,актовий запис№ 187.За життя ОСОБА_5 склала заповітзгідно якогоналежну їйквартиру АДРЕСА_2 заповідалапозивачу.Спадкові правана вказануквартиру позивачоформила,отримавши свідоцтвопро правона спадщинуза заповітом.Разом зтим,на сьогоднішнійдень,не успадкованимзалишився садовийбудинок таземельна ділянка,що розташованіза адресою: АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_5 спадкоємцем зазаконом найближчоїчерги бувїї племінник ОСОБА_4 (батькопозивача),який спадщину,що залишиласьпісля смертісвоєї тітки,фактично прийняв,своєчасно подавшидо нотаріусазаяву проприйняття спадщини,але юридичноне оформивсвоїх спадковихправ. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер,зазначена обставинапідтверджується свідоцтвомпро йогосмерть серії НОМЕР_2 від 26.09.2015р.,актовий запис№ 224.Позивач єдочкою померлого ОСОБА_4 .У встановленийзаконом строк,позивач звернуласьдо державногонотаріуса Вишгородськоїрайонної державноїнотаріальної конториКиївської областііз заявоюпро прийняттяспадщини післясмерті батька. Однак, постановою нотаріуса від 24 листопада 2017 року позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті батька. Підставою для відмови стало те, що ОСОБА_4 успадкував, але не оформив своїх прав після смерті своєї тітки та у зв`язку з відсутністю документів, що підтверджують право власності спадкодавця на садовий будинок та земельну ділянку. Оскільки в позасудовому порядку успадкувати майно позивач не має можливості, тому змушена звернутися до суду з даною заявою.

Ухвалою Вишгородського районногосуду Київськоїобластівід 16 листопада 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у цивільній справі в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Вишгородського районногосуду Київськоїобластівід 19 грудня 2023 року витребувано з Вишгородської державної нотаріальної контори Київської області (07301, м. Вишгород, пл. Шевченка, 1) копію спадкової справи № 25/2016 до майна померлого ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та копію спадкової справи № 506/2010 до майна померлої ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Ухвалою Вишгородського районногосуду Київськоїобластівід 15 лютого 2024 року залучено до участі у цивільній справі ОСОБА_3 як третю особу, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору.

Ухвалою Вишгородського районногосуду Київськоїобластівід 26квітня 2024року підготовче провадження у цивільній справі закрито, справу призначено до судового розгляду.

Позивач та її представник у судове засідання не з`явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Від представника позивача надійшла заява, в якій просить проводити розгляд справи за відсутності позивача та представника позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Проти ухвалення заочного рішення не заперечує.

Представник відповідача Димерської селищної ради, треті особи Громадська організація Садове товариство «Гідробудівельник», ОСОБА_2 , ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, від третьої особи ОСОБА_2 до суду надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, проти позову не заперечує.

У зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, на підставі частини другої статті 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши всі обставини по справі та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають повному задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до ч.1, ч. 2, ч. 3 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_3 , яке видане відділом реєстрації актів цивільного стану Вишгородського районного управління юстиції Київської області, актовий запис № 187.

Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно, яке складається з квартири АДРЕСА_2 , садового будинку з господарськими будівлями та спорудами і земельної ділянки площею 0,0608 га, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .

Належність померлій вказаного майна підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 14.05.2007 р. № 14536875 та Державним актом на право приватної власності на землю серія ІІ-КВ № 095566 від 13.02.2002 р. та довідкою про призначення кадастрового номера земельної ділянки № 71 від 16.02.2011 року, з яких убачається, що власником садового будинку та земельної ділянки кадастровий номер: 32 218 824 00 20:233:0116 по АДРЕСА_1 була ОСОБА_5 .

За життя ОСОБА_5 склала заповіт на належну їй квартиру АДРЕСА_2 , яку заповіла позивачу.

Також матеріалами спадкової справи № 506/2010 підтверджується, що 13 серпня 2010 року ОСОБА_4 подав заяву про прийняття спадщини, на підставі його заяви державним нотаріусом Вишгородської державної нотаріальної контори Київської області заведено спадкову до майна померлої ОСОБА_5 , а відтак ОСОБА_4 вважається таким, що прийняв спадщину за законом.

13 серпня 2010 року позивач звернулася до державного нотаріуса Вишгородської районної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

22 березня 2011 року державним нотаріусом Вишгородської районної державної нотаріальної контори видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом позивачу на № 2, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , яку їй заповіла ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_4 .

16 вересня 2011 року позивач зареєструвала шлюб з ОСОБА_6 , після реєстрації шлюбу змінила прізвище з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 ».

Рішенням Вишгородського районного суду Київської області від 07 жовтня 2013 року шлюб між ОСОБА_9 та ОСОБА_6 розірвано. Після розірвання шлюбу заявниця залишила прізвище « ОСОБА_8 ». Рішення суду набрало законної сили 18.10.2013 року.

10 квітня 2015 року ОСОБА_4 звернувся до державного нотаріуса Вишгородської районної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Однак постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії державний нотаріус Вишгородської районної державної нотаріальної контри від 10.04.2015 року було відмовлено ОСОБА_4 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на належне майно ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме: садового будинку з господарськими будівлями та спорудами та земельної ділянки, площею 0,0608 га, кадастровий номер: 32 218 824 00 20:233:0116 на якій розташований вказаний садовий будинок, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки ОСОБА_4 не було надано нотаріусу підтверджуючих документів факту його родинних відносин з померлою ОСОБА_5

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 26.09.2015 року, актовий запис № 224.

Після його смерті відкрилася спадщина на належне йому майно.

Також матеріалами спадкової справи № 25/2016 підтверджується, що 01 лютого 2016 року від позивача до державного нотаріуса Вишгородської районної державної нотаріальної контори Київської області надійшла заява про відмову від прийняття спадщини за законом.

В подальшому 21 березня 2016 року позивач звернулась до державного нотаріуса Вишгородської районної державної нотаріальної контори Київської області із заявою про відкликання заяви про відмову від спадщини та її прийняття.

Позивач є спадкоємцем за законом після смерті свого батька, крім неї спадкоємцем також є її рідна сестра ОСОБА_2 , та жінка померлого ОСОБА_10 , яка відмовилась від прийняття спадщини. ОСОБА_2 також подала нотаріусу заяву, в якому не заперечувала щодо оформлення спірного майна на позивача.

Постановою державного нотаріуса Вишгородської районної державної нотаріальної контори Київської області Пушняк М.О. від 24.11.2017 року відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на належне майно ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 на садовий будинок з господарськими будівлями та спорудами та земельну ділянку, площею 0,0608 га, кадастровий номер: 32 218 824 00 20:233:0116 на якій розташований вказаний садовий будинок, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки відсутні правовстановлюючі документи на зазначений садовий будинок та земельну ділянку.

Крім того, рішенням Вишгородського районного суду Київської області від 08 травня 2019 року, яке набрало законної сили 10.06.2019 року, встановлено факт родинних відносин, а саме: що ОСОБА_5 є двоюрідною бабусею позивача, тобто є сестрою матері батька позивача - ОСОБА_4 .

25 лютого 2021 року позивач зареєструвала шлюб із ОСОБА_11 , після реєстрації шлюбу змінила прізвище з « ОСОБА_8 » на « ОСОБА_12 », що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_4 , яке видане відділом державної реєстрації актів цивільного стану Вишгородського районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Київ), актовий запис № 60.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є донькою ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 від 22.10.1986 року.

Згідно ст. 1216 ЦК України спадкування є перехід прав і обов`язків від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті.

Згідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за законом або заповітом.

Згідно ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця.

Як убачається з ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до вимог ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно, тобто зміна власника майна, що підлягає державній реєстрації, неможлива без перереєстрації права власності. Тому свідоцтво про право на спадщину є обов`язковим, коли об`єктом спадкування є нерухоме майно, що підлягає обов`язковій державній реєстрації.

Відповідно до ст. 67 ЗУ «Про нотаріат» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою усіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством. Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.

Відповідно до роз`яснень даних у п. 23 постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30.05.2008 р., свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленному цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження

Згідно зі ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Разом з тим, відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Разом з тим, ст.126 ЗК України визначено, що право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених ч.2 цієї статті. За ч.2 ст.126 ЗК України право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується: цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки; свідоцтвом про право на спадщину.

Згідно п. «г» ч.1 ст.81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Згідно ч.1 ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України визначено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.

Враховуючи вищевикладене, суд виходить з того, що в порядку спадкування за законом ОСОБА_1 набула права власності на спадкове майно, а саме садовий будинок під літерою «А», загальною площею 43,2 кв. м., сарай під літерою «Б», гараж під літерою «В», сарай під літерою «Г», убиральню під літерою «Д», літній душ під літерою «Е», колонку І, огорожу 1-4, та на земельну ділянку площею 0,0608 га,, з цільовим призначенням для ведення садівництва, кадастровий номер 322188240020:233:0116, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті батька - ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Таким чином, заявлене позивачем право підлягає захистові, а пред`явлений позов задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст. 259, 263-265, 280-282, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Димерської селищної ради, треті особи: Громадська організація Садове товариство «Гідробудівельник», ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на садовий будинок під літерою «А», загальною площею 43,2 кв. м., сарай під літерою «Б», гараж під літерою «В», сарай під літерою «Г», убиральню під літерою «Д», літній душ під літерою «Е», колонку І, огорожу 1-4, та на земельну ділянку площею 0,0608 га,, з цільовим призначенням для ведення садівництва, кадастровий номер 322188240020:233:0116, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Повне судове рішення складено 19 серпня 2024 року.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вишгородського районного суду Київської області.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП: НОМЕР_6 , адреса: АДРЕСА_3 .

Відповідач: Димерська селищна рада Вишгородського району Київської області, код ЄДРПОУ 04359488, адреса: 07330, Київська область, Вишгородський район, смт. Димер, вул. Соборна, 19.

Третя особа1: Громадська організація Садове товариство «Гідробудівельник», код ЄДРПОУ 26247092, адреса: 07335, Київська область, Вишгородський район, сел. Димер, вул. Стовпова, 27.

Третя особа 2: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , АДРЕСА_4 .

Третя особа3: ОСОБА_3 , адреса: АДРЕСА_5 , Російська Федерація.

Суддя Д.А. Свєтушкіна

СудВишгородський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення07.08.2024
Оприлюднено22.08.2024
Номер документу121105538
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —363/6443/23

Ухвала від 26.04.2024

Цивільне

Вишгородський районний суд Київської області

Свєтушкіна Д. А.

Рішення від 07.08.2024

Цивільне

Вишгородський районний суд Київської області

Свєтушкіна Д. А.

Рішення від 07.08.2024

Цивільне

Вишгородський районний суд Київської області

Свєтушкіна Д. А.

Ухвала від 15.02.2024

Цивільне

Вишгородський районний суд Київської області

Свєтушкіна Д. А.

Ухвала від 19.12.2023

Цивільне

Вишгородський районний суд Київської області

Свєтушкіна Д. А.

Ухвала від 16.11.2023

Цивільне

Вишгородський районний суд Київської області

Свєтушкіна Д. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні