Постанова
від 14.08.2024 по справі 907/777/23
ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" серпня 2024 р. Справа №907/777/23

м. Львів

Західний апеляційний господарський суд, в складі колегії:

головуючого (судді-доповідача): Бойко С.М.,

суддів: Бонк Т.Б.,

Якімець Г.Г.,

секретар судового засідання Гавриляк І.В.

явка представників сторін:

від позивача Чекан В.В.

від відповідача Ламбрух О.С.

розглянув апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю Астра б/н від 10.06.2024,

на рішення Господарського суду Закарпатської області від 07.05.2024 суддя: Пригара Л.І., м. Ужгород, повний текст рішення складено 29.05.2024,

у справі №907/777/23

за позовом приватного акціонерного товариства Закарпаттяобленерго, с. Оноківці Ужгородського району Закарпатської області

до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю Астра, м. Берегове Закарпатської області

про стягнення 910 731,90 грн. вартості необлікованої електричної енергії,

В С Т А Н О В И В:

короткий зміст позовних вимог

18.08.2024 приватне акціонерне товариство Закарпаттяобленерго (надалі ПрАТ Закарпаттяобленерго) звернулося до Господарського суду Закарпатської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю Астра (надалі ТОВ Астра) про стягнення 910 731,90 грн. вартості необлікованої електричної енергії.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем Правил роздрібного ринку електричної енергії (надалі - ПРРЕЕ), затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018, а також тим, що перевіркою позивача було виявлено порушення відповідачем п. 5.5.5. ПРРЕЕ, а саме, пошкодження або відсутність розрахункових приладів обліку або інших дій споживача, що призвели до зміни показів засобів обліку (відсутність трансформатора струму на фазі В, що призвело до безоблікового споживання електричної енергії по фазі В).

Правовою підставою позову позивач зазначає ст. ст. 22, 526, 610, 612 ЦК України, ст.ст. 173-175, 193 ГК України.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Господарського суду Закарпатської області від 07.05.2024 позовні вимоги задоволено повністю.

Стягнуто з ТОВ «Астра» на користь ПрАТ «Закарпаттяобленерго» суму 910 731,90 грн. вартості необлікованої електричної енергії, а також 13 660,98 грн. на відшкодування витрат по сплаті судового збору.

Рішення обґрунтовано тим, що було допущено пошкодження або відсутність розрахункових приладів обліку або інших дій споживача, що призвели до зміни показів засобів обліку (відсутність трансформатора струму на фазі В, що призвело до безоблікового споживання електричної енергії по фазі В).

З огляду на виявлені порушення, ПрАТ «Закарпаттяобленерго», на підставі розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії за актом про порушення №134851 від 20.03.2023 було визначено обсяг вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем вимог ПРРЕЕ, а саме 135 822 кВт/год, що у вартісному еквіваленті становить 910 731,90 грн.

Суд першої інстанції також виходив з того, що відповідачем не спростовано факту споживання ним необлікованої електричної енергії на зазначену вище суму, а рішення позивача з розгляду акту №134851 від 20.03.2023 про порушення Правил користування електроенергією споживачем (оформленого протоколом №59 від 16.05.2023), не скасоване та не оскаржувалося ним.

Короткий зміст апеляційної скарги

В апеляційній скарзі відповідач (ТОВ Астра) просить рішення місцевого господарського суду скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, в зв`язку з неповним з`ясуванням обставин, що мають значення для справи, невідповідністю висновків, викладених в рішенні суду першої інстанції обставинам справи, порушення норм процесуального права та неправильним застосуванням норм матеріального права.

Узагальнені доводи апеляційної скарги

В обґрунтування доводів апеляційної скарги скаржник (ТОВ Астра) зазначає, що:

-позивачем не доведено настання строків оплати вартості за необліковану електричну енергію в розмірі 910 731,90 грн., а також не доведено прострочення виконання грошового зобов`язання відповідачем;

-посилається на відсутність доказів щодо отримання вимоги про оплату вартості за необліковану електричну енергію в розмірі 910 731,90 грн.;

-вважає помилковим висновок місцевого господарського суду про обгрунтованість вимог позивача щодо вартості необлікованої електричної енергії.

Узагальнені заперечення позивача

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, за змістом якого заперечує доводи апеляційної скарги, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, рішення місцевого господарського суду залишити без змін.

В обґрунтування доводів відзиву на апеляційну скаргу позивач посилається на те, що 27.06.2023 споживач отримав від ПрАТ «Закарпаттяобленерго» протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення від 16.06.2023 за № 47, розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії за актом про порушення та рахунок-фактуру № 110059 від 16.06.2023 на оплату вартості необлікованої електричної енергії, що підтверджується роздруківкою відстеження поштового відправлення за № 8941200339949.

Проте, всупереч п. 8.2.7. ПРРЕЕ, відповідач не оплатив розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунку.

У судовому засіданні 14.08.2024 представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги з підстав викладених в ній, просив апеляційну скаргу задоволити, рішення місцевого господарського суду скасувати.

Представник позивача заперечив проти доводів апеляційної скарги з підстав викладених у відзиві, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, рішення місцевого господарського суду без змін.

Згідно з ст. 269 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши доводи і заперечення, наведені в апеляційній скарзі та відзиві на апеляційну скаргу, перевіривши матеріали справи щодо правильності застосування судом першої інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення.

Згідно встановлених судом першої інстанції та неоспорених обставин, а також обставин, встановлених судом апеляційної інстанції, і визначених відповідно до них правовідносин вбачається

26.12.2018 ТОВ «Астра» підписано заяву-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, розміщеного на сайті оператора системи розподілу www.energo.uz.ua, внаслідок чого між ПрАТ «Закарпаттяобленерго» (оператор) та ТОВ «Астра» (споживачем) укладено Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 26.12.2018 (надалі - договір), за змістом якого цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії споживачам як послуги оператора системи.

Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього договору.

Згідно з п. 2.1. договору, оператор системи надає споживачу послуги з розподілу електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №309, та Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №310, за об`єктом споживача, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу за об`єктом споживача, який є додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи.

За змістом п. 3.1. договору, облік (у тому числі приладовий) електричної енергії, що передається оператором системи розподілу та споживається споживачем на межі балансової належності об`єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №311 (надалі - Кодекс комерційного обліку) та з урахуванням вимог цього Договору. За розрахункову одиницю розподіленого та спожитого обсягу електричної енергії береться одна кіловат година (кВт год).

Відповідно до підп. 1, 2, 3 п. 6.2. договору, споживач, серед іншого, зобов`язується: - виконувати умови цього договору; - забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів; - невідкладно повідомляти оператора системи про недоліки в роботі вузла вимірювання.

Згідно з підп. 6, 7 п. 7.1. договору, оператор системи, серед іншого, має право: - контролювати додержання споживачем вимог ПРРЕЕ; - складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору про розподіл електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці.

Межа відповідальності за стан та обслуговування електроустановок визначається відповідно до додатку 6 до цього договору (п. 12.3. договору).

Межа розподілу (точка розподілу електричної енергії) встановлюється на межі балансової належності мереж відповідно до акту розмежування балансової належності електричних мереж (за ознаками права власності) та експлуатаційної відповідальності сторін, який є додатком № 6 до договору споживача про розподіл електричної енергії.

Однолінійна схема (схема електропостачання споживача із зазначенням ліній, що живлять електроустановки споживача, і точок їх приєднання), відображається в додатку № 7 до договору споживача про розподіл електричної енергії.

Відомості про засіб (засоби) вимірювання обліку активної та реактивної електричної енергії, що використовується на об`єкті (об`єктах) споживача, сторона, відповідальна за збереження тощо зазначаються в додатку № 3 до договору споживача про розподіл електричної енергії.

Пунктом 8.6. договору визначено, що у разі порушення розрахункового обліку з вини споживача споживач сплачує оператору системи вартість необлікованої електричної енергії, визначену відповідно до вимог ПРРЕЕ.

Відповідно до п. 8.9. договору, у разі виявлення однією із сторін порушень умов Договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій, чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження.

Згідно з додатком 2 до договору, яким є Паспорт точки розподілу електричної енергії, зафіксовано наступні технічні параметри об`єкта споживача ТОВ «Астра» EIC-код точки: 62Z5250399771736: 1) вид об`єкту Торговий дім «Астра»; 2) адреса об`єкту: м. Берегово, пл. Героїв, будинок 6; 3) ступінь напруги/схема живлення за точкою розподілу 0,38 кВ/КТПП-75г Л-5 астра; 4) приєднана потужність за точкою розподілу 75 кВт.; 5) дозволена потужність 75 кВт.; 6) категорія надійності струмоприймачів 3: 7) встановлені запобіжники чи запобіжні автомати типу АВ на напругу 0,38 кВ, струм 250 А.

20.03.2023 уповноваженими працівниками ПрАТ «Закарпаттяобленерго» була проведена технічна перевірка на об`єкті відповідача Торговий дім «Астра», що знаходиться за адресою: пл. Героїв, будинок 6, м. Берегово, Закарпатська область, за результатами якої було виявлено порушення п. 5.5.5. ПРРЕЕ, а саме, пошкодження або відсутність розрахункових приладів обліку або інших дій споживача, що призвели до зміни показів засобів обліку (відсутність трансформатора струму на фазі В, що призвело до безоблікового споживання електричної енергії по фазі В).

Вказане порушення, відповідно до вимог п. 8.2.5. розділу 8.2. ПРРЕЕ, зафіксоване уповноваженими працівниками ПрАТ «Закарпаттяобленерго» у присутності представника споживача бухгалтера ТОВ «Астра» Каткової В.Т. шляхом складання акту про порушення за № 134851 від 20.03.2023, який підписаний представником споживача без будь-яких зауважень. Відповідно до п. 11 зазначеного акту споживача було повідомлено, що засідання комісії оператора системи з розгляду складеного акта про порушення відбудеться 20.04.2023 з 10 год. за адресою м. Мукачево, вул. Грушевського, 25.

20.04.2023 позивачем було проведено засідання комісії з розгляду акту про порушення №134851 від 20.03.2023 та прийнято рішення, оформлене протоколом №59 від 16.05.2023, щодо нарахування вартості необлікованої електричної енергії за порушення ПРРЕЕ в частині самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку в розмірі 236 173,89 грн.

Споживач звернувся до оператора системи (позивача) із заявою про комісійний перегляд акту про порушення №134851 від 20.03.2023. Позивачем було прийнято рішення про повторний розгляд акту про порушення на засіданні обласної комісії ПрАТ «Закарпаттяобленерго» та засобами поштового зв`язку (повідомлення №154-25/5667 від 01.06.2023) повідомлено відповідача про дату, час та місце засідання.

20.03.2023 на засіданні обласної комісії ПрАТ «Закарпаттяобленерго» з розгляду актів про порушення (акт про порушення за №134851 від 16.06.2023) в присутності представника споживача Якимець М.М., прийнято рішення, оформлене протоколом №47 від 16.06.2023, щодо нарахування відповідачу вартості необлікованої електричної енергії за період із 20.09.2022 по 20.03.2023 за формулою 4 п. 8.4.10. ПРРЕЕ на суму 910 731,90 грн.

Однак, зазначену суму відповідачем не сплачено, у зв`язку з чим позивач і звернувся з цим позовом до суду.

Відповідно до п. 1 ч. 2, ч. 3 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Згідно з ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є таке правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Зазначена норма кореспондується з приписами ст. 193 Господарського кодексу України.

Так, у відповідності до ч. 1, 7 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов`язання, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Відповідно до ч. 1 ст. 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України «Про ринок електричної енергії».

Як визначено преамбулою Закону України Про ринок електричної енергії, його норми визначають правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулюють відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

Відповідно до ч. 6 ст. 56 Закону України «Про ринок електричної енергії» постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.

Частиною 3 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» встановлено, що споживач зобов`язаний, зокрема, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.

Учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несанкціоноване втручання в роботу об`єктів електроенергетики тощо (ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії»).

Споживачем, згідно з п. 84 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії», є фізична особа, у тому числі фізична особа-підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.

Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, судами встановлено, що взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії врегульовані Законом України «Про ринок електричної енергії», а також Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі НКРЕКП) №312 від 14.03.2018 (надалі ПРРЕЕ).

Відповідно до п. 1.1.1 Правил вони регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами; учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.

Відповідно до п 2.3.4 ПРРЕЕ відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.

Згідно з пп. 5, 6, 10, 22, 25 п. 5.5.5 ПРРЕЕ роздрібного ринку електричної енергії споживач електричної енергії зобов`язаний, зокрема, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; утримувати власні мережі у стані, що відповідає вимогам нормативних документів; оперативно повідомляти центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки та охорони праці, електропостачальника та оператора системи, а також тих учасників роздрібного ринку, які зареєструвались в адміністратора комерційного обліку як постачальники послуг комерційного обліку, відповідно до їх повноважень про: порушення схеми розрахункового обліку електричної енергії, несправності в роботі автоматизованих систем обліку і розрахункових засобів комерційного обліку, що належать споживачу за ознакою права власності (користування) або встановлені на території споживача; порушення, які пов`язані з відключенням ліній живлення, пошкодженням основного устаткування, ураженням електричним струмом людей і тварин, а також пожежі, викликані несправністю електроустановок споживача або електроустановок, розташованих на території споживача; порушення умов використання договірного обсягу споживання електричної енергії, графіків обмеження споживання електричної енергії, обмеження споживання електричної потужності, аварійних відключень споживачів електричної енергії, спеціальних графіків аварійних відключень; виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

Пунктом 1.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії визначено, що необлікована електрична енергія обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.

Згідно з пунктом 8.2.5 Правил у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача. У разі відмови споживача або представника споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома незаінтересованими особами (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення їх осіб. Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.

Відповідно до п. 8.2.6 Правил, на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Так, в порядку, передбаченому п. 8.2.6 Правил, комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи; споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення; рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі, що передбачено вказаним пунктом Правил, зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

У разі незгоди споживача з фактом крадіжки електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії, як визначено п. 8.2.7 Правил, оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії; спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення, при визначенні розміру суми збитків, належної до оплати, а також при здійсненні платежів, вирішуються у судовому порядку.

Отже, Правила встановлюють судовий порядок вирішення питань, що виникли між сторонами, у т.ч. при складенні акта про порушення та визначенні розміру сум, належних до сплати.

Щодо визначення розміру суми, належної до сплати.

Відповідно до абз. 1 п. 8.4.1. ПРРЕЕ, оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.

Згідно з підп. 3 п. 8.4.2. ПРРЕЕ, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень, як, зокрема, пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо).

На підставі п. 8.4.7. ПРРЕЕ, розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється виходячи з: вартості середньомісячних витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години (кВтгод) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу у період порушення споживачем цих Правил (Ц, грн/кВтгод); величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (W доб, кВтгод); кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил (Д, день).

Підпунктом 1 пункту 8.4.8. ПРРЕЕ визначено, що кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил) у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 3 (у частині пошкодження/відсутності засобів вимірювальної техніки та/або пломб, та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені пломби) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Відповідно до абз. 9 п. 8.4.8. ПРРЕЕ, кількість робочих днів електроустановки непобутового споживача визначається виходячи з умов договору споживача з оператором системи.

За змістом п. 8.4.10. ПРРЕЕ, у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (W доб, кВтгод) розраховується за формулою (4) W доб = P t доб K в, де Р потужність (кВт), визначена як: 1) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складення акта про порушення струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи); 2) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи); 3) дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність); t доб тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год). У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача t доб приймається рівним 8 год; K в - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).

Відповідно до положень ПРРЕЕ, тривалість роботи обладнання споживача на об`єкті Торговий дім «Астра» протягом доби та тижня визначена Додатком до Договору б/н від 31.01.2013 про внесення змін і доповнень до Договору про постачання електричної енергії №Р06/01-0059 від 25.01.2007 та викладення його в іншій редакції, а саме, 24 години, 7 днів на тиждень, та для здійснення розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії визначено кількість робочих днів електроустановки споживача у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Потужність об`єкта за вказаною адресою, взята для розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, визначена в паспорті точки розподілу, який є Додатком 2 до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та становить 75 кВт.

Середня вартість витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу протягом відповідного календарного місяця (цінового періоду), за який здійснюється розрахунок, зазначена у розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії за актом про порушення.

Таким чином, розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії за актом про порушення №134851 від 20.03.2023 виконано відповідно до положень ПРРЕЕ, і за результатами його проведення обсяг електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем вимог ПРРЕЕ, склав 135 822 кВт/год, що у вартісному еквіваленті становить суму 910 731,90 грн.

Отже, враховуючи наведене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що вимоги позивача стосовно стягнення з відповідача вартості необлікованої електричної енергії в розмірі 910 731,90 грн. є документально доведеними та обґрунтованими, а апелянтом в свою чергу, належними і допустимими доказами не спростовано.

Як вже зазначалося вище, 16.06.2023 на засіданні обласної комісії по розгляду актів ПрАТ «Закарпаттяобленерго» був здійснений розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії за актом про порушення № 134851 від 20.03.2023 та споживачу був виписаний рахунок-фактура № 110059 від 16.06.2023 на оплату вартості необлікованої електричної енергії. Споживач відмовився від отримання вказаного рахунку.

20.06.2023 споживачу було направлено протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення від 16.06.2023 за № 47, розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії за актом про порушення та рахунок-фактуру № 110059 від 16.06.2023 на оплату вартості необлікованої електричної енергії, що підтверджується супровідним листом за № 154-25/5960 від 19.06.2023 та поштовим відправленням за № 8941200339949.

27.06.2023 зазначені документи отримані споживачем, що підтверджується роздруківкою відстеження поштового відправлення за № 8941200339949, що в свою чергу спростовує доводи апелянта про протилежне (відсутність доказів щодо отримання вимоги про оплату вартості за необліковану електричну енергію в розмірі 910 731,90 грн.).

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами, споживач не здійснив оплату вартості необлікованої електричної енергії за актом про порушення № 134851 від 20.03.2023, згідно рахунку-фактури № 110059 від 16.06.2023, який був вручений відповідачу, протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунку.

Відповідно до п.8.2.7. ПРРЕЕ, кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунку (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

Отже, враховуючи наведене, спростовуються доводи апеляційної скарги про те, що строк оплати вартості за необліковану електричну енергію в розмірі 910 731,90 грн. не настав.

З огляду на викладене, апеляційний господарський суд погоджується з висновками місцевого господарського суду та зазначає, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження.

Доводи відзиву на апеляційну скаргу про те, що отримавши розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії за актом про порушення та рахунок-фактуру № 110059 від 16.06.2023 на оплату вартості необлікованої електричної енергії відповідач всупереч п. 8.2.7. ПРРЕЕ не оплатив розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунку, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні та враховуються апеляційним господарським судом.

Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги

Рішення Господарського суду Закарпатської області прийняте з дотриманням вимог норм матеріального і процесуального права, а тому підлягає залишенню без змін.

Заперечення позивача, викладені у відзиві на апеляційну скаргу відповідають фактичним обставинам по справі, а тому апеляційний суд враховує їх як обґрунтовані.

Апелянтом не спростовано висновки суду першої інстанції, які тягнуть за собою наслідки у вигляді скасування прийнятого судового рішення, оскільки не доведено неправильного застосування норм матеріального і процесуального права, а тому апеляційна скарга товариства з обмеженою відповідальністю Астра б/н від 10.06.2024 підлягає залишенню без задоволення.

Відповідно до ст. 236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Якщо одна із сторін визнала пред`явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 191 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1-3 статті 86 ГПК України (в редакції Закону №132-IX від 20.09.2019), суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до частини 1 статті 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи залишення апеляційної скарги без задоволення, апеляційний господарський суд дійшов до висновку про покладення на апелянта судового збору в розмірі 20 491,47 грн., який сплачений згідно з платіжною інструкцією за № 1137 від 10.06.2024.

Керуючись ст.ст. 86, 269, 270, 275, 276, 282 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ :

рішення Господарського суду Закарпатської області від 07.05.2024 у справі № 907/777/23 залишити без змін.

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю Астра б/н від 10.06.2024 залишити без задоволення.

Судовий збір в розмірі 20 491,47 грн. покласти на апелянта.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня її проголошення згідно зі ст.ст. 286-289 ГПК України.

Справу скерувати на адресу місцевого господарського суду.

Головуючий суддя Бойко С.М.

Судді Бонк Т.Б.

Якімець Г.Г.

Повний текст постанови складено 19.08.2024

СудЗахідний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення14.08.2024
Оприлюднено22.08.2024
Номер документу121123361
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —907/777/23

Судовий наказ від 18.12.2024

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Пригара Л.І.

Повістка від 30.10.2024

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Пригара Л.І.

Судовий наказ від 02.10.2024

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Пригара Л.І.

Судовий наказ від 02.10.2024

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Пригара Л.І.

Ухвала від 02.10.2024

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Пригара Л.І.

Повістка від 04.09.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бойко Світлана Михайлівна

Ухвала від 05.09.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Малашенкова Т.М.

Ухвала від 23.08.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бойко Світлана Михайлівна

Постанова від 14.08.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бойко Світлана Михайлівна

Ухвала від 13.08.2024

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Пригара Л.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні