Справа № 450/3306/24 Провадження № 2-о/450/183/24
УХВАЛА
судового засідання
15 серпня 2024 року Пустомитівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого-судді Кукса Д.А.
присяжних Боцвіна В.С., Скочиляса П.Я.
секретаря судових засідань Качмар М.З.
за участю заявника ОСОБА_1
представника ОСОБА_2 адвоката Сторонського І.О.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Пустомити цивільну справу за заявою ОСОБА_1 ,заінтересована сторонаОрган опікиі піклуванняПустомитівської міськоїради про визнання особи недієздатною та встановлення опіки і призначення опікуна, -
в с т а н о в и в:
В провадженні Пустомитівського районного суду Львівської області знаходиться цивільна справа за заявою ОСОБА_1 ,заінтересована сторонаОрган опікиі піклуванняПустомитівської міськоїради про визнання особи недієздатною та встановлення опіки і призначення опікуна.
У підготовчому судовому засіданні заявник заявив клопотання про призначення у справі судово-психіатричної експертизи ОСОБА_2 ..
Представник ОСОБА_2 не заперечив щодо призначення експертизи.
Заслухавши пояснення заявник, та представника ОСОБА_2 , дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що клопотання заявника слід задоволити, виходячи з наступного.
Згідно з ч. 1, 4 ст. 103 ЦПК Українисуд призначає експертизу у справі для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо. Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Статтеюст.105ЦПК Українивизначено,що призначенняекспертизи єобов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.
Відповідно до ч.1 ст. 298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлено 1 групу інвалідності (психіатрична МСЕК №1) безтерміново.
Згідно ст. 21 Закону України «Про психіатричну допомогу» судово-психіатрична експертиза в адміністративних, цивільних справах, у кримінальному провадженні призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
Відповідно до ч. 3ст. 7 Закону України «Про судовуекспертизу» виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.
Відповідно до ст. 104 ЦПК України,ст. 7-1 Закону України «Про судову експертизу» про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Організація проведення судово- психіатричної експертизи регулюється наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.05.2018 року №865 «Про затвердження Порядку проведення судово психіатричної експертизи», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 червня 2018 року за № 719/32171.
Так, згідно правової позиції, викладеної у постанові Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 19.10.2016 року у справі № 6-384цс16, за положеннями частини першої статті 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Як вбачається із роз`яснень, даних в п.4 постанови Пленуму ВСУ від 28.03.1972 року №3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» п.14постанови Пленуму Верховного Суду України №8 від 30.05.1997 року «Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах»судова психіатрична експертиза обов`язково призначається для визначення психічного стану особи в справах про визнання громадян недієздатними.
Враховуючи, що наявні дані про психічний розлад здоров`я ОСОБА_2 , а вирішення питання про те, чи може вона усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними потребує спеціальних знань в сфері психіатрії, суд вважає за необхідне призначити у справі судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам Львівської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків МОЗ України»(м. Львів, вул. Кульпарківська, 95).
Згідно з п. 5 ч. 1 ст.252 та п. 9 ч. 1 ст.253 ЦПК Українисуд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення експертизи. У випадку призначення експертизи провадження зупиняється на час проведення експертизи на час проведення експертизи.
Враховуючи, що для проведення експертизи потрібний значний період часу, експертиза буде проводитись поза межами суду, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі до отримання висновку експерта.
Керуючись ст. ст.103-105, 252,253,259-261,298, 353, 354 ЦПК України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Призначити у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 ,заінтересована сторонаОрган опікиі піклуванняПустомитівської міськоїради про визнання особи недієздатною та встановлення опіки і призначення опікуна, судово- психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
Чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , психічним захворювання, якщо так, то з якого часу?
Чи є захворювання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , хронічним і стійким?
Чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за своїм психічним станом здоров`я усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?
Чи потребує ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , стороннього догляду та встановлення над ним опіки?
Чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , брати участь в судових засіданнях?
Виконання експертизи доручити експертам Львівської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» /79021, м.Львів, вул. Кульпарківська, 95/.
Попередити експерта про кримінальну відповідальність передбачену ст. ст. 384, 385 КК України за дачу завідомо неправдивого висновку та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.
В розпорядження експерта направити копію ухвали та матеріали даної справи.
Провадження у справі на час проведення експертизи - зупинити.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після підписання її судом.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15 - денний строк з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повної ухвали суду.
Повний текст ухвали виготовлено 20.08.2024.
Суддя Д.А. Кукса
Присяжні: В.С. Боцвін
П.Я. Скочиляс
Суд | Пустомитівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 15.08.2024 |
Оприлюднено | 22.08.2024 |
Номер документу | 121127343 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: |
Цивільне
Пустомитівський районний суд Львівської області
Кукса Д. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні