Справа № 206/3180/24
Провадження № 2/206/1309/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 серпня 2024 року м. Дніпро
Самарський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Прінь І.П.,
за участі секретаря Погребної А.О.,
позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: орган опіки та піклування Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради,про розірвання шлюбу, визначення місця проживання дитини,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дитини. Свої вимоги обґрунтував тим, що 04.11.2005 року між ними було зареєстровано шлюб, про що Жовтневим відділом реєстрації актів цивільного стану Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області в книзі реєстрації шлюбів зроблено відповідний актовий запис № 1235. Від шлюбу мають двох синів: повнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживає з позивачем. Спільне життя з відповідачем не склалося ще до початку військової агресії російської федерації проти України/ Через різні погляди на життя та на сімейні проблеми між ними не було взаєморозуміння. З березня 2022 року вони проживають окремо. На даний час не підтримують сімейні стосунки і шлюбні відносини існують тільки формально. Спільне господарство не ведеться. Відповідач починаючи з березня 2022 року більшість часу знаходиться за кордоном зі старшим сином, а молодший чин Лев проживає разом з позивачем та знаходиться на його утриманні і вихованні. Позивач просив розірвати шлюбу та визначити місце проживання дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 разом з батьком ОСОБА_1 , залишивши на його утриманні та самостійному вихованні.
25.07.2024 року на адресу суду надійшла спільна заява позивача ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про затвердження укладеної між ними мирової угоди у цій справі. До заяви додана підписана сторонами мирова угода від 22.07.2024 року, у якій сторони досягли згоди про наступне:
«1. Позивач та Відповідач погоджуються розірвати шлюб, укладений між ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , який було зареєстровано 04 листопада 2005року Жовтневим відділом реєстрації актів цивільного стану Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області, актовий запис №1235.
2. Встановити факт, що ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , є чоловіком, який самостійно виховує та утримує малолітню дитину до 18років: сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 від ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження, про що Самарським відділом реєстрації актів цивільного стану Дніпропетровського міського управління юстиції у Дніпропетровській області 04травня 2011 року складено відповідний актовий запис за № 291 для сина ОСОБА_4 .
3. Визначити місце проживання малолітньої дитини - сина ОСОБА_4 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 разом з батьком - ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , залишивши на його утриманні та самостійному вихованні.
4. Батько ОСОБА_1 , самостійно приймає рішення стосовно виховання, утримання, навчання, розвитку, лікування малолітньої дитини, вирішує та визначає ті навчальні та спортивні, творчі заклади для сина, які на його думку є найкращими для розвитку його здібностей.
5. За взаємною згодою Сторони домовились, шо батько ОСОБА_1 буде самостійно займатися вихованням своєї дитини: сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та матеріально утримувати його, на свій розсуд на користь дитини до ї повноліття одноособово вирішувати всі фінансові, матеріальні та моральні питання, що пов`язані з вихованням дитини, у тому числі щодо оформлення та підписання необхідних документів, плати за проїзд, лікування,проживання, харчування, проходження навчання та відвідування шкільного/навчального/спортивного та/або лікувального закладів тощо, 3 правом представництва інтересів дитини з цих питань у компетентних державних або недержавних органах, у тому числі у органах місцевого самоврядування таїх структурних підрозділах, правоохоронних органах, судах, митниці та прикордонній службі,адміністраціях шкільних/навчальних/спортивних та/або лікувальних закладах, а також у взаємодії з фізичними та/або юридичними особами, самостійно та невідкладно, в інтересах дитини, та не отримуючи письмового дозволу (згоди) матері - ОСОБА_2 приймати рішення щодо виїзду за державний кордон України разом з дитиною з метою лікування, навчання, відпочинку сина ОСОБА_4 або у разі запобігання нагальної потреби при запобіганні загрози його життю та здоров`ю внаслідок бойових дій, які веде проти України російська федерація, тощо.
б. Батько зобов`язується брати участь у вихованні та духовному розвитку дитини, незалежно від стосунків з матір`ю. Батько зобов`язується не втручатися в особисте житя ОСОБА_2 , не налаштовувати дитину проти матері, незважаючи на те, що дитина постійно проживає з ним.
7. Позивач дозволяє ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , залишити після розірвання шлюбу прізвище « ОСОБА_6 ».
8. Ця Мирова угода, вважається укладеною та діє, до часу настання повноліття сина ОСОБА_4 від ОСОБА_2 , шо підтверджується свідоцтвом про народження, про що Самарським відділом реєстрації актів цивільного стану Дніпропетровського міського управління юстиції у Дніпропетровській області 04.05.2011 року складено актовий запис за № 291.
9. По досягненні самої дитиною чотирнадцятирічного віку місце проживання такої дитини буде визначено бажанням самої дитини.
10. Усі судові витрати (судовий збір) покладаються на сторону,яка їx понесла, та іншою стороною не відшкодовуються.
11. За згодою сторін в період дії цієї Мирової угоди зміни та доповнення вносяться щодо неї шляхом укладення додаткового нотаріального посвідчення договору між сторонами.
12. Після підписання цієї мирової угоди, претензії Сторін щодо вищезазначеного кола питань вважаються врегульованими.
13. Сторони підтверджують, що умови цієї Мирової угоди відповідають їх волі, дана угода укладена добровільно та без жодного примусу, угода не є фіктивною чи удаваною, а наміри Сторін відповідають змісту зобов`язань, визначених Мировою угодою.
14. Сторони зобов`язуються сумлінно виконувати умови, передбачені цією Мировою Угодою.»
Позивач в судовому засідання просив затвердити укладену мирову угоду.
Відповідач в судове засідання не з`явилася. Подала заяву про розгляд заяви про затвердження мирової угоди за її відсутності.
Представник органу опіки та піклування Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради в судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив, висновок органу опіки та піклування суду не подав.
Відповідно до ч.7 ст. 47 ЦПК України сторони можуть примиритися, у тому числі шляхом медіації, на будь-якій стадії судового процесу. Результат домовленості сторін може бути оформлений мировою угодою.
Перевіривши доводи заяви про затвердження мирової угоди та умови мирової угоди, суд дійшов такого висновку.
Одним із принципів цивільного судочинства є диспозитивність, що відповідно до частини третьої статті 13 ЦПК України передбачає у тому числі можливість для учасника справи розпоряджатися своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Відповідно до положень статті 207 ЦПК України мирова угода укладається сторонами з метою врегулювання спору на підставі взаємних поступок і має стосуватися лише прав та обов`язків сторін. У мировій угоді сторони можуть вийти за межі предмета спору за умови, що мирова угода не порушує прав чи охоронюваних законом інтересів третіх осіб.
Сторони можуть укласти мирову угоду і повідомити про це суд, зробивши спільну письмову заяву, на будь-якій стадії судового процесу.
До ухвалення судового рішення у зв`язку з укладенням сторонами мирової угоди суд роз`яснює сторонам наслідки такого рішення, перевіряє, чи не обмежені представники сторін вчинити відповідні дії.
Укладена сторонами мирова угода затверджується ухвалою суду, в резолютивній частині якої зазначаються умови угоди. Затверджуючи мирову угоду, суд цією ж ухвалою одночасно закриває провадження у справі.
Суд постановляє ухвалу про відмову у затвердженні мирової угоди і продовжує судовий розгляд, якщо:
1) умови мирової угоди суперечать закону чи порушують права чи охоронювані законом інтереси інших осіб, є невиконуваними; або
2) одну із сторін мирової угоди представляє її законний представник, дії якого суперечать інтересам особи, яку він представляє.
Дослідивши умови мирової угоди, суд дійшов висновку про те, що подана сторонами мирова угода від 22липня 2024 року не відповідає вимогам статті 207 ЦПК України, суперечить закону, є невиконуваною.
У мировій угоді, яка подана сторонами Верховному Суду для затвердження, об`єднано вимоги про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дитини.
Що стосується мирової угоди про розірвання шлюбу, то в цій частині слід відмовити у затвердженні мирової угоди, оскільки відповідно достатті 110 СК Українирозірвання шлюбуможливе лише за рішенням суду. Тому, у будь-якому випадку такі умови мирової угоди є невиконуваними.
Оскільки розірвання шлюбу між подружжям, яке має дітей, в імперативному порядку здійснюється лише судом, то затвердити мирову угоду є неможливим, вона порушує вимоги закону, що є підставою для відмови у затвердженні мирової угоди і продовження судового розгляду (пункт 1 частини п`ятоїстатті 207 ЦПК України).
Що стосується мирової угоди сторін щодо визначення місця проживання дитини, то в цій частині вона також не може бути затверджена судом з таких підстав.
Батьки малолітньої дитини, сторони у справі, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, тому передали спір до суду, який при розгляді справи враховує висновки органу опіки та піклування (стаття 19 СК України), його участь у справі є обов`язковою.
Ухвалою суду від 24 червня 2024 року до участі у справі було залучено третю особа орган опіки та піклування Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради та зобов`язано надати суду висновок щодо розв`язання даного спору.
Згідно з частиною другою статті 160 СК України місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини.
Однак умови мирової угоди не містять відомостей про те, що вона була укладена в присутності представника органу опіки та піклування, який до цього з`ясував думку дитини щодо визначення місця її проживання разом з батьком. Тобто, згода дитини не знайшла свого відображення у даній мировій угоди.
При цьому умови мирової угоди виходять за межі предмета спору, так як, крім питання визначення місця проживання неповнолітньої дитини, вони визначають умови участі у вихованні дитини, що є іншим предметом позовних вимог, а таких вимог ОСОБА_1 не заявляв.
Таким чином,суд приходитьдо висновку,що умови мировоїугоди суперечатьстатті 207ЦПК України,так якв укладеніймировій угодіне відображеназгода самої дитини на визначення його проживання разом з батьком.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 47, 207, 208 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Відмовити у затвердженні мирової угоди, укладеної 22.07.2024 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Продовжити підготовче провадження у даній справі.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повне судове рішення складено 22.08.2024 року.
Суддя І.П. Прінь
Суд | Самарський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 20.08.2024 |
Оприлюднено | 23.08.2024 |
Номер документу | 121139947 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Самарський районний суд м.Дніпропетровська
Прінь І. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні