ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 серпня 2024 року м. Чернівці
справа № 727/9312/22
провадження №22-ц/822/611/24
Чернівецький апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого Перепелюк І. Б.
суддів: Литвинюк І.М., Одинака О.О.
секретар Факас А.В.
розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Шевченківського районного суду м.Чернівців від 20 травня 2024 року в цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Відділ державної реєстрації актів цивільного стану м.Чернівців Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини,
встановив:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Відділ державної реєстрації актів цивільного стану м.Чернівців Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини.
19.05.2024 року позивачка ОСОБА_2 подала до суду заяву про залишення її позову без розгляду.
Короткий зміст ухвали суду першої інстанції
Ухвалою Шевченківського районного суду м.Чернівців від 20 травня 2024 року заяву позивачки задоволено.
Позовну заяву ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Відділ державної реєстрації актів цивільного стану м.Чернівців Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини, залишено без розгляду.
Роз`яснено позивачці, що залишення позовної заяви без розгляду, не позбавляє її права повторно звернутися до суду.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати ухвалу Шевченківського районного суду м.Чернівців від 20 травня 2024 року, справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 вважає ухвалу суду такою, що підлягає скасуванню, оскільки суд першої інстанції порушив норми процесуального права, неповно встановив фактичні обставини справи та неправильно застосував норми матеріального права.
Вважає, що залишення позову без розгляду призведе до порушення прав дитини, в інтересах якої подано позов та прав відповідача, що є недопустимим у демократичному суспільстві.
Короткий зміст відзиву на апеляційну скаргу
У відзиві на апеляційну скаргу, позивач просить ухвалу суду залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Мотивувальна частина
Обставини справи, встановлені судом
Судом встановлено, що ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Відділ державної реєстрації актів цивільного стану м.Чернівців Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини.
19.05.2024 року позивачка ОСОБА_2 подала до суду заяву про залишення її позову без розгляду.
Позиція апеляційного суду, застосовані норми права та мотиви, з яких виходить суд при прийнятті постанови
Заслухавши доповідача, обговоривши доводи скарги та перевіривши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
За вимогами ч. ч. 1, 2, 5 ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
У ст.129 Конституції України однією із засад судочинства проголошено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Відповідно до п. п. 4 п. 5 ст. 12 ЦПК України суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи (за винятком тих осіб, які не мають цивільної процесуальної дієздатності) в інтересах яких заявлено вимоги (принцип диспозитивності цивільного судочинства).
Залишення позову без розгляду - це форма закінчення розгляду судом справи без прийняття рішення суду у зв`язку із виявленням обставин, які перешкоджають розглядові справи, але можуть бути усунуті в майбутньому.
Питання про залишення позову без розгляду регламентується положеннями ст. 257 ЦПК України. Згідно до п.5 ч.1 ст.257 ЦПК України суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо позивач до початку розгляду справи по суті подав заяву про залишення позову без розгляду.
Отже, право позивача (чи його представника) на ініціювання перед судом вирішення питання про залишення позову без розгляду може бути реалізоване до початку розгляду справи по суті.
З матеріалів справи встановлено, що ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівців від 09 травня 2024 року підготовче провадження у справі закрито та призначено її до розгляду по суті в судовому засіданні на 20.05.2024 року.
Зі змісту положень ст. 217 ЦПК України вбачається, що розгляд справи по суті розпочинається з оголошенням головуючим судового засідання відкритим.
До початку розгляду справи по суті 19.05.2024 року позивачка ОСОБА_2 подала до суду заяву про залишення її позову без розгляду.
Тобто, позивач скористалась процесуальним правом на залишення поданого нею позову без розгляду, яке не може бути обмежене судом, оскільки судовий розгляд у справі розпочато не було.
Враховуючи принцип диспозитивності цивільного процесу, суд дійшов висновку про залишення позовної заяви ОСОБА_2 без розгляду з підстав, передбачених п.5 ч.1 ст.257 ЦПК України.
Суд зобов`язаний залишити заяву без розгляду, якщо позивач або його представник звернулися з таким клопотанням.
Закріплене за позивачем право на подання заяви про залишення позову без розгляду є абсолютним і не залежить від думки інших учасників процесу. Сторони вільні розпоряджатися своїми правами на власний розсуд.
При цьому звернення із заявою про залишення заяви без розгляду робить неможливим вирішення спору, навіть якщо на цьому наполягає відповідач.
З урахуванням зазначеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність правових підстав, передбачених п. 5 ч. 1 ст. 257 ЦПК України, для залишення позовної заяви без розгляду, оскільки позивач скористався своїм процесуальним правом, на порядок реалізації якого воля інших учасників процесу не поширюється.
Доводи апелянта, що залишення позову без розгляду призведе до порушення прав дитини, в інтересах якої подано позов та прав відповідача, є недоречними, оскільки надане позивачу право на подання заяви про залишення позову без розгляду не залежить від думки інших учасників справи, і суд не зобов`язаний при вирішенні питання щодо залишення позову без розгляду з`ясовувати обставини, які стосуються суті справи або мотиви, у зв`язку з якими така заява подана.
Апелянтом не зазначено, а колегією суддів не встановлено порушення судом першої інстанції норм процесуального права.
Оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують правильність висновків суду першої інстанції та не дають підстав вважати, що судом порушені норми процесуального права, колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а оскаржувана ухвала залишенню без змін.
Висновки апеляційного суду за результатами розгляду апеляційної скарги
Ухвала суду першої інстанції постановлена з дотриманням норм процесуального права, що відповідно до ст. 375 ЦПК України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а ухвали - без змін.
Керуючись ст. ст. 367, 368, 374, 375, 382 - 384 ЦПК України, апеляційний суд
постановив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Ухвалу Шевченківського районного суду м.Чернівців від 20 травня 2024 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
На постанову може бути подана касаційна скарга до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Повна постанова складена 22 серпня 2024 року.
Головуючий І.Б. Перепелюк
Судді: І.М. Литвинюк
О.О. Одинак
Суд | Чернівецький апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.08.2024 |
Оприлюднено | 23.08.2024 |
Номер документу | 121150989 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Чернівецький апеляційний суд
Перепелюк І. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні