Справа № 2-5611/10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 жовтня 2010 року Ров еньківський міський суд Луга нської області
в складі: головуючого суд ді Жадана О.П .,
при секретарі Погорєловій С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі су ду міста Ровеньки цивільну с праву за позовом ОСОБА_1 д о Управління Пенсійного фон ду України в м. Ровен ьки Луганської області про с тягнення недоплаченої щоміс ячної державної соціальної д опомоги «Дітям війни» ,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду з позовом в якому вказу є, що відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальний зах ист дітей війни» вона відно ситься до категорії «діти в ійни», тому що народилась І НФОРМАЦІЯ_1 року. Відповідн о до ст. 6 зазначеного Закону, я кий набрав чинності з 01.01.2006 року вона має право на отримання щомісяця 30 % від мінімальної пенсії за віком, як підвищенн я до пенсії.
Згідно ч.1 прикінцевих п оложень Закону України «Про соціальний захист дітей війн и» №2195-ІV від 18.11.2004 року цей Закон набирає чинності з 01 січня 2006 р оку.
Таким чином, вона вважа є, що має право на отримання ви плат, передбачених ст. 6 Закону України «Про соціальний зах ист дітей війни» з 01 січня 2006 ро ку, але відповідні виплати ві дповідачем їй не проводились . На її письмове звернення до в ідповідача з проханням випл атити їй суми підвищення пен сії, виходячи з розміру 30 % мін імальної пенсії за віком, во на 28.07.2010 р. отримала відповідь п ро відмову у задоволенні її з аяви.
З відмовою відповідача незгодна, оскільки розмір мі німальної пенсії за віком зг ідно до ч.3 ст. 46 Конституції Укр аїни, ст.ст.1, 2 закону України «П ро прожитковий мінімум» від 15.07.1999 року повинен бути не нижче прожиткового мінімуму для о сіб, що втратили працездатні сть. Так, частиною 3 ст. 46 Консти туції України передбачено, щ о пенсії, інші види соціальни х виплат та допомоги, що є осно вним джерелом існування, маю ть забезпечувати рівень житт я, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого зак оном. Ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» від 15.07 19 99 року, що прийнятий на викона ння ч.3 ст.46 Конституції Україн и передбачає, що прожитковий мінімум застосовується у то му числі для визначення міні мальної пенсії за віком. Част ина 1 ст. 28 Закону України «Про з агальнообов' язкове держав не пенсійне страхування» пе редбачає визначення розміру мінімальної пенсії за віком на рівні прожиткового мінім уму для осіб, що втратили пра цездатність.
Просила зобов' язати Упр авління Пенсійного фонду Укр аїни в м. Ровеньки Луганської області виплатити їй недопл ачену, як дитині війни, щоміся чну державну соціальну допом огу за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р., з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р., 2009 рік.
У судовому засіданні пози вач уточнила свої позовні ви моги, просила визнати дії Уп равління Пенсійного фонду Ук раїни в м. Ровеньки Лугансько ї області щодо не нарахуванн я їй щомісячної доплати до пе нсії, як дитині війни за періо д з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 ро ку по 31.12.2008 року та з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року - незаконними. Зобов' язати Управління Пенсійного фонду України в м. Ровен ьки Луганської області здій снити їй нарахування та випл ату підвищення до пенсії у ро змірі 30 % мінімальної пенсії з а віком, як дитині війни, за пе ріод з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2 008 року по 31.12.2008 року та з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року, виходячи з розмір у мінімальної пенсії за віко м, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов' язкове державне пенсійне стр ахування», з урахуванням вст ановленого законодавством п рожиткового мінімуму для осі б, які втратили працездатніс ть та з урахуванням фактично виплачених сум. Стягнути з в ідповідача на її користь суд овий збір у сумі 3,40 грн., а також витрати на інформаційно-тех нічне забезпечення розгляду справи у сумі 37 грн.
Представник відпові дача в судове засідання не з' явилась, письмово повідомил а суд про те, що позовні вимог и позивача не визнає, оскільк и статтею 7 Закону України «Пр о соціальний захист дітей ві йни» передбачено, що фінансо ве забезпечення державних со ціальних гарантій, передбаче них цим Законом, здійснюєтьс я за рахунок коштів Державно го бюджету України.
Саме цим зумовлено заст осування норм Закону України «Про Державний бюджет Украї ни на 2006 рік», яким було зупинен о дію статті 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни».
Статтею 111 Закону Україн и «Про Державний бюджет Укра їни на 2007 рік» передбачено що у 2007 році підвищення до пенсії а бо щомісячного довічного гро шового утримання чи державно ї допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно д о статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей вій ни» виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яки х поширюється дія Закону Укр аїни «Про статус ветеранів в ійни, гарантії їх соціальног о захисту»), у розмірі 50 відсот ків від розміру надбавки, вст ановленої для учасників війн и.
Після того, як норми ціє ї статті були визнані Консти туційним Судом України не ві дповідаючими Конституції Ук раїни, жодним нормативним ак том не було передбачено, з яко го розміру необхідно розрахо вувати підвищення дітям війн и.
Після визнання Консти туційним Судом України норм Закону України» Про Державн ий бюджет на 2008 рік та про внесе ння змін до деяких законодав чих актів неконституційним и, розміри надбавок дітям вій ни були визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530. Саме в таких ро змірах управління Пенсійно го фонду України в м. Ровеньки Луганської області і виплач ує надбавку.
Визначення мінімально го розміру пенсії за віком на дано лише в статті 28 Закону Ук раїни «Про загальнообов'язко ве державне пенсійне страхув ання». Так, частиною першою ці єї статті встановлено, що при наявності у чоловіків 25, а у жі нок 20 років страхового стажу м інімальний розмір пенсії вст ановлюється у розмірі прожит кового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Пр и цьому, частиною третьою ціє ї статті встановлено, що міні мальний розмір пенсії за вік ом застосовується виключно д ля визначення розмірів пенсі й, призначених за цим Законом .
Таким чином, застосуван ня мінімального розміру пенс ії за віком, встановленого За коном України «Про загальноо бов' язкове державне пенсій не страхування» при розрахун ку підвищення, передбаченого статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей вій ни» є безпідставним. А іншого розміру мінімальної пенсії за віком, що застосовується д ля обчислення підвищення діт ям війни, законодавчо не вста новлено, у зв' язку з чим вваж ає, що вимоги ОСОБА_1 безпі дставні, суперечать чинному законодавству, а тому просил а у задоволенні позову відмо вити.
Вислухавши позивача, д ослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з на ступних підстав.
Судом встановлено, що п озивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦ ІЯ_1 року народження, має пр авовий статус дитини війни.
Відповідно до ст. 1 ЦПК Ук раїни, завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільн их справ з метою захисту пору шених, невизнаних або оспорю ваних прав, свобод чи інтерес ів фізичних осіб, прав та інт ересів юридичних осіб, інтер есів держави.
Статтею 19 Конституції У країни встановлено, що право вий порядок в Україні ґрунту ється на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути при мушений робити те, що не перед бачено законодавством. Орган и державної влади та органи м ісцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані д іяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що пе редбачені Конституцією та за конами України.
За Преамбулою Закону Ук раїни "Про загальнообов'язко ве державне пенсійне страхув ання " цей Закон, розроблений в ідповідно до Конституції Укр аїни та Основ законодавства України про загальнообов'язк ове державне соціальне страх ування, визначає принципи, за сади і механізми функціонува ння системи загальнообов'язк ового державного пенсійного страхування, призначення, пе рерахунку і виплати пенсій, н адання соціальних послуг з к оштів Пенсійного фонду, що фо рмуються за рахунок страхови х внесків роботодавців, бюдж етних та інших джерел, передб ачених цим Законом, а також ре гулює порядок формування Нак опичувального пенсійного фо нду та фінансування за рахун ок його коштів видатків на оп лату договорів страхування д овічних пенсій або одноразов их виплат застрахованим особ ам, членам їхніх сімей та інш им особам, передбаченим цим З аконом.
Статтею 58 зазначеного З акону на Пенсійний фонд покл адене керівництво та управлі ння солідарною системою, збі р, акумуляція та облік страхо вих внесків, призначення пен сії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обся зі фінансування та виплати п енсій, допомоги на поховання , здійснення контролю за ціль овим використанням коштів Пе нсійного фонду, вирішення пи тань, пов'язаних з веденням об ліку пенсійних активів застр ахованих осіб на накопичувал ьних пенсійних рахунках, зді йснення адміністративного у правління Накопичувальним ф ондом та інші функції, передб ачені Законом і статутом Пен сійного фонду.
Правовий статус дітей в ійни, визначає основи їх соці ального захисту та гарантії, їх соціальну захищеність шл яхом надання пільг і державн ої соціальної підтримки, вст ановлює Закон України "Про со ціальний захист дітей війни ".
Статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" передбачено, що дітям в ійни пенсії або щомісячне до вічне грошове утримання чи д ержавна соціальна допомога, що виплачується замість пенс ії, підвищуються на 30 відсоткі в мінімальної пенсії за віко м.
Пунктом 12 статті 71 Закону України «Про державний бюдж ет України на 2007 рік» було зупи нено на 2007 рік дію статті 6 Зако ну України "Про соціальний за хист дітей війни" з урахуванн ям статті 111 цього Закону, якою було встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щом ісячного довічного грошовог о утримання чи державної соц іальної допомоги, яка виплач ується замість пенсії, відпо відно до статті 6 Закону Украї ни «Про соціальний захист ді тей війни» виплачується особ ам, які є інвалідами (крім тих , на яких поширюється дія Зако ну України «Про статус ветер анів війни, гарантії їх соціа льного захисту»), у розмірі 50 в ідсотків від розміру надбавк и, встановленої для учасникі в війни.
Рішенням Конституційн ого Суду України N 6-рп/2007 від 9 ли пня 2007 року у справі N 1-29/2007 про соц іальні гарантії громадян був визнаний таким, що не відпові дає Конституції України (є не конституційним) пункт 12 статт і 71, стаття 111 Закону України "Пр о Державний бюджет України н а 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-V, я ким була зупинена на 2007 рік дія статті 6 Закону України "Про с оціальний захист дітей війни ".
Законом України «Про Де ржавний бюджет України на 2008 р ік» (п.41 розділу 2 внесення змін до деяких законодавчих акті в) текст статті 6 викладено в т акій редакції:
"Дітям війни (крім тих, на яки х поширюється дія Закону Укр аїни "Про статус ветеранів ві йни, гарантії їх соціального захисту") ( 3551-12 ) до пенсії або щом ісячного довічного грошовог о утримання чи державної соц іальної допомоги, що виплачу ється замість пенсії, виплач ується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для у часників війни.
Ветеранам війни, які ма ють право на отримання підви щення до пенсії або щомісячн ого довічного грошового утри мання чи державної соціально ї допомоги, що виплачується з амість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону Украї ни "Про статус ветеранів війн и, гарантії їх соціального за хисту" ( 3551-12 ) дане підвищення пр овадиться за їх вибором згід но з одним із законів.
Рішенням Конституційно го Суду України від 22.05.2008 року в изнано такими, що не відповід ають Конституції України ( 254к /96-ВР ) (є неконституційними), по ложення статті 67 розділу І, пу нктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 п ункту 35, пунктів 36-100 розділу II "Вн есення змін до деяких законо давчих актів України" та пунк ту 3 розділу III "Прикінцеві поло ження" Закону України "Про Дер жавний бюджет України на 2008 рі к та про внесення змін до деяк их законодавчих актів Україн и" ( 107-17 )
Рішення Конституційног о Суду України є обов'язковим и до виконання на території У країни, остаточними, не можут ь бути оскаржені та мають пре юдиціальне значення для суді в загальної юрисдикції при р озгляді ними позовів у зв'язк у з правовідносинами, які вин икли внаслідок дії положень статей зазначених законів, щ о визнані неконституційними .
Таким чином, позивач має право на виплату підвищення до пенсії за віком як дитині в ійни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з 09 липня 2007 рок у по 31 грудня 2007 року та з 22 травн я 2008 року по 31 грудня 2008 року.
За приписами абзацу 1 час тини 5, частини 3 статті 62 Закону України "Про державний бюдже т України на 2007 рік" № 489-У від 19 гр удня 2006 року (у редакції Закону України від 15 березня 2007 року N 7 49-У, який набрав чинності 28 бере зня 2007 року) для визначення мін імального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу п ершого частини першої статті 28 Закону України "Про загальн ообов'язкове державне пенсій не страхування" для осіб, які в тратили працездатність затв ерджений прожитковий мініму м на одну особу в розрахунку н а місяць: з 1 січня 2007 року - 380 грн. , з 1 квітня 2007 року - 410 грн. 06 коп., з 1 жовтня 2007 року - 415 грн. 11 коп.
Законом України «Про Де ржавний бюджет України на 2008 р ік та про внесення змін до дея ких законодавчих актів Украї ни" від 28 грудня 2007 року № 107-VI, що на брав чинності з 1 січня 2008 року, затверджений прожитковий мі німум на одну особу, яка втрат ила працездатність з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривни, з 1 жовтня - 498 гр ивень.
Таким чином, для позивач а розмір підвищення до пенсі ї повинен розраховуватися, в иходячи із наведених розмірі в.
Законом України «Про Де ржавний бюджет України на 2009 р ік» від 26.12.2008 року №835 - VI дію ст. 6 Закону України "Про соціаль ний захист дітей війни" не зуп инено та не скасовано, в цій ч астині положення Закону Укр аїни «Про Державний бюджет У країни на 2009 рік» до теперішнь ого часу не визнано неконсти туційними, тобто положення с т. 6 Закону України "Про соціал ьний захист дітей війни" у 2009 ро ці є чинними та підлягають за стосуванню.
Суд не приймає до уваги посилання представника від повідача на те, що на законода вчому рівні не визначено, яки м чином обчислюється розмір 30 % виплати дітям війни, а мінім альний розмір пенсії за віко м визначений Законом України "Про загальнообов'язкове де ржавне пенсійне страхування " застосовується лише при виз наченні розмірів пенсій, при значених за цим Законом, з огл яду на законодавство, відпов ідно до якого суд вирішує спр ави, закріплене статтею 8 ЦПК У країни, відповідно до ч. 8 якої , якщо спірні відносини не вре гульовані законом, суд засто совує закон, що регулює подіб ні за змістом відносини.
На підставі вищевикладено го, керуючись ст.ст. 1, 3, 6, 8, 10, 11, 88, 213, 214, 215, 218, 294 ЦПК України, ст. 19 Констит уції України, ст. 6 Закону Укра їни "Про соціальний захист ді тей війни" , ч.1 ст. 28 Закону Украї ни «Про загальнообов' язков е державне пенсійне страхува ння», суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити. Визн ати дії Управління Пенсійног о фонду України в м. Ров еньки Луганської області щод о не нарахування ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсі ї, як дитині війни, за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року та з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року - незаконними.
Зобов' язати Управлін ня Пенсійного фонду України в м. Ровеньки Луганської обла сті здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищен ня до пенсії у розмірі 30 % мінім альної пенсії за віком, як дит ині війни, за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 ро ку та з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року, ви ходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановлено ї ч.1 ст.28 Закону України «Про за гальнообов' язкове державн е пенсійне страхування», з ур ахуванням встановленого зак онодавством прожиткового мі німуму для осіб, які втратили працездатність, та з урахува нням фактично виплачених сум .
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м . Ровеньки Луганської област і , на користь ОСОБА_1 судо ві витрати, які складаються з судового збору у сумі 3,40 грн. т а витрат на інформаційно-тех нічне забезпечення розгляду цивільної справи у сумі 37 гр н.
Рішення може бути оск аржене до апеляційного суд у повністю або частково.
Апеляційна скарга на ріш ення суду може бути подана пр отягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які бра ли участь у справі, але не б ули присутні у судовому за сіданні під час проголошенн я судового рішення, можуть п одати апеляційну скаргу про тягом десяти днів з дня отрим ання копії цього рішення.
Суддя Жа дан О.П.
Суд | Ровеньківський міський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 25.10.2010 |
Оприлюднено | 11.11.2010 |
Номер документу | 12115744 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Сторожук Сергій Миколайович
Цивільне
Ровеньківський міський суд Луганської області
Жадан Олексій Петрович
Адміністративне
Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська
Подорець Оксана Борисівна
Цивільне
Артемівський міськрайонний суд Донецької області
Погрібна Наталя Миколаївна
Цивільне
Краматорський міський суд Донецької області
Ткачова Світлана Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні