Постанова
від 15.08.2024 по справі 921/135/24
ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" серпня 2024 р. Справа №921/135/24

Західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючої суддіОрищин Г.В.

суддівГалушко Н.А.

Желіка М.Б.

секретар судового засідання Хом`як Х.А.

розглянув апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Тернопільобленерго»

на рішення Господарського суду Тернопільської області від 13.05.2024 (повний текст рішення складено 17.05.2024, суддя Охотницька Н.В.)

у справі №921/135/24

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кеннер-Україна», с. Розвадів

до відповідача-1 Акціонерного товариства «Тернопільобленерго», м. Тернопіль

відповідача-2 Бережанського району електричних мереж Відкритого акціонерного товариства «Тернопільобленерго», м. Бережани,

про визнання дій протиправними

за участю представників:

від позивача Савчин В.З.

від відповідача 1 Балда-Денисюк Л.М.

від відповідача 2 не з`явились;

07.03.2024 Товариство з обмеженою відповідальністю (далі ТОВ) «Кеннер-Україна» звернулося до Господарського суду Тернопільської області з позовом про визнання протиправними дій представників ВАТ «Тернопільобленерго» та Бережанського району електричних мереж ВАТ «Тернопільобленерго» щодо повного припинення електропостачання (надання послуг розподілу електроенергії та перетікань реактивної електричної енергії) на об`єкті за адресою: Тернопільська область, м. Бережани, вул. Лепких №42А (ЕІС-код точки Т1 62Z0690442602028, Т2 62Z1441842158215).

В обґрунтування своїх позовних вимог ТОВ «Кеннер-Україна» зазначає, що відповідач-1 не виконав свої зобов`язання за типовим договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії та договором про надання послуг з забезпечення перетікань реактивної електричної енергії №13 від 15.04.2020, та 05.03.2024 протиправно припинив розподіл електричної енергії та забезпечення перетікань реактивної електричної енергії на об`єкті ТОВ «Кеннер-Україна» за адресою: Тернопільська обл., м. Бережани, вул. Лепких №42А, при цьому, повідомив ТОВ «Кеннер-Україна» про припинення електропостачання несвоєчасно, з порушенням вимог п.7.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії, які затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 (далі - ПРРЕЕ). Дані протиправні дії вчинялися відокремленим підрозділом ВАТ «Тернопільобленерго» - Бережанським районом електричних мереж ВАТ «Тернопільобленерго».

Господарський суд Тернопільської області в рішенні від 13.05.2024 у цій справі залишив без розгляду позовні вимоги щодо Бережанського району електричних мереж ВАТ «Тернопільобленерго»; позовні вимоги щодо АТ «Тернопільобленерго» задоволив; визнав протиправними дії представників ВАТ «Тернопільобленерго» (вул. Енергетична, 2, м. Тернопіль, код 00130725) щодо повного припинення електропостачання (надання послуг розподілу електроенергії та перетікань реактивної електричної енергії) на об`єкті за адресою: Тернопільська область, м. Бережани, вул. Лепких №42А (ЕІС-код точки Т1 62Z0690442602028, Т2 62Z1441842158215) та стягнув з відповідача-1 на користь позивача судовий збір.

Задовільняючи позовні вимоги ТОВ «Кеннер-Україна» в частині щодо АТ «Тернопільобленерго», місцевий господарський суд, на підставі наявних в матеріалах справи доказів, встановив, що попередження про припинення розподілу електричної енергії було отримано представником ТОВ «Кеннер-Україна» 05.03.2024. Отже, відповідач не переконався в належному повідомленні (отриманні такого попередження) позивача про припинення повністю або частково розподілу електроенергії - за 5 робочих днів до дня відключення, як це передбачено п.7.5 ПРРЕЕ та пунктом 10.1 договору споживача про надання послуг розподілу електричної енергії від 15.04.2020 №13, що є самостійною підставою для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій відповідача з припинення електропостачання установок позивача. Позовні вимоги, заявлені до Бережанського району електричних мереж Відкритого акціонерного товариства «Тернопільобленерго» за клопотанням представника позивача, у відповідності до ч. 1 ст. 226 ГПК України, залишено без розгляду.

АТ «Тернопільобленерго» не погодилося з ухваленим рішенням та оскаржило його в апеляційному порядку, звернувшись до Західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій як на підставу для скасування рішення місцевого господарського суду, покликається, зокрема, на таке:

-свої зобов`язання згідно договору щодо надання послуг з розподілу електричної енергії на об`єкти споживача відповідач виконує, а позивач, в порушення пп. 8 п. 6.2 договору та додатку №4 до договору, не здійснив оплату за послуги з розподілу електричної енергії у вищенаведеному обсязі. Суд першої інстанції правильно констатував, що позивач не виконав свої зобов`язання за договором в частині оплати 12756,30 грн. за послуги з розподілу електричної енергії на розрахунковий період березень 2024 року, що це є підставою для припинення надання послуг з розподілу електричної енергії та забезпечення перетікань реактивної електричної енергії;

-внаслідок означеного позивачем порушення договірних відносин відповідач 21.02.2024 року на зазначену в заяві-приєднанні від 15.04.2020 року поштову адресу: вул. Сагайдачного, 72, с. Розвадів Миколаївського р-ну (зараз Стрийський район) Львівської область, 81634, направив попередження №1 від 21.02.2024 року рекомендованим листом з вимогою оплатити заборгованість. Відповідач стверджує, що несвоєчасність отримання повідомлення про припинення надання послуг з розподілу електричної енергії була спричинена недобросовісною поведінкою позивача. АТ «Тернопільобленерго» Бережанський РЕМ надсилаючи лист не знало і не могло знати про те, що позивач не отримує пошту в селі Розвадів, Львівської області, а перенаправляє її у місто Миколаїв, Львівської області, або те що обслуговується він у відділенні пошти у місті Миколаїв. Лист №0600090748111 прибув у місце доставки у відділенні поштового зв`язку с. Розвадів 27.02.2024 р. Оператор системи розподілу виконав вимоги п. 7.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, щодо попередження не пізніше п`яти робочих днів (27, 28, 29 лютого та 1, 4 березня 2024року) до дня відключення. Водночас, третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв`язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення рекомендованим листом), згідно п. 7.5 Правил РРЕЕ вважається датою отримання таких попереджень, що також виконано з врахуванням надходження листа з попередженням у поштове відділення с. Розвадів, Львівської області, за адресою зазначеною в договорі;

-на переконання відповідача, позивач, в силу приписів п. 12.9 договору зобов`язаний був повідомити відповідача про поштове відділення зв`язку, в якому він обслуговується. Водночас, відповідач зазначає, що місцезнаходженням ТОВ «Кеннер-Україна» як юридичної особи є м. Миколаїв Стрийського району Львівської області, товариство обслуговується у Міському відділенні поштового зв`язку №81600 за адресою: вул. Возз`єднання, 7. Однак, позивач не здійснив зміни до договору у відповідності до п. 12.9 договору та не повідомив відповідача про зміну фактичного місцезнаходження.

З огляду на вказані обставини, відповідач просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення місцевого господарського суду, а в задоволенні позовних вимог ТОВ «Кеннер-Україна» відмовити.

Скориставшись своїм правом, наданим ст. 263 ГПК України, ТОВ «Кеннер-Україна» подало відзив на апеляційну скаргу, в якому заперечило доводи відповідача, покликаючись на таке:

-твердження апелянта про те, що несвоєчасність отримання попередження начебто спричинена ретроспективною недобросовісною поведінкою позивача є безпідставним, позаяк законодавством встановлений часовий взаємозв`язок між фактом вручення попередження не пізніше ніж за 5 робочих днів до дня відключення та можливістю здійснити таке відключення споживача. Тобто, саме апелянт повинен був переконатися в тому, що споживач (в даному випадку ТОВ «Кеннер-Україна») своєчасно отримав відповідне попередження, та лише після цього приступати до процедури припинення електропостачання. Апелянт мав можливість відслідкувати переміщення надісланого ним рекомендованим поштовим відправленням попередження № 1 від 21.02.2024 шляхом перевірки на сайті АТ «Укрпошта» чи шляхом подання відповідного запиту. Позивач наголошує, що такий обов`язок відповідача, як оператора системи, встановлений імперативною нормою права (п. 7.5 ПРРЕЕ в контексті п. 11.5.3 Кодексу системи розподілу та п. 10.1 Типового договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії). У разі з`ясування несвоєчасності отримання товариством такого попередження, за твердженням позивача, відповідач повинен був чинити дії, які б унеможливили порушення вказаних вимог нормативно-правових актів, прав позивача та не здійснювати процедури припинення електропостачання 05.03.2024;

-позивач зазначає, що не змінював свого місця знаходження, як про це стверджує апелянт. Водночас наголошує, що поштове відправлення № 0600090748111, надіслане відповідачем на адресу: 81634, Львівська область, Миколаївський район, село Розвадів, вул. Сагайдачного, б.72, належним чином дійшло до позивача та було отримано ним, що не заперечується сторонами. Таким чином, твердження апелянта про те, що місцезнаходженням ТОВ «Кеннер-Україна», як юридичної особи, є м. Миколаїв Львівської області та, відповідно, щодо обов`язку товариства повідомити відповідача про зміну місцязнаходження є безпідставними.

Підсумовуючи наведене, позивач просить судову колегію залишити оскаржуване рішення місцевого господарського суду без змін, а апеляційну скаргу АТ «Тернопільобленерго» - без задоволення.

Процесуальний хід розгляду даної справи відображено у відповідних ухвалах Західного апеляційного господарського суду.

В дане судове засідання прибули представники сторін, які підтримали свої доводи та заперечення, викладені, відповідно в апеляційній скарзі та у відзиві на неї.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, оцінивши подані сторонами докази на відповідність їх фактичним обставинам і матеріалам справи, судова колегія вважає, що підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування оскаржуваного рішення відсутні, з огляду на наступне:

Як вбачається з матеріалів справи, між Товариством з обмеженою відповідальністю «Кеннер-Україна» та Відкритим акціонерним товариством «Тернопільобленерго» існували господарські взаємовідносини з надання послуги з розподілу електричної енергії на підставі типового договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, укладеного шляхом підписання 15.04.2020 заяви-приєднання до умов договору споживача про розподіл електричної енергії за технічними даними паспорту точки розподілу за об`єктом споживача за адресою м. Бережани, вул. Лепких №42 А, ЕІС-код точки Т1 62Z0690442602028, Т2 62Z1441842158215; а також з надання послуг з забезпечення перетікань реактивної електричної енергії на підставі договору про надання послуг з забезпечення перетікань реактивної електричної енергії №13 від 15.04.2020.

За умовами п.1.1. типового договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії, споживачам (надалі - споживач) як послуги оператора системи. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України шляхом приєднання споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього договору.

Оператор системи розподілу, у відповідності до п.2.1. типового договору, надає споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №309, та Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в паспорті точки/точок розподілу за об`єктом споживача, який є додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи розподілу.

Підпунктом 4 п. 7.1. типового договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії передбачено право оператора системи розподілу обмежувати або припиняти розподіл електричної енергії споживачу у випадках та в порядку, передбачених ПРРЕЕ.

В пункті 10.1. договору передбачено, зокрема, що розподіл електричної енергії споживачу може бути обмежено або припинено оператором системи розподілу, з повідомленням споживача не пізніше ніж за 5 робочих днів у разі: відсутності у споживача персоналу для обслуговування електроустановок або договору на обслуговування електроустановок; споживання електричної енергії споживачем після закінчення строку дії цього договору; недопущення споживачем уповноважених представників оператора системи розподілу та/або органів виконавчої влади, на яких покладено відповідні обов`язки згідно з чинним законодавством, до власних електроустановок або розрахункових засобів обліку електроенергії; несплати споживачем відповідних платежів у терміни, встановлені додатком 4 "Порядок розрахунків" до цього договору.

Відповідно до п. 6 додатку №3 до договору споживача про надання послуг розподілу електричної енергії від 15.04.2020 №13 споживач до 20 числа, що передує розрахунковому періоду, здійснює 100% попередню оплату вартості послуг з розподілу електричної енергії на наступний розрахунковий період. Сума попередньої оплати для споживача, що не є побутовим, розраховується споживачем на основі прогнозованих значень, поданих споживачем в додатку 10.

Згідно з п.8 додатку №3, остаточний розрахунок за послуги з розподілу електричної енергії, оплата рахунків перетікання реактивної електроенергії та інших платежів згідно з умовами цього договору здійснюється на підставі рахунків, наданих оператором системи або самостійно сформованих в електронному вигляді через веб-сервіс "Персональний кабінет", який розміщений на http://my.toe.com.ua.)

Рахунок оплачується споживачем протягом 5 робочих днів від дня його отримання. Датою отримання рахунку споживачем вважається, зокрема, дата: його особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача; дата формування рахунку в персональному кабінеті споживача; третій день від дати отримання поштовим відділенням зв`язку, в якому обслуговується споживач (у разі направлення поштою рекомендованим листом).

В будь-якому разі споживач, що не є побутовим, зобов`язаний до 3 числа включно отримати (сформувати) рахунок на оплату.

Додаток №3 підписаний представниками сторін та містить відтиски печаток юридичних осіб.

Водночас, сторони підписали додаток 4а до договору споживача про надання послуг розподілу електричної енергії від 15.04.2020 №13, яким погодили при здійсненні розрахунків за послуги з розподілу електричної енергії використання системи онлайн-розрахунків "Персональний кабінет" на веб-сайті оператора системи за доменною адресою: на http://my.toe.com.ua. (далі - персональний кабінет), зокрема подання інформації щодо даних розрахункових засобів обліку, отримання актів про прийняття-передавання наданої послуги з розподілу електричної енергії, актів звірки взаємних розрахунків, отримання рахунків на оплату за послуги з розподілу електричної енергії та ін.

Щодо організації порядку онлайн-розрахунків сторони також погодили, що відповідно до п. 3.1. додатку №4а звіт про покази засобів обліку, акти про прийняття-передавання наданої послуги з розподілу електричної енергії, акти звірки взаємних розрахунків, рахунки на оплату за послуги з розподілу електричної енергії, повідомлення про припинення постачання електроенергії, та інші документи (далі - документи), якими сторони здійснюють обмін у процесі виконання цього договору, надаються сторонами в електронному вигляді через персональний кабінет.

Сторони визнають такі електронні документи, як офіційні.

Використання вказаної системи онлайн-розрахунків надає споживачу можливість, проте не зобов`язує, надавати документи в електронному вигляді для забезпечення виконання умов цього договору.

Відповідно до п. 3.2. додатку №4а споживач самостійно отримує рахунок на оплату з послуг розподілу електричної енергії у персональному кабінеті, який вважається таким, що наданий споживачу оператором системи. У разі необхідності, рахунок в паперовому вигляді споживач може отримати у відповідному підрозділі оператора системи.

Згідно з п. 3.3. додатку №4а у разі відсутності можливості отримання/відправлення електронних документів через персональний кабінет, споживач зобов`язаний подати/отримати документи в паперовому вигляді особисто у відповідний підрозділ оператора системи.

Разом з тим, між ТОВ «Кеннер-Україна» та ВАТ «Тернопільобленерго» було укладено договір про надання послуг з забезпечення перетікань реактивної електричної енергії №13 від 15.04.2020 (додаток №11 до договору споживача про надання послуг розподілу електричної енергії від 15.04.2020 №13), відповідно до п. 1.1 якого оператор системи надає послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії до електроустановок споживачів, що експлуатують електромагнітно незбалансовані установки з неефективним співвідношенням активної і реактивної потужності, а споживач вживає вичерпних технологічних заходів щодо забезпечення перетікань реактивної електричної енергії у своїх електричних мережах та/або здійснює оплату оператору системи за перетікання реактивної електричної енергії згідно з умовами цього договору та додатками до нього, що є його невід`ємними частинами.

В п.2.2 договору споживач зобов`язався, зокрема, виконувати умови цього договору; здійснювати оплату за перетікання реактивної електричної енергії згідно з порядком розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії (додаток №1 до цього договору).

Вказаний договір підписаний представниками сторін із зазначенням їх реквізитів. Зокрема, споживач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Кеннер-Україна», адреса: 81634, Львівська область, Миколаївський район, с. Розвадів, вул. Сагайдачного, №72.

Пунктом 8 додатку №1 про надання послуг з забезпечення перетікань реактивної електричної енергії №13 від 15.04.2020 передбачено, що оплата рахунків за перетікання реактивної електроенергії здійснюється на поточний рахунок оператора системи на підставі рахунків, наданих оператором системи або самостійно сформованих в електронному вигляді в персональному кабінеті. За дату оплати рахунка приймається дата зарахування коштів на поточний рахунок оператора системи. Термін оплати рахунків, зазначений на платіжному повідомленні, не має перевищувати 5 операцій-днів з дня отримання (формування) рахунків споживачем. Датою отримання (формування) рахунка є дата здачі звіту про покази засобів обліку (додаток 12 до договору споживача про подання послуг з розподілу електричної енергії), але в будь-якому разі не пізніше 3 числа місяця, наступного за розрахунковим.

21 лютого 2024 року Бережанський район електричних мереж ВАТ «Тернопільобленерго» надіслав ТОВ «Кеннер-Україна» попередження №1 від 21 лютого 2024 року про припинення повністю або частково розподілу електроенергії (вих.№187 від 21.02.2024), в якому повідомило, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Кеннер-Україна» не виконано умови договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії в частині оплати. Зокрема, у попередженні йдеться про те, що станом на 21.02.2024 року за товариством обліковується 15576,92 грн заборгованості за надані послуги з розподілу за період січень 2024 року; 28333,22 грн заборгованості з попередньої оплати за надані послуги з розподілу за період березень 2024 року; 3485,88 грн заборгованості за надані послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії за період січень 2024 року; всього до оплати 47396,02 грн.

У вказаному попередженні ВАТ «Тернопільобленерго» попередило споживача, що у разі несплати зазначеної суми до 05 березня 2024 року, відповідно до п.7.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 та п.11.5.2 Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №310, розподіл електричної енергії на об`єкти Товариства з обмеженою відповідальністю «Кеннер-Україна» буде припинено 05 березня 2024 року між 8 та 17 годиною.

Згідно вимог п. 11.5.9 Кодексу систем розподілу після одержання попередження власнику(ам)/користувачу(ам) об`єкта(ів) необхідно вжити комплекс заходів, спрямованих на запобігання травматизму, загибелі тварин, пошкодженню обладнання, негативним екологічним та іншим наслідкам.

Відновлення електроживлення електроустановок буде здійснюватись протягом 3 робочих днів у містах та 5 робочих днів у сільській місцевості після оплати вище вказаних рахунків за надані послуги з розподілу та повторного підключення електроустановок.

Означене попередження №1 від 21.02.2024 року підписано начальником Бережанського РЕМ, скріплене відтиском печатки останнього та направлено Товариству з обмеженою відповідальністю «Кеннер-Україна» поштовою кореспонденцією на адресу, зазначену останнім в договорі про надання послуг з забезпечення перетікань реактивної електричної енергії №13 від 15.04.2020 (додаток №11 до договору споживача про надання послуг розподілу електричної енергії від 15.04.2020 №13), а саме: 81634, с. Розвадів Миколаївського району Львівської області, вул. Сагайдачного, 72.

За даними з офіційного сайту відстежень відправлень АТ «Укрпошта» (відповідну інформацію долучено до матеріалів справи), поштове відправлення №0600090748111 було відправлене 21.02.2024 з м. Бережани; 27.02.2024 надійшло до точки видачі/доставки: 81634, с. Розвадів, Україна та було перенаправлене до іншого відділення: за місцем обслуговування; 01.03.2024 відправлення прибуло у точку видачі/доставки: 81600, м. Миколаїв, Україна та було вручено одержувачу: за довіреністю 05.03.2024, що не заперечується та підтверджується сторонами (а.с.39).

05.03.2024 працівниками Бережанського РЕМ ВАТ «Тернопільобленерго» було складено акт про відключення юридичних споживачів (62Z0690442602028, 62Z1441842158215) за адресою м. Бережани, вул. Лепких 42. Як зазначено в акті, такий складено без участі споживача, а примірник вказаного акта надано представнику ТОВ «Кеннер-Україна» 06.03.2024, що останнім визнається.

ТОВ «Кеннер-Україна» зазначає, що оплатило послуги з розподілу за період січень 2024 року, що підтверджується платіжною інструкцією №2337 від 21.02.2024, а також послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії за період січень 2024 року, що підтверджується платіжною інструкцією №2336 від 21.02.2024. Отже, на момент припинення електропостачання неоплаченою була лише попередня оплата за березень 2024 року, тобто за ще не надані на той момент послуги.

Разом з тим звертає увагу на ту обставину, що про намір припинити повністю розподіл електроенергії та перетікань реактивної електричної енергії на об`єкті відповідач повідомив ТОВ «Кеннер-Україна» несвоєчасно, з порушенням вимог п. 7.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії, які затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 (далі - ПРРЕЕ). Представників ТОВ «Кеннер-Україна» при вчиненні таких дій не було, оскільки адміністрація товариства знаходиться у Львівській області.

Таким чином, вважаючи дії Бережанського РЕМ ВАТ «Тернопільобленерго» з припинення розподілу електричної енергії та забезпечення перетікань реактивної електричної енергії на об`єкті ТОВ «Кеннер-Україна» за адресою: Тернопільська обл., м. Бережани, вул. Лепких №42 А, протиправними, споживач звернувся до суду з даним позовом.

Згідно з п.1 ч.2 ст.11 ЦК України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договір, а в силу вимог ч.1 ст.629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (положення ч.1 ст.626 ЦК України). Частиною першою статті 627 ЦК України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ч. 1 ст. 629 ЦК України).

За умовами статей 525, 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Отже, як встановлено судом першої інстанції та не заперечується сторонами, підставою для відключення припинення розподілу електричної енергії та забезпечення перетікань реактивної електричної енергії на об`єкті ТОВ «Кеннер-Україна» за адресою: Тернопільська обл., м. Бережани, вул. Лепких №42 А, стало невиконання позивачем своїх зобов`язань за договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії в частині оплати, що призвело до виникнення станом на 21.02.2024 року заборгованості в загальній сумі 47396,02 грн: з яких 15576,92 грн - за надані послуги з розподілу за період січень 2024 року; 28333,22 грн - попередня оплата за надані послуги з розподілу на період березень 2024 року; 3485,88 грн - за надані послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії за період січень 2024 року, про що також зазначено у попередженні №1 від 21.02.2024.

ТОВ «Кеннер-Україна» вказує, що оплатило послуги з розподілу за січень 2024 року, що підтверджується платіжною інструкцією №2337 від 21.02.2024 на суму 15576,92 грн, а також послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії за січень 2024 року, що підтверджується платіжною інструкцією №2336 від 21.02.2024 на суму 3485,88 грн. Крім того, 06.03.2024 позивачем на виконання договору №13 від 15.04.2020 було перераховано ще 12756,30 грн, що підтверджується долученою відповідачем банківською випискою по особовому рахунку. Отже, на момент припинення електропостачання 05.03.2024 у позивача неоплаченою була лише заборгованість з попередньої оплати за надані послуги з розподілу електричної енергії на період березня 2024 року, яку, у відповідності до п.6 додатку №4 до договору споживача про надання послуг розподілу електричної енергії від 15.04.2020 №13, необхідно було сплатити до 20 лютого 2024 року.

За умовами підпункту 2 п.10.1. договору споживача про надання послуг розподілу електричної енергії від 15.04.2020 №13, несплата споживачем відповідних платежів у терміни, встановлені додатком 4 «Порядок розрахунків» до цього договору, є підставою для обмеження або припинення розподілу електричної енергії споживачу оператором системи розподілу - з повідомленням споживача про це не пізніше ніж за 5 робочих днів.

Взаємовідносини операторів систем розподілу (далі - ОСР), оператора системи передачі (далі - ОСП), користувачів системи розподілу (далі - користувачі) та замовників послуг з приєднання щодо оперативного та технологічного управління системою розподілу, її розвитку та експлуатації, забезпечення доступу та приєднання електроустановок регулюються Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №310.

Відповідно до п. 11.5.3. Кодексу систем розподілу обмеження/припинення розподілу електричної енергії відповідному користувачу має проводитися відповідно до вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії та цього Кодексу за умови одночасного забезпечення збереження необхідних рівнів надійності та якості електропостачання інших користувачів.

Підпунктом 4 п. 7.1. типового договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії також передбачено право оператора системи розподілу обмежувати або припиняти розподіл електричної енергії споживачу у випадках та в порядку, передбачених ПРРЕЕ.

Відповідно до п. 7.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 14.03.2018 №312, припинення повністю або частково постачання електричної енергії споживачу здійснюється:

1) оператором системи за умови попередження споживача не пізніше ніж за 5 робочих днів до дня відключення, зокрема, у разі заборгованості за надані послуги з розподілу (передачі) електричної енергії відповідно до умов договору з оператором системи.

Попередження про припинення повністю або частково постачання (розподілу або передачі) електричної енергії оформлюється після встановлення факту наявності підстав для вчинення вказаних дій та надається споживачу окремим письмовим повідомленням, у якому зазначаються підстава, дата і час, з якого електропостачання буде повністю або частково припинено, прізвище, ім`я, по батькові, підпис відповідальної особи, якою оформлено попередження.

Датою отримання таких попереджень буде вважатися дата їх особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв`язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом).

Попередження про припинення постачання електричної енергії може надаватись споживачу в інший спосіб, передбачений договором з електропостачальником та договором з оператором системи або додатками до нього.

Якщо підставою для припинення постачання електричної енергії є заборгованість споживача перед відповідним учасником роздрібного ринку, у попередженні про припинення постачання електричної енергії додатково зазначається сума заборгованості за відповідним договором та період, за який ця заборгованість виникла.

У разі усунення споживачем в установлений строк порушень, що завчасно (до дня відключення) підтверджується належним чином, постачання електричної енергії споживачу не припиняється.

Оператор системи протягом одного робочого дня після надання споживачу попередження про припинення електроживлення повідомляє про це електропостачальника споживача та адміністратора комерційного обліку. У разі отримання оператором системи від електропостачальника звернення щодо відключення електроустановки споживача оператор системи має повідомити адміністратора комерційного обліку про отримання відповідного звернення протягом дня його отримання.

Правові, соціально-економічні та організаційні основи діяльності у сфері надання послуг поштового зв`язку, а також регулювання відносин між органами державної влади та органами місцевого самоврядування, операторами поштового зв`язку і користувачами їхніх послуг визначено Законом України "Про поштовий зв`язок", статтею 2 якого передбачено, що відносини у сфері надання послуг поштового зв`язку регулюються Конституцією України, цим Законом та іншими актами законодавства.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про поштовий зв`язок» послуги поштового зв`язку - діяльність оператора поштового зв`язку з приймання, обробки, перевезення та доставки (вручення) поштових відправлень, у тому числі шляхом надання кур`єрських послуг, визначених цим Законом, виконання доручень користувачів щодо поштових переказів, спрямована на задоволення потреб користувачів; пересилання поштових відправлень - перевезення пошти від відправника до одержувача, включаючи операції з її приймання, обробки та доставки (вручення); поштовий індекс - код поштової адреси у вигляді умовного цифрового позначення об`єктів поштового зв`язку, у тому числі сільських населених пунктів, у яких відсутні відділення поштового зв`язку.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про поштовий зв`язок» оператори поштового зв`язку надають користувачам послуги поштового зв`язку відповідно до законодавства та можуть провадити іншу господарську діяльність у встановленому законом порядку. Послуги поштового зв`язку надаються на договірній основі згідно з правилами надання послуг поштового зв`язку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Підпунктом 13 пункту 2 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 №270 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 10.10.2023 №1071) передбачено, що рекомендоване поштове відправлення - поштове відправлення, яке приймається для пересилання без оцінки відправником вартості його вкладення, відстежується в системі оператора поштового зв`язку на шляху пересилання відправлення та вручається одержувачу з підтвердженням вручення.

Як вбачається з матеріалів справи, попередження №1 від 21.02.2024 року про припинення повністю або частково розподілу електроенергії було надіслано ТОВ «Кеннер-Україна» рекомендованою кореспонденцією на зазначену останнім в заявці-приєднанні до договору споживача про надання послуг розподілу електричної енергії від 15.04.2020, а також в договорі про надання послуг з забезпечення перетікань реактивної електричної енергії №13 від 15.04.2020 (додаток №11 до договору споживача про надання послуг розподілу електричної енергії від 15.04.2020 №13) адресу, а саме: 81634, с. Розвадів Миколаївського району Львівської області, вул. Сагайдачного, 72.

За даними з офіційного сайту відстежень відправлень АТ «Укрпошта», поштове відправлення №0600090748111 було відправлене 21.02.2024 з м. Бережани; 27.02.2024 надійшло до точки видачі/доставки: 81634, с. Розвадів, Україна та було перенаправлене до іншого відділення: за місцем обслуговування; 01.03.2024 відправлення прибуло у точку видачі/доставки: 81600, м.Миколаїв, Україна та було вручено одержувачу: за довіреністю 05.03.2024.

Пунктом 7.5 ПРРЕЕ встановлено, що датою отримання таких попереджень буде вважатися дата їх особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв`язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом).

Судова колегія погоджується з висновком місцевого господарського суду про помилковість тверджень відповідача які зводяться до ототожнення своєчасного повідомлення з датою відправлення попередження 21.02.2024 за 09 робочих днів (12 календарних днів) до дати відключення з врахуванням часу на отримання (поштового обігу), із датою отримання такого попередження споживачем згідно п.7.5 ПРРЕЕ, з огляду на таке.

Матеріали справи не містять доказів повідомлення позивачем відповідача про те, що на даний час ТОВ "Кеннер-Україна" обслуговується в іншому поштовому відділенні (81600 у м. Миколаїв Львівської області), відмінному від зазначеного місцезнаходження адреси відповідача в договорі (81634, с.Розвадів Миколаївського району Львівської області), у зв`язку з чим направлення попередження від 21.02.2024 на адресу позивача 81634, с. Розвадів Миколаївського району Львівської області, вул. Сагайдачного, 72, є правомірним.

Варто зауважити, що місце обслуговування (поштове відділення) та місцезнаходження позивача не є тотожними поняттями, разом з тим в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження наявності у позивача обов`язку (зокрема відповідно до умов укладеного сторонами договору) повідомляти відповідача про поштове відділення зв`язку, в якому останній обслуговується.

Наявні в матеріалах справи докази не спростовують відсутність у позивача станом на 05.03.2024 зазначеної в попередженні №1 від 21.02.2024 заборгованості в повному обсязі за послуги розподілу електричної енергії за договором від 15.04.2020 №13, що б свідчило про усунення споживачем в установлений строк порушень та про відсутність підстав для припинення постачання електричної енергії споживачу відповідно до п.7.5 ПРРЕЕ. Однак, отримання представником ТОВ «Кеннер-Україна» попередження 05.03.2024 (дата особистого вручення) вказує, що товариство не було попереджене про припинення розподілу електричної енергії відповідно до вимог п.7.5. ПРРЕЕ - за 5 робочих днів до дня відключення. Разом з тим, якщо розглядати належність повідомлення споживача, в розумінні п.7.5. ПРРЕЕ на третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв`язку (в разі направлення повідомлення рекомендованим листом), означене попередження було отримано 01.03.2024 (27.02.2024 дата отримання відправлення поштовим відділенням зв`язку №81634 в с. Розвадів), відтак припинення постачання електричної енергії споживачу могло відбутися не раніше аніж 08.03.2024 (п`ять робочих днів від 01.03.2024). Отже, вказане свідчить про те, що відповідач не переконався в належному повідомленні (отриманні такого попередження) позивача про припинення повністю або частково розподілу електроенергії - за 5 робочих днів до дня відключення, як це передбачено п.7.5 ПРРЕЕ, а також пунктом 10.1 договору споживача про надання послуг розподілу електричної енергії від 15.04.2020 №13.

Відповідно до правових висновків Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 14.06.2022 у справі №909/328/18, в яких зазначено, що оператор системи порушив умови договору та норми права (пункт 7.5 ПКЕЕ, чинних на момент виникнення спірних правовідносин), які регулюють правовідносини у сфері надання послуг з електропостачання, що є самостійною підставою для задоволення позовних вимог у частині визнання протиправними дій відповідача з припинення електропостачання установок позивача. Крім того, у вказаній постанові Верховний Суд зробив висновок, що суд повинен встановити обставини дотримання постачальником електричної енергії відповідної процедури для вчинення певних дій.

З огляду на вказані обставини, судова колегія погоджується з висновком місцевого господарського суду про обґрунтованість доводів позивача про порушення відповідачем порядку своєчасного попередження споживача про припинення розподілу електричної енергії у строк, визначений пунктом 7.5 ПРРЕЕ та п. 10.1 договору споживача про надання послуг розподілу електричної енергії від 15.04.2020 №13, що є самостійною підставою для задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача.

За змістом ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З врахуванням викладеного вище в сукупності, колегія суддів дійшла висновку про те, що оскаржуване рішення ухвалене відповідно до норм чинного законодавства, наведених правових позицій Верховного Суду та встановлених обставин справи.

Арґументи, наведені в апеляційній скарзі, не спростовують обґрунтованих та правомірних висновків суду першої інстанції, не доводять порушення або неправильного застосування судом під час розгляду справи норм матеріального та процесуального права, а тому не можуть бути підставою для зміни чи скасування ухваленого у цій справі рішення.

Судові витрати, у відповідності до ст. 129 ГПК України, покладаються на скаржника.

Керуючись ст. 129, 269, 273, 275, 276, 282, 284 ГПК України, Західний апеляційний господарський суд

П О С Т А Н О В И В :

В задоволенні вимог апеляційної скарги Акціонерного товариства «Тернопільобленерго» відмовити.

Рішення Господарського суду Тернопільської області від 13.05.2024 у справі № 921/135/24 залишити без змін.

Судові витрати за подання апеляційної скарги покласти на скаржника.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня її проголошення.

Справу повернути в Господарський суд Тернопільської області.

Повний текст постанови складено 22.08.2024

Головуюча суддяГ.В. Орищин

суддяН.А. Галушко

суддяМ.Б. Желік

СудЗахідний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення15.08.2024
Оприлюднено26.08.2024
Номер документу121173198
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —921/135/24

Судовий наказ від 18.09.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Охотницька Н.В

Постанова від 15.08.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Орищин Ганна Василівна

Ухвала від 27.06.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Орищин Ганна Василівна

Ухвала від 11.06.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Орищин Ганна Василівна

Рішення від 13.05.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Охотницька Н.В

Рішення від 13.05.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Охотницька Н.В

Ухвала від 08.05.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Охотницька Н.В

Ухвала від 08.04.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Охотницька Н.В

Ухвала від 12.03.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Охотницька Н.В

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні