Справа № 299/65/24
У Х В А Л А
08 серпня 2024 року м. Ужгород
Закарпатський апеляційний суд в складі:
Головуючого судді Фазикош Г. В.
суддів Кожух О. А., Собослой Г. Г.
з участю секретаря Гусоньки З. П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання адвоката Захарчука Івана Івановича про зупинення провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Виноградівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Берегівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Міністерство оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , військова частина НОМЕР_1 , військова частина НОМЕР_2 , про оголошення фізичної особи померлою, -
В С Т А Н О В И В :
Адвокат Захарчук І. І. (представник апелянта ОСОБА_2 ) звернувся до апеляційного суду із клопотанням про зупинення провадження у даній справі до завершення основних слідчих дій по кримінальному провадженні № 12023071080000249 і отримання достовірних доказів про місце перебування солдата ОСОБА_3 або виявлення його тіла.
Своє клопотаннямотивував тим,що військовослужбовець ОСОБА_4 рахується зниклимбезвісти заособливих обставин(перебуванняв зонібойових дій).По фактузникнення безвістивійськовослужбовця проведенослужбове розслідування,а також розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні №12023071080000249. Адвокат Захарчук І. І. вважає, що до завершення основних слідчих дій по кримінальному провадженні № 12023071080000249 провадження у даній цивільній справі слід зупинити.
У судовому засіданні в апеляційній інстанції ОСОБА_2 та її представник ОСОБА_5 клопотання про зупинення провадження у справі підтримали та просили задовольнити.
ОСОБА_1 та адвокат Опаленик М. Ю. проти заявленого клопотання заперечили та просили його відхилити.
Заслухавши пояснення присутніх учасників процесу, дослідивши матеріали справи, колегія суддів прийшла до висновку, що в задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі слід відмовити, виходячи з таких підстав.
У главі 8 Цивільно-процесуального Кодексу України передбачено випадки, коли суд зобов`язаний, а також коли суд має право зупинити провадження у справі.
Залежно від характеру зупинення провадження розрізняють два види: обов?язкове і факультативне.
Обов?язкове зупинення провадження в справі передбачене тоді, коли в силу прямої вказівки закону суд зобов?язаний зупинити провадження незалежно від свого розсуду і від розсуду осіб, які беруть участь у справі.
Обов`язковими є підстави передбачені ст. 251 ЦПК. Так, суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі:
1) смерті або оголошення фізичної особи померлою, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво;
2) перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції;
3) призначення або заміни законного представника у випадках, передбачених статтею 63 цього Кодексу;
4) надання сторонам у справі про розірвання шлюбу строку для примирення;
4-1) звернення обох сторін з клопотанням про зупинення провадження у справі у зв`язку з проведенням медіації;
5) прийняття рішення про врегулювання спору за участю судді;
6) об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
У статті 252 ЦПК України передбачено право суду зупинити провадження у справі. Ця стаття передбачає факультативне зупинення провадження в справі, за розсудом суду, що здійснюється судом на прохання осіб, які беруть участь у справі, або за своєю ініціативою у випадках, передбачених цією статтею. Так, суд може зупинити провадження у справі у випадках:
1) перебування учасника справи на альтернативній (невійськовій) службі не за місцем проживання або на строковій військовій службі;
2) захворювання учасника справи, підтвердженого медичною довідкою, що виключає можливість явки до суду протягом тривалого часу;
3) перебування учасника справи у довгостроковому службовому відрядженні;
4) розшуку відповідача в разі неможливості розгляду справи за його відсутності;
5) призначення судом експертизи;
6) направлення судового доручення щодо збирання доказів у порядку, встановленому статтею 87 цього Кодексу;
8) звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави;
9) прийняття ухвали про тимчасове вилучення доказів державним виконавцем для дослідження судом;
10) перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (у іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду.
Отже, з вказаного слідує, що конкретні, вичерпні підстави для зупинення провадження у справі визначені чинним процесуальним законом, як обов`язкові, так і факультативні.
Звертаючись до суду із клопотанням про зупинення провадження у справі адвокат Захарчук І. І. зазначив, що з приводу зникнення безвісти солдата ОСОБА_4 триває досудове розслідування у кримінальному провадженні №12023071080000249, а тому до завершення основних слідчих дій по цьому кримінальному провадженні розгляд цивільної справи про оголошення фізичної особи померлою є передчасним.
З цього приводу апеляційний суд констатує, що наведені адвокатом Захарчук І. І. доводи та обґрунтування не є підставою для зупинення провадження у справі. Стаття 251 ЦПК України зобов`язує суд зупинити провадження у справі у разі об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку кримінального судочинства. В даному ж випадку жодна кримінальна справа не перебуває на вирішенні того чи іншого суду. У той же час проведення досудового розслідування по тому чи іншому правопорушенню не є підставою для зупинення провадження у справі в розумінні статті 251 ЦПК України.
Наведені адвокатом Захарчук І. І. доводи та обґрунтування не належать також до факультативних підстав зупинення провадження у справі, тобто таких, які дають відповідне право суду діяти на власний розсуд залежно від обставин справи. Ці підстави на є обов`язковими та визначені у статті 252 ЦПК України.
За цих обставин клопотання адвоката Захарчука І. І. є необґрунтованим, в його задоволенні слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 251, 252, 260, ч. 2 ст. 381 ЦПК України, -
У Х В А Л И В :
В задоволенні клопотання адвоката Захарчука Івана Івановича про зупинення провадження у справі відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, оскарженню не підлягає.
Головуючий:
Судді:
Суд | Закарпатський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 08.08.2024 |
Оприлюднено | 26.08.2024 |
Номер документу | 121178528 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою |
Цивільне
Закарпатський апеляційний суд
Фазикош Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні