Рішення
від 12.08.2024 по справі 531/1449/24
КАРЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

єдиний унікальний номер справи 531/1449/24

номер провадження 2/531/567/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2024 року м. Карлівка

Карлівський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді - Герцова О. М.,

за участю секретаря судового засідання - Капленко Є. С,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Карлівської міської ради, за участі третьої особи: Карлівської державної нотаріальної контори Східного міжрегіонального управління юстиції, про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за заповітом,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду із позовною заявою, в якій просить визнати за нею право власності на житловий будинок в порядку спадкування за заповітом, що знаходиться в с. Попівка Полтавського району Полтавської області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . На день смерті ОСОБА_3 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, а саме житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами а адресою: АДРЕСА_1 . Від імені ОСОБА_3 ВК Попівської сільської ради 25.09.1991 року посвідчено заповіт, згідно якого все належне йому майно він заповів дочці ОСОБА_1 . Карлівською державною нотаріальною конторою заведена спадкова справа № 180 на підставі заяви про відкриття спадщини. 28.03.2024 року постановою державного нотаріуса було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок, оскільки свідоцтво про право власності, видане на ім`я ОСОБА_3 , не може бути прийняте нотаріальною конторою, оскільки на ньому відсутні підпис та розшифрування підпису керівника органу, що видав вище вказане свідоцтво, а також відсутнє прикладання печатки вищевказаного органу. Від інших спадкоємців заяв про прийняття спадщини чи про відмову від прийняття спадщини вищевказаного спадкодавця у встановлений законом строк для прийняття спадщини до Карлівської державної нотаріальної контори не надходило.

Ухвалою суду від 27.05.2024 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 24.06.2024 року закрито підготовче провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Карлівської міської ради, за участі третьої особи: Карлівської державної нотаріальної контори Східного міжрегіонального управління юстиції, про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за заповітом та призначити справу до судового розгляду по суті.

Позивачка в судове засідання не з`явилася. Від неї в матеріалах справи міститься заява про розгляд справи без участі сторони позивача, позов підтримала повному обсязі та просила його задовольнити.

Представник Карлівської міської ради в судове засідання не з`явився, в заяві просив розглянути цивільну справу без повноважного представника міської ради, при розгляді справи поклався на розсуд суду.

Від третьої особи надійшла заява, в якій просила розглянути справу за її відсутності.

Згідно з ч.2 ст. 247 ЦПК України, в зв`язку з неявкою сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши письмові докази по справі, приходить до висновку про наявність законних підстав для ухвалення рішення про задоволення позову виходячи з наступного.

У відповідності до ч. 3 та ч. 4 ст. 12, ч. 1 та ч. 2 ст. 13 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 , після смерті останнього залишилося спадкове майно.

Відповідно до ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Карлівською державною нотаріальною конторою заведена спадкова справа № 180 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 .

Від імені ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , ВК Попівської сільської ради Карлівського району Полтавської області 25.09.1991 року був посвідчений заповіт, згідно якого все належне йому майно ОСОБА_3 заповів ОСОБА_1 .

Суд, звертає увагу на те, що під час розгляду справи не встановлено інших спадкоємців, які виявили бажання прийняти спадщину.

28.03.2024 року постановою державного нотаріуса було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок, оскільки свідоцтво про право власності, видане на ім`я ОСОБА_3 , не може бути прийняте нотаріальною конторою, оскільки на ньому відсутні підпис та розшифрування підпису керівника органу, що видав вище вказане свідоцтво, а також відсутнє прикладання печатки вищевказаного органу.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що крім відсутності підпису та розшифрування підпису керівника органу, що видав вище вказане свідоцтво, а також відсутнє прикладання печатки вищевказаного органу, свідоцтво про право власності на житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 має невідповідності у даті видачі, а саме зазначено, що свідоцтво про право власності видано ОСОБА_3 14.05.1998 року, тоді як згідно свідоцтва про смерть він помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто за пів року до дати видачі свідоцтва.

Інших доказів, які б підтверджували право власності ОСОБА_3 на житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 суду не надано.

Стаття 16 ЦК України визначає як один зі способів захисту судом цивільного права та інтересу - визнання права. Відповідно до ст.ст.321 328 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно з ст. 1218 ПК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 182 ЦК України право власності на нерухоме майно підлягає державній реєстрації. Неможливість оформлення свідоцтва про право на спадщину позбавляє спадкоємців за законом можливості вільно розпоряджатися майном.

Відповідно до ч. 3 ст. 1296 Цивільного кодексу країни, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб ( спадкоємців).

Ст. 1218 Цивільного кодексу України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок смерті.

Отже обов`язковою умовою визнання за спадкоємцем права власності на майно померлого є належність на праві власності такого майна.

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно зі ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом і вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до положень ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Враховуючи викладене вище, зважаючи, що свідоцтво про право власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 видано після смерті ОСОБА_3 , а інших доказів, які б підтверджували право власності ОСОБА_3 на житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 суду не надано, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити.

Питання про розподіл судових витрат позивачем не ставиться.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9-13, 17, 81, 258, 259, 263-265 ЦПК України, ст. ст. 328, 392, 1216, 1218, 1268, 1296 ЦК України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Карлівської міської ради, за участі третьої особи: Карлівської державної нотаріальної контори Східного міжрегіонального управління юстиції, про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за заповітом - відмовити повністю.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 30 днів з дня його проголошення безпосередньо до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду виготовлено 22 серпня 2024 року.

Суддя О. М. Герцов

СудКарлівський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення12.08.2024
Оприлюднено27.08.2024
Номер документу121188585
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —531/1449/24

Ухвала від 18.10.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Дорош А. І.

Ухвала від 18.10.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Дорош А. І.

Ухвала від 11.10.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Дорош А. І.

Рішення від 12.08.2024

Цивільне

Карлівський районний суд Полтавської області

Герцов О. М.

Рішення від 12.08.2024

Цивільне

Карлівський районний суд Полтавської області

Герцов О. М.

Ухвала від 08.07.2024

Цивільне

Карлівський районний суд Полтавської області

Герцов О. М.

Ухвала від 24.06.2024

Цивільне

Карлівський районний суд Полтавської області

Герцов О. М.

Ухвала від 19.06.2024

Цивільне

Карлівський районний суд Полтавської області

Герцов О. М.

Ухвала від 27.05.2024

Цивільне

Карлівський районний суд Полтавської області

Герцов О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні