ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
26.08.2024 Справа №905/859/24
Господарський суд Донецької області у складі судді Курило Г.Є.,
розглянувши матеріали позовної заяви
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги», м.Дніпро
до відповідача: Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Дружба», Донецька обл., с.Рубці
про стягнення 223008,72 грн
без виклику представників сторін
СУТЬ СПРАВИ: Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги», м.Дніпро, звернувся до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до відповідача, Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Дружба», Донецька обл., с.Рубці про стягнення 223008,72 грн, з яких 212806,34 грн основний борг, 3909,42 грн 3% річних, 6292,96 грн інфляційні втрати.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов публічного договору № 1786 про постачання електричної енергії споживачу від 01.01.2019, на умовах індивідуальної комерційної пропозиції «Періодична», в частині своєчасної та в повному обсязі оплати за спожиту електроенергію за березень, квітень 2022 року та жовтень, грудень 2023 року в розмірі 212806,34 грн, що стало підставою для нарахування інфляційних втрат та процентів річних.
Ухвалою суду від 17.06.2024 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги», м.Дніпро до відповідача, Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Дружба», Донецька обл., с.Рубці про стягнення 223008,72 грн залишено без руху; надано позивачу строк для усунення недоліків його позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали про залишення її без руху.
24.06.2024 через підсистему «Електронний суд» від представника позивача надійшла заява б/н від 24.06.2024 про усунення недоліків з відповідними поясненнями та доказами на виконання вимог ухвали суду від 17.06.2024.
Ухвалою суду від 01.07.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/859/24; здійснювати розгляд справи вирішено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвала суду від 01.07.2024 про відкриття провадження у справі була направлена учасникам справи до електронних кабінетів в підсистемі «Електронний суд», що підтверджується довідками про доставку документу до електронного кабінету.
Ухвала суду від 01.07.2024 про відкриття провадження була направлена учасникам справи на їх відомі електронні поштові скриньки, що підтверджується наявними в матеріалах справи довідками від 01.07.2024.
Водночас, суд передав телефонограму відповідачу про відкриття провадження по справі, а саме директору Кряжеву І.Б., про що свідчить наявна в матеріалах справи телефонограма від 01.07.2024.
Отже, учасники справи були належним чином повідомлені про рух справи.
Про хід розгляду справи відповідачі могли дізнатись з офіційного веб-порталу Судової влади України «» ://reyestr.court.gov.ua/. Названий веб-портал згідно з Законом України «Про доступ до судових рішень» є відкритим для безоплатного цілодобового користування.
Суд зазначає, що станом на дату винесення цього рішення у встановлений строк відповідачем не надано відзиву на позовну заяву, про причини та/або намір вчинити відповідні дії відповідач суд не повідомляв.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено учасникам справи необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 Господарського процесуального кодексу України, зважаючи на належне повідомлення учасників справи про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику їх уповноважених представників (без проведення судового засідання) та наявність у матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
З`ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, суд встановив.
01.01.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» (позивач, постачальник) та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Дружба», Донецька обл., с.Рубці (відповідач, споживач) укладено договір №1786 про постачання електричної енергії споживачу (договір) на умовах індивідуальної комерційної пропозиції «Періодична» постачальника електричної енергії ТОВ «Донецькі енергетичні послуги» (додаток №2 до договору).
Споживач, Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Дружба», Донецька обл., с.Рубці приєднався до умов публічного договору про постачання електричної енергії споживачу шляхом підписання заяви-приєднання від 01.01.2019 (додаток №1 до договору).
Згідно з умовами п. 1.1 договору, цей договір про постачання електричної енергії споживачу (далі - договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу (далі - споживач) постачальником електричної енергії (далі-постачальник) та укладається сторонами, з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України, шляхом приєднання споживача до умов цього договору.
Згідно з п.2.1 договору, за цим договором постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Пунктом 3.1. договору початком постачання електричної енергії споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні, яка є додатком 1 до цього договору, якщо інша дата не визначена комерційною пропозицією.
Згідно з пунктом 5.1. договору споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до цього договору.
Пунктом 5.2. договору передбачено, що спосіб визначення ціни (тарифу) електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції постачальника. Для одного об?єкта споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни електричної енергії.
Відповідно до пункту 5.5. договору розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць. Дата початку та кінця розрахункового періоду зазначаються в заяві-приєднанні.
Розрахунки споживача за цим договором здійснюються на поточний рахунок постачальника. При цьому, споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим договором через банківську платіжну систему, он-лайн переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу постачальника (за наявності), та в інший не заборонений законодавством спосіб. Оплата вартості електричної енергії за цим договором здійснюється споживачем виключно шляхом перерахування коштів на поточний рахунок постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на поточний рахунок постачальника надійшла вся сума коштів, що підлягає сплаті за куповану електричну енергію відповідно до умов цього договору. Поточний рахунок постачальника зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі у разі його зміни (п. 5.6 договору).
Пунктом 5.7. договору передбачено, що оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строк, визначений у рахунку, який не може бути меншим 5 (п?яти) робочих днів з моменту отримання його споживачем, або протягом 5 (п?яти) робочих днів від дати, зазначеної у комерційній пропозиції, щодо оплати рахунку, оформленого споживачем.
Згідно з п. 6.2. договору споживач зобов`язується, зокрема, забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього договору.
Постачальник має право отримувати від споживача оплату за поставлену електричну енергію (п.7.1 договору).
За умовами п.9.1 договору за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність, передбачену цим договором та чинним законодавством.
Цей договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набирає чинності з дати подання споживачем заяви-приєднання, якщо інше не встановлено комерційною пропозицією (п.13.1 договору).
Відповідно до п. 1.1 комерційної пропозиції ціна на електричну енергію (грн за 1 кВт*год без ПДВ) для розрахункового періоду.
Відповідно до п. 4.1 комерційної пропозиції розрахунки за електричну енергію здійснюються виключно в грошовій формі відповідно до умов договору, шляхом перерахування коштів за період до початку дії нового ринку електричної енергії - на розрахунковий рахунок постачальника, вказаний у рахунку на оплату та на сайті постачальника; за період з дати початку дії нового ринку електричної енергії - на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника, вказаний у рахунку на оплату та на сайті постачальника.
Згідно з п. 4.2 комерційної пропозиції, прийняттям даної комерційної пропозиції, споживач надає згоду та доручає постачальнику здійснення зарахування грошових коштів, що надійшли в рахунок оплати електричної енергії (аванси, переплати тощо), між відповідними рахунками (розрахунковий та поточний із спеціальним режимом використання) таким чином, щоб на дату початку дії нового ринку забезпечити їх коректне відображення.
Оплата обсягів споживання електричної енергії здійснюється наступними етапами: 100% вартості прогнозованих (заявлених) обсягів споживання електричної енергії у розрахунковому періоді оплачується не пізніше, ніж за 6 календарних днів до дати початку розрахункового періоду; остаточний розрахунок за фактичним обсягом споживання - не пізніше, ніж на 5 робочий день після закінчення розрахункового періоду. Розмір попередньої оплати визначається на підставі прогнозованих (заявлених) обсягів споживання електричної енергії на розрахунковий період, а у разі відсутності прогнозованих (заявлених) обсягів - за обсягом фактичного споживання електричної енергії попереднього розрахункового періоду, що передує даті видачі рахунку (п. 5.1 комерційної пропозиції).
Згідно з п. 6.1 комерційної пропозиції, рахунок за фактично відпущену електричну енергію формується споживачем самостійно в сервісі «Особовий кабінет» з моменту реєстрації споживача в сервісі не пізніше 24 годин після закінчення розрахункового періоду.
Рахунок за фактично відпущену електричну енергію, надається постачальником споживачу у день подання споживачем звіту не пізніше трьох робочих днів з дати завершення розрахункового періоду у відповідному центрі обслуговування, якщо клієнт не є користувачем сервісу «Особовий кабінет». У разі неотримання рахунку споживачем в центрі обслуговування або у сервісі «Особовий кабінет», постачальник на четвертий робочий день після закінчення розрахункового періоду направляє рахунок клієнту на електронну адресу споживача, зазначену в заяві-приєднанні (в такому випадку датою отримання рахунку вважається дата направлення постачальником ел.листа). У разі відсутності інформації про електронну адресу споживача, постачальник направляє рахунок споживачу рекомендованим листом, поштою (в такому випадку датою отримання рахунку споживачем вважається третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв`язку, в якому обслуговується одержувач). Надані постачальником рахунки за фактично відпущену електричну енергію підлягають оплаті споживачем, протягом п`яти робочих днів з дати отримання.
За змістом п. 7.1 комерційної пропозиції, послуги з передачі, розподілу електричної енергії закуповуються та оплачуються постачальником, а їх вартість включається до ціни електричної енергії і оплачується споживачем на рахунки постачальника.
Пунктом 8.1. комерційної пропозиції передбачено, що у разі, якщо споживач порушив терміни оплати, нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки НБУ яка діє на день прострочення, за кожен день прострочення, враховуючи день фактичної оплати, до дати повної оплати, та 3% річних від суми боргу. Сума боргу сплачується споживачем з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь період прострочення.
Договір в частині постачання електричної енергії припиняє свою дію у випадках, передбачених п.11.2. цієї комерційної пропозиції, з дати, вказаної в повідомленні наданому (направленому) споживачу, не пізніше дати припинення договору в частині постачання електричної енергії, якщо інша дата не буде узгоджена сторонами додатково, а в частині взаєморозрахунків - діє до повного їх виконання (пункт 11.6 комерційної пропозиції).
Комерційна пропозиція підписана повноважними представниками сторін (постачальником та споживачем) без зауважень та скріплена печатками.
Позивач наполягає, що на виконання умов договору №1786 про постачання електричної енергії споживачу від 01.01.2019 у березні, квітні 2022 року, жовтні, грудні 2023 року ним було поставлено, а відповідачем спожито електричну енергію у обсязі 31618кВт*год на загальну суму 228194,15 грн з ПДВ на підтвердження чого суду надано акти прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії), а саме:
- акт за березень 2022 року, згідно з яким кількість прийнятої-переданої (спожитої) електроенергії за вищенаведеними показниками приладів обліку 8860 кВт*год на суму 43763,33 грн, у тому числі ПДВ 7293,89 грн;
- акт за квітень 2022 року, згідно з яким кількість прийнятої-переданої (спожитої) електроенергії за вищенаведеними показниками приладів обліку 533 кВт*год на суму 2625,01 грн, у тому числі ПДВ 437,50 грн;
- акт за жовтень 2023 року, згідно з яким кількість прийнятої-переданої (спожитої) електроенергії за вищенаведеними показниками приладів обліку 400 кВт*год на суму 3185,29 грн, у тому числі ПДВ 530,88 грн;
- акт за грудень 2023 року, згідно з яким кількість прийнятої-переданої (спожитої) електроенергії за вищенаведеними показниками приладів обліку 21825 кВт*год на суму 178620,52 грн, у тому числі ПДВ 29770,09 грн.
Також позивачем до матеріалів справи надано рахунки за спожиту електроенергію, а саме:
- №1786 за березень 2022 року від 07.04.2022 на суму 43763,33 грн; кінцева дата сплати - 14.04.2022;
- №1786 за квітень 2022 року від 06.05.2022 на суму 2625,01 грн; кінцева дата сплати 16.05.2022;
- №1786 за жовтень 2023 року від 05.11.2023 на суму 3185,29 грн; кінцева дата сплати 10.11.2023;
- №1786 за грудень 2023 року від 03.01.2023 на суму 178620,52 грн; кінцева дата сплати 11.01.2024.
Акти та рахунки за березень та квітень 2022 року 22.06.2022 позивач направив на електронну адресу споживача, вказану в заяві-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу.
Акт та рахунок за жовтень 2023 року 07.11.2023 позивач направив на електронну адресу споживача, вказану в заяві-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу.
Акт та рахунок за грудень 2023 року 05.01.2024 позивач направив на електронну адресу споживача, вказану в заяві-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу.
Позивач зазначає, що відповідач вказані акти прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) не підписав, оплату за поставлену електричну енергію в повному обсязі не здійснив.
Відповідно до виписок по особовому рахунку позивача у відповідача утворилась переплата, а саме залишок у сумі 15387,81 від платежів згідно платіжних документів №779 від 29.12.2021 та №43 від 26.01.2022.
Спожиті відповідачем обсяги електроенергії підтверджуються листом оператора системи розподілу, АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» №67/6245-вих від 24.04.2024, згідно змісту якого фактичний (звітний) обсяг споживання за березень та квітень 2022 року, жовтень та грудень 2023 року становить 31618 кВт*год.
У зв`язку з неналежним виконанням відповідачем обов`язків за договором №1786 про постачання електричної енергії споживачу від 01.01.2019 в частині своєчасної та в повному обсязі оплати за спожиту електричну енергію за березень, квітень 2022 року та жовтень, грудень 2023 року позивач звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Дружба», Донецька обл., с.Рубці про стягнення 223008,72 грн, з яких 212806,34 грн основний борг, 3909,42 грн 3% річних, 6292,96 грн інфляційні втрати.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України, ст.173 Господарського кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Зобов`язання згідно із ст.ст.11, 509 Цивільного кодексу України, ст.174 Господарського кодексу України виникають, зокрема, з договору.
Регулювання відносин, що виникають у зв`язку із продажем електричної енергії, здійснюється Господарським кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про ринок електричної енергії», Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018, Кодексом комерційного обліку електричної енергії, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 за №311 і безпосередньо договором.
У відповідності до ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Відповідно до ст.275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію.
Згідно ч.1 ст.633 Цивільного кодексу України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо).
Згідно ч.1 ст.634 Цивільного кодексу України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Відповідно до ч.1 ст.641 Цивільного кодексу України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов`язаною у разі її прийняття.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.642 Цивільного кодексу України відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною. Якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом.
Таким чином, враховуючи викладене, за висновками суду, між сторонами з урахуванням ст.ст.633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України був укладений публічний договір приєднання, який визначає порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу постачальником електричної енергії, шляхом приєднання споживача (відповідача) до умов цього договору на підставі заяви-приєднання відповідача до договору.
Як вище встановлено судом та не заперечується сторонами, правовідносини між ними у справі щодо постачання електроенергії у за березень, квітень 2022 року та жовтень, грудень 2023 року виникли на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу №1786 від 01.01.2019.
Умови цього договору розроблені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312.
На виконання умов договору позивачем складено акти прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) до договору №1786:
- за березень 2022 року, згідно з яким кількість прийнятої-переданої (спожитої) електроенергії за вищенаведеними показниками приладів обліку 8860 кВт*год на суму 43763,33 грн, у тому числі ПДВ 7293,89 грн;
- за квітень 2022 року, згідно з яким кількість прийнятої-переданої (спожитої) електроенергії за вищенаведеними показниками приладів обліку 533 кВт*год на суму 2625,01 грн, у тому числі ПДВ 437,50 грн;
- за жовтень 2023 року, згідно з яким кількість прийнятої-переданої (спожитої) електроенергії за вищенаведеними показниками приладів обліку 400 кВт*год на суму 3185,29 грн, у тому числі ПДВ 530,88 грн;
- за грудень 2023 року, згідно з яким кількість прийнятої-переданої (спожитої) електроенергії за вищенаведеними показниками приладів обліку 21825 кВт*год на суму 178620,52 грн, у тому числі ПДВ 29770,09 грн.
Відповідно до пункту 38 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» комерційний облік електричної енергії - сукупність процесів та процедур із забезпечення формування даних щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії у визначений проміжок часу з метою використання таких даних для здійснення розрахунків між учасниками ринку.
Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 46 Закону України «Про ринок електричної енергії» оператор системи розподілу забезпечує комерційний облік відповідно до цього Закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Згідно п. 4.3 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018, дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг.
Відповідно до п. 4.12 Правил роздрібного ринку електричної енергії розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії.
До запуску електронної платформи Датахаб адміністратора комерційного обліку функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії, у тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії у межах території ліцензованої діяльності, виконує відповідний оператор системи розподілу (п. 10 Постанови Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії).
Пунктом 8.6.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 за №311, визначено, що зчитування показників з лічильників, встановлених у споживачів, може здійснюватися споживачем, а також оператором системи або ППКО (у ролі ОЗД) відповідно до цього Кодексу та умов договору.
Так, на даний час саме оператори системи розподілу забезпечують комерційний облік електроенергії, тобто визначають обсяги відпущеної електричної енергії за розрахунковий період для кожного споживача.
Таким чином, оператор системи розподілу надає електропостачальнику дані щодо обсягів споживання електричної енергії споживачами, а електропостачальник, у свою чергу, на підставі отриманих від ОСР даних щодо обсягів споживання електричної енергії здійснює нарахування грошових коштів до сплати за спожиту електричну енергію.
У відповідь на лист позивача від 19.04.2024 за номером вихідної реєстрації 24/7311 АТ «ДТЕК Донецькі Електромережі» повідомило позивача про фактичний (звітній) обсяг споживання за березень та квітень 2022 року, жовтень та грудень 2023 року у розмірі 31618 кВт*год. по точках комерційного обліку споживача Сільськогосподарське товариства з обмеженою відповідальністю «Дружба». Деталізація розрахунків наведена в додатку до листа.
Таким чином, позивачем суду доведено, що на виконання умов договору позивач поставив відповідачу у березні, квітні 2022 року, жовтні, грудні 2023 року електроенергію у кількості 31618 кВт*год, доказів протилежного суду не надано.
Матеріали справи містять докази направлення позивачем на вказану в договорі електронну пошту споживача актів прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) за березень, квітень 2022 року, жовтень та грудень 2023 року та відповідних рахунків.
Таким чином, факт направлення позивачем актів прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) за березень, квітень 2022 року, жовтень, грудень 2023 року та відповідних рахунків відповідачу доведено належними доказами, однак підписані акти прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) на адресу позивача відповідач не повернув. Одночасно, враховуючи вищевикладене, відповідач був обізнаний про наявність заборгованості за договором №1786 від 01.01.2019 за березень, квітень 2022 року та жовтень, грудень 2023 року.
Матеріали справи не містять жодних обґрунтованих заперечень відповідача з приводу підписання актів прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) за спірний період, а тому зазначені акти вважається узгодженим сторонами на визначений в ньому обсяг спожитої електричної енергії.
Відповідно до ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Отже, враховуючи умови договору про постачання електричної енергії споживачу №1786 від 01.01.2019, строк оплати за спожиту електроенергію за березень, квітень 2022 року, жовтень та грудень 2023 року є таким, що настав.
Водночас, відповідно до виписок по особовому рахунку позивача у відповідача утворилась переплата, а саме залишок у сумі 15387,81 від платежів згідно платіжних документів №779 від 29.12.2021 та №43 від 26.01.2022.
Доказів погашення заборгованості в повному обсязі матеріали справи не містять.
Враховуючи викладене, а також те, що в матеріалах справи відсутні, а відповідачем не надані докази, які б спростовували наявність заборгованості перед позивачем, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині стягнення основного боргу в сумі 212806,34 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Позивачем також нараховані сума збільшення заборгованості з урахуванням індексу інфляції за несвоєчасне виконання грошового зобов`язання за договором в розмірі 6292,96грн за період з 01.08.2022 по 30.04.2024 (за травень 2024 року індекс інфляції позивачем не нараховувався) та розрахунок 3% річних в розмірі 3909,42 грн за період з 01.07.2022 по 06.06.2024.
З поданого позивачем розрахунку вбачається, що останній здійснив розрахунок відповідних сум інфляційних втрат, 3% річних за кожним актом (періодом) окремо.
Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачена відповідальність за порушення грошового зобов`язання. Так, за цією нормою Цивільного кодексу України боржник, що прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з врахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір відсотків не встановлений договором або законом.
Пунктом 8.1. комерційної пропозиції передбачено, що у разі, якщо споживач порушив терміни оплати, нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки НБУ яка діє на день прострочення, за кожен день прострочення, враховуючи день фактичної оплати,до дати повної оплати, та 3% річних від суми боргу. Сума боргу сплачується споживачем з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь період прострочення.
Здійснивши перерахунок суми 3% річних за допомогою калькулятора підрахунку заборгованості штрафних санкцій "Ліга. Закон", суд дійшов висновку, що він є арифметично вірним, а тому вимоги щодо стягнення з відповідача 3% річних в розмірі 3909,42 грн підлягають задоволенню.
Здійснивши перерахунок суми інфляційних втрат за допомогою калькулятора підрахунку заборгованості штрафних санкцій "Ліга.Закон", суд встановив, що він є арифметично не вірним, як наслідок, вимога позивача про стягнення інфляційних втрат підлягає частковому задоволенню в сумі 6019,88 грн.
З огляду на вищевикладене, дослідивши всі обставини справи, перевіривши їх наявними доказами, суд вважає, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на строни пропорційно задоволеним вимогам.
Керуючись ст.ст. 7, 13, 42, 46, 73, 76, 79, 86, 123, 210, 233, 236-241, 250-252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги», м.Дніпро до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Дружба», Донецька обл., с.Рубці про стягнення 223008,72 грн, з яких 212806,34 грн основний борг, 3909,42 грн 3% річних, 6292,96 грн інфляційні втрати, задовольнити частково.
Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Дружба», Донецька обл., с.Рубці (84411, Донецька обл., Лиманський р-н, с. Рубці, вул.Шевченка, буд.33, код ЄДРПОУ 30833286) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» (49001, Дніпропетровська обл., м.Дніпро, вул. Січових стрільців, буд. 4Д, код ЄДРПОУ 42086719) заборгованість у розмірі 212806,34грн, 3909,42 грн 3% річних, 6019,88 грн інфляційні втрати, а також судовий збір у розмірі 2672,83 грн.
В інший частині позовних вимог відмовити.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення підписано 26.08.2024.
Суддя Г.Є. Курило
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 26.08.2024 |
Оприлюднено | 27.08.2024 |
Номер документу | 121191587 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Курило Ганна Євгеніївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні