ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" серпня 2024 р. м. Рівне Справа № 918/421/24
Господарський суд Рівненської області у складі судді Романюк Ю.Г., при секретарі судового засідання Рижій А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Мікомед" до Комунального підприємства "Рівненський обласний клінічний лікувально-діагностичний центр імені Віктора Поліщука" Рівненської обласної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "ДЕРЖЗАКУПІВЛІ.ОНЛАЙН"
про визнання протиправним та скасування наказу, визнання договору укладеним
у судове засідання представники учасників справи не з`явились;
ВСТАНОВИВ:
Суть спору.
На розгляді Господарського суду Рівненської області перебуває справа за позовом ТОВ "Мікомед" до КП "РОКЛДЦ ім. Віктора Поліщука" РОР, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ТОВ "ДЕРЖЗАКУПІВЛІ.ОНЛАЙН" про:
- визнання протиправним та скасування наказу відповідача від 11.09.2023 №110-Д "Про прийняття рішення щодо скасування електронного аукціону" на право оренди частини приміщення на першому поверсі загальною площею 81,0 м.кв., що знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. 16 Липня, буд. 36;
- визнання укладеним між сторонами спору Договір оренди частини приміщення на першому поверсі загальною площею 81,0 м.кв., що знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. 16 Липня, буд. 36, у редакції викладеній у позові.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
Даний позов обґрунтовує тим, що 11.09.2023 відбувся аукціон з передачі прав оренди на частину приміщення загальною площею 81,0 м.кв., що знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. 16 Липня, буд. 36, який був організований КП "РОКЛДЦ ім. Віктора Поліщука" РОР.
Проте, результати аукціону були незаконно скасовані організатором на наступний день - 12.09.2023 шляхом оприлюднення відповідної інформації, а підставою слугував наказ відповідача від 11.09.2023 №110-Д "Про прийняття рішення щодо скасування електронного аукціону", на підставі якого майно, що було предметом оренди, щодо якого організовано проведення Аукціону - виключено з Переліку першого типу.
Такі дії відповідача (відміна аукціону після його проведення), на переконання позивача, є порушенням ч.2 ст. 7 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та п.64 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 2020 року №483.
Дане порушення, зокрема, підтверджує Витягом з протоколу Комісії з розгляду скарг та підготовки пропозицій стосовно організації та проведення аукціонів щодо передачі в оренду державного та комунального майна, у тому числі аукціонів від 13.11.2023.
Також, позивач наголошує на тому, що з метою укладання договору оренди, ним було дотримано всіх вимог чинного законодавства України та умов, які ставилися, щодо укладення договору оренди, при цьому відміна Аукціону відповідачем є порушенням прав позивача, а суперечливі один одному дії відповідача з організації Аукціону, а потім з його скасування на підставі власного волевиявлення щодо виключення майна з Переліку першого типу, свідчать про суперечливу поведінку та порушення доктрини "venire contra factum proprium" (заборони суперечливої поведінки).
Інші учасники справи не скористалися своїми правами та не надали своєї правової позиції з приводу вимог позовної заяви.
Так, відповідач не скористався правом надання відзиву на позов, передбаченим ст. 165 ГПК України, а відтак суд на підставі ч.2 ст. 178, ч.9 ст. 165 ГПК України, вирішує спір за наявними матеріалами справи.
Третя особа, також, пояснень з приводу позовних вимог до суду не подала.
Процесуальні дії у справі.
22.04.2024 позов ТОВ "Мікомед" надійшов до Господарського суду Рівненської області.
Ухвалою від 29.04.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено розглядати її за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 21.05.2024.
Ухвалою від 20.05.2024 представнику позивача надано можливість приймати участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Ухвалою від 21.05.2024 залучено ТОВ "ДЕРЖЗАКУПІВЛІ.ОНЛАЙН" до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача. Підготовче засідання відкладено на 11.06.2024.
Ухвалою від 11.06.2024 підготовче провадження закрито і призначено справу до судового розгляду по суті на 23.07.2024. В той же час, суд дійшов висновку про необхідність продовження строку підготовчого провадження на 25 днів - до 22.07.2024 включно.
10.07.2024 від представника КП "РОКЛДЦ ім. Віктора Поліщука" РОР надійшло клопотання, в якому товариство просить визнати поважними причин пропуску строку на подання відзиву на позову та поновити їх, посилаючись на перебування юрисконсульта з 11.07.2024 по 20.07.2024 у відпустці.
Відповідно до ст. 113 ГПК України строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, - встановлюються судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 119 ГПК України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Поважними причинами пропуску процесуального строку є ті, які унеможливлюють або ускладнюють можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк, є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов`язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду та підтверджені належними і допустимими доказами (постанова ВП ВС від 10.11.2022 у справі №990/115/22).
Із вказаного слідує, що суд може продовжити/поновити той чи інший строк, у разі поважності причин його пропуску.
Як встановлено, строк на подання відзиву становив 15 днів з дня отримання відповідачем ухвали від 29.04.2024 і сплив 16.05.2024, так як ухвала була отримана останнім 01.05.2024 до електронного кабінету, зареєстрованого в системі "Електронний суд".
На переконання суду, заява відповідача не містить причин пропуску зазначеного строку, які відповідають критеріям "поважності", а відтак, враховуючи принципи справедливості, добросовісності та розумності у суду відсутні підстави для її задоволення.
Крім того, на КП "РОКЛДЦ ім. Віктора Поліщука" РОР у відповідності до ч.4 ст. 119 ГПК України, був покладений обов`язок, разом із заявою про відновлення пропущених строків, подати відповідну заяву - в даному випадку відзив, однак ця дія відповідачем проігнорована, відзиву до суду не подано.
23.07.2024 судове засідання не відбулось у зв`язку із перебуванням судді Романюк Ю.Г. на лікарняному, про що повідомлено сторін у справі.
Відповідно до інформації табелю обліку робочого часу, суддя Романюк Ю.Г. перебувала на лікарняному у період з 23.07.2024 по 09.08.2024.
Ухвалою від 12.08.2024 справу призначено до судового розгляду по суті на 20.08.2024.
16.08.2024, відповідач, через 37 днів після заявлення клопотання про поновлення строку для подання відзиву, після закриття підготовчого провадження, напередодні судового засідання з розгляду справи по суті, звернувся до суду з додатковими поясненнями, до яких долучено перелік доказів, якими дані пояснення обґрунтовані.
Дослідивши дані пояснення, суд констатує, що за своєю правовою природою вони відповідають вимогам встановленим в ст. 165 ГПК України і є відзивом на позовну заяву, містячи в собі, зокрема, виклад заперечень щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням на відповідні докази та норми права.
Згідно з правилами ст. 118 ГПК України, право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку. Заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Оскільки відзив (додаткові пояснення) КП "РОКЛДЦ ім. Віктора Поліщука" РОР Рівненської міської ради подано після закінчення процесуальних строків, а поважних причин такого пропуску строків не встановлено, суд залишає вказаний відзив без розгляду та не враховує його при розгляді справи.
Аналогічно залишаються без розгляду клопотання відповідача про доручення доказів, які надійшли до суду 19.08.2024, оскільки за правилом ч.3 ст. 80 ГПК України, відповідач повинен подати суду докази разом з поданням відзиву.
14.08.2024 від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату у зв`язку з перебуванням у відпустці уповноваженого представника - Комарова М.С.
23.07.2024 сторони не забезпечили явку уповноважених представників у судове засідання, будучи належним чином повідомленими про час і місце судового розгляду, що в силу ч.1 ст. 202 ГПК України, не перешкоджає розгляду справи.
Відповідно до ч.4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує не право бути особисто присутнім у судовому засіданні під час розгляду цивільної справи, а більш загальне право ефективно представляти свою справу в суді та нарівні з протилежною стороною користуватися правами, передбаченими принципом рівності сторін. Пункт 1 ст. 6 Конвенції надає Державам можливість на власний розсуд обирати засоби гарантування цих прав сторонам провадження. Отже, питання особистої присутності, форми здійснення судового розгляду, усної чи письмової, а також представництва у суді є взаємопов`язаними та мають аналізуватися у більш ширшому контексті "справедливого суду", гарантованого ст. 6 Конвенції. Суд повинен встановити, чи було надано заявнику, стороні цивільного провадження, розумну можливість ознайомитися з зауваженнями або доказами, наданими іншою стороною, та представити свою справу в умовах, що не ставлять його у явно гірше становище порівняно з опонентом протилежною стороною (рішення у справі "Лопушанський проти України").
Провадження у справі триває з 22.04.2024, розгляд справи здійснювався за правилами загального позовного провадження підготовче провадження продовжувалось на 25 днів, таким чином, сторони мали достатньо часу для ефективного представлення своєї справи в суді.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
30.08.2023 в електронній системі "Рrozorro" Комунальним підприємством "Рівненський обласний клінічний лікувально-діагностичний центр ім. Віктора Поліщука" Рівненської обласної ради (далі - КП "РОКЛДЦ ім. Віктора Поліщука" РОР), як організатором, було опубліковано оголошення про проведення електронного аукціону з передачі прав оренди на частину приміщення на першому поверсі, загальною площею 81,0 м.кв., що знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. 16 Липня, буд. 36 (далі - Аукціон).
ТОВ "МІКОМЕД", маючи ліцензію з медичної практики та маючи намір орендувати приміщення для розміщення комп`ютерного томографа, для участі в Аукціоні подало відповідну заяву та всі інші необхідні документи, сплатило реєстраційний та гарантійний внески, та зареєструвалося в якості учасника аукціону.
11.09.2023, відбувся електронний Аукціон LLE001-UA-20230830-55282, за результатами якого переможцем визначено ТОВ "МІКОМЕД", як учасника, що надав найбільшу цінову пропозицію (30 100 грн).
12.09.2023, на наступний день після проведення аукціону, КП "РОКЛДЦ ім. Віктора Поліщука" РОР було оприлюднено інформацію про відміну Аукціону.
Підставою скасування Аукціону став наказ відповідача від 11.09.2023 №110-Д "Про прийняття рішення щодо скасування електронного аукціону", на підставі якого майно, щодо якого організовано проведення Аукціону, було виключено з Переліку першого типу.
Статус аукціону - відмінено, що підтверджується протоколом про результати електронного аукціону LLE001-UA-20230830-55282.
Позивач, вважаючи, що винесення такого роду наказу в день проведення аукціону - протиправне, а відміна аукціону після його проведення - незаконна, звернувся до суду з даним позовом. Позивач вказав, що ставши переможцем аукціону та виконавши всі вимоги законодавства, він був позбавлений можливості укласти договір оренди приміщення та використовувати його у своїй господарській діяльності.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів сторін.
З огляду на предмет спору, правовідносини сторін регулюються нормами чинного законодавства щодо оренди комунального майна, зокрема, положеннями Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та прийнятого на його підставі Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 №483 (надалі - Постанова №483), якими керуються сторони спору.
За правилами Постанови №483 КМУ "Про Деякі питання оренди державного та комунального майна", якою було затверджено Порядок передачі в оренду державного та комунального майна, цей Порядок визначає механізм передачі в оренду державного та комунального майна, включаючи особливості передачі його в оренду відповідно до положень Закону України "Про оренду державного та комунального майна".
Згідно п.62 цього Порядку, електронний аукціон є процедурою визначення переможця електронного аукціону, в ході якої учасники мають можливість поетапного збільшення своїх цінових пропозицій протягом трьох раундів, що проводяться за однаковими правилами, визначеними цим Порядком. Оголосити електронний аукціон має право виключно орендодавець шляхом оприлюднення відповідного оголошення в електронній торговій системі. Для оголошення електронного аукціону орендодавець обирає об`єкт оренди з Переліку першого типу.
Згідно п.64 Порядку Орендодавець має право відмінити електронний аукціон:
- до дня його проведення лише в разі порушення встановленого порядку його підготовки, в тому числі в разі виникнення технічного збою, та/або наявності судового рішення або факторів, які можуть суттєво вплинути на лот (його стартову орендну плату чи на суттєві характеристики об`єкта оренди, в тому числі внаслідок його знищення або значного пошкодження);
- до дня завершення строку, встановленого для затвердження ним протоколу про результати електронного аукціону у разі виникнення технічного збою, підтвердженого адміністратором електронної торгової системи.
Адміністратор електронної торгової системи повідомляє про технічний збій шляхом публікації відповідного повідомлення на власному офіційному веб-сайті, а оператори електронних майданчиків інформують орендодавців та учасників аукціонів відповідно до опублікованого адміністратором повідомлення. Якщо технічний збій тягне за собою необхідність відміни електронного аукціону, адміністратор надає орендодавцю підтвердження того, що відбувся технічний збій, протягом одного робочого дня з дати його виникнення.
Орендодавець відміняє електронний аукціон до дня його проведення у разі:
- скасування рішення про включення об`єкта оренди до Переліку першого типу;
- прийняття рішення про виключення майна з Переліку першого типу;
- зміни рішення про включення об`єкта оренди до Переліку відповідного типу, що тягне за собою необхідність відміни аукціону.
Рішення орендодавця про відміну електронного аукціону, рішення про скасування або зміну рішення про включення об`єкта оренди до Переліку першого типу, що тягне за собою необхідність відміни аукціону, рішення про виключення майна з Переліку першого типу оприлюднюється в електронній торговій системі не пізніше робочого дня, що настає за днем прийняття відповідного рішення, та обов`язково повинен містити підстави та обґрунтування прийняття такого рішення згідно з вимогами цього пункту.
У разі відміни електронного аукціону його статус в електронній торговій системі змінюється на статус "аукціон відмінено" із збереженням всієї інформації, раніше введеної потенційним орендарем, учасником або орендодавцем.
Отже законодавством не передбачено підстав та можливості відміни аукціону після його проведення і з цими доводами позивача суд погоджується. що прямо зазначено у протоколі електронного аукціону.
З матеріалів справи вбачається, що аукціон LLE001-UA-20230830-55282 є таким, що відбувся 11.09.2023. Відміна аукціону проведена орендодавцем наступного дня - 12.09.2023, тому суд погоджується, що така відміна порушує п.64 Порядку, а відтак є незаконною.
Також, надаючи оцінку законності підстав для відміни аукціону, суд констатує, що підставою слугувало виключення з Переліку першого типу майна щодо якого організовано проведення Аукціону.
Однак дана обставина не може бути підставою для відміни вже проведеного аукціону, виходячи з наступного.
Відповідно до абз. 3 п.62 Порядку, для оголошення електронного аукціону орендодавець обирає об`єкт оренди з Переліку першого типу.
Згідно з п.13 ст. 1 Закону "Про оренду державного та комунального майна", Перелік першого типу - це Перелік об`єктів, щодо яких прийнято рішення про передачу в оренду на аукціоні.
З цих положень випливає висновок, що обов`язковою умовою проведення аукціону на право оренди об`єкта комунальної власності є перебування цього об`єкта у Переліку першого типу.
Згідно ст. 7 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" підставами для ...... виключення майна із одного з Переліків, зокрема, є обґрунтовані власні потреби уповноваженого органу управління та/або балансоутримувача, або потреби іншої бюджетної установи, що розміщена в будівлі, споруді, їх окремій частині.
Частина 2 цієї статті визнає, що рішення про виключення майна з Переліків може бути прийнято не пізніше дня, що передує дню проведення аукціону, якщо майно включено до Переліку першого типу.
Оскільки відповідний наказ відповідача №110-Д "Про прийняття рішення щодо скасування електронного аукціону" датований 11.09.2023, тобто прийнятий в день проведення аукціону, останній не міг бути підставою для його відміни, право на відміну аукціону з причин виключення майна з Переліку першого типу, існувало у замовника лише до дня проведення аукціону, тобто до 10.09.2023, включно.
Отож, наявність даного наказу, не давала КП "РОКЛДЦ ім. Віктора Поліщука" РОР права на відміну аукціону, який відбувся. Таким чином, станом на момент проведення аукціону 11.09.2023 року об`єкт оренди перебував у Переліку першого типу, а подальше виключення орендодавцем об`єкта з Переліку першого типу після проведення аукціону щодо права оренди на нього не є підставою для відміни аукціону, який вже відбувся.
Керуючись вищевикладеним, суд зазначає, що вимога ТОВ "Мікомед" про визнання протиправним та скасування наказу відповідача від 11.09.2023 №110-Д "Про прийняття рішення щодо скасування електронного аукціону" на право оренди частини приміщення на першому поверсі загальною площею 81,0 м.кв., що знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. 16 Липня, буд. 36, у даному випадку не призведе до відновлення прав товариства, яке останній вважає порушеними (право на укладення договору оренди за результатами проведеного аукціону).
Так, внесення та виключення об`єкта до/з Переліку першого типу відноситься до виключної компетенції КП "РОКЛДЦ ім. Віктора Поліщука" РОР.
Згідно ст. 7 ЗУ "Про оренду державного та комунального майна" підставами для виключення майна із одного з Переліків, можуть бути обґрунтовані власні потреби зацікавленої особи в приміщенні, що виставлено на аукціон.
Але при цьому безумовно повинна бути дотримана вимога, що рішення про виключення майна з Переліків може бути прийнято не пізніше дня, що передує дню проведення аукціону, якщо майно включено до Переліку першого типу.
У випадку ж розгляду даного спору суд встановлював чи міг бути наказ відповідача від 11.09.2023 №110-Д "Про прийняття рішення щодо скасування електронного аукціону" підставою для відміни аукціону і дійшов висновку, що ні, як такий що виданий в день аукціону.
За змістом статей 15 і 16 ЦК України кожна особа має право на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
При цьому, розглядаючи відповідний спір, суд має установити, чи були порушені, не визнані або оспорені права, свободи чи інтереси осіб, які звертаються з позовом, та чи є обраний позивачем спосіб захисту ефективним, тобто таким, що забезпечить поновлення порушеного права.
Велика Палата Верховного Суду неодноразово зазначала, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від виду та змісту правовідносин, які виникли між сторонами, від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Таке право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричинених цими діяннями наслідкам (близькі за змістом висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі №338/180/17 (п.57), від 11.09.2018 у справі №905/1926/16 (п.40), від 16.06.2020 у справі №145/2047/16-ц (п.7.23).
Суд зауважує, що наказ КП "РОКЛДЦ ім. Віктора Поліщука" РОР від 11.09.2023 №110-Д "Про прийняття рішення щодо скасування електронного аукціону" вже було реалізовано та вичерпав дію фактом відміни проведеного аукціону.
Обрання позивачем неналежного способу захисту своїх прав є самостійною підставою для відмови у позові (постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.01.2021 у справі №916/1415/19 (п.6.21), від 02.11.2021 у справі №925/1351/19 (п. 6.56), від 06.07.2022 у справі №914/2618/16 (п28)).
З огляду на викладене, обраний позивачем спосіб захисту порушених прав (а саме про визнання протиправним та скасування наказу) - не є належним та ефективним, оскільки оспорювання вказаного наказу в практичному аспекті не призведе до захисту інтересів позивача та не матиме результатом поновлення будь-яких його прав, а відтак, суд приходить до висновку про неналежність та неефективність обраного позивачем способу захисту та, як наслідок, у задоволенні позовної вимоги про про визнання протиправним та скасування наказу КП "РОКЛДЦ ім. Віктора Поліщука" РОР від 11.09.2023 №110-Д "Про прийняття рішення щодо скасування електронного аукціону" відмовляє.
Для ефективного захисту інтересів позивача у спірних правовідносинах достатньо визнати укладеним договір за результатами проведеного аукціону.
При цьому, позивач у межах розгляду справи про визнання укладеним між сторонами спору Договору оренди частини приміщення на першому поверсі загальною площею 81,0 м.кв., що знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. 16 Липня, буд. 36, у редакції викладеній у позові, вправі посилатися, зокрема, на незаконність прийнятого рішення про відміну аукціону, оскільки таке рішення орендодавця, за умови його невідповідності Порядку не тягне правових наслідків, на які воно спрямоване (відміна аукціону).
У свою чергу, позовна вимога про зобов`язання КП "РОКЛДЦ ім. Віктора Поліщука" РОР укласти з ТОВ "Мікомед" Договору оренди частини приміщення на першому поверсі загальною площею 81,0 м.кв., що знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. 16 Липня, буд. 36 у редакції згідно з додатком, підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
За правилами ст.ст. 5, 13 ЗУ "Про оренду державного та комунального майна", публікація в ЕТС договору оренди є одним з етапів передачі майна в оренду. Укладення договору оренди є наступним етапом після затвердження протоколу аукціону.
Сторонами не заперечується, що договір оренди з переможцем аукціону міг бути укладений виключно у редакції, який передбачено законом, із зазначенням додаткових умов, передбачених в оголошенні про проведення аукціону.
Відповідно до п.55 Порядку в оголошенні про передачу майна в оренду зазначаються:
1) повне найменування і адреса орендодавця та/або балансоутримувача;
2) інформація про об`єкт оренди, що міститься в Переліку першого типу, в обсязі, визначеному пунктом 26 Порядку;
3) проект договору оренди;
4) умови оренди майна та додаткові умови оренди майна (в разі наявності): стартова орендна плата для всіх видів аукціонів; строк оренди, а в разі коли об`єкт оренди пропонується для погодинного використання, - також інформація про графік використання об`єкта оренди тощо.
Таким чином в оголошенні про передачу майна в оренду, орендодавцем фактично визначаються всі істотні умови договору оренди, крім розміру орендної плати, оскільки вона визначається за результатами електронного аукціону.
При цьому, разом з оголошенням про передачу майна в оренду орендодавцем опубліковується проект договору оренди, який укладається з переможцем аукціону, в якому визначені всі істотні умови договору, крім ціни договору, оскільки вона визначається після проведення аукціону.
Як вбачається з матеріалів справи, до позовної заяви долучено примірник договору, який відповідає редакції договору, який було розміщено на сайті Прозорро для його укладення за результатами аукціону 11.09.2024.
Суд при прийнятті рішення в частині вимоги про визнання договору оренди укладеним констатує, що за відсутності встановлених порушень з боку орендодавця, єдиною можливою подальшою дією для організатора цього аукціону було укладення спірного договору з переможцем - ТОВ "Мікомед".
Відповідно до статті 1 Першого протоколу Конвенції визначено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Так, у рішенні ЄСПЛ у справі Стретч проти Сполученого Королівства, Європейський суд з прав людини зазначив, що законними очікуваннями є очікування на законних підставах продовження терміну дії договору оренди, і це очікування є складовою частиною права власності заявника, наданого йому за договором оренди в розумінні зазначеної статті. ЄСПЛ дійшов висновку про те, що заявник мав право, принаймні, очікувати на законних підставах, що він зможе продовжити термін дії договору, і таке очікування можна вважати - в цілях застосування положень ст.1 Першого протоколу до Конвенції - складовою частиною його права власності, наданого йому за договором оренди.
При цьому, у рішенні Європейського суду з прав людини по справі "Пайн Велі Девелопмент Лтд" та інші проти Ірландії" від 23.10.1991 Європейський суд з прав людини зазначив, що статтю 1 Першого протоколу Конвенції можна застосувати до захисту "правомірних очікувань" щодо певного стану речей (у майбутньому), оскільки їх можна вважати складовою частиною власності. "Правомірні очікування" виникають у особи, якщо нею було дотримано всіх вимог законодавства для отримання відповідного рішення уповноваженого органу, а тому вона мала усі підстави вважати, що таке рішення є дійсним та розраховувати на певний стан речей.
Тобто, в даному випадку правомірні очікування позивача полягають у можливості користування майном у майбутньому у термін, передбачений договором оренди.
Способи захисту цивільних прав та інтересів перелічені у ч.2 ст.16 ЦК України. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Укладення договору за рішенням суду безпосередньо захищає права позивача, тому дана позовна вимога є належною.
Відповідно до ст. 187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов`язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов`язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
Судом встановлено, що між сторонами немає спору з приводу змісту умов того договору, примірник якого позивач додав до позову і просить визнати його укладеним.
Оскільки ТОВ "Мікомед" є переможцем аукціону LLE001-UA-20230830-55282, проведеним 11.09.2023, а наслідком аукціону з переможцем є укладення договору оренди, отже вимога про визнання цього договору укладеним підлягає до задоволення.
Висновки суду за результатами вирішення спору.
Відповідно до ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч.1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Європейський суд з прав людини у справах "Серявін та інші проти України" і "Трофимчук проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент (довід). Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
За результатами з`ясування обставин, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, підтверджених тими доказами, які були досліджені судом під час розгляду справи, і з наданням оцінки всім аргументам у їх сукупності та взаємозв`язку, як це передбачено вимогами ст. ст. 75-79, 86 ГПК України, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову в частині визнання укладеним між сторонами спору Договір оренди частини приміщення на першому поверсі загальною площею 81,0 м.кв., що знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. 16 Липня, буд. 36, у редакції викладеній у позові.
Разом з цим, суд відмовляє у задоволенні вимоги щодо визнання протиправним та скасування наказу відповідача від 11.09.2023 №110-Д "Про прийняття рішення щодо скасування електронного аукціону" на право оренди частини приміщення на першому поверсі загальною площею 81,0 м.кв., що знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. 16 Липня, буд. 36 - з підстав неналежного способу захисту, обраного позивачем.
Розподіл судових витрат.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Відповідно до п.2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Судом встановлено, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 6 056,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №0.0.3604370823.1 від 22.04.2024.
Згідно з п.3 ч.4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Таким чином, ТОВ "Мікомед", заявляючи 2 позовні вимоги немайнового характеру, зобов`язане було сплатити судовий збір у розмірі 4844,80 грн (3028*2*0,8), так як у даному випадку застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору, отож решта суми судового збору у розмірі 1 211,20 грн може бути повернута медичним закладом за заявою.
В той же час, враховуючи, через відмову у задоволенні в позові в частині 1-єї з 2-ох позовних вимог, судові витрати у справі по сплаті судового збору у розмірі 2 422,40 грн покладаються на відповідача у справі, решта суми судового збору у розмірі 2 422,40 грн - залишається за позивачем.
Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-79, 91, 123, 124, 126, 129, 222, 236-241 ГПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати укладеним між Товариством з обмеженою відповідальністю "Мікомед" та Комунальним підприємством "Рівненський обласний клінічний лікувально-діагностичний центр імені Віктора Поліщука" Рівненської обласної ради Договір оренди частини приміщення на першому поверсі загальною площею 81,0 м.кв., що знаходиться за адресою м. Рівне, вул. 16 Липня, буд. 36, загальною площею 81,0 м.кв, корисна площа об`єкта 81,0 м.кв., у запропонованій позивачем редакції:
" ДОГОВІР
оренди нерухомого майна, що є спільною власністю
територіальних громад Рівненської області
I. Змінювані умови договору (далі - Умови)
1
Найменування населеного пункту
м. Рівне
2
Дата
3
Сторони
Найменування
Код згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб -
підприємців і громадських формувань
Адреса місцезнаходження
Прізвище, ім`я, по батькові (за наявності) особи, що підписала договір
Посада особи, що підписала договір
Посилання на документ, який надає повноважен-ня на підписання договору (статут, положення, наказ, довіреність тощо)
3.1.
Орендодавець
КП "РОКЛДЦ ім. В. Поліщука" РОР
13972414
м. Рівне. вул. 16 Липня, 36
ОСОБА_1
Директор
Статут
3.1.1
Адреса електронної пошти Орендодавця, на яку надсилаються офіційні повідомленням за цим договором
rokldc@ukr.net
3.2
Орендар
ТОВ "МІКОМЕД"
40545575
вул. Стельмаха Володимира, буд. 18-М, м. Рівне, 33018
ОСОБА_2
Директор
Статут
3.2.1
Адреса електронної пошти Орендаря, на яку надсилаються офіційні повідомленням за цим договором
mikomed.rivne@gmail.com
3.2.2
Офіційний веб-сайт (сторінка чи профіль в соціальній мережі) Орендаря, на якому опублікована інформація про Орендаря та його діяльність
www.mikomed.com.ua
4
Об`єкт оренди та склад майна (далі - Майно)
4.1
Інформація про об`єкт оренди - нерухоме майно
Частина нежитлового приміщення загальною площею 81,0 м.кв. в будівлі КП "РОКЛДЦ ім. В.Поліщука", що знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. 16 Липня, 36
4.2
Погодження органу охорони культурної спадщини на передачу в оренду Майна, що є пам`яткою культурної спадщини, щойно виявленим об`єктом культурної спадщини чи її (його) частиною (за наявності)
Майно не відноситься до пам`яток культурної спадщини
5
Процедура, в результаті якої Майно отримано в оренду
5.1.
(А) аукціон
6
Вартість Майна
6.1
Ринкова (оціночна) вартість, визначена на підставі звіту про оцінку Майна (частина четверта статті 8 Закону України від 3 жовтня 2019 р. № 157-IX "Про оренду державного і комунального майна" (Відомості Верховної Ради України, 2020 р., № 4, ст. 25) (далі - Закон)
сума (гривень), без податку на додану вартість
773 772,69 грн
6.1.1
Оцінювач
дата оцінки
"_01_" _серпня__ 2023р.
дата затвердження висновку про вартість Майна
"__"
6.1.2
Рецензент
дата рецензії
"__"
6.2
Страхова вартість
6.2.1
Сума, яка дорівнює визначеній у пункті 6.1 Умов
сума (гривень), без податку на додану вартість
773 772,69
7
Цільове призначення Майна
7.1
для здійснення приватної медичної практики (розміщення комп`ютерного томографа)
8
Графік використання (заповнюється, якщо майно передається в погодинну оренду)
Документ сформований в системі
"Електронний суд" 22.04.2024
15
9
Орендна плата та інші платежі
9.1
Місячна орендна плата, визначена за результатами проведення аукціону
сума, гривень, без податку на додану вартість 30 100 грн.
дата і реквізити протоколу електронного аукціону
9.2
Витрати на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг
Орендарю
компенсуються Орендарем в порядку, передбаченому пунктом 6.5 договору
10
Розмір авансового внеску орендної плати
10.1
(1)
2 (дві) місячні орендні плати
сума, гривень, без податку на додану вартість ____60200,00
11
Сума забезпечувального депозиту
розмір мінімальної заробітної плати станом на перше число місяця, в якому
укладається цей договір
12
Строк договору
12.1
(1)
5 років з дати набрання чинності цим договором
13
Згода на суборенду
Орендодавець
14 Додаткові умови оренди
Крім орендної плати Орендар сплачує Орендодавцю відшкодування витрат на комунальні та експлуатаційні послуги на підставі окремої угоди
Орендар самостійно здійснює страхування об`єкта оренди на користь орендодавця (балансоутримувача);
Орендар відповідає вимогам статті 4 Закону України "Про оренду державного та комунального майна"
Орендодавець (балансоутримувач) сплачує податок на землю
15 Банківські реквізити для сплати орендної плати та інших платежів відповідно до цього договору
Балансоутримувача державного бюджету Орендодавця
НОМЕР_1 в
АБ Укргазбанк НОМЕР_2 в АТ КБ "Приватбанк"
16 Співвідношення розподілу орендної плати станом на дату укладення договору
Балансоутримувачу _100__ відсотків суми орендної плати
державному бюджету ___ відсотків суми орендної плати
II. Незмінювані умови договору
Предмет договору
1.1. Орендодавець і Балансоутримувач передають, а Орендар приймає у строкове платне користування майно, зазначене у пункті 4 Умов, вартість якого становить суму, визначену у пункті 6 Умов.
1.2. Майно передається в оренду для використання згідно з пунктом 7 Умов.
Умови передачі орендованого Майна Орендарю
2.1. Орендар вступає у строкове платне користування Майном у день підписання акта приймання-передачі Майна.
Акт приймання-передачі підписується між Орендарем і Балансоутримувачем одночасно з підписанням цього договору.
Або*:
Акт приймання-передачі підписується протягом 10 робочих днів з дати припинення договору з попереднім орендарем відповідно до Порядку.
*Альтернативне формулювання другого речення пункту 2.1 цього договору застосовується, якщо договір є договором, який укладається з переможцем аукціону на продовження договору оренди (договір типу 5.1(В) і такий переможець аукціону є особою іншою, ніж орендар майна станом на дату оголошення аукціону.
Акт приймання-передачі Майна в оренду та акт повернення майна з оренди складаються за формою, що розробляється Фондом державного майна і оприлюднюється на його офіційному веб-сайті.
2.2. Передача Майна в оренду здійснюється за його страховою вартістю, визначеною у пункті 6.2 Умов.
Орендна плата
3.1. Орендна плата становить суму, визначену у пункті 9 Умов. Нарахування податку на додану вартість на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством.
До складу орендної плати не входять витрати на утримання орендованого майна (комунальних послуг, послуг з управління об`єктом нерухомості, витрат на утримання прибудинкової території та місць загального користування, вартість послуг з ремонту і технічного обслуговування інженерного обладнання та внутрішньо будинкових мереж, ремонту будівлі, у тому числі: покрівлі, фасаду, вивіз сміття тощо), а також компенсація витрат Балансоутримувача за користування земельною ділянкою.
Орендар несе ці витрати на основі окремих договорів, укладених із Балансоутримувачем та/або безпосередньо з постачальниками комунальних послуг в порядку, визначеному пунктом 6.5 цього договору.
3.2. (1) Якщо орендна плата визначена за результатами аукціону, орендна плата за січень-грудень року оренди, що настає за роком, на який припадає перший місяць оренди, визначається шляхом коригування орендної плати за перший місяць оренди на річний індекс інфляції року, на який припадає перший місяць оренди. Орендна плата за січень-грудень третього року оренди і кожного наступного календарного року оренди визначається шляхом коригування місячної орендної плати, що сплачувалась у попередньому році, на річний індекс інфляції такого року.
Або (залишити одне з двох альтернативних формулювань):
3.2. (2) Якщо орендна плата визначена на підставі абзацу третього або четвертого частини сьомої статті 18 Закону, то:
орендна плата за перший місяць оренди визначається з урахуванням таких особливостей: якщо між датою визначення орендної плати за базовий місяць (визначений відповідно до пункту 9.1 Умов) і датою підписання акта приймання-передачі минуло більш як один повний календарний місяць, то розмір орендної плати за перший місяць оренди встановлюється шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції у місяцях, що минули з дати визначення орендної плати за базовий місяць;
орендна плата за другий і кожний наступний місяці оренди визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.
3.3. Орендар сплачує орендну плату до державного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні, визначеному у пункті 16 Умов (або в іншому співвідношенні, визначеному законодавством), щомісяця:
до 15 числа поточного місяця оренди - для орендарів, які отримали майно в оренду за результатами аукціону (договори типу 5(А) і 5(В);
до 15 числа, що настає за поточним місяцем оренди, - для орендарів, які отримали майно в оренду без аукціону (договори типу 5(Б) і 5(Г);
до 5 числа, що настає за поточним місяцем оренди, - у випадку, передбаченому пунктом 182 Порядку.
3.4. Орендар сплачує орендну плату на підставі рахунків Балансоутримувача. Балансоутримувач виставляє рахунок на загальну суму орендної плати із зазначенням частини орендної плати, яка сплачується на рахунок Балансоутримувача, і частини орендної плати, яка сплачується до державного бюджету. Податок на додану вартість нараховується на загальну суму орендної плати. Орендар сплачує Балансоутримувачу належну йому частину орендної плати разом із податком на додану вартість, нарахованим на загальну суму орендної плати. Балансоутримувач надсилає Орендарю рахунок не пізніше ніж за п`ять робочих днів до дати платежу. Протягом п`яти робочих днів після закінчення поточного місяця оренди Балансоутримувач передає Орендарю акт виконаних робіт на надання орендних послуг разом із податковою накладною за умови реєстрації Орендаря платником податку на додану вартість.
3.5. В день укладення цього договору або до цієї дати Орендар сплачує орендну плату за кількість місяців, зазначену у пункті 10 Умов (авансовий внесок з орендної плати), на підставі документів, визначених у пункті 3.6 цього договору.
3.6. Якщо цей договір укладено за результатами проведення аукціону, то підставою для сплати авансового внесок з орендної плати є протокол про результати електронного аукціону.
Якщо цей договір укладено без проведення аукціону (договір типу 5.1(Б), то підставою для сплати авансового внеску з орендної плати є рішення, прийняте відповідно до пункту 121 Порядку.
Якщо цей договір укладено в результаті продовження попереднього договору оренди без проведення аукціону (пункт 5.1(Г) Умов), то підставою для сплати авансового платежу з орендної плати є рішення Орендодавця, прийняте відповідно до пункту 141 Порядку.
3.7. Якщо цей договір укладено без проведення аукціону (договори типу 5.1(Б) та 5.1(Г) Умов), розмір орендної плати підлягає перегляду на вимогу однієї із сторін у разі зміни Методики.
Орендодавець зобов`язаний звернутися до Орендаря із вимогою про перегляд орендної плати, якщо зміни до Методики мають наслідком збільшення розміру орендної плати за цим договором, протягом 30 календарних днів з моменту набрання чинності відповідними змінами.
Орендар може звернутися до Орендодавця з вимогою про перегляд орендної плати, якщо зміни до Методики мають наслідком зміну розміру орендної плати за цим договором, протягом будь-якого строку після набрання чинності відповідними змінами.
Новий розмір орендної плати починає застосовуватися з першого числа місяця, що настає за датою укладення сторонами додаткової угоди до цього договору щодо приведення розміру орендної плати у відповідність із змінами, внесеними до Методики. Відмова Орендаря укласти додаткову угоду щодо збільшення орендної плати з метою приведення її у відповідність із змінами, внесеними до Методики, є підставою для дострокового припинення цього договору.
3.8. Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, стягується Орендодавцем (в частині, належній державному бюджету) та/або Балансоутримувачем (в частині, належній Балансоутримувачу). Орендодавець і Балансоутримувач можуть за домовленістю звернутися із позовом про стягнення орендної плати та інших платежів за цим договором, за якими у Орендаря є заборгованість, в інтересах відповідної сторони цього договору. Сторона, в інтересах якої подається позов, може компенсувати іншій стороні судові і інші витрати, пов`язані з поданням позову.
3.9. На суму заборгованості Орендаря із сплати орендної плати нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення перерахування орендної плати.
3.10. Надміру сплачена сума орендної плати, що надійшла до бюджету або Балансоутримувачу, підлягає в установленому порядку зарахуванню в рахунок майбутніх платежів, а у разі неможливості такого зарахування у зв`язку з припиненням орендних відносин - поверненню Орендарю. Сума орендної плати, сплаченої авансом відповідно до пункту 3.5 цього договору, підлягає зарахуванню в рахунок сплати орендної плати за перші місяці оренди після підписання акта приймання-передачі Майна.
3.11. Припинення договору оренди не звільняє Орендаря від обов`язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи пеню та неустойку (за наявності).
3.12. Орендар зобов`язаний на вимогу Орендодавця проводити звіряння взаєморозрахунків за орендними платежами і оформляти акти звіряння.
Повернення Майна з оренди і забезпечувальний депозит
4.1. У разі припинення договору Орендар зобов`язаний:
звільнити протягом трьох робочих днів орендоване Майно від належних Орендарю речей і повернути його відповідно до акта повернення з оренди орендованого Майна в тому стані, в якому Майно перебувало на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, а якщо Орендарем були виконані невід`ємні поліпшення або проведено капітальний ремонт, - то разом із такими поліпшеннями/капітальним ремонтом;
сплатити орендну плату, нараховану до дати, що передує даті повернення Майна з оренди, пеню (за наявності), сплатити Балансоутримувачу платежі за договором про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю, нараховану до дати, що передує даті повернення Майна з оренди;
відшкодувати Балансоутримувачу збитки в разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого Майна з вини Орендаря (і в межах сум, що перевищують суму страхового відшкодування, якщо воно поширюється на випадки погіршення стану або втрати орендованого Майна), або в разі демонтажу чи іншого вилучення невід`ємних поліпшень/капітального ремонту.
4.2. Протягом трьох робочих днів з моменту припинення цього договору Балансоутримувач зобов`язаний оглянути Майно і зафіксувати його поточний стан, а також стан розрахунків за цим договором і за договором про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю в акті повернення з оренди орендованого Майна.
Балансоутримувач складає акт повернення з оренди орендованого Майна у трьох оригінальних примірниках і надає підписані Балансоутримувачем примірники Орендарю.
Орендар зобов`язаний:
підписати три примірники акта повернення з оренди орендованого Майна не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з моменту їх отримання від Балансоутримувача і одночасно повернути Балансоутримувачу два примірники підписаних Орендарем актів разом із ключами від об`єкта оренди (у разі, коли доступ до об`єкта оренди забезпечується ключами);
звільнити Майно одночасно із поверненням підписаних Орендарем актів.
Не пізніше ніж на четвертий робочий день після припинення договору Балансоутримувач зобов`язаний надати Орендодавцю примірник підписаного акта повернення з оренди орендованого Майна або письмово повідомити Орендодавцю про відмову Орендаря від підписання акта та/або створення перешкод Орендарем у доступі до орендованого Майна з метою його огляду, та/або про неповернення підписаних Орендарем примірників акта.
4.3. Майно вважається повернутим з оренди з моменту підписання Балансоутримувачем та Орендарем акта повернення з оренди орендованого Майна.
4.4. Якщо Орендар не повертає Майно після отримання від Балансоутримувача примірників акта повернення з оренди орендованого Майна, Орендар сплачує до державного бюджету неустойку у розмірі подвійної орендної плати за кожний день користування Майном після дати припинення цього договору.
4.5. З метою виконання зобов`язань Орендаря за цим договором, а також за договором про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю до або в день підписання цього договору Орендар сплачує на рахунок Орендодавця забезпечувальний депозит в розмірі, визначеному у пункті 11 Умов.
Якщо цей договір є договором типу 5.1 (В) або 5.1 (Г) Умов, Орендар сплачує різницю між сумою забезпечувального депозиту, сплаченого Орендарем раніше за договором, що продовжується, і сумою, визначеною у пункті 11 Умов.
Орендар сплачує повну суму забезпечувального депозиту, якщо:
договір, що продовжується, не передбачав обов`язку Орендаря сплатити забезпечувальний депозит, або цей договір є договором, що продовжується за результатами проведення аукціону (договір типу 5.1(В) Умов), але переможцем аукціону стала особа інша, ніж Орендар Майна, станом на дату оголошення аукціону (п.149 Порядку).
4.6. Орендодавець повертає забезпечувальний депозит Орендарю протягом 5 робочих днів після отримання від Балансоутримувача примірника акта повернення з оренди орендованого Майна, підписаного без зауважень Балансоутримувача, або здійснює вирахування сум, визначених у пункті 4.8 цього договору, у разі наявності зауважень Балансоутримувача або Орендодавця.
4.7. Орендодавець перераховує забезпечувальний депозит у повному обсязі до державного бюджету, якщо:
Орендар відмовився від підписання акта повернення з оренди орендованого Майна у строк, визначений цим договором, або створює перешкоди у доступі до орендованого Майна представників Балансоутримувача або Орендодавця з метою складення такого акта;
Орендар не підписав в установлені строки договір оренди Майна за результатами проведення аукціону на продовження цього договору оренди, в якому Орендар оголошений переможцем.
4.8. Орендодавець не пізніше ніж протягом п`ятого робочого дня з моменту отримання від Балансоутримувача примірника акта повернення з оренди орендованого Майна із зауваженнями (або за наявності зауважень Орендодавця) зараховує забезпечувальний депозит в рахунок невиконаних зобов`язань Орендаря і перераховує забезпечувальний депозит на погашення зобов`язань Орендаря у такій черговості:
у першу чергу погашаються зобов`язання Орендаря із сплати пені (пункт 3.9 цього договору) (у такому разі відповідна суму забезпечувального депозиту розподіляється між державним бюджетом і Балансоутримувачем);
у другу чергу погашаються зобов`язання Орендаря із сплати неустойки (пункт 4.4 цього договору);
у третю чергу погашаються зобов`язання Орендаря із сплати частини орендної плати, яка відповідно до пункту 16 Умов підлягає сплаті до державного бюджету;
у четверту чергу погашаються зобов`язання Орендаря із сплати частини орендної плати, яка відповідно до пункту 16 Умов підлягає сплаті Балансоутримувачу;
у п`яту чергу погашаються зобов`язання Орендаря із сплати Балансоутримувачу платежів за договором про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю;
у шосту чергу погашаються зобов`язання Орендаря з компенсації суми збитків, завданих орендованому Майну;
у сьому чергу погашаються зобов`язання Орендаря із сплати інших платежів за цим договором або в рахунок погашення інших не виконаних Орендарем зобов`язань за цим договором.
Орендодавець повертає Орендарю суму забезпечувального депозиту, яка залишилась після здійснення вирахувань, передбачених цим пунктом.
Поліпшення і ремонт орендованого майна
5.1. Орендар має право:
за згодою Балансоутримувача проводити поточний та/або капітальний ремонт Майна і виступати замовником на виготовлення проектно-кошторисної документації на проведення ремонту;
здійснювати невід`ємні поліпшення Майна за наявності рішення Орендодавця про надання згоди, прийнятого відповідно до Закону та Порядку;
за згодою Орендодавця, наданою відповідно до Закону та Порядку, і один раз протягом строку оренди зарахувати частину витрат на проведення капітального ремонту в рахунок зменшення орендної плати.
5.2. Порядок отримання Орендарем згоди Балансоутримувача і Орендодавця на проведення відповідних видів робіт, передбачених пунктом 5.1 цього договору, порядок отримання Орендарем згоди Орендодавця на зарахування витрат на проведення цих робіт в рахунок орендної плати і умови, на яких здійснюється таке зарахування, а також сума витрат, які можуть бути зараховані, визначаються Порядком.
5.3. Орендар має право на компенсацію вартості здійснених ним невід`ємних поліпшень Майна у порядку та на умовах, встановлених Порядком.
5.4. Орендар має право на компенсацію вартості здійснених ним невід`ємних поліпшень Майна від переможця аукціону з приватизації Майна, а якщо таким переможцем стає Орендар, - то право на зарахування в рахунок купівельної ціни суми вартості здійснених ним невід`ємних поліпшень у порядку та на умовах, встановлених Законом України від 18 січня 2018 р. № 2269-VIII "Про приватизацію державного і комунального майна" (Відомості Верховної Ради України, 2018 р., № 12, ст. 68) (далі - Закон про приватизацію).
Режим використання орендованого Майна
6.1. Орендар зобов`язаний використовувати орендоване Майно відповідно до призначення, визначеного у пункті 7 Умов.
6.2. Орендар зобов`язаний забезпечувати збереження орендованого Майна, запобігати його пошкодженню і псуванню, тримати Майно в порядку, передбаченому санітарними нормами та правилами пожежної безпеки, підтримувати орендоване Майно в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, здійснювати заходи протипожежної безпеки.
6.3. Орендар зобов`язаний:
відповідно до вимог нормативно-правових актів з пожежної безпеки розробляти комплексні заходи щодо забезпечення пожежної безпеки об`єкта оренди Майна;
забезпечувати додержання протипожежних вимог, стандартів, норм, правил, а також виконання вимог приписів і постанов органів державного пожежного нагляду та вимог відповідних служб (підрозділів) Балансоутримувача;
утримувати у справному стані засоби протипожежного захисту і зв`язку, пожежну техніку, обладнання та інвентар, не допускати їх використання не за призначенням;
проводити внутрішні розслідування випадків пожеж та подавати Балансоутримувачу відповідні документи розслідування.
Орендар несе відповідальність за дотримання правил експлуатації інженерних мереж, пожежної безпеки і санітарних норм у приміщеннях згідно із законодавством.
6.4. Орендар зобов`язаний забезпечити представникам Орендодавця та Балансоутримувача доступ на об`єкт оренди у робочі дні у робочий час (а у разі отримання скарг на порушення правил тиші або провадження Орендарем діяльності у неробочий час, яка завдає шкоди або незручностей власникам суміжних приміщень, - то у будь-який інший час) з метою здійснення контролю за його використанням та виконанням Орендарем умов цього договору. Про необхідність отримання доступу до об`єкта оренди Балансоутримувач або Орендодавецьповідомляє Орендареві електронною поштою принаймні за один робочий день, крім випадків, коли доступ до об`єкта оренди необхідно отримати з метою запобігання нанесенню шкоди об`єкту оренди чи власності третіх осіб через виникнення загрози його пошкодження внаслідок аварійних ситуацій або внаслідок настання надзвичайних ситуацій, техногенного та природного характеру, а також у разі отримання скарг на порушення правил тиші або провадження Орендарем діяльності у неробочий час, яка завдає шкоди або незручностей власникам суміжних приміщень. У разі виникнення таких ситуацій Орендар зобов`язаний вживати невідкладних заходів для ліквідації їх наслідків.
6.5. Протягом п`яти робочих днів з дати укладення цього договору Балансоутримувач зобов`язаний надати Орендарю для підписання:
два примірники договору про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю відповідно до примірного договору, затвердженого наказом Фонду державного майна, та/або проекти договорів із постачальниками комунальних послуг, якщо стосовно об`єкта оренди такими постачальниками комунальних послуг відкриті окремі особові рахунки або якщо окремі особові рахунки були відкриті на попереднього користувача Майном.
Орендар зобов`язаний протягом десяти робочих днів з моменту отримання примірників договору про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю:
підписати і повернути Балансоутримувачу примірник договору; або
подати Балансоутримувачу обґрунтовані зауваження до сум витрат, які підлягають відшкодуванню Орендарем за договором.
Орендар зобов`язаний протягом десяти робочих днів з моменту отримання від Балансоутримувача відповіді на свої зауваження, яка містить документальні підтвердження витрат, які підлягають відшкодуванню Орендарем, підписати і повернути Балансоутримувачу примірник договору.
Орендар вживає заходів для укладення із постачальниками комунальних послуг договорів на постачання відповідних комунальних послуг протягом місяця з моменту отримання проектів відповідних договорів від Балансоутримувача. Орендар зобов`язаний надати Балансоутримувачу копії договорів, укладених із постачальниками комунальних послуг.
6.6. Якщо Майном є пам`ятка культурної спадщини, щойно виявлений об`єкт культурної спадщини чи його частина, Орендар зобов`язаний виконувати усі обов`язки Балансоутримувача за охоронним договором, який є додатком до цього договору.
У разі коли об`єкт оренди підлягає відповідно до закону екологічному аудиту і у звіті про екологічний аудит вказується на певні невідповідності вимогам законодавства і висуваються вимоги або надаються рекомендації, до договору включається положення такого змісту:
"Протягом
(період)
здійснити заходи щодо усунення невідповідностей вимогам законодавства, виявлених екологічним аудитом, відповідно до рекомендацій (вимог), наданих у звіті про екологічний аудит.".
Страхування об`єкта оренди, відшкодування витрат на оцінку Майна та укладення охоронного договору
7.1. Орендар зобов`язаний:
протягом 10 календарних днів з дня укладення цього договору застрахувати Майно на суму його страхової вартості, визначеної у пункті 6.2 Умов, на користь Балансоутримувача згідно з Порядком, зокрема від пожежі, затоплення, протиправних дій третіх осіб, стихійного лиха, та протягом 10 календарних днів з дня укладення договору страхування (договорів страхування) надати Балансоутримувачу та Орендодавцю завірені належним чином копії договору страхування і документів, які підтверджують сплату страхового платежу (страхових платежів);
поновлювати щороку договір страхування так, щоб протягом строку дії цього договору Майно було застрахованим, і надавати Балансоутримувачу та Орендодавцю копії завірених належним чином договору страхування і документів, які підтверджують сплату страхового платежу. Якщо договір страхування укладений на строк, що є іншим, ніж один рік, такий договір повинен бути поновлений після закінчення строку, на який він укладено.
Якщо строк дії договору оренди менший, ніж один рік, то договір страхування укладається на строк дії договору оренди.
Оплата послуг страховика здійснюється за рахунок Орендаря (страхувальника).
7.2. Протягом 10 робочих днів з дня укладення цього договору Орендар зобов`язаний компенсувати Балансоутримувачу витрати, пов`язані з проведенням незалежної оцінки Майна, в сумі, зазначеній у пункті 6.3 Умов (у разі понесення Балансоутримувачем таких витрат). Балансоутримувач має право зарахувати частину орендної плати, що підлягає сплаті на користь Балансоутримувача, в рахунок його витрат, пов`язаних із проведенням незалежної оцінки Майна.
7.3 Протягом 10 робочих днів з дня укладення цього договору Орендар зобов`язаний компенсувати Балансоутримувачу/колишньому орендарю витрати, пов`язані із укладенням охоронного договору, якщо вони були понесені протягом календарного року до дати публікації оголошення про проведення аукціону про передачу майна в оренду у сумі, визначеній в пункті 4.6 Умов (у разі понесення Балансоутримувачем таких витрат).
Суборенда
8.1. (1) Орендар має право передати Майно в суборенду, якщо Орендар отримав Майно за результатами аукціону (у тому числі в результаті продовження договору оренди) і оголошення про передачу майна в оренду містило згоду орендодавця на суборенду, про що зазначається у пункті 13 Умов. Цільове призначення, за яким Майно може бути використано відповідно до договору суборенди, визначається з урахуванням обмежень, передбачених цим договором (за наявності).
Або*:
8.1. (2) Орендар не має права передавати Майно в суборенду.
*Альтернативне формулювання пункту 8.1 застосовується, якщо орендар отримав Майно в оренду без проведення аукціону або якщо одночасно виконуються такі умови: договір є договором типу 5.1 (Г) - договір, що продовжується без проведення аукціону, і договір, що продовжується, не передбачав право Орендаря на суборенду.
Або**:
8.1. (3) Орендар має право здавати Майно в суборенду за письмовою згодою Орендодавця.
**Альтернативне формулювання пункту 8.1 застосовується, якщо одночасно виконуються такі умови:
договір є договором типу 5.1 (Г) - договір, що продовжується без проведення аукціону;
договір, що продовжується, передбачав право Орендаря на суборенду.
8.2. Орендар може укладати договір суборенди лише з особами, які відповідають вимогам статті 4 Закону.
8.3. Орендар протягом трьох робочих днів з дня укладення договору суборенди зобов`язаний надати Орендодавцю інформацію про суборендаря та один примірник договору суборенди для його оприлюднення Орендодавцем в електронній торговій системі.
Запевнення сторін
9.1. Балансоутримувач і Орендодавець запевняють Орендаря, що:
9.1.1. крім випадків, коли про інше зазначене в акті приймання-передачі, об`єкт оренди є вільним від третіх осіб, всередині об`єкта немає майна, належного третім особам, повний і безперешкодний доступ до об`єкта може бути наданий Орендарю в день підписання акта приймання-передачі разом із комплектом ключів від об`єкта у кількості, зазначеній в акті приймання-передачі;
9.1.2. інформація про Майно, оприлюднена в оголошенні про передачу в оренду або інформаційному повідомленні/інформації про об`єкт оренди, якщо договір укладено без проведення аукціону (в обсязі, передбаченому пунктом 115 або пунктом 26 Порядку), посилання на яке зазначене у пункті 4.2 Умов, відповідає дійсності, за винятком обставин, відображених в акті приймання-передачі.
9.2. Балансоутримувач (власник або уповноважений ним орган (особа) уклав охоронний договір стосовно Майна, якщо воно є пам`яткою культурної спадщини, щойно виявленим об`єктом культурної спадщини чи його частиною, а завірена Балансоутримувачем (власником або уповноваженим ним органом (особою) копія охоронного договору додається до цього договору як його невід`ємна частина.
9.3. Орендар має можливість, забезпечену його власними або залученими фінансовими ресурсами, своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату та інші платежі відповідно до цього договору.
9.4. Одночасно або до дати укладення цього договору Орендар повністю сплатив авансовий внесок з орендної плати в розмірі, визначеному у пункті 10 Умов.
9.5. Одночасно або до укладення цього договору Орендар повністю сплатив забезпечувальний депозит в розмірі, визначеному у пункті 11 Умов.
Додаткові умови оренди
10.1. Орендар зобов`язаний виконувати обов`язки, покладені на нього рішенням уповноваженого органу про встановлення додаткових умов оренди, визначених у пункті 14 Умов, за умови, що посилання на такі додаткові умови оренди було включено до оголошення про передачу майна в оренду, інформаційного повідомлення про об`єкт (пункт 4.2 Умов).
Відповідальність і вирішення спорів за договором
11.1. За невиконання або неналежне виконання зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно із законом та договором.
11.2. Орендодавець не відповідає за зобов`язаннями Орендаря. Орендар не відповідає за зобов`язаннями Орендодавця, якщо інше не передбачено цим договором. Орендар відповідає за своїми зобов`язаннями і за зобов`язаннями, за якими він є правонаступником, виключно власним майном. Стягнення за цими зобов`язаннями не може бути звернене на орендоване державне Майно.
11.3. Спори, які виникають за цим договором або в зв`язку з ним, не вирішені шляхом переговорів, вирішуються в судовому порядку.
11.4. Стягнення заборгованості з орендної плати, пені та неустойки (за наявності), передбачених цим договором, може здійснюватися на підставі рішення суду.
Стягнення заборгованості з оплати орендної плати відповідно до частини шостої статті 17 Закону може здійснюватися в безспірному порядку на підставі виконавчого напису нотаріуса.
Строк чинності, умови зміни та припинення договору
12.1. (1) Цей договір укладено на строк, визначений у пункті 12 Умов. Перебіг строку договору починається з дня набрання чинності цим договором. Цей договір набирає чинності в день його підписання сторонами (нотаріального посвідчення, якщо відповідно до законодавства договір підлягає нотаріальному посвідченню). Строк оренди за цим договором починається з дати підписання акта приймання-передачі і закінчується датою припинення цього договору.
Або*:
12.1. (2) Цей договір укладено на строк, визначений у частині другій пункту 12 Умов, але у будь-якому разі не довше ніж до моменту переходу права власності на Майно (єдиний майновий комплекс, до складу якого входить Майно) до переможця аукціону, проведеного відповідно до вимог Закону про приватизацію. Орендодавець зобов`язаний надіслати Орендарю інформаційне повідомлення (письмово або на його електронну адресу), передбачене частиною третьою статті 21 Закону про приватизацію, або посилання на таке повідомлення в електронній торговій системі, а також копію договору купівлі-продажу Майна (державного підприємства, на балансі якого перебуває Майно), укладеного в результаті проведення аукціону, або посилання на текст такого договору, оприлюдненого в електронній торговій системі, протягом трьох робочих днів з моменту оприлюднення відповідно інформаційного повідомлення і договору в електронній торговій системі, інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на Майно або на єдиний майновий комплекс державного підприємства, на балансі якого перебуває Майно.
*Альтернативне формулювання пункту 12.1 застосовується, якщо станом на дату укладення цього договору стосовно Майна (або єдиного майнового комплексу до складу якого входить Майно) прийнято рішення про включення до переліку об`єктів, що підлягають приватизації.
12.2. Умови цього договору зберігають силу протягом всього строку дії цього договору, в тому числі у разі, коли після його укладення законодавством встановлено правила, що погіршують становище Орендаря, крім випадку, передбаченого пунктом 3.7 цього договору, а в частині зобов`язань Орендаря щодо орендної плати - до виконання зобов`язань.
12.3. Зміни і доповнення до договору вносяться до закінчення строку його дії за взаємною згодою сторін з урахуванням встановлених статтею 16 Закону та Порядком умов та обмежень шляхом укладення договорів про внесення змін і доповнень у письмовій формі, які підписуються сторонами та є невід`ємними частинами цього договору.
12.4. Продовження цього договору здійснюється з урахуванням вимог, встановлених статтею 18 Закону та Порядком.
Орендар, який бажає продовжити цей договір на новий строк, повинен звернутись до Орендодавця за три місяці до закінчення строку дії договору із заявою.
До заяви додається звіт про оцінку об`єкта оренди - якщо об`єкт оренди використовується на підставі договору оренди, укладеного без проведення аукціону або конкурсу, і орендар бажає продовжити договір оренди на новий строк.
До заяви додається звіт про оцінку об`єкта оренди та рецензія на нього, якщо договір оренди продовжується вперше за умови, якщо строк оренди за таким договором становить п`ять років або менше і був укладений без проведення конкурсу чи аукціону, або договір оренди, що продовжується, був укладений без проведення аукціону з підприємствами, установами, організаціями, передбаченими статтею 15 Закону.
Якщо заява подається підприємством, установою, організацією, що надає соціально важливі послуги населенню, орендар подає також документи, що підтверджують відповідність критеріям, установленим абзацом другим пункту 137 Порядку.
Пропуск строку подання заяви Орендарем є підставою для припинення цього договору на підставі закінчення строку, на який його було укладено, відповідно до пункту 143 Порядку.
Орендар, який має намір продовжити договір оренди нерухомого майна, що підлягає продовженню за результатами проведення аукціону, зобов`язаний забезпечити доступ до об`єкта оренди потенційних орендарів.
Орендар має переважне право на продовження цього договору, яке може бути реалізовано ним у визначений в Порядку спосіб.
Оприлюднення на веб-сайті (сторінці чи профілі в соціальній мережі) орендаря, який отримав в оренду Майно без проведення аукціону, недостовірної інформації, що стала підставою для укладення договору оренди, є підставою для дострокового припинення договору оренди за ініціативою Орендодавця, а також не продовження договору оренди на новий строк.
12.5. Якщо інше не передбачено цим договором, перехід права власності на орендоване Майно третім особам не є підставою для зміни або припинення чинності цим договором, і він зберігає свою чинність для нового власника орендованого Майна (його правонаступника), за винятком випадку приватизації орендованого Майна Орендарем.
12.6. Договір припиняється:
12.6.1 з підстав, передбачених частиною першою статті 24 Закону, і при цьому:
12.6.1.1. якщо підставою припинення договору є закінчення строку, на який його укладено (абзац другий частини першої статті 24 Закону), то договір вважається припиненим з:
дати закінчення строку, на який його було укладено, на підставі рішення Орендодавця (якщо цей договір використовується для передачі в оренду Майна комунальної форми власності, то рішення приймається органом, визначеним відповідно до абзацу другого частини четвертої статті 18 Закону) про відмову у продовженні цього договору, прийнятого з підстав, передбачених статтею 19 Закону, в межах строків, визначених частиною п`ятою статті 18 Закону; або рішення орендодавця про припинення цього договору з підстав пропуску Орендарем строку на подання заяви про продовження цього договору, передбаченого частиною третьою статті 18 Закону (пункт 143 Порядку);
дати, визначеної в абзаці третьому пункту 151 Порядку, якщо переможцем аукціону на продовження цього договору стала особа інша, ніж Орендар, - на підставі протоколу аукціону (рішення Орендодавця не вимагається);
12.6.1.2. якщо підставою припинення договору є обставини, передбачені абзацами третім, четвертим, сьомим, восьмим частини першої статті 24 Закону, договір вважається припиненим з дати настання відповідної обставини на підставі рішення Орендодавця або на підставі документа, який свідчить про настання факту припинення юридичної особи або смерті фізичної особи;
12.6.2 якщо Орендар надав недостовірну інформацію про право бути орендарем відповідно до положень частин третьої і четвертої статті 4 Закону, а також якщо Орендар, який отримав Майно в оренду без проведення аукціону, надав та/або оприлюднив на веб-сайті (сторінці чи профілі в соціальній мережі) недостовірну інформацію про себе та/або свою діяльність.
Договір вважається припиненим з цієї підстави в односторонньому порядку на 30 день після надіслання Орендодавцем листа Орендарю про дострокове припинення цього договору, крім випадку, коли протягом зазначеного строку Орендар звернувся до суду з оскарженням такого рішення Орендодавця.
У такому разі договір вважається припиненим:
після закінчення двох місяців з дня звернення Орендарем за таким позовом до суду, якщо судом не відкрито провадження у справі за таким позовом Орендаря протягом зазначеного двомісячного строку; або з дати набрання законної сили рішенням суду про відмову у позові Орендаря; або з дати залишення судом позову без розгляду, припинення провадження у справі або з дати відкликання Орендарем позову.
Лист про дострокове припинення надсилається на адресу електронної пошти Орендаря і поштовим відправленням із повідомленням про вручення і описом вкладення за адресою місцезнаходження Орендаря, а також за адресою орендованого Майна;
12.6.3 (1) якщо цей договір підписаний без одночасного підписання акта приймання-передачі Майна. Договір вважається припиненим з цієї підстави на п`ятий робочий день після підписання цього договору, якщо станом на цей день акт приймання-передачі не підписаний через відмову Орендаря, про що Балансоутримувач повинен скласти акт та повідомити Орендодавцю.
Або*:
12.6.3 (2) якщо цей договір підписаний без одночасного підписання акта приймання-передачі Майна. Договір вважається припиненим з цієї підстави на 15-й робочий день після припинення договору з попереднім орендарем, якщо протягом встановленого цим договором строку акт приймання-передачі не підписаний через відмову Орендаря, про що Балансоутримувач повинен скласти акт і повідомити Орендодавцю.
*Альтернативне формулювання пункту 12.6.3 застосовується, якщо договір є договором, який укладається із переможцем аукціону на продовження договору оренди (договір типу 5.1(В) і такий переможець аукціону є особою іншою, ніж орендар майна, станом на дату оголошення аукціону.
12.6.4. на вимогу Орендодавця з підстав, передбачених пунктом 12.7 цього договору, і при цьому договір вважається припиненим в день, визначений відповідно до абзацу третього пункту 12.8 цього договору;
12.6.5. на вимогу Орендаря з підстав, передбачених пунктом 12.9 цього договору, і при цьому договір вважається припиненим в день, визначений відповідно до абзацу другого пункту 12.10 цього договору;
12.6.6. за згодою сторін на підставі договору про припинення з дати підписання акта повернення Майна з оренди;
12.6.7. на вимогу будь-якої із сторін цього договору за рішенням суду з підстав, передбачених законодавством.
12.7. Договір може бути достроково припинений на вимогу Орендодавця, якщо Орендар:
12.7.1. допустив прострочення сплати орендної плати на строк більше трьох місяців або сумарна заборгованість з орендної плати більша, ніж плата за три місяці;
12.7.2. використовує Майно не за цільовим призначенням, визначеним у пунктах (3)7.1, (3)7.1.1 або (4)7.1 Умов, або використовує Майно за забороненим цільовим призначенням, визначеним у пункті (2)7.1 Умов;
12.7.3. без письмового дозволу Орендодавця передав Майно, його частину у користування іншій особі, крім випадків, коли Орендар передав Майно в суборенду на підставі пункту 8.1 цього договору і надав Орендодавцю копію договору суборенди для його оприлюднення в електронній торговій системі;
12.7.4. уклав договір суборенди з особами, які не відповідають вимогам статті 4 Закону;
12.7.5. перешкоджає співробітникам Орендодавця та/або Балансоутримувача здійснювати контроль за використанням Майна, виконанням умов цього договору;
12.7.6. порушує додаткові умови оренди, зазначені у пункті 14 Умов;
12.7.7. істотно порушує умови охоронного договору, укладеного стосовно Майна, і копія якого є додатком до цього договору або передана Орендарю відповідно до вимог частини восьмої статті 6 Закону;
12.7.8. відмовився внести зміни до цього договору у разі виникнення підстав, передбачених пунктом 3.7 цього договору.
12.8. Про наявність однієї з підстав для дострокового припинення договору з ініціативи Орендодавця, передбачених пунктом 12.7 цього договору, Орендодавець або Балансоутримувач повідомляє Орендареві та іншій стороні договору листом. У листі повинен міститись опис порушення і вимогу про його усунення в строк не менш як 15 та не більш як 30 робочих днів з дати реєстрації листа (у строк п`яти робочих днів, якщо порушення стосується прострочення сплати орендної плати або перешкоджання у здійсненні Орендодавцем або Балансоутримувачем контролю за використанням Майна). Лист пересилається на адресу електронної пошти Орендаря і поштовим відправленням із повідомленням про вручення і описом вкладення за адресою місцезнаходження Орендаря, а також за адресою орендованого Майна.
Якщо протягом встановленого у приписі часу Орендар не усунув порушення, Орендодавець надсилає Орендарю лист, у якому повідомляє Орендареві про дострокове припинення договору на вимогу Орендодавця. У листі зазначається підстава припинення договору, посилання на вимогу про усунення порушення, а також посилання на обставини, які свідчать про те, що порушення триває після закінчення строку, відведеного для його усунення.
Договір вважається припиненим на п`ятий робочий день після надіслання Орендодавцем або Балансоутримувачем Орендарю листа про дострокове припинення цього договору. Орендодавець надсилає Орендарю лист про дострокове припинення цього договору електронною поштою, а також поштовим відправленням із повідомленням про вручення і описом вкладення за адресою місцезнаходження Орендаря, а також за адресою орендованого Майна. Дата дострокового припинення цього договору на вимогу Орендодавця встановлюється на підставі штемпеля поштового відділення на поштовому відправленні Орендодавця.
12.9. Цей договір може бути достроково припинений на вимогу Орендаря, якщо:
12.9.1. протягом одного місяця після підписання акта приймання-передачі Орендар отримає докази істотної невідповідності об`єкта оренди інформації про нього, зазначеній в оголошенні або інформаційному повідомленні/інформації про об`єкт оренди, якщо договір укладено без проведення аукціону, або в акті приймання- передачі; або
12.9.2. протягом двох місяців після підписання акта приймання-передачі Орендар не матиме можливості використовувати об`єкт або приступити до виконання ремонтних робіт на об`єкті через відсутність на об`єкті можливості підключення до комунальних послуг, або відмови Балансоутримувача укласти із Орендарем договір про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю, або відмови постачальників відповідних комунальних послуг укласти із Орендарем договори на постачання таких послуг протягом одного місяця з моменту звернення Орендаря (за умови, що Орендар звернувся до таких постачальників послуг не пізніше ніж протягом одного місяця після підписання акта приймання-передачі Майна).
12.10. Про виявлення обставин, які дають право Орендарю на припинення договору відповідно до пункту 12.9 цього договору, Орендар повинен повідомити Орендодавцю і Балансоутримувачу із наданням відповідних доказів протягом трьох робочих днів після закінчення строків, передбачених пунктом 12.9 договору. Якщо протягом 30 днів з моменту отримання повідомлення Орендаря зауваження Орендаря не будуть усунені, Орендар надсилає Орендодавцю і Балансоутримувачу вимогу про дострокове припинення цього договору і вимогу про повернення забезпечувального депозиту і сплачених сум орендної плати. Вимоги Орендаря, заявлені після закінчення строків, встановлених цим пунктом договору, задоволенню не підлягають.
Договір вважається припиненим на десятий робочий день після надіслання Орендарем Орендодавцю і Балансоутримувачу вимоги про дострокове припинення цього договору, крім випадків, коли Орендодавець або Балансоутримувач надав Орендарю обґрунтовані зауваження щодо обставин, викладених у повідомленні Орендаря. Спори щодо обґрунтованості цих зауважень вирішуються судом.
За відсутності зауважень Орендодавця та Балансоутримувача, передбачених абзацом другим цього пункту:
Балансоутримувач повертає Орендарю відповідну частину орендної плати, сплаченої Орендарем, протягом десяти календарних днів з моменту отримання вимоги Орендаря і підписання Орендарем акта повернення Майна з оренди;
Орендодавець повертає сплачений Орендарем забезпечувальний депозит протягом десяти календарних днів з моменту отримання вимоги Орендаря і підписання Орендарем акта повернення Майна з оренди. Повернення орендної плати, що була надміру сплачена Орендарем до бюджету, здійснюється у порядку, визначеному законодавством.
12.11. У разі припинення договору:
поліпшення орендованого Майна, здійснені Орендарем за рахунок власних коштів за згодою осіб, визначених у пункті 5.1 цього договору, які можна відокремити від орендованого Майна, не завдаючи йому шкоди, є власністю Орендаря, а поліпшення, які не можна відокремити без шкоди для майна, - власністю держави;
поліпшення Майна, зроблені Орендарем без згоди осіб, визначених у пункті 5.1 цього договору, які не можна відокремити без шкоди для Майна, є власністю держави та їх вартість компенсації не підлягає.
12.12. Майно вважається поверненим Орендодавцю/ Балансоутримувачу з моменту підписання Балансоутримувачем та Орендарем акта повернення з оренди орендованого Майна.
Інше
13.1 Орендар письмово повідомляє іншим сторонам договору протягом п`яти робочих днів з дати внесення змін у його найменуванні, місцезнаходженні, банківських реквізитах і контактних даних. Орендодавець або Балансоутримувач повідомляє Орендареві про відповідні зміни письмово або на адресу електронної пошти.
13.2. Якщо цей договір підлягає нотаріальному посвідченню, витрати на таке посвідчення несе Орендар.
13.3. Якщо протягом строку дії договору відбувається зміна Орендодавця або Балансоутримувача Майна, новий Орендодавець або Балансоутримувач стає стороною такого договору шляхом складення акта про заміну сторони у договорі оренди державного майна (далі - акт про заміну сторони) за формою, що розробляється Фондом державного майна і оприлюднюється на його офіційному веб-сайті. Акт про заміну сторони підписується попереднім і новим Орендодавцем або Балансоутримувачем та в той же день надсилається іншим сторонам договору листом (цінним з описом). Акт про заміну сторони складається у трьох оригінальних примірниках. Новий Орендодавець або Балансоутримувач зобов`язаний (протягом п`яти робочих днів від дати його надсилання Орендарю) опублікувати зазначений акт в електронній торговій системі. Орендодавець або Балансоутримувач за цим договором вважається заміненим з моменту опублікування акта про заміну сторін в електронній торговій системі.
У разі коли договір нотаріально посвідчено, то підписи посадових осіб попереднього і нового орендодавців на акті про заміну сторони підлягають нотаріальному посвідченню.
13.4. У разі реорганізації Орендаря договір оренди зберігає чинність для відповідного правонаступника юридичної особи - Орендаря.
У разі виділу з юридичної особи - Орендаря окремої юридичної особи перехід до такої особи прав і обов`язків, які витікають із цього договору, можливий лише за згодою Орендодавця.
Заміна сторони Орендаря набуває чинності з дня внесення змін до цього договору. Заміна Орендаря інша, ніж передбачена цим пунктом, не допускається.
13.5. Цей Договір укладено у трьох примірниках, кожен з яких має однакову юридичну силу, по одному для Орендаря, Орендодавця і Балансоутримувача.
Підписи сторін
Від Орендаря:
Від Орендодавця:
Від Балансоутримувача:
3. В решті позовних вимог - відмовити.
4. Стягнути з Комунального підприємства "Рівненський обласний клінічний лікувально-діагностичний центр імені Віктора Поліщука" Рівненської обласної ради (вул. 16 Липня, буд. 36, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 13972414) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Мікомед" (вул. Стельмаха Володимира, буд. 18-М, м. Рівне, 33018, код ЄДРПОУ 40545575) 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп. - судового збору.
5. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 261 ГПК України.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.
Повний текст рішення складено та підписано 28 серпня 2024 року.
Суддя Ю.Г. РОМАНЮК
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 20.08.2024 |
Оприлюднено | 29.08.2024 |
Номер документу | 121239945 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі) про комунальну власність щодо оренди |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Романюк Ю.Г.