Справа № 486/1595/23
Провадження № 2/486/197/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 серпня 2024 року м. Южноукраїнськ
Южноукраїнський міський суд Миколаївської області
у складі: головуючого Далматовій Г.А.,
при секретарі Маляновій А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Южноукраїнську Миколаївської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Бахмутський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бахмутському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про визнання батьківства,
учасники справи: позивач ОСОБА_1 , представник позивача ОСОБА_3 , відповідач ОСОБА_2 , третя особа Бахмутський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бахмутському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про визнання батьківства,
В С Т А Н О В И В:
05 жовтня 2023 року на адресу суду надійшов позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Бахмутський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бахмутському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про визнання батьківства, в якому позивач просить визнати його батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов`язати Бахмутський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бахмутському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести відомості до актового запису про народження № 44, складеного 26 листопада 2015 року виконавчим комітетом Сіверської міської ради Артемівського району Донецької області про ОСОБА_5 , а саме зазначити його ОСОБА_1 , батьком дитини, змінити прізвище з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 » та видати нове свідоцтво про народження.
Свою позицію позивач мотивує тим, що з 2010 року він проживав у місті Сіверську Бахмутського району Донецької області з ОСОБА_2 однією сім`єю, без реєстрації шлюбу.
ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідач народила сина ОСОБА_8 , однак реєстрація народження дитини була проведена у відповідності до вимог ст. 135 СК України, а саме, за вказівкою матері, яка в графі по-батькові вказала ім`я позивача, а прізвище зазначила своє - « ОСОБА_6 ».
З народження він піклується про сина. Син знаходиться на його повному утриманні. Ним та його матір`ю ОСОБА_9 було створено для дитини всі умови для гармонійного та всебічного розвитку.
На даний час з відповідачем разом вони не проживають, однак їх спільний син проживає з ним.
Відповідач не заперечує проти проживання сина з родиною позивача, однак вирішити питання щодо визнання батьківства з невідомих причин відмовляється.
Ухвалою Южноукраїнського міського суду Миколаївської області від 06 жовтня 2023 року було залишено без руху.
11 жовтня 2023 року на виконання ухвали суду представником позивача було подано уточнену позовну заяву.
Позивач в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала.
Відповідачка в судове засідання не з`явилась, надала суду заяву з проханням розглядати справу без її участі, позовні вимоги визнала. В заяві зазначила, що ОСОБА_1 дійсно є батьком її дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . На даний час їх син проживає у бабусі ОСОБА_9 .
Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, надав суду заяву із проханням розглядати справу без її участі, просив винести рішення відповідно до діючого законодавства України.
Заслухавши, представника позивача, свідків, дослідивши докази в сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Сіверськ, Артемівського району, Донецької області, про що 26 листопада 2015 року Виконавчим комітетом Сіверської міської ради Артемівського району Донецької області було складено відповідний актовий запис «44». В графі «Батько» зазначено « ОСОБА_10 », в графі «мати» - « ОСОБА_2 » /а.с. 12, 155/.
Відповідно до актового запису про народження № 44 від 26 листопада 2015 року Виконавчого комітету Сіверської міської ради Артемівського району Донецької області, відомості про батька в свідоцтві серії НОМЕР_1 зроблені на підставі заяви матері від 26 листопада 2015 року. Батьками ОСОБА_11 є ОСОБА_10 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . 26 листопада 2015 року видана довідка №14/08-19 про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої ст. 135 СК України /а.с. 52/.
Як вбачається з копії довідки № 821/02-23 від 29 серпня 2023 року ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_1 навчається у 2-В класі Южноукраїнського ліцею № 1 імені Захисників Вітчизни Миколаївської області /а.с. 20/.
Згідно наявної в матеріалах справи копії характеристики ОСОБА_13 навчається в Южноукраїнському ліцеї №1 ім. Захисників Вітчизни з 01 вересня 2022 року. Організацією шкільного життя хлопчика займається бабуся. Вона відвідує батьківські збори, постійно цікавиться успіхами онука, приводить до школи та забирає після уроків. Мама ліцей жодного разу за рік не відвідувала, класному керівнику не телефонувала. Тато зі слів бабусі працює за кордоном /а.с. 14/.
Як вбачається з копії акту обстеження умов проживання складеного 31 серпня 2023 року малолітній ОСОБА_5 проживає з ОСОБА_9 , яка фактично здійснює догляд за хлопчиком. Між ними довірливі та доброзичливі відносини. ОСОБА_1 , який вважає себе батьком дитини знаходиться за кордоном у зв`язку з роботою, матеріально утримує та спілкується з дитиною. Умови проживання ОСОБА_14 задовільні /а.с. 15/.
Згідно копії акту № 27 про фактичне проживання від 22 серпня 2023 року складеного в присутності сусідів ОСОБА_15 та ОСОБА_16 , в квартирі АДРЕСА_1 проживають ОСОБА_9 , ОСОБА_1 , ОСОБА_17 з жовтня 1990 року /а.с. 16/.
Позивачем було долучено до матеріалів справи фотознімки, на яких він зображений з хлопчиком. Також фотознімок ОСОБА_5 з бабусею ОСОБА_9 (порівно з наявною в матеріалах справи копією паспорта ОСОБА_9 /а.с. 19/) та з матір`ю ОСОБА_2 (порівно з наявною в матеріалах справи копією паспорта ОСОБА_2 /а.с. 9/) /а.с. 23, 24/. Свідок ОСОБА_18 пояснила в судовому засіданні розинний зв`язок осіб, що зображені на фотокартках, який узгоджується з викладеним вище.
Згідно копії повторного свідоцтва про народження та копії витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження /а.с.114, 115/ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 народився смт Костянтинівка, Арбузинського району, Миколаївської області. Батьками ОСОБА_1 є ОСОБА_19 та ОСОБА_9 .
Згідно висновку молекулярно-генетичного експертного дослідження для подання до суду № 43190 від 28 червня 2024 року /а.с. 124-142/ ймовірність того, що ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є біологічною бабусею дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в рамках проведеного дослідження, складає 95,6 %.
Допитаний в судовому засіданні малолітній ОСОБА_5 пояснив, що він у віці 4 роки як приїхав до своєї бабусі ОСОБА_9 , то проживає із нею до теперішнього часу. Його батько - ОСОБА_20 .
Свідок ОСОБА_9 суду пояснила, що позивач є її сином, а малолітній ОСОБА_5 - син її сина, який проживає з нею. Приблизно в 2019 році мати привезла дитину до неї та на теперішній час онук проживає із нею.
Свідок ОСОБА_18 суду пояснила, що є сусідкою сім`ї. Дитину забрала до себе проживати мати позивача, дитину привезли недоглянуту.
Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (частина перша статті 15 ЦК України, частина перша статті 16 ЦК України).
Відповідно до статті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Згідно зі статтею 52 Конституції України діти рівні у своїх правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони у шлюбі чи поза ним. Ніяких моральних та правових обмежень будь-які діти не знають. Права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому державними органами реєстрації актів цивільного стану в установленому законом порядку.
Згідно зі статтею 5 СК України держава охороняє сім`ю, дитинство, материнство, батьківство, створює умови для зміцнення сім`ї. Держава створює людині умови для материнства та батьківства, забезпечує охорону прав матері та батька, матеріально і морально заохочує і підтримує материнство та батьківство. Держава забезпечує пріоритет сімейного виховання дитини.
Статтею 121 СК України встановлено, що права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.
Судом встановлено, що сторони у зареєстрованому шлюбі не перебували. Позивач стверджує, що з 2010 року тривалий час проживав з відповідачем. Протилежного ОСОБА_2 не доведено.
Стаття 125 СК України визначає походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі між собою.
Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров`я про народження нею дитини.
Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: за заявою матері і батька дитини; за рішенням суду.
Відповідно до частини першої статті 126 СК України походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Частиною першою статті 135 СК України передбачено, що при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Відповідно до частин першої-третьої статті 128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до ЦПК України. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.
Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу (частина четверта статті 128 СК України).
Тобто передумовою звернення до суду із заявою про встановлення факту батьківства є запис про батька дитини у книзі записів народжень за вказівкою матері.
26 листопада 2015 року відповідач ОСОБА_2 здійснила державну реєстрацію народження дитини, яка проведена відповідно до вимог частини першої статті 135 СК України (за вказівкою матері).
Відповідно до статті 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах реєстрації актів цивільного стану (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено).
Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі сукупності доказів. Висновки експертизи, у тому числі судово-генетичної, необхідно оцінювати з урахуванням положень ЦПК України, згідно з якими жоден доказ не має для суду наперед установленого значення, він оцінює докази в їх сукупності, а результати оцінки відображає в рішенні з наведенням мотивів їх прийняття чи відхилення.
Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі частини другої статті 128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи.
Фактично спір між сторонами щодо батьківства дитини відсутній, однак відповідач чинить перешкоди в документальному оформленні позивача батьком дитини. Тому першочерговому врахуванню при вирішенні справи підлягають інтереси дитини.
Приписами статті 148 СК УКраїни встановлено, що у разі зміни прізвища одного з батьків, прізвище дитини може бути змінене за згодою обох батьків та за згодою дитини, яка досягла семи років.
Малолітній ОСОБА_4 не заперечує проти зміни прізвища та беззаперечно вважає себе сином позивача.
З урахуванням викладеного суд вважає, що позов в цій частині підлягає задоволенню як законний та обґрунтований.
Відповідно до п.п.2.13.1 п.2.13 Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Відповідно до п.2.16.4 Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
Згідно ст. 134 СК України, на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Отже, аналізуючи положення законодавства, суд вважає, що рішення суду є підставою для внесення відповідних змін до актового запису народження дитини та прямо передбаченим обов`язком відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану, а тому позов в цій частині не підлягає задоволенню.
У своїй позовній заяві ОСОБА_1 просив не стягувати з відповідача судові витрати.
Керуючись ст.ст. 12, 81,141, 263, 264 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити часково.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянина України, батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис про народження №44 від 26 листопада 2015 року, виданий Виконавчим комітетом Сіверської міської ради Артемівського району, Донецької області.
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис про народження №44 від 26 листопада 2015 року, виданий Виконавчим комітетом Сіверської міської ради Артемівського району, Донецької області змінити прізвище « ОСОБА_6 » на прізвище « ОСОБА_7 ».
Відмовити в зобов`язанні Бахмутського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Бахмутському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести відомості до актового запису про народження №44, складеного 26 листопада 2015 року Виконавчим комітетом Сіверської міської ради Артемівського району, Донецької області та в зобов`язанні видати нове свідоцтво про народження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Повне ім`я позивача: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Повне ім`я відповідача: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , проживає за адресою: АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Повне найменування третьої особи: Бахмутський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бахмутському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, місцезнаходження: вулиця Степана Бандери, буд. 43 А, м. Дніпро, поштовий індекс 49006, юридична адреса: вул. Зіньківська, будинок 6В, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ЄДРПОУ 44571567.
Суддя Южноукраїнського
міського суду Г. А. Далматова
Суд | Южноукраїнський міський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 27.08.2024 |
Оприлюднено | 03.09.2024 |
Номер документу | 121262574 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Южноукраїнський міський суд Миколаївської області
Далматова Г. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні