Справа № 947/24358/24
Провадження № 1-кс/947/11101/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.08.2024 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_4 про арешт майна у кримінальному провадженні № 12024160000000951 від 26.07.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
І. ВИКЛАД ФАКТИЧНИХ ОБСТАВИН ДАНОГО КРИМІНАЛЬНОГО ПРОВАДЖЕННЯ:
Слідчим відділом розслідування злочинів у сфері службової та господарської діяльності проводиться досудове розслідування за матеріалами кримінального провадження за № 12024160000000951 від 26.07.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України.
Нагляд за додержанням законів під час здійснення досудового розслідування у формі процесуального керівництва здійснюється Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Південного регіону.
Досудовим розслідуваннямвстановлено,що з матеріалів кримінального провадження вбачається, що до УСР в Одеській області ДСР НП України надійшла заява від громадянина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про те, що двоє мешканців села Великий Дальник Одеського району Одеської області запропонували придбати для потреб Збройних Сил України два броньовані автомобілі, ввезені на територію України в якості гуманітарної допомоги за грошові кошти у сумі 18000 доларів США.
Проведеним досудовим розслідуванням встановлено, що за адресою проживання на подвір`ї, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зберігає зазначені автомобілі та надає доступ до них для огляду потенційним покупцям.
Крім того, встановлено, що ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 підшукує потенційних покупців на автомобілі, які зберігаються на подвір`ї ОСОБА_6 , здійснює їх показ та спільно з останнім називає умови придбання таких автомобілів таким чином, щоб документально вони були оформлені як надання гуманітарної допомоги Збройним Силам України.
Одночасно встановлено, що благодійною організацією, на яку здійснене оформлення гуманітарної допомоги, у вигляді двох броньованих автомобілів марки Volkswagen являється Благодійна організація «Благодійний фонд «ДДП-ЗС України» (код ЄДРПОУ 45044933), зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 . Керівником зазначеної благодійної організації являється ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
З метою повного, всебічного та об`єктивного проведення досудового розслідування, попередньо встановивши, що необхідно здійснити заходи пов`язані із врятуванням майна,безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення, а також збиранням доказів, враховуючи невідкладність випадку, старшим слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні ОСОБА_3 прийняте рішення, щодо проведення невідкладного обшуку на території розташованої за адресою АДРЕСА_2 , де безпосередньо вчинили кримінальне правопорушення ОСОБА_6 за попередньою змовою з ОСОБА_9
13.08.2024 року у період часу з 18.14 по 19.36 годин на підставі ухвали слідчого судді Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 №947/24358/24 від 13.08.2024, слідчим було проведено обшук домоволодіння та прилягаючої території ОСОБА_6 , розташованої за координатами НОМЕР_1 "N 30°33'16.7"E, між земельними ділянками із кадастровими номерами 5121081400:02:002:0257 та 5121081400:02:002:0325, ( АДРЕСА_3 .
У ході обшуку було виявлено та вилучені наступні речові докази:
?Банківська картка Приватбанк НОМЕР_2 ,
?Ключі від автомобіляmercedes,
?Цифровий носійінформації «Titanium»
?Цифровий носій інформації «Kingston» об`ємом 16 Гб,
?Довіреність видана 13.11.2023 ОСОБА_10 щодо перевезення транспортних засобів NissanWINSN1NKJMB21V00455G, днз НОМЕР_3 ,
?Декларація про перегін транспортних засобів, що визнаються гуманітарною допомоги щодо т/з «mercedes ml 320», НОМЕР_4 ,
?Документи на іноземній мові до транспортного засобу «Mercedes», НОМЕР_5 на 11арк.,
?Мобільний телефон Xiaomi блакитного кольору у силіконовому чохлі чорного кольору, без ідентифікаційних ознак,
?Транспортний засіб «mercedes ml 320», чорного кольору, днзLVP НОМЕР_6 , НОМЕР_5 .
На підставі постанови слідчого від 13.08.2024 вилучене майно було визнано речовими доказами в рамках означеного кримінального провадження.
ІІ. КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОДАНОГО КЛОПОТАННЯ:
Сторона обвинувачення зазначає, що підстав вважати, що автомобілі та документи визнані речовими доказами по кримінальному провадженню, оскільки є достатньо підстав вважати, що вони містять відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження та могли використовуватися як засіб вчинення кримінального правопорушення по кримінальному провадженню №12024160000000951 від 26.07.2024 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2КК України, зокрема, транспортні засоби зареєстровані на благодійну організацію і являються гуманітарною допомогою, мобільний телефон може містити інформацію стосовно обставин і кола осіб щодо вчинення злочину, документи містять інформацію про ввезення на територію України автомобілів, що являються гуманітарною допомогою.
ІІІ. ПОЗИЦІЯ УЧАСНИКІВ СУДОВОГО ЗАСІДАННЯ:
Прокурор у судове засідання не з`явився, проте від прокурора до суду надійшла заява про розгляд вказаного клопотання без його участі, в якій зазначив, що клопотання підтримує у повному обсязі.
Представник ОСОБА_6 адвокат ОСОБА_11 в судове засідання також не з`явилася, будучи належним чином повідомленою про час та адту розгляду клопотання.
Власник майна ОСОБА_6 , який утримується у ДУ «ОСІ», в судове засідання доставлений не був.
IV. ВИСНОВКИ СЛІДЧОГО СУДДІ:
Дослідивши подане клопотання та долучені в його обґрунтування матеріали, враховуючи заяву прокурора, слідчий суддя приходить до наступних висновків, а також звертає увагу на наступні правові підстави для прийнятого рішення.
(1). Нормативно-правова основа при вирішенні даного клопотання:
Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням (ч. 3 ст. 132 КПК України).
Арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи. Арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди (ч. ч. 1, 2 ст.170КПКУкраїни).
У випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним устатті 98цього Кодексу (ч. 3 ст. 170 КПК України).
Речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення (ст. 98 КПК України).
(2). Правова підстава та мета арешту майна:
Слідчий суддя враховує, що досудове розслідування в рамках такого кримінального провадження здійснюється за фактом можливого вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2КК України.
Досудове розслідування кримінального провадження наразі триває, встановлюються усі фактичні обставини, які можуть мати значення для доведення предмету доказування у кримінальному провадженні.
Враховуючи те, що власник вилученого мобільного телефону, який є особою, ймовірно причетною до вчинення вищевказаного кримінального правопорушення, а тому у вказаному технічному пристрої може бути наявна інформація щодо зв`язків останнього щодо ймовірної організації та вчинення означеного злочину, а також загалом щодо обставин розслідуваного даного кримінального провадження.
Крім того, вилучені цифрові носії також можуть містии відомості щодо обставин означеного криімінального правопорушення.
Разом з тим, слідчий суддя зазначає, що вилучені банківська картка може містити відомості щодо руху коштів, отриманих внаслідок ймовірного вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, а вилучений транспортний засіб, довіреність, декларація та документи безпосередньо є предметами ймовірного вчинення такого кримінального правопорушення.
Вилучене в ході обшуку майно відповідає категорії речових доказів, що власне підтверджується долученою до клопотання постановою про визнання речових доказів від 13.08.2024, а отже, вилучене майно потребує збереження, в цілях його подальшого дослідження.
З урахуванням наведеного, слідчий суддя зазначає, що підставою для арешту майна є відповідність вилученого майна до категорії речових доказів (абзац 1 ч. 1 ст. 170 КПК України), при цьому метою арешту майна є необхідність забезпечення збереження речових доказів (п. 1 ч. 2 ст. 170КПК України).
(3). Завдання, необхідність арешту майна, а також наявність ризиків, передбачених абзацом 2 ч. 1 ст. 170 КПК України:
Відповідно до абзацу 2 ч. 1 ст. 170 КПК України, завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Як вбачається з підстав та мети застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту майна, вилучене майно відповідає критеріям речових доказів, передбачених ч. 1 ст. 98 КПК України.
Відтак, оскільки майно є речовими доказами в рамках кримінального провадження, слідчий суддя вважає, що існує ризик його можливого зміни або знищення, в цілях подальшого ймовірного уникнення передбаченої законом відповідальності за ймовірно вчинені дії, у випадку підтвердження їх факту у встановленому законом порядку.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
У зв`язку з викладеним, з метою забезпечення досягнення завдань кримінального провадження наявна необхідність в накладенні арешту на вилучене майно, з встановленням заборони розпорядження та користування такого майна, з огляду на встановлені вище ризики.
(4). Розумність та співмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження:
Відповідно до практики Європейського суду, для того, щоб втручання в право власності вважалося допустимим, воно повинно служити не лише законній меті в інтересах суспільства, а повинна бути розумна співмірність між використовуваними інструментами і тією метою, на котру спрямований будь-який захід, що позбавляє особу власності. Розумна рівновага має зберігатися між загальними інтересами суспільства та вимогами дотримання основних прав особи (рішення у справі "АГОСІ" проти Сполученого Королівства" (AGOSI v. The United Kingdom від 24 жовтня 1986 року, серія А, № 108, п. 52). Іншими словами, заходи щодо обмеження права власності мають бути пропорційними щодо мети їх застосування.
Слідчим суддею встановлено, що за обставинами даного кримінального провадження втручання у право власності зацікавлених осіб пов`язано із здійсненням кримінального провадження, необхідністю забезпечити збереження речових доказів, а отже, обмеження не є свавільним та відповідає вимогам законності. При цьому дотримано справедливий баланс між вимогами загального суспільного інтересу (у вигляді досягнення завдань кримінального провадження) та вимогами захисту права власності окремих осіб, адже досягнення мети збереження речового доказу неможливо досягти в інший спосіб, ніж арешт майна.
Додатково, слідчий суддя акцентує увагу, що у випадку, якщо в рамках даного кримінального провадження буде спростовано відповідність зазначеного майна категорії речових доказів, зацікавлені особи в порядку ст. 174 КПК України мають процесуальне право на звернення до слідчого судді з клопотанням про скасування арешту майна.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 132, 170-173, 309 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_4 , про арешт майна у кримінальному провадженні № 12024160000000951 від 26.07.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України задовольнити.
Накласти арешт із забороною користування та розпорядження на майно, вилучене 13.08.2024 в ході проведення обшуку домоволодіння та прилягаючої території ОСОБА_6 , розташованої за координатами НОМЕР_1 "N 30°33'16.7"E, між земельними ділянками із кадастровими номерами 5121081400:02:002:0257 та 5121081400:02:002:0325, ( АДРЕСА_3 , наступні речові докази:
?Банківська картка Приватбанк НОМЕР_2 ,
?Ключі від автомобіляmercedes,
?Цифровий носі інформації «Titanium»
?Цифровий носій інформації «Kingston» об`ємом 16 Гб,
?Довіреність видана 13.11.2023 ОСОБА_10 щодо перевезення транспортних засобів NissanWINSN1NKJMB21V00455G, днз НОМЕР_3 ,
?Декларація про перегін транспортних засобів, що визнаються гуманітарною допомоги щодо т/з «mercedes ml 320», НОМЕР_4 ,
?Документи на іноземній мові до транспортного засобу «Mercedes», НОМЕР_5 на 11арк.,
?Мобільний телефон Xiaomi блакитного кольору у силіконовому чохлі чорного кольору, без ідентифікаційних ознак,
?Транспортний засіб «mercedes ml 320», чорного кольору, днзLVP НОМЕР_6 , НОМЕР_5 .
Виконання ухвалипокласти на старшого слідчогоСУ ГУНПв Одеськійобласті ОСОБА_3 .
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`яти днів з дня її оголошення безпосередньо до Одеського апеляційного суду.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Київський районний суд м. Одеси |
Дата ухвалення рішення | 27.08.2024 |
Оприлюднено | 02.09.2024 |
Номер документу | 121264087 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні