Провадження № 2/641/260/2024 Справа № 641/1774/23
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 серпня 2024 року м. Харків
Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Курганникової О.А.,
за участю секретаря судового засідання Ареп`євої О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Департаменту економіки та комунального майна Управління комунального майна та приватизації Харківської міської ради про визнання права на приватизацію житлового приміщення,
встановив:
Позивачі звернулися до суду із позовом, після уточнення якого просили визнати за позивачами право на приватизацію житлового приміщення та передати безоплатно в спільну часткову власність (в рівних частинах, по 1/3 частині кожному), а саме: трьох кімнатну квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , що знаходиться на 12 поверсі 12 поверхового будинку. Житлова площа -44,4 кв.м., загальна площа -66,0 кв.м.
Позов обґрунтований тим, що на підставі контрольного талону до ордеру № 1697 серія А, виданого згідно до рішення виконкому Комінтернівської райради депутатів трудящих від 02.07.1975 року № 340-1, позивачі поселились в трьох кімнатну квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . З того час і до моменту звернення до суду позивачі фактично зареєстровані та проживають за вказаною адресою. 27.01.2020 року позивачі звернулися з заявою про приватизацію вищевказаної квартири до Управління комунального майна та приватизації Харківської міської ради, питання про приватизацію квартири АДРЕСА_3 було знято з розгляду, у зв`язку з недоліками. 08.02.2020 року усунувши усі недоліки, позивачі повторно звернулися до Управління комунального майна та приватизації Харківської міської ради але знов отримали відмов. Як повідомило Управління комунального майна та приватизації Харківської міської ради від 14.02.2020 року за № 1853 було встановлено, « що згідно копії контрольного талону до ордеру № 1697, виданого згідно до рішення виконкому Комінтернівської Райради депутатів трудящих від 02.07.1975 року № 340-1, вказана адреса: АДРЕСА_4 . заява на приватизацію та весь пакет документів оформлені дільницею № НОМЕР_1 КП « Жилкомсервіс» на квартиру АДРЕСА_3 , але документ, що підтверджує визнання позивачів наймачами квартири саме за цією адресою, відсутні». Позивачі вважають, що посилання органу приватизації на різницю адреси в ордері на вселення в житло та адресу яку вказали в дільниці № НОМЕР_1 КП « Жилкомсервіс» як на підставу відмови у приватизації є незаконним.
Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 13.04.2023 року позовна заява була залишена без руху позивача надано строк для усунення недоліків
Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 19.04.2023 року після усунення недоліків було відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 06.06.2023 року закрито підготовче судове засідання справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 16.11.2023 року провадження у справі зупинено на підставі п.1 ч.1 ст. 251 ЦПК України.
Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 14.05.2024 року провадження у справі відновлено.
Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 03.06.2024 року задоволено клопотання про витребування доказів.
Позивачі та його представник в судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце проведення судового розгляду повідомлялися належним чином, надали суду заяву, згідно якої просили розглянути справу за їх відсутності, позовні вимоги підтримали, проти заочного вирішення справи не заперечують.
Представник відповідача, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, в судове засідання повторно не з`явився, заяв та клопотань про розгляд справи без його участі або про відкладення судового засідання від нього на адресу суду не надходило. У встановлений ухвалою про відкриття провадження у справі строк відзив на позовну заяву відповідачем також не поданий.
Оскільки відповідач був належним чином повідомлений про судове засідання, але причин неявки суду не повідомив, суд вважає можливим у відповідності до пункту 1 частини 3статті 223ЦПК України провести судове засідання без його участі.
При цьому, за наявності умов, передбачених ч. 1ст.280ЦПК України, суд вважає необхідним розглянути справу на підставі наявних у справі доказів з ухваленням заочного рішення по справі.
У зв`язку з неявкою сторін та у відповідності до частини 2статті 247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалося.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до наступного висновку.
Позивачі звернулися до суду з позовними вимогами до відповідача Управління комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради про про визнання права на приватизацію житлового приміщення
Встановлено, що ОСОБА_1 на підставі ордеру №1697 серія А від 03.07.1975 року надано у користування квартиру за адресою: АДРЕСА_4 разом зі членами родини наймача: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 (а.с.41).
Відповідно до довідки про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, що у квартирі за адресою: АДРЕСА_2 .постійно мешкають та мають право на приватизацію житла ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 з 1975 року
Із матеріалів справи вбачається, що 08.02.2020 року ОСОБА_1 звернулася до Центру надання адміністративних послуг до Управління комунального майна та приватизації, у якій остання просила передати у приватну власність квартиру за адресою: АДРЕСА_2 . ( а.с.46)
Листом від 14.02.2020 року № 1853 ОСОБА_1 повідомлено, що подана 08.02.2020 до ЦНАП заява ОСОБА_1 про приватизацію квартири знята з розгляду, оскільки відсутній документ, який підтверджує факт визнання ОСОБА_1 наймачем квартири саме за адресою: АДРЕСА_2 ( а.с.46)
Як вбачається із виготовленого 14.01.2020 року ФОП ОСОБА_8 технічного паспорту на трьох кімнатну квартиру АДРЕСА_3 загальна площа указаної квартири складає 66,0 кв.м., житлова 44,4 кв.м., (а.с.47-48)
Згідно з частиною другоюстатті 1 Закону України № 2482-XII від 19.06.1992 «Про приватизацію державного житлового фонду»державний житловий фонд - це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ.
Відповідно до частини першоїстатті 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»до об`єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі - квартири (будинки), які використовуються громадянами на умовах найму.
Згідно з частиною четвертоюстатті 5 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які постійно проживають в цих квартирах (будинках) або перебували на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до введення в дію цьогоЗакону.
Частиною п`ятоюстатті 5 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»передбачено, що кожний громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чека або з частковою доплатою один раз.
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 які зареєстровані у квартирі АДРЕСА_3 , участі у приватизації державного житлового фонду не брали, житлові чеки не використовували.
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серія НОМЕР_2 від 31.10.2023 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ( а.с.103).
Відповідно до п.7 ч.1 ст.255 ЦПК України підставою закриття провадження у справі є смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Відповідно до відповіді з Сьомої Харківської міської державної нотаріальної контори за № 366/01-16 від 11.07.2024 року згідно перевірки Спадкового реєстру після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 спадкова справа не заводилась, а тому позов ОСОБА_1 в частині позовних вимог про визнання права на приватизацію житлового приміщення підлягають закриттю.
Згідно з частиною десятоюстатті 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно доЗакону України «Про приватизацію державного житлового фонду»та з метою приведення у відповідність із законодавством нормативно-правових актівнаказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16 грудня 2009 року № 396було затверджено Положення, яке встановлює процедуру передачі квартир у приватну власність громадян та зразки документів, які оформляються згідно з процедурою, визначеною цим Положення, в тому числі й рішення органу приватизації.
Закон України «Про приватизацію державного житлового фонду»і Положення встановлюють порядок передання квартир у приватну власність, згідно з яким наймач та члени його сім`ї повинні звернутися до органу приватизації з відповідною заявою, орган приватизації зобов`язаний в місячний термін з дня одержання заяви прийняти рішення про передання житла у власність, після чого оформити відповідне свідоцтво.
Частинами першою - четвертоюстатті 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»передбачено, що приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Передання квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім`ї, які постійно мешкають у цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку, в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов`язковим визначенням уповноваженого власника квартири (будинку), житлового приміщення у гуртожитку. Передання квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Передання житлових приміщень у гуртожитках у власність мешканців гуртожитків здійснюється відповідно до закону. Підготовку та оформлення документів про передання у власність громадян квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках може бути покладено на спеціально створювані органи приватизації (агентства, бюро, інші підприємства).
Відповідно до п. 17 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженогонаказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 396 від 16.12.2009(надалі Положення), громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім`ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації, де одержує бланк заяви та необхідну консультацію. Зразок бланка заяви наведено у додатку 2.
В пункті 18 Положення вказано, що громадянин подає до органів приватизації такі документи:
заява на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі;
копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім`ї (для осіб, які не досягли 14 років, копії свідоцтв про народження), які проживають разом з ним;
копії довідок про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податку громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім`ї, які проживають разом з ним (крім випадків, коли через свої релігійні переконання особи відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);
копії документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану або судом, що підтверджують родинні відносини між членами сім`ї (свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб, свідоцтва про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, тощо);
довідки про реєстрацію місця проживання громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім`ї, зареєстрованих у квартирі (будинку), жилому приміщенні в гуртожитку, кімнаті у комунальній квартирі;
технічний паспорт на квартиру (кімнату, жилий блок, секцію) у житловому будинку (гуртожитку), а на одноквартирний будинок - технічний паспорт на садибний (індивідуальний) житловий будинок;
копія ордера на жиле приміщення або ордера на жилу площу в гуртожитку;
документ, що підтверджує невикористання ним та членами його сім`ї житлових чеків для приватизації державного житлового фонду;
копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації відповідно до законодавства (за наявності);
заява-згода тимчасово відсутніх членів сім`ї наймача на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі.
Прийняті документи реєструються органом приватизації в окремому журналі.
Встановивши наведені обставини справи, дослідивши та оцінивши усі надані сторонами письмові докази й наведені доводи за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, суд дійшов висновку про те, що спірна квартира не відноситься до житла, визначеному в ст. 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», а позивачами дотримано всі умови, передбачені Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду», внаслідок чого в них наявне право здійснити приватизацію квартири, в якій вони постійно проживають, суд дійшов до висновку про задоволення позивних вимог в цій частині.
Разом з тим,Закон України «Про приватизацію державного житлового фонду»і Положення встановлюють порядок передання квартир у приватну власність, згідно з яким наймач та члени його сім`ї повинні звернутися до органу приватизації з відповідною заявою, орган приватизації зобов`язаний у місячний термін із дня одержання заяви прийняти рішення про передання житла у власність, після чого оформити відповідне свідоцтво.
Норми вказаних нормативних актів передбачають, що приватизація державного житлового фонду здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються в установлений термін після одержання заяви громадянина.
Суд не може підміняти інший орган державної влади або місцевого самоврядування, перебирати на себе повноваження з вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цих органів.
Тому в задоволенні позовних вимог про зобов`язання відповідача передати безоплатно в спільну часткову власність (в рівних частинах, по 1/2 частині кожному), трьох кімнатну квартиру за адресою: АДРЕСА_2 , що знаходиться на 12 поверсі 12 поверхового будинку. Житлова площа -44,4 кв.м., загальна площа -66,0 кв.м.у належить відмовити, оскільки це є компетенцією лише органу приватизації. Суд може усунути тільки ті порушення, які були предметом оскарження, а орган приватизації має заново проаналізувати весь пакет документів з урахуванням ухваленого судового рішення та ухвалити на підставі цього власне рішення.
Керуючись ст.ст.2,5,10-13,76-81,141,258-259,263-265,280-283,268,273,354 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Департаменту економіки та комунального майна Управління комунального майна та приватизації Харківської міської ради в частині позовних вимог про визнання права на приватизацію житлового приміщення, закрити.
Позовні вимоги ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Департаменту економіки та комунального майна Управління комунального майна та приватизації Харківської міської ради про визнання права на приватизацію житлового приміщення- задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_2 , ОСОБА_3 право на приватизацію житлового приміщення , а саме: трьох кімнатну квартиру за адресою: АДРЕСА_2 , що знаходиться на 12 поверсі 12 поверхового будинку. Житлова площа -44,4 кв.м., загальна площа -66,0 кв.м.
В задоволені позову в іншій частині відмовити.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Рішення може бути оскаржено шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Сторони по справі:
Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 РНОКПП НОМЕР_3 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_5
Позивач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 РНОКПП НОМЕР_4 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_5
Представник позивачів: ОСОБА_9 , діє на підставі доручення за №448, № 451, № 454, від 13.02.2020, АДРЕСА_6
Відповідач: Департамент економіки та комунального майна управління комунального майна та приватизації Харківської міської ради код ЄДРПОУ 140095412, місцезнаходження: майдан Конституції, 16, м. Харків, 61003.
Суддя О. А. Курганникова
Суд | Комінтернівський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 29.08.2024 |
Оприлюднено | 02.09.2024 |
Номер документу | 121266671 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: |
Цивільне
Комінтернівський районний суд м.Харкова
Курганникова О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні