Справа № 172/883/24
Провадження № 2/172/359/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30.08.2024 року Васильківський районний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Битяка І.Г. за участі секретаря судового засідання Лук`яненко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Васильківка у відсутність сторін, без фіксування судового засідання технічними засобами цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В
До суду надійшла вищевказана позовна заява. В обґрунтування позовних вимог позивачка вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її бабуся ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка розміром 3,5170 га кадастровий номер 1220755100:01:016:0141, що розташована на території Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області, земельна ділянка розміром 6,8160 га кадастровий номер 1220787700:01:021:0014 та земельна ділянка розміром 7,600 га кадастровий номер 1220787700:01:021:0015, що розташовані на території Павлівської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області. Вона не є єдиним спадкоємцем, також спадкоємцем є донька померлої ОСОБА_2 . 20.01.2022 року ОСОБА_3 склала заповіт у Васильківській державній нотаріальній конторі, відповідно до якого, на випадок її смерті вищевказані земельні ділянки остання заповіла позивачці. Наприкінці 2023 троку вона звернулася до Васильківської державної нотаріальної контори з метою подання заяви про прийняття спадщини, однак там їй повідомили, що потрібно зібрати відповідні документи. Одним з цих документів була копія свідоцтва про смерть ОСОБА_3 . У Васильківському відділі ДРАЦС їй 05.10.2023 року видали копію такого свідоцтва. У подальшому всі необхідні документи вона подала нотаріусу, але з невідомих причин від неї заяву про прийняття спадщини не прийняли. 29.05.2024 року вона знову звернулася до нотаріуса, де їй повідомили, що спадкова справа відкрита у приватного нотаріуса в м. Дніпрі, у зв`язку з чим державний нотаріус повернув їй всі документи і повідомив про необхідність звернення саме до того нотаріуса, де була відкрита спадкова справа. У телефонній розмові приватний нотаріус Арсеньєва А.А. повідомила, що вона пропустила строк для подачі відповідно заяви після смерті спадкодавця і цей термін можливо продовжити лише у судовому порядку. Про те, що вона зверталася до нотаріусів їй не надали жодних документів. Просить суд визначити додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 один місяць з моменту набрання рішенням законної сили.
Ухвалою від 31.05.2024 року позов було залишено без руху. У строк наданий судом позивач усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою від 10.06.2024 року провадження у справі відкрито та постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження.
Позивачка надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідачки ОСОБА_4 надав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , оскільки позивачка не надала разом з позовом жодного доказу на підтвердження своїх тверджень щодо прийняття спадщини, тому відповідачка не визнає обставин нібито належного прийняття позивачкою спадщини після смерті ОСОБА_3 .Натомість звертає увагу суду, що відповідачка є донькою спадкодавця і вчасно прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3 і як спадкоємець за законом, яка прийняла спадщину, не надає згоди на прийняття спадщин позивачкою, яка такий строк суттєво пропустила.
Крім цього, представник відповідача заявив клопотання про витребування доказів, а саме: копії спадкової справи № 1/2024 щодо спадкодавця ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Щодо поданого клопотання суд зазначає, що позивачка не заперечує проти відкритої спадкової справи за заявою ОСОБА_2 , так як не надала відповідних клопотань, предметом цієї цивільної справи є визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, а не визнання чи не визнання права власності на майно у порядку спадкування. Тому суд не вбачає підстав для задоволення клопотання представника відповідача про витребування копії спадкової справи.
Також представник відповідача надав клопотання щодо не приймання нових доказів поданих ОСОБА_1 після подання позову, оскільки остання не обґрунтувала їх не подання разом із позовною заявою. Суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. ОСОБА_1 як сторона у справі має право на подання доказів на підтвердження заявлених позовних вимог. До того ж докази подані позивачкою до закриття підготовчого провадження у справі, направлені стороні відповідача, про що надане письмове підтвердження. Суд зауважує, що неприйняття доказів судом призведе до спотворення об`єктивної реальності у справі та створить загрозу прийняття незаконного рішення. Тому суд залишає без розгляду клопотання представника відповідача щодо не приймання нових доказів поданих ОСОБА_1 після подання позову.
На підставі ч. 3 ст. 211, ч. 2 ст. 247 ЦПК України справа слухається у відсутність сторін без фіксування судового процесу технічними засобами.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до такого.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .
З копії заповіту наданого позивачкою вбачається, що ОСОБА_3 заповіла належні їй земельні ділянки розміром 3,5170 га кадастровий номер 1220755100:01:016:0141, що розташована на території Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області, розміром 6,8160 га кадастровий номер 1220787700:01:021:0014 та розміром 7,600 га кадастровий номер 1220787700:01:021:0015, що розташовані на території Павлівської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області ОСОБА_1 . Заповіт посвідчений державним нотаріусом Васильківської державної нотаріальної контори Гордієнко І.В. 20.01.2022 року, зареєстровано в реєстрі за № 96.
З інформаційної довідки зі Спадкового реєстру від 19.02.2024 року вбачається, що приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Арсеньєвою А.А. заведена спадкова справа за № 1/2024 після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На підтвердження поважності пропуску строку для подачі заяви про прийняття спадщини ОСОБА_1 надала суду в копіях такі документи: свідоцтво про народження дитини ОСОБА_5 , 2021 року народження, витяг з Державного реєстру актів цивільного стану, де зазначено, що батько дитини записаний відповідно до ст. 135 СК України (зі слів матері), довідки про тимчасову непрацездатність ОСОБА_1 у зв`язку з хворобами дитини, яка потребує догляду (2 роки), наказ ГУНП в Дніпропетровській області від 12.01.2024 року про відрядження на курси довгострокового підвищення кваліфікації поліцейських ГУНП, серед яких ОСОБА_1 .
Відповідно до ст.ст. 1220, 1221 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, а місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця або місцезнаходження нерухомого майна чи основної його частини.
Згідно з вимогами ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу (шість місяців), він не заявив про відмову від неї.
За правилами статті 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Таким чином, закон пов`язує можливість визначення додаткового строку для прийняття спадщини лише у разі пропуску такого строку з поважної причини. При цьому поважною може бути визнана причина, пов`язана з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
В ході розгляду справи суд встановив, що ОСОБА_1 має малолітню дитину, 2021 року народження, позивачка є матір`ю-одиначкою, у період необхідності подання заяви до нотаріуса про прийняття спадщини дитина часто хворіла, про що позивачка надала відповідні довідки. Також суд враховую, що позивачка служить у поліції та перебувала у цей період у відрядженні, що також підтверджується письмовими доказами. Окрім цього, суд враховує, що позивачка вживала заходів до подання заяви про прийняття спадщини у встановлений шестимісячний строк, зокрема зверталася до нотаріуса за місцем проживання, здійснювала активні дії з метою отримання свідоцтва про смерть спадкодавця та інших документів. Також суд зазначає, що слідує зі змісту позовної заяви та відзиву на позов, під час відкриття спадкової справи нотаріус не повідомив позивачку про це, а особи, за заявою яких відкрита спадкова справа не повідомили нотаріуса про наявність інших спадкоємців. Окрім цього, суд враховує і свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.
Таким чином суд визнає причини пропуску позивачкою строку подання заяви про прийняття спадщини поважними, тому приходить до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1220, 1221, 1268, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 81, 89, 211, 247, 259, 263-265 ЦПК України, -
У Х В А Л И В
1. Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
2. Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 додатковий строк один місяць з моменту набрання рішенням законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скаргана рішеннясуду можебути поданадо Дніпровськогоапеляційного судучерез Васильківськийрайонний судДніпропетровської областіпротягом тридцятиднів здня йогопроголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя І.Г. Битяк
Суд | Васильківський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 30.08.2024 |
Оприлюднено | 03.09.2024 |
Номер документу | 121307091 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Васильківський районний суд Дніпропетровської області
Битяк І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні