Справа № 344/12301/24
Провадження № 2-о/352/135/24
УХВАЛА
02 вересня 2024 року м. Івано-Франківськ
Тисменицький районний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючого судді Олійника М. Ю.
за участю:
секретаря судового засідання Кукули О. С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: приватний нотаріус Івано-Франківського нотаріального округу Девляшевська С.П., Підлузький старостинський округ Івано-Франківської міської територіальної громади, про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В :
В провадженні суду перебуває цивільна справа за позовом за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: приватний нотаріус Івано-Франківського нотаріального округу Девляшевська С.П., Підлузький старостинський округ Івано-Франківської міської територіальної громади, про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Окреме провадження - це одностороннє провадження, в якому відсутній спір про право.
Характерною ознакою категорії справ окремого провадження є відсутність у них спору про право і метою яких є встановлення юридичного факту або стану. При цьому, в порядку окремого провадження може вирішуватися питання про юридичний факт або стан, але не спір про право цивільне.
Так, у порядку окремого провадження суд може вирішити спір про факт, про стан, але не спір про право цивільне, так як метою такого судового розгляду є лише встановлення наявності або відсутності такого юридичного факту або стану, і факт або стан, що встановлюється судом у порядку окремого провадження, повинен мати юридичне значення, і мати безспірний характер, оскільки якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд повинен залишити заяву без розгляду і роз`яснити заявнику право подачі позову на загальних підставах.
Згідно ч. 6 ст. 294 ЦПК України якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
Аналогічна норма закріплена у ч. 4 ст. 315 ЦПК України, згідно якої суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
Під спором про право у справах окремого провадження розуміється конфлікт інтересів заявника та хоча б однієї із заінтересованих осіб внаслідок заперечення такої особи проти задоволення заяви про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів або неоспорюваних прав, а також можливість виникнення, зміни або припинення прав та обов`язків у третіх осіб внаслідок задоволення відповідної заяви.
Так, в постанові про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину від 27 березня 2024 року, заявниці було роз`яснено про те, що на час смерті спадкодавця та протягом наступних шести місяців відведених для прийняття спадщини, разом із спадкодавцем, ОСОБА_1 не була зареєстрована та не подавала в нотаріальну контору заяву про прийняття спадщини, отже нею був пропущений термін для прийняття спадщини.
Наслідки пропущення строку для прийняття спадщини передбачені ст.1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємиця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити їй додатковий строк, достатній для подання нею заяви про прийняття спадщини.
Отже, вимога про визначення додаткового строку для прийняття спадщини може бути розглянута виключно в позовному провадження, тобто наявний спір про право, тому дані вимоги не підлягають судовому розгляду в окремому провадженні.
Відповідно вказану вимогу заяви, слід залишити без розгляду, роз`яснивши заявниці, що вона вправі звернутися до суду із позовом у порядку позовного провадження.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 293, 294, 315, 353 ЦПК України суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: приватний нотаріус Івано-Франківського нотаріального округу Девляшевська С.П., Підлузький старостинський округ Івано-Франківської міської територіальної громади, про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та визначення додаткового строку для прийняття спадщини - залишити без розгляду, в частині вимог про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Роз`яснити ОСОБА_1 право вирішити спір шляхом подачі позову про визначення додаткового строку для прийняття спадщини на загальних підставах.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківськогоапеляційного суду протягомп`ятнадцяти днівз дняїї проголошення.
Суддя Максим ОЛІЙНИК
Суд | Тисменицький районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 02.09.2024 |
Оприлюднено | 03.09.2024 |
Номер документу | 121308300 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Тисменицький районний суд Івано-Франківської області
ОЛІЙНИК М. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні