Рішення
від 02.09.2024 по справі 344/12301/24
ТИСМЕНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 344/12301/24

Провадження № 2-о/352/135/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 вересня 2024 року м. Івано-Франківськ

Тисменицький районний суд Івано-Франківської області у складі:

головуючого судді Олійник М.Ю.

за участю:

секретаря судового засідання Кукули О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: приватний нотаріус Івано-Франківського нотаріального округу Девляшевська С.П., Підлузький старостинський округ Івано-Франківської міської територіальної громади, про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

Заявник звернулась до суду з даною заявою, в якій просить встановити факт її постійного проживання разом із спадкодавцем - ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 на день відкриття спадщини - ІНФОРМАЦІЯ_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її дід ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилась спадщина на належну йому частку домоволодіння в АДРЕСА_1 . За життя ОСОБА_2 склав заповіт, згідно якого усе майно заповідає онуці ОСОБА_1 . Покійний ОСОБА_2 був постійним жителем с. Підлужжя Івано-Франківського району, Івано-Франківської області та до дня смерті був зареєстрованим за адресою: АДРЕСА_1 . Звернувшись до приватного нотаріуса Івано-Франківського нотаріального округу Девляшевської С.П. з метою оформлення спадщини після смерті діда, заявник отримала постанову про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з відсутністю документального підтвердження її проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняти спадщину вона не може. На даний час заявник має намір оформити свої спадкові права на спадкове майно після ОСОБА_2 , але здійснити свої наміри вона не має змоги, тому змушена звернутись з даною заявою до суду.

В судове засідання заявник ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_3 не з`явились, але представник заявника надала заяву про розгляд справи без її участі, просила задовольнити заявлені вимоги.

Представник Підлузького старостинського округу Івано-Франківської міської територіальної громадиу судове засідання не з`явився, про причини неявки суду не повідомив.

Приватний нотаріус Девляшевська С.П.у судове засідання не з`явилася, про причини неявки суду не повідомила.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, з урахуванням відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, вивчивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази, приходить до висновку про можливість задоволення заяви з таких підстав.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданим 25 травня 2022 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Івано-Франківську Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), актовий запис №1312 (а.с.09).

20 липня 2011 року секретарем виконкому Підлузької сільської ради Павликівською Оксаною Іванівною від імені ОСОБА_2 було посвідчено заповіт у відповідності до якого він на випадок своєї смерті, все належне йому майно заповів онуці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 10).

Відповідно до Витягу про державну реєстрацію прав та свідоцтва про право на спадщину за законом ОСОБА_1 на праві приватної власності належить частка будинковолодіння в АДРЕСА_1 (а.с.11-12).

Відповідно до Витягу про державну реєстрацію прав та свідоцтва про право на спадщину за законом ОСОБА_2 на праві приватної власності належить частка будинковолодіння в АДРЕСА_1 (а.с.13-14).

Довідкою Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №33/122-11/35в від 06 липня 2023 року виданою ОСОБА_1 підтверджено, що її дід ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 до дня смерті був постійним жителем с. Підлужжя Івано-Франківського району Івано-Франківської області та до смерті проживав за адресою: АДРЕСА_1 . До дня смерті разом із померлим ОСОБА_2 за вказаною адресою ніхто не був зареєстрованим. На протязі останніх двох років з ним проживала онука ОСОБА_1 , вони вели спільне господарство та за власні кошти заявниця поховала діда (а.с.15).

Постановою приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу Девляшевської С.П. від 27 березня 2024 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, у зв`язку з тим, що нею не надано документів, які б підтверджували факт її спільного проживання із спадкодавцем на час його смерті (а.с.16-17).

Встановлення факту спільного проживання заявника зі спадкодавцем необхідно їй для оформлення своїх спадкових прав.

Відповідно до положень ст.ст.1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно зі ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 нього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно з ч.1 ст.1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Щодо спадкоємців, які на час відкриття спадщини постійно проживали спільно із спадкодавцем, встановлюється презумпція прийняття спадщини, яка може бути спростована лише шляхом подання ними заяви про відмову від спадщини до нотаріальної контори. Для тих спадкоємців, які не проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, єдиним виявом бажання прийняти спадщину є заява про це, подана до нотаріального органу (ч.1 ст.1269 ЦК України).

При цьому, слід враховувати, що чинним законодавством не розкривається поняття постійного місця проживання фізичної особи, тому визнання цього факту розцінюється законом як встановлення факту, що має юридичне значення.

Згідно з пп. 4.10 п. 4 гл. 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, жодним строком не обмежена. Тобто спадкоємець, який прийняв спадщину, може звернутися за видачею свідоцтва протягом будь-якого часу після закінчення строку, встановленого для прийняття спадщини. Особливе значення при цьому має факт постійного проживання спадкоємця на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем, який підтверджує фактичне прийняття спадщини і має бути доведений спадкоємцем.

В останньому випадку зазначені обставини є підставою для звернення з позовом або заявою (в залежності від наявності або відсутності спору щодо спадкового майна) про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не з позовом про надання додаткового строку для прийняття спадщини (п.2 Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року). Отже, законодавець в даному випадку висунув вимогу про обов`язковість постійного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, що ставить прийняття спадщину у такому випадку в залежність від факту спільного постійного проживання вказаних осіб.

Як випливає із п.3.22 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, у разі відсутності у паспорті спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець на день смерті спадкодавця проживав разом із цим спадкодавцем; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.

Відповідно до роз`яснень, викладених у п.п. 2, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" №7 від 30 травня 2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Статтею 315 ЦПК України визначено факти, які можуть встановлюватись у судовому порядку. Частиною другою даної норми передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Факт постійного проживання ОСОБА_1 разом із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, тобто на день його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 в помешканні, заявника, знайшов своє підтвердження в ході судового розгляду на підставі досліджених судом доказів. Метою встановлення факту спільного постійного проживання заявника зі спадкодавцем є необхідність реалізації права на оформлення спадкового майна, отже такий факт породжує юридичні наслідки. Чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем.

Враховуючи вищевикладене, а також, що встановлення факту постійного проживання заявника зі спадкодавцем породжує юридичні наслідки, а саме його підтвердження необхідне їй для реалізації своїх прав на спадщину, чинним законодавством не передбачено іншого порядку його встановлення, і встановлення зазначеного факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право, суд вважає за необхідне дану заяву задовольнити та встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 разом із спадкодавцем ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на час відкриття спадщини, за адресою: АДРЕСА_1 .

Керуючись ст. ст. 293,294,315,319,259,263-265 ЦПК України,

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: приватний нотаріус Івано-Франківського нотаріального округу Девляшевська С.П., Підлузький старостинський округ Івано-Франківської міської територіальної громади, про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини- задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 разом із спадкодавцем - ОСОБА_2 на день відкриття спадщини - ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Заявник: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 .

Заінтересовані особи: Підлузький старостинський округ Івано-Франківської міської територіальної громади, місцезнаходження: вул. Шевченка, 39, с. Підлужжя, Івано-Франківського району, Івано-Франківської області.

Приватний нотаріус Івано-Франківського нотаріального округу Девляшевська С.П., місцезнаходження: вул. Незалежності, 81/1, м. Івано-Франківськ Івано-Франківської області.

Суддя Максим ОЛІЙНИК

СудТисменицький районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення02.09.2024
Оприлюднено04.09.2024
Номер документу121308302
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —344/12301/24

Рішення від 02.09.2024

Цивільне

Тисменицький районний суд Івано-Франківської області

ОЛІЙНИК М. Ю.

Ухвала від 02.09.2024

Цивільне

Тисменицький районний суд Івано-Франківської області

ОЛІЙНИК М. Ю.

Ухвала від 02.08.2024

Цивільне

Тисменицький районний суд Івано-Франківської області

ОЛІЙНИК М. Ю.

Ухвала від 03.07.2024

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Бабій О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні