Справа № 522/12909/24
Провадження№ 2-о/522/430/24
УХВАЛА
02 вересня 2024 рокуСуддя Приморського районного суду міста Одеси Ковтун Ю.І., дослідивши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Приморська районна адміністрація Одеської міської ради, Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради, Комунальне підприємство «Житлово-комунальний сервіс «Порто-Франківський» про встановлення фактів, що мають юридичне значення,
ВСТАНОВИВ:
До Приморського районного суду м. Одеси надійшла заява ОСОБА_1 , яка подана адвокатом Соловйовим Віктором Вікторовичем, заінтересовані особи: Приморська районна адміністрація Одеської міської ради, Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради, Комунальне підприємство «Житлово-комунальний сервіс «Порто-Франківський» про встановлення фактів, що мають юридичне значення, в якій просить:
1. Встановити факт, наявності за адресою: АДРЕСА_1 чотирьох окремих квартир під номером 1 три з яких знаходяться у приватній власності та одна у комунальній власності.
2. Встановити факт, що заявник ОСОБА_1 зареєстрований у квартирі під номером АДРЕСА_2 , яка складається із однієї житлової кімнати, площею 17,1 кв.м., загальною площею 40,1 кв.м., яка знаходяться у комунальній власності.
3. Встановити факт, що у квартирі під номером АДРЕСА_2 , яка складається із однієї житлової кімнати, площею 17,1 кв.м., загальною площею 40,1 кв.м., яка знаходяться у комунальній власності зареєстрована одна особа - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Звертаючись до суду з даною заявою представник заявника зазначає про те, що встановлення даних фактів необхідно заявнику для подальшого укладання договору найму та приватизації.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (ч. 1 ст. 293 ЦПК України).
Частиною 1 статті 315 ЦПК України визначено перелік юридичних фактів, які можуть бути встановлені в судовому порядку.
Також у судовому порядку можуть бути встановлені інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення (ч. 2 ст. 315 ЦПК України).
Отже, із вказаних норм процесуального права вбачається, що встановлення факту, що має юридичне значення, який не зазначено у частині першій статті 315 ЦПК України, можливе виключно за умови, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення або немає іншого способу захисту порушених прав.
Таким чином, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав; чинне законодавство не передбачає іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення такого факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право (постанова Великої Палати Верховного Суду від 30 травня 2018 року у справі №761/16799/15-ц).
Пленум Верховного Суду України у постанові від 31.03.1995 №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз`яснив, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб`єктивних прав громадян. Проте не завжди той чи інший факт, що має юридичне значення, може бути підтверджений відповідним документом через його втрату, знищення архівів тощо. Тому закон у певних випадках передбачає судовий порядок встановлення таких фактів.
Заява про встановлення факту наявності в будинку 4-х квартир під номером 1, три з яких знаходяться в приватній власності, а одна комунальній, факт реєстрації в квартирі заявника, а також реєстрації в квартирі однієї особи - заявника, не може розглядатися у порядку цивільного судочинства.
Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» встановлено, що приватизація державного житлового фонду (далі - приватизація) - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.
Відповідно до частини першоїстатті 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»до об`єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, які використовуються громадянами на умовах найму.
Відповідно до ч.1 ст. 3 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація здійснюється шляхом:
безоплатної передачі громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім`ї та додатково 10 квадратних метрів на сім`ю;
продажу надлишків загальної площі квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках громадянам України, що мешкають в них або перебувають в черзі потребуючих поліпшення житлових умов.
Захист майнових прав - це передбачені законом способи охорони цих прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Як правило, власник порушеного права може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права. Частіше за все спосіб захисту порушеного права прямо визначається цивільним законодавством, яке регламентує конкретні правовідносини.
Враховуючи зазначене, заявник з метою захисту порушених майнових прав, зокрема, права на приватизацію житла, мав звернутись до суду з відповідною позовною заявою. Встановлення фактів, які просить встановити заявник, підлягають доказуванню під час розгляду справи в порядку позовного провадження та можуть бути встановлені на підставі наданих сторонами доказів з дотриманням принципу змагальності.
При цьому суд зазначає, що поняття «спір, який не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства» слід тлумачити в більш широкому значенні, тобто як поняття, що стосується тих спорів, які не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, так і тих, які взагалі не підлягають судовому розгляду.
Таку правову позицію висловлено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 22.03.2018 у справі №800/559/17, від 03.04.2018 у справі №9901/152/18, від 30.05.2018 у справі №9901/497/18 та від 06.02.2019 у справі №522/12901/17-ц при розгляді цивільних справ у подібних правовідносинах, висновки яких, на думку суду, можуть бути застосовані за аналогією і до правовідносин у цій справі.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що заявлені ОСОБА_1 , про встановлення фактів, що мають юридичне значення не підлягають розгляду не лише в порядку цивільного судочинства, але і взагалі не підлягають судовому розгляду. Обраний заявником спосіб захисту прав сам по собі не сприятиме ефективному відновленню порушеного права.
За таких обставин, враховуючи, що заявлені заявником вимоги не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, суд вважає, що у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Приморська районна адміністрація Одеської міської ради, Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради, Комунальне підприємство «Житлово-комунальний сервіс «Порто-Франківський» про встановлення фактів, що мають юридичне значення, слід відмовити.
Керуючись ст.261,293,294,315,353-355 ЦПК України, суддя,
У Х В А Л И В:
Відмовити у відкриті провадження у справіза заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Приморська районна адміністрація Одеської міської ради, Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради, Комунальне підприємство «Житлово-комунальний сервіс «Порто-Франківський» про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Ухвала суду може бути оскаржена до апеляційного суду Одеської області протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Юлія КОВТУН
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 02.09.2024 |
Оприлюднено | 03.09.2024 |
Номер документу | 121314596 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: |
Цивільне
Приморський районний суд м.Одеси
Ковтун Ю. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні