ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення апеляційної скарги без руху
02 вересня 2024 рокум. ОдесаСправа № 916/1762/24Південно-західний апеляційний господарський суд у складі:
головуючого судді Савицького Я.Ф.,
суддів: Колоколова С.І..
Принцевської Н.М.,
розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Авангард-Опт
на рішення Господарського суду Одеської області
від 09 липня 2024 року (повний текст складено 09.07.2024)
у справі № 916/1762/24
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю Полакс Групп
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Авангард-Опт
про стягнення заборгованості у розмірі 635 832,65 грн.
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Господарського суду Одеської області від 09.07.2024 у справі №916/1762/24 (суддя Петренко Н.Д.) позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю Полакс Групп задоволено частково. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю Авангард-Опт на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Полакс Групп заборгованість за договором поставки № 318 від 14.06.2021 у розмірі 326 096,43 грн, з яких: 225 669,52 грн основна заборгованість; 18 838,60 грн штрафні санкції; 68 085,31 грн інфляція; 13 503,00 грн 3 % річних; та судовий збір у розмірі 7 434,66 грн. В іншій частині вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю Авангард-Опт звернулось безпосередньо до Південно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить визнати незаконним та скасувати рішення Господарського суду Одеської області від 09 липня 2024 року у справі №916/1762/24 та прийняти нове рішення яким відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю Полакс Групп у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
За результатами автоматизованого розподілу справ між суддями, оформленого протоколом від 23.07.2024, для розгляду даної справи сформовано колегію суддів у складі: головуючого судді Савицького Я.Ф., суддів: Принцевської Н.М., Колоколова С.І.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 24.07.2024 вирішення питання щодо можливості відкриття, повернення, залишення без руху або відмови у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю Авангард-Опт на рішення Господарського суду Одеської області від 09.07.2024 року у справі №916/1762/24 було відкладене до надходження витребуваних цією ж ухвалою з Господарського суду Одеської області матеріалів зазначеної справи до суду апеляційної інстанції.
26.07.2024 матеріали справи №916/1762/24 надійшли до Південно-західного апеляційного господарського суду.
Ознайомившись з одержаними матеріалами та поданою апеляційною скаргою, колегія суддів зазначає, що наведена апеляційна скарга не відповідає вимогам Глави 1 Розділу IV Господарського процесуального кодексу України за наступними підставами.
Статтею 258 Господарського процесуального кодексу України встановлено вимоги до форми і змісту апеляційної скарги.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 258 Господарського процесуального кодексу України до апеляційної скарги додаються докази сплати судового збору.
Положенням ч. 2 п. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що документи, які підтверджують сплату судового збору надаються до суду у встановленому порядку та розмірі.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір ставка судового збору за подання до господарського суду позовної вимоги майнового характеру становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до вимог п. 4 ч. 2 ст. 4 вказаного Закону, за подання до господарського суду апеляційної скарги на рішення суду; апеляційних скарг у справі про банкрутство; заяви про перегляд рішення у зв`язку з нововиявленими обставинами, розмір судового збору становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом позовних вимог у даній справі є майнова вимога про стягнення заборгованості у розмірі 635 832,65 грн., яка була частково задоволена судом першої інстанції.
Апелянт просить скасувати рішення Господарського суду Одеської області від 09.07.2024 року у справі №916/1762/24 та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Тобто, мова йде про оскарження судового рішення в цілому, враховуючи, що ціна позову, як зазначалось вище, становить 635 832,65 грн.
Враховуючи вищевикладене, сума судового збору, яка підлягає сплаті за апеляційний перегляд оскаржуваного рішення місцевого господарського суду, становить 14306,24 грн. ((635 832,65 грн. * 1,5%) * 150%).
При цьому, судова колегія звертає увагу на те, що частиною 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Колегія суддів враховує, що апеляційна скарга подана представником відповідача через систему Електронний суд, а відтак слід застосувати коефіцієнт 0,8.
Отже, звертаючись з апеляційною скаргою на рішення Господарського суду Одеської області від 09.07.2024 у справі №916/1762/24 сплаті підлягає судовий збір у розмірі 11444,99 грн. (14306,24 грн. * 0,8).
Проте, апелянтом судовий збір у зазначеній сумі не сплачено.
Судова колегія акцентує увагу апелянта на тому, що згідно з наведеними вище положеннями законодавства, вартість судового збору при зверненні до суду (як першої, так і апеляційної інстанцій) розраховується, виходячи саме із ціни позову (суми стягнення), кількості заявлених вимог (майнових/немайнових) та обсягу оскарження судового рішення (повністю або частково), а не із суми судового збору, присудженого судом першої інстанції окремій особі учаснику справи, за результатом винесеного судового рішення.
Крім того, відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 258 Господарського процесуального кодексу України, до апеляційної скарги додаються докази надсилання копії скарги іншій стороні у справі, з урахуванням положень ст. 42 цього Кодексу.
Згідно положень ст. 259 Господарського процесуального кодексу України особа, яка подає апеляційну скаргу, надсилає іншим учасникам справи копії цієї скарги і доданих до неї документів, які у них відсутні, з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.
Положеннями ч. 7 ст. 42 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що якщо цим Кодексом передбачено обов`язок учасника справи щодо надсилання копій документів іншим учасникам справи, такі документи в електронній формі можуть направлятися з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а в разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення.
Таким чином, належними доказами відправлення учаснику справи копії апеляційної скарги та доданих до неї документів є: 1) документи, що підтверджують надіслання копії апеляційної скарги та доданих до неї документів з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, або 2) опис вкладення у поштове відправлення та документи, що підтверджують надання поштових послуг.
При цьому, судова колегія зазначає, що положення статті 259 Господарського процесуального кодексу України по суті конкретизують та деталізують вимоги наведеного п. 3 ч. 3 ст. 258 Господарського процесуального кодексу України в частині того, кому, які документи і яким саме чином має надіслати особа, яка подає апеляційну скаргу.
Разом з тим, апеляційний суд наголошує на тому, що наведена у п. 3 ч. 3 ст. 258 Господарського процесуального кодексу України вимога щодо надання доказів надсилання копії скарги іншій стороні у справі в першу чергу покликана на необхідність забезпечення дотримання принципів рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальності сторін, а також надати рівну можливість з іншими особами представити свою позицію перед судом.
Дотримання принципу процесуальної рівності сторін, закріпленого статтею 6 Конвенції полягає, серед іншого і в належному інформування сторін про провадження у їхніх справах.
Не повідомлений належним чином учасник справи позбавлений можливості володіти об`єктивною інформацією стосовно руху господарського процесу. Крім того, неповідомлення учасника справи про звернення з апеляційною скаргою порушує його процесуальні права, принципи рівності усіх учасників судового процесу та змагальності сторін, закріплені у ст. 2 Господарського процесуального кодексу України.
Отже, надіслання копії апеляційної скарги з доданими до неї документами іншим учасникам справи листом з описом вкладення є обов`язком заявника апеляційної скарги.
Однак, скаржником не надано доказів надсилання копії апеляційної скарги на адресу позивача у даній справі - Товариства з обмеженою відповідальністю Полакс Групп.
Відповідно до ч. 2 ст. 260 Господарського процесуального кодексу України, до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог встановлених ст. 258 Господарського процесуального кодексу, застосовуються положення ст. 174 Господарського процесуального кодексу.
Частиною 2 ст. 174 Господарського процесуального кодексу встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що скаржником не дотримано вимог ст. 258 Господарського процесуального кодексу України, що, відповідно до статті 260 Господарського процесуального кодексу України, є підставою для залишення апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю Авангард-Опт без руху з наданням строку для усунення вказаних недоліків, а саме: надання суду доказів сплати судового збору в сумі 11444,99 грн. та доказів надсилання апеляційної скарги іншим учасникам справи, а саме: Товариству з обмеженою відповідальністю Полакс Групп.
При цьому колегія суддів зауважує заявникові на тому, що відповідно до приписів ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, якщо не будуть усунуті недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Також суд звертає увагу скаржника на те, що у відповідності до приписів ч.6 ст. 260 Господарського процесуального кодексу України питання про повернення апеляційної скарги суд апеляційної інстанції вирішує протягом п`яти днів з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Керуючись ст. 174, 234, 258, 259, 260 Господарського процесуального кодексу України, Південно-західний апеляційний господарський суд,-
У Х В А Л И В:
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Авангард-Опт на рішення Господарського суду Одеської області від 09.07.2024 у справі №916/1762/24 залишити без руху.
2. Встановити Товариству з обмеженою відповідальністю Авангард-Опт строк для усунення недоліків, виявлених при поданні апеляційної скарги, шляхом надання до суду доказів сплати судового збору у розмірі 11444,99 грн. та доказів надсилання апеляційної скарги позивачу Товариству з обмеженою відповідальністю Полакс Групп, протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.
3. Роз`яснити Товариству з обмеженою відповідальністю Авангард-Опт, що при невиконанні вимог даної ухвали, апеляційна скарга вважається неподаною та повертається апелянту.
4. Звернути увагу учасників справи на те, що введенням в дію Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов`язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами від 29.06.2023 №3200-IX передбачені процесуальні наслідки недотримання вимог ст. 6 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 235 ГПК України та не підлягає оскарженню.
Повний текст ухвали складено та підписано 02.09.2024 у зв`язку з перебуванням головуючого судді Савицького Я.Ф. та судді-учасника колегії Колоколова С.І. з 29.07.2024 по 30.08.2024 у відпустці.
Головуючий суддя Я.Ф. Савицький
Суддя С.І. Колоколов
Суддя Н.М. Принцевська
Суд | Південно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 02.09.2024 |
Оприлюднено | 03.09.2024 |
Номер документу | 121315250 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Південно-західний апеляційний господарський суд
Савицький Я.Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні