П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 240/28028/23
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Лавренчук Ольга Володимирівна
Суддя-доповідач - Смілянець Е. С.
02 вересня 2024 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Смілянця Е. С.
суддів: Полотнянка Ю.П. Драчук Т. О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2024 року у справі за адміністративним позовом Товариство з обмеженою відповідальністю «Хема-Буд Україна» до Головного управління ДПС у Житомирській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
у вересні 2023 року позивач, ТОВ "Хема-Буд Україна", звернулось в суд з позовом до Головного управління ДПС у Житомирській області, Державної податкової служби України, у яком просило:
- визнати протиправними та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного Управління Державної податкової служби у Житомирській області № 3240 від 24.03.2023 про відповідність платника податку на додану вартість (ТОВ "Хема-Буд Україна" критеріям ризиковості платника податку;
- визнати протиправними та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного Управління Державної податкової служби у Житомирській області № 6999 від 15.08.2023 про відповідність платника податку на додану вартість (ТОВ «Хема-Буд Україна» критеріям ризиковості платника податку;
- визнати протиправними та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України № 7205 від 23.08.2023 за результатами розгляду скарги щодо рішення про відповідність платника податку на додану вартість (ТОВ «Хема-Буд Україна», код суб`єкта господарювання за ЄДРПОУ: 35027555) критеріям ризиковості платника податку;
- зобов`язати Головне Управління Державної податкової служби у Житомирській області (місцезнаходження: 10003, м. Житомир, вул. Юрка Тютюнника, 7, код ЄДРПОУ 14096781) виключити ТОВ «Хема-Буд Україна» (місцезнаходження: 10004, Житомирська область, Житомирський район, село Довжик, вулиця Нескорених, 12, код ЄДРПОУ 35027555) з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Житомирський окружний адміністративний суд рішенням від 02.04.2024 позов задовольнив. Судове рішення мотивоване тим, що надані позивачем документи у своїй сукупності вказують на дотримання позивачем вимог податкового законодавства в частині надання документів, необхідних для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. Натомість, відповідач не надав до суду належних доказів, які досліджувалися в ході засідання Комісії і які слугували підставою для прийняття оскаржуваних рішень, зокрема, відповідачем не надано копії податкової накладної / розрахунку коригування, у якій, на переконання податкового органу відображено господарську операцію, не підтверджену первинними документами; доказів провадження заявником господарської діяльності в умовах та обставинах, котрі характеризуються ознаками недодержання вимог чинного законодавства України; а текст оскаржуваних рішень контролюючого органу не містять ані юридичних мотивів, ані фактичних мотивів що зумовило б включення ТОВ «Хема - Буд Україна» до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, зокрема п. 8 Критеріїв.
Не погоджуючись з рішенням суду, Державна податкова служба України подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.
Аргументами на підтвердження вимог скарги зазначає, що рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 23.08.2023 № 7205 не породжує правових наслідків для платника податків, не змінює стану його суб`єктивних прав та не створює жодних додаткових обов`язків для платника, що виключає підстави для визнання протиправним та скасування рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.
Вважає, що судом першої інстанції невірно застосовані норми матеріального права при вирішенні питання про скасування рішення ДПС за результати розгляду скарги від 23.08.2023 № 7205, що є підставою для скасування рішення суду в даній частині, внаслідок чого апеляційна скарга податкового органу підлягає задоволенню
Не погоджуючись з рішенням суду, Головне управління ДПС у Житомирській області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.
Аргументами на підтвердження вимог скарги зазначає, що комісією ГУ ДПС у Житомирській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, було вперше прийнято рішення 24.03.2023 №3240 про включення ТОВ «Хема-Буд Україна» до переліку ризикових платників податків. Наступне рішення, яке прийняла Комісія - №6999 від 15.08.2023, яке позивач також оскаржує. Проте, згідно п.6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/рахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1165: «У разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, попереднє рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку втрачає чинність. А отже рішення № 3240 від 24.03.2023 вже втратило чинність. Не погоджуючись із останнім рішенням №6999 від 15.08.2023, позивач 18.08.2023 подав до ДПС України адміністративну скаргу на це рішення.
Згідно з положеннями ч. 3 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України), суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Виходячи з приписів ст.ст. 311, 263 КАС України, вищезазначені апеляційні скарги розглядаються в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що із виписки від 12.12.2012 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань видно, що місцезнаходженням юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальність "Хема-Буд Україна" є: провулок Лісний, 10, м. Херсон (т. 2 а.с. 140-141)
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 24.10.2022 (т. 2 а.с. 142-143), місцезнаходження юридичної особи: вул. Нескорених, 12, с. Довжик, Житомирський район, Житомирська область. Види діяльності позивача згідно КВЕД:
46.73 - оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням (основний);
46.90- неспеціалізована оптова торгівля;
77.11- надання в оренду автомобілів і легкових транспортних засобів.
З матеріалів справи вбачається, що 24.03.2023 Комісією з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН прийнято рішення №3240 про відповідність платника податку (Товариства з обмеженою відповідальність "Хема-Буд Україна") критеріям ризиковості платника податку. Підстава: пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (т. 1 а.с. 40). У рядку "Код податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості" вказано: 03, 12, 13. У рядку Інформація, якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку: податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 43331493. У рядку "ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку" вказано: документи: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, складські документи (інвентаризаційні описи), накладна, розрахунковий документ.
У Витягу з протоколу засідання комісії від 24.03.2023 №38/06-30-18-02-03 (т. 2 а.с. 158-160) вказано: за результатом розгляду копій документів та аналізу інформаційних баз даних ДПС встановлено: ТОВ "ХЕМА-БУД УКРАЇНА" (код згідно з ЄДРПОУ 35027555) не підлягає виключенню з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості, оскільки подані документи не відображають у повному обсязі провадження фінансово-господарських операцій, що унеможливлює прийняття рішення про невідповідність критеріям ризиковості, а саме відсутні: копії первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, складські документи, накладні, розрахункові документи. Згідно аналізу баз даних ДПС, наявна податкова інформація, що визначає ризиковість здійснення господарських операцій, а саме; відсутність необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування (відсутні відомості про об`єкти оподаткування, відсутнє придбання послуг оренди об`єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг оренди місць зберігання товарно-матеріальних цінностей, послуг оренди місць зберігання паливно-мастильних матеріалів тощо), відповідно до поданої до контролюючих органів звітності; постачання та придбання товарів (послуг) платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям. ризиковості платника податку, а саме; ТОВ "АВАНГАРД-ОПТ" (код згідно з ЄДРПОУ 43331493).
Встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Хема-Буд Україна" подало до податкового органу письмові пояснення у яких, серед іншого, зазначає, що за адресою: м. Херсон, пров. Лісний, 10, Товариство користується нежитловими приміщеннями: за договором оренди № 20/1 від 21.12.2021 з ПрАТ «Херсонський завод «Заряд» (ЄРДПОУ 14307601), у Товариства знаходяться у користуванні нежитлові приміщення під розміщення офісу загальною площею 158,3 кв.м.; за договором оренди № 21 від 01.09.2021 з тим самим контрагентом - складські приміщення загальною площею 372 кв.м. Також було зазначено, що ТОВ «Хема-Буд Україна» для здійснення своєї господарської діяльності має штат працівників, кількість яких становить: на 01.01.2022 - 19 осіб, з яких 2 працюють за сумісництвом, 1 у декретній відпустці. Станом на 01.01.2023 - склад працівників той самий. На балансі Товариства знаходяться
- 01.03.2022 рахуються : основні засоби, первісною вартістю 1239728,15грн., машини та обладнання вартістю 26182,84грн, транспортні засоби вартістю 1124674,25грн., в т.ч. легкові автомобілі у кількості 2 одиниць загальною вартістю 195755,35 грн, вантажні автомобілі у кількості 6 одиниць загальною вартістю 893050,58грн, причепи бортові у кількості 2 одиниць загальною вартістю 35868,32 грн.; інструменти, прилади та інвентар вартістю 8250,00 грн; малоцінні необоротні активи вартістю 80 621,06 грн. та товарні запаси вартістю 33678873,86 грн.
- 01.01.2023 рахуються: основні засоби, первісною вартістю 1239728,15грн, машини та обладнання вартістю 26182,84грн, транспортні засоби вартістю 1124674,25грн, в т.ч. легкові автомобілі у кількості 2 одиниць загальною вартістю 195755,35 грн, вантажні автомобілі у кількості 6 одиниць загальною вартістю 893050,58 грн., причепи бортові у кількості 2 одиниць загальною вартістю 35868,32 грн; інструменти, прилади та інвентар вартістю 8250,00 грн; малоцінні необоротні активи вартістю 80621,06 грн та товарні запаси вартістю 32236082,40 грн (Оборотно-сальдові відомості (далі - ОСВ) по рахункам 104, 105, 1121, 281 були надані по Пояснень).
У поясненнях також вказано, що реалізація товарів в період з 01.03.2022 по 01.08.2022, відбувалася переважно за рахунок складських запасів, які були сформовані до 24.02.2022. Ці товари з кодом згідно з УКТ ЗЕД 3214 «Продукція хімічної та пов`язаних з нею галузей промисловості», в свою чергу, ще до 24.02.2022 були придбані у контрагентів. Зазначає, що у період з березня по серпень 2022 року, на території Херсонської області ще можливо було здійснювати розрахунки через банківські установи України, тому підприємство здійснювало реалізацію своїх складських товарних запасів (ОСВ по рахунку 281 був наданий) виключно за укладеними до 24.02.2022 договорами з контрагентами, які є резидентами України з оплатою за ці операції виключно в національній валюті України - гривні. У поясненнях також було зазначено, що продаж товарів Товариством з березня по серпень 2022 року на умовах його самовивезення покупцями був спричинений тим, що в період окупації міста Херсона військами рф виник гострий дефіцит пально-мастильних матеріалів; воєнні дії та окупація спричинили відтік кадрів у більш безпечні міста не тільки України, а й всього світу, що змусило ТОВ «ХЕМА-БУД УКРАЇНИ» у той час встановити умови продажу свого товару, за яким покупці власними силами здійснювали його навантаження у власний транспорт з території нашого підприємства.
Щодо ненадання до пояснень первинних документи щодо транспортування цього товару за означений період, платник податків зазначив, що після деокупації м. Херсона у листопаді 2022 році та появі можливості доступу до підприємства, з`ясувалося, що деякі його первинні документи та майно знищені, пошкоджені або відсутні. Про ці факти підприємством також було зроблено заяву до правоохоронних органів. Зокрема, була встановлена відсутність значної кількості первинних документів (деяких оригіналів договорів на паперових носіях, ТТН, видаткових накладних, актів виконаних робіт тощо) щодо значної кількості контрагентів підприємства. Проведенню ж повної інвентаризації (аудиту) первинних документів та їх поновленню, незважаючи на відсутність перешкод у доступі до офісних та виробничих приміщень Товариства, до теперішнього часу перешкоджає ведення активних бойових дій на території м. Херсона, що унеможливлює повернення до м. Херсона працівників бухгалтерії підприємства з причин існування реальної загрози для їх життя. З тих саме причин відсутня можливість проведення інвентаризації складських залишків товару та майна підприємства, та, як наслідок, надання до Пояснень їх інвентаризаційних описів.
Щодо взаємодії з контрагентом ТОВ «АВАНГАРД-ОПТ» (ЄДРПОУ 43331493), платник податків вказує, що остання поставка товару на користь контрагента і єдина за період з 24.02.2022 та до теперішнього часу відбулася 09.06.2022 на суму 130 099,68 грн., в т.ч. ПДВ 21 683,28 грн., за рахунок складських запасів ТОВ «ХЕМА-БУД Україна» шляхом самовивезення товару покупцем (копії договору поставки, видаткова накладна від 09.06.2022, ОСВ по рахунку 361 за період з 01.01.2021 по 24.03.2023, виписка з банку за період з 01.01.2021 по 24.03.2023 були надані. ТОВ "Хема-Буд Україна" зауважує, що операції з ТОВ «АВАНГАРД-ОПТ» були відображені у податкових звітах нашим підприємством за відповідний період, з них були оплачені податки; операції є реальними та підтверджені наявною та той чає матеріальною базою та необхідними трудовими ресурсами, а також підтверджені первинними бухгалтерськими документами, які не мають дефектів форми та змісту відповідно до вимог законодавства, а відтак враховувати ці операції при застосуванні п.8 Критеріїв ризиковості платника податків є неправомірним. До пояснень додано копії договорів, видаткових накладних, оборотно-сальдових відомостей, банківських виписок, актів наданих послуг. Всього 64 додатки.
З урахуванням отриманих пояснень від 07.08.2023, комісією з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН прийнято рішення №6999 від 15.08.2023 (т. 1 а.с. 51-52) про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Підстава: пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. У рядку "Код податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості" вказано: 03, 12, 13. У рядку "Інформація, якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку": податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 43331493. У рядку "ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку" вказано документи:
- довіреність, акт керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операцій;
- договір з додатками до нього;
- первинні документи щодо зберігання;
- первинні документи щодо навантаження продукції;
- первинні документи щодо розвантаження продукції;
- складські документи (інвентаризаційні описи);
- акти приймання - передачі товарів (робіт, послуг).
У Витягу з протоколу засідання комісії від 15.08.2023 №157/06-30-18-02-03 (т. 2 а.с. 161-164) вказано: ТОВ "ХЕМА- БУД УКРАЇНА" відповідно даних зазначених в АІС «Податковий блок»: взято на податковий облік ГУ ДПС у Житомирській області (Житомирська ДПІ) - 20.03.2007. Дата державної реєстрації - 15.03.2007. Платник ПДВ з 05.10.2021. Стан платника "О" - платник податків за основним місцем обліку. Податкова адреса: 10004, Житомирська обл.. Житомирський район, с. Довжик, вул. Нескорених, буд. 12. Основний вид діяльності: оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням. Керівником підприємства є ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), АДРЕСА_1 . Засновником підприємства є ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ), АДРЕСА_2 . Підприємство має відкриті рахунки у банківських установах. За даними відомостей про об`єкти оподаткування (ф. 20 - 0ППІ) - офіс, склад-магазин, автомобілі. Згідно відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору за II квартал 2023 середньооблікова кількість працюючих та повідомлень про прийняття працівника на роботу/укладення контракту - 3 особи (127 ознака). Сплачено до бюджету в 2023 році: 965,5 тис. грн.. За результатами проведеного моніторингу / аналізу ЄРПН та аналізу інформаційних баз даних, у зв`язку з отриманням інформації у процесі поточної діяльності, встановлено здійснення ризикових фінансово-господарських опepaцiй по ТОВ "ХЕМА- БУД УКРАЇНА" (код згідно з ЄДРПОУ 35027555), що відповідає п.8 критеріїв ризиковості платника податку згідно кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, а саме:
- відсутність необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування (відсутні відомості про об`єкти оподаткування, відсутнє придбання послуг оренди об`єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг оренди місць зберігання товарно-матеріальних цінностей, послуг оренди місць зберігання паливно- мастильних матеріалів тощо), відповідно до поданої до контролюючих органів звітності;
- постачання товарів (послуг) платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, а саме: ТОВ "АВАНГАРД-ОПТ" (код згідно з ЄДРПОУ 43331493);
- придбання товарів (послуг) у платників податку, щодо яких прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, а саме: ТОВ "АВАНГАРД-ОПТ" (код згідно з ЄДРПОУ 43331493).
Крім того, платником податку не надано та/або надано в неповному обсязі копії документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку, а саме: довіреність, акт керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; договори з додатками до них (якщо передбачені умовами договору); первинні документи щодо зберігання, навантаження/ розвантаження продукції; складські документи (інвентаризаційні описи); акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг).
Встановлено, що 18.08.2023 Товариство з обмеженою відповідальністю "Хема - Буд Україна" подало до Державної податкової служби України скаргу на рішення комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН від 15.08.2023 №6999 (т. 1 а.с. 54-66).
За результатом розгляду скарги щодо рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, ДПС України прийняло рішення від 23.08.203 №7205, яким залишено скаргу без задоволення та рішення комісії без змін (т. 1 а.с. 67). У рішенні вказано, що підставою є:
- недостатня кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської операції в обсягах, зазначених у ПН/РК (за інформації щодо придбання послуг щодо виконання робіт, які необхідні для здійснення господарської операції).
- постачання товарів (послуг) платнику(кам) податку, щодо якого (их), прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку;
- ненадання платником податків пояснення та копій первинних документів, які підтверджують інформацію щодо господарської діяльності платника, що підтверджують фактичне здійснення операцій.
Вважаючи оскаржувані рішення протиправними, а свої право та інтереси порушеними, позивач звернувся до суду.
Так, спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України), Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок № 1246), Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок № 1165), та Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 року за № 1245/34216 (далі - Порядок № 520).
Критерії ризиковості платника податку наведені у Додатку 1 до Порядку № 1165, відповідно до яких таким критерієм є, зокрема:
"8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування".
При цьому, законодавцем установлена певна послідовність прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.
Як встановлено судом першоїінстанції, позивачем на розгляд комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН були надані копії договорів купівлі - продажу, договорів поставки та договорів оренди, копії видаткових накладних, банківських виписок, оборотно - сальдових відомостей, копії актів наданих послуг, а також копію повідомлення начальника СВ Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області про реєстрацію заяви від 28.02.2023.
Копії вказаних вище документів надано до суду, а їх зміст досліджено судом.
Окрім того, у поясненнях ТОВ "Хема -Буд Україна" серед іншого, зазначає, що за адресою: м. Херсон, пров. Лісний, 10, Товариство користується нежитловими приміщеннями: за договором оренди № 20/1 від 21.12.2021 з ПрАТ «Херсонський завод «Заряд» (ЄРДПОУ 14307601), у Товариства знаходяться у користуванні нежитлові приміщення під розміщення офісу загальною площею 158,3 кв.м.; за договором оренди № 21 від 01.09.2021 з тим самим контрагентом - складські приміщення загальною площею 372 кв.м. Також було зазначено, що ТОВ «Хема-Буд Україна» для здійснення своєї господарської діяльності має штат працівників, кількість яких становить: на 01.01.2022 - 19 осіб, з яких 2 працюють за сумісництвом, 1 у декретній відпустці. Станом на 01.01.2023 - склад працівників той самий. На балансі Товариства знаходяться:
- 01.03.2022 рахуються: основні засоби, первісною вартістю 1239728,15грн., машини та обладнання вартістю 26182,84грн, транспортні засоби вартістю 1124674,25грн., в т.ч. легкові автомобілі у кількості 2 одиниць загальною вартістю 195755,35 грн, вантажні автомобілі у кількості 6 одиниць загальною вартістю 893050,58грн, причепи бортові у кількості 2 одиниць загальною вартістю 35868,32 грн.; інструменти, прилади та інвентар вартістю 8250,00 грн; малоцінні необоротні активи вартістю 80 621,06 грн. та товарні запаси вартістю 33678873,86 грн.
- 01.01.2023 рахуються: основні засоби, первісною вартістю 1239728,15грн, машини та обладнання вартістю 26182,84грн, транспортні засоби вартістю 1124674,25грн, в т.ч. легкові автомобілі у кількості 2 одиниць загальною вартістю 195755,35 грн, вантажні автомобілі у кількості 6 одиниць загальною вартістю 893050,58 грн., причепи бортові у кількості 2 одиниць загальною вартістю 35868,32 грн; інструменти, прилади та інвентар вартістю 8250,00 грн; малоцінні необоротні активи вартістю 80621,06 грн та товарні запаси вартістю 32236082,40 грн (Оборотно-сальдові відомості по рахункам 104, 105, 1121, 281 були надані по Пояснень).
У поясненнях позивачем також вказано, що реалізація товарів в період з 01.03.2022 по 01.08.2022, відбувалася переважно за рахунок складських запасів, які були сформовані до 24.02.2022. Ці товари з кодом згідно з УКТ ЗЕД 3214 «Продукція хімічної та пов`язаних з нею галузей промисловості», в свою чергу, ще до 24.02.2022 були придбані у контрагентів. Зазначає, що у період з березня по серпень 2022 року, на території Херсонської області ще можливо було здійснювати розрахунки через банківські установи України, тому підприємство здійснювало реалізацію своїх складських товарних запасів (ОСВ по рахунку 281 був наданий) виключно за укладеними до 24.02.2022 договорами з контрагентами, які є резидентами України з оплатою за ці операції виключно в національній валюті України - гривні. У поясненнях також було зазначено, що продаж товарів Товариством з березня по серпень 2022 року на умовах його самовивезення покупцями був спричинений тим, що в період окупації міста Херсона військами рф виник гострий дефіцит пально-мастильних матеріалів; воєнні дії та окупація спричинили відтік кадрів у більш безпечні міста не тільки України, а й всього світу, що змусило ТОВ «ХЕМА-БУД УКРАЇНИ» у той час встановити умови продажу свого товару, за яким покупці власними силами здійснювали його навантаження у власний транспорт з території нашого підприємства.
Щодо ненадання до пояснень первинних документи щодо транспортування цього товару за означений період, платник податків зазначив, що після деокупації м. Херсона у листопаді 2022 році та появі можливості доступу до підприємства, з`ясувалося, що деякі його первинні документи та майно знищені, пошкоджені або відсутні. Про ці факти підприємством також було зроблено заяву до правоохоронних органів. Зокрема, була встановлена відсутність значної кількості первинних документів (деяких оригіналів договорів на паперових носіях, ТТН, видаткових накладних, актів виконаних робіт тощо) щодо значної кількості контрагентів підприємства.
Проведенню ж повної інвентаризації (аудиту) первинних документів та їх поновленню, незважаючи на відсутність перешкод у доступі до офісних та виробничих приміщень Товариства, до теперішнього часу перешкоджає ведення активних бойових дій на території м. Херсона, що унеможливлює повернення до м. Херсона працівників бухгалтерії підприємства з причин існування реальної загрози для їх життя. З тих саме причин відсутня можливість проведення інвентаризації складських залишків товару та майна підприємства, та, як наслідок, надання до Пояснень їх інвентаризаційних описів.
Щодо взаємодії з контрагентом ТОВ «АВАНГАРД-ОПТ» (ЄДРПОУ 43331493), платник податків вказує, що остання поставка товару на користь контрагента і єдина за період з 24.02.2022 та до теперішнього часу відбулася 09.06.2022 на суму 130 099,68 грн., в т.ч. ПДВ 21683,28грн, за рахунок складських запасів ТОВ «ХЕМА-БУД Україна» шляхом самовивезення товару покупцем (копії договору поставки, видаткова накладна від 09.06.2022, ОСВ по рахунку 361 за період з 01.01.2021 по 24.03.2023, виписка з банку за період з 01.01.2021 по 24.03.2023 були надані. ТОВ "Хема-Буд Україна" зауважує, що операції з ТОВ «АВАНГАРД-ОПТ» були відображені у податкових звітах нашим підприємством за відповідний період, з них були оплачені податки.
Як зазначає позивач у своїх поясненнях, що надавались на розгляд комісії, за період із 24.02.2022 по дату прийняття оскаржуваних рішень позивачем було сформовано одну податкову накладну (№5 від 09.06.2022), отримувачем у якій вказано ТОВ "Авангард-ОПТ" (код ЄДРПОУ 43331493) ( т. 2 а.с. 129-130). Суд зауважує, що товар, вказаний у ній згідно УКТ ЗЕД класифікується за кодом 3214.
Водночас встановлено, що підставою для прийняття оскаржуваних у даній справі рішень відповідачем слугувала наявна податкова інформація, яка отримана з інформаційних баз даних ДПСУ під час виконання завдань і функцій, а не здійснення моніторингу за наслідками подання ТОВ «Хема - Буд Україна» податкової накладної/розрахунку коригування для її реєстрації в ЄДРПН, що в свою чергу суперечить повноваженням відповідача, визначеним приведеним вище нормам Порядку № 1165.
Загальними вимогами, які висуваються до акту індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення контролюючим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Зі змісту п.8 додатку №1 Порядку №1165 слідує, що підставою для його застосування повинна бути певна податкова інформація. Згідно з додатком 4 Порядку №1165 в рішенні про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку обов`язково зазначається підстава його прийняття, зокрема, відповідний пункт критеріїв ризиковості платника податку та у разі відповідності п.8 Критеріїв ризиковості платника податку розшифровується яка саме податкова інформація стала підставою для такої відповідності.
Зокрема, у рішенні від 24.03.2023 №3240 та у рішенні від 15.08.2023 №6999 вказано: "Інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку": період здійснення операції з постачання із 01.01.2021 по 24.03.2023, код згідно УКТЗЕД 3291; придбання: період здійснення господарської операції з 01.01.2021 по 24.03.2023, код згідно ДКПП операції, визначеної як ризикової 73.2. У обох випадках вказано податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 43331493, тобто ТОВ "Авангард-ОПТ".
Також встановлено, що в оскаржуваних рішеннях вказано період провадження господарської діяльності позивача, яка, на переконання Головного управління ДПС у Житомирській області, є ризиковою та охоплює період із 01.01.2021 по 24.03.2023.
У протоколах засідання комісії, у яких зафіксовано прийняті оскаржувані рішення, податковий орган зазначає про "відсутність необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування (відсутні відомості про об`єкти оподаткування, відсутнє придбання послуг оренди об`єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг оренди місць зберігання товарно-матеріальних цінностей, послуг оренди місць зберігання паливно- мастильних матеріалів тощо), відповідно до поданої до контролюючих органів звітності".
Поряд з цим, встановлено наявність укладених позивачем договорів оренди нерухомого майна (т. 1 а.с. 69-80), договору про виконання вантажно-розвантажувальних робіт (т.1 а.с. 83-89) та договорів поставок товару (будівельних матеріалів, будівельної хімії, металевих виробів, теплоізоляційних матеріалів, будівельно-оздоблювальні матеріали), покупцем у яких вказано ТОВ "Хема - Буд Україна" (т. 1 а.с. 95-149), а також Договори поставки товарів, постачальником у яких вказано позивача (т. 1 а.с. 150-197). Зазначені договори було укладено позивачем у період із 2010 року та були чинними станом на 01.01.2021 (період, вказаний у оскаржуваних рішеннях).
Окрім того, позивачем до суду та на розгляд комісії надавались копії видаткових накладних (т. 1 а.с. 198-249, т. 2 а.с. 1-5), виписки по рахунку (т. 2 а.с. 6-26), оборотно - сальдові відомості по рахунку 104, 105, 106, 281 (т. 2 а.с. 27-60).
Крім того, відповідачами не заперечується, що на розгляд комісії позивачем надавались документи по взаємодії з ТОВ "Авангард - ОПТ", зокрема, договір поставки товарів №01/07А від 01.07.2021 (т. 2 а.с. 100-107), договір надання послуг від 01.07.2021 (т. 2 а.с. 108-110), видаткові накладні (т. 2 а.с. 111- 116), а також акти наданих послуг (т. 2 а.с. 117-119), оборотно - сальдові відомості (т. 2 а.с. 120-120-121) та виписки по рахунках (т. 2 а.с. 122-128).
Також, з матеріалів справи встанволено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Хема - Буд Україна" зверталось до правоохоронних органів із заявами щодо майна та документів Товариства, яке знаходиться в м. Херсон, яке перебувало під російською окупацією з березня по листопад 2022 року (т. 2 а.с. 132-139).
Отже, як вірно зазначає суд першої інстанції, надані документи у своїй сукупності вказують на дотримання позивачем вимог податкового законодавства в частині надання документів, необхідних для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Разом з тим, відповідач не надав до суду належних доказів, які досліджувалися в ході засідання Комісії і які слугували підставою для прийняття оскаржуваних рішень, зокрема, відповідачем не надано копії податкової накладної / розрахунку коригування, у якій, на переконання податкового органу відображено господарську операцію, не підтверджену первинними документами; доказів провадження заявником господарської діяльності в умовах та обставинах, котрі характеризуються ознаками недодержання вимог чинного законодавства України; а текст оскаржуваних рішень контролюючого органу не містять ані юридичних мотивів, ані фактичних мотивів що зумовило б включення ТОВ «Хема - Буд Україна» до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, зокрема п. 8 Критеріїв.
Таким чином, оскаржувані рішення комісії не містять обґрунтувань підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 19.11.2021 у справі № 140/17441/20, від 23.06.2022 у справі № 640/6130/20.
Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного суду від 18.02.2020 по справі № 360/1776/19 та від 05.01.2021 по справі № 640/11321/20.
При цьому, у постановах 06.10.2022 у справі №816/2159/18, Верховний Суд наголошував на тому, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Разом з тим, лише сам факт проведення позивачем господарської операції із контрагентом, відносно якого існує рішення контролюючого органом про відповідність такого контрагента критеріям ризиковості, не є підставою для віднесення платника податку до ризикових в розумінні додатку № 1 до Порядку №1165, і відповідно не є достатньою самостійною підставою для віднесення позивача до платників податків, які відповідають критеріям ризиковості.
Під час розгляду справи відповідач не надав належних та достатніх доказів, які би досліджувалися в ході засідань Комісії, і які слугували підставою для прийняття оскаржуваних рішень, та відповідно суд не встановив наявність у відповідача підстав для віднесення підприємства до пункту 8 Критеріїв ризиковості.
Таким чином, суд першої інстанції приходить до обґрунтованого висновку, що відповідачем не доведено, що існують підстави для застосування до позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку з відповідним внесенням до переліку ризикових суб`єктів господарювання, у зв`язку з чим оскаржувані рішення №3240 від 24.03.2023, №6999 від 15.08.2023, а також рішення №7205 від 23.08.2023 за результатом розгляду скарги, - є протиправними та підлягають скасуванню.
При цьому, доводи відповідача щодо перебирання судом на себе функцій органу ДПС, у разі ухвалення рішення про зобов`язання відповідача виключити ТОВ «Хема - Буд Україна» з Переліку ризикових платників податків, колегія суддів вважає помилковими оскільки можливість прийняття судом такого рішення логічно випливає зі змісту п.6 Порядку №1165.
Покладення на відповідача такого обов`язку не є втручанням в його дискреційні повноваження, адже повноваження державних органів не можуть вважатися дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. Тому, суд критично оцінює аргументи апеляційної скарги відповідача у цій частині, оскільки вони ґрунтуються на помилковому розумінні правової природи дискреційних повноважень.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
апеляційні скарги Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Житомирській області залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2024 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Смілянець Е. С. Судді Полотнянко Ю.П. Драчук Т. О.
Суд | Сьомий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 02.09.2024 |
Оприлюднено | 05.09.2024 |
Номер документу | 121358279 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних |
Адміністративне
Сьомий апеляційний адміністративний суд
Смілянець Е. С.
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Лавренчук Ольга Володимирівна
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Лавренчук Ольга Володимирівна
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Лавренчук Ольга Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні