Справа № 468/2617/23
2/468/188/24
БАШТАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
56101 Миколаївська область м. Баштанка вул. Полтавська 43
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(вступна та резолютивна частина)
03.09.2024 року Баштанський районний суд Миколаївської області в складі: головуючого - судді Муругова В.В., за участю секретаря судового засідання Серака Д.В., представника позивача ОСОБА_1 (в режимі відеоконференції), представника відповідача Олейникової С.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Баштанка справу № 468/2617/23 за позовом Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про встановлення права земельного сервітуту (третя особа: Приватне підприємство «Землемір»),
керуючись ст. 12; 13; 81; 264; 265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про встановлення права земельного сервітуту задовольнити частково.
Встановити за Приватним акціонерним товариством «Національна енергетична компанія «Укренерго», в подальшому іменоване «Сервітуарій», право на строковий земельний сервітут для експлуатації опорної конструкції повітряної лінії електропередачі 330 кВ «Криворізька ТЕС-Трихати», що полягає в надані права на проїзд перевезення будівельних та інших матеріалів щодо земельної ділянки площею 0,0035 га в межах земельної ділянки з кадастровим номером 4820683700:02:000:0001, на описаних нижче умовах:
1.Предмет сервітуту
1.1. Власник надає Сервітуарію право обмеженого безоплатного користування земельною ділянкою (її частинами), зазначені у пункті 1.3, без зміни її цільового призначення.
1.2. Сервітут встановлюється з метою виконання робіт з розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування об`єкту передачі електричної енергії ПЛ 330кВ Криворізька ТЕС - Трихати.
1.3. Відомості про об`єкт права земельного сервітуту:
кадастровий номер земельної ділянки 4820683700:02:000:0001;
місце розташування - за межами населених пунктів на території Інгульської сільської територіальної громади Баштанського району Миколаївської області;
форма власності приватна власність;
загальна площа земельної ділянки 4,5154 га;
загальна площа земельної ділянки (її частини), на яку встановлюється земельний сервітут, складає 0,0035 га;
цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ 01.01);
право на земельну ділянку зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 10.12.2021 року номер запису 45651832;
1.4. Графічне зображення земельної ділянки (її частини), право користування якою надається на умовах сервітуту, вказано у складеному інженером-землевпорядником Плані земельної ділянки.
2. Умови встановлення та дія земельного сервітуту
2.1. Право земельного сервітуту полягає у наданні Власником Сервітуарію та/або залученим до виконання робіт підрядним організаціям наступних прав стосовно земельної ділянки (її частини) на яку встановлений сервітут:
- проходу; - проїзду; - перевезення будівельних та інших матеріалів через земельну ділянку (її частину), зазначену в п. 1.3; - будівництва, реконструкції, капітального ремонту, розміщення споруд опорних конструкцій повітряних ліній електропередачі;
2.2. Земельний сервітут є неподільним та зберігає чинність у разі переходу права на земельну ділянку Власника, щодо якої встановлений даний земельний сервітут, до іншої особи.
2.3. Сервітуарій відшкодовує збитки, які фактично заподіяні Власнику/Орендарю внаслідок дій пов`язаних з користуванням земельною ділянкою (її частиною), яка зазначена в п. 1.3, на праві сервітуту відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 №284 (далі Порядок).
3.Строк дії та умови припинення дії земельного сервітуту
3.1. Земельний сервітут є строковим. Земельний сервітут встановлюється строком до 31.12.2025 року.
3.2. Право земельного сервітуту набуває чинності з моменту його державної реєстрації в порядку встановленому для державної реєстрації прав на нерухоме майно і діє протягом періоду дії земельного сервітуту.
3.3.Дія встановленого земельного сервітуту може бути припинена за згодою Сторін або в інших випадках, передбачених законодавством України.
4. Права та обов`язки Сторін
4.1.Дія земельного сервітуту поширюється виключно на земельну ділянку (її частину) визначену п. 1.3. Сервітуарію та/або залученим до виконання робіт підрядним організаціям, забороняється користування землеволодіннями Власника, на які не встановлений сервітут.
4.2.Сервітуарій зобов`язаний:
4.2.1використовувати право земельного сервітуту в спосіб і в порядку передбаченому рішенням суду;
4.2.2не передавати будь-яким способом право земельного сервітуту іншим фізичним і юридичним особам;
4.2.3згідно з Порядком відшкодувати Власнику/Орендарю понесені збитки;
4.2.4користуватись земельним сервітутом способами, найменш обтяжливими для Власника;
4.2.5при користуванні земельним сервітутом дотримуватись вимог протипожежної, екологічної санітарно-епідеміологічної безпеки, охорони земель, охорони праці тощо;
4.2.6у день припинення дії сервітуту припинити користування ним;
4.2.7письмово повідомляти Власника про проведення робіт з розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування об`єкту передачі електричної енергії не пізніше ніж за десять днів до початку таких робіт.
4.3.Сервітуарій має право:
4.3.1. користуватись земельним сервітутом на умовах, визначених рішенням суду;
4.3.2. вимагати від Власника користуватись земельною ділянкою (її частинами) з обмеженнями (обтяженнями) відповідно до вимог Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об`єктів», Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.1997 № 209, інших нормативних та законодавчих актів України;
4.3.3. відповідно до вимог нормативних та законодавчих актів України здійснювати заходи, спрямовані на захист об`єкту передачі електричної енергії;
4.3.4. не відшкодовувати збитки, завдані Власнику внаслідок недотримання ним обмежень щодо використання земельної ділянки (її частин), встановлених згідно з законодавством України;
4.3.5. у випадках настання аварій або загрози їх виникнення (аварійної ситуації) для негайної їх локалізації, ліквідації можливих наслідків або відвернення їх загрози без погодження з Власником земельної ділянки Сервітуарій вправі:
-безперешкодного проїзду до місця аварії (аварійної ситуації) та виконання ремонтних і аварійно-відновлювальних робіт;
-здійснювати рубку та обрізування гілок дерев у межах охоронної зони повітряної лінії електропередачі, без наступного відшкодування вартості цих дерев і насаджень.
4.4.Власник зобов`язаний:
4.4.1. не перешкоджати використанню Сервітуарієм та/або залученими до виконання робіт підрядними організаціями земельної ділянки в межах встановленого земельного сервітуту;
4.4.2. попередити Сервітуарія про особливі властивості та недоліки земельної ділянки (її частини), які в процесі їх використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану об`єкту передачі електричної енергії.
4.5.Власник/Орендар має право:
4.5.1. вимагати від Сервітуарія належного виконання своїх обов`язків за рішенням суду;
4.5.2. володіти, користуватися та розпоряджатися земельною ділянкою (належить Власнику), не порушуючи при цьому прав Сервітуарія, у тому числі не перешкоджаючи останньому або залученим до виконання робіт підрядним організаціям, розміщувати, будувати, експлуатувати та обслуговувати об`єкт передачі електричної енергії, проводити аварійно-відновлювальні роботи, планові роботи з реконструкції, ремонту та технічного обслуговування зазначених об`єктів;
4.5.3. здійснювати контроль та вимагати від Сервітуарія дотримання вимог земельного, цивільного і іншого законодавства України;
4.5.4. на відшкодування Сервітуарієм фактично нанесених збитків, відповідно до умов сервітуту.
4.6. Сторони зобов`язані дотримуватись правил добросусідства.
5.Зміна умов сервітуту і припинення його дії
5.1. Зміна умов сервітуту здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов сервітуту спір вирішується у судовому порядку.
5.2. Дія сервітуту припиняється у разі:
5.2.1. закінчення терміну дії земельного сервітуту;
5.2.2. придбання Сервітуарієм земельної ділянки у власність;
5.2.3. викупу земельної ділянки / частини земельної ділянки, на яку встановлений сервітут для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
5.2.4. ліквідації юридичної особи Сервітуарія.
Право земельного сервітуту припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
5.3. Дія сервітуту припиняється за:
5.3.1. взаємною згодою сторін;
5.3.2. рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених рішенням суду, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження земельної ділянки (її частин), яке істотно перешкоджає її використанню, з інших підстав, визначених законом.
5.4. Перехід права власності на земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - Сервітуарія не є підставою для зміни умов сервітуту.
6. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання умов сервітуту.
6.1. За невиконання або неналежне виконання умов сервітуту сторони несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства України.
6.2. Сторона, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
7. Прикінцеві положення
7.1. Якщо протягом дії права земельного сервітуту Сторони змінять свою назву, місцезнаходження, реквізити або будуть реорганізовані, а також при переході права до іншої особи, вони повинні негайно повідомити про це другу Сторону.
Встановити за Приватним акціонерним товариством «Національна енергетична компанія «Укренерго», в подальшому іменоване «Сервітуарій», право на постійний земельний сервітут (для забезпечення експлуатації опорної конструкції повітряної лінії електропередачі ПЛ 330 кВ «Криворізька ТЕС-Трихати», для забезпечення проїзду та перевезення будівельних та інших матеріалів) щодо земельної ділянки площею 0,0003 га в межах земельної ділянки з кадастровим номером 4820683700:02:000:0001, на описаних нижче умовах:
1.Предмет сервітуту
1.1. Власник надає Сервітуарію право обмеженого безоплатного користування земельною ділянкою (її частиною), зазначеною у пункті 1.3, без зміни її цільового призначення.
1.2. Сервітут встановлюється з метою розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування об`єкту передачі електричної енергії ПЛ 330кВ Криворізька ТЕС - Трихати.
1.3. Відомості про об`єкт права земельного сервітуту:
кадастровий номер земельної ділянки 4820683700:02:000:0001;
місце розташування - за межами населених пунктів на території Інгульської сільської територіальної громади Баштанського району Миколаївської області;
форма власності приватна власність;
загальна площа земельної ділянки 4,5154 га;
загальна площа земельної ділянки (її частини), на яку встановлюється земельний сервітут, складає 0,0003 га;
цільове призначення земельної ділянки для товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ 01.01 );
право на земельну ділянку зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 10.12.2021 року номер запису 45651832;
1.4. Графічне зображення земельної ділянки (її частини), право користування якою надається на умовах сервітуту, вказано у складеному інженером-землевпорядником Плані земельної ділянки.
2. Умови встановлення та дія земельного сервітуту
2.1. Право земельного сервітуту полягає у наданні Власником Сервітуарію та/або залученим до виконання робіт підрядним організаціям наступних прав стосовно земельної ділянки (її частини) на яку встановлений сервітут:
- проходу; - проїзду; - перевезення будівельних та інших матеріалів через земельну ділянку (її частину), зазначену в п. 1.3; - будівництва, реконструкції, капітального ремонту, розміщення споруд опорних конструкцій повітряних ліній електропередачі;
2.2. Земельний сервітут є неподільним та зберігає чинність у разі переходу права на земельну ділянку Власника, щодо якої встановлений даний земельний сервітут, до іншої особи.
2.3. Сервітуарій відшкодовує збитки, які фактично заподіяні Власнику внаслідок дій пов`язаних з користуванням земельною ділянкою (її частиною), яка зазначена в п. 1.3, на праві сервітуту відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 №284 (далі Порядок).
3.Строк дії та умови припинення дії земельного сервітуту
3.1. Земельний сервітут є постійним.
3.2. Право земельного сервітуту набуває чинності з моменту його державної реєстрації в порядку встановленому для державної реєстрації прав на нерухоме майно і діє протягом періоду дії земельного сервітуту.
3.3.Дія встановленого земельного сервітуту може бути припинена за згодою Сторін або в інших випадках, передбачених законодавством України.
4. Права та обов`язки Сторін
4.1.Дія земельного сервітуту поширюється виключно на земельну ділянку (її частину) визначену п. 1.3. Сервітуарію та/або залученим до виконання робіт підрядним організаціям, забороняється користування землеволодіннями Власника, на які не встановлений сервітут.
4.2.Сервітуарій зобов`язаний:
4.2.1.використовувати право земельного сервітуту в спосіб і в порядку передбаченому рішенням суду;
4.2.2. не передавати будь-яким способом право земельного сервітуту іншим фізичним і юридичним особам;
4.2.3. згідно з Порядком відшкодувати Власнику понесені збитки;
4.3.4.користуватись земельним сервітутом способами, найменш обтяжливими для Власника;
4.2.5.при користуванні земельним сервітутом дотримуватись вимог протипожежної, екологічної санітарно-епідеміологічної безпеки, охорони земель, охорони праці тощо;
4.2.6.у день припинення дії сервітуту припинити користування ним;
4.2.7.письмово повідомляти Власника про проведення робіт з розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування об`єкту передачі електричної енергії не пізніше ніж за десять днів до початку таких робіт.
4.3. Сервітуарій має право:
4.3.1. користуватись земельним сервітутом на умовах, визначених рішенням суду;
4.3.2. вимагати від Власника користуватись земельною ділянкою (її частиною) з обмеженнями (обтяженнями) відповідно до вимог Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об`єктів», Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.1997 № 209, інших нормативних та законодавчих актів України;
4.3.3. відповідно до вимог нормативних та законодавчих актів України здійснювати заходи, спрямовані на захист об`єкту передачі електричної енергії;
4.3.4. не відшкодовувати збитки, завдані Власнику внаслідок недотримання ним обмежень щодо використання земельної ділянки (її частини), встановлених згідно з законодавством України;
4.3.5. у випадках настання аварій або загрози їх виникнення (аварійної ситуації) для негайної їх локалізації, ліквідації можливих наслідків або відвернення їх загрози без погодження з Власником земельної ділянки Сервітуарій вправі:
-безперешкодного проїзду до місця аварії (аварійної ситуації) та виконання ремонтних і аварійно-відновлювальних робіт;
-здійснювати рубку та обрізування гілок дерев у межах охоронної зони повітряної лінії електропередачі, без наступного відшкодування вартості цих дерев і насаджень.
4.4.Власник зобов`язаний:
4.4.1. не перешкоджати використанню Сервітуарієм та/або залученими до виконання робіт підрядними організаціями земельної ділянки в межах встановленого земельного сервітуту;
4.4.2. попередити Сервітуарія про особливі властивості та недоліки земельної ділянки (її частини), які в процесі їх використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану об`єкту передачі електричної енергії.
4.5. Власник/Орендар має право:
4.5.1. вимагати від Сервітуарія належного виконання своїх обов`язків за рішенням суду;
4.5.2. володіти, користуватися та розпоряджатися земельною ділянкою, не порушуючи при цьому прав Сервітуарія, у тому числі не перешкоджаючи останньому або залученим до виконання робіт підрядним організаціям, розміщувати, будувати, експлуатувати та обслуговувати об`єкт передачі електричної енергії, проводити аварійно-відновлювальні роботи, планові роботи з реконструкції, ремонту та технічного обслуговування зазначених об`єктів;
4.5.3. здійснювати контроль та вимагати від Сервітуарія дотримання вимог земельного, цивільного і іншого законодавства України;
4.5.4. на відшкодування Сервітуарієм фактично нанесених збитків, відповідно до умов сервітуту.
4.6. Сторони зобов`язані дотримуватись правил добросусідства.
5.Зміна умов сервітуту і припинення його дії
5.1. Зміна умов сервітуту здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов сервітуту спір вирішується у судовому порядку.
5.2. Дія сервітуту припиняється у разі:
5.2.1. закінчення терміну дії земельного сервітуту;
5.2.2. придбання Сервітуарієм земельної ділянки у власність;
5.2.3. викупу земельної ділянки / частини земельної ділянки, на яку встановлений сервітут для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
5.2.4. ліквідації юридичної особи Сервітуарія.
Право земельного сервітуту припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
5.3. Дія сервітуту припиняється за:
5.3.1. взаємною згодою сторін;
5.3.2. рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених рішенням суду, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження земельної ділянки (її частини), яке істотно перешкоджає її використанню, з інших підстав, визначених законом.
5.4. Перехід права власності на земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - Сервітуарія не є підставою для зміни умов сервітуту.
6. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання умов сервітуту.
6.1. За невиконання або неналежне виконання умов сервітуту сторони несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства України.
6.2. Сторона, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
7. Прикінцеві положення
7.1.Якщо протягом дії права земельного сервітуту Сторони змінять свою назву, місцезнаходження, реквізити або будуть реорганізовані, а також при переході права до іншої особи, вони повинні негайно повідомити про це другу Сторону.
Встановити за Приватним акціонерним товариством «Національна енергетична компанія «Укренерго», в подальшому іменоване «Сервітуарій», право на строковий земельний сервітут для експлуатації опорної конструкції повітряної лінії електропередачі 330 кВ «Криворізька ТЕС-Трихати», що полягає в надані права на проїзд перевезення будівельних та інших матеріалів щодо земельної ділянки площею 0,0465 га в межах земельної ділянки з кадастровим номером 4820683700:02:000:0273, на описаних нижче умовах:
1.Предмет сервітуту
1.1. Власник надає Сервітуарію право обмеженого безоплатного користування земельною ділянкою (її частинами), зазначені у пункті 1.3, без зміни її цільового призначення.
1.2. Сервітут встановлюється з метою виконання робіт з розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування об`єкту передачі електричної енергії ПЛ 330кВ Криворізька ТЕС - Трихати.
1.3. Відомості про об`єкт права земельного сервітуту:
кадастровий номер земельної ділянки 4820683700:02:000:0273;
місце розташування - за межами населених пунктів на території Інгульської сільської територіальної громади Баштанського району Миколаївської області;
форма власності приватна власність;
загальна площа земельної ділянки 4,6170 га;
загальна площа земельної ділянки (її частини), на яку встановлюється земельний сервітут, складає 0,0465 га;
цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ 01.01);
право на земельну ділянку зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 29.11.2021 року номер запису 45383101;
1.4. Графічне зображення земельної ділянки (її частини), право користування якою надається на умовах сервітуту, вказано у складеному інженером-землевпорядником Плані земельної ділянки.
2. Умови встановлення та дія земельного сервітуту
2.1. Право земельного сервітуту полягає у наданні Власником Сервітуарію та/або залученим до виконання робіт підрядним організаціям наступних прав стосовно земельної ділянки (її частини) на яку встановлений сервітут:
- проходу; - проїзду; - перевезення будівельних та інших матеріалів через земельну ділянку (її частину), зазначену в п. 1.3; - будівництва, реконструкції, капітального ремонту, розміщення споруд опорних конструкцій повітряних ліній електропередачі;
2.2. Земельний сервітут є неподільним та зберігає чинність у разі переходу права на земельну ділянку Власника, щодо якої встановлений даний земельний сервітут, до іншої особи.
2.3. Сервітуарій відшкодовує збитки, які фактично заподіяні Власнику/Орендарю внаслідок дій пов`язаних з користуванням земельною ділянкою (її частиною), яка зазначена в п. 1.3, на праві сервітуту відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 №284 (далі Порядок).
3.Строк дії та умови припинення дії земельного сервітуту
3.1. Земельний сервітут є строковим. Земельний сервітут встановлюється строком до 31.12.2025 року.
3.2. Право земельного сервітуту набуває чинності з моменту його державної реєстрації в порядку встановленому для державної реєстрації прав на нерухоме майно і діє протягом періоду дії земельного сервітуту.
3.3.Дія встановленого земельного сервітуту може бути припинена за згодою Сторін або в інших випадках, передбачених законодавством України.
4. Права та обов`язки Сторін
4.6.Дія земельного сервітуту поширюється виключно на земельну ділянку (її частину) визначену п. 1.3. Сервітуарію та/або залученим до виконання робіт підрядним організаціям, забороняється користування землеволодіннями Власника, на які не встановлений сервітут.
4.7.Сервітуарій зобов`язаний:
4.2.8використовувати право земельного сервітуту в спосіб і в порядку передбаченому рішенням суду;
4.2.9не передавати будь-яким способом право земельного сервітуту іншим фізичним і юридичним особам;
4.2.10згідно з Порядком відшкодувати Власнику/Орендарю понесені збитки;
4.2.11користуватись земельним сервітутом способами, найменш обтяжливими для Власника;
4.2.12при користуванні земельним сервітутом дотримуватись вимог протипожежної, екологічної санітарно-епідеміологічної безпеки, охорони земель, охорони праці тощо;
4.2.13у день припинення дії сервітуту припинити користування ним;
4.2.14письмово повідомляти Власника про проведення робіт з розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування об`єкту передачі електричної енергії не пізніше ніж за десять днів до початку таких робіт.
4.8.Сервітуарій має право:
4.3.1. користуватись земельним сервітутом на умовах, визначених рішенням суду;
4.3.2. вимагати від Власника користуватись земельною ділянкою (її частинами) з обмеженнями (обтяженнями) відповідно до вимог Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об`єктів», Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.1997 № 209, інших нормативних та законодавчих актів України;
4.3.3. відповідно до вимог нормативних та законодавчих актів України здійснювати заходи, спрямовані на захист об`єкту передачі електричної енергії;
4.3.4. не відшкодовувати збитки, завдані Власнику внаслідок недотримання ним обмежень щодо використання земельної ділянки (її частин), встановлених згідно з законодавством України;
4.3.5. у випадках настання аварій або загрози їх виникнення (аварійної ситуації) для негайної їх локалізації, ліквідації можливих наслідків або відвернення їх загрози без погодження з Власником земельної ділянки Сервітуарій вправі:
-безперешкодного проїзду до місця аварії (аварійної ситуації) та виконання ремонтних і аварійно-відновлювальних робіт;
-здійснювати рубку та обрізування гілок дерев у межах охоронної зони повітряної лінії електропередачі, без наступного відшкодування вартості цих дерев і насаджень.
4.9.Власник зобов`язаний:
4.4.1. не перешкоджати використанню Сервітуарієм та/або залученими до виконання робіт підрядними організаціями земельної ділянки в межах встановленого земельного сервітуту;
4.4.2. попередити Сервітуарія про особливі властивості та недоліки земельної ділянки (її частини), які в процесі їх використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану об`єкту передачі електричної енергії.
4.10.Власник/Орендар має право:
4.5.1. вимагати від Сервітуарія належного виконання своїх обов`язків за рішенням суду;
4.5.2. володіти, користуватися та розпоряджатися земельною ділянкою (належить Власнику), не порушуючи при цьому прав Сервітуарія, у тому числі не перешкоджаючи останньому або залученим до виконання робіт підрядним організаціям, розміщувати, будувати, експлуатувати та обслуговувати об`єкт передачі електричної енергії, проводити аварійно-відновлювальні роботи, планові роботи з реконструкції, ремонту та технічного обслуговування зазначених об`єктів;
4.5.3. здійснювати контроль та вимагати від Сервітуарія дотримання вимог земельного, цивільного і іншого законодавства України;
4.5.4. на відшкодування Сервітуарієм фактично нанесених збитків, відповідно до умов сервітуту.
4.6. Сторони зобов`язані дотримуватись правил добросусідства.
5.Зміна умов сервітуту і припинення його дії
5.1. Зміна умов сервітуту здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов сервітуту спір вирішується у судовому порядку.
5.2. Дія сервітуту припиняється у разі:
5.2.1. закінчення терміну дії земельного сервітуту;
5.2.2. придбання Сервітуарієм земельної ділянки у власність;
5.2.3. викупу земельної ділянки / частини земельної ділянки, на яку встановлений сервітут для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
5.2.4. ліквідації юридичної особи Сервітуарія.
Право земельного сервітуту припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
5.3. Дія сервітуту припиняється за:
5.3.1. взаємною згодою сторін;
5.3.2. рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених рішенням суду, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження земельної ділянки (її частин), яке істотно перешкоджає її використанню, з інших підстав, визначених законом.
5.4. Перехід права власності на земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - Сервітуарія не є підставою для зміни умов сервітуту.
6. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання умов сервітуту.
6.1. За невиконання або неналежне виконання умов сервітуту сторони несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства України.
6.2. Сторона, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
7. Прикінцеві положення
7.1. Якщо протягом дії права земельного сервітуту Сторони змінять свою назву, місцезнаходження, реквізити або будуть реорганізовані, а також при переході права до іншої особи, вони повинні негайно повідомити про це другу Сторону.
Встановити за Приватним акціонерним товариством «Національна енергетична компанія «Укренерго», в подальшому іменоване «Сервітуарій», право на постійний земельний сервітут (для забезпечення експлуатації опорної конструкції повітряної лінії електропередачі ПЛ 330 кВ «Криворізька ТЕС-Трихати», для забезпечення проїзду та перевезення будівельних та інших матеріалів) щодо земельної ділянки площею 0,7269 га в межах земельної ділянки з кадастровим номером 4820683700:02:000:0273, на описаних нижче умовах:
1.Предмет сервітуту
1.1. Власник надає Сервітуарію право обмеженого безоплатного користування земельною ділянкою (її частиною), зазначеною у пункті 1.3, без зміни її цільового призначення.
1.2. Сервітут встановлюється з метою розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування об`єкту передачі електричної енергії ПЛ 330кВ Криворізька ТЕС - Трихати.
1.3. Відомості про об`єкт права земельного сервітуту:
кадастровий номер земельної ділянки 4820683700:02:000:0273;
місце розташування - за межами населених пунктів на території Інгульської сільської територіальної громади Баштанського району Миколаївської області;
форма власності приватна власність;
загальна площа земельної ділянки 4,6170 га;
загальна площа земельної ділянки (її частини), на яку встановлюється земельний сервітут, складає 0,7269 га;
цільове призначення земельної ділянки для товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ 01.01 );
право на земельну ділянку зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 29.11.2021 року номер запису 45383101;
1.4. Графічне зображення земельної ділянки (її частини), право користування якою надається на умовах сервітуту, вказано у складеному інженером-землевпорядником Плані земельної ділянки.
2. Умови встановлення та дія земельного сервітуту
2.1. Право земельного сервітуту полягає у наданні Власником Сервітуарію та/або залученим до виконання робіт підрядним організаціям наступних прав стосовно земельної ділянки (її частини) на яку встановлений сервітут:
- проходу; - проїзду; - перевезення будівельних та інших матеріалів через земельну ділянку (її частину), зазначену в п. 1.3; - будівництва, реконструкції, капітального ремонту, розміщення споруд опорних конструкцій повітряних ліній електропередачі;
2.2. Земельний сервітут є неподільним та зберігає чинність у разі переходу права на земельну ділянку Власника, щодо якої встановлений даний земельний сервітут, до іншої особи.
2.3. Сервітуарій відшкодовує збитки, які фактично заподіяні Власнику внаслідок дій пов`язаних з користуванням земельною ділянкою (її частиною), яка зазначена в п. 1.3, на праві сервітуту відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 №284 (далі Порядок).
3.Строк дії та умови припинення дії земельного сервітуту
3.1. Земельний сервітут є постійним.
3.2. Право земельного сервітуту набуває чинності з моменту його державної реєстрації в порядку встановленому для державної реєстрації прав на нерухоме майно і діє протягом періоду дії земельного сервітуту.
3.3.Дія встановленого земельного сервітуту може бути припинена за згодою Сторін або в інших випадках, передбачених законодавством України.
4. Права та обов`язки Сторін
4.1.Дія земельного сервітуту поширюється виключно на земельну ділянку (її частину) визначену п. 1.3. Сервітуарію та/або залученим до виконання робіт підрядним організаціям, забороняється користування землеволодіннями Власника, на які не встановлений сервітут.
4.2.Сервітуарій зобов`язаний:
4.2.2.використовувати право земельного сервітуту в спосіб і в порядку передбаченому рішенням суду;
4.2.2. не передавати будь-яким способом право земельного сервітуту іншим фізичним і юридичним особам;
4.2.3. згідно з Порядком відшкодувати Власнику понесені збитки;
4.3.4.користуватись земельним сервітутом способами, найменш обтяжливими для Власника;
4.2.5.при користуванні земельним сервітутом дотримуватись вимог протипожежної, екологічної санітарно-епідеміологічної безпеки, охорони земель, охорони праці тощо;
4.2.6.у день припинення дії сервітуту припинити користування ним;
4.2.7.письмово повідомляти Власника про проведення робіт з розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування об`єкту передачі електричної енергії не пізніше ніж за десять днів до початку таких робіт.
4.3. Сервітуарій має право:
4.3.1. користуватись земельним сервітутом на умовах, визначених рішенням суду;
4.3.2. вимагати від Власника користуватись земельною ділянкою (її частиною) з обмеженнями (обтяженнями) відповідно до вимог Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об`єктів», Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.1997 № 209, інших нормативних та законодавчих актів України;
4.3.3. відповідно до вимог нормативних та законодавчих актів України здійснювати заходи, спрямовані на захист об`єкту передачі електричної енергії;
4.3.4. не відшкодовувати збитки, завдані Власнику внаслідок недотримання ним обмежень щодо використання земельної ділянки (її частини), встановлених згідно з законодавством України;
4.3.5. у випадках настання аварій або загрози їх виникнення (аварійної ситуації) для негайної їх локалізації, ліквідації можливих наслідків або відвернення їх загрози без погодження з Власником земельної ділянки Сервітуарій вправі:
-безперешкодного проїзду до місця аварії (аварійної ситуації) та виконання ремонтних і аварійно-відновлювальних робіт;
-здійснювати рубку та обрізування гілок дерев у межах охоронної зони повітряної лінії електропередачі, без наступного відшкодування вартості цих дерев і насаджень.
4.5.Власник зобов`язаний:
4.4.1. не перешкоджати використанню Сервітуарієм та/або залученими до виконання робіт підрядними організаціями земельної ділянки в межах встановленого земельного сервітуту;
4.4.2. попередити Сервітуарія про особливі властивості та недоліки земельної ділянки (її частини), які в процесі їх використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану об`єкту передачі електричної енергії.
4.5. Власник/Орендар має право:
4.5.1. вимагати від Сервітуарія належного виконання своїх обов`язків за рішенням суду;
4.5.2. володіти, користуватися та розпоряджатися земельною ділянкою, не порушуючи при цьому прав Сервітуарія, у тому числі не перешкоджаючи останньому або залученим до виконання робіт підрядним організаціям, розміщувати, будувати, експлуатувати та обслуговувати об`єкт передачі електричної енергії, проводити аварійно-відновлювальні роботи, планові роботи з реконструкції, ремонту та технічного обслуговування зазначених об`єктів;
4.5.3. здійснювати контроль та вимагати від Сервітуарія дотримання вимог земельного, цивільного і іншого законодавства України;
4.5.4. на відшкодування Сервітуарієм фактично нанесених збитків, відповідно до умов сервітуту.
4.6. Сторони зобов`язані дотримуватись правил добросусідства.
5.Зміна умов сервітуту і припинення його дії
5.1. Зміна умов сервітуту здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов сервітуту спір вирішується у судовому порядку.
5.2. Дія сервітуту припиняється у разі:
5.2.1. закінчення терміну дії земельного сервітуту;
5.2.2. придбання Сервітуарієм земельної ділянки у власність;
5.2.3. викупу земельної ділянки / частини земельної ділянки, на яку встановлений сервітут для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
5.2.4. ліквідації юридичної особи Сервітуарія.
Право земельного сервітуту припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
5.3. Дія сервітуту припиняється за:
5.3.1. взаємною згодою сторін;
5.3.2. рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених рішенням суду, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження земельної ділянки (її частини), яке істотно перешкоджає її використанню, з інших підстав, визначених законом.
5.4. Перехід права власності на земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - Сервітуарія не є підставою для зміни умов сервітуту.
6. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання умов сервітуту.
6.1. За невиконання або неналежне виконання умов сервітуту сторони несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства України.
6.2. Сторона, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
7. Прикінцеві положення
7.1.Якщо протягом дії права земельного сервітуту Сторони змінять свою назву, місцезнаходження, реквізити або будуть реорганізовані, а також при переході права до іншої особи, вони повинні негайно повідомити про це другу Сторону.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» 1342 (одну тисячу триста сорок дві) гривні в рахунок відшкодування сплаченого судового збору.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» 1342 (одну тисячу триста сорок дві) гривні в рахунок відшкодування сплаченого судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана Миколаївському апеляційному суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
Позивач: Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (місце знаходження юридичної особи: вул. Симона Петлюри, 25, м. Київ, 01032, ідентифікаційний номер 00100227).
Відповідачі:
ОСОБА_2 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 );
ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ).
Третя особа: Приватне підприємство «Землемір» (вул. Баха, 21-Б м. Золотоноша Черкаської області, ідентифікаційний номер 30769242).
Повне судове рішення буде складене 13.09.2024 року.
суддя:
Суд | Баштанський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 03.09.2024 |
Оприлюднено | 05.09.2024 |
Номер документу | 121363942 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про речові права на чуже майно, з них: спори з приводу сервітутів |
Цивільне
Баштанський районний суд Миколаївської області
Муругов В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні