Справа № 214/121/21
6/214/306/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2024 року Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Ткаченка А.В.,
за участю секретаря судового засідання Фастовець Ю.Ю.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув м.Кривий Рігзаяву Акціонерноготовариства «Операторгазорозподільної системи«Криворіжгаз»,заінтересовані особи ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,Товариство зобмеженою відповідальністю«Дніпропетровськгаз збут»,Обслуговуючий кооператив«Житлово-будівельнийкооператив «Рассвет-10», про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню,
ВСТАНОВИВ:
Заявник АТ «ОГС «Криворіжгаз» звернувся до суду з відповідною заявою та просить суд визнати таким, що не підлягає виконанню виконавчий лист у справі № 214/121/21 про стягнення на користь держави суми судового збору, посилаючись на добровільну сплату указаної суми до набрання законної сили судового рішення, про що до суду було надано відповідні докази, однак відкриття виконавчого провадження з виконання указаного листа, про наявність якого боржнику за виконавчим листом не було відомо. В обґрунтування заяви зазначено, що рішенням суду від 22.04.2024 позов задоволено та зокрема стягнуто з АТ «ОГС «Криворіжгаз» в дохід держави судовий збір у сумі 908,00 грн. На виконання рішення суду до набрання ним законної сили, заявником 29.04.2024 було сплачено судовий збір у сумі 908,00 грн. та 21 травня 2024 року подано відповідний платіжний документ до суду, про що наявна відмітка на копії заяви АТ «ОГС «Криворіжгаз» Однак 15.07.2024 державним виконавцем повідомлено про наявність відкритого 11.07.2024 виконавчого провадження № 75515510 з виконання виконавчого листа у справі про стягнення судового збору на користь держави. Про відкриття виконавчого провадження заявнику не було відомо, судовий збір за виконавчим документом було сплачено боржником добровільно до набрання судовим рішенням законної сили, тому просить задовольнити вимоги.
Ухвалою суду від 23 липня 2024 року прийнято заяву до розгляду.
У судове засідання сторони не з`явилися.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до таких висновків.
Відповідно до статті 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Згідно статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Процесуальні питання, пов`язані з виконанням судових рішень у цивільних справах та рішень інших органів, внормовані Розділом VІ ЦПК України.
В силу статті 431 ЦПК України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Згідно із Законом України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень державною виконавчою службою здійснюється на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Судом встановлено, що рішенням Саксаганським районним судом м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 22 квітня 2024 року задоволено повністю позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 . Визнано незаконним встановлений Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи» «Криворіжгаз» режим нарахування об`ємів спожитого природного газу згідно показань загальнобудинкового прибору обліку газу для побутових споживачів природного газу ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 . Зобов`язано Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи» «Криворіжгаз» з 01.04.2017 поновити для побутових споживачів природного газу ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , режим нарахування природного газу відповідно до встановленого Кабінетом Міністрів України норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників. Визнано право на забезпечення індивідуальними безкоштовними лічильниками за рахунок Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» за побутовими споживачами та зобов`язати Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» відповідно до статті 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» за свій рахунок здійснити встановлення в квартирах індивідуальних газових лічильників для побутових споживачів природного газу ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 . Стягнуно з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 908 гривень 00 коп.
На виконання судового рішення, судом 19.06.2024 направлено до Металургійного ВДВС виконавчий лист про стягнення з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» в дохід держави до спеціального фонду Державного бюджету України судового збору в сумі 908 грн. 00 коп.
Разом з тим, 29 квітня 2024 року АТ «ОГС «Криворіжгаз» у добровільному порядку сплачено на виконання рішення суду судовий збір на користь держави в сумі 908,00 грн., що підтверджується письмовими доказами (а.с. 144-149 копії заяви, платіжного документа).
Відповідно до пункту 9 частини першої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» в чинній редакції, виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Відповідно до частини другої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» постанова про закінчення виконавчого провадження з підстав передбачених частиною першою цієї статті виноситься в день настання відповідних обставин або в день, коли виконавцю стало відомо про такі обставини.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження», визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, є підставою для закінчення виконавчого провадження.
Згідно з частинами першою, другою статті 432 ЦПК України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню. Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов`язок боржника відсутній повністю чи частково у зв`язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
Словосполучення «або з інших причин» стосується словосполучення «якщо обов`язок боржника відсутній повністю чи частково у зв`язку з його припиненням» та не надає розширеного тлумачення підстав, за наявності яких суд може визнати виконавчий лист таким, що не підлягає виконанню. Іншими причинами, наприклад, може бути скасування чи зміна рішення суду в апеляційному чи касаційному порядку, або ж у зв`язку з нововиявленими обставинами, коли виконавчий лист ще не виконаний.
Отже, закон передбачає можливості визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, насамперед, у встановленні обставин та фактів, що свідчать про відсутність матеріального обов`язку боржника, які виникли після ухвалення судового рішення (матеріально правові обставини), наявність процесуальних підстав, які свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа або наявності інших обставин, які зумовлюють необхідність встановлення питань виконання судового рішення (процесуально-правові обставини).
У цьому випадку саме на суд покладено обов`язок встановити, з яких підстав може бути визнано виконавчий лист таким, що не підлягає виконанню з урахуванням права стягувача на повне виконання рішення суду та права боржника на захист від подвійного стягнення. Суд повинен вирішувати ці питання з урахуванням певних обставин справи, дотримуючись балансу інтересів обох сторін виконавчого провадження.
Підстави для визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, можна поділити на дві групи: матеріально-правові та процесуально-правові.
Обов`язок боржника може припинятися з передбачених законом підстав. Підстави припинення цивільно-правових зобов`язань містить глава 50 розділу І книги п`ятої ЦК України. Так, зобов`язання можуть припинятися внаслідок добровільного виконання обов`язку боржником поза межами виконавчого провадження, припинення зобов`язань переданням відступного, зарахуванням, за домовленістю сторін, прощенням боргу, неможливістю виконання.
Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема: видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню); коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню; видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа; помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване; видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката; пред`явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред`явлення цього листа до виконання.
Як вбачається з матеріалів справи, підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню заявник зазначає добровільну сплату судового збору, визначеного рішенням суду, до набрання ним законної сили, що підтверджується письмовими доказами у справі.
Аналізуючи вищевикладені доводи, беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносин, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заявлених вимог.
Керуючись ст. 432 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити заяву Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню повністю.
Визнати виконавчий документ у справі № 214/121/21 (провадження № 2/214/243/24) про стягнення з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» в дохід держави до спеціального фонду Державного бюджету України судового збору у розмірі 908 грн. 00 коп. таким, що не підлягає виконанню повністю.
Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення до Дніпровського апеляційного суду. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.
Повний текст ухвали складено 04 вересня 2024 року.
Суддя А.В. Ткаченко
Суд | Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 04.09.2024 |
Оприлюднено | 05.09.2024 |
Номер документу | 121371896 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Інші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) |
Цивільне
Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу
Ткаченко А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні