"03" вересня 2024 р. Справа № 363/2773/24
У Х В А Л А
Іменем України
03 вересня 2024 року м. Вишгород
Вишгородський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді Рукас О.В.,
присяжних: Кучера А.В., Левінчука А.М.,
за участю секретаря судових засідань - Охоти Г.С.,
у присутності:
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника ОСОБА_2 ,
представника особи, щодо якої вирішується питання про визнання недієздатною ОСОБА_3 адвоката Черкес Т.А. (у режимі відеоконференції),
заінтересованої особи представника органу опіки та піклування Вишгородської міської ради Черепан С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань у м. Вишгород заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: орган опіки та піклування Вишгородської міської ради про визнання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною та встановлення опіки над нею, -
ВСТАНОВИВ:
До Вишгородського районного суду Київської області надійшла вищезазначена заява ОСОБА_1 про визнання ОСОБА_3 недієздатною та встановлення над нею опіки.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючим суддею по справі було визначено суддю Рукас О.В.
Ухвалою суду від 10.06.2024 року провадження у справі відкрито у порядку окремого провадження, призначено судове засідання. Цією ж ухвалою витребувано у КНП «Вишгородська ЦРЛ» та КНП КОР «Обласне психіатрично-наркологічне медичне об`єднання» амбулаторну картку щодо перебування на обліку у лікаря-психіатра та історію хвороби ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також Доручено Північному міжрегіональному центру з надання безоплатної правничої допомоги призначити адвоката для здійснення представництва інтересів ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
25.06.2024 року до суду надійшов лист КНП КОР «Обласне психіатрично-наркологічне медичне об`єднання» від 25.06.2024 року № 845 за підписом заступника генерального директора з лікувальної роботи ОСОБА_4 , в якому повідомлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до КНП КОР «Обласне психіатрично-наркологічне медичне об`єднання» не зверталася.
05.07.2024 року до суду від КНП «Вишгородська ЦРЛ» ВМР надійшла амбулаторна картка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
05.07.2024 року на офіційну електронну адресу суду від Північного міжрегіонального центра з надання безоплатної вторинної правничої допомоги надійшло доручення від 05.07.2024 року № 004/1002056, яким адвоката Черкес Т.А. уповноважено на здійснення представництва інтересів ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як особи, щодо якої вирішується питання про визнання недієздатною.
Під час судового розгляду на обговорення учасників справи було поставлене питання щодо призначення судово-психіатричної експертизи.
У судове засідання заявник ОСОБА_1 та його представник адвокат Попов М.Г. з`явилися, підтвердили, що ОСОБА_3 з 1999 року перебуває на стаціонарному лікуванні у психіатра в медичному закладі, на даний час є інвалідом ІІ групи, самостійно подбати про себе не може, потребує сторонньої допомоги, внаслідок наявного психічного захворювання не усвідомлює значення своїх дій, не може керувати ними.
У той же час заявник ОСОБА_1 заперечив проти необхідності призначення судово-психіатричної експертизи з метою визначення психічного стану ОСОБА_3 , оскільки проведення експертизи може зашкодити здоров`ю ОСОБА_3 . Представник заявника адвокат Попов М.Г. підтримав позицію ОСОБА_1 , зазначивши, що висновок експерта не є обов`язковим доказом для суду, а наявних у матеріалах справи документів достатньо для вирішення питання про визнання ОСОБА_3 недієздатною. У зв`язку з цим заявник ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 просили розгляд справи проводити без призначення судово-психіатричної експертизи за наявними матеріалами справи.
Представник ОСОБА_3 адвокат Черкес Т.А. зазначила, що проведення судово-психіатричної експертизи в даній категорії справ є обов`язковим, у зв`язку з цим, зважаючи на наявність достатніх даних щодо психічної хвороби ОСОБА_3 , ОСОБА_5 просила призначити судово-психіатричну експертизу.
Представник органу опіки та піклування Вишгородської міської ради Черепан С.М. зазначила, що є достатні дані для призначення судово-психіатричної експертизи з метою визначення психічного стану ОСОБА_3 , а також зазначила, що проведення експертизи в межах даної справи є обов`язковим.
Відповідно до ч. 1 ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Відповідно до ч. 1 ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Відповідно до ч. 3 ст. 103 ЦПК України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Відповідно до ч. 4 ст. 103 ЦПК України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Відповідно до ст. 298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Таким чином, проведення судово-психіатричної експертизи в межах даної справи є обов`язковим незалежно від заперечень учасників справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 ЗУ «Про психіатричну допомогу» судово-психіатрична експертиза в адміністративних, цивільних справах, у кримінальному провадженні призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про судову експертизу» виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням судово-психіатричних експертиз.
Пунктом 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 28 березня 1972 року №3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» зазначено, що судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним.
За результатами дослідження довідки лікаря-психіатра (а.с. 16), виписки з історії стаціонарного хворого (а.с. 17), консультаційного висновку спеціаліста (а.с. 18), висновку медико-соціальної експертної комісії (а.с. 19), висновку лікарської комісії щодо необхідності постійного стороннього догляду (а.с. 20) судом встановлено, що ОСОБА_3 страждає на психічний розлад здоров`я.
На виконання вимог ухвали суду від 10.06.2024 року від КНП «Вишгородська центральна районна лікарня» Вишгородської міської ради було надано амбулаторну картку щодо перебування на обліку у лікаря-психіатра та історію хвороби ОСОБА_3 .
Таким чином, у матеріалах справи наявні достатні докази того, що ОСОБА_3 страждає на психічний розлад здоров`я, що відповідно до ст. 298 ЦПК України є підставою для проведення судово-психіатричної експертизи.
Враховуючи, що в матеріалах справи наявні достатні дані про психічний розлад здоров`я ОСОБА_3 , а для вирішення питання про те, чи може остання розуміти значення своїх дій та керувати ними суд потребує спеціальних знань в області психіатрії, то суд приходить до висновку про необхідність призначення судово-психіатричної експертизи.
Відповідно до ч. 1 ст. 299 ЦПК України для визначення фактичної можливості такої особи з`явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу.
Враховуючи викладене, суд вважає за доцільне поставити питання щодо можливості участі ОСОБА_3 у судовому засіданні на експертне дослідження.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України, суд може за заявою особи, яка бере участь у справі, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у разі призначення судом експертизи.
Керуючись ст.ст. 103, 252, 260 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Призначити по справі судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам Комунального закладу Київської обласної ради «Обласне психіатрично-наркологічне медичне об`єднання»(08631, Київська область, Васильківський район, смт. Глеваха, вул. Вокзальна, 8).
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за ст.ст.384,385 КК України.
На вирішення експертизи поставити слідуючи питання:
- Чи страждає ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , психічним захворюванням?
- Чи є психічний розлад ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , хронічним та стійким?
- Чи здатна ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?
- Чи потребує ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у встановленні опіки або піклування над нею?
- чи має ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за станом свого здоров`я можливість самостійно брати участь у судовому засіданні?
Для проведення експертизи надати матеріали цивільної справи №363/2773/24 та оригінал амбулаторної картки.
Провадження по справі зупинити на час проведення експертизи.
Ухвала може бути оскаржена в частині зупинення провадження у справі до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Головуючий суддя О.В. Рукас
Присяжні: А.В. Кучер А.М. Левінчук
Суд | Вишгородський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 03.09.2024 |
Оприлюднено | 06.09.2024 |
Номер документу | 121378747 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Вишгородський районний суд Київської області
Рукас О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні