УХВАЛА
02 вересня 2024 року Справа № 580/2171/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Л.В.Трофімової у письмовому порядку розглянув заяву в адміністративній справі №580/2171/24 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління поліції охорони в Черкаській області (вул. Хоменка 3/1, м.Черкаси, 18008, код ЄДРПОУ 40109037) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, постановив ухвалу.
27.08.2024 вх.№ 40775/24 заявник звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду із заявою у порядку ст.254 КАС України.
Заявник просить, зокрема: «роз`яснити виконавцю виконання рішення», проте не надає доказів на підтвердження повноважень представництва діяти в інтересах інших осіб. Представник - це особа, яка здійснює процесуальні дії від імені та в інтересах іншої особи.
До заяви не надані додатки, проте повідомлено про направлення заяви на info_prim@ck.dvs.gov.ua, без надання доказу на підтвердження та без окреслення номеру виконавчого провадження, що перебуває (не перебуває) на виконанні в Управлінні забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) (https://centraljust.gov.ua/index.php/structure/structure_pidrozdily/upravlinnya_dvs_cherkas), позаяк заяв/клопотань від державного виконавця щодо незрозумілості резолютивної частини рішення суду у справі №580/2171/24 станом на 02.09.2024 не надходило.
У справі виданий виконавчий лист 21.05.2024 - строк пред`явлення до виконання виконавчого документу до 12.05.2027, проте до заяви не надані матеріали виконавчого провадження.
Відповідно до статті 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Подання заяви про роз`яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Судове рішення у справі №580/2171/24 ухвалене у письмовому провадженні і відсутня необхідність заслухати заявника, суд вирішує заяву про роз`яснення судового рішення без повідомлення учасників справи.
Досліджуючи наявність підстав для роз`яснення судового рішення, суд звертає увагу на те, що стаття 254 КАС України передбачає можливість роз`яснення судом ухваленого ним рішення з метою усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення (можливість неоднакового тлумачення висновків суду), що перешкоджає належному виконанню. Незрозумілість судового рішення є оцінним поняттям, а доцільність роз`яснення судового рішення приймається на розсуд суду, який має враховувати суддівський розсуд і відштовхуватись від раціональних критеріїв. Роз`яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення недоліків, проте без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом.
Роз`яснення судового рішення зумовлене нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для осіб, що будуть здійснювати виконання.
Виходячи з системного тлумачення положень ст. 254 КАС України, роз`яснено може бути рішення чи ухвалу суду у разі, якщо без такого роз`яснення її важко виконати, оскільки високою є ймовірність неправильного виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
Підставою для роз`яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність.
Відповідно до імперативних положень статті 254 КАС України роз`яснено може бути виключно рішення, яке підлягає виконанню, тобто таке рішення, яким суд розв`язав спір по суті, якщо воно впливає на права, обов`язки та інтереси учасників спірних правовідносин. Аналогічна правова позиція щодо застосування статті 254 КАС України викладена в ухвалах Верховного Суду від 29 грудня 2022 року у справі №140/4723/22, від 14 лютого 2023 року у справі №640/17351/19, 02 березня 2023 року у справі №260/6327/21.
Відповідно до частини третьої статті 254 КАС України суд розглядає заяву про роз`яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз`яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця.
Обов`язковість судового рішення означає, що таке рішення повинно бути виконано своєчасно (у розумні строки), належним чином (у спосіб, визначений судом) та у повному обсязі (у точній відповідності до приписів мотивувальної та резолютивної частин рішення). Роз`яснення судового рішення, яке полягає у виправленні формальних недоліків, усуненні неясності судового акта, викладенні рішення суду в більш ясній та зрозумілій формі; як наслідок, учасники справи та особа, на яку покладається виконання судового рішення, мають можливість зрозуміти спосіб і порядок виконання та неухильно цього дотримуватись (https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_folder_for_uploads/supreme/2023_prezent/execution_bernaziuk.pdf).
Верховний Суд у справі №260/6327/21 зазначив: необхідність роз`яснення судового рішення зумовлена його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим, як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, хто буде здійснювати його виконання, й, при цьому, саме можливість примусового виконання рішення як така є однією з умов подання заяви про його роз`яснення.
Дослідивши матеріали заяви, суд дійшов висновку про наявні підстави для повернення, враховуючи таке.
Відповідно до абзацу 10 частини 1 статті 167 КАС України до заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Такий припис зобов`язує заявника надати суду докази направлення (надання) копії заяви іншим учасникам справи. Про такий обов`язок сторони щодо надання до заяви на стадії виконання судового рішення доказів направлення іншій стороні наголошено в ухвалі Верховного Суду від 07.08.2020 у справі №813/5500/14.
У порушення абзацу 10 частини 1 статті 167 КАС України заявником не додано до поданої на стадії виконання судового рішення - заяви про роз`яснення судового рішення, доказів надіслання (надання) копії такої заяви іншим учасникам справи.
Згідно з ч. 2 ст. 167 КАС України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Враховуючи, що виявлені недоліки поданої заяви не дають можливості розглянути по суті (немає доказів: надіслання (надання) копії такої заяви Управлінню поліції охорони в Черкаській області), а тому така заява підлягає поверненню заявнику без розгляду на підставі частини 2 статті 167 КАС України.
Неприпустимість зловживання процесуальними правами є однією з основних засад (принципів) адміністративного судочинства (пункт 9 частини третьої статті 2 КАС України).
Верховний Суд у справі №440/7433/21 зазначив, що у частині другій статті 45 КАС України наведений перелік дій, що можуть бути визнані судом зловживанням процесуальними правами, який, однак, не є вичерпним, оскільки суд може визнати таким зловживанням також інші дії, які мають відповідну спрямованість і характер.
Вирішення питання про наявність чи відсутність факту зловживання віднесене на розсуд суду, що розглядає справу.
Заявник згадує про «ділову репутацію державних виконавців та їх керівництва на догоду боржнику» і про виконавчий лист (до заяви не надає копію матеріалів виконавчого провадження) та стверджує: «рішення викликає здивування і обурення, а тому потребує роз`яснення для виконавчої служби».
На переконання ВПВС 14 березня 2019 року у справі № 9901/34/19 ЄДРСР 81013341 нецензурна лексика, образливі та лайливі слова, символи, зокрема, для надання особистих характеристик учасникам справи, іншим учасникам судового процесу, їх представникам і суду не можуть використовуватися ні у заявах по суті справи, заявах з процесуальних питань, інших процесуальних документах, ні у виступах учасників судового процесу та їх представників.
За правилами частини третьої статті 45 КАС якщо подання скарги, заяви, клопотання визнається зловживанням процесуальними правами, суд з урахуванням обставин справи має право залишити без розгляду або повернути скаргу, заяву, клопотання.
Керуючись статтею 2, 45, 167, 248, 254,256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву про роз`яснення рішення суду від 27.08.2024 за вх.№40775/24 у справі № 580/2171/24 за позовом ОСОБА_1 до Управління поліції охорони в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії- повернути без розгляду.
Роз`яснити заявнику, що повернення заяви про роз`яснення судового рішення не позбавляє права повторного звернення до суду із заявою у порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписанню суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Копію ухвали направити заявнику разом із заявою, копію заяви залишити у справі.
Суддя Лариса ТРОФІМОВА
Суд | Черкаський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 02.09.2024 |
Оприлюднено | 06.09.2024 |
Номер документу | 121386625 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо забезпечення права особи на звернення до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів |
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Мельничук Володимир Петрович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Мельничук Володимир Петрович
Адміністративне
Черкаський окружний адміністративний суд
Лариса ТРОФІМОВА
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні