Справа № 766/7805/24
н/п 2-о/766/488/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 серпня 2024 року м. Херсон
Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Рядчої Т.І.,
за участю секретаря Міщука О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні цивільну справу за заявою адвоката Мороз Анжели Іванівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , заінтересована особа: Криворізький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення,-
встановив:
Адвокат Мороз Анжела Іванівна, яка діє в інтересах ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення покликаючись на те, що Заявник обліковується в державному реєстрі актів цивільного стану померлим. Поряд із цим, законних підстав й належних обставин для реєстрації Заявника померлим не існувало, Заявник здійснював і продовжує здійснювати активні дії щодо реалізації свого права на життя, не порушуючи встановленого правового порядку в Україні та перебуває на обліку в усіх необхідних державних органах як правоздатний та дієздатний громадянин України, захищаючи Вітчизну, незалежність та територіальну цілісність України на військовій службі в Збройних силах України. Заявник вказує, що облік його померлим порушує його права на реалізацію конституційних прав і гарантій, можливість вільного розпорядження своїм життям та статусом у зв`язку із чим просить анулювати актовий запис про свою смерть.
В судове засідання заявник та його представник не з`явилися, адвокат Мороз А.І. надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, заявлені вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Криворізький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), в судове засідання не з`явився, подав заяву про слухання справи без їх участі, покладався при вирішенні справи на розсуд суду.
Представник заінтересованої особи Чученко Анжеліка Григорівна, належно повідомлена про розгляд справи, в судове засідання не з`явилась, причини не явки суду не повідомила.
Відповідно до ч. 2 ст.247ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи, та дослідивши письмові докази, суд вважає необхідним задовольнити вимоги заявника з наступних підстав.
Як встановлюється із свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого повторно 24 травня 2023 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Кривий Ріг, Дніпропетровської області, Україна, про що Жовтневим відділом реєстрації актів цивільного стану Криворізького міського управління юстиції Дніпропетровської області складено відповідний актовий запис №512 від 15 березня 1969 року.
Судом досліджено паспорт громадянина України, що виданий 06.10.2020 року, орган, що видав: 6511, ОСОБА_1 , датою народження ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження; м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, Україна.
З довідки органу самоорганізації населення №16 від 18.10.2018 року та акту обстеження місця фактичного проживання від 31.03.2021 року вбачається, що Заявник фактично проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 .
До матеріалів справи надано цивільно-правовий договір на підтвердження того, що з 2011 року Заявник працевлаштований збиральником меблів у м. Херсоні.
Із довідки №207 від 28 червня 2023 року Військової частини НОМЕР_2 , код НОМЕР_3 Міністерства оборони України та військового квитка серії НОМЕР_4 , належно встановлюється, що Заявник перебуває в статусі військовослужбовець солдат на військовій службі у військовій частині НОМЕР_2 .
На час звернення Заявник перебуває в складі інженерно-саперної роти НОМЕР_5 окремої бригади територіальної оброни ЗСУ у військовій частині НОМЕР_6 Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ).
До матеріалів справи надано талон-звернення до відділу поліції №2 Херсонського районного управління поліції ГУНП в Херсонській області відносно обставин обліку Заявника померлим та відповідь на адвокатський запит до Криворізького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 20.03.2024 року за №396/319-92, в якій повідомлено про наявність актового запису про смерть Заявника за №1116 від 22 серпня 2002 року складений Дзержинським відділом ДРАЦС Криворізького міського управління у Дніпропетровській області. Заінтересованою особою для вирішення питання анулювання актового запису про смерть рекомендовано звернутися до суду.
В сукупності аналіз оформлених Заявником документів, його статус військовослужбовця на момент звернення до суду, дає підстави для висновків, що останній не вчиняв жодних дій які, як найменш, могли бути розцінені як його зникнення, приховування, неможливість встановити його місце перебування.
Разом з цим, частиною 1 статті 293 ЦПК України передбачено, що окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових прав бо підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
За правиламиглави 36ЦПК судамирозглядаються такожзаяви проанулювання поновленихабо повторно складенихактів громадянського стануу разівиявлення первиннихзаписів (ст.161-1КпШС). Заявапро анулюванняпоновленого або повторно складеногоактового запису приймається до провадженнясуду, колизаявник звертавсяз такоюзаявою дооргану реєстраціїактів громадянськогостану і йому відмовлено в анулюванніцього записуза висновкомРади МіністрівАвтономної Республіки Крим, виконавчого комітетуобласної, Київської чи Севастопольської міських Рад народнихдепутатів,а такожколи єспір міжзаінтересованими особами.Справи про встановлення неправильності запису в актігромадянського стану або про його анулюванняпідсудні районним(міським)судам замісцем проживаннязаявника.(Постановапленуму Верховногосуду Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану N 12 від 07.07.95 м.Київ )
Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану визначає Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 року.
Відповідно до статті 1 Закону №2398 та статті 49 ЦК України актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків.
Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Положеннями статті 9 Закону №2398 передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складання актових записів цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Згідно статті 17 Закону №2398 державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації цивільного стану на підставі:
1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою;
2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров`я або судово-медичної установи, - не пізніше п`яти днів.
Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі:
1) якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті;
2) встановлення у судовому порядку факту смерті;
3) звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою.
Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров`я, де настала смерть, та інших осіб.
Між тим, у відповідності до статті 24 Закону №2398 актовий запис цивільного стану анулюється, серед іншого, на підставі рішення суду. Анулювання актового запису цивільного стану проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його зберігання.
Норми Закону №2398 кореспондують положення п. 1.4., п. 4.4, п. 4.5. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, якими також передбачено, що анулювання актового запису цивільного стану проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його складання на підставі рішення суду. Згідно пункту 1.4 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджені наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 № 96/5, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 14.01.2011р. за № 55/18793, анулювання актового запису цивільного стану проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його складання на підставі рішення суду.
Як слідує із матеріалів заяви, Заявник звернувся через свого адвоката з питанням порядку анулювання актового запису про смерть Заінтересованою особою поза судового порядку, на що отримав відмову.
Заявник здійснює активні дії щодо реалізації свого права на життя, не порушуючи встановленого правового порядку в Україні та перебуває на обліку в усіх необхідних державних органах як правоздатний та дієздатний громадянин України, Заявник боронить державні кордони проходячи службу в Збройних силах України.
Поміж іншого, суд враховує, що паспорт Заявника як громадянина України перебував до 2020 року безпосередньо у нього, паспорт громадянина України зразка ID-картки отриманий ним 06.10.2020, дублікат свідоцтва про народження отриманий 24.05.2023 року, тобто після складання актового запису про смерть і це додатково підтверджує те, що як на момент вчинення оскаржуваного актового запису про смерть Заявника, так і дотепер, він особисто вчиняє дії, пов`язані із його життєдіяльністю.
У постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 20 червня 2019 року у справі № 632/580/17 зроблено висновок, що юридичними фактами є певні факти реальної дійсності, з якими нормою права пов`язується настання правових наслідків, зокрема виникнення, зміна або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до статті 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 76 ЦПК Українивизначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Верховний Суд у постановах від 07 липня 2021 року у справі № 420/370/19, від 02 жовтня 2018 року у справі № 910/18036/17, від 23 жовтня 2019 року у справі № 917/1307/18, від 18 листопада 2019 року у справі № 902/761/18, від 04 грудня 2019 року у справі №917/2101/17 неодноразово наголошував на тому, що обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний.
Такий підхід узгоджується з судовою практикою Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), який у рішенні від 23 серпня 2016 року у справі «Дж. К.» та інші проти Швеції» зазначив, що «у країнах загального права у кримінальних справах діє стандарт доказування «поза розумним сумнівом» («beyond reasonable doubt»). Натомість у цивільних справах закон не вимагає такого високого стандарту; скоріше цивільна справа повинна бути вирішена з урахуванням «балансу вірогідностей». Суд повинен вирішити, чи існує вірогідність того, що на підставі наданих доказів, а також правдивості тверджень заявника вимога цього заявника заслуговує довіри».
З урахуванням вищевикладеного, з метою захисту прав Заявника, суд вважає, що заяву слід задовольнити, оскільки лише такий спосіб забезпечує Заявникові можливість поновити себе в конституційних правах і гарантіях.
Керуючись ст. ст.4, 76, 293, 315 ЦПК України,-
вирішив:
Заяву адвоката Мороз Анжели Іванівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , заінтересована особа: Криворізький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ОСОБА_2 задовольнити.
Анулювати актовий запис про смерть №1116 від 22 серпня 2002 року складений Дзержинським відділом ДРАЦС Криворізького міського управління у Дніпропетровській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення можебути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Херсонського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Заявник: ОСОБА_1 ( мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ).
Заінтересовані особи:
Криворізький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (м.Кривий Ріг, пр.Металургів,16)
ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , (мешкає за адресою: АДРЕСА_2 )
Суддя Т.І. Рядча
Суд | Херсонський міський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 27.08.2024 |
Оприлюднено | 06.09.2024 |
Номер документу | 121393346 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Херсонський міський суд Херсонської області
Рядча Т. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні