Постанова
від 14.01.2025 по справі 766/7805/24
ХЕРСОНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ХЕРСОНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 766/7805/24 Головуючий в суді І інстанції Рядча Т.І.

Провадження №22-ц/819/85/25 Доповідач Кутурланова О.В.

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 січня 2025 року м. Херсон

Херсонський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого (суддя-доповідач)Кутурланової О.В.,суддів:Воронцової Н.В., Склярської І.В.,секретарОлійник К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні апеляційну скаргу Криворізького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на рішення Херсонського міського суду Херсонської області у складі судді Рядчої Т.І. від 27 серпня 2024 року у справі за заявою ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Мороз Анжела Іванівна, заінтересовані особи: Криворізький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ОСОБА_2 , про встановлення факту, що має юридичне значення,

В С Т А Н О В И В:

У травні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення.

В обґрунтування заяви ОСОБА_1 посилався на те, що на теперішній час він проходить службу у Збройних Силах України і в лютому 2024 року у зв`язку з оновленням відомостей для нарахувань військовослужбовцям у нього виникла потреба в оновленні реєстраційного номеру облікової картки платника податків, під час якої йому повідомлено, що у реєстрі він обліковується померлим з 2002 року.

На адвокатськийзапит доКриворізького відділуДРАЦС уКриворізькому районіДніпропетровської областінадійшло повідомленняпро наявністьактового записупро йогосмерть №1116від 22серпня 2002року тарекомендовано задляанулювання актовогозапису просмерть звернутисядо суду,узв`язкуіз чимвінпросив суд анулювати актовий запис про смерть №1116 від 22 серпня 2002 року, складений Дзержинським відділом ДРАЦС Криворізького міського управління у Дніпропетровській області стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Рішенням Херсонського міського суду Херсонської області від 27 серпня 2024 року заяву адвоката Мороз А.І., яка діє в інтересах ОСОБА_1 , задоволено.

Анулювано актовий запис про смерть №1116 від 22 серпня 2002 року, складений Дзержинським відділом ДРАЦС Криворізького міського управління у Дніпропетровській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В апеляційній скарзі представник Криворізького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), посилаючись на неповне встановлення обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права та у зв`язку із цим незаконність рішення суду першої інстанції, просив рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким заяву ОСОБА_1 залишити без розгляду.

У письмовому відзиві на апеляційну скаргу адвокат Мороз А.І., яка діє в інтересах ОСОБА_1 , не погоджується з доводами апеляційної скарги та вважає, що за наведених в скарзі обставин відсутні підстави для відмови у задоволенні заяви ОСОБА_1 та залишення її без розгляду.

Учасники справи, належним чином повідомлені про місце, дату та час розгляду справи в судове засідання не з`явилися, клопотань про відкладення розгляду справи не заявляли.

Від представника Криворізького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) та від адвоката Мороз А.І., яка діє в інтересах ОСОБА_1 , надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності.

Відповідно до статті 372 ЦПК України суд апеляційної інстанції відкладає розгляд справи в разі неявки у судове засідання учасника справи, щодо якого немає відомостей про вручення йому судової повістки, або за його клопотанням, коли повідомлені ним причини неявки буде визнано судом поважними.

Неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

За таких обставин, апеляційний суд вважає можливим розглянути справу у відсутність учасників справи, що не з`явились, оскільки їх явка у судове засідання обов`язковою не визнавалась, доказів поважності причин неявки у судове засідання не надано, а відповідно до ч.2 ст.372 ЦПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час та місце її розгляду не перешкоджає розгляду справи.

Заслухавши доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Задовольняючи заяву ОСОБА_1 шляхом анулювання актового запису про смерть №1116 від 22 серпня 2002 року, складеного Дзержинським відділом ДРАЦС Криворізького міського управління у Дніпропетровській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд першої інстанції виходив з того, що у даній справі відсутній спір про право і саме обраний заявником спосіб захисту прав забезпечує йому можливість поновити себе в конституційних правах і гарантіях.

Колегія суддів не може погодитися з даним висновком суду виходячи з наступного.

Цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: наказного провадження, позовного провадження (загального або спрощеного), окремого провадження.

Частиною першою, другою статті 293 ЦПК України визначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Частинами третьою, четвертою, шостої статті 294 ЦПК України передбачено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб. Якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.

Відповідно до пункту 5 частини другої статті 293, статті 315 ЦПК України та роз`яснень, викладених у пункті 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо із заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду (частина четверта статті 315 ЦПК України).

Відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням врегульовані Законом України Про державну реєстрацію актів цивільного стану.

Відповідно до частини першої статті 6 цього Закону, відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Діяльність органів державної реєстрації актів цивільного стану ґрунтується на принципах додержання законності, захисту прав і законних інтересів громадян та держави, додержання таємниці державної реєстрації актів цивільного стану, належного документального оформлення проведеної державної реєстрації.

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акту цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках.

Інформація про персональні дані фізичної особи, що містяться в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню.

Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Відповідно до ст. 24 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану актовий запис цивільного стану анулюється на підставі:

1) рішення суду;

2) висновку відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану у випадках, передбачених законом.

Анулювання актового запису цивільного стану проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його зберігання. Заява про анулювання актового запису цивільного стану подається заінтересованою особою до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника або за місцем зберігання актового запису цивільного стану, який підлягає анулюванню. Одночасно із прийняттям рішення щодо анулювання актового запису цивільного стану відповідний орган, на підставі рішення або висновку якого проводиться анулювання актового запису цивільного стану, приймає рішення щодо вилучення і повернення анульованого свідоцтва відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану. У разі неповернення анульованого свідоцтва інформація про його анулювання оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану.

Підстави для анулювання актових записів цивільного стану визначені Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12 січня 2011 року.

Відповідно до п.4.6 розділу ІV Правил відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України анулює первинні актові записи цивільного стану на підставі рішення суду про: анулювання актового запису цивільного стану; визнання шлюбу недійсним; визнання шлюбу неукладеним; визнання розірвання шлюбу фіктивним; скасування рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення померлою у випадках, передбачених статтею 118 СК України.

Відповідно до частини першої статті 4, частини першої статті 5 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів у спосіб, визначений законом або договором.

Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства (статті 15 ЦК України).

Захист цивільних прав це застосування цивільно-правових засобів з метою забезпечення цивільних прав.

Порушення права пов`язано з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково.

При оспоренні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов`язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Наведений перелік способів захисту цивільних прав та інтересів не є вичерпним, оскільки суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Таким чином, порушення, невизнання або оспорення суб`єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.

Так, звертаючись до суду з заявою про анулювання актового запису про смерть, адвокат Мороз А.І., яка діє від імені ОСОБА_1 , зазначала, що саме такий спосіб захисту прав заявника призведе до відновлення становища, яке існувало до його порушення. Підставою зазначених вимог заявника стала відповідь на адвокатський запит Криворізького відділу ДРАЦС у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 20.03.2024 року, в якій повідомлялося про наявність актового запису про смерть №1116 від 22 серпня 2002 року, складеного Дзержинським відділом ДРАЦС Криворізького міського управління у Дніпропетровській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та, при цьому, для вирішення даного питання рекомендовано звернутися до суду.

В апеляційній скарзі Криворізький відділ ДРАЦС у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), непогоджуючись з оскаржуваним рішенням суду першої інстанції, зазначало, що у вирішенні даного питання вбачається спір про право. Судом не було досліджено всі обставини справи, що призвело до передчасного висновку про наявність підстав для анулювання актового запису про смерть.

Так, судом не взято до уваги, що актовий запис про смерть було складено 22 серпня 2002 року щодо невідомої особи на підставі попереднього лікарського свідоцтва про смерть. 20 лютого 2003 року на підставі висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану від 10.02.2003 року до вказаного актового запису про смерть внесено зміни в частині прізвища, імені, по батькові, громадянства, дати народження, віку та місця проживання померлого, зокрема зазначено, що померлим є ОСОБА_1 , громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_1 . Підставою для складення висновку про внесення змін став протокол впізнання трупа сестрою ОСОБА_1 ОСОБА_2 та заява про внесення змін особи.

Крім того, суд не ідентифікував заявника та особу, щодо якої складено актовий запис про смерть, як одну й ту ж особу, виключивши тим самим вірогідність існування різних людей.

У відзиві на апеляційну скаргу адвокат Мороз А.І., яка діє від імені ОСОБА_1 , зазначила, що у відповіді на адвокатський запит від 20.03.2024 року Криворізький відділ ДРАЦС не повідомляв всіх істотних обставин складання актового запису про смерть, не зазначав, що первісно актовий запис про смерть складено щодо невідомої особи на підставі попереднього лікарського свідоцтва про смерть і лише згодом на підставі висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану до нього внесено зміни в частині прізвища, імені, по батькові, громадянства, дати народження, віку та місця проживання померлого на підставі впізнання трупа сестрою ОСОБА_1 ОСОБА_2 і подання нею у зв`язку із цим заяви про внесення змін щодо особи, яка померла.

У разі повідомлення Криворізьким відділом ДРАЦС відомостей про те, що актовий запис складений відносно невідомої особи із наступним внесенням до нього відомостей про ОСОБА_1 , як померлого, вимоги заяви формувалися у відповідності з цією інформацією у іншій формі, а саме про внесення змін до актового запису про смерть №1116 від 22 серпня 2002 року, складеного Дзержинським відділом ДРАЦС Криворізького міського управління у Дніпропетровській області, шляхом виключення із нього відомостей щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зважаючи на наведене, враховуючи нові обставини справи, ОСОБА_3 вважає за доцільне змінити судове рішення або постановити нове про внесення змін до актового запису про смерть №1116 від 22 серпня 2002 року, складеного Дзержинським відділом ДРАЦС Криворізького міського управління у Дніпропетровській області, шляхом виключення із нього відомостей щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до положень ст.ст.13, 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції розглядає справу лише в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Отже, зважаючи на те, що суд апеляційної інстанції розглядає справу в межах заявлених заявником вимог у суді першої інстанції та не наділений повноваженнями розглядати вимоги, що не заявлялися і не були предметом розгляду суду першої інстанції, приймаючи до уваги, що прохання про зміну первісних вимог на стадії апеляційного розгляду, яке зазначене у відзиві на апеляційну скаргу, не ґрунтується на процесуальних нормах і виходить за межі повноважень апеляційного суду, а також з огляду на те, що відновлення порушеного права заявника з урахуванням конкретних обставин справи можливе шляхом звернення з вимогою про зобовязання внесення змін до актового запису про смерть №1116від 22серпня 2002року,складеного Дзержинськимвідділом ДРАЦСКриворізького міськогоуправління уДніпропетровській області,шляхом виключенняіз ньоговідомостей щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , колегія суддів приходить до висновку про наявність за цих обставин підстав для скасування рішення суду першої інстанції та залишення заяви ОСОБА_1 без розгляду.

Керуючись ст.ст. 368, 374, 376, 381-384 ЦПК України, апеляційний суд

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Криворізького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) задовольнити.

Рішення Херсонського міського суду Херсонської області від 27 серпня 2024 року скасувати.

Заяву ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Мороз Анжела Іванівна, заінтересовані особи: Криворізький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ОСОБА_2 , про встановлення факту, що має юридичне значення залишити без розгляду.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Верховного Суду шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 22.01.2025 року

Головуючий О.В.Кутурланова

Судді: Л.П.Воронцова

І.В.Склярська

СудХерсонський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення14.01.2025
Оприлюднено27.01.2025
Номер документу124639825
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —766/7805/24

Постанова від 14.01.2025

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Кутурланова О. В.

Постанова від 14.01.2025

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Кутурланова О. В.

Ухвала від 11.12.2024

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Кутурланова О. В.

Ухвала від 05.12.2024

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Кутурланова О. В.

Рішення від 27.08.2024

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Рядча Т. І.

Ухвала від 04.06.2024

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Рядча Т. І.

Ухвала від 22.05.2024

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Рядча Т. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні