Справа №557/1341/24
У Х В А Л А
про звільнення від сплати судового збору
04 вересня 2024 року селище Гоща
Суддя Гощанського районного суду Рівненської області Тишкун П.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору,
ВСТАНОВИВ:
12.08.2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою в порядку окремого провадження про встановлення факту перебування її на утриманні рідного брата ОСОБА_2 .
Ухвалою від 20.08.2024 суд залишив заяву без руху, оскільки заявницею до заяви не було додано доказів сплати судового збору.
02.09.2024 ОСОБА_1 Подала досуду заяву,у якійпросить суд звільнити її від сплати судового збору у розмірі 602,60 грн.
Вказала, що є членом малозабезпеченої сім`ї, зокрема, має 5 неповнолітніх дітей, таким чином її матеріальне становище не дозволяє сплатити судовий збір за подання позову до суду.
До заяви про звільнення від сплати судового збору додала довідку Управління соціального захисту населення Рівненської райдержадміністрації № 629 від 06.08.2024, відповідно до якої ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні і отримує дердавну допомогу малозабезпеченим сім`ям.
Дослідивши додані до клопотання матеріали суд дійшов до таких висновків.
Питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України «Про судовий збір». Так, положеннями пп. «г» п. 2 ч. 1 ст. 8 вказаного Закону передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, зокрема, якщо позивачами є члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї. Суд може зменшити розмір судовому збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до ст.136 ЦПК України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі, зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Гарантією реалізації права на судовий захист в аспекті доступу до правосуддя є встановлення законом помірного судового збору для осіб, які звертаються до суду. Це відповідає Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя, від 14.05.1981 № R (81) 7: «В тій мірі, в якій судові витрати становлять явну перешкоду доступові до правосуддя, їх треба, якщо це можливо, скоротити або скасувати» (підпункт 12 пункту D).
Отже, сплата судового збору за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів є складовою доступу до правосуддя, який є елементом права особи на судовий захист, гарантованого статтею 55 Конституції України, що має беззаперечно виконуватись сторонами в разі необхідності реалізації цього права.
Суддя, враховуючи майновий стан ОСОБА_1 вважає за можливе задовольнити її заяву та звільнити її від сплати судового збору у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст. 136 ЦПК України, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Заяву ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 відсплати судовогозбору урозмірі 605,60грн.за поданнязаяви про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні.
Ухвала оскарженню не підлягає, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя П.В.Тишкун
Суд | Гощанський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 04.09.2024 |
Оприлюднено | 06.09.2024 |
Номер документу | 121398432 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Гощанський районний суд Рівненської області
Тишкун П. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні