Справа №155/422/23
Провадження №2/155/22/24
ГОРОХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
05 вересня 2024 року місто Горохів
Горохівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Яремчук С.М.,
за участю секретаря судового засідання Задурської К.М.,
представників позивача ОСОБА_1 , Якимчука О.М.,
відповідача ОСОБА_2 (в режимі відеоконференції),
представника відповідача Коваленко Є.В. (в режимі відеоконференції),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Горохові цивільну справу за позовом виконавчого комітету Берестечківської міської ради Луцького району Волинської області як органу опіки та піклування до ОСОБА_3 , ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Горохівського районного суду Волинської області перебуває цивільна справа за позовом виконавчого комітету Берестечківської міської ради Луцького району Волинської області як органу опіки та піклування до ОСОБА_3 , ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав.
05 вересня 2024 року від представника відповідача ОСОБА_3 ОСОБА_4 надійшло клопотання про зупинення провадження у справі на час перебування відповідача ОСОБА_3 у складі ЗСУ.
В підготовчому засіданні представник відповідачів ОСОБА_4 підтримала подане клопотання.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 заперечувала проти задоволення даного клопотання, вважала що підстав для зупинення провадження у справі немає. У відповідача ОСОБА_3 є представник, який може захищати в суді її інтереси.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для зупинення провадження у справі, суд зважає на таке.
Забезпечення кожному права на справедливий суд та реалізація права особи на судовий захист мають здійснюватися з урахуванням норм Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також практики Європейського суду з прав людини, які відповідно до статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» застосовуються судами при розгляді справ як джерело права.
Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції 1950 року кожен при вирішенні спору щодо його цивільних прав та обов`язків має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Частиною першою статті 2 ЦПК України встановлено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Вимога щодо дотримання розумного строку розгляду справи спрямована на швидкий захист судом порушених прав особи, оскільки будь-яке зволікання може негативно відобразитися на правах, які підлягають захисту, а відсутність своєчасного судового захисту може призводити до ситуацій, коли наступні дії суду вже не матимуть значення для особи та її прав.
Зупинення провадження по справі це врегульована законом й оформлена ухвалою суду тимчасова перерва в провадженні у справі, викликана наявністю однієї із передбачених у законі обставин, які перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії. Тобто інститут зупинення судового провадження застосовується не просто у зв`язку із виникненням підстав, передбачених процесуальним законом, а обумовлюється наявністю обставин, які створюють об`єктивні перешкоди для здійснення судового розгляду.
Обов`язок суду зупинити провадження у справі зумовлений об`єктивною неможливістю її розгляду, викликаний наявністю однієї із передбачених у законі обставин, які перешкоджають розглядові справи, коли зібрані докази не дозволяють встановити та оцінити певні обставини (факти), які є предметом судового розгляду. Для вирішення питання про зупинення провадження у справі суд у кожному випадку повинен з`ясовувати, чим обумовлюється неможливість розгляду справи.
Необґрунтоване зупинення провадження у справі може призвести до затягування строків її розгляду й перебування учасників справи в стані невизначеності, що покладає на національні суди обов`язок здійснити швидкий та ефективний розгляд справи упродовж розумного строку.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Обґрунтовуючи своє клопотання про зупинення провадження представник відповідачів вказувала, що відповідач ОСОБА_3 на даний час перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 , що підтверджується довідкою від 01 серпня 2024 року №532, виданою командиром військової частини.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та вирішення питань, пов`язаних з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов`язку в запасі, врегульовано Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008 (далі Положення).
Відповідно до пункту 12 Положення встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення контракту та військової служби тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.
Результат аналізу пункту 12 Положення дає підстави зробити висновок про те, що встановлення відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом оформлюється письмовими наказами по особовому складу.
Отже, самі по собі довідки та накази про перебування сторони на військовій службі у складі Збройних Сил України не є достатніми для зупинення провадження по справі.
Відповідно до частини першої статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Таким чином, представник відповідача не надала суду достовірних та достатніх доказів на підтвердження того, що ОСОБА_3 перебуває у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведеніна воєннийстан абозалучені допроведення антитерористичноїоперації, оскільки до клопотання не додано наказ по особовому складу, у зв`язку з чим підстави для зупинення провадження у справі відсутні.
Такі висновки відповідають позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від29 березня 2023 року у справі №756/3462/20.
Окрім того, суд звертає увагу, що розгляд даної справи перебуває на стадії закінчення з`ясування обставин справи та перевірки їх доказами, у справі допитані свідки та досліджені письмові докази, відповідач ОСОБА_3 особисто надала пояснення в судовому засіданні по суті спору, має представника, через якого може реалізувати своє право на судовий захист.
За таких обставин, приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає, що підстав для зупинення провадження в справі не вбачається і в задоволенні клопотання представника відповідача необхідно відмовити.
Керуючись ст. 251 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В зупиненні провадження в цивільній справі за позовом виконавчого комітету Берестечківської міської ради Луцького району Волинської області як органу опіки та піклування до ОСОБА_3 , ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення на ухвалу включається до апеляційної скарги на рішення суду .
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Суддя Горохівського районного суду
Волинської області С.М. Яремчук
Суд | Горохівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 05.09.2024 |
Оприлюднено | 09.09.2024 |
Номер документу | 121402105 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Горохівський районний суд Волинської області
Яремчук С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні