ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 320/44492/23 Суддя (судді) першої інстанції: Жукова Є.О.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2024 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ганечко О.М.,
суддів Сорочка Є.О.,
Кузьменка В.В.,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Київській області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби на рішення Київського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2024 року у справі за адміністративним позовом Акціонерного товариства «Укртрансгаз» до Головного управління Державної податкової служби у Київській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії,
У С Т А Н О В И В :
Акціонерне товариство «Укртрансгаз» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Київській області, в якому просило суд:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ДПС у Київській області, яка виразилась у не підготовці та ненаданні до органу Казначейства висновку про повернення АТ «Укртрансгаз» сплаченого податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в сумі 193449,39 гривень;
- зобов`язати ГУ ДПС у Київській області підготувати та подати до органу Казначейства висновок про повернення АТ «Укртрансгаз» суми сплаченого податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в розмірі 193449,39 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у жовтні 2020 року ним була подана уточнююча податкова декларація з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (реєстраційний № 9272217812 від 21.10.2020), згідно з якою було проведено зменшення задекларованих сум податку на нерухомість за об`єктами нерухомості, які належать до категорії державного майна. У зв`язку із вищезазначеними подіями на підставі поданих уточнюючих декларацій у товариства виникла переплата з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (нежитлова нерухомість) у сумі 193449,39 грн. Враховуючи той факт, що АТ «Укртрансгаз» не було та не є власником об`єктів нерухомого майна, а отже, й не має обов`язку сплачувати податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, тому кошти, що були перераховані до бюджету на підставі положень Податкового кодексу України, є помилково сплаченими грошовими зобов`язаннями. Отже, переплата з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (нежитлова нерухомість) у сумі 193 449,39 грн підлягає поверненню позивачу з відповідного бюджету згідно статті 43 Податкового кодексу України.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2024 року адміністративний позов задоволено повністю.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Київській області, щодо не підготовки та ненадання до органу Казначейства висновку про повернення Акціонерному товариству «Укртрансгаз» сплаченого податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в сумі 193449,39 гривень.
Зобов`язано Головне управління ДПС у Київській області підготувати та подати до органу Казначейства висновок про повернення Акціонерному товариству «Укртрансгаз» суми сплаченого податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в розмірі 193449,39 гривень.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, Головне управління Державної податкової служби у Київській області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби скаргу подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору.
Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.07.2024 відкрито апеляційне провадження та призначено апеляційну скаргу до розгляду в порядку письмового провадження на 04.09.2024.
31.07.2024, під № 30492 до суду від сторони позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу.
Дану справу розглянуто в порядку письмового провадження, оскільки, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Виконуючи вимоги процесуального законодавства, колегія суддів ухвалила продовжити строк розгляду апеляційної скарги, згідно норм ст. 309 КАС України.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Акціонерне товариство «Укртрансгаз» є платником податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, який сплачується юридичними особами, що є власниками об`єктів нежитлової нерухомості.
На території Дибинецької сільської ради Богуславського району Київської області, відповідно до відомостей про юридичну особу (балансоутримувача державного майна) Форма №2б(к), розміщене нерухоме майно, яке є об`єктом державної власності та до 31.12.2019 обліковувалось на балансі АТ «Укртрансгаз», а саме: будівля складу балонів КС 35; будівля протипожежної насосної станції Компресорна; будівля комплектної трансформаторної підстанції ус; будівля установки знезалізнення води Компресорна с; будівля заглибленого складу Компресорна станція КС; будівля комплексної трансформаторної підстанції ус; будівля виробничо-експлуатаційного блоку Компресор; будівля складу імпортного устаткування Компресорна; будівля мастилогосподарства Компресорна станція КС; система оливопостачання Компресорна станція КС - 35; блок-бокс компресора стисненого повітря Компресори; будівля холодного складу Компресорна станція КС-35; будівля туалету складського господарства Компресор; будівля теплого складу №1 Компресорна станція КС-3; прохідна складів Компресорна станція КС-35 Ставище; будівля газової електростанції КИЗТОИ Компресорна; будівля виробничо-експлуатаційного блоку Компресор; будівля операторної КЦ Компресорна станція КС-35; будівля блоку підготовки; будівлі і споруди блоку підготовки газу; будівля службово-експлуатаційного ремонтного блоку; будівля їдальні Компресорна станція КС-35; будівля овочесховища їдальні. Компресорна станція; будівля допоміжного приміщення Компресорна станція; укриття та блок-бокс ГПА ст.№1 Компресорна станція; укриття та блок-бокс ГПА ст.№2. Компресорна станція; укриття та блок-бокс ГПА ст.№3. Компресорна станція; будівля допоміжних технологічних систем ГПУ-16К Во; будівля КТП Водолій КС, Компресорна станція КС-35Б; будівля службово-експлуатаційного блоку «Водолій»; будівля блоку редукування паливного газу Компресор; споруда малогабаритної каналізаційної насосної уст; споруда малогабаритної каналізаційної насосної уст; споруда малогабаритної каналізаційної насосної уст; будівля зберігання резервного двигуна Компресорна; будівля мастилогосподарства Компресорна станція; будівля автоматичної насосної пожежної установки К; будівля блока зарядки балонів СО2 Компресорна станція; будівля очисних споруд БІО-25; будівля насосної станції артсвердловини №1; будівля насосної станції артсвердловини №2; будівля насосної станції артсвердловини №3; будівля насосної станції артсвердловини №4; будівлі хлораторної установки; будівля ГРС Богуслав; будівля теплового складу №2; будівля на компресорній станції КС-35С.
Об`єкти нерухомості, які розміщені на території Дибинецької сільської ради є власністю Держави, та обліковувались на балансі АТ «Укртрансгаз».
Відповідно до пп. 266.1.1 п. 266.1 та пп. 266.7.5 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України, АТ «Укртрансгаз» обчислило суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2020 рік (станом на 01.01.2020), та до 20.02.2020 подало до ГУ ДПС у Київській області звітну декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з реєстраційним номером № 9012283409, в якій задекларовано податкове зобов`язання у сумі 475648,82 грн з податку на об`єкти житлової нерухомості та 257 932,48 грн з податку на об`єкти нежитлової нерухомості щодо об`єктів нерухомості, розташованих у Київській області.
На підставі вищезазначеної податкової декларації товариством в особі Філії «Оператор газотранспортної системи України» (код 41635376) задекларовані суми податкових зобов`язань з податку на об`єкти нежитлової нерухомості, а за І-ІІІ квартали 2020 року на загальну суму 193 449,39 грн були сплачені своєчасно і в повному обсязі платіжними дорученнями від 24.03.2020 №11505 у сумі 64 483,13 грн, від 06.07.2020 № 19438 у сумі 64 483,13 грн, від 28.07.2020 №21045 у сумі 64 483,13 грн.
Відповідно до Закону України «Про ринок природного газу», Директиви Європейського Парламенту та Ради від 13.07.2009 №2009/73/ЄС на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 18.09.2019 № 840 «Про відокремлення діяльності з транспортування природного газу та забезпечення діяльності оператора газотранспортної системи» та від 15.11.2019 № 942 «Деякі питання управління майном, що перебуває в державній власності та використовується для забезпечення транспортування природного газу магістральними газопроводами» АТ «Укртрансгаз» передало об`єкти нерухомості на баланс іншої юридичної особи - ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» (код ЄДРПОУ 42795490, далі - ТОВ «ОГТСУ») за Актом приймання передачі від 01.01.2020 як майно, що перебуває у державній власності у складі магістральних газопроводів та всіх об`єктів і споруд, пов`язаних з ними єдиним технологічним процесом, і використовується для забезпечення транспортування природного газу магістральними газопроводами та діяльності оператора газотранспортної системи.
Податкові зобов`язання АТ «Укртрансгаз» з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, щодо вказаних об`єктів нерухомості були відкориговані товариством шляхом подання уточнюючої декларації з податку на нерухоме майно у серпні 2020 року (№9216111266 від 31.08.2020), виходячи із дати переоформлення ТОВ «ОГТСУ» правовстановлюючих документів.
Враховуючи Індивідуальну податкову консультацію№ 3715/ІПК/99-00-04-03-03-06 від 04.09.2020, яка була надана ДПС України на запит товариства 07.09.2020 вх. №1001вих-20-11924, у жовтні 2020 року була подана уточнююча податкова декларація з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (реєстраційний № 9272217812 від 21.10.2020), згідно з якою було проведено зменшення задекларованих сум податку на нерухомість, за об`єктами нерухомості, які належать до категорії державного майна.
На підставі поданих уточнюючих декларацій у товариства виникла переплата з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (нежитлова нерухомість) у сумі 193 449,39 грн.
08 липня 2021 року на виконання вимог законодавства, АТ «Укртрансгаз» до ГУ ДПС у Київській області, Богуславська Державна податкова інспекція (Богуславський район) було подано заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені у розмірі 193449,39 грн за № 9183640203.
ГУ ДПС у Київській області листом від 12.07.2021 № 26926/6/10-36-04-06 було запропоновано товариству надати витяги з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності з урахуванням змін, які відбулися в цей період, а також інші документи, які стосуються нарахування та слати податків.
На зазначене повідомлення, позивачем листом від 04.08.2021 №1001вих-21-5847 надані ГУ ДПС у Київській області пояснення з посиланням на норми законодавства та додані необхідні підтверджуючі документи щодо порядку оплати Товариством податкових зобов`язань з податку на нерухомість.
Проте, відповідачем заяву та пояснення позивача було проігноровано: не складено висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету, висновок до органу, що здійснює казначейське обслуговування, не поданий, відповідь на зазначений лист не надійшла.
Листами відповідача від 22.09.2021 №34515/6/10-36-12-05, від 04.11.2021 № 39447/6/10-36-12-05, від 14.09.2021 №33175/6/10-36-04-02 на інші заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених коштів з аналогічних підстав, відповідач повідомив, що виконання заяви, поданої позивачем, є неможливим.
08 серпня 2022 року позивачем було подано нову заяву про повернення помилково сплаченої суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в особі Філії «Оператор газотранспортної системи України».
Листом № 18863/6/10-36-04-10 від 12.08.2022, відповідач відмовив у задоволенні звернення позивача.
ГУ ДПС у Київській області від 12.08.2022 №18863/6/10-36-04-10 товариством в особі філії «Оператор газотранспортної системи України» були направлені заяви про повернення Філії «Оператор газотранспортної системи України» АТ «Укртрансгаз» (код ЄДРПОУ 41635376) №25758736, 25758732 та 25742357.
Листом від 30.08.2022 №20557/6/10-36-04-10 відповідач зазначив, що у заявах невірно зазначений бюджетний рахунок з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Не погоджуючись із протиправною бездіяльністю відповідача позивач звернувся із цим адміністративним позовом до суду.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що позивач виконав всі вимоги ПК України щодо декларування та сплати податку на нерухоме майно в строки та у розмірах, встановлених ПК України. Докази на підтвердження наявності боргу, який би рахувався за позивачем станом на дату його звернення із відповідною заявою, як і станом на момент звернення до суду із даним позовом, відповідачем до суду не надано. За вказаних обставин, бездіяльність податкового органу, яка полягає у не підготовці висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та, відповідно, не поданні відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, є порушенням вимог статті 43 ПК України та Порядку, як наслідок, відповідач допустив протиправну бездіяльність та порушив право позивача на повернення надміру сплачених грошових зобов`язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Натомість, апелянт вважає вказані висновки суду необґрунтованими та помилковими, оскільки судом не було враховано, що ГУ ДПС у Київській області діяло на підставі та у порядку, визначеному чинним законодавством України, при цьому, важливим є те, що 26.08.2022 АТ «Укртрансгаз» в особі філії «Оператор газотранспортної системи України» АТ «Укртрансгаз» було подано нові заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених коштів. Розглянувши ці заяви, ГУ ДПС у Київській області направило лист про розгляд заяви щодо перерахування коштів від 30.08.2022 №20557/6/10-36-04-10 до Філії «Оператор газотранспортної системи України» АТ «Укртрансгаз», яким залишено без виконання заяви від 26.08.2022 №25758736, №25758732, №25742357 у зв`язку з тим, що в заявах не вірно зазначено бюджетний рахунок по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості (КБК 18010400) до Богуславської міської територіальної громади (код адміністративно-територіальної одиниці 1003), та код ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім`я якого відкрито рахунок.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України (далі ПК України, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Підпунктом 17.1.10 пункту 17.1 статті 17 ПК України, платнику надається право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Підпунктом 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 ПК України, визначено, що надміру сплачені грошові зобов`язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми грошових зобов`язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Згідно приписів пункту 43.1 статті 43 ПК України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Так, за умовами пункту 43.3 статті 43 ПК України, обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені.
Відповідно до положень пункту 43.2 статті 43 ПК України, у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов`язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або на єдиний рахунок або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Пунктом 43.4 ст. 43 ПК України, встановлено, що платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов`язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
Згідно з пунктом 43.5 статті 43 ПК України, контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подає його для виконання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п`яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку.
Згідно норм пункту 43.6. статті 43 ПК України, повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані, або з єдиного рахунку.
Механізм інформаційного обміну між ДПС, територіальними органами ДПС та Казначейством і територіальними органами Казначейства у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань, пені за платежами, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок визначає Порядок інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення (перерахування) платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені, затверджений наказом Міністерства фінансів України 11 лютого 2019 року № 60, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 квітня 2019 р. за № 370/33341 (далі Порядок).
Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Порядку платник податків має право на повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені з єдиного рахунка, відкритого на ім`я ДПС у Казначействі.
Заява подається платником податків до територіального органу ДПС за основним місцем обліку такого платника виключно в електронній формі через сервіс «Електронний кабінет», що функціонує відповідно до статті 42-1 розділу II Податкового кодексу України, з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах, електронних довірчих послуг та електронного документообігу.
У разі повернення з єдиного рахунка помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені платник податків у заяві зазначає суму, дату сплати і реквізити з платіжної інструкції, за якими кошти перераховано на єдиний рахунок, та поточний рахунок платника податку в установі банку, на який необхідно повернути такі кошти.
Повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань, пені та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які повертаються територіальним органом ДПС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу (далі - податкова декларація)), поданої до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення (пункт 1 розділу ІІІ Порядку).
Пунктом 9 розділу ІІІ Порядку, встановлено, що сформовані електронні висновки про повернення з бюджету помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань, пені та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, з накладеними кваліфікованими електронними підписами та кваліфікованими електронними печатками територіальних органів ДПС у строк не пізніше 17:00 шостого робочого дня до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви ДПС в автоматичному режимі надсилає до Казначейства для виконання.
Тож, з наведеного слідує, що забезпечення реалізації гарантованого платнику права на повернення надміру сплачених грошових зобов`язань, здійснюється шляхом підготовки податковим органом відповідного висновку про таке повернення та подання його органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, за умови: подання платником податків відповідної заяви протягом 1095 днів від дня виникнення надміру сплаченої суми, а також відсутності податкового боргу.
Під час розгляду даного спору в суді першої інстанції було досліджено, що підставою для залишення відповідачем без розгляду заяви позивача про повернення надміру сплачених коштів (лист від 26.08.2022) вказано те, що в заявах не вірно зазначено бюджетний рахунок по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості (КБК 18010400) до Богуславської міської територіальної територіальної громади (код адміністративно-територіальної одиниці 1003), та код ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім`я якого відкрито рахунок.
Водночас, слід врахувати, що згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань АТ «Укртрансгаз» має відокремлені підрозділи - філії, зокрема Філію «Оператор газотранспортної системи України» (код 41635376) (далі - Філія, Філія ОГТСУ).
Філія діє відповідно до Положення про Філію «Оператор газотранспортної системи України» АТ «Укртрансгаз», затвердженого рішенням акціонера № 230 від 22.12.2018, (далі за текстом - Положення). Цим Положеннями, зокрема, передбачено, що Філія здійснює оперативний, бухгалтерський, податковий і статистичний облік та надає відповідну звітність згідно з чинним законодавством України та внутрішніми документами Товариства (розділ 5 Положення - «Облік та звітність»).
Згідно з Положенням:
Філія є відокремленим підрозділом Акціонерного товариства Укртрансгаз, проводить свою діяльність від імені Товариства, не має статусу юридичної особи та здійснює частину функцій Товариства, що відповідає статутним цілям та завданням Товариства, відповідно до чинного законодавства України та цього Положення (пункт 1.2);
Філія здійснює сплату податків, зборів та обов`язкових платежів до бюджету відповідно до законодавства України та внутрішніх документів Товариства, крім тих, які сплачуються Товариством консолідовано (пункт 4.6);
Філія здійснює оперативний, бухгалтерський, податковий і статистичний облік та надає відповідну звітність згідно з чинним законодавством України та внутрішніми документами Товариства (пункт 5.3).
Отже, враховуючи, що відповідно до п. 2 ст. 3 та п. 5 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку, в Товаристві запроваджена Методика ведення податкового обліку, складання і подання податкової звітності (включаючи облік ВПА та ВПЗ) за МСФЗ.
Згідно із вказаною Методикою нарахування та сплата місцевих податків та зборів відбувається неконсолідованим способом: «...нарахування податку та збору, складання податкової звітності та сплата здійснюється безпосередньо філіями та/або Апаратом АТ «Укртрансгаз», виходячи з об`єкту оподаткування, окремо обчисленого філіями та/або Апаратом АТ «Укртрансгаз».
Тобто, як правильно звернув увагу суд першої інстанції, в межах юридичної особи (якою є АТ «Укртрансгаз») функції щодо нарахування та сплати місцевих та окремих державних податків делеговані Філіям (в залежності від місцезнаходження об`єктів оподаткування).
Відображення в ІКП АТ «Укртрансгаз» надходжень податків, зборів, митних та інших платежів до бюджету та єдиного внеску здійснюється АТ «Укртрансгаз» відповідно до норм Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 5 (далі - Порядок № 5).
Відповідно до п. 1 ст. 1 розділу II Порядку № 5, з метою обліку нарахованих і сплачених, повернутих та відшкодованих сум платежів територіальними органами ДПС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які мають сплачуватися такими платниками на рахунки, відкриті в розрізі адміністративно-територіальних одиниць.
Для організації оперативного обліку кожній ІКП присвоюється код, який її ідентифікує в інформаційній системі та не може бути присвоєний іншій ІКП. При цьому, одним із постійних реквізитів ІКП є податковий номер та найменування платника податків.
Статтею 2 розділу III Порядку № 5, передбачено, що після розміщення на відповідному .сервері для завантаження відомостей Казначейства про надходження сум податків, зборів, платежів та єдиного внеску у вигляді технологічних файлів @В та @Е інформаційною системою Державної податкової служби (ДПС) забезпечується автоматична обробка таких файлів та виконується розподіл записів за критеріями: рознесені платежі; нерознесені платежі; виключені з обробки платежі.
Рознесені платежі відображаються в ІКП датою зарахування на рахунки, відкриті в Казначействі, обліковими операціями зі сплати/повернення сум відповідно до поля «Призначення платежу» документів на переказ згідно з переліком кодів видів сплати, визначеним Порядком заповнення реквізиту «Призначення платежу» розрахункових документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, платежів на бюджетні рахунки та/або єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на небюджетні рахунки, а також на єдиний рахунок, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 24.07.2015 № 666, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12.08.2015 за № 974/27419 (далі - Порядок № 666).
З урахуванням вищезазначених вимог законодавства та з метою належної ідентифікації платежу з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, який здійснювався АТ «Укртрансгаз» в особі філії «Оператор газотранспортної системи України», в розрахунковому документі у полі « 3» вказувався податковий номер платника податків, від імені якого здійснюється сплата - а саме: податковий номер АТ «Укртрансгаз» 30019801.
Як наслідок, кошти в погашення узгоджених грошових зобов`язань з податку на нерухомість, який був перерахований платіжними документами, оформленими відповідно до вимог Порядку №5 та Порядку №666, були належним чином відображені в Електронному кабінеті в ІКП АТ «Укртрансгаз».
При цьому, факт відображення в Електронному кабінеті позивача оплати податкових зобов`язань, проведеної Філією, в свою чергу підтверджує, що АТ «Укртрансгаз» своєчасно та в повному обсязі виконало вимоги пп. 16.1.4 н. 16.4 ст. 16, ст. 36 та 38 ПК України щодо обчислення, декларування та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а виконання зобов`язання з перерахування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, підтверджується тим, що кошти своєчасно та в повному обсязі надійшли на рахунки ГУ ДПС у Київській області, що не заперечується відповідачем.
Позивач та Філія вжили вичерпних заходів з метою ідентифікації здійсненого платежу та його відображення в інформаційній системі оперативного обліку ДПС, що підтверджено інформацією, відображеною в Електронному кабінеті товариства (розділ меню «стан розрахунків з бюджетом»).
На переконання колегії суддів, суд першої інстанції мав підстави для висновку, що позивач виконав всі вимоги ПК України щодо декларування та сплати податку на нерухоме майно в строки та у розмірах, встановлених ПК України, проте докази на підтвердження наявності боргу, який би рахувався за позивачем станом на дату його звернення із відповідною заявою, як і станом на момент звернення до суду із даним позовом, відповідачем до суду не надано. Вказане не спростовано і під час апеляційного перегляду.
Таким чином, висновується бездіяльність податкового органу, яка полягає у не підготовці висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та, відповідно, не поданні відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, є порушенням вимог статті 43 ПК України та Порядку, як наслідок, відповідач допустив протиправну бездіяльність та порушив право позивача на повернення надміру сплачених грошових зобов`язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Крім того, на відповідача покладений обов`язок не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку із дня подання позивачем заяви підготувати висновок про повернення надміру сплаченої суми грошового зобов`язання з податку на прибуток та подати його для виконання відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, проте відповідач таких дій не вчинив.
З огляду на наведене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо доводів апелянта про пропуск позивачем строку на звернення до суду з даним позовом, колегія суддів звертає увагу на те, що вимоги позивача обумовлені незгодою з триваючою бездіяльністю відповідача щодо невиконання обов`язку у складанні висновку про повернення АТ «Укртрансгаз» сплаченого податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та неподання такого висновку для виконання органу, що здійснює казначейське обслуговування, а також ненадходженні коштів на рахунок товариства. Так, суми податкових зобов`язань з податку на об`єкти нежитлової нерухомості за І-ІІІ квартали 2020 року на загальну суму 193 449,39 грн були помилково сплачені позивачем платіжними дорученнями від 24.03.2020 №11505 у сумі 64 483,13 грн, від 06.07.2020 № 19438 у сумі 64 483,13 грн, від 28.07.2020 №21045 у сумі 64 483,13 грн.
Заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошового зобов`язання та пені (крім єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування) платник податків має(-в) подати протягом 1095 днів від дня їх виникнення до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми.
При цьому, позивач неодноразово направляв заяви щодо повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань від 08.07.2021, від 08.08.2022 тощо (в межах 1095 днів), проте повернення коштів на момент звернення до суду не відбулось, що свідчить про триваючий характер правопорушення.
В листах відповідача від 12.07.2021 №26926/10-36-04-06, від 22.09.2021 №34515/6/10-36-12-05; від 04.11.2021 № 39447/6/10-36-12-05; від 14.09.2021 №33175/6/10-36-04-02 (виходячи з їх змісту) не містить жодного рішення щодо заяв АТ «Укртрансгаз», що вказує на протиправність бездіяльності відповідача в межах спірних правовідносин та підтверджує вчинення відповідачем як суб`єктом владних повноважень протиправної бездіяльності.
Вказане, свідчить саме про тривалий характер такої бездіяльності з боку суб`єкта владних повноважень, тому такі доводи апелянта є безпідставними та не є підсатвою для скасування рішення суду та залишення позову без розгляду.
За наслідком апеляційного розгляду, колегія суддів дійшла висновку про те, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог та не є підставою для скасування чи зміни оскаржуваного рішення суду першої інстанції.
Доводи апеляційної скарги аналогічні тим, що були покладені в основу відзиву на позовну заяву, проте апелянтом так і не було обґрунтовано у чому саме полягає порушення судом першої інстанції норм матеріального права.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін. У відповідності до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та прийнято судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду, з огляду на що, рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 243, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 - 331 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Київській області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби - залишити без задоволення.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2024 року - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена з підстав, визначених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя О.М. Ганечко
Судді Є.О. Сорочко
В.В. Кузьменко
Суд | Шостий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 04.09.2024 |
Оприлюднено | 09.09.2024 |
Номер документу | 121417290 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них плати за землю |
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Ганечко Олена Миколаївна