Справа № 675/768/24
Провадження № 2/675/426/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(з а о ч н е)
"05" вересня 2024 р. Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі: головуючого - судді Столковського В. І., з участю: секретаря судового засідання Половенко Н. О., представника позивача ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в залі суду в. м. Ізяслав цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» до ОСОБА_2 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії,
В С Т А Н О В И В :
У травні 2024 року Акціонерне товариство «Хмельницькобленерго» (далі - АТ «Хмельницькобленерго») звернулося до суду з позовом ОСОБА_2 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
В обґрунтування позову зазначає, що 24 листопада 2021 року представниками Ізяславського РЕМ за адресою: м. Ізяслав, вул. І. Франка, 10 Шепетівського району Хмельницької області у споживача ОСОБА_2 виявлено порушення п. 5.5.5. ПРРЕЕ, а саме: самовільне безоблікове підключення електропроводки до мережі не оператора системи розподілу шляхом здійснення нахилу лічильника електроенергії та приєднання електропроводки до вхідних клем лічильника, а також складено акт про порушення № В000058.
На підставі акта про порушення ПРРЕЕ 21 січня 2022 року на засіданні комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ визначено обсяг та вартість не облікованої електричної енергії відповідно до підпункту 2 пункту 8.4.8.
З 30 травня 2021 року по 24 листопада 2021 року (з дня останнього контрольного огляду) нараховано за актом 7050 кВ.год. на загальну суму 34548 грн 29 коп з ПДВ.
З урахуванням вищевикладеного, АТ «Хмельницькобленерго» просить суд стягнути з ОСОБА_2 на свою користь заборгованість у виді вартості необлікованої електричної енергії у сумі 34548 грн 29 коп.
Ухвалою судді від 28 травня 2024 року прийнято позовну заяву АТ «Хмельницькобленерго» до розгляду, відкрито провадження та призначено підготовче судове засідання, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 15 серпня 2024 року закрито підготовче провадження та призначено дану справу до судового розгляду по суті.
Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні позов підтримав та вказав, що не заперечує проти заочного розгляду справи.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився, відзив на позов не надіслав.
Відповідно до змісту частини 7 статті 128, пункту 4 частини 8 статті 128 ЦПК України у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх адреси судова повістка надсилається фізичним особам, які не мають статусу підприємців, за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку. Днем вручення судової повістки є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Як вбачається із повідомлення Ізяславської міської ради Шепетівського району Хмельницької області № 1586/03-14 від 24 травня 2024 року, місце проживання ОСОБА_2 зареєстроване у АДРЕСА_1 .
Надіслана ОСОБА_2 судова повістка повернулася до суду із повідомленням про причини повернення «адресат відсутній за вказаною адресою». Такі дані вказані у поштовому повідомленні, яке повернулося до суду у зв`язку з неможливістю вручення судової повістки на 05 вересня 2024 року на 10 год. 00 хв.
Іншої адреси свого місця проживання чи перебування ОСОБА_2 суду не повідомив.
Тому в зв`язку з відсутністю ОСОБА_2 за адресою місця реєстрації суд вважає, що останній повідомлений належним чином.
У відповідності до положень статей 223 частини 4, 280-284 ЦПК України суд за згодою представника позивача вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних в ній доказів в порядку заочного розгляду.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає до задоволення із наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (частини 1-4 статті 12 ЦПК України).
Частиною 1 статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно до змісту частини 1 статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (частина 1 статті 81 ЦПК України).
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є споживачем електричної енергії за адресою: АДРЕСА_1 , о/р 10600000301251.
24 листопада 2021 при проведенні працівниками позивача перевірки дотримання споживачами ПРРЕЕ за адресою АДРЕСА_1 за участі споживача ОСОБА_2 складено Акт про порушення № В000058, відповідно до якого зафіксовано факт порушення п. 5.5.5 ПРРЕЕ, а саме: самовільне безоблікове підключення електропроводки до мережі не оператора системи розподілу шляхом здійснення нахилу лічильника електроенергії та приєднання електропроводки до вхідних клем лічильника.
Також представниками позивача складено Додаток № 1 до акту про порушення № В000058 від 24 листопада 2021 року, на якому зображено схему електропостачаннясамовільного безоблікового приєднання по АДРЕСА_1 споживача ОСОБА_2 .
Відповідно до протоколу засідання комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ № 1 від 21 січня 2022 року за результатами розгляду вищевказаного акта комісія прийняла рішення про правомірність складення акта про порушення № В000058 від 24 листопада 2021 року та про причетність споживача до виявленого порушення підпункту 7 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ, яке здійснено шляхом самовільного безоблікового підключення електропроводки до мережі не оператора системи розподілу шляхом здійснення нахилу лічильника електроенергії та приєднання електропроводки до вхідних клем лічильника.
Згідно з підпунктом 2 пункту 8.4.8 ПРРЕЕ прийнято рішення про проведення розрахунку за період з 30 травня 2021 року по 24 листопада 2021 року. Нараховано за актом 7050 кВт.год на суму 28 790 грн 24 коп, ПДВ 5758 грн 05 коп, усього до сплати 34 548 грн 29 коп.
Відносини з постачання фізичним особам електричної енергії регулюються положеннямистатті 714 ЦК України,Законом України «Про ринок електричної енергії», Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 14 березня 2018 року № 312 (далі - Правила).
Відповідно до частини першоїстатті 714ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
За змістом частини 1статті 1166ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до пункту 62статті 1Закону України«Про ринокелектричної енергії» побутовий споживач це, зокрема - індивідуальний побутовий споживач: фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність, а відповідно до пункту 84 цієї ж норми, споживачем є фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.
Пунктом 1.1.2. Правил роздрібного ринку електричної енергії визначено терміни, які вживаються:
акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об`єкті споживача цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії;
самовільне підключення - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення (у тому числі після відключення) електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що є підставою для оформлення акта про порушення та визначення обсягу необлікованої електричної енергії внаслідок такого підключення;
споживання електричної енергії - користування споживачем відповідно до укладених договорів електричною енергією за допомогою струмоприймача (струмоприймачів) для задоволення його потреб, у тому числі для здійснення діяльності з надання послуг із зарядки електромобілів на електрозарядних станціях;
побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність);
необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно;
об`єкт - електрифікована споруда (сукупність електрифікованих споруд на одній території) або частина електрифікованої споруди, що належить суб`єкту господарювання або фізичній особі на праві власності або користування;
об`єкт побутового споживача - житловий будинок (частина будинку), квартира або будівля, які розміщені за однією адресою та належать одній фізичній особі або декільком фізичним особам на правах власності або користування.
Згідно з пунктом 5.5.5. Правил споживач електричної енергії зобов`язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача; оперативно повідомляти центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки та охорони праці, електропостачальника та оператора системи, а також тих учасників роздрібного ринку, які зареєструвались в адміністратора комерційного обліку як постачальники послуг комерційного обліку, відповідно до їх повноважень про виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Відповідно до пункту 8.2.4. Правил у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Пунктом 8.2.5. Правил встановлено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
Пунктом 8.2.6. Правил встановлено, що на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Оцінивши у відповідності до вимогстатті 89 ЦПК Україниподані учасниками справи докази, суд приходить до висновку про доведеність АТ «Хмельницькобленерго» наявності неправомірних дій відповідача, що виявилися у безобліковому споживанні електричної енергії, спричинення шкоди та її розмір і наявність причинного зв`язку між протиправними діями споживача із завданою шкодою. А ОСОБА_2 відповідно до приписів частини 1статті 81ЦПК України не доведено належними та допустимими доказами відсутність його вини у спричиненні шкоди.
Тому в суду наявні правові підстави для стягнення в примусовому порядку з ОСОБА_2 на користь АТ «Хмельницькобленерго» вартості необлікованої електричної енергії у розмірі34 548грн 29 коп.
Отже, позов підлягає до задоволення у повному обсязі.
Судові витрати у виді сплаченого судового збору в сумі 3028 грн 00 коп відповідно до ст. 141 ЦПК України слід стягнути з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 141, 223, 259, 263-265, 280-284 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Позовну заяву Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» до ОСОБА_2 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 , на користь на користь Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» (м. Хмельницький, вул. Храновського, 11а; код ЄДРПОУ ВП: 22767506) вартість необлікованої електричної енергії у розмірі34 548(тридцять чотири тисячі п`ятсот сорок вісім) грн 29 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 , на користь на користь Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» (м. Хмельницький, вул. Храновського, 11а; код ЄДРПОУ ВП: 22767506) судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте Ізяславським районним судом Хмельницької області за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Учасники справи:
Позивач Акціонерне товариство «Хмельницькобленерго», місце знаходження - м. Хмельницький, вул. Храновського, 11а; код ЄДРПОУ ВП: 22767506.
Відповідач ОСОБА_2 , місце проживання АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 .
Повний текст рішення суду складений 05 вересня 2024 року.
Суддя В. І. Столковський
Суд | Ізяславський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 05.09.2024 |
Оприлюднено | 09.09.2024 |
Номер документу | 121418928 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Ізяславський районний суд Хмельницької області
Столковський В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні