Справа № 392/920/24
Провадження № 2-о/392/38/24
УХВАЛА
04 вересня 2024 року м. Мала Виска
Маловисківський районний суд Кіровоградської області у складі: головуючого судді Бадердінової А.В., присяжних: Савченко Т.В., Левченко Л.А., за участю секретаря судового засідання Покуц І.С., розглянувши клопотання заявника ОСОБА_1 про призначення судово - психіатричної експертизи у справі №392/920/24 за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - ОСОБА_2 , орган опіки та піклування виконавчого комітету Смолінської селищної ради Новоукраїнського району Кіровоградської області про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, -
встановив:
Заявник ОСОБА_1 звернулася з даним позовом до суду про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна.
Ухвалою Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 26.06.2024 року відкрито окреме провадження у даній справі та призначено судове засідання.
Ухвалою Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 24.07.2024 року задоволено клопотання заявника та витребувано докази.
30.07.2024 року на виконання ухвали суду КНП «Маловисківська лікарня» надано оригінал амбулаторної картки/історії лікування ОСОБА_2 .
Заявник ОСОБА_1 подала клопотання, в якому просила задовольнити раніше подане клопотання про призначення у справі судово - психіатричної експертизи відносно ОСОБА_2 та розгляд клопотання провести у її відсутність.
На вирішення питання просила поставити наступні питання: Чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на стійкий, хронічний психічний розлад? Чи розуміє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , значення своїх дій та чи може керувати ними?
Представник заінтересованої особи ОСОБА_3 - адвокат Багрій В.А. подав заяву про проведення судового засідання без його участі, клопотання про призначення судово - психіатричної експертизи ОСОБА_3 підтримує в повному обсязі.
Представник органу опікита піклуваннявиконавчого комітетуСмолінської селищноїради Новоукраїнськогорайону Кіровоградськоїобласті Кочубей І.О. подала заяву про проведення судового засідання без її участі, не заперечувала щодо призначення по справі судово психіатричної експертизи відносно ОСОБА_3 .
Дослідивши матеріали справи, подане клопотання про призначення судово - психіатричної експертизи ОСОБА_3 , суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.39ЦК України визначено, що суд може визнати особу недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.
Частиною 1 статті 103 ЦПК України визначено, що суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Крім того, згідно з п.2 ч.1 ст.105 ЦПК України, призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити: психічний стан особи.
Згідно з ч. 1 ст. 298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Згідно з ч. 4 ст. 103 ЦПК України, питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Приймаючи до уваги те, що висновок експерта є одним із доказів, і для з`ясування обставин, що мають значення для справи, а саме для встановлення психічного стану ОСОБА_2 потрібні спеціальні знання у відповідній галузі, а також те, що учасниками справи не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань, та враховуючи, що призначення експертизи судом є обов`язковим, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи, та для об`єктивного розгляду справи, суд вважає за необхідне призначити у справі судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам Кропивницької філії судових експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України».
Як зазначається в п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 28 березня 1972 року №3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним», в ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання: чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу; чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.
Згідно ч. 2 ст. 299 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Відповідно до п. 5 ч.1 ст.252ЦПК України суд може за заявою особи, яка бере участь у справі, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у разі призначення судом експертизи.
Оскільки строк проведення судово-психіатричної експертизи може бути різним в залежності від складності дослідження та експертного навантаження фахівців експертної установи, суд приходить до висновку про необхідність зупинення провадження у справі на час проведення експертизи.
Керуючись ст. ст.103 - 105, п. 5 ч. 1 ст.252, ст. ст. 260, 294, 298 - 300 ЦПК України,-
постановив:
Клопотання заявника ОСОБА_1 про призначення судово-психіатричної експертизи - задовольнити.
Призначити у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
1) Чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на стійкий, хронічний психічний розлад?
2) Чи розуміє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , значення своїх дій та чи може керувати ними?
3) Чи потребує ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , накладення опіки та призначення опікуна?
Проведення експертизи доручити експертам Кропивницької філії судових експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України». (25491, м. Кропивницький, смт Нове, вул. Металургів, 2а), попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст.384,385 КК України.
Провадження у справі на час проведення експертизи зупинити.
Копію ухвали суду, матеріали цивільної справи № 392/920/24, провадження №2-о/392/38/24, медичну картку на ім`я ОСОБА_2 , надіслати до Кропивницької філії судових експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» для проведення експертизи.
Витрати по оплаті експертизи віднести за рахунок держави.
Ухвала може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з моменту її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Альона Володимирівна Бадердінова
Присяжні Людмила Анатоліївна Левченко
Тетяна Володимирівна Савченко
Суд | Маловисківський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 04.09.2024 |
Оприлюднено | 09.09.2024 |
Номер документу | 121428159 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Маловисківський районний суд Кіровоградської області
Бадердінова А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні