Ухвала
від 06.09.2024 по справі 134/1568/24
КРИЖОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Крижопільський районний суд Вінницької області

2/134/423/2024

Справа № 134/1568/24

УХВАЛА

Іменем України

06 вересня 2024 року селище Крижопіль

Суддя Крижопільського районного суду Вінницької області Лабай О.В., розглянувши позовну заяву позивача ОСОБА_1 до Крижопільської селищної ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом -

ВСТАНОВИВ:

До Крижопільського районного суду Вінницької області надійшла позовна заява позивача ОСОБА_1 до Крижопільської селищної ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом.

Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі встановлено, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених статтях 175, 177 ЦПК України.

Відповідно до частини четвертоїстатті 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Як вбачається з позовної заяви позивачем ОСОБА_1 заявлено дві вимоги: визначити додатковий строк для прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та визнати за позивачем права власності в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на спадкове майно: земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території колишньої Голобецької сільської ради (с. Голубече), Тульчинського (Колишньої Голубецької сільської ради (с. Голубече), Тульчинського (колишнього Крижопільського) район, Вінницької області площею 3,5342 га., кадастровий номер № 0521980800:03:001:0090.

Позивачем до матеріалів позовної заяви надано платіжну інструкцію від 28.08.2024 року на суму 1211,20 грн.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду,у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно підпункту 2 пункту 1 частини другоїстатті 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до пп. 2 п. 1 ч. 2ст. 4 Закону України «Про судовий збір»за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою, справляється судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що у 2024 році складає 1211,20 грн.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2024 році становить 3028 грн.

Відповідно до ч. 3ст. 6 Закону України «Про судовий збір», за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.

Відповідно до п. 3 ч. 3ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити зазначення ціни позову.

Згідно правил частини 1 статті 176ЦПК України у позовах про визнання права власності на майно або його витребування ціна позову визначається вартістю майна.

Майновий позов (позовна вимога майнового характеру) - це вимога про захист права або інтересу, об`єктом якої виступає благо, що підлягає грошовій оцінці.

Позивачем визначено ціну позову, яка становить 118182,38 гривень.

Як вбачається із наданої до позовної заяви копії про оціночну вартість об`єкта нерухомості від 19.08.2024 року становить 118182,38грн.

Позовна вимога про визнання права власності на майно в порядку спадкування має вартісну оцінку, носить майновий характер, і розмір ставок судового збору за її подання визначається, виходячи з розміру вартості майна, про визнання права власності на яке позивач ставить вимогу.

Таким чином позивачу необхідно б сплатити судовий збір за одну позовну вимогу немайнового характеру, яка подана фізичною особою, в розмірі 1211,20 гривні та сплатити судовий збір за позовну вимогу майнового характеру в сумі 1211,20 грн., а всього 2422,40 грн. Отже позивачу необхідно доплатити суму судового збору в сумі 1211,20 грн. ( 2422,40 грн 1211,20 грн.)

З огляду на вище викладене, позивачу необхідно сплати судовий збір у вищезазначених за реквізитами: Отримувач коштів: ГУК у Він.обл./смт Крижопiль/22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37979858; Банк отримувача: Казначейство України(ел. адм. подат.); Код банку отримувача (МФО)899998; Рахунок отримувача: UA108999980313161206000002876; Код класифікації доходів бюджету: 22030101; Призначення платежу: *;101;


(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом
(ПІБ чи назва установи, організації позивача),Крижопільський районний суд Вінницької.

Загальні вимоги щодо форми та змісту позовної заяви викладені в ст.175 ЦПК України, відповідно до якої, чітко регламентовано, що позовна заява подається до суду в письмовій формі та повинна містити, зокрема виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Згідно п.24Постанови №7 Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування», інформаційного листа від 16.05.2013 року №24-753/0/4-13 Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, визначено, що суди відкривають провадження в справі про визначення додаткового строку для прийняття спадщини у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Згідно приписів ч. 4ст. 49 Закону України "Про нотаріат"на вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, зобов`язані викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. Про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох робочих днів виносить відповідну постанову.

Отже, передумовою звернення до суду за захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав є наявність постанови нотаріуса про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розгляду в позовному провадженні. У протилежному випадку дії нотаріуса можуть бути оскаржені в передбаченому законом порядку.

Таким чином, позивачу необхідно на підтвердження позовних вимог і наявності правового характеру спору (наявності спору про право) надати суду саме постанову нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

Отже законом встановлено перелік інформації, яка має бути надана позивачем суду до часу відкриття провадження в справі, оскільки впливає на реалізацію функції щодо відкриття провадження.

В порушення викладеного, позивачем не надано обґрунтованої саме постанову про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії в розумінні ст.49 Закону України «Про нотаріат».

Крім цього, як роз`яснено в п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року №7, відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Проте позивачем у позовній заяві не надано відомостей про наявність інших спадкоємців у відповідності ст. 1272 ЦК першої черги батьків дітей спадкодавця, осіб, що мають право на обов`язкову частку.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету. Проте позивачем не заначено відомості про наявність або відсутність електронного кабінету у відповідачів Крижопільської селищної ради.

Відповідно до вимог ст. 95 ЦПК України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення (ч.ч. 2, 4, 5 ст. 95 ЦПК України).

Порядок засвідченнякопій документіввизначений п.5.26Національного стандартуУкраїни,затвердженого Державнимкомітетом зпитань технічногорегулювання таспоживчої політики№ 144від 01.07.2020"ДСТУ4163:2020",відповідно доякого відміткупро засвідченнякопії документаскладають зіслів " Згідно з оригіналом (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії.»

Копії документів наданих до примірників позовної заяви для відповідача Крижопільської селищної ради не завіренні належним чином. В порушення наведених норм заява та додані до неї копії документів не відповідають вимогам ст. 95 ЦПК України, оскільки примірник позовної заяви із доданими документами для відповідача та третьої особи, заінтересованої особи не завірені в порядку, передбаченому п. 5.27 Національного стандарту України, затвердженого Державним комітетом з питань технічного регулювання та споживчої політики № 144 від 01.07.2020 "ДСТУ 4163:2020".

Також не долучено до примірників позовних заяв належно завіренні копії платіжної інструкцію № 0.0.3850744169 від 28.08.2024 про сплату судового збору.

Відповідно до п.7 ч. 3 ст. 175ЦПК України позовна заява повинна містити відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися, проте позовна заява таких відомостей не містить.

Відповідно до ч.1, 2 ст.185 ЦПК Українисуддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку що позовну заяву слід залишити безе руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

В зв`язку з викладеним позовну заяву необхідно залишити без руху, а позивачу надати строк для виправлення її недоліків.

Керуючись ст.175,185 ЦПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Крижопільської селищної ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом, залишити без руху, а позивачу надати строк п`ять дні з дня отримання копії ухвали суду для виправлення недоліків позову.

Роз`яснити, що в разі невиконання вимоги суду в установлений строк позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя:

СудКрижопільський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення06.09.2024
Оприлюднено09.09.2024
Номер документу121433481
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —134/1568/24

Ухвала від 17.09.2024

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Лабай О. В.

Ухвала від 06.09.2024

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Лабай О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні