Справа № 172/416/24
Провадження 2/172/175/24
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
06.09.2024 Васильківський районний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді - Битяка І.Г. за участі секретаря судового засідання - Глушко О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Васильківка у відсутність сторін, без фіксування судового засідання технічними засобами цивільну справу за позовом Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області до ОСОБА_1 , треті особи: служба у справах дітей Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області, орган опіки та піклування Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, -
В С Т А Н О В И В
До суду надійшов вищевказаний позов, в обґрунтування якого позивач вказує, що батьком неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є відповідач у справі. Матір цих дітей ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . У 2019 році орган опіки та піклування виконавчого комітету Павлівської сільської ради Васильківського району Дніпропетровської області звернувся до суду з позовом про позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 відносно його неповнолітніх доньок та стягнення аліментів на їх утримання. Рішенням Васильківського районного суду Дніпропетровської області від 21.05.2019 року позов задоволено частково, стягнуто з ОСОБА_1 аліменти на утримання дітей. Згідно з характеристикою ОСОБА_1 зарекомендував себе негативно, після смерті матері дітей, вихованням доньок не займався, зловживав алкогольними напоями, притягувався до адмінвідповідальності, аліменти дітям не сплачує, систематично ухиляється від виконання батьківських обов`язків. Крім цього, донькою відповідача ОСОБА_2 було подано заяву в поліцію щодо ухилення від виконання батьківських обов`язків та щодо розпорядження коштами від пенсії по втраті годувальника не на користь дітей, а на свої власні потреби. Наказом служби у справах дітей Васильківської селищної ради від 04.10.2022 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було тимчасово влаштовано в родину бабусі ОСОБА_5 . Наразі відповідач перебуває на військовій службі в лавах ЗСУ, з дітьми не контактує, з 2019 року відповідач не змінив своє негативне відношення до дітей та продовжує ухилятися від виконання своїх батьківських обов`язків. Просить суд позбавити ОСОБА_1 батьківських прав відносно його неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та стягнути з відповідача аліменти на їх утримання.
Ухвалою від 21.03.2024 року провадження у справі відкрито, постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження.
Представник позивача ОСОБА_6 надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити в повному обсязі, не заперечує проти заочного розгляду справи, судові витрати просить стягнути з відповідача.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про час і місце судового розгляду повідомлений належним чином. Своїм правом надати суду заяву про розгляд справи за його відсутності не скористався та не повідомив суд про причини неявки у засідання. Відзив на позовну заяву у встановлений судом строк не подав.
У зв`язку з викладеним, судом ухвалено рішення про заочний розгляд на підставі наявних у справі доказів.
Представник третьої особи ОСОБА_7 надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, тому суд на підставі ч. 3 ст. 200 ЦПК України ухвалює рішення за результатами підготовчого провадження.
На підставі ч. 3 ст. 211, ч. 2 ст. 247 ЦПК України справа слухається у відсутність сторін без фіксування судового процесу технічними засобами.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого.
ІНФОРМАЦІЯ_4 народилася ОСОБА_2 , а ІНФОРМАЦІЯ_5 народилася ОСОБА_3 , в свідоцтві про народження яких батьком записаний ОСОБА_1 .
Згідно з характеристикою, виданою виконавчим комітетом Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області від 15.03.2024 року ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . За місцем реєстрації не проживає. До 2017 року проживав в АДРЕСА_2 . Є батьком двох неповнолітніх дітей. Після смерті матері дітей ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 , вихованням доньок не займався, зловживав алкогольними напоями, притягувався до адмінвідповідальності, аліменти дітям не сплачує, систематично ухиляється від виконання батьківських обов`язків, офіційного місця роботи не мав. Наразі перебуває на службі у ЗСУ.
З довідки військової частини НОМЕР_1 від 14.12.2023 року ОСОБА_1 перебуває на військовій службі.
Наказом служби у справах дітей Васильківської селищної ради від 04.10.2022 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було тимчасово влаштовано в родину бабусі ОСОБА_5 .
З акту обстеження матеріально-побутових умов проживання неповнолітньої ОСОБА_3 від 13.03.2024 вбачається, що дитина проживає у бабусі ОСОБА_5 в АДРЕСА_2 . Дитина має спальне місце, місце для навчання, сезонний одяг та взуття. У зв`язку з відсутністю батька дитина тимчасово влаштована у родину бабусі.
Неповнолітня ОСОБА_3 навчається у Павловському ліцеї Васильківської селищної ради Дніпропетровської області, про дитину завжди турбується бабуся ОСОБА_5 , батько ОСОБА_1 взагалі не цікавиться життям та навчанням доньки ОСОБА_8 .
З інформації ДНЗ «Міжрегіональне вище професійне училище з поліграфії та інформаційних технологій» від 06.12.2023 року вбачається, що ОСОБА_2 навчається у вказаному закладі, але не відвідує навчання без поважних причин, батько знаходиться в зоні бойових дій, про матір нічого не відомо. У дівчинки є бабуся ОСОБА_5 .
Згідно зі ст. 164 СК України мати, батьки можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: ухиляються від виконання батьківських обов`язків по вихованню дитини.
Відповідно до ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, або навчальний заклад, в якому вона перебуває, орган опіки чи піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла 14 років.
Конвенція про права дитини від 20 листопада 1989 року Генеральної Асамблеї ООН, ратифікована Постановою Верховної Ради України 27.02.1991 року в преамбулі визначає, що дитині для повного і гармонійного розвитку її особи необхідно зростати в сімейному оточенні, в атмосфері щастя, любові і розуміння.
Стаття 3 Конвенції зазначає, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Відповідно до стаття 9 Конвенції Держави-учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини.
Згідно з пунктами 15 та 16 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» позбавлення батьківських прав, що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
На підставі належних, допустимих та достатніх доказів судом встановлено, що відповідач без будь-яких об`єктивних на те причин ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків, не створює належних умов проживання своїм донькам, не забезпечує нормального фізичного та розумового розвитку, матеріально дітей не забезпечує.
Таким чином, суд приходить до висновку, що задоволення позову шляхом позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 відносно неповнолітніх доньок, що повністю відповідає інтересам останніх.
Також за правилами статті 166 Сімейного кодексу України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. Тому позов підлягає задоволенню також і в частині стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини.
У зв`язку зі звільненням позивача від сплати судового збору за подання позову до суду, з відповідача на користь держави за правилами ст. 141 ЦПК України необхідно стягнути судові витрати (судовий збір).
На підставі вищевикладеного, керуючись Декларацією прав дитини Генеральної Асамблеї ООН від 20.11.1959 року, Конвенцією про права дитини Генеральної Асамблеї ООН від 20.11.1989 року, Законом України «Про охорону дитинства», постановою Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», ст.ст. 164-165 Сімейного Кодексу України, ст.ст. 12, 13, 81, 89, 141, 211, 247, 259, 263, 280-281 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В
1. Позов Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області до ОСОБА_1 , треті особи: служба у справах дітей Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області, орган опіки та піклування Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити.
2. Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 батьківських прав відносно його неповнолітніх доньок ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
3. Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_2 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , аліменти на утримання неповнолітніх доньок ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 1/3 частини заробітку (доходу) відповідача, але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи з дня подачі позовної заяви до суду - 20 березня 2024 року і до досягнення старшою дитиною повноліття шляхом перерахування коштів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.
4. Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України допустити негайне виконання рішення в межах суми платежів за один місяць.
5. Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 6056,00 грн.
6. Копію рішення суду, після набрання ним законної сили, надіслати до Васильківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Синельниківському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя І.Г. Битяк
Суд | Васильківський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 06.09.2024 |
Оприлюднено | 11.09.2024 |
Номер документу | 121448527 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Васильківський районний суд Дніпропетровської області
Битяк І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні