Ухвала
від 09.09.2024 по справі 341/1837/24
ГАЛИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер 341/1837/24

Номер провадження 2-о/341/164/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2024 року м.Галич

Суддя Галицькогорайонного судуІвано-Франківськоїобласті КуценкоМ.О.,розглянувши матеріалицивільної справиза заявою ОСОБА_1 ,заінтересовані особи: орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Більшівцівської селищної ради, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, -

ВСТАНОВИВ:

Заявник звернувся до суду із заявою про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, в якій просить визнати ОСОБА_2 недієздатним, встановити над ним опіку та призначити його опікуном ОСОБА_1 .

Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі вважаю, що заяву необхідно залишити без руху, з огляду на таке.

Згідно з частиною третьою статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Згідно з частиною третьою статті 297 ЦПК України у заяві про визнання фізичної особи недієздатною мають бути викладені обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Аналіз приписів указаних норм ЦПК України дає підстави для висновку про те, що у заяві про визнання фізичної особи недієздатною мають бути викладені обставини, що свідчать саме про хронічний і стійкий психічний розлад такої особи, внаслідок чого ця особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. При цьому наявність таких обставин повинна бути обґрунтована посиланням на докази, що їх підтверджують.

В заяві зазначено, що ОСОБА_2 хворіє. Його стан здоров`я є незадовільним. Він перестав розуміти свою поведінку, не може правильно орієнтуватись та оцінювати прості життєві ситуації, не здатний у повній мірі усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. ОСОБА_2 є інвалідом ІІ групи довічно. Через незадовільний стан здоров`я ОСОБА_2 необхідно проходити стаціонарне лікування у психіатричній лікарні не менше як два рази на рік. Заявник доглядає за братом та має бажання бути його опікуном.

Очевидно, що, визначаючи вимоги до заяви про визнання фізичної особи недієздатною, законодавець передбачив можливість звернення з такою заявою саме за умови наявності обставин, які вказують на існування в особи стійкого, хронічного психічного розладу, а не будь-якого психічного захворювання.

Проте, в порушення зазначених вимог процесуального закону, заявник в обґрунтування заявлених вимог не зазначив та не надав суду докази, що свідчать про наявність ОСОБА_4 хронічних стійких психічних захворювань, відсутня довідка про постановку на облік у психіатричній установі та виписки з історії хвороби у психіатричній установі. Також не надано доказів того, що ОСОБА_4 перебувала на лікуванні в психіатричних стаціонарах, кількість госпіталізацій, взяття на облік психоневрологічним закладом охорони здоров`я, проведено кількість ліжко-днів госпіталізації, супутні розлади психіки та поведінки, супутні захворювання, з приводу лікування, примусового лікування, або які були інші мети направлення на лікування, виписаний додому чи в інший психіатричний заклад або у заклади спеціального лікування, результати лікування, заключний діагноз.

Отже, виклад у заяві обставин, які свідчать про наявність у ОСОБА_2 захворювання психічного характеру, на переконання суду, не свідчать про наявність у цієї особи саме хронічного, стійкого психічного розладу, тобто такого психічного захворювання, яке має тривалий перебіг і тенденцію до наростання хворобливих явищ, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними..

Відповідно до копій довідок №56, №57 лікаря-психіатра, долучених до матеріалів заяви (яка є неналежної якості (неможливо прочитати рукописний тест на бланку), випливає, що особа не зверталась за медичною допомогою до лікаря психіатра. З долученої до матеріалів справи копії індивідуальної програми реабілітації інваліда №341також не можливо встановити наявності у особи, щодо визнання недієздатності якої ставиться питання у поданій заяві, хронічного, стійкого психічного розладу внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними..

Отже, заява не відповідає вимогам частини третьої статті 297 ЦПК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 299 ЦПК України справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування.

Також, присутність під час розгляду справи адвоката особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, є обов`язковою.

У матеріалах справи відсутні відомості про наявність у ОСОБА_2 адвоката, залученого на договірній основі. У разі відсутності такого, не заявлено клопотання про залучення адвоката через центр з надання безоплатної правничої допомоги.

Вищевказані недоліки позбавляють суд можливості відкрити провадження у цій справі та призначити її до судового розгляду.

Відповідно до частини першої статті 185 ЦПК Українисуддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

За вказаних обставин, заяву необхідно залишити без руху із наданням заявнику строку для усунення недоліків.

На підставі викладеного та керуючись статтями175,177,185,260,294, 296, 297 ЦПК України,-

ПОСТАНОВИВ:

Заяву ОСОБА_1 ,заінтересовані особи: орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Більшівцівської селищної ради, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна -залишити без руху.

Надати заявникам строк для усунення недоліків 5 (п`ять) днів, з дня отримання ухвали про залишення заяви без руху.

Роз`яснити, що у випадку не усунення недоліків заяви у строк, встановлений судом, заява буде залишена без розгляду.

СуддяМихайло КУЦЕНКО

СудГалицький районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення09.09.2024
Оприлюднено10.09.2024
Номер документу121460234
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —341/1837/24

Ухвала від 23.12.2024

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

КУЦЕНКО М. О.

Ухвала від 23.12.2024

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

КУЦЕНКО М. О.

Ухвала від 10.12.2024

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

КУЦЕНКО М. О.

Ухвала від 25.09.2024

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

КУЦЕНКО М. О.

Ухвала від 17.09.2024

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

КУЦЕНКО М. О.

Ухвала від 09.09.2024

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

КУЦЕНКО М. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні