Справа № 420/11338/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 вересня 2024 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Радчука А.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЮЖНАЯ ТОПЛІВНАЯ КОМПАНІЯ» (65039, м. Одеса, просп. Гагаріна, 12-А, оф. 808; код ЄДРПОУ 40056284) до Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5; код ЄДРПОУ ВП 44069166) про скасування податкових повідомлень-рішень,
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю ЮЖНАЯ ТОПЛІВНАЯ КОМПАНІЯ до Головного управління ДПС в Одеській області, у якому позивач просить суд:
скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 23.11.2022 р. №9723/15-32-04-06 про стягнення 5 411 798,75 грн.;
скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області № 2381/15-32-04-06 від 22.02.2023 про стягнення 146 714,17 грн.;
скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 23.11.2022 р. № 9810/15-32-04-06 про стягнення 44 873,00 грн.;
скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 23.11.2022 р. № 9813/15-32-04-06 про стягнення 885 056,25 грн.;
скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області № 2404/15-32-04-06 від 22.02.2023 про стягнення 548 104,67 грн.;
скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 25.11.2022 р. № 9862/15-32-04-06 про стягнення 502 717, 50 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено про те, що у вересні 2022 року Головним управлінням ДПС в Одеській області проведено камеральну перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість Товариством з обмеженою відповідальністю «ЮЖНАЯ ТОПЛІВНАЯ КОМПАНІЯ» (надалі - ТОВ «ЮТК»), за результатами якої складено відповідні акти. За висновками актів, перевірками встановлено порушення ТОВ «ЮТК» п. 198.6 ст. 198, п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України, що виразилось в завищенні податкового кредиту (р. 17), що в свою чергу, призвело до заниження позитивного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, яке сплачується до державного бюджету (р. 18). На думку контролюючого органу суть порушення в тому, що ТОВ «ЮТК» до складу податкового кредиту включено податкові накладні за період лютий-червень 2022 року, які були складені контрагентом TOB «ЕКСОН ЮК» з порушенням строку реєстрації.
Як зазначено у позові, 08.12.2022 року засобам поштового зв`язку на адресу ТОВ «ЮТК» надійшли податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області №9723/15-32-04-06, №9810/15-32-04-06, №9813/15-32-04-06 від 23.11.2022 року, № 9862/15-32-04-06 від 25.11.2022 року, № 2404/15-32-04-06 та № 2381/15-32-04-06 від 22.02.2023 року, які були оскаржені до Державної податкової служби України. Однак, Державна податкова служба України скарги залишила без задоволення, а зазначені податкові повідомлення-рішення - без змін.
Не погоджуючись із зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся до суду з даним позовом.
У своїх доводах позивач посилається на те, що відповідно до абзацу першого підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, платники податків, які не мають можливості своєчасно виконувати податкові обов`язки, зобов`язані забезпечити реєстрацію в ЄРПН ПН/РК, складених за операціями, здійсненими за лютий-травень 2022 року, протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні, або протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення такої можливості, з урахуванням положень Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, та переліку документів на підтвердження, які затверджені наказом Мінфіну від 29 липня 2022 року № 225.
Відповідно до інформації наданої TOB «ЕКСОН ЮК» листом від 29.09.2022 року №29-09/2022-1, в період лютий-липень 2022 року у ТОВ «ЕКСОН ЮК» була відсутня можливість своєчасного виконання податкового обов`язку з реєстрації ПН/РК в ЄРПН. З метою підтвердження неможливості своєчасного виконання податкового обов`язку з реєстрації податкових накладних, ТОВ «ЕКСОН ЮК» на підставі Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, затвердженого наказом Мінфіну України від 29.07.2022 № 225, звернулось до податкового органу із заявою про прийняття рішення щодо неможливості своєчасного виконання ТОВ «ЕКСОН ЮК» свого податкового обов`язку щодо складання на дату виникнення податкових зобов`язань податкових накладних та їх реєстрації в ЄРПН.
У подальшому, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення можливості здійснити реєстрацію ПК/РК в ЄРПН, ТОВ «ЕКСОН ЮК» були зареєстровані складені ПН/РК в ЄРПН.
Враховуючи викладене, позивач заперечує проти висновків контролюючого органу щодо безпідставності включення до складу податкового кредиту податкових накладних, які виписані у лютому-червні 2022 року та зареєстровані ТОВ «ЕКСОН ЮК» з порушенням строку реєстрації.
Крім того, позивач посилався на те, що ГУ ДПС в Одеській області при складанні оскаржених податкових повідомлень-рішень не враховані заперечення ТОВ «ЮТК» на акти перевірки (залишила їх без розгляду), чим порушено вимоги Податкового кодексу України, оскільки заперечення на акт перевірки є невід`ємною частиною матеріалів перевірки, а платник податків, не повідомлений про їх розгляд, позбавлений можливості брати участь та надавати пояснення щодо перевірки.
Отже, позивач вважає, що при винесенні спірних податкових повідомлень-рішень, податковий орган не діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, що є підставою їх скасування.
Ухвалою суду від 19.05.2023 року позовну заяву залишено без руху, а позивачу надано строк на усунення недоліків.
24.05.2023 року від представника позивача надійшла заява, якою недоліки позовної заяви було усунуто шляхом надання до суду платіжної інструкції від 22.05.2023 №190 про сплату судового збору.
Ухвалою суду від 29.05.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження.
07.06.2023 року представником позивача подано заяву про об`єднання в одне провадження справ №420/11338/23 та №420/11690/23 під загальним номером №420/11338/23.
Ухвалою суду від 20.06.2023 року відмовлено у задоволенні заяви представника товариства з обмеженою відповідальністю ЮЖНАЯ ТОПЛІВНАЯ КОМПАНІЯ про об`єднання в одне провадження справ № 420/11338/23 та № 420/11690/23.
14.06.2023 року відповідачем подано відзив на позовну заяву.
Відповідно до відзиву, відповідач проти задоволення позову заперечує.
Так, відповідач зазначив, що проведеною камеральною перевіркою встановлено порушення платником податку вимог п. 198.6 ст. 198, п. 200.1 ст. 200 ПК України, п. 4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з ПДВ, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, у результаті чого завищено податковий кредит та занижено позитивне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, яке сплачується до державного бюджету, внаслідок включення ТОВ «ЮТК» до складу податкового кредиту податкових накладних за період лютий-червень 2022 року, зареєстрованих контрагентом TOB «ЕКСОН ЮК» з порушенням строку реєстрації.
Відповідач вказує, що якщо податкова накладна зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних строку, після строку визначеного в п. 69 підрозд. 10 розд. XX ПК України, при цьому платник податків мав можливість своєчасно виконати податкові обов`язки, то покупець втрачає право на формування податкового кредиту за такими операціями до дати реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. У такому випадку податковий кредит, сформований на підставі первинних документів, має бути виключений з декларації звітного періоду, в якому була здійснена операція з придбання товарів/послуг шляхом подання уточнюючого розрахунку до декларації за відповідний звітний період.
Що стосується доводів позивача про те, що у період лютий-липень 2022 року у ТОВ «ЕКСОН ЮК» була відсутня можливість своєчасного виконання податкового обов`язку з реєстрації ПН/РК в ЄРПН, відповідач посилався на те, що Головним управлінням ДПС в Запорізькій області прийняте рішення від 29.11.2022 № 31389/6/08-01-04-05-03 про можливість своєчасного виконання ТОВ «ЕКСОН ЮК» податкового обов`язку щодо своєчасної реєстрації податкових накладних.
Таким чином, відповідач наполягає на тому, що у спірних правовідносинах недотримання строків, передбачених п. 69 підрозд. 10 розд. XX ПК України, не дає позивачу право на віднесення сум ПДВ за простроченими податковими накладеними до складу податкового кредиту та його коригування.
З урахуванням викладеного, оскаржувані податкові повідомлення-рішення відповідач вважав законними, а позовні вимоги необґрунтованими.
20.06.2023 року представником позивача подано відповідь на відзив.
У відповіді на відзив представник позивача посилався на оскарження рішення Головного управління ДПС в Запорізькій області від 29.11.2022 № 31389/6/08-01-04-05-03 про можливість своєчасного виконання ТОВ «ЕКСОН ЮК» податкового обов`язку щодо своєчасної реєстрації податкових накладних у судовому порядку. Наполягав на тому, що ТОВ «ЮТК» правомірно використало своє право на податковий кредит.
20.06.2023 року від представника позивача засобами електронного зв`язку надійшла заява про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі № 280/2576/23.
Ухвалою суду від 20.06.2023 року задоволено заяву представника позивача про зупинення провадження у справі. Зупинено провадження у справі № 420/11338/23 за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю ЮЖНАЯ ТОПЛІВНАЯ КОМПАНІЯ (65039, м. Одеса, просп. Гагаріна, 12-А, оф. 808; код ЄДРПОУ 40056284) до Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5; код ЄДРПОУ ВП 44069166) про скасування податкових повідомлень-рішень, - до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі № 280/2576/23.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.06.2023 року набрало законної сили 11.01.2024 року.
Представником позивача подано заяву про поновлення провадження у справі.
Ухвалою суду від 06.08.2024 року поновлено провадження у справі № 420/11338/23 та продовжено розгляд справи зі стадії підготовчого провадження, на якій його було зупинено.
Ухвалою суду від 06.08.2024 року, занесеною до протоколу судового засідання, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 20.08.2024 року 12 год. 00 хв.
20.08.2024 року від представника позивача надійшла заява про розгляд справи у порядку письмового провадження без участі представника позивача.
Згідно з ч. 1 ст. 205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
За приписами ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи викладене, у зв`язку з відсутністю потреби у заслуховуванні свідків чи експерта, керуючись приписами ч. 9 ст. 205 КАС України, враховуючи заяву представника позивача, ухвалою суду, що занесена до протоколу судового засідання від 20.08.2024 року, продовжено розгляд справи у письмовому провадженні.
Розглянувши подані заяви по суті справи і докази на їх обґрунтування, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлено наступне.
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮЖНАЯ ТОПЛІВНАЯ КОМПАНІЯ» (надалі ТОВ «ЮЖНАЯ ТОПЛІВНАЯ КОМПАНІЯ», ТОВ «ЮТК»), код ЄДРПОУ 40056284, зареєстроване юридичною особою 07.10.2015 року.
Основним видом діяльності ТОВ «ЮЖНАЯ ТОПЛІВНАЯ КОМПАНІЯ» за КВЕД є: 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.
Як встановлено судом, відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ, у порядку ст. 76 Податкового кодексу України, головним державним інспектором Одеського відділу податків і зборів з юридичних осіб управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС в Одеській області проведено камеральні перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «ЮЖНАЯ ТОПЛІВНАЯ КОМПАНІЯ».
За результатами камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «ЮЖНАЯ ТОПЛІВНАЯ КОМПАНІЯ» за звітний (податковий) період лютий 2022 року, відповідачем складено Акт перевірки №7545/15-32-04-06/40056284 від 20.09.2022 року (а.с. 15-16), за висновками якого перевіркою встановлено порушення ТОВ «ЮТК» п. 198.6 ст. 198, п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України.
Відповідно до акту перевірки №7545/15-32-04-06/40056284 від 20.09.2022 року, ТОВ «ЮТК» при складанні уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 20.09.2022 № 9188163257 за звітний (податковий) період лютий 2022 року безпідставно включені до складу податкового кредиту податкові накладні, які виписані у лютому 2022 року та зареєстровані з порушенням строку реєстрації на загальну суму ПДВ 4 329 439, 06 грн.
На підставі Акту перевірки №7545/15-32-04-06/40056284 від 20.09.2022 року, Головним управлінням ДПС в Одеській області прийняте податкове повідомлення-рішення №9723/15-32-04-06 від 23.11.2022 року, яким за порушення п. 198.6 ст. 198, п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість на суму 4 329 439,00 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 25 % на суму 1 082 359,75 грн. (а.с. 25-27).
ТОВ «ЮЖНАЯ ТОПЛІВНАЯ КОМПАНІЯ» оскаржило повідомлення-рішення №9723/15-32-04-06 від 23.11.2022 року в адміністративному порядку шляхом подання скарги до контролюючого органу центрального рівня.
Рішенням Державної податкової служби України про результати розгляду скарги №3482/6/99-00-06-03-01-03-06 від 13.02.2023 року, податкове повідомлення-рішення №9723/15-32-04-06 від 23.11.2022 року залишено без змін, а скаргу підприємства - без задоволення (а.с. 28-29).
За результатами камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «ЮЖНАЯ ТОПЛІВНАЯ КОМПАНІЯ» за звітний (податковий) період березень 2022 року, відповідачем складено Акт перевірки №7548/15-32-04-06/40056284 від 20.09.2022 року (а.с. 30-31), за висновками якого перевіркою встановлено порушення ТОВ «ЮТК» п. 198.6 ст. 198, п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України.
Відповідно до акту перевірки №7548/15-32-04-06/40056284 від 20.09.2022 року, ТОВ «ЮТК» при складанні уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 20.09.2022 № 9188170798 за звітний (податковий) період березень 2022 року безпідставно включені до складу податкового кредиту податкові накладні, які виписані у березні 2022 року та зареєстровані з порушенням строку реєстрації на загальну суму ПДВ 174 557,76 грн.
На підставі Акту перевірки №7548/15-32-04-06/40056284 від 20.09.2022 року, Головним управлінням ДПС в Одеській області прийняте податкове повідомлення-рішення №9763/15-32-04-06 від 23.11.2022 року, яким за порушення п. 198.6 ст. 198, п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість на суму 174 558,00 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 25 % на суму 43 639,50 грн. (а.с. 40-42).
ТОВ «ЮЖНАЯ ТОПЛІВНАЯ КОМПАНІЯ» оскаржило повідомлення-рішення №9763/15-32-04-06 від 23.11.2022 року в адміністративному порядку шляхом подання скарги до контролюючого органу центрального рівня.
Рішенням Державної податкової служби України про результати розгляду скарги №3514/6/99-00-06-03-01-03-06 від 13.02.2023 року, податкове повідомлення-рішення №9763/15-32-04-06 від 23.11.2022 року скасоване в частині визначення податкового зобов`язання з податку на додану вартість у розмірі 57 186,73 грн. та в частині штрафних санкцій у розмірі 14 296,6 грн., в іншій частині зазначене ППР залишено без змін (а.с. 43-45).
З урахуванням рішення Державної податкової служби України про результати розгляду скарги №3514/6/99-00-06-03-01-03-06 від 13.02.2023 року, Головним управлінням ДПС в Одеській області прийняте податкове повідомлення-рішення №2381/15-32-04-06 від 22.02.2023 року, яким за порушення п. 198.6 ст. 198, п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість на суму 117 371,27 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 25 % на суму 29 342,90 грн. (а.с. 46-47).
За результатами камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «ЮЖНАЯ ТОПЛІВНАЯ КОМПАНІЯ» за звітний (податковий) період квітень 2022 року, відповідачем складено Акт перевірки №7551/15-32-04-06/40056284 від 20.09.2022 року (а.с. 48-50), за висновками якого перевіркою встановлено порушення ТОВ «ЮТК» п. 198.6 ст. 198, пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України.
Відповідно до акту перевірки №7551/15-32-04-06/40056284 від 20.09.2022 року, ТОВ «ЮТК» завищено податковий кредит у розмірі 752918 грн., завищено від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду у розмірі 44873 грн. та занижено позитивне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту, яке сплачується до державного бюджету, у розмірі 708 045 грн. При складанні податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2022 року безпідставно включені до складу податкового кредиту податкові накладні, визначені у таблиці 1, які виписані у квітні 2022 року та зареєстровані з порушенням строку реєстрації на загальну суму ПДВ 752 917,53 грн.
На підставі Акту перевірки №7551/15-32-04-06/40056284 від 20.09.2022 року, Головним управлінням ДПС в Одеській області прийняті:
податкове повідомлення-рішення №9810/15-32-04-06 від 23.11.2022 року, яким за порушення п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України зменшено розмір від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на суму 44 873,00 грн. (а.с. 53-55);
податкове повідомлення-рішення №9813/15-32-04-06 від 23.11.2022 року, яким за порушення п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість на суму 708 045,00 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 25 % на суму 177011,25 грн. (а.с. 56-18).
ТОВ «ЮЖНАЯ ТОПЛІВНАЯ КОМПАНІЯ» оскаржило повідомлення-рішення №9810/15-32-04-06 від 23.11.2022 року та №9813/15-32-04-06 від 23.11.2022 року в адміністративному порядку шляхом подання скарги до контролюючого органу центрального рівня.
Рішенням Державної податкової служби України про результати розгляду скарги №3511/6/99-00-06-03-01-03-06 від 13.02.2023 року, податкові повідомлення-рішення №9810/15-32-04-06 від 23.11.2022 року та №9813/15-32-04-06 від 23.11.2022 року залишено без змін, а скаргу підприємства - без задоволення (а.с. 59-60).
За результатами камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «ЮЖНАЯ ТОПЛІВНАЯ КОМПАНІЯ» за звітний (податковий) період травень 2022 року, відповідачем складено Акт перевірки №7554/15-32-04-06/40056284 від 20.09.2022 року (а.с. 61-63), за висновками якого перевіркою встановлено порушення ТОВ «ЮТК» п. 192.1, ст. 192, п. 198.6 ст. 198, п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України.
Відповідно до акту перевірки №7554/15-32-04-06/40056284 від 20.09.2022 року, ТОВ «ЮТК» при складанні податкової декларації з податку на додану вартість за звітний (податковий) період травень 2022 року безпідставно зменшено суму податкових зобов`язань на підставі розрахунків коригування, які складені у травні 2022 року та зареєстровані з порушенням строку реєстрації на загальну суму ПДВ - 52060,33 грн. ТОВ «ЮТК» при складанні уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань з податку на додану вартість за травень 2022 року безпідставно включені до складу податкового кредиту податкові накладні, визначені у таблиці 2, які виписані у травні 2022 року та зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку реєстрації на загальну суму ПДВ 445671,04 грн.
На підставі Акту перевірки №7554/15-32-04-06/40056284 від 20.09.2022 року, Головним управлінням ДПС в Одеській області прийняте податкове повідомлення-рішення № 2404/15-32-04-06 від 22.02.2023 року, яким за порушення п. 198.6 ст. 198, п. 200.1, п. 201.4 ст. 200 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість на суму 438 483,67 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 25 % на суму 109621,00 грн. (а.с. 75).
За результатами камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «ЮЖНАЯ ТОПЛІВНАЯ КОМПАНІЯ» за звітний (податковий) період червень 2022 року, відповідачем складено Акт перевірки №7557/15-32-04-06/40056284 від 20.09.2022 року (а.с. 76-77), за висновками якого перевіркою встановлено порушення ТОВ «ЮТК» п. 192.1, ст. 192, п. 198.6 ст. 198, п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України.
Відповідно до акту перевірки №7557/15-32-04-06/40056284 від 20.09.2022 року, ТОВ «ЮТК» при складанні податкової декларації з податку на додану вартість за звітний (податковий) період червень 2022 року безпідставно включені до складу податкового кредиту податкові накладні, визначені у таблиці 1, які виписані у червні 2022 року та зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку реєстрації на загальну суму ПДВ 402 174,20 грн.
На підставі Акту перевірки №7557/15-32-04-06/40056284 від 20.09.2022 року, Головним управлінням ДПС в Одеській області прийняте податкове повідомлення-рішення №9862/15-32-04-06 від 25.11.2022 року, яким за порушення п. 198.6 ст. 198, п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість на суму 402 174,00 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 25 % на суму 100 543,50 грн. (а.с. 83-85).
ТОВ «ЮЖНАЯ ТОПЛІВНАЯ КОМПАНІЯ» оскаржило повідомлення-рішення №9862/15-32-04-06 від 25.11.2022 року в адміністративному порядку шляхом подання скарги до контролюючого органу центрального рівня.
Рішенням Державної податкової служби України про результати розгляду скарги №3505/6/99-00-06-03-01-03-06 від 13.02.2023 року, податкове повідомлення-рішення №9862/15-32-04-06 від 25.11.2022 року залишено без змін, а скаргу підприємства - без задоволення (а.с. 86-87).
Не погоджуючись з податковими повідомленнями-рішеннями Головного управління ДПС в Одеській області №9723/15-32-04-06, №9810/15-32-04-06, №9813/15-32-04-06 від 23.11.2022 року, № 9862/15-32-04-06 від 25.11.2022 року, № 2404/15-32-04-06 та № 2381/15-32-04-06 від 22.02.2023 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Підставою позову зазначено обставини щодо неможливості ТОВ «ЕКСОН ЮК» здійснити своєчасну реєстрацію податкових накладних в період лютий-червень 2022 рр., суми ПДВ по яким включені ТОВ «ЮТК» до складу податкового кредиту.
Разом із позовом до суду наданий лист ТОВ «ЕКСОН ЮК» від 29.09.2022 року, адресований його контрагентам, у якому повідомлено, що 29.09.2022 року до ДПС подано заяву про неможливість своєчасного виконання податкового обов`язку.
Як встановлено судом, Головним управлінням ДПС в Запорізькій області прийнято рішення від 29.11.2022 №31389/6/08-01-04-05-03 про можливість своєчасного виконання ТОВ «ЕКСОН ЮК» податкового обов`язку щодо своєчасної реєстрації податкових накладних.
Водночас, рішення Головного управління ДПС в Запорізькій області від 29.11.2022 № 31389/6/08-01-04-05-03 про можливість своєчасного виконання ТОВ «ЕКСОН ЮК» податкового обов`язку щодо своєчасної реєстрації податкових накладних було оскаржене ТОВ «ЕКСОН ЮК» у судовому порядку адміністративна справа № 280/2576/23.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 28.06.2023 року, яке набрало законної сили 11.01.2024 року, задоволено позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКСОН ЮК» до Головного управління ДПС у Запорізькій області.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02.12.2010 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі Податковий кодекс України).
Відповідно до пп. 20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах, повнота нарахування та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у разі невідповідності резидента Дія Сіті вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої та пунктом 10 частини другої статті 5 Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні".
Згідно пункту 76.1 статті 75 Податкового кодексу України, камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.
Пунктом 86.2 ст. 86 Податкового кодексу України передбачено, що за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону № 2120-IX від 15.03.2022; із змінами, внесеними згідно із Законами № 2142-IX від 24.03.2022, № 2173-IX від 01.04.2022; в редакції Закону № 2260-IX від 12.05.2022), податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, крім:
а) камеральних перевірок;
б) документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків та/або з підстав, визначених підпунктами 78.1.7 та 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, та/або документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями;
в) фактичних перевірок.
Камеральні податкові перевірки податкових декларацій з податку на додану вартість та уточнюючих розрахунків до них за звітні податкові періоди:
лютий, березень, квітень, травень 2022 року - розпочинаються на наступний день після 20 липня 2022 року та завершуються не пізніше 20 вересня 2022 року;
червень, липень 2022 року - розпочинаються на наступний день після 20 серпня 2022 року та завершуються не пізніше 20 жовтня 2022 року.
Подані уточнюючі розрахунки до податкових декларацій з податку на додану вартість за звітні податкові періоди до лютого 2022 року перевіряються у строк, визначений цим пунктом для звітного періоду, на який припадає день подання такого уточнюючого розрахунку.
У разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Судом встановлено, що відповідачем відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України проведено камеральні перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «ЮЖНАЯ ТОПЛІВНАЯ КОМПАНІЯ» за період лютий-червень 2022 року.
В актах зазначено, що перевіркою встановлено порушення п. 198.6 ст. 198, п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України, що виразилось в завищенні податкового кредиту (р. 17), що в свою чергу, призвело до заниження позитивного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, яке сплачується до державного бюджету (р. 18), … оскільки ТОВ «ЮТК» до складу податкового кредиту включені суми ПДВ згідно податкових накладних за період лютий-червень 2022 року, які були складені TOB «ЕКСОН ЮК» з порушенням строку реєстрації.
Згідно з п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відповідно до п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Згідно з абз.14 п.201.10 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Згідно п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, при від`ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:
а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -
б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;
в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Стаття 123 Податкового кодексу України передбачає штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у разі визначення контролюючим органом суми податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, зменшення бюджетного відшкодування або виявлення фактів використання податкових пільг не за цільовим призначенням чи всупереч умовам чи цілям їх надання.
Відповідно до п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України, вчинення платником податків діянь, що зумовили визначення контролюючим органом суми податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2 (крім випадків зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларованої до повернення з бюджету у зв`язку із використанням права на податкову знижку), 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 10 відсотків суми визначеного податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Відповідно до п. 123.2 ст. 123 Податкового кодексу України, діяння, передбачені пунктом 123.1 цієї статті, вчинені умисно, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків від суми визначеного податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Указом Президента України Про введення воєнного стану в Україні № 64/2022 від 24.02.2022 року затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан, який на час розгляду справи триває.
17.03.2022 року набув чинності Закон України від 15.03.2022 № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», яким підрозділ 2 розділу XX Податкового кодексу України доповнено пунктом 32-2 такого змісту:
« 32-2. Тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, платники податку за операціями з придбання товарів/послуг, за якими в Єдиному реєстрі податкових накладних постачальниками не зареєстровано податкові накладні та/або розрахунки коригування до них, включають до складу податкового кредиту звітного періоду суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) у складі вартості придбаних товарів/послуг, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, складених (отриманих) платником податку за операціями з придбання товарів/послуг відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".
Протягом шести місяців після припинення або скасування дії воєнного стану платники зобов`язані забезпечити реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних всіх податкових накладних та розрахунків коригування, реєстрація яких відстрочена на період дії воєнного стану, а податковий кредит, задекларований платниками під час дії воєнного стану на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, підлягає обов`язковому уточненню (приведенню у відповідність) з урахуванням даних податкових накладних та розрахунків коригування, зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних";».
27.05.2022 року набув чинності Закон України від 12.05.2022 № 2260-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», яким абзац перший пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України викладено в такій редакції:
« 69. Установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті"».
Відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов`язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними таких податкових обов`язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.
У разі самостійного виправлення платником податків у податкових періодах до 25 липня 2022 року, з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 цього Кодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов`язання у звітних (податкових) періодах, що припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу, та пені.
Платники податку на додану вартість, тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану, не мають права на подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій, передбаченого пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу, за звітні (податкові) періоди до лютого 2022 року із показниками на зменшення податкових зобов`язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2022 р. за № 967/38303) затверджений Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі Порядок №225).
Згідно п. 1 розд. ІІ Порядку № 225, до платників податків / податкових агентів, які не можуть виконувати податкові обов`язки, передбачені Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються правила для підтвердження можливості чи неможливості виконання платником такого обов`язку, передбачені цим Порядком.
Підставами неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов`язків (у тому числі обов`язків податкових агентів) є:
1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп`ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;
2) неможливість використати чи вивезти документи, комп`ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;
3) використання чи вивезення документів, комп`ютерного або іншого обладнання, пов`язане з ризиком для життя чи здоров`я посадової особи платника податків або неможливе у зв`язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;
4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов`язків);
5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об`єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов`язана з такими обставинами: посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи; юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.
6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації;
7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.
Згідно п. 3 розд. ІІ Порядку № 225, до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов`язків, застосовуються такі правила.
У разі неможливості виконання платником податків податкового обов`язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов`язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.
Спірним у даній справі стало питання щодо правомірності включення ТОВ «ЮТК» до складу податкового кредиту сум ПДВ згідно податкових накладних за період лютий-червень 2022 рр., зареєстрованих контрагентом-продавцем ТОВ «ЕКСОН ЮК» з порушенням термінів реєстрації.
Підставою позову вказані обставини щодо неможливості ТОВ «ЕКСОН ЮК» здійснити своєчасну реєстрацію податкових накладних в період лютий-червень 2022 рр., суми ПДВ по яким включені ТОВ «ЮТК» до складу податкового кредиту.
Разом із позовом до суду наданий лист ТОВ «ЕКСОН ЮК» від 29.09.2022 року, адресований його контрагентам, у якому повідомлено, що 29.09.2022 року до ДПС подано заяву про неможливість своєчасного виконання податкового обов`язку.
Як встановлено судом, Головним управлінням ДПС в Запорізькій області прийнято рішення від 29.11.2022 №31389/6/08-01-04-05-03 про можливість своєчасного виконання ТОВ «ЕКСОН ЮК» податкового обов`язку щодо своєчасної реєстрації податкових накладних.
Водночас, рішення Головного управління ДПС в Запорізькій області від 29.11.2022 № 31389/6/08-01-04-05-03 про можливість своєчасного виконання ТОВ «ЕКСОН ЮК» податкового обов`язку щодо своєчасної реєстрації податкових накладних було оскаржене ТОВ «ЕКСОН ЮК» у судовому порядку адміністративна справа № 280/2576/23.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 28.06.2023 року задоволено позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКСОН ЮК» (01054, м. Київ, вул. Гончара Олеся, буд.52, офіс 34, код ЄДРПОУ 42616474) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ 44118663). Визнано протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку від 29.11.2022 №31389/6/08-01-04-05-03. Зобов`язано Головне управління ДПС у Запорізькій області прийняти рішення щодо неможливості своєчасного виконання Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕКСОН ЮК» свого податкового обов`язку щодо складання на дату виникнення податкових зобов`язань податкових накладних та їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних за результатами взаємовідносин з ПП «АМІК УКРАЇНА» (код за ЄДРПОУ 30603572), ПП «МІРО» (код за ЄДРПОУ 14339469), ПП «ГРАНД ЕНЕРЖИ ОЙЛ» (код за ЄДРПОУ 44279450), ПрАТ «Лебединський насіннєвий завод» (код за ЄДРПОУ 00388932), ПП «ЮГ ОЙЛ» (код за ЄДРПОУ 37586166), ПП «ВЛАХОС» (код за ЄДРПОУ 36384981), ПП «ЕСКОН» (код за ЄДРПОУ 13322107), ПП «КАРГО ОІЛ» (код за ЄДРПОУ 42665045), ПП «КОНКРІТ ГРУП» (код за ЄДРПОУ 40936987), ПП «КОМПАНІЯ «АГРОЛЮКС» (код за ЄДРПОУ 40936987), ПП «СЕЛЯНСЬКА СПІЛКА ПРИВАТНИХ ПАЇВ «КУЙБИШЕВА» (код за ЄДРПОУ 03765513), ПП «ТАУРУС-ЛТД» (код за ЄДРПОУ 33903303), ПП «ТРІМ» (код за ЄДРПОУ 23107396), ПП «ЧЕРНІГІВНАФТОПРОДУКТ» (код за ЄДРПОУ 43940577), ПОП «ВІКТОРІЯ» (код за ЄДРПОУ 30899766), Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «БАТЬКІВЩИНА» (код за ЄДРПОУ 30875436), СТОВ «АГРОФІРМА НИВА» (код за ЄДРПОУ 03757459), ТОВ «ТК ДЕЛЬТА СЕРВИС» (код за ЄДРПОУ 43677800), ТОВ «АТП 929» (код за ЄДРПОУ 42545179), ТОВ «ТОРУМ» (код за ЄДРПОУ 41367994), ТОВ «ВСЕСВІТ-ОЙЛ-ГРУП» (код за ЄДРПОУ 41051402), ТОВ «КАПІТАЛ ІМІДЖ ГРУП» (код за ЄДРПОУ 36813710), ТОВ «УКРАГРО-ІНВЕСТ ЛТД» (код за ЄДРПОУ 41007704), ТОВ «ДАЙТЕРІЯ» (код за ЄДРПОУ 43587340), ТОВ «НТВ Інтерпрайсіз» (код за ЄДРПОУ 21865342), ТОВ «ІДЖІ ГРУП» (код за ЄДРПОУ 40257915), ТОВ «ІНОВАТОР ГРУП» (код за ЄДРПОУ 39440850), ТОВ «АВТОТЕХПРОМ» (код за ЄДРПОУ 24709453), ТОВ «АГРО-ТЕХНОЛОДЖИ» (код за ЄДРПОУ 39898404), ТОВ «АГРОНАФТАТРЕЙД» (код за ЄДРПОУ 43561359), ТОВ «АКТАКОР» (код за ЄДРПОУ 36778415), ТОВ «АЛЕКС ПЕТРОЛЕУМ» (код за ЄДРПОУ 41054251), ТОВ «АЛМА ВІН» (код за ЄДРПОУ 43488390), ТОВ «АЛМА РІТЕЙЛ» (код за ЄДРПОУ 43523554), ТОВ «АЛЬЯНС ОЙЛ УКРАЇНА» (код за ЄДРПОУ 34531124), ТОВ «АПЕКС ГАЗ УКРАЇНА» (код за ЄДРПОУ 41416428), ТОВ «АТЛАНТИК ТЕРРА» (код за ЄДРПОУ 40895438), ТОВ «АУЛЬСЬКА ХЛОРОПЕРЕЛИВНА СТАНЦІЯ» (код за ЄДРПОУ 33075701), ТОВ «БІЛАЙТ ГРУП» (код за ЄДРПОУ 42179263), ТОВ «БІЧКРАФТ» (код за ЄДРПОУ 44434628), ТОВ «БОГДАНІВСЬКЕ» (код за ЄДРПОУ 32298323), ТОВ «ВІДРОДЖЕННЯ» (код за ЄДРПОУ 31501553), ТОВ «ВАРРИОР» (код за ЄДРПОУ 40232089), ТОВ «ВВК ДТ» (код за ЄДРПОУ 44286117), ТОВ «ВПК ЕКОТЕХ» (код за ЄДРПОУ 43030740), ТОВ «ГАЗТОРГ НК» (код за ЄДРПОУ 41308462), ТОВ «ГЛОБАЛ ОЙЛ ТРЕЙД» (код за ЄДРПОУ 44755017), ТОВ «ДЕПОТ ОЙЛ» (код за ЄДРПОУ 41745454), ТОВ «ДНІПРОСТАТОЙЛ» (код за ЄДРПОУ 44058835), ТОВ «ДОКА-НАФТА» (код за ЄДРПОУ 38350446), ТОВ «ДЮВАЛЬ КОМПАНІ» (код за ЄДРПОУ 41180498), ТОВ «ЕКОЙЛТРЕЙД» (код за ЄДРПОУ 40738268), ТОВ «ЕН ПІ ДЖІ ОІЛ» (код за ЄДРПОУ 43096382), ТОВ «ЗАПОРІЗЬКА НАФТОГАЗОВА КОМПАНІЯ» (код за ЄДРПОУ 43288553), ТОВ «КАПІТАЛ ЮГ» (код за ЄДРПОУ 38115895), ТОВ «КБ ЮКОН» (код за ЄДРПОУ 39723756), ТОВ «КВАЛІТЕТ УКРАЇНА» (код за ЄДРПОУ 43547617), ТОВ «КЕНЕКСІ УЛЬТРА» (код за ЄДРПОУ 42185649), ТОВ «КМК ХОРС» (код за ЄДРПОУ 41818951), ТОВ «КОЛОТРЕЙДІНГ» (код за ЄДРПОУ 44513437), ТОВ «КОМПАНІЯ ОРТУС» (код за ЄДРПОУ 37834815), ТОВ «КРЕМРЕСУРС» (код за ЄДРПОУ 40983890), ТОВ «КРОПІВНИЦЬКА НАФТО-ТРАНСПОРТНА КОМПАНІЯ» (код за ЄДРПОУ 42182229), ТОВ «КСМ ПРОТЕК» (код за ЄДРПОУ 37838186), ТОВ «ЛІО ТРАСТ» (код за ЄДРПОУ 43672556), ТОВ «ЛАНК» (код за ЄДРПОУ 36503843), ТОВ «ЛЮКС ТРЕЙД РЕСУРС» (код за ЄДРПОУ 43691830), ТОВ «МЕГАЛАЙН-АВТО» (код за ЄДРПОУ 43284098). ТОВ «НАФТА ОІЛ ЛТД» (код за ЄДРПОУ 44382250), ТОВ «НАФТО-ТРЕЙД» (код за ЄДРПОУ 32812383), ТОВ «НАФТОБІЗНЕС КОНТРАКТ» (код за ЄДРПОУ 43185964), ТОВ «НЕОН ГРУП» (код за ЄДРПОУ 42012940), ТОВ «НК ПРЕМІУМ РЕСУРС» (код за ЄДРПОУ 41069949), ТОВ «НК ФАВОРИТ ОЙЛ» (код за ЄДРПОУ 39470271), ТОВ «НОВОПОДІЛЬСЬКЕ» (код за ЄДРПОУ 38551841), ТОВ «НОРДГАЗ» (код за ЄДРПОУ 41174573), ТОВ «НПО ЕНЕРГІЯ» (код за ЄДРПОУ 37375794), ТОВ «НЬЮЕНЕРДЖІ» (код за ЄДРПОУ 35048670), ТОВ «ОІЛ ПІВДЕНЬ» (код за ЄДРПОУ 43177272), ТОВ «ОЙЛ ВІТО» (код за ЄДРПОУ 39219468), ТОВ «ОКТАН» (код за ЄДРПОУ 22506013), ТОВ «ОЛЕУМ ГАЗ» (код за ЄДРПОУ 42151502), ТОВ «ПАЛИВНА КОМПАНІЯ «СЕРІОЛ-ПЛЮС» (код за ЄДРПОУ 30599933), TOB «ПАНАСАМІ ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА» (код за ЄДРПОУ 43016946), ТОВ «ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД» (код за ЄДРПОУ 24316073), ТОВ «ПЕТРОЛЕУМ 2020» (код за ЄДРПОУ 43386741), ТОВ «ПЕТРОМАРК ЛТД» (код за ЄДРПОУ 37417677), ТОВ «ПЛУТОС ОЙЛ» (код за ЄДРПОУ 38458761), ТОВ «ПОЛТАВА-ПЕТРОЛ» (код за ЄДРПОУ 43938971), ТОВ «ПОРТАГРОТРЕЙД» (код за ЄДРПОУ 44250300), ТОВ «ПРАЙМ ГРУПП НАФТА» (код за ЄДРПОУ 43431254), ТОВ «ПРЕМЬЕРА-ОЙЛ» (код за ЄДРПОУ 32612133), ТОВ «РЕАЛКОМ СИСТЕМ» (код за ЄДРПОУ 42729255), ТОВ «РЕГІОН-ЮГ» (код за ЄДРПОУ 37758389), ТОВ «РОЯЛ РЕСУРС» (код за ЄДРПОУ 40136228), ТОВ «САН ОЙЛ ТРЕЙДІНГ» (код за ЄДРПОУ 40511614), ТОВ «СВІТАНОК-ОДЕСА» (код за ЄДРПОУ 44172081), ТОВ «СК АЛЬЯНС 2006» (код за ЄДРПОУ 39142102), ТОВ «СОЛАР ОІЛ» (код за ЄДРПОУ 40151529), ТОВ «ТЕКТОНС» (код за ЄДРПОУ 44529007), ТОВ «ТОПГРУПП» (код за ЄДРПОУ 43300491), ТОВ «ТОРГОВЕЛЬНО-ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «АЛГІРА» (код за ЄДРПОУ 34705233), ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «БІЗНЕС-ЛОГІКА» (код за ЄДРПОУ 39384324), ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ГРЕЙД» (код за ЄДРПОУ 43738779), ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ КРЕМЕНЧУК» (код за ЄДРПОУ 43772977), ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛІДЕРПАРТС» (код за ЄДРПОУ 44031808), ТОВ «ТРАНС АВТО ОЙЛ» (код за ЄДРПОУ 44631437), ТОВ «ТРАНСНЕФТЬ ГРУПП» (код за ЄДРПОУ 43651803), ТОВ «ТРЕЙД ОІЛ ЛТД» (код за ЄДРПОУ 40618889), ТОВ «УКРАЛЬЯНСТРЕЙД» (код за ЄДРПОУ 43337280), ТОВ «УКРБУДТРАНС» (код за ЄДРПОУ 30317087), ТОВ «УКРТРАНЗИТ» (код за ЄДРПОУ 30010945), ТОВ «ФОРТУНА 2013» (код за ЄДРПОУ 38476885), TOB «ЧЕРКАСИ АГРОСФЕРА» (код за ЄДРПОУ 36391323), ТОВ «ЧОРНИЙ ЛЕВ ІМ» (код за ЄДРПОУ 43285861), ТОВ «ШІППІНГ-ОЙЛ» (код за ЄДРПОУ 43339026), ТОВ «ЮГНЕФТЕПРОДУКТ» (код за ЄДРПОУ 41110499), ТОВ «ЮЖНАЯ ТОПЛІВНАЯ КОМПАНІЯ» (код за ЄДРПОУ 40056284), ТОВ «ЮНІВЕРС ТАЙМ» (код за ЄДРПОУ 41187082), ТОВ «ЯГУАР» (код за ЄДРПОУ 31571594), ТОВ «АГРОКОМПЛЕКС «ЗЕЛЕНА ДОЛИНА» (код за ЄДРПОУ 32721857), ФОП ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ), ФОП ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_2 ), ФОП ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_3 ), ФГ «ДІНЕКС-АГРО» (код за ЄДРПОУ 32653803), ФГ «ПЕРЛИНА ПМС» (код за ЄДРПОУ 35622961), ФГ «Петренко О.С» (код за ЄДРПОУ 19212710).
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.06.2023 року набрало законної сили 11.01.2024 року.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Звільнення від доказування з підстав установлення преюдиційних обставин в іншому судовому рішенні, передбачене частиною четвертою статті 78 КАС України, варто розуміти так, що учасники адміністративного процесу не зобов`язані повторно доказувати ті обставини, які були встановлені чинним судовим рішенням в іншій адміністративній, цивільній або господарській справі, якщо в цій справі брали участь особи, щодо яких відповідні обставини встановлені або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом. Тобто, за змістом частини четвертої статті 78 КАС України учасники адміністративного процесу звільнені від надання доказів на підтвердження обставин, які встановлені судом при розгляді іншої адміністративної, цивільної чи господарської справи. Натомість такі учасники мають право посилатися на зміст судового рішення у відповідних справах, що набрало законної сили, у якому відповідні обставини зазначені як установлені. Для спростування преюдиційних обставин учасник адміністративного процесу, який ці обставини заперечує, повинен подати суду належні та допустимі докази. Ці докази повинні бути оцінені судом, що розглядає справу, у загальному порядку за правилами статті 90 КАС України. Якщо суд дійде висновку про те, що обставини у справі, що розглядається, є інакшими, ніж установлені під час розгляду іншої адміністративної, цивільної чи господарської справи, то справу належить вирішити відповідно до тих обставин, які встановлені безпосередньо судом, який розглядає справу.
Аналогічні підходи застосовані Верховним Судом у постановах від 28.04.2018 у справі №825/705/17, від 06.03.2019 у справі №813/4924/13-а, від 15.11.2019 у справі №826/198/16, від 12.10.2020 у справі №814/435/18, від 06.03.2020 у справі № 823/5064/15, від 17.11. 2021 у справі № 806/3572/17, від 07.02.2022 у справі №520/14170/19, від 22.06.2023 у справі № 260/1308/19.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що обставини, які встановлені за результатами розгляду адміністративної справи № 280/2576/23 стосовно неможливості своєчасного виконання Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕКСОН ЮК» свого податкового обов`язку щодо складання на дату виникнення податкових зобов`язань податкових накладних та їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних за результатами взаємовідносин, у т.ч., з товариством з обмеженою відповідальністю «ЮЖНАЯ ТОПЛІВНАЯ КОМПАНІЯ», мають преюдиційне значення для вирішення позовних вимог у даній справі.
Таким чином, враховуючи висновки суду за результатами розгляду адміністративної справи № 280/2576/23 стосовно неможливості своєчасного виконання Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕКСОН ЮК» свого податкового обов`язку щодо складання на дату виникнення податкових зобов`язань податкових накладних та їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних за результатами взаємовідносин, у т.ч., з товариством з обмеженою відповідальністю «ЮЖНАЯ ТОПЛІВНАЯ КОМПАНІЯ», суд встановив, що висновки контролюючого органу щодо безпідставного включення позивачем до складу податкового кредиту сум ПДВ згідно податкових накладних за період лютий-червень 2022 рр., складених контрагентом-продавцем ТОВ «ЕКСОН ЮК», які зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку реєстрації, спростовуються.
Отже, ТОВ «ЮЖНАЯ ТОПЛІВНАЯ КОМПАНІЯ» на підставі пункту 32-3 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, платники податку за операціями з придбання товарів/послуг, за якими в Єдиному реєстрі податкових накладних постачальниками не зареєстровано податкові накладні та/або розрахунки коригування до них, включають до складу податкового кредиту звітного періоду суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) у складі вартості придбаних товарів/послуг, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, складених (отриманих) платником податку за операціями з придбання товарів/послуг відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні") мало підстави та право на включення до складу податкового кредиту сум ПДВ згідно податкових накладних за період лютий-червень 2022 рр., складених контрагентом-продавцем ТОВ «ЕКСОН ЮК».
Відповідно, оскаржувані податкові повідомлення-рішення щодо збільшення позивачу сум грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість та застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 25 % на підставі п. 123.2 ст. 123 Податкового кодексу України, є безпідставними, а тому наявні правові підстави для їх скасування у судовому порядку.
Щодо процедури.
Як на одну з підстав позову позивач вказує на те, що ГУ ДПС в Одеській області при складанні оскаржених податкових повідомлень-рішень не враховані заперечення ТОВ «ЮТК» на акти перевірки.
Судом встановлено, що 16.11.2022 року ТОВ «ЮЖНАЯ ТОПЛІВНАЯ КОМПАНІЯ» подані заперечення на акти камеральних перевірок даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість за період лютий-червень 2022 року.
Акти камеральних перевірок у межах спірних правовідносин датовані 20.09.2022 року.
Відповідно до п. 86.7 ст. 86 Податкового кодексу України, у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом`якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки).
Такі заперечення, додаткові документи і пояснення є невід`ємною частиною матеріалів перевірки.
Акт перевірки, заперечення до акта перевірки та/або додаткові документи і пояснення, у разі їх подання платником податку у визначеному цим пунктом порядку (далі - матеріали перевірки), розглядаються комісією такого контролюючого органу з питань розгляду заперечень та пояснень до актів перевірок (далі - комісія з питань розгляду заперечень), яка є постійно діючим колегіальним органом контролюючого органу. Склад комісії та порядок її роботи затверджуються наказом керівника контролюючого органу.
Розгляд матеріалів перевірки здійснюється комісією з питань розгляду заперечень контролюючого органу протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів і пояснень відповідно до цього пункту (днем завершення перевірки, проведеної у зв`язку з необхідністю з`ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у запереченнях, додаткових документах та поясненнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
У разі отримання від платника податків у визначеному цим пунктом порядку заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів і пояснень, контролюючий орган зобов`язаний повідомити платника податків про місце і час проведення розгляду матеріалів перевірки. Таке повідомлення надсилається платнику податків протягом двох робочих днів з дня отримання від нього заперечень та/або додаткових документів і пояснень, але не пізніше ніж за чотири робочі дні до дня їх розгляду.
Платник податків має право брати участь у процесі розгляду матеріалів перевірки особисто або через свого представника. Безпосередньо під час розгляду матеріалів перевірки платник податку має право надавати письмові та/або усні пояснення з приводу предмета розгляду.
Відсутність платника податку або його представника, повідомленого в передбаченому цією статтею порядку про час і місце розгляду матеріалів перевірки, не є перешкодою для розгляду матеріалів перевірки.
Як встановлено судом, ГУ ДПС в Одеській області отримані заперечення ТОВ «ЮТК» на акти перевірки та листом від 28.11.2022 року вих. №27252/6/15-35-04-06-06 платнику податків повідомлено, що заперечення від 16.11.2022 року на акти камеральних перевірок від 20.09.2022 року залишені без розгляду.
Згідно підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону № 2260-IX від 12.05.2022), для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім: дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків; строків проведення камеральних перевірок, складення актів, подання та розгляду заперечень, визначення грошових зобов`язань, прийняття, надсилання та оскарження податкового повідомлення-рішення за результатами камеральних перевірок, нарахування пені; строків проведення фактичних та документальних позапланових перевірок, складення актів, подання та розгляду заперечень, додаткових документів та пояснень, визначення грошових зобов`язань, прийняття, надсилання та оскарження податкового повідомлення-рішення, адміністративного арешту майна за результатами фактичних перевірок.
Отже, строк подання та розгляду заперечень на акти камеральних перевірок на момент спірних правовідносин визначений п. 86.7 ст. 86 Податкового кодексу України та складає 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки).
Позивачем цей строк не дотриманий. Пояснення стосовно дотримання/пропуску строку подання заперечень на акти камеральних перевірок у позові не наведені.
Відтак, суд відхиляє доводи позову стосовного того, що платник податків не повідомлений про розгляд заперечень, позбавлений можливості брати участь та надавати пояснення щодо перевірки, отже відповідачем порушено права платника податків та приписи податкового законодавства під час розгляду заперечень на акти камеральних перевірок.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Необхідно зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
За приписами ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч. 3 ст. 139 КАС України).
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України Про судовий збір, судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
У відповідності з п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір, за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано юридичною особою, сплачується судовий збір за ставкою 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2023 рік від 03.11.2022 № 2710-IX, з 01 січня 2023 року встановлено прожитковий мінімум працездатних осіб на місяць у розмірі 2684 гривні.
Суд зазначає, що позов у цій справі є майновим, відповідно ставка судового збору розраховується від ціни позову. Ціна позову складає 7 539 265, 00 грн. (загальна сума нарахованих грошових зобов`язань згідно оскаржених податкових повідомлень-рішень).
Враховуючи, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру для юридичних осіб встановлена ставка судового збору у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, судовий збір за звернення до суду з даним позовом складає 26840, 00 грн.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 26840,00 грн. (а.с. 101). Таким чином, враховуючи задоволення позову, судові витрати позивача по сплаті судового збору суд присуджує за рахунок бюджетних асигнувань відповідача. Інші судові витрати не заявлені.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 9, 72, 77-78, 90, 139, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «ЮЖНАЯ ТОПЛІВНАЯ КОМПАНІЯ» (65039, м. Одеса, просп. Гагаріна, 12-А, оф. 808; код ЄДРПОУ 40056284) до Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5; код ЄДРПОУ ВП 44069166) про скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області №9723/15-32-04-06 від 23.11.2022 року, № 2381/15-32-04-06 від 22.02.2023 року, № 9810/15-32-04-06 від 23.11.2022 року, № 9813/15-32-04-06 від 23.11.2022 року, № 2404/15-32-04-06 від 22.02.2023 року, № 9862/15-32-04-06 від 25.11.2022 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5; код ЄДРПОУ ВП 44069166) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ЮЖНАЯ ТОПЛІВНАЯ КОМПАНІЯ» (65039, м. Одеса, просп. Гагаріна, 12-А, оф. 808; код ЄДРПОУ 40056284) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 26840, 00 грн. (двадцять шість тисяч вісімсот сорок гривень 00 коп.).
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.
Суддя А.А. Радчук
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 09.09.2024 |
Оприлюднено | 11.09.2024 |
Номер документу | 121476908 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Радчук А.А.