Справа № 206/3817/23
Провадження № 1-кс/206/905/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.09.2024 м. Дніпро
Слідчий суддя Самарського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 за участю слідчої ОСОБА_3 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дніпро клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Луганській області майора поліції ОСОБА_3 погоджене прокурором Луганської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю та здійснення їх виїмки у кримінальному провадженню, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 18.08.2023 під №42023132610000268 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 364, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України,
В С Т А Н О В И В:
До Самарського районного суду м. Дніпропетровська надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Луганській області майора поліції ОСОБА_3 про надання тимчасового доступу до речей і документів, що містять охоронювану законом таємницю.
В обґрунтуванні клопотання вказано, що слідчими Слідчого управління Головного управління Національної поліції в Луганській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023132610000268 від 17.08.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 364, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України.
Відповідно до листа начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 № 833/111/18/01-2023 від 17 квітня 2023 року, у зв`язку із проведенням активних бойових дій на території області Головне управління тимчасово передислоковано до м. Дніпра, а в свою чергу органи досудового розслідування ГУНП в Луганській області з 18 квітня 2023 року дислокуються та виконують свої функції, відповідно вимог діючого законодавства України, за адресою: АДРЕСА_1 . Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні здійснюється групою прокурорів Луганської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону.
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 37 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі - Закон) зняттю з військового обліку військовозобов`язаних у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, в тому числі, за рішенням ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язаних та резервістів ІНФОРМАЦІЯ_3 або регіональних органах ІНФОРМАЦІЯ_4 , військовозобов`язаних та резервістів ІНФОРМАЦІЯ_5 - у відповідному підрозділі ІНФОРМАЦІЯ_5 ) підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
Відповідно до п. 60 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (Постанова КМ України від 30 грудня 2022 р. № 1487) медико-соціальні експертні комісії повідомляють у семиденний строк відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам ІНФОРМАЦІЯ_6 , підрозділам ІНФОРМАЦІЯ_5 про призовників, військовозобов`язаних та резервістів, яких визнано особами з інвалідністю, та про зміну групи інвалідності.
Таким чином, згідно розробленої злочинної схеми, службові особи Луганського комунального закладу « ІНФОРМАЦІЯ_7 » та підпорядкованих йому підрозділів, зловживаючи своїми службовими становищем, з метою одержання неправомірної вигоди, діючи всупереч інтересам служби, складають, видають завідомо неправдиві офіційні документи щодо наявності у військово зобов`язаних осіб групи інвалідності.
У подальшому зазначені документи спрямовуються до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки та слугують підставою для визнання військовозобов`язаних осіб непридатними до військової служби та виключення із військового обліку, що у свою чергу завдає істотної шкоди державним інтересам в умовах воєнного стану.
Наказом Міністерства охорони здоров`я від 30 липня 2012 року №577 «Про затвердження форм первинної облікової документації, що використовується в медико-соціальних експертних комісіях», затверджено форми №157/о «Акт огляду медико-соціальною експертною комісією» та №157-5/о «Журнал протоколів засідань медико-соціальної експертної комісії», у яких відображаються перебіг засідань комісії.
Разом з цим, На виконання Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», Закону України «Про оборону України», Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Постанови Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 року № 921 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов`язаних», Наказу ІНФОРМАЦІЯ_8 від 14.08.2008 року № 402 «Про Затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», та з метою якісного проведення медичних оглядів військовозобов`язаних, за відповідним рішенням можуть створюватися позаштатні військово-лікарські комісії. Так, при ІНФОРМАЦІЯ_9 створено позаштатну військово-лікарську комісію яка фактично реалізує свої повноваження в одному приміщенні із службові особи Луганського комунального закладу « ІНФОРМАЦІЯ_7 », в сусідніх кабінетах.
У ході слідства, в тому числі оперативним шляхом встановлено, що Луганський комунальний заклад « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 ), головою якої є громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , розміщуються за адресою АДРЕСА_2 . Комісія колегіально засідає кожного третьої п`ятниці кожного місяця. У цьому ж приміщенні, кожного третього четверга кожного місяця засідає комісія спеціалізованої нейро-офтальмологічної медико-соціальної експертизи (підпорядкований підрозділ, без реєстрації окремою юридичної особи).
Згідно довідки із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно (номер інформаційної довідки 343346945) за адресю: АДРЕСА_2 , зареєстровані виключно паркувальні місця. Поряд з цим, за кодом ЄРПОУ Луганського комунального закладу « ІНФОРМАЦІЯ_7 », а саме НОМЕР_1 , нерухомості не зареєстровано, згідно довідки із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно №343346945. Додатково оперативним шляхом встановлено, що орендарем вищевказаних приміщень на першому та другому поверхах є Комунальне некомерційне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), яке у свою чергу не має жодних правовідносин із Луганським комунальним закладом « ІНФОРМАЦІЯ_7 » та ІНФОРМАЦІЯ_12 , їх підпорядкованими та позаштатними підрозділами.
Водночас, у ході моніторингу засобів масової інформації, в тому числі інтернет ресурсів « ІНФОРМАЦІЯ_13 » та « ІНФОРМАЦІЯ_14 » виявлено публікації про початок (відновлення) роботи Луганський комунальний заклад « ІНФОРМАЦІЯ_7 » за адресою АДРЕСА_2 .
Підтвердженням зазначених відомостей також є покази військовослужбовця однієї із військових частин, який у лютому 2023 року проходив військово-лікарську комісію ІНФОРМАЦІЯ_9 за вищевказаною адресою. При цьому, лікарі комісії розміщувалися в кабінетах №1 на першому поверсі та № 2, 3, 4 на другому поверсі. Окрім цього, свідок повідомив, що по сусідству, в кабінеті №2 на першому поверсі свою діяльність здійснює Луганський комунальний заклад « ІНФОРМАЦІЯ_7 » та підпорядковані йому підрозділи.
22.08.2023 на підставі ухвали слідчого судді Самарського районного суду міста Дніпропетровська, у приміщенні Луганського комунального закладу « ІНФОРМАЦІЯ_7 », за адресою АДРЕСА_2 проведено обшук, під час якого вилучено медичну документацію на 152 особи, які у період часу з 24.02.2022 комісією МСЕК визнані інвалідами 1-3 груп.
Аналізом проведеної медичної документації, описані в особових справах зазначених громадян та інші встановлені під час досудового розслідування обставини визивають сумніви щодо наявності достатніх підстав для встановлення їм інвалідності.
До прикладу, встановлено, що громадянин ОСОБА_6 проходив стаціонарне лікування в КНП « ІНФОРМАЦІЯ_15 », медична документація про яке була розглянута Луганською обласноб МСЕК, проте згідно інформації, вилученої у оператора мобільного зв`язку « ІНФОРМАЦІЯ_16 » на час звернення до лікарні та лікування фактично перебував за межами міста Дніпро, де фактично перебуває вказаний медичний заклад. У подальшому, у день засідання ІНФОРМАЦІЯ_17 , за результатами якої ОСОБА_6 була встановлена 3 група інвалідності, останній взагалі перебував за кордоном.
Таким чином, зазначені обставини викликають сумніви щодо об`єктивності прийнятих ІНФОРМАЦІЯ_17 рішень щодо встановлення інвалідності.
Разом з цим, встановлено, що службові особи Луганського комунального закладу « ІНФОРМАЦІЯ_7 » продовжують приймати сумнівні рішення щодо надання групи інвалідності особам, які підлягають призову на військову службу за мобілізацією, що підтверджується наданою за запитом інформацією від ОМСЕК про те, що за період з 25.01.2024 по 25.06.2024 надано інвалідність в загальній кількості 174 особам з них 73 військовозобов`язаним особам.
На теперішній час, з метою перевірки діяльності Луганського комунального закладу « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 ) виникла необхідність в тимчасовому доступі до форм первинної облікової документації, що використовується в медико-соціальних експертних комісіях, зокрема форм №157/о «Акт огляду медико-соціальною експертною комісією» та №157-5/о «Журнал протоколів засідань медико-соціальної експертної комісії», у яких відображаються перебіг засідань комісії, починаючи з 26 січня 2024 року (дата проведення обшуку) та відповідних журналів засідань та висновків комісій, згідно яких потенційним призовникам встановлювалася група інвалідності, що як наслідок, тягнуло за собою виключення таких осіб з військового обліку.
З огляду на викладене, зазначені вище документи мають виключне доказове значення в рамках встановлення істини у кримінальному провадженні, та отриманні останні у будь який інший спосіб, передбачений процесуальним законодавством без завдання шкоди для слідства, не представляється можливим.
Відповідно до вимог п.2 ч.1 ст. 162 КПК України відомості, які можуть становити лікарську таємницю є охоронюваною законом таємницею.
Відповідно до вимог ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, робити з них копії, а у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, здійснити їх вилучення (виїмку).
Так, відповідно до Наказу Міністерства юстиції України від 08.10.1998 за № 53/5 для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів експерту для дослідження надаються оригінали документів, у зв`язку з чим, є необхідність у вилученні оригіналів вищезазначених медичних документів.
Враховуючи викладені обставини та обґрунтування клопотання, єдиним можливим способом отримати доступ до цих речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, є одержання рішення слідчого судді про надання дозволу на тимчасовий доступ до вказаних речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, і їх вилучення в оригіналах, а відтак просить надати дозвіл заступнику начальника відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Луганській області капітану поліції ОСОБА_7 , старшому слідчому в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Луганській області майору поліції ОСОБА_3 , старшому слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Луганській області підполковнику поліції ОСОБА_8 , старшому слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Луганській області капітану поліції ОСОБА_9 , старшому слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Луганській області капітану поліції ОСОБА_10 , слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Луганській області майору поліції ОСОБА_11 , старшому слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Луганській області капітану поліції ОСОБА_12 , старшому слідчому СУ ГУНП в Луганській області капітану поліції ОСОБА_13 , слідчому СУ ГУНП в Луганській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_14 , слідчому СУ ГУНП в Луганській області майору поліції ОСОБА_15 , начальнику відділу СУ ГУНП в Луганській області майору поліції ОСОБА_7 , дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю та перебувають у володінні Луганського комунального закладу « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 ), яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , з можливістю їх вилучення, а саме оригіналів: форм №157/о «Акт огляду медико-соціальною експертною комісією» з доданою до акту медичною документацією та №157-5/о «Журнал протоколів засідань медико-соціальної експертної комісії», матеріалів, у яких відображаються перебіг засідань комісії щодо надання інвалідності військовозобов`язаним, складених у період дії військового стану, починаючи з 25 січня 2024 року.
Розгляд клопотання просила проводити без виклику особи, у володінні якої знаходяться вказані у клопотанні документи, з метою уникнення їх можливої зміни або знищення.
У судовому засіданні слідчий ОСОБА_3 просила задовольнити клопотання в повному обсязі, посилаючись на обставини зазначені у клопотанні.
Дослідивши клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, додатки до цього клопотання, заслухавши думку слідчого, слідчий суддя вважає за можливе клопотання задовольнити частково, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає в наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходиться такі речі і документи, можливості ознайомитись з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч.2 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно з ст.163КПКУкраїни слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей та документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до положень ч.6 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах та документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Так, слідчим суддею встановлено, що звертаючись із зазначеним клопотанням до суду, в якості доказів до клопотання надано:копія витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 17.08.2023, копію постанови про створення групи прокурорів для здійснення повноважень прокурора у об`єднаному кримінальному провадженні від 18.08.2023, копія постанови про доручення здійснення досудового розслідування групи слідчих від 19.08.2023, рапорт, копія повідомлення про вчинення кримінального правопорушення від 17.08.2023, копія скриншотів, копія протоколу допиту свідка ОСОБА_16 від 18.08.2023, копія протоколу обшуку від 22.08.2023, копія акту огляду медико-соціальною експертною комісією під № 11-269 від 19.10.2023 відносно хворого ОСОБА_6 , копія направлення на медико-соціально-експертну комісію (МСЕК) № 110 від 13.10.2023 відносно ОСОБА_6 , виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого ОСОБА_6 , копія Епікризу № 2044 виданого на ім я ОСОБА_6 , копія Епікризу №13022 виданого на ім я ОСОБА_6 , копія протоколу огляду від 29.11.2023, копія акту огляду медико-соціальною експертною комісією під № 8-187 від 13.07.2023 виданого на ім`я хворого ОСОБА_17 , копія направлення на медико-соціально-експертну комісію (МСЕК) № 67 від 12.06.2023 відносно ОСОБА_17 , виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого ОСОБА_17 , копія ІНФОРМАЦІЯ_18 виданого на ім я ОСОБА_17 , копія ІНФОРМАЦІЯ_19 виданого на ім я ОСОБА_17 , копія протоколу огляду від 27.11.2023, копія протоколу огляду від 30.11.2023, копія протоколу огляду від 29.11.2023, копія протоколу огляду від 30.11.2023 та інші матеріали кримінального провадження.
Дослідивши вищезазначені докази в судовому засіданні, з урахуванням дотримання принципів рівності, змагальності та диспозитивності, слідчий суддя приходить до висновку про те, що дане клопотання підлягає частковому задоволенню в частині надання копій запитуваних документів, оскільки запитувана інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 364, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, а відомості, які містяться в запитуваних документах, можуть бути використані як докази. Також слідчим доведено, що отримання вищезазначеної інформації іншим шляхом, крім за ухвалою суду, неможливо.
Керуючись ст. ст. 159, 160-165, 300, 309,372КПК України слідчий суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Луганській області майора поліції ОСОБА_3 погоджене прокурором Луганської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю та здійснення їх виїмки у кримінальному провадженню, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 18.08.2023 під №42023132610000268 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 364, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України задовольнити частково.
Надати дозвіл заступнику начальника відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Луганській області капітану поліції ОСОБА_7 , старшому слідчому в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Луганській області майору поліції ОСОБА_3 , старшому слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Луганській області підполковнику поліції ОСОБА_8 , старшому слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Луганській області капітану поліції ОСОБА_9 , старшому слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Луганській області капітану поліції ОСОБА_10 , слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Луганській області майору поліції ОСОБА_11 , старшому слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Луганській області капітану поліції ОСОБА_12 , старшому слідчому СУ ГУНП в Луганській області капітану поліції ОСОБА_13 , слідчому СУ ГУНП в Луганській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_14 , слідчому СУ ГУНП в Луганській області майору поліції ОСОБА_15 , начальнику відділу СУ ГУНП в Луганській області майору поліції ОСОБА_7 , дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю та перебувають у володінні Луганського комунального закладу « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 ), яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , з можливістю їх вилучення, а саме копій: форм №157/о «Акт огляду медико-соціальною експертною комісією» з доданою до акту медичною документацією та №157-5/о «Журнал протоколів засідань медико-соціальної експертної комісії», матеріалів, у яких відображаються перебіг засідань комісії щодо надання інвалідності військовозобов`язаним, складених у період дії військового стану, починаючи з 25 січня 2024 року.
Строк дії ухвали про дозвіл на тимчасовий доступ до документів та інформації становить один місяць з дня її винесення, тобто до 06.10.2024.
Ухвала підлягає виконанню одноразово.
Перед початком виконання ухвали слідчого судді особі, яка зазначена в ухвалі як володілець речей і документів, а за її відсутності - іншій присутній особі, повинна бути пред`явлена ухвала і надана її копія.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до документів та їх тимчасового вилучення слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає і заперечення проти ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Самарський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 06.09.2024 |
Оприлюднено | 11.09.2024 |
Номер документу | 121496423 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Самарський районний суд м.Дніпропетровська
Поштаренко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні